SK6574Y1 - Building system, especially for residential buildings and building construction method - Google Patents

Building system, especially for residential buildings and building construction method Download PDF

Info

Publication number
SK6574Y1
SK6574Y1 SK50042-2012U SK500422012U SK6574Y1 SK 6574 Y1 SK6574 Y1 SK 6574Y1 SK 500422012 U SK500422012 U SK 500422012U SK 6574 Y1 SK6574 Y1 SK 6574Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
residential buildings
building system
plates
buildings according
construction
Prior art date
Application number
SK50042-2012U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500422012U1 (sk
Inventor
Julius Lukovics
Jozef Konczer
Ernest Szabo
Tomas Potasch
Original Assignee
Heloro S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heloro S R O filed Critical Heloro S R O
Priority to SK50042-2012U priority Critical patent/SK6574Y1/sk
Publication of SK500422012U1 publication Critical patent/SK500422012U1/sk
Publication of SK6574Y1 publication Critical patent/SK6574Y1/sk

Links

Abstract

Building system uses at least four supporting reinforced concrete vertical poles (1), which are placed on the edges or corners of the floor (2). Adjacent poles (1) are linked by bearing lintels (3) and a enclosure wall (4) consists of at least one layer of plates (5) of molded biological material, preferably molded plant material. The method includes a first step building of supporting (10) reinforced concrete frame by assembling the finished prefabricated components or casting concrete mixture in the shuttering directly in situ. Then are the outer surfaces creating the enclosure wall (4) filled with plates (5) of molded biological material.

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka nového stavebného systému a spôsobu výstavby budov, najmä obytných budov, administratívnych budov s využitím ekologických materiálov. Budovy postavené novým spôsobom sú trvanlivé a zároveň umožňujú flexibilné zmeny vnútorného usporiadania ako aj zmeny v pozíciách otvorov na vonkajšom plášti.
Doterajší stav techniky
Súčasná výstavba objektov na bývanie pozná veľké množstvo rozmanitých stavebných systémov. Obvodové múry sú zväčša murované alebo montované z drevenej trámovej konštrukcie, ktorá je pokrytá doskami alebo platňami.
Sú tiež známe rôzne ekologické konštrukcie z hliny alebo z balíkov slamy. Tieto stavby sa vyznačujú príjemnou klímou, ale sú málo trvanlivé a podliehajú škodcom. Na zabezpečenie dostatočnej pevnosti sú pritom používané široké vrstvy slamy, napríklad v podobe balíkov slamy. Tie vznikajú pri zbere obilia ako vedľajší produkt. Nové ekologické stavby majú problémy s bezpečnostnými štandardmi, s odolnosťou proti vetru, s odolnosťou proti zemetraseniu. Návrat k tradičným, historickým materiálom tiež prináša problémy s nízkou požiarnou bezpečnosťou, strata pevnosti obvodových múrov pri požiari rýchlo vedie až k úplnému zrúteniu budovy. Dá sa konštatovať, že historický návrat k zdravým materiálom prináša so sebou aj staré, už zabudnuté problémy. Problematická je aj nízka produktivita práce, kedy sa často používajú aj zastarané postupy.
Pri stavbách rodinných domov a menších až stredných budov, a to nielen ekologických, sa používajú mokré procesy, ktoré si vyžadujú dostatok času a vhodné počasie.
Je žiadané také nové riešenie, ktoré bude zabezpečovať hodnotnú, trvanlivú a odolnú stavbu, bude využívať ekologické materiály bez chemických prísad, bude mať vysoký tepelný odpor, bude flexibilné, čo sa týka zmien dispozičných riešení a bude tiež umožňovať rýchlu a lacnú výstavbu.
Podstata technického riešenia
Nedostatky uvedené v doterajšom stave techniky rieši stavebný systém najmä pre obytné budovy s podlahou, strechou a obvodovými múrmi podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že má aspoň štyri nosné železobetónové zvislé stĺpy vychádzajúce po okrajoch alebo v rohoch podlahy. Nosné železobetónové stĺpy prenášajú záťaž zo strechy alebo z horných podlaží. Susedné stĺpy sú prepojené nosnými prekladmi. Tieto preklady spájajú stĺpy, ktoré sa nachádzajú v rovine obvodového múru a zároveň prenášajú zaťaženie z hornej podlahy alebo zo strechy na nosné železobetónové stĺpy. Preklady môžu byť vyhotovené ako železobetónové prefabrikáty na mieru, kedy sa tieto prefabrikáty íen dovezú na miesto stavby a osadia sa na stĺpy, alebo sa preklady môžu vyrábať na mieste stavby pomocou debnenia a armovania.
Týmto usporiadaním vytvárame systém, kedy sa zaťaženie z horných konštrukcií budovy, najmä z podláh a strechy, prenáša do tlakovej sily stĺpov bez toho, aby sme tiažou horných konštrukcií zaťažovali obvodové múry. V podstate je táto časť systému výstavby známa z väčších, najmä neobytných konštrukcií, kde sa obvodové múry následne vyhotovia z plechových izolovaných panelov. Železobetónová podstata nosných stĺpov a prekladov umožňuje vytvárať vysokopevné stavby s relatívne tenkými konštrukčnými prvkami - napríklad výškové stavby alebo stavby s veľkými rozponmi nosníkov. Železobetónový skelet umožňuje tiež rýchly rozvoj stavebnej činnosti, za krátky čas sa vytvorí priestor na nasadenie viacerých skupín stavebných robotníkov.
Tieto výhody sú nepodstatné pri stavbe bežných budov určených napríklad na bývanie, ktoré zvyčajne nepresahujú tri nadzemné podlažia. Naopak, za nevýhodu sa považuje pri budovách na bývanie použitie betónu v obvodovom plášti z dôvodu paronepriepustnosti betónu. Betón má tiež zlé tepelnoizolačné vlastnosti. Pri individuálnej bytovej výstavbe sa tiež vyžaduje určitý stupeň flexibility, kedy investor, majiteľ často mení vnútornú dispozíciu a s tým spojené umiestnenie vonkajších 30 otvorov a to počas výstavby alebo aj opakovane neskôr pri užívaní budovy. V takom prípade je betón v úlohe obvodového plášťa veľmi nepraktický a problematický. Do betónových dielov sa veľmi prácne vytvárajú drážky a otvory na kladenie vedení.
Z uvedených dôvodov sa betón ako súvislý alebo ako jediný nosný materiál v praxi bytovej výstavby presadil len pre časti stavby pod úrovňou terénu (základy, pivnice a pod.), kde sú tieto nevýhody nepodstatné.
Pri našom technickom riešení je však skeletová betónová konštrukcia použitá na to, aby sme získali pevný a trvanlivý nosný systém. Obvodové múry sú následne vytvorené tak, že vonkajšie plochy medzi stĺpmi a medzi prekladmi a podlahou sú vyplnené platňami z lisovaného biologického materiálu, predovšetkým z lisovanej slamy alebo z iných rastlinných surovín, ktoré obsahujú duté stonky. Lisovaný biologický materiál, napríklad slama, poskytuje stavbe výnimočné paropriepustné a tepelnoizolačné vlastnosti. Platne môžu byť
SK 6574 Υ1 vyrobené postupným alebo kontinuálnym lisovaním biologického materiálu, pričom na povrchu môžu byť vybavené hladkou vrchnou vrstvou, napríklad v podobe papiera, kartónu alebo fólie. Platňa môže byť po okrajoch stenčená, a to v dostatočne širokom páse po oboch zvislých okrajoch, čím sa vytvorí plytká ale primerane široká drážka, v ktorej sa susediace platne prelepia. Následne sa spoj vytmelí tak, aby spoj a prelepenie neprečnievalo z úrovne platní.
Železobetónový skelet dáva stavbe vysokú pevnosť a stabilitu. To je výhoda oproti známym ekologickým stavbám, kde sa aj nosná funkcia zabezpečuje materiálom, ako je drevo, slama a podobne, čo prináša problémy s pevnosťou, trvácnosťou a odolnosťou proti škodcom.
Lisovaním s dostatočným tlakom sa zo slamy vytvoria platne, panely, ktoré majú objemovú hmotnosť 300 až 350 kgm’3. Ich hrúbka môže byť napríklad do 100 mm, výhodne od 40 do 60 mm. Pri uvedených hrúbkach nebude plošná hmotnosť platní zvyčajne prekračovať 40 kgm2, výhodne bude menšia ako 25 kgm’2. To umožní vyrábať a manipulovať s platňami, ktorých dĺžka bude dosahovať výšku jedného podlažia. Šírka platní môže byť v rozmedzí 500 mm až 1500 mm, výhodne od 800 do 1200 mm.
Slama vďaka prirodzenej dutej povahe stebiel má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti. Po zlisovaní môže byť súčiniteľ tepelnej vodivosti λ v rozmedzí od 0,035 do 0,2 Wtn’K'1, výhodne od 0,8 do 1,2 Wm^K'1. V princípe môže byť použitý aj iný biologický materiál alebo kombinácia rôznych biologických materiálov. Lisovaním vznikne univerzálne použiteľný materiál v podobe platní, panelov, ktorým je možné rýchlo vyhotoviť vonkajší obvodový múr. Lisovaný biologický materiál sa dá v takejto forme rezať a upravovať podobne ako drevo alebo drevovláknité dosky.
Platne sa zvonka pripevnia priamo na železobetónový skelet alebo sa najskôr vyhotoví pomocná drevená rámová konštrukcia, do nej sa platne následne skrutkujú bez predvŕtania. Namiesto drevenej rámovej konštrukcie môžeme použiť aj plechové profily používané pred sadrokartónové systémy, ako sú napríklad CD profily a podobne.
Z hľadiska dosiahnutia vysokého tepelného odporu je vhodné, ak vonkajší obvodový múr pozostáva z dvoch zvislých vrstiev platní, medzi ktorými je tepelná izolácia. Vhodný bude najmä paropriepustný tepelnoizolačný materiál zo sklenej alebo kamennej vlny, z papiera a podobne. Voľbou hrúbky medzery medzi dvoma vrstvami volíme aj hrúbku tepelnej izolácie a tým aj výsledný tepelný odpor.
Kombinácia rôznorodých materiálov je už na prvý pohľad netypická. Uvedeným spojením vysokopevného stavebného materiálu v podobe betónu a ekologického lisovaného biomateriálu v podobe slamy, známej tisíce rokov, získame mnohé zaujímavé výhody. Budova postavená podľa tohto technického riešenia má vysokú pevnosť a zároveň má paropriepustný vonkajší plášť s malým prestupom tepla. Vonkajší obvodový múr je možné zmeniť, upraviť alebo aj celý odstrániť bez problémov so stabilitou budovy. To prináša možnosť zmeniť pozíciu a veľkosť vonkajších otvorov, teda najmä dverí a okien.
Bude tiež výhodne, ak z rovnakých platní budú vyhotovené aj vnútorné priečky. Môžeme ich pripevňovať k betónovej podlahe a k stropu pomocou napríklad plechových držiakov alebo aj klasickým spôsobom pomocou drevených hranolov alebo lát. Vnútorné priečky vo vybudovanom železobetónovom skelete budú vždy nenosné a preto môžeme ich pôdorys navrhnúť v podstate ľubovoľne. Rovnako môžeme vnútornú dispozíciu meniť aj neskôr. Lisovaný biologický materiál vnútri budovy je príjemný na dotyk, vytvára vhodnú a zdravú klímu a stabilizuje vlhkostné pomery. Priemyselné spracovanie pritom zvyšuje použiteľnosť slamy, keďže tá má podobu štandardizovaných platní s ustálenými rozmermi a vlastnosťami. Keďže lisovanie nevyžaduje pridávanie umelých lepidiel a spojív, sú výsledné platne z biologického materiálu aj veľmi zdravé a nezaťažujú vnútorné prostredie budovy nežiaducimi výparmi (formaldehyd a pod.).
Oproti „klasickým“ ekologickým budovám môžeme pri predloženom technickom riešení využívať lisovaný biologický materiál aj pri väčších a viacpodlažných budovách. Doteraz sa slama alebo iný biologický materiál používal len pri menších stavbách, najmä pri jednopodlažných rodinných domoch.
Vnútorné priečky môžu pozostávať z dvoch vrstiev platní. Medzi nimi môže byť vložená fólia na zvýšenie akustického útlmu alebo môžu byť tieto dve vrstvy oddelené medzerou určenou na uloženie elektrických, vodovodných alebo kanalizačných inštalácií. Takéto dutiny potom zjednodušujú ukladanie inštalácií, v princípe je však možné do platní vytvárať aj klasické drážky na uloženie vedení.
S rovnakým cieľom môžeme na vonkajšom obvodovom múre z jeho vnútornej strany položiť tretiu vrstvu platní, ktorá je odstúpená od vnútornej vrstvy platní, čím vytvoríme dutinu na uloženie vedení bez narušenia celistvosti vonkajšieho plášťa. Odstup vrstvy platní môžeme zabezpečiť napríklad prostredníctvom drevených prvkov.
Platne vo vrstvách prekladáme vzájomne tak, aby sa spoj platní v jednej vrstve prekryl platňou druhej vrstvy.
Nedostatky uvedené v doterajšom stave techniky rieši tiež spôsob výstavby budov, obytných budov s podlahou, strechou a obvodovými múrmi podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že vytvoríme nosný železobetónový skelet s nosnými stĺpmi a prekladmi a následne vonkajšie plochy vyplníme platňami z lisovaného biologického materiálu.
SK 6574 Υ1
Železobetónové stĺpy a preklady, prípadne aj podlaha a stropy, môžu byť vyhotovené betónovaním priamo na stavbe do debnenia. Debnenie môže byť nastaviteľné na rôzne dĺžky prekladov.
Z hľadiska zvýšenia rýchlosti výstavby bude výhodné, ak sú niektoré alebo aj všetky betónové a železobetónové prvky privezené na stavbu ako hotové a dostatočne vyzreté prefabrikáty vyrobené na mieru podľa rozmerového plánu konkrétnej budovy. Týmto usporiadaním sa vylúčia z výstavby mokré procesy a s tým spojené časové prestoje ako aj závislosť od počasia. Prefabrikáty môžu byť navrhnuté tak, že stĺpy siahajú od základových pätiek až ku streche, teda v prípade poschodových budov výškovo prechádzajú cez viacero podlaží. V spodnej časti budú stĺpy prepojené prekladmi, ktoré tvoria základové prahy. Na základových prahoch sú potom rozložené a pripevnené nosné podlahové panely. Podobné podlahové panely môžu tvoriť podlahu v jednotlivých podlažiach a tiež strešnú konštrukciu plochej strechy. V princípe je možné celý železobetónový skelet vytvoriť montovaním prefabrikátov. Spôsob výstavby môže zahŕňať aj tvorbu vnútorných priečok z platní z lisovaného biologického materiálu. Platne prichytávame do podlahy a stropu pomocou plechových držiakov.
V systéme podľa tohto technického riešenia sa úplne oddelí nosná funkcia od výplňovej a izolačnej funkcie jednotlivých prvkov. Vďaka tomu sa dosiahne vysoký tepelný odpor vonkajšieho plášťa budovy a zároveň vysoká pevnosť. Súčasne je možné ľubovoľne voliť pozíciu okenných a dvemých otvorov vo vonkajšom plášti, keďže sa tým nenaruší nosnosť obvodového plášťa. Zmeny v pozícií otvorov je možné vykonať aj neskôr bez toho, aby sa musela dodatočne riešiť pevnosť steny, napríklad ako doteraz pomocou dodatočných prekladov. Toto oddelenie nosnej a výplňovej funkcie prináša aj zjednodušenie projektovania, kedy projekt nosného skeletu je závislý len od požadovaných vonkajších rozmerov. Takéto zjednodušenie umožňuje unifikovať nosné skelety pre množstvo obytných budov, ktoré sa navonok budú líšiť usporiadaním okien ako aj vnútorným usporiadaním.
Stavebný železobetónový skeletový systém a využitie biologických, rastlinných materiálov v konštrukcii môže účelne nahradiť tradičné postupy výstavby stavebných objektov. Toto technické riešenie je výhodné predovšetkým pre objekty na bývanie, pre administratívu, obchod a služby. Medzi výhody patrí tiež rýchlosť realizácie hrubej stavby, minimalizácia zemných prác, suchý proces výstavby, variabilné riešenie obvodového plášťa objektu, súbežná výstavba spodnej a vrchnej stavby, výstavba v nepriaznivých poveternostných podmienkach, možnosť následného rozšírenia objektu do boku ako aj do výšky, aplikácia modulámych prvkov.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 10. Vyobrazený pomer veľkostí a strán prvkov je len ilustratívny. Rozmerové pomery na obrázkoch nie je možné vykladať ako zužujúce rozsah ochrany.
Na obrázku 1 je znázornená monolitická betónová platňa so šiestimi nosnými stĺpmi, pred vytvorením venca s prekladmi. Betónová platňa tvorí podlahu.
Na obrázku 2 je konštrukcia podľa príkladu 1 doplnená o veniec, preklady, v tomto prípade budované na stavbe do debnenia, pričom na jednej vonkajšej ploche sa začal montovať plášť z lisovanej slamy.
Na obrázku 3 je príklad prierezu platne z lisovanej slamy.
Na obrázku 4 je prierez vnútornej priečky s dvoma platňami z lisovanej slamy.
Obrázok 5 predstavuje rez obvodovým múrom s tromi platňami z lisovanej slamy. Na zvýšenie prehľadnosti nie je v reze znázornené tmelenie škár platní, ani vrstva omietky so sklotextilnou sieťkou.
Na obrázku 6 je znázornené montovanie železobetónového skeletu z prefabrikátov na betónových pätkách. Na stĺpy sú pripevnené základové prahy, podlahové panely zatiaľ nie sú položené.
Obrázok 7 ukazuje železobetónový skelet z prefabrikátov na betónových pätkách s položenými podlahovými panelmi.
Obrázok 8 znázorňuje výstavbu v ďalšej etape, kedy sa žeriavom pokladajú podlahové panely druhého nadzemného podlažia. Na prvom podlaží je osadený začiatok vnútornej priečky.
Obrázok 9 vyobrazuje drevenú konštrukciu ako podklad na ukladanie platní a na osadenie okien.
Na obrázku 10 je pohľad na vnútornú priečku vybudovanú z platní z lisovanej slamy.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V príklade podľa obrázka 1 až 5 a 9 až 10 je stavebný systém použitý pri stavbe podpivničeného bungalova. Po postavení pivníc a železobetónovej podlahy 2 je vybudovaný železobetónový skelet so šiestimi nosnými stĺpmi L Z vrchnej časti stĺpov 1 podľa obrázka 1 vyčnievajú prúty oceľovej výstuže, ktorými sa ná
SK 6574 Υ1 sledne prepoja preklady 3 do venca. Preklady 3 sú v tomto príklade vytvorené na mieste stavby pomocou debnenia a armovacích klietok. Výsledkom tejto fázy budovania je skelet s obvodovým nosným vencom so šiestimi prekladmi 3 na vonkajších stranách a s jedným prekladom 3 medzi prostrednými stĺpmi 1 podľa obrázka 2.
Pomúmice dreveného krovu sú pripevnené na horné plochy prekladov 3 na vonkajších stranách. Vo vyobrazeniach nie je krov znázornený, aby sa zvýšila prehľadnosť ostatných konštrukcií. V podstate môže mať krov bežné usporiadanie.
Na vonkajšie a vnútorné betónové plochy stĺpov 1 a prekladov 3 sú pomocou kovových rozperných kolíkov pripevnené drevené prvky 7 v podobe drevených lát, resp. hranolov. Na laty sú postupne priskrutkované platne 5 z lisovanej slamy, a to z vonkajšej aj vnútornej strany. Postupne je vytvorené celé vonkajšie aj vnútorné opláštenie, pričom sa zatiaľ môžu vyplniť aj miesta s predpokladanými otvormi.
Na opláštení sa rozmerajú polohy a veľkosti otvorov a dverí a následne sa vyrežú pomocou ručnej okružnej píly. V otvoroch sa vytvoria ostenia pomocou drevených dosiek, ktoré roznášajú zaťaženie z rámov na väčšiu plochu platní 1. Do ostení sa neskôr pripevnia okná a dvere.
Na vnútornej strane vonkajšieho obvodového múru 4 sa pripevnia hranoly s hrúbkou napr. 30 mm. Na takto vytvorený rošt sa pripevní tretia, vnútorná vrstva platní 5 z lisovanej slamy. Priestor s dutinou 30 mm vytvorí inštalačný priestor na kladenie vedení.
Celková štruktúra vonkajšieho obvodového múru 4 bude v tomto príklade mať nasledujúce poradie vrstiev zvonka dovnútra:
- fasádna omietka v sklotextilnej sieťke,
- drevovláknitá doska s hrúbkou 20 mm,
- platňa 5 z lisovanej slamy s hrúbkou 60 mm,
- dutina s tepelnou izoláciou 8 z minerálnej vlny s hrúbkou 400 mm,
- platňa 5 z lisovanej slamy s hrúbkou 60 mm,
- inštalačný priestor s drevenými prvkami 7 s hrúbkou 30 mm,
- platňa 5 z lisovanej slamy s hrúbkou 60 mm,
- vnútorná stierka a maľovka.
Vnútorné priečky 9 pozostávajú z dvoch vrstiev platní 5 z lisovanej slamy. Sú vzájomne pospájané pomocou plechových držiakov 10. Ku stropom a podlahe 2 sú platne 5 pripevnené tiež pozinkovaným kovaním. Medzery medzi koncami platní 5 a okolitými betónovými prvkami sú vypenené polyuretánovou penou.
Príklad 2
V príklade podľa obrázka 6 až 10 je stavebný systém podľa tohto technického riešenia použitý pri stavbe nepodpivničeného dvojpodlažného rodinného domu s plochou strechou.
Železobetónový skelet je vytvorený z betónových prefabrikátov. Tie zahŕňajú predovšetkým šesť nosných stĺpov 1, ktoré prechádzajúce od základových pätiek až ku streche. Stĺpy 1 sú prepojené pomocou prekladov
3. V spodnej úrovni sú k stĺpom 1 pripevnené základové prahy 11, ktoré nesú podlahu 2 prvého nadzemného podlažia. Na preklady 3 sú položené a pripevnené stropné nosné panely, ktoré vytvoria dve podlahy 2 a neskôr tiež šikmú konštrukciu na strešný plášť.
S prefabrikátmi sa na stavbe manipuluje pomocou žeriava. Osadenie a pospájanie prefabrikátov nie je viazané na počasie a môže sa realizovať aj pri nízkych teplotách. Zemné práce sú obmedzené len na výkopy pod základové pätky. Po vytvorení skeletu do vonkajších stien 4 pripevníme drevenú pomocnú konštrukciu s drevenými prvkami 7. Tá má zvislé hranoly v rozostupoch vzdialených podľa šírky platní 5, v tomto príklade 1200 mm. Okrem toho sú zvislé hranoly umiestnené aj v miestach, kde neskôr tvoria ostenia otvorov. Do týchto hranolov sa potom pripevňujú aj rámy okien a dverí, čím sa prenos síl z otvorových výplní nebude prenášať cez platne 5 z lisovanej slamy.
Príklad 3
V príklade podľa obrázka 3 až 5 a 9 je opísaná platňa 5 z lisovanej obilnej slamy, ktorá je použiteľná aj v oboch predchádzajúcich príkladoch. Platňa 5 má hrúbku 56 až 60 mm. Platňa 5 je tvorená z lisovanej slamy bez pridania lepidiel. Hladká vrchná vrstva 6 je v tomto príklade tvorená recyklovaným papierom. Platňa 5 má koeficient difúzneho odporu cca 13 a súčiniteľ λ cca 0,1 Wm'lK’1. Platňa 5 má plošnú hmotnosť cca 20 kgm’2 a je po okrajoch zúžená, priehlbina vzniknutá z tohto zúženia v spojoch je prelepená papierovou lepiacou páskou so sklotextilnou sieťkou a následne je pretmelená do roviny platne 5.
SK 6574 Υ1
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť technického riešenia je zjavná. Podľa tohto technického riešenia je možné priemyselne a opakovane budovať stavby s vysokými úžitkovými vlastnosťami, pričom je možné vysoké tempo výstavby.

Claims (20)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Stavebný systém najmä pre obytné budovy s podlahou (2), strechou a obvodovými múrmi (4), vyznačujúci sa tým, že má aspoň štyri nosné železobetónové zvislé stĺpy (1) vychádzajúce po okrajoch alebo v rohoch podlahy (2), susedné stĺpy (1) sú prepojené nosnými prekladmi (3), aspoň jeden obvodový múr (4) zahŕňa alebo prekrýva stĺpy (1) s prekladom (3), pričom obvodový múr (4) pozostáva aspoň z jednej vrstvy platní (5) z lisovaného biologického materiálu, výhodne z lisovaného rastlinného materiálu.
  2. 2. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že platne (5) sú vytvorené z lisovanej slamy, výhodne z lisovanej obilnej slamy.
  3. 3. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že platňa (5) je aspoň z jednej strany vybavená hladkou vrchnou vrstvou (6), výhodne z papiera a/alebo z kartónu, najvýhodnejšie z recyklovaného papiera a/alebo z kartónu.
  4. 4. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa t ý m , že hrúbka platne (5) je po okrajoch zmenšená na prelepenie a vytmelenie vzájomných spojov platní (5).
  5. 5. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa t ý m , že platňa (5) má objemovú hmotnosť 300 až 350 kgm’3, má hrúbku do 100 mm, výhodne od 40 do 60 mm a má plošnú hmotnosť menšiu ako 40 kgm'2.
  6. 6. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa t ý m , že platňa (5) má dĺžku zodpovedajúcu svetlej výške jedného podlažia a má šírku v rozmedzí od 500 mm do 1500 mm, výhodne od 800 do 1200 mm.
  7. 7. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5,vyznačujúci sa tým, že platňa (5) má súčiniteľ tepelnej vodivosti λ v rozmedzí od 0,035 do 0,2 Wnť'K.’1, výhodne od 0,8 do 1,2 Wnť’K.1.
  8. 8. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa t ý m , že platňa (5) je lisovaná z viacerých druhov biologického materiálu.
  9. 9. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa t ý m , že platňa (5) je pripevnená k betónovému povrchu priamo alebo cez drevené prvky (7), do ktorých je platňa (5) priskrutkovaná pomocou nepredvŕtavaných skrutiek so zapustenou hlavou.
  10. 10. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že obvodový múr (4) je vytvorený z dvoch vrstiev platní (5), medzi ktorými je tepelná izolácia (8), výhodne z minerálnej vlny.
  11. 11. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že obvodový múr (4) má pomocné drevené prvky (7) a/alebo kovové profiíy v rozostupoch, ktoré zodpovedajú šírke platní (5) a má aj pomocné drevené prvky (7) a/alebo kovové profily v miestach otvorov na okná a zárubne.
  12. 12. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 11,vyznačujúci sa tým, že vnútorné priečky (9) má vyhotovené aspoň z jednej vrstvy platní (5), výhodne z dvoch vrstiev platní (5), pričom platne (5) sú z lisovaného biologického materiálu a sú pripevnené pomocou plechových držiakov (10).
  13. 13. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že vonkajší obvodový múr (4) má tri vrstvy platní (5) z lisovaného biologického materiálu.
  14. 14. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa nároku 12 alebo 13, vyznačujúci sa tým, že medzi dvoma vrstvami platní (5) je inštalačný priestor so šírkou aspoň 15 mm.
  15. 15. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 14, vyznačujúci sa tým, že obvodový múr (4) je z vonkajšej strany vybavený drevovláknitou doskou, na ktorej je nanesená vonkajšia omietka.
  16. 16. Stavebný systém najmä pre obytné budovy podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 15, v y z n a č u júci sa tým, že zahŕňa základové prahy (11), ktoré spájajú stĺpy (1) a nesú nosné stropné diely, ktoré vytvárajú podlahu (2).
  17. 17. Spôsob výstavby budov, obytných budov s podlahou (2), strechou a obvodovými múrmi (4), vyznačujúci sa tým, že sa vybuduje nosný železobetónový skelet s nosnými stĺpmi (1) a preklad
    SK 6574 Υ1 mi (3) a aspoň vonkajšie plochy tvoriace obvodový múr (4), výhodne aj vnútorné priečky (9), sa vyplnia platňami (5) z lisovaného biologického materiálu.
  18. 18. Spôsob výstavby budov, obytných budov podľa nároku 17, vyznačujúci sa tým, že nosný železobetónový skelet sa zmontuje z pripravených prefabrikátov.
    5
  19. 19. Spôsob výstavby budov, obytných budov podľa nároku 17 alebo 18, vyznačujúci sa tým, že nosný železobetónový skelet sa vyrobí na mieste stavby z betónovej zmesi odlievanej do debnenia s armovaním.
  20. 20. Spôsob výstavby budov, obytných budov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 17ažl9, vyznačujúci sa tým, že stavebný otvor sa vyrobí vyrezaním v platni (5) až po jej pripevnení k nosnému že10 lezobetónovému skeletu.
SK50042-2012U 2012-05-09 2012-05-09 Building system, especially for residential buildings and building construction method SK6574Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50042-2012U SK6574Y1 (sk) 2012-05-09 2012-05-09 Building system, especially for residential buildings and building construction method

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50042-2012U SK6574Y1 (sk) 2012-05-09 2012-05-09 Building system, especially for residential buildings and building construction method

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500422012U1 SK500422012U1 (sk) 2013-03-01
SK6574Y1 true SK6574Y1 (sk) 2013-11-04

Family

ID=47750243

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50042-2012U SK6574Y1 (sk) 2012-05-09 2012-05-09 Building system, especially for residential buildings and building construction method

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK6574Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK500422012U1 (sk) 2013-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2417308B1 (en) Building and method of constructing a building
US8539721B2 (en) Lightweight building structure produced by using a mortar and a method for the production
US20080196349A1 (en) Connected structural panels for buildings
US20080034706A1 (en) Construction Module
US20070044392A1 (en) Modular building construction employing concrete mold assembly
UA52640C2 (uk) Легкий будівельний елемент та спосіб будівництва будівель з його використанням
EP2646632B1 (en) A multi-storey apartment building and method of constructing such building
WO2012114122A2 (en) Construction panel
EP2169132A2 (de) Tafelförmiges Bauelement
GB2478844A (en) A prefabricated wall panel with a structural support frame comprising concrete.
RU2440472C1 (ru) Способ возведения монолитной строительной конструкции здания или сооружения "блисс хаус"
CA3191465A1 (en) Systems and methods for constructing a multi-storey building
US11384524B2 (en) Below-grade modular assembly
EP2358948A1 (en) Peripheral load-bearing wall for low-energy buildings
SK6574Y1 (sk) Building system, especially for residential buildings and building construction method
RU2812973C1 (ru) Способ возведения здания
AU2012238289B2 (en) Sandwiched panel construction and a method of manufacturing thereof
CN210562584U (zh) 一种装配式建筑结构
RU14226U1 (ru) Быстровозводимое сооружение
CZ2009113A3 (cs) Konstrukcní kompozitní prvek, zejména pro stavbu budov
PL233861B1 (pl) Sposób wykonania konstrukcji wielkogabarytowych paneli przegród zewnętrznych, ściennych i dachowych, ze szkieletu drewnianego dla domów o niemal zerowym zapotrzebowaniu na ciepło
SK500292013U1 (sk) Wall and wall construction process, especially for residential buildings
Fausti et al. Building acoustics throughout Europe Volume 1: Towards a common framework in building acoustics throughout Europe
PL435338A1 (pl) System ścian zewnętrznych budynku prefabrykowanego, zwłaszcza mieszkalnego, oraz sposób wytwarzania ściany zewnętrznej
PL68014Y1 (pl) Prefabrykowana ścienna płyta budowlana