SK7349Y1 - Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov - Google Patents

Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov Download PDF

Info

Publication number
SK7349Y1
SK7349Y1 SK51-2015U SK512015U SK7349Y1 SK 7349 Y1 SK7349 Y1 SK 7349Y1 SK 512015 U SK512015 U SK 512015U SK 7349 Y1 SK7349 Y1 SK 7349Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
ozone
auxiliary tank
pheasants
liquid
disinfection
Prior art date
Application number
SK51-2015U
Other languages
English (en)
Other versions
SK512015U1 (sk
Inventor
LUBOMĂŤR SLUNSKĂť
Ladislav Zamazal
Original Assignee
Slunsky Lubomir
Ladislav Zamazal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slunsky Lubomir, Ladislav Zamazal filed Critical Slunsky Lubomir
Priority claimed from PCT/CZ2013/000123 external-priority patent/WO2014056461A1/en
Publication of SK512015U1 publication Critical patent/SK512015U1/sk
Publication of SK7349Y1 publication Critical patent/SK7349Y1/sk

Links

Abstract

Pomocná nádrž (2) je vybavená aspoň jedným cirkulačným okruhom na cirkuláciu ozonizovanej kvapaliny z tejto pomocnej nádrže (2) a späť do nej a na súčasné obohacovanie ozónom, tento cirkulačný okruh je vybavený aspoň jedným pohonom, má vstupné i výstupné ústie v pomocnej nádrži (2) a má pripojený aspoň jeden ozónový prívod (9) z ozónového generátora (1).

Description

(54) Názov: Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov (57) Anotácia:
Pomocná nádrž (2) je vybavená aspoň jedným cirkulačným okruhom na cirkuláciu ozonizovanej kvapaliny z tejto pomocnej nádrže (2) a späť do nej a na súčasné obohacovanie ozónom, tento cirkulačný okruh je vybavený aspoň jedným pohonom, má vstupné i výstupné ústie v pomocnej nádrži (2) a má pripojený aspoň jeden ozónový prívod (9) z ozónového generátora (1).
SK 7349 Yí
SK 7349 Υ1
Oblasť techniky
Navrhnuté riešenie sa týka oblasti zdravotnej starostlivosti a oblasti vodohospodárstva. Je vyriešené zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu vody, alebo na umývanie, dezinfekciu a sterilizáciu rôznych biologicky znečistených predmetov, ako sú podložné misy a bažanty.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti je doteraz problémom zaistenie dezinfekcie a/alebo sterilizácie vody. Tento problém je trvalý najmä v krajinách tretieho sveta, v putovných vojenských a zdravotníckych staniciach a pod. Ďalším problémom, ktorý doteraz nie je celkom úspešne vyriešený, je umývanie, dezinfekcia a sterilizácia rôznych značne biologicky znečistených predmetov, najmä v oblasti zdravotnej starostlivosti, kde ide predovšetkým o podložné misy a bažanty.
Na umývanie a čiastočnú dezinfekciu rôznych značne znečistených predmetov v oblasti zdravotnej starostlivosti typu podložných mís a bažantov sa bežne používajú automaty na báze parného generátora. Majú podobu elektrického zariadenia, obsahujúceho pracovnú komoru a parný generátor, pripojený na vodný zdroj. Pracovná komora je vybavená prívodom vody a pary a odvodom odpadov. Zariadenie pracuje s využitím kombinácie procesov umývania a pôsobenia pary. Najskôr sa znečistené predmety predumyjú. Potom sa v parnom generátore za atmosférického tlaku vyvíja odparovaním z vriacej vody para, ktorá sa privádza do pracovnej komory, kde sa necháva pôsobiť na predumyté predmety. Nevýhodou uvedeného doterajšieho stavu je, že teplota takto pripravenej pary nepresahuje 100 °C a nemá preto dokonalý dezinfekčný účinok. To je spôsobené tým, že para po sebe zanecháva určité pozadie, napríklad v podobe spór plesní či baktérií. Je známou skutočnosťou, že spóry dokážu prežiť i vplyv agresívnych dezinfekčných látok v prostredí, vplyv vysokých teplôt trvajúcich i niekoľko hodín, pôsobenie radiácie alebo kyseliny a pod. Na umývanie uvedených nádob je vylúčené používať agresívne chemické prostriedky, ktoré by dokázali spóry zničiť. Nevýhodami súčasne používaných parných automatov a ich prostredníctvom vykonávaného umývania a dezinfekcie sú vysoká energetická náročnosť zariadenia a nutnosť chemického a magnetického ošetrenia umývacej vody z dôvodu nutnosti eliminácie vzniku nežiaducich usadenín typu kotlového kameňa.
V súčasnosti je už tiež známe použitie ozónu na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu vody a jeho využitie i na umývanie a dezinfekciu rôznych predmetov zdravotnej starostlivosti. Ide sa o zariadenie a metódu dvojitého typu.
Prvý typ týchto známych ozónových zariadení predstavuje zariadenie zahrnujúce generátor ozónu, kompresor a pomocnú nádrž s dutinou naplnenou vodou. Generátor ozónu, nazývaný ďalej ako ozónový generátor, má vývod ozónu zakončený poréznym telesom, umiestneným pod hladinou vody priamo vnútri dutiny pomocnej nádoby. Generátor ozónu vyvíja plynný ozón, ktorý sa privádza do pomocnej nádoby a tu sa pridáva do vody v rozptýlenom stave. Ozón potom pôsobí v rozptýlenom a rozpustenom stave, ktorý sa dosahuje tým, že privádzaný ozón sa nechá prebublávať cez porézne teleso do vody v pomocnej nádrži, prípadne s prímesou vzduchu dodávaného pomocou kompresia. Časť tohto ozónu sa zachytí vo vode a zvyšok prejde vodou nahor nad jeho hladinu a odíde do priestoru. Ozón zachytený vo vode i ten, ktorý prechádza cez hmotu vody, ničí mikroorganizmy a v značnej miere i ich zárodky. Tým dochádza podľa množstva a použitých teplôt k čisteniu a prípadne až dezinfekcii vody, a ak sú vo vode umiestnené predmety, tiež k ich čisteniu. Prípadne je pomocná nádrž vybavená vývodom, za ktorým je až umiestnená pracovná nádoba s čistenými predmetmi. V tom prípade sa ozonizovaná voda z pomocnej nádrže vypúšťa, po dosiahnutí stanovenej koncentrácie ozónu, do tejto pracovnej nádoby. Zariadenia umožňujú umývanie vložených predmetov. Tieto zariadenia však nie sú schopné dosahovať také koncentrácie ozónu vo vode, aby došlo k zničeniu všetkých obsiahnutých mikroorganizmov a ich spór. Najmä môžu prežívať niektoré nežiaduce rezistentné mikroorganizmy bakteriálneho, vírusového alebo mykotického pôvodu. Ďalšou nevýhodou je, že sýtenie ozónom týmto zariadením prebieha veľmi pomaly a teda trvá veľmi dlho. Pre efektívny proces musí byť stĺpec vody čo najvyšší. Veľmi vysoký vodný stĺpec, nutný pre toto zariadenie, je ďalšou nevýhodou prinášajúcou priestorovú a časovú náročnosť.
Druhý typ doteraz známych ozónových zariadení na umývanie a dezinfekciu predstavuje zariadenie využívajúce Venturiho trubicu. Tento typ zariadenia zahrnuje ozónový generátor, kompresor, pomocnú nádrž s pracovnou kvapalinou ktorou je obvykle voda, a okrem toho aspoň jednu Venturiho trubicu. Venturiho trubica tohto zariadenia má formu dýzy s kužeľovitým difúzorom, pričom má vytvorené dva vstupy a výstup. Prvý vstup je vo voľnom priestore alebo je pripojený na hadicu ústiacu vo voľnom priestore alebo vyvedenú z tlakového zdroja kyslíka. Druhý vstup Venturiho trubice má formu trubice bežného tvaru, pripojenej na ozónový generátor. Výstup Venturiho trubice je vyvedený do dutiny pomocnej nádoby. I v tomto prípade je teda ozón dodávaný v plynnej forme priamo do dutiny pomocnej nádoby. Na dosiahnutie čo najvyššej koncentrácie ozónu a pre čo najlepšiu kvalitu dosahovaného procesu býva niekedy ozónový generátor vyba
SK 7349 Υ1 vený najmenej jedným odvlhčovacím prvkom, napríklad môže byť pripojený na zdrojový plyn cez odvlhčovací filter. Pri prevádzke zariadenia ozónový generátor vyvíja ozón, ktorý je privádzaný do prvého vstupu Venturiho trubice. Tu sa k ozónu s prisáva vzduch z vonkajšieho prostredia alebo kyslík z kyslíkového zdroja a táto zmes sa vypúšťa do pomocnej nádrže s pracovnou kvapalinou, pod hladinu pracovnej kvapaliny. Zmes sa nechá prebublávať, čím dochádza k sýteniu pracovnej kvapaliny ozónom. Namiesto vzduchu sa ako nosný plyn niekedy používa čistý kyslík, čím sa dosiahne väčšie nasýtenie ozónom. Koncentrácia ozónu dosahovaná v tomto zariadení je vyššia než pri predchádzajúcom type. Ani toto zariadenie však nie je schopné sterilizácie obsiahnutej pracovnej kvapaliny alebo do tejto kvapaliny vložených čistených nádob je schopné nanajvýš dosiahnutie stupňa označovaného ako dezinfekcia. Tieto zariadenia sú použiteľné na čistenie vody na úžitkové účely a na predčistenie vody, ktorá musí byť ďalej na pitné účely ešte spracovaná filtráciou a ošetrená chemicky. Ďalej sú tieto zariadenia využiteľné na umývanie a prípadne maximálne až dezinfekciu znečistených predmetov, ako je riad na potravinárske účely alebo nádoby pre zdravotnícku starostlivosť, ako sú podložné misy a bažanty.
Na dosiahnutie vyššej koncentrácie ozónu je známe použitie dvoch alebo viacerých ozónových generátorov v jednom zariadení naraz. Pomocná nádoba môže byť vybavená napúšťacím ventilom pripojeným k zdroju napustenej vody. Ďalej býva obsiahnutý vývod pre odchádzajúce plyny, teda zmes ozónu s kyslíkom, so vzduchom alebo samotný ozón, ktorý sa nerozpustil v pracovnej kvapaline, napríklad vode, a tiež pre prípadne odchádzajúcu paru. Tento vývod býva pripojený na vetraciu Šachtu ústiacu voľne do vonkajšieho priestoru, napríklad do komína digestória. Ani znásobenie ozónových generátorov však nepomáha, aby sa dosiahla taká koncentrácia ozónu v ozonizovanej kvapaline, ktorá by dosahovala účinok sterilizácie v reálne krátkom čase. Používanie väčšieho počtu ozónových generátorov je tiež značne neekonomické.
Keďže žiadne z uvedených doterajších zariadení nie je schopné samo o sebe zaisťovať spoľahlivo sterilizáciu predmetov, sterilizácia sa doteraz bežne vykonáva v autoklávoch a UV alebo elektrických sterilizátoroch. Ide o parné tlakové komory alebo elektricky vyhrievané komory schopné dosahovať značné teploty, alebo zariadenia, či priestory s germicídnymi lampami alebo inými žiaričmi, umožňujúce sterilizáciu vložených predmetov. Tieto zariadenia sú však energeticky značne náročné a vyžadujú použitie už vopred čisto vymytých predmetov. Príslušné pracovisko musí byť vybavené tak umývačkou, ako aj autoklávom. Tým vzniká značná priestorová a manipulačná záťaž pre používateľa. Ide o riešenie predstavujúce vysoké zriaďovacie aj prevádzkové náklady.
Podstata technického riešenia
Uvedené nevýhody odstraňuje v značnej miere navrhnuté technické riešenie. Ide o zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu a umývanie biologicky znečistených predmetov, zahrnujúce aspoň jeden ozónový generátor, aspoň jednu pomocnou nádrž s vnútornou dutinou pre ozonizovanú kvapalinu a tiež nutné prepojovacie rúrky. Podstata nového riešenia spočíva v tom, že pomocná nádrž je vybavená aspoň jedným cirkulačným okruhom na cirkuláciu ozonizovanej kvapaliny z tejto pomocnej nádrže a späť do nej a súčasné obohacovanie ozónom, kde tento cirkulačný okruh je vybavený aspoň jedným pohonom, jeho vstupné i výstupné ústie sa nachádza v pomocnej nádrži a ktorý má pripojený aspoň jeden ozónový generátor.
Cirkulačný okruh je výhodne vybavený pohonom typu čerpadla, t. j. aspoň jedným primárnym čerpadlom, a na obohacovanie ozónom aspoň jednou Venturiho trubicou majúcou dýzu, dva kužeľovité difúzory, dva vstupy a jeden výstup. Kužeľovité difúzory Venturiho trubice sú pripojené, s využitím obehovej rúrky, na vnútorný priestor pomocnej nádrže a dýza je prostredníctvom druhého vstupu Venturiho trubice pripojená na ozónový prívod z ozónového generátora. Teda napríklad prvý kužeľovitý difúzor je prostredníctvom prvého vstupu Venturiho trubice pripojený na obehovú rúrku cirkulačného okruhu a druhý kužeľovitý difúzor je prostredníctvom výstupu Venturiho trubice pripojený cez ďalší úsek obehovej rúrky alebo priamo k vnútornému priestoru pomocnej nádrže. Cez kužeľovité difúzory Venturiho trubice je tak zaistená cirkulácia ozonizovanej kvapaliny. Dýza Venturiho trubice, v ktorej pri prevádzke vzniká podtlak, je prostredníctvom druhého vstupu Venturiho trubice pripojená na ozónový prívod z ozónového generátora.
Pomocná nádrž je v dolnej časti výhodne vybavená aspoň jedným odvodným výpustom, výhodne s uzáverom.
Navrhnuté zariadenie je možné využiť na mikrobiálne čistenie a na dezinfekciu až sterilizáciu kvapalín, najmä úžitkovej a pitnej vody. Rovnako je využiteľné na umývanie a/alebo dezinfekciu, a/alebo sterilizáciu i veľmi znečistených predmetov, ako sú napríklad podložné misy a bažanty používané pri zdravotnej starostlivosti. Na účely umývania, dezinfekcie a/alebo sterilizácie týchto alebo iných predmetov je zariadenie doriešené nasledovne. Za odvodným výpustom pomocnej nádrže je v tom prípade výhodne pripojená aspoň jedna umývacia komora, výhodnevybavená pohonom, napríklad pomocou pripojenia cez aspoň jedno sekundárne čerpadlo.
Umývacia komora je výhodne prepojená s pomocnou nádobou okrem uvedeného pripojenia ešte i prepo
SK 7349 Υ1 jovacou rúrkou, vyústenou z hornej časti pomocnej nádoby a zaústenou do umývacej komory. Toto prepojenie umožní odvádzanie plynného ozónu, ktorý sa tu zhromažďuje nad hladinou h ozonizovanej kvapaliny, do umývacej komory a jeho využitie na zvýšenie účinku zariadenia.
Umývacia komora je výhodne vybavená aspoň jedným odpadovým výpustom na odvod znečisteného média a tiež dvermi, napríklad výklopnými, a ďalej je vybavená súborom dýz na striekanie ozonizovanej kvapaliny na a/alebo do tu umiestnených predmetov, napríklad podložných mís a/alebo bažantov.
Pomocná nádrž je výhodne vybavená kvapalinovým prívodom, napríklad prírubou, s pripojeným napúšťacím potrubím a elektromagnetickým ventilom, a výhodne je vybavená aspoň jedným snímačom hladiny h napustenej a ozonizovanej kvapaliny.
Navrhnuté zariadenie je vhodné na čistenie a dezinfekciu a/alebo sterilizáciu vody a tiež na umývanie a dezinfekciu a/alebo sterilizáciu biologicky znečistených predmetov, najmä podložných mís a bažantov na zdravotnú starostlivosť. Navrhnuté riešenie však môže byť využité tiež pre iné predmety a na iné účely, napríklad na čistenie fliaš pri výrobe nápojov, na likvidáciu biologického znečistenia nádob a nástrojov v niektorých potravinárskych výrobách, na ošetrenie jedálenského náradia v infekčnom prostredí, a i. Dosiahne sa umývanie a likvidácia mikroorganizmov bez chémie. Pri novom zariadení je celkom vynechaný vyvíjač pary, čo prináša významnú úsporu elektrickej energie a chemických prostriedkov na inak nutné zmäkčovanie vody. Navrhnuté zariadenie by mohlo nájsť využitie na výrobu pitnej vody, napríklad v tzv. krajinách tretieho sveta s nedostatkom pitnej vody. Mohli by ich využívať tiež zdravotnícke zariadenia, hotely, chemické a biologické prevádzky, laboratória a iné. Najväčšou výhodou navrhnutého riešenia je, že na rozdiel od možností doterajšieho stavu, umožňuje zničiť všetky živé mikroorganizmy vrátane rezistentných i ich spóry. Navrhnuté zariadenie by mohlo nájsť uplatnenie vo veľkom rozsahu v rôznych odboroch, pretože zariadenie múze byť vyrobené s relatívne nízkymi nákladmi a tiež prevádzka zariadenia je ekonomicky relatívne nenáročná.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Navrhnuté riešenie je objasnené pomocou výkresov, kde znázorňujú obrázok 1 schematicky navrhnuté zariadenie v kompletnej zostave na pôsobenie ozonizovanou kvapalinou v prostredí ozónu, v priereze pri pohľade z boku, obrázok 2 A, B dva rôzne prevádzkové stavy zariadenia podľa predchádzajúceho obrázku, obrázok 3 variant usporiadania zariadenia na použitie ozonizovanej kvapaliny v bežnom prostredí a obrázok 4 znázorňuje blokovú schému elektroniky zariadenia s automatickou prevádzkou.
Príklad uskutočnenia
Názorne je navrhnuté riešenie predvedené na umývacom, dezinfekčnom a/alebo sterilizačnom zariadení podľa obrázka 1 až 4.
Základnými konštrukčnými a funkčnými prvkami tohto zariadenia sú minimálne ozónový generátor 1, pomocná nádrž 2, Venturiho trubice 3 a nutné prepojovacie rúrky, ktorých usporiadanie a funkcie budú podrobnejšie opísané ďalej. Pomocná nádrž 2 má vnútri vytvorenú dutinu pre ozonizovanú kvapalinu a okrem toho má pre túto kvapalinu vytvorený vonkajší cirkulačný okruh, umožňujúci cirkuláciu ozonizovanej kvapaliny z pomocnej nádrže 2 a späť do nej. Cirkulačný okruh je vybavený aspoň jedným pohonom na zaistenie intenzívnej cirkulácie kvapaliny jedným smerom, ktorý je v tomto príklade predvedený vo výhodnom uskutočnení ako primárne čerpadlo 4. Cirkulačný okruh má vstupné i výstupné ústie v pomocnej nádrži 2 a je vytvorený pomocou obehovej rúrky 5. Demonštrovaný príklad ukazuje zariadenie, kde je obehová rúrka 5 vybavená jednou Venturiho trubicou 3, ktorá má vytvorené dva proti sebe situované kužeľovité difúzory 6, 7, zbiehajúce sa uprostred do dýzy 8. Táto Venturiho trubica 3 má dva vstupy 31, 32 a jeden výstup 33. Prvý kužeľovitý difúzor 6 je prostredníctvom prvého vstupu 31 Venturiho trubice 3 pripojený na obehovú rúrku 5 cirkulačného okruhu, druhý kužeľovitý difúzor 7 je prostredníctvom výstupu 33 Venturiho trubice 3 pripojený priamo s využitím obvyklých spojovacích prostriedkov, ako napr. cez prírubu, k vnútornému priestoru pomocnej nádrže 2. Dýza 8 je prostredníctvom druhého vstupu 32 Venturiho trubice 3 pripojená na ozónový prívod 9 z ozónového generátora 1. Poradie uvedených prvkov pri tomto príkladnom uskutočnení sa má za najvýhodnejšie najmä z hľadiska nákladovosti výroby, ľahkej montáže, údržby a tiež i menšej záťaže pohonu agresivitou ozónu, ale inak z hľadiska funkčnosti nie je celkom rozdiel v tom, či sa pri konštruovaní zariadenia prípoji Venturiho trubica 3 na jeden alebo druhý koniec obehovej rúrky 5 alebo do stredu, a kde sa v cirkulačnom okruhu konkrétne umiestni primárne čerpadlo 4. Z hľadiska kvality je vhodné predradiť pred ozónový generátor 1 odvlhčovací filter 10 na zníženie vlhkosti doň privádzaného zdrojového plynu. Pomocná nádrž 2 je v dolnej časti vybavená odvodným výpustom 11, ktorý je výhodne vybavený uzáverom 12.
V opísanom usporiadaní môže zariadenie pracovať bez ďalších, ďalej uvádzaných prvkov, ako biologická
SK 7349 Υ1 čistička obsiahnutej kvapaliny, napríklad na výrobu pitnej vody, alebo ako práčka a umývačka, kde sa do dutiny pomocnej nádrže 2 umiestnia prané, resp. umyté predmety.
Na zbežné hygienické umývanie biologicky znečistených predmetov, ako sú podložné misy, bažanty a pod., je najvhodnejší variant predvedený na obrázku 3.
Pri odtoku z odvodného výpustu 11 je umiestnená nádoba 13, v ktorej sú uložené umývané predmety. Ozonizovaná kvapalina, najskôr ozonizovaná voda, sa z pomocnej nádrže 2 vypustí do tejto nádoby 13 a nechá pôsobiť. To privodí účinok umývania a v značnej miere i zničenie obsiahnutých mikrooorganizmov. Pomocná nádrž 2 má hore voľný otvor alebo vývod na únik ozónu a prípadne pary stúpajúcej nad hladinu h kvapaliny.
Na umývanie vo vysokej kvalite, dezinfekciu a/alebo sterilizáciu je zariadenie doriešené v podobe znázornenej na obrázkoch 1 a 2.
Za odvodným výpustom 11 pomocnej nádrže 2 je pripojená uzatvárateľná umývacia komora 14, cez vhodný pohon, výhodne sekundárne čerpadlo 15. Toto pripojenie vybieha z dolnej časti pomocnej nádrže 2, pretože odvodný výpust 11 je umiestnený v dolnej časti pomocnej nádrže 2. Okrem tohto pripojenia je umývacia komora 14 prepojená s pomocnou nádržou 2 ešte i prepoj o vacou rúrkou 16, vyvedenou z hornej časti pomocnej nádrže 2, na prívod plynného ozónu do umývacej komory 14. Umývacia komora 14 je navrhnutá ako pred vonkajším prostredím hermeticky uzatvárateľný priestor, ktorý je otvárateľný a umožňujúci ukladanie a vyberanie čistených predmetov a ich dokonalé hygienické ošetrenie. Je vybavená odpadným výpustom 17 na odvod znečistenej kvapaliny, výklopnými dvermi 18 a rozvodnými prvkami so súborom dýz 19 na dopravu privádzanej ozonizovanej kvapaliny na vhodné miesto alebo miesta a striekanie ozonizovanej kvapaliny na a/alebo do sem umiestnených predmetov, ako napríklad podložných mís a/alebo bažantov.
Pomocná nádrž 2 môže byť vybavená vekom a plnená prostým naliatím. Vo výhodnom uskutočnení, bez nutnosti otvárania pri plnení, je vybavená z vonkajška ovládateľným alebo automaticky ovládateľným kvapalinovým prívodom 20 umožňujúcim jej plnenie kvapalinou určenou k ozonizácii, najmä vodou, napríklad otvorom s napúšťacím potrubím a elektromagnetickým ventilom, ktoré môžu byť napojené na vodovodnú radu v budove inštalácie. V pomocnej nádrži 2 je inštalovaný aj snímač 21 hladiny h ozonizovanej kvapaliny.
Navrhnuté zariadenie umožňuje vysoko účinne realizovať dezinfekciu a/alebo sterilizáciu a umývanie. Môže sa vybaviť prvkami automatického riadenia a prevádzkované s automatickou prevádzkou. Napríklad môže sa vybaviť, ako ukazuje obrázok 4, riadiacou a ovládacou jednotkou 22, napríklad mikropočítačom, pripojenou na elektrické prvky zariadenia, a ďalšími prvkami ovládania pripojenými na riadiacu a ovládaciu jednotku 22, ako dverovou poistkou 23 so snímačom uzatvorenia, časovačom 24, kombinovaným ovládateľným uzáverom kvapalinového prívodu 20 a pod.
Zariadenie funguje nasledovne.
Do dutiny pomocnej nádrže 2 sa napustí kvapalina určená na ozonizáciu, napríklad voda, do výšky hladiny h. Uvedú sa do prevádzky primárne čerpadlo 4 a ozónový generátor L Kvapalina sa začne odčerpávať z pomocnej nádrže 2 do cirkulačného okruhu. Prebieha cirkulácia cez tento okruh, pri ktorom sa z pomocnej nádrže 2 odčerpáva kvapalina, preháňa cez Venturiho trubicu 3, a potom vracia na inom mieste späť do pomocnej nádrže 2. Počas cirkulácie kvapalina prúdi cez kužeľovité difúzory 6, 7 Venturiho trubice 3, čím vzniká v mieste dýzy 8 významný podtlak, ktorým sa do dýzy 8 Venturiho trubice 3 nasáva ozón privádzaný ozónovým prívodom 9 od ozónového generátora 1. S návratom kvapaliny obohatenej o prímes ozónu do pomocnej nádrže 2 sa koncentrácia ozónu v pomocnej nádrži 2 zvyšuje. Ozón, ktorý sa nezachytil v kvapaline, prebublává hore v rozptýlenom stave a jeho časť sa ešte tiež zachytáva v kvapaline. S každým cirkulačným cyklom dôjde k obohateniu kvapaliny o ďalší ozón. Opakovanou cirkuláciou sa dosiahne mnohonásobné zvýšenie koncentrácie ozónu v ozonizovanej kvapaline. Sú až niekoľkonásobne prekročené možnosti stávajúcich zariadení a je dosiahnuteľná i taká koncentrácia ozónu v ozonizovanej kvapaline, ktorá má sterilizačné účinky. Proces cirkulácie sprevádzanej ozonizáciou sa uskutočňuje najmenej tak dlho, dokiaľ koncentrácia ozónu v kvapaline nachádzajúcej sa v pomocnej nádrži 2 nedosiahne aspoň vopred stanovené hodnoty. Túto hodnotu môže voliť používateľ podľa toho, či používa zariadenie na umývanie alebo na dezinfekciu alebo, či ide až o potrebu dosiahnutia sterilizácie. Počas vykonávania ozonizácie je do doby dosiahnutia stanovenej hodnoty koncentrácie ozónu odvodný výpust 11 uzatvorený. Ozón, ktorý sa nezadrží v ozonizovanej kvapaline, sa uvoľňuje a hromadí sa nad hladinou h kvapaliny v dutine pomocnej nádrže 2. V prípade, že je k pomocnej nádrži 2 pripojená umývacia komora 14 s prepojovacou rúrkou 16, je nahromadený ozón vlastným pretlakom vytlačovaný z hornej časti pomocnej nádrže 2 do prepojovacej rúrky 16 a cez ňu a naplňuje umývaciu komoru 14. Túto prvú fázu postupu pri používaní navrhnutého zariadenia znázorňuje obrázok 2A.
Nasledovne sa ozonizovaná kvapalina v čase, ktorý je kratší než polčas rozpadu ozónu v danom druhu kvapaliny pri danej teplote, z pomocnej nádoby 2 vypustí a použije na určený účel.
Ak ide o výrobu pitnej vody, je možné používať zariadenie bez pripojenej umývacej komory 14 a na odvodný výpust 11 pomocnej komory 2 pripojiť napríklad cisternu, spracovanú vodu vypustiť do cisterny a používať naďalej ako pitnú vodu.
Ak ide o umývanie predmetov a čiastočnú dezinfekciu bez potreby dezinfekcie vysokého stupňa alebo
SK 7349 Υ1 sterilizácie, je možno používať zariadenie bez umývacej komory 14, napríklad v usporiadaní znázornenom na obrázku 3, a teda používať na umývanie ozonizovanú kvapalinu vypustenú do nádoby 13. Pri zariadeniach s odpojenou umývacou komorou 14 je prepojovacia rúrka 16 voľná alebo pripojená do komína alebo digestória, alebo demontovaná, ako ukazuje obrázok 3, a preto zvyškový plynný ozón, ktorý sa nezachytil v ozonizovanej kvapaline a odchádza nad hladinu h, už nie je ďalej využitý.
Ak ide o dezinfekciu alebo sterilizáciu, použije sa celé zariadenie v usporiadaní podľa obrázka 1. Zvyškový plynný ozón, ktorý sa nezachytil v ozonizovanej kvapaline a odchádza nad hladinu h, je plne využitý ako pomocné dezinfekčné a sterilizačné činidlo.
Po dosiahnutí stanovenej koncentrácie ozónu v ozonizovanej kvapaline nasleduje fáza znázornená na obrázku 2B.
Ozonizovaná kvapalina sa po dosiahnutí vopred stanovenej koncentrácie ozónu odčerpá z cez odvodný výpust 11 sekundárnym čerpadlom 15 z pomocnej nádrže 2 do dutiny umývacej komory 14, kam sa ešte pred uvedením zariadenia do prevádzky umiestnia dezinfikované alebo sterilizované predmety. Odčerpávaná ozonizovaná kvapalina sa potom privádza do umývacieho priestoru naplneného už plynným ozónom a tu sa vstrekuje cielene na sem umiestnené predmety a/alebo do nich v rozptýlenom stave, cez súbor dýz 19.
Uskutočňovanie umývania, dezinfekcie alebo sterilizácie pomocou zariadenia je možné dvojakým spôsobom. Prvá možnosť je prevádzka po cykloch, t. j. celý postup sa vykoná raz pre každé umývanie, dezinfekciu a/alebo sterilizáciu.
Druhá možnosť, výhodná pre väčšie a veľké prevádzky, je prevádzkovať pomocnú nádrž 2_kontinuálne a túto prevádzku kombinovať s prevádzkovaním umývacej komory 14 cyklicky. T. j. cirkulácia kvapaliny za súčasného obohacovania ozónom sa vykonáva kontinuálne a počas tejto cirkulácie sa spracuje niekoľko dávok dezinfikovaných alebo sterilizovaných predmetov, keď sa do umývacieho priestoru umiestnia predmety, potom sa naplní umývací priestor ozónom privedeným z pomocnej nádrže 2, vykoná vstrekovanie ozonizovanej kvapaliny do umývacieho priestoru vnútri umývacej komory 14, na v ňom umiestnené predmety a/alebo do nich. Výhodne môže byť jedna alebo každá vsádzka predmetov podrobená dvom alebo viacerým cyklom umývania, keď po dobu trvania uloženia ošetrovaných predmetov v umývacom priestore umývacej komory 14 je uskutočnené opakované plnenie umývacieho priestoru ozónom a vstrekovanie ozonizovanej kvapaliny do umývacej komory 14, na predmety a do nich. Z hľadiska dosahovaného účinku je optimálne pred každým novým vstrekovaním vykonať plnenie umývacej komory 14 ozónom. Umývacia komora 14 môže byť po celý čas spracovania každej vsádzky predmetov hermeticky uzatvorená alebo môže byť podľa potreby uskutočňované odpustenie znečistenej kvapaliny. Jednotlivé cykly umývania môžu mať nastavenú rôzny čas a odlišné podmienky. Počas uskutočňovania cyklického umývania môže kontinuálne prebiehať ozonizácia kvapaliny v pomocnej nádobe 2 a cirkulačnom okruhu, s nútenou cirkuláciou kvapaliny cirkulačným okruhom za súčasného obohacovania o ozón cez Venturiho trubicu 3. V umývacom priestore sú zatiaľ, po vykonaní stanoveného počtu umývacích cyklov, predmety ošetrené. Vykonaným ošetrením sú zbavené nečistôt a podľa počtu umývacích cyklov a nastavených podmienok dezinfikované až sterilizované. Takto ošetrené predmety sa potom vyberú a použijú na určený účel. Počas otvorenia umývacej komory 14 je pri kontinuálne vykonávanej ozonizácii vhodné uzatvoriť prepojovaciu rúrku 16.

Claims (7)

1. Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov, zahrnujúce aspoň jeden ozónový generátor (1), aspoň jednu pomocnú nádrž (2) s vnútornou dutinou pre ozonizovanú kvapalinu, a tiež nutné prepojovacie prvky, vyznačujúce sa tým, že pomocná nádrž (2) je vybavená aspoň jedným cirkulačným okruhom na cirkuláciu ozonizovanej kvapaliny z tejto pomocnej nádrže (2) a späť do nej a súčasné obohacovanie ozónom, kde tento cirkulačný okruh je vybavený aspoň jedným pohonom, má vstupné i výstupné ústie v pomocnej nádrži (2) a má pripojený aspoň jeden ozónový prívod (9) z ozónového generátora (1).
2. Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že cirkulačný okruh je vybavený aspoň jedným primárnym čerpadlom (4) a aspoň jednou Venturiho trubicou (3) majúci aspoň jednu dýzu (8), aspoň dva kužeľovité difúzory (6, 7), aspoň dva vstupy (31, 32) a aspoň jeden výstup (33), pričom kužeľovité difúzory (6, 7) sú pripojené, s využitím obehovej rúrky (5), na vnútorný priestor pomocnej nádrže (2) a na dýzu (8) je prostredníctvom druhého vstupu (32) Venturiho trubice (3) pripojený ozónový prívod (9) z ozónového generátora (1).
3. Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúce sa tým, že pomocná nádrž (2) je v dolnej časti vybavená aspoň jedným odvodným výpustom (11), výhodne s uzáverom (12).
4. Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že za odvodným výpustom (11) je pripojená aspoň jedna umývacia ko-
SK 7349 Υ1 mora (14), výhodne cez aspoň jedno sekundárne čerpadlo (15).
5. Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že umývacia komora (14) je prepojená s pomocnou nádržou (2) ešte i prepojovacou rúrkou (16), vyústenou z hornej časti pomocnej nádrže (2) a zaústenou do umývacej komory 5 (14), na prietok plynného ozónu do umývacej komory (14).
6. Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov podľa nárokov 4 a 5, vyznačujúce sa tým, že umývacia komora (14) je vybavená aspoň jedným odpadovým výpustom (17) na odvod znečistenej kvapaliny, aspoň jednými dvermi (18) a rozvodnými prvkami so súborom dýz (19) na striekanie ozonizovanej kvapaliny na a/alebo do sem umiestnených predmetov, napríklad podložných 10 mís a/alebo bažantov.
7. Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že pomocná nádrž (2) je vybavená kvapalinovým prívodom (20), napríklad napúšťacím potrubím s elektromagnetickým ventilom, a ďalej je vybavená aspoň jedným snímačom (21) hladiny (h) ozonizovanej kvapaliny.
SK51-2015U 2012-10-09 2013-10-07 Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov SK7349Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012000682 2012-10-09
PCT/CZ2013/000123 WO2014056461A1 (en) 2012-10-09 2013-10-07 Disinfecting and/or sterilizing device and washing, disinfection and/or sterilization method

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK512015U1 SK512015U1 (sk) 2015-09-03
SK7349Y1 true SK7349Y1 (sk) 2016-02-02

Family

ID=54009818

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK51-2015U SK7349Y1 (sk) 2012-10-09 2013-10-07 Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK7349Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK512015U1 (sk) 2015-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK201500058Y3 (da) Desinfektions- og/eller steriliseringsindretning og anvendelse til vask, desinfektion og/eller sterilisering
KR101199558B1 (ko) 멸균 냉온수 공급기기
KR101177868B1 (ko) 핸드피스 소독 멸균장치
US8025807B2 (en) Method for treating rinse water in decontamination devices
JP2013103184A (ja) 浄化装置
KR100480859B1 (ko) 오존 및 TiO₂광촉매를 이용한 농산물 살균처리장치
CN205949369U (zh) 一种医疗器械循环清洗装置
EP3912648A1 (en) Method and corresponding apparatus for sterilization in the medical field
US20150251921A1 (en) Food waste collector system with treatment of recirculating water to reduce bacteria levels
KR101181632B1 (ko) 정수기의 정수탱크에 설치되는 살균 및 필터유닛
SK7349Y1 (sk) Zariadenie na dezinfekciu a/alebo sterilizáciu, najmä podložných mís a bažantov
CN214232178U (zh) 一种美容整形器械消毒装置
CN112443915A (zh) 一种加湿器及其控制方法
KR100552978B1 (ko) 오존 접촉식 반응기를 이용한 유존 살균 수 제조장치
KR100984304B1 (ko) 살균수 및 산소수 제조장치
CN210621215U (zh) Uv灯杀菌洗衣机
CN209847891U (zh) 一种医用护理消毒装置
CZ24515U1 (cs) Zařízení pro dezinfekci a/nebo sterilizaci, zejména podložních mís a bažantů
KR101300655B1 (ko) 염수 또는 세척수 살균 정화장치
KR20080034217A (ko) 광촉매와 자외선 등을 이용한 바이러스 및 세균을 제거하는환경친화용 소독기
KR200428872Y1 (ko) 오존수 제조장치를 구비한 실내 살균소독 및 공기 살균정화기
KR20090078892A (ko) 오존살균수 및 산소수 제조장치
KR20090061096A (ko) 오존 살균 장치가 탈,부착 되는 정수기
JPH11347564A (ja) 殺菌水発生装置
CN214483798U (zh) 一种消毒鞋柜