SK7203Y1 - Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove, spôsob pripevňovania plachty - Google Patents

Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove, spôsob pripevňovania plachty Download PDF

Info

Publication number
SK7203Y1
SK7203Y1 SK50109-2013U SK501092013U SK7203Y1 SK 7203 Y1 SK7203 Y1 SK 7203Y1 SK 501092013 U SK501092013 U SK 501092013U SK 7203 Y1 SK7203 Y1 SK 7203Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
sheet
canvas
building
exterior
bar
Prior art date
Application number
SK50109-2013U
Other languages
English (en)
Other versions
SK501092013U1 (sk
Inventor
Juraj Skupil
Original Assignee
Juraj Skupil
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juraj Skupil filed Critical Juraj Skupil
Priority to SK50109-2013U priority Critical patent/SK7203Y1/sk
Publication of SK501092013U1 publication Critical patent/SK501092013U1/sk
Publication of SK7203Y1 publication Critical patent/SK7203Y1/sk

Links

Landscapes

  • Building Awnings And Sunshades (AREA)

Abstract

Exteriérová plachta (7) je pripútaná k aspoň jednej rozpernej tyči (1) s pätkami (4) alebo hrotmi, ktoré dosadajú na plochu ostenia (2). Rozperná tyč (1) je zvonka budovy rozopretá s predpätím medzi dve protiľahlé plochy ostenia (2). Silové predpätie je vyvolané prestaviteľnou vzdialenosťou pätiek (4) alebo hrotov na koncoch rozpernej tyče (1). Trenie udržuje pätky (4) alebo hroty v potrebnej polohe bez skrutiek a bez lepenia. Plachta (7) s rozpernou tyčou (1) sa dá bez náradia pripevniť do vonkajšieho ostenia (2) na budove a môže plniť funkciu tienenia a/alebo nosiča reklamy. Medzi dve protiľahlé plochy na budove sa vloží rozperná tyč (1), vyvolá sa v nej tlakové napätie a následne sa napne plachta (7). Vo výhodnom usporiadaní môže mať plachta (7) viacero častí, ktoré sa podľa potreby pretáčajú do zorného poľa. Plachta (7) môže mať aj podobu nekonečného pásu alebo môže byť prevíjaná z jedného valca (11) na protiľahlý valec (11).

Description

Technické riešenie sa týka plachty s tyčou, kde plachta je pripútaná na vonkajšom plášti budovy, predovšetkým na tienenie okenných otvorov a/alebo na nesenie reklamy alebo informačných nápisov. Technické riešenie tiež opisuje nový spôsob umiestňovania a pripevňovania plachty na budove bez vŕtania, lepenia a iných trvalých následkov.
Doterajší stav techniky
Existujú rôzne typy exteriérových plachiet, ktoré sú pripútané k povrchu budovy, napríklad v podobe markíz, roliet a podobne. V prípade dodatočne umiesťovanej plachty sa vytvoria príchytné body, napríklad pomocou hmoždiniek a skrutiek alebo pripevnením pomocného rámu. Následne sa plachta pripevní a napne. Ak nie je prípustné narušovať celistvosť vonkajšej omietky alebo zatepľovacieho systému, tak sa plachta dá pripevniť pripútaním zo strechy alebo iným obmedzeným spôsobom. Všetky doteraz známe spôsoby sa vyznačujú komplikovaným postupom a je pri nich nevyhnutné náradie. Pri vyššom umiestnení plachty sa montáž komplikuje potrebou použitia rebríka alebo vysokozdvižnej plošiny.
Sú známe riešenia ako napr. podľa zverejnenia EP2594165, US1772621, ktoré založia hákový držiak do profilu okenného krídla a prípadne aj vyvolajú silové predpätie, čím udržujú roletu v potrebnej polohe. Takéto riešenia sú použiteľné len na niektorých typoch okien a nedokážu pritom tieniť zvonka. Existuje tiež flexibilné tieniace riešenie podľa US2012037321, ktoré je však komplikované, nemá dostatočné estetické vlastnosti a v praxi sa neujalo.
Okenné otvory sa bežne zatieňujú predokennými exteriérovými roletami, žalúziami, ktoré si však vyžadujú v podstate trvalú inštaláciu. Známe sú aj riešenia ako DE202005013871U1, ktoré však majú pomocný rám na natiahnutie plachty, čo je komplikované a neestetické.
Je žiadané také riešenie, ktoré bude možné jednoducho aplikovať bez zásahov do omietky a povrchu budovy. Zároveňje žiadané také riešenie, ktoré bude flexibilné a prípadne aj prenosné.
Podstata technického riešenia
Nedostatky uvedené v doterajšom stave techniky podstatným spôsobom odstraňuje exteriérová plachta pripútaná k budove podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že je pripútaná k aspoň jednej rozpernej tyči, ktorá je zvonka budovy rozopretá s predpätím medzi dve protiľahlé plochy ostenia otvoru. Silové predpätie - tlak až vzper v rozpernej tyči je vyvolaný prestaviteľnou vzdialenosťou koncov rozpernej tyče. Pätky alebo hroty na koncoch rozpernej tyče pritom dosadajú na plochu ostenia. Pätky alebo hroty sa zaprú do povrchu ostenia. Možná je aj kombinácia, pri ktorej hroty sú vytvorené na pätkách. Hroty sa môžu vhodne vložiť do priehlbín v hrubozrnnej omietke, alebo do lokálnej nerovnosti na ostení. Dôležité je, aby sa v rozpernej tyči vytvorilo také predpätie, ktoré bude na pätkách alebo na hrotoch vytvárať dostatočný silový prítlak. Z neho odvodené trenie bude dlhodobo udržiavať rozpernú tyč v požadovanej polohe.
Silové predpätie bude vyvolané tým, že najskôr konce rozpernej tyče skrátime natoľko, aby sme ich mohli vložiť medzi ostenia do požadovanej polohy a následne v tejto polohe sa konce rozpernej tyče roztiahnu do dĺžky, ktorá akoby presahuje konkrétnu vzdialenosť ostenia, čím dôjde k vytvoreniu tlakového napätia v rozpernej tyči. Mierna deformácia povrchu pri nových zatepľovaných plášťoch nie je problémom. Vyvodenie tlakového napätia bude v bežnom vyhotovení uskutočnené skrutkovým spojom, ale môže byť vytvorené aj prehnutím úzkeho prúta rozpernej tyče. Dĺžka prúta v priamom, neprehnutom stave je mierne väčšia, ako je vzdialenosť ostení. Po prehnutí rozpernej tyče do tvaru luku sa jej konce mierne priblížia, čo je dostatočné na vloženie medzi ostenia. Rozperná tyč v podobe takéhoto prúta bude fungovať pri hranici vzperovej pevnosti, bude v mierne prehnutom tvare ako luk, čo si vyžiada použitie presnej dĺžky rozpernej tyče.
Pod pojmom plachta je potrebné rozumieť akýkoľvek plochý ohybný materiál, môže ísť o klasickú textilnú plachtovinu, plastovú fóliu, sieťovinu, polyetylénovú textíliu, textíliu potiahnutú PVC, polyesterovú tkaninu, polyuretánovú obojstranne pogumovanú tkaninu, ich kombináciu alebo podobne. Rôznorodosť vhodných materiálov zabezpečí rôzne funkcie pripútanej plachty, môže ísť o tienenie budovy, o nesenie reklamy alebo plachta môže byť použitá ako zábrana vlietavaniu vtákov do okien a podobne. Rôzne materiály s rôznymi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami môžu byť použité nielen pri rôznych plachtách, ale môžu byť využité v kombinácii aj pri jednej plachte, a to predovšetkým vtedy, ak má plachta plniť rôzne funkcie. Rozdielne materiály môžu byť v spojoch zošité, zlepené, zatavené alebo môžu byť už vyrábané s príslušnými rozdielnymi vlastnosťami.
Ostenie môže byť ostením okna, dverí, výklenku a podobne, v podstate sa môže ísť o akékoľvek rovnobežné protiľahlé plochy na vonkajšom plášti budovy. Rovnobežnosť sa pritom chápe s primeranou až nedba
SK 7203 Υ1 lou stavbárskou nepresnosťou.
Plachta môže byť pripútaná, teda prepojená s rozpernou tyčou rôznym spôsobom. Na okraji plachty môže byť vytvorený tunel, napríklad prešitím alebo zlepením prehnutého okraja plachty. Potom je rozperná tyč priamo zasunutá do tunela. V inom prípade môže byť plachta vybavená viacerými otvormi, výhodne spevneným otvormi, cez ktoré sa prevlečú pripojovacie prvky, napríklad šnúry, lanká, sťahovacie pásky a pomocou pripojovacích prvkov sa plachta pripevní k rozpernej tyči. Pri použití spojovacích prvkov bude vhodné spevniť otvory v plachte, napríklad pomocou zalisovaných plechových ôk.
Rozperná tyč predstavuje akýkoľvek podlhovastý prvok, ktorý je primerane odolný na tlak a vzper a ktorý svojou dĺžkou zodpovedá vzdialenosti protiľahlých plôch ostenia. Prierez a vzhľad rozpernej tyče nie je pre definovanie požadovanej ochrany podstatný. Rovnako nie je podstatný spôsob, akým sa zaistí rozperná funkcia tyče. Výhodné bude, aby rozperná tyč bola vyhotovená z nehrdzavejúcich materiálov alebo bola vybavená povrchom odolným vonkajším vplyvom.
Pri uvedenom usporiadaní sa môže rozperná tyč s vhodnou dĺžkou pripevniť na vonkajšom plášti budovy bez vŕtania a bez lepenia. Trenie medzi povrchom ostenia a koncom rozpernej tyče udržuje rozpernú tyč v stabilnej polohe.
Pri použití jednej rozpernej tyče bude táto tyč orientovaná zvyčajne vodorovne, aby plachta mohla visieť z rozpernej tyče. Bude výhodné, ak sa použijú dve rozperné tyče, zvyčajne rovnobežne umiestnené. Medzi dve rozperné tyče môže byť potom plachta nielen pripútaná, ale aj napnutá. V takom prípade môžu byť rozperné tyče umiestnené aj zvislo. Riešenie môže používať aj viac ako dve rozperné tyče, napríklad štyri zvislé rozperné tyče na pripútanie jednej plachty, ktorá prechádza cez dve okná na jednom poschodí a prechádza aj cez medzipriestor medzi oknami.
Zvyčajne bude použitá jedna vodorovná rozperná tyč v hornej časti okenného otvoru a druhá vodorovná rozperná tyč dolu pri vonkajšej okennej parapete. Horná rozperná tyč bude umiestnená v podstate tesne pri hornom okraji okenného otvoru. Druhá, spodná rozperná tyč môže byť tesne nad parapetom, alebo môže byť umiestnená aj vyššie podľa potreby vizuálnej funkcie. To podľa okolností umožní neobmedzený pohľad dole navonok popod spodný okraj plachty. Pri veľkých rozmeroch plachty môže byť vhodné použiť v jednom otvore štyri rozperné tyče. Dve zvislé a dve vodorovné, plachta bude pripútaná a napnutá v oboch smeroch. Štyri rozperné tyče budú použité najmä pri väčších pravouhlých plachtách (štvorec, obdĺžnik) alebo väčších štvoruholných plachtách (kosoštvorec, kosodlžnik, lichobežník a podobne).
Podľa uvedeného opisu bude možné pre každé okno použiť samostatnú plachtu s príslušným rozmerom, pričom rovná napnutá plocha plachty opticky ladí s vonkajším plášťom budovy a nie je vidieť žiadne rušivé prvky, ako sú rámy, nosné konštrukcie a podobne. Predložené riešenie umožňuje napnúť plachtu aj medzi viacerými otvormi, napríklad medzi dvoma oknami. Plachta pritom môže zakrývať len priestor medzi oknami alebo môže zároveň prekrývať aj samotné okenné otvory. Najčastejšia bude aplikácia predloženého riešenia s plachtou, ktorej rozmer bude zodpovedať rozmerom vonkajšieho otvoru.
Rozperné tyče budú umiestnené pri vonkajšom okraji ostenia, ale nemôžu byť opreté na úplnom rohu ostenia, aby ho neodlomili. Z uvedeného dôvodu môže byť pätka v esteticky výhodnom usporiadaní vyosená oproti osi rozpernej tyči, pätka bude ďalej od okraja plochy ostenia, ale pritom rozperná tyč bude vysunutá smerom von. Potom môže byť plachta napnutá úplne v úrovni vonkajšieho plášťa budovy.
S cieľom zjednodušiť výrobu rôznych dĺžok rozperných tyčí, môže rozperná tyč pozostávať z rúrky, ktorá sa nareže na potrebnú dĺžku a do jej koncov sa vložia koncovky. Tie sú tvorené skrutkou s maticou na jednej strane a pätkou na druhej strane. Matica sa opiera o čelo rúrky, koncovka pritom nemusí byť inak spojená s rúrkou. Pri vzopretí v ostení napätie v rúrke vyvoláva trenie, ktoré udrží nastavenú polohu skrutkového spoja. Vzdialenosť pätiek rozpernej tyče sa potom dá nastaviť v rozmedzí nastaviteľnej dĺžky skrutiek.
Pod pojmom reklamy sa má na mysli akákoľvek propagácia, oznam, údaj, informácia, ktorá ma byť zverejnená na vonkajšom plášti budovy. Dočasnosť spočíva v tom, že sa predpokladá časovo obmedzené zverejňovanie príslušnej reklamy, rádovo v dňoch, týždňoch až mesiacoch, ale samotná plachta a princíp jej prichytenia je možné využiť aj trvalo, počas celého roka alebo počas celej životnosti budovy. Za dočasné je preto potrebné považovať akokoľvek dlhé nasadenie plachty, ktorú je však možné kedykoľvek bez náradia a komplikácií sňať dolu. Na plachte je reklama natlačená alebo je nanesená spôsobom s podobným výsledkom, napríklad nanesená sieťotlačou, tampoprintom, nastriekaná air-brushom, nastriekaná sprejom, natlačená na fólii, na plachte a podobne.
Plachta môže byť vyhotovená aj tak, že tvorí uzavretý pás, ktorý obopína, a prechádza cez dve rovnobežne vedené rozperné tyče. Takýto nekonečný pás môže byť pripravený na pohybovanie, plachta sa poťahovaním pretáča do rôznych polôh. V takom prípade je vhodné, ak na rozperných tyčiach sú nasunuté valce, ktoré uľahčujú otáčanie a odvaľovanie pásu plachty. Valec bude mať vnútorný priemer väčší, ako je vonkajší priemer rúrky rozpernej tyče. Na rozperných tyčiach sú valce nasunuté tak, že majú rotačnú voľnosť oproti rozperným tyčiam, môžu sa voľne otáčať. Pritom rozperná tyč môže mať v príslušnom priereze tvar rúrky. Valec bude v takom prípade mať podobu rúrky, ktorá je navlečená s vôľou na rúrke s menším priemerom. Ak bude jedna polovica plachty nepriehľadná a druhá priehľadná, môže sa natáčaním pásu plachty vytvoriť
SK 7203 Υ1 polovičné alebo úplne zatienenie.
Dve rovnobežne vedené rozperné tyče s valcami bude možné výhodne využiť aj na riešenie, pri ktorom má plachta dĺžku presahujúcu vzájomnú vzdialenosť rozperných tyčí a je navinutá na valcoch nasunutých na rozperných tyčiach. Plachta môže mať dĺžku napríklad väčšiu ako dvojnásobok alebo trojnásobok vzájomnej vzdialenosti rozperných tyčí. Konce plachty sú pripojené k valcom, aby sa ani pri úplnom odvinutí plachta neodpútala. Odvíjaním plachty z jedného valca a navíjaním uvoľnenej plachty na druhý valec dosiahneme stav, kedy je priestore medzi rozpernými tyčami (teda v podstate v zornom poli okna) natiahnutá práve požadovaná časť plachty, napríklad stredná časť návinu plachty. Plachta môže mať napríklad úplne priehľadnú časť s funkciou sieťky proti hmyzu, čiastočne priehľadnú časť a nepriehľadnú časť s reflexným povrchom. Týmto riešením dosiahneme možnosť meniť vizuálne a funkčné vlastnosti plachty. Valce budú mať aretáciu rotačnej polohy v podobe brzdy, kolíka spojky a podobne. Valec môže byť napríklad vybavený trecou alebo zubovou spojkou, ktorá bude pod tlakom pružiny spájať valec so vzpernou tyčou. Na odblokovanie polohy bude postačovať bočný, axiálny posun valca v smere proti pružine.
V neposlednom rade je možné plachtu použiť aj v interiéri, a to najmä na flexibilné alebo dočasné predelenie priestoru, zakrytie nepotrebného výhľadu a podobne. V takom prípade sa rozperná tyč umiestni zvyčajne zvislo, vzoprie sa medzi podlahu a strop. Ten má výšku aspoň 2,4 m, preto môže byť použitá rozperná teleskopická tyč s rozpätím 2,3 až 3,0 m a takouto rozpernou tyčou pokryjeme väčšinu vnútorných aplikácií. Napríklad pri potrebe oddeliť open-space priestor kancelárie pri rekonštrukčných stavebných prác použijeme viacero rozperných tyčí, ktorými vytvárame rohové zalomenia plachty podľa potreby.
Nový je aj spôsob pripevňovania plachty k budove podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že medzi dve protiľahlé plochy na budove vložíme aspoň jednu rozpernú tyč, v jednej rozpernej tyči vyvoláme tlakové napätia tak, aby konce rozpernej tyče trením zotrvali vo svojej polohe na plochách a následne napneme plachtu pripojenú k rozpernej tyči.
Predložené technické riešenie sa vyznačuje vysokou flexibilitou nasadenia a malými nákladmi na vyhotovenie. Riešenie si nevyžaduje vŕtanie alebo iné narušenie celistvosti omietky a môže slúžiť aj na krátkodobé alebo stále sa meniace potreby tienenia alebo nesenia reklamy.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 15. Vyobrazený konkrétny tvar okien, dverí aj príklad reklamy je len ilustratívny.
Na obrázku 1 je znázornený pohľad na budovu, kde spodné okno je netienené, v pôvodnom stave a horné okno je vybavené plachtou podľa tohto technického riešenia.
Obrázok 2 vyobrazuje detail pripevnenej rozpernej tyče a plachty priviazanej pomocou pripoj ovacích prvkov.
Obrázok 3 znázorňuje celkový pohľad na plachtu pri pohľade zvnútra von pri otvorenom okne, kde je vidieť aj presvitajúce vonkajšie okolie.
Obrázok 4 vyobrazuje celkový pohľad na plachtu pri pohľade zvnútra von, kedy je plachta umiestnená len do určenej výšky. Spodná časť je netienená.
Na obrázku 5 je vidieť detail rozpernej tyče s dvoma nastaviteľnými skrutkami s pätkami.
Obrázok 6 vyobrazuje plachtu s tunelom, v ktorom je vložená rozperná tyč.
Na obrázku 7 je pohľad na rozpernú tyč s hrotmi v stave pred vložením medzi ostenia.
Obrázok 8 zobrazuje dve rozperné tyče s hrotmi s pripútanou plachtou. Rozperné tyče sú prehnuté vzperom do tvaru luku, ohybová deformácia je zobrazená zväčšená.
Na obrázku 9 je znázornené umiestnenie plachty pre dve okná na rovnakom poschodí.
Na obrázku 10 je usporiadanie, pri ktorom je plachta pripútaná medzi oknom prvého poschodia a dverovým ostením na prízemí.
Obrázok 11 a 12 zachytáva bočný pohľad v reze, kde plachta je zošitá do podoby nekonečného pásu.
Na obrázkoch 11 až 15 je priemer rúrky rozpernej tyče a priemer valca zväčšený, pomer k ostatným rozmerom zariadenia je len ilustratívny. Konkrétna dimenzácia prvkov môže byť odlišná v rôznych vyhotoveniach. Čiarkované čiary so šípkami znázorňujú slnečné žiarenie.
Na obrázku 11 je plachta nastavená tak, že tieni svojimi reflexnými časťami v podstate celú plochu okenného otvoru.
Na obrázku 12 je plachta pootočená tak, že stredová časť prepúšťa slnečné žiarenie.
Na obrázkoch 13 až 15 sú bočné pohľady v reze na plachtu s troma časťami. Zhrubnuté medzikružie na valcoch predstavuje zjednodušené zobrazenie viacnásobného návinu plachty na valci. Hrúbka tohto návinu nie je pritom podstatná a je zobrazená len ilustratívne.
Podľa obrázka 13 je vo funkčnej polohe narolovaná stredová, polopriehľadná časť, na valcoch hore a dolu sú navinuté približné rovnaké úseky plachty.
SK 7203 Υ1
Na obrázku 14 je vo funkčnej polohe narolovaná horná, úplne priehľadná sieťková časť, na valci doluje navinutá väčšina plachty.
Na obrázku 15 je vo funkčnej polohe narolovaná spodná, úplne nepriehľadná reflexná časť plachty, na valci doluje navinutý len koncový tunel plachty.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V tomto príklade podľa obrázkov 1,2, 3 a 5 je plachta 7 vytvorená z pružnej jemno perforovanej tkaniny. Plachta 7 má rozmery okenného otvoru zmenšené o niekoľko cm. V plachte 7 sú vytvorené otvory 10 so spevneným okrajom v podobe zalisovaného plechového oka, aké sa používa pri výrobe autoplachiet.
Rozperné tyče 1 sú v tomto príklade tvorené rúrkami 3 z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú odrezané na príslušnú dĺžku. Do koncov takto narezanej rúrky 3 sú vložené koncovky. Tie pozostávajú zo skrutky 5 s maticou 6 a z pätky 4. Skrutka 5 má priemer menší, ako je vnútorný priemer rúrky 3, do ktorej je vložená. Matica sa opiera o čelo rúrky 3. Druhý koniec skrutky 5 pritláča pätku 4, v tomto príklade je pätka 4 z gumy alebo podobného materiálu, dosadacia plocha pätky 4 je ryhovaná. Spoj medzi koncom skrutky 5 a pätkou 4 má uhlovú vôľu, aby sa pätka 4 mohla naklopiť podľa nerovnosti plochy ostenia 2. Tento spoj môže mať podobou guľového času, ako je zobrazený na obrázku 5.
V tomto príklade má rozperná tyč 1 oba konce rovnaké. Rúrka 3 je narezaná na dĺžku, aby po vložení oboch skrutiek 5 s pätkami 4 sa vzdialenosť protiľahlých plôch ostenia 2 nachádzala v intervale medzi najmenšou a najväčšou vzdialenosťou pätiek 4. Skrutky 5 pritom postačuje vložiť do rúrky 3, nemusia sa k rúrke 3 inak pripevňovať, v pracovnej polohe budú skrutky 5 udržiavané v potrebnej polohe tlakom.
Pri usporiadaní podľa tohto príkladu sa najskôr pripevnia obe rozperné tyče L Matice 6 sa zaskrutkujú natoľko, aby sa pätky 4 priblížili a rozperná tyč 1 sa cez otvorené okno vloží do vonkajšieho ostenia 2 a matice 6 sa otáčajú tak, aby sa pätky 4 opreli do plôch ostenia 2. Po kontrole polohy a vodorovnosti sa matice 6 dotiahnu a rukou sa vyskúša pevnosť polohy rozpernej tyče j_. Plachta 7 s otvormi 10 sa cez otvorené okno vysunie na von a postupne sa pripevní o hornú a dolnú rozpernú tyč 1 pomocou pripojovacích prvkov 9. Výhodne sú použité plastové sťahovacie pásky, ktorými sa dá plachta 7 primerane a postupne napnúť.
Materiál plachty 7 tieni slnečné žiarenie zvonka, ale pri pohľade zvnútra vďaka perforácii umožňuje výhľad von. Na plachte 7 je natlačený reklamný nápis firmy, ktorá sídli v prenajatom priestore s príslušným oknom. Na obrázkoch k tomuto príkladu nie je tento reklamný nápis pre prehľadnosť zobrazený, môže byť aplikovaný na ktorejkoľvek časti plochy plachty 7.
Príklad 2
V príklade podľa obrázka 1, 2, 4 a 5 je plachta 7 vytvorená z pružnej jemno perforovanej tkaniny podobne ako v predchádzajúcom príklade. Dĺžka plachty 7 je menšia ako je výška okenného otvoru, pričom plachta je pripútaná zhora tak, že spodná časť okenného otvoru je netienená. Na obrázku 4 je čiastočné tienenie znázornené tak, že tienená časť výhľadu na budovu a na okolitú krajinu je čiarková, netienená časť je zobrazená plnou čiarou.
Príklad 3
V príklade podľa obrázka 7 a 8 je plachta 7 pripútaná k osteniu 2 okenného otvoru prostredníctvom dvoch pružných rozperných tyčí 1 s hrotmi, ktoré sú zabodnuté do tvrdej omietky nezateplenej fasády. Omietka je hrubozrnná a hroty sú vložené do nerovnosti omietky. Rozperná tyč 1 má dĺžku presahujúcu o niekoľko mm vzdialenosť ostení 2. Po prehnutí rozpernej tyče j_ do tvaru luku sa jej konce mierne priblížia, čo je dostatočné na vloženie medzi ostenia 2. Po uvoľnení ohybového napätia je rozperná tyč 1 v predpätom stave a drží na zvolenom mieste.
Príklad 4
V príklade podľa obrázka 5, 6 a 9 je plachta 7 pripútaná k budove tak, že prekrýva dve okná vedľa seba. Sú použité dve zvislo orientované rozperné tyče 1 na vonkajších stranách okien. Plachta 7 je zošitá z troch kusov, stredový je nepriehľadný, bočné dva kusy sú priehľadné smerom von z okna. Na stredovom kuse plachty 7 je natlačený informačný nápis (nezobrazený na obrázku 9). Plachta 7 v tomto príklade plní funkciu tienenia pre dve susediace okná na rovnakom poschodí budovy a tiež plní funkciu nosiča reklamy v priestore medzi oknami.
Na plachte 7 je po okrajoch tunel 8 vytvorený prešitím pásu materiálu. Do zvislých tunelov 8 je vložená rozperná tyč 1. V tomto príklade je rozperná tyč 1 teleskopická, vonkajšia časť je ukončená priamo pätkou 4. Vnútorná časť s druhou pätkou 4 sa vysúva pomocou páky s trecím spojom, zatlačením páky (podobne ako pri pištoli na vytláčanie tmelu z kartuše) sa vytvorí potrebná tlaková sila a druhý trecí spoj udržuje vnútornú
SK 7203 Υ1 časť s pätkou 4 v predpätom stave. Z ústia vonkajšej časti vychádza tyč vnútornej časti, na ktorú pôsobí trecia rohatka orientovaná tak, že bráni zasunutiu vnútornej časti do vonkajšej časti rozpernej tyče L Odistením rohatky proti jej pružine sa dá spojenie odblokovať. Za rohatkou v smere vyčnievajúcej vnútornej časti je umiestnená ovládacia páka, ktorá tiež trecím stykom pôsobí na tyč vnútornej časti. Rohatka, páka a ich vratné pružiny sú ukotvené v držiaku na konci vonkajšej časti rozpernej tyče 1. Prevodovým pomerom páky sa znásobuje sila, ktorou sa rozperná tyč 1 rozoprie do ostení 2. Opakovaným stláčaním páky sa vnútorná časť vysunie z vonkajšej časti. Na rýchlejšie vysunutie je možné trecí spoj páky uvoľniť a rukou vysunúť vnútornú časť do približnej polohy. V inom príklade môže byť trecí spoj páky a rohatky nahradený tvarovým stykom, napríklad vo forme ozubenej alebo drážkovanej vnútornej časti, čomu bude zodpovedať príslušná dotyková plocha rohatky a páky.
Rozperné tyče j_ sú v tomto príklade umiestnené zvislo. V prípade väčšieho rozmeru plachty 7 môžu byť použité aj štyri rozperné tyče 1 umiestnené rovnobežne. Krajné budú navlečené do tunela 8, vnútorné budú spojené s plachtou 7 prostredníctvom pripojovacích prvkov 9 a otvorov 10 na plachte 7.
Príklad 5
V príklade podľa obrázka 10 je plachta 7 pripútaná k budove tak, že prekrýva časť medzi oknom a dverami nad sebou, teda prekrýva aj medzipriestor medzi parapetou okna prvého poschodia a hornou hranou dverového otvoru prízemia.
Na pripútanie sú využité dve vodorovné rozperné tyče L Plachta 7 v tomto usporiadaní nemá funkciu tienenia okna, je len nosičom reklamného nápisu. Ten je zobrazený ilustračne s textom ABC.
Príklad 6
V príklade podľa obrázkov 11 a 12 je plachta 7 zošitá do nekonečného pásu, pričom obopína rozperné tyče j_. Na rozperných tyčiach j_ sú nasunuté valce 11, ktoré majú rotačnú voľnosť oproti rozperným tyčiam j_, môžu sa voľne otáčať. Na obrázkoch 11 a 12 je tento vzťah znázornený zväčšenou vôľou medzi rúrkou 3 a valcom 11. Plachta 7 sa vďaka možnosti pootáčania môže nachádzať v rôznych polohách, môže okrem tienenia niesť funkciu zobrazovania rôznych nápisov (otvorené/zatvorené) alebo môže, ako je to znázornené na obrázkoch 11 a 12, mať nastaviteľnú úroveň tienenia.
Na posunutie plachty 7 do správnej polohy postačuje pri otvorenom okne rukou zachytiť bočný okraj plachty 7 a potiahnuť ho správnym smerom.
Príklad 7
V príklade podľa obrázkov 13 až 15 je plachta 7 zlepená z troch častí z rozdielnych materiálov. Prvá časť je tvorená sieťkou proti hmyzu, druhá časť je z perforovanej priehľadnej plachtoviny a tretia je z reflexnej nepriehľadnej tkaniny. Plachta 7 je navinutá na dvoch valcoch 11, ktoré sú nasunuté na rúrkach 3 rozperných tyčí 1. Rúrky 3 sú pritom s valcami 11 prepojené malým navalcovaným ozubeným spojom so zaobleným zubami, ktoré je vytvorené vnútri valcov jT a na vonkajšom obvode rúrky 3. Axiálnym posunutím valca 11 na rúrke 3 sa ozubený spoj uvoľní a valcami 11 je možné voľne otáčať.
Uvoľňovaním plachty 7 na jednom valci 11 a navíjaním na protiľahlom valci 11 dosiahneme nastavenie požadovanej časti plachty 7 do zorného poľa.
Príklad 8
V príklade bez obrázkov je plachta 7 (inak určená na použitie v exteriéri) pripevnená v interiéri na optické rozdelenie open-space priestoru. Takáto plachta 7 s troma zvislými rozpernými tyčami j_ slúži na vytvorenie dočasnej priamej steny alebo steny s pôdorysom L. Na koncoch plachty 7 je vytvorený tunel 8. Rozperné tyče j_ sú teleskopické a sú vzopreté medzi podlahu a strop. Plachta 7 je pritom napnutá tak, že sa najskôr pripevní jedna rozperná tyč 1 a s druhou sa najskôr napína plachta 7 a následne sa pripevní aj druhá rozperná tyč
1.
Rôzne detaily pripevnenia, použitia valcov 11 a ostatných opísaných prvkov je možné využiť aj pri použití plachty v interiéri.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť technického riešenia je zjavná. Podľa tohto technického riešenia je možné priemyselne a opakovane vyrábať a používať zostavu plachty s rozpernou tyčou, ktorá sa bez náradia pripevní do vonkajšieho ostenia na budove.

Claims (17)

  1. SK 7203 Υ1
    NÁROKY NA OCHRANU
    1. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove, vyznačujúca sa tým, že je pripútaná k aspoň jednej rozpernej tyči (1) umiestnenej na vonkajšom plášti budovy, rozperná tyč (1) má na koncoch pätky (4) alebo hroty, ktorých vzájomná vzdialenosť je meniteľná, pričom rozperná tyč (1) je s predpätím rozopretá pätkami (4) alebo hrotmi medzi dve protiľahlé plochy ostenia (2) na budove.
  2. 2. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že materiál plachty (7) je textilná plachtovina a/alebo plastová fólia, a/alebo sieťovina, a/alebo polyetylénová textília, a/alebo textília potiahnutá PVC, a/alebo polyesterová tkanina, a/alebo polyuretánová obojstranne potiahnutá tkanina.
  3. 3. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že aspoň časť plachty (7) je perforovaná.
  4. 4. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž3, vyznačujúca sa tým, že plachta (7) má otvory (10), cez ktoré je pomocou pripojovacích prvkov (9) spojená s rozpernou tyčou (1).
  5. 5. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž3, vyznačujúca sa tým, že plachta (7) má šitím alebo lepením vytvorený tunel (8), cez ktorý prechádza rozperná tyč (1).
  6. 6. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž5, vyznačujúca sa tým, že je pripútaná k dvom rozperným tyčiam (1), ktoré sú umiestnené na protiľahlých stranách plachty (7), výhodne sú pritom rozperné tyče (1) vzájomne rovnobežné.
  7. 7. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž5, vyznačujúca sa tým, že je pripútaná k štyrom rozperným tyčiam (1), ktoré sú umiestnené po bokoch plachty (7) štvoruhlého a/alebo pravouhlého tvaru.
  8. 8. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž7, vyznačujúca sa tým, že rozperná tyč (1) má aspoň jednu nastaviteľnú koncovku, ktorá má maticu (6), skrutku (5) a pätku (4), skrutka (5) je vložená do rúrky (3), matica (6) na skrutke (5) sa opiera o čelo rúrky (3) a druhý koniec skrutky (5) je spojený s pätkou (4), výhodne prostredníctvom spojenia s uhlovou vôľou, obzvlášť výhodne prostredníctvom guľového čapu.
  9. 9. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž8, vyznačujúca sa tým, že rozperná tyč (1) má výsuvnú vnútornú časť zakončenú pätkou (4), kde vnútorná časť je posuvne uložená vo vonkajšej časti a je v potrebnej polohe proti vonkajšej časti zaistená trecím alebo tvarovým spojom.
  10. 10. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa nároku 9, vyznačujúca sa tým, že pri ústi vonkajšej časti je pripevnená rohatka a ovládacia páka, rohatka pôsobí proti zasunutiu vnútornej časti do vonkajšej časti a ovládacia páka pôsobí na vnútornú časť v smere výsuvu vnútornej časti z ústia vonkajšej časti rozpernej tyče (1).
  11. 11. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa ktoréhokoľvek z nárokov lažlO, vyznačujúca sa tým, že plachta (7) tvorí uzavretý pás, ktorý obopína a prechádza cez dve rovnobežne vedené rozperné tyče (1).
  12. 12. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa nároku 11, vyznačujúca sa tým, že na rozpernej tyči (1) je otočné uložený valec (11).
  13. 13. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa ktoréhokoľvek z nárokov lažlO, vyznačujúca sa tým, že plachta (7) má dĺžku presahujúcu vzájomnú vzdialenosť rozperných tyčí (1), pričom príslušná prevyšujúca časť plachty (7) je navinutá na valcoch (11) uložených na rozperných tyčiach (1)·
  14. 14. Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove podľa nároku 13, vyznačujúca sa tým, že valec (11) je rotačné prepojený s rozpernou tyčou (1) prostredníctvom rozpojiteľného spojovacieho prvku, výhodne prostredníctvom zubovej spojky.
  15. 15. Spôsob pripevňovania plachty k budove, vyznačujúci sa tým, že medzi dve protiľahlé plochy na budove sa vloží aspoň jedna rozperná tyč (1), v jednej rozpernej tyči (1) sa vyvolá tlakové napätie tak, aby konce rozpernej tyče (1) trením zotrvali vo svojej polohe na plochách budovy a následne sa napne plachta (7) pripojená k rozpernej tyči (1).
  16. 16. Spôsob pripevňovania plachty k budove podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že plachta (7) sa napne ťahaním druhej rozpernej tyče (1).
  17. 17. Spôsob pripevňovania plachty k budove podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že plachta (7) sa napne pomocou pripojovacích prvkov (9), ktoré sa viažu a sťahujú k už pripevnenej rozpernej tyči (i).
SK50109-2013U 2013-09-13 2013-09-13 Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove, spôsob pripevňovania plachty SK7203Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50109-2013U SK7203Y1 (sk) 2013-09-13 2013-09-13 Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove, spôsob pripevňovania plachty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50109-2013U SK7203Y1 (sk) 2013-09-13 2013-09-13 Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove, spôsob pripevňovania plachty

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK501092013U1 SK501092013U1 (sk) 2015-01-07
SK7203Y1 true SK7203Y1 (sk) 2015-08-04

Family

ID=52282345

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50109-2013U SK7203Y1 (sk) 2013-09-13 2013-09-13 Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove, spôsob pripevňovania plachty

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK7203Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK501092013U1 (sk) 2015-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20020134414A1 (en) Flexible wind abatement system
US6176050B1 (en) Flexible protective wind abatement system
US7805897B2 (en) Storm panel for protecting windows and doors during high winds
US6412540B2 (en) Structural protective windscreen
US9428955B2 (en) Retractable wall system
US20070204533A1 (en) Wind abatement barrier mounting brackets and kit
US8082970B2 (en) Inflatable barrier
US8051866B2 (en) Covering system
US4191361A (en) Lockbar for fence post mounting
GB2359312A (en) Fabric covered structure
US20080313978A1 (en) Storm panel for protecting windows and doors during high winds
US20070193137A1 (en) Adjustable fail safe hurricane screen
US20190390454A1 (en) Method of attaching a membrane to a tubular framework and an integrated system using this method to build geodesic domes
US20080313980A1 (en) Zippered storm panel system for windows and doors
JPWO2017030189A1 (ja) 引張構造の建物
US20070227083A1 (en) Hurricane shutters for windows and doors
US20050279465A1 (en) Structure envelope reinforcement
US20070227084A1 (en) Polyester, mesh and polycarbonate hurricane shutters for windows and doors
JP5811146B2 (ja) 日除け装置
SK7203Y1 (sk) Exteriérová plachta s tyčou pripútaná k budove, spôsob pripevňovania plachty
US7159349B2 (en) Sign and awning attachment system and method of use
CZ28171U1 (cs) Exteriérová plachta připoutaná k budově
US20150275523A1 (en) Systems and methods for a rapid and secure temporary screen room enclosure
JP3416541B2 (ja) 開閉装置の開閉体取付方法
CA2939794C (en) Building-mounted awning with single location attachment