SK6562Y1 - Preparation increasing efficacy of nitrogen - Google Patents

Preparation increasing efficacy of nitrogen Download PDF

Info

Publication number
SK6562Y1
SK6562Y1 SK3-2013U SK32013U SK6562Y1 SK 6562 Y1 SK6562 Y1 SK 6562Y1 SK 32013 U SK32013 U SK 32013U SK 6562 Y1 SK6562 Y1 SK 6562Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
triamide
butyl
solution
nbpt
liquid
Prior art date
Application number
SK3-2013U
Other languages
English (en)
Other versions
SK32013U1 (sk
Inventor
Jan Teren
Michal Rokos
Original Assignee
Jan Teren
Michal Rokos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Teren, Michal Rokos filed Critical Jan Teren
Priority to SK3-2013U priority Critical patent/SK6562Y1/sk
Publication of SK32013U1 publication Critical patent/SK32013U1/sk
Priority to CZ2013-27973U priority patent/CZ26229U1/cs
Publication of SK6562Y1 publication Critical patent/SK6562Y1/sk

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

The solution relates to the preparations for suppression of amide nitrogen losses, so called ureasis inhibitors, on the basis of triamide N-(n-buthyl)thiophosphoric acid (NBPT). It is characteristic for the preparations according to this solution, that they contain n-(n-buthyl)triamide of thiophosphoric acid as inhibition active substance and at least one of alkyl amines and/or of linear or branched alcohols with one to five carbon atoms in molecule and/or any of diols. The preparations according to the solution is of liquid-solution character; they are relatively viscous, in practice inodorous, it is possible to mix them with liquid nitrous solutions containing urea of type DAM, UAN, SAM, SADAM and the like. The liquid concentrates according to this solutions can be used at production and application of solid and liquid industrial and also organic fertilizers.

Description

Oblasť techniky
Riešenie sa týka prostriedkov určených na potláčanie strát amidického dusíka na báze triamidu N-(n-butyl)tiofosforečnej kyseliny.
Doterajší stav techniky
Ľudia aj zvieratá nevyužívajú celé množstvo bielkovinového dusíka, ktorý prijímajú potravou. Značná časť ho odchádza z tela močom - vo forme: močoviny, CO=(NH2)2, kyseliny močovej (2,6,8-trihydroxypurín) a kyseliny hippurovej (kyselina N-benzoylamino octová). Keby sme nechali moč dlhší čas voľne na vzduchu, tento sa zakalí, začne zapáchať silno po amoniaku a jeho pôvodne kyslá reakcia sa zmení na zásaditú.
Rozklad močoviny na uhličitan amónny bol známy už koncom 18. storočia, ale až L. Pasteur v roku 1862 dokázal jeho biochemický charakter - objavil v kvasiacom moči guľôčkovú baktériu, ktorú nazval (Torula ammoniacale) a považoval ju za jediného pôvodcu rozkladu močoviny. Neskôr bolo opísaných mnoho baktérií, ktoré rozkladajú močovinu - tieto boli zahrnuté do zvláštnej fyziologickej skupiny ureobaktérií. Najviac je týchto baktérií v dobrých humóznych pôdach, v maštaľnom hnoji a v komunálnych odpadných vodách.
Zistilo sa, že urobaktérie štiepia močovinu v prítomnosti enzýmu ureáza a v prítomnosti vody na uhličitan amónny, ktorý sa ďalej rozkladá na amoniak, oxid uhličitý a vodu:
CO(NH2)2 + H2O = (NH4)2CO3 (NH4)2CO3 = 2 NH3 + CO2 + H2O.
Močovina (diamid kyseliny uhličitej) - CO(NH2)2 je v súčasnosti najviac používaným dusíkatým priemyselným hnojivom (napr. v rokoch 1995/96 z celkovo 77,3 milióna ton aplikovaného dusíka predstavoval dusík aplikovaný vo forme močoviny približne 49 %). Keď sa močovina a tiež i ďalšie hnojivá obsahujúce dusík v amidickej forme aplikujú do pôdy dochádza k hydrolytickému enzymatickému rozkladu vplyvom enzýmu ureáza na amoniak, oxid uhličitý a vodu. Plynné produkty tohto rozkladu sa pritom v podstatnej miere dostávajú do atmosféry, pričom nielen znižujú využiteľnosť aplikovanej dusíkatej zložky, ale navyše negatívne ovplyvňujú procesy v atmosfére.
Z uvedených dôvodov sa venuje štúdiu inhibície procesov ureázy značná pozornosť. Zistilo sa, že viaceré chemické zlúčeniny sú schopné biologické procesy enzymatickej hydrolýzy amidického dusíka potláčať.
Z látok, ktoré sa uplatnili ako inhibítory procesu ureázy, možno uviesť hlavne: N-(n-butyl)triamid kyseliny tiofosforečnej (NBTPT, alebo NBPT), N-(n-butyl)triamid kyseliny fosforečnej (BNPO, alebo NBPTO), triamid kyseliny tiofosforečnej (TPT), fenyldiamid kyseliny fosforečnej (PPD/PPDA), cyklohexyltriamid kyseliny tiofosforečnej (CHTPT), cyklohexyl triamid kyseliny fosforečnej (CNPT), triamid kyseliny fosforečnej (PT), hydrochinón (HQ), p-benzochinón, símatan (tiosíran) amónny (ATS), hexaamidocyklotrifosfazén (HACTP), 3,4-dimetylpyrazolfosfát (DMPP), tiopyridíny, tiopyrimidíny, N-halo-2-oxazolidinón a ďalšie. DMPP je účinný tiež na inhibovanie nitrifíkačných procesov (Earth and environmental science - Biology and fertility of soils, Vol.34, Num. 2,2001, 79 - 84).
Z veľkého množstva inhibične účinných, synteticky produkovaných látok sa v praxi najviac uplatnili: N-(n-butyl)triamid kyseliny tiofosforečnej (NBPT, resp. NBTPT), H3C(CH2)3NHPS(NH2)2 a triamid kyseliny N-(2-nitrofenyl)fosforečnej (2-NPT). Pre NBPT, resp. NBTPT je charakteristický sumárny vzorec C4HI4N3PS, pričom táto zlúčenina je známa pod CAS: 94317-64-3.
US Pat. No. 4 530 714 opisuje N-(n-butyl)triamid kyseliny tiofosforečnej, pričom inhibičná účinnosť tejto zlúčeniny bola potvrdená mnohými skúškami a tiež viacročným praktickým používaním, hlavne v USA a Austrálii (Trenkel. M. E.: Controlled Release and Stabilized Fertilizers in Agriculture, IFA, Paris. Dec. 1997, Watson. C. J.: Proc. Internát. Fertiliser Soc. 454, 1 -38,2005).
Triamidu kyseliny fosforečnej, známemu pod označením fosforoxitriamid, PO(NH2)3 (TPT) a spôsobu jeho prípravy, bola venovaná značná pozornosť ešte v polovici minulého storočia. V tomto období sa uvažovalo s jeho prípadným využitím ako tzv. superkoncentrovaného kombinovaného NP-hnojiva (MONTECATINI Societa Generale per llndustria Mineraria e Chimica Nath. Appl. 6 409 947, March 11, 1965, Ital. Appl. Sept. 10,1963, USA Patent č. 2 717 198). V tejto súvislosti firma Montecatiny, ale i ďalšie výskumné pracoviská na svete, študovali i vplyv TPT na výnosy vybraných poľnohospodárskych plodín. Výsledky testov ukázali, že PO(NH2)3 mal „blahodáme“ účinky, napr. na výnosy ozimnej pšenice (Wančk, W. - Superkoncentrované hnojivá, Prednáška na ChTF-SVŠT, 1968). V tomto období sa však ešte priamo neuvádzalo, že by vysoká účinnosť TPT súvisela s inhibičnou účinnosťou tejto látky na biologické enzymatické procesy v pôde podmieňujúce využiteľnosť aplikovaného amidického dusíka.
SK 6562 Υ1
Predovšetkým v USA a Austrálii sa už v 90-tych rokoch minulého storočia rozšírilo použitie triamidu N-(n-butyl)tiofosforečnej kyseliny (NBPT) vo forme kvapalného koncentrátu miešateľného tiež s kvapalnými hnojivami na báze dusičnanu amónneho a močoviny (28-0-0, 30-0-0, 32-0-0 a pod.).
Viaceré zlúčeniny, v prípade ktorých bola preukázaná dobrá inhibičná účinnosť, sú len obmedzene rozpustné vo vode. Niektoré z nich sa vyznačujú nízkou chemickou stabilitou - sú náchylné napríklad na hydrolytický rozklad a podliehajú rozkladu pri zvýšenej teplote. V záujme vytvorenia predpokladov na ich praktické využitie v poľnohospodárskej výrobnej praxi bolo potrebné preto nájsť vhodné rozpúšťadlové sústavy.
V súvislosti s praktickým využitím N-(n-butyl) triamidutiofosforečnej kyseliny (NBPT), ktorý je biela kryštalická látka, so sklonom k spekaniu, je charakterizovaná relatívne nízkou teplotou topenia (59,1 °C), má len nízkou rozpustnosť vo vode (4,3 g/liter pri 25 °C), pričom v prítomnosti vody sa navyše ešte i hydrolyticky rozkladá. Rýchlosť hydrolytického rozkladu NBPT je závislá od pH vodného prostredia (pri teplote 25 °C a pH: 3,0 je polčas hydrolytického rozkladu 58 minút, pri pH: 7,0 je Tl/2 cca 92 dní a pri pH: 11,0 cca 16 dní).
US Pat. No. 5 698 003, ktorý sa zrejme i využíva v súvislosti s výrobou v USA a Austrálii najrozšírenejšieho kvapalného koncentrátu určeného na inhibíciu amidického dusíka, opisuje rozpúšťadlovú sústavu NBPT s použitím alifatických polyolov a ich esterov, pričom v záujme zvýšenia fázovej stability uvedenej sústavy z pôvodných cca +15 °C na cca 0 °C táto naviac obsahuje ešte cca 10 hmotn. % N-metylpyrolidónu (l-metyl-2-pyrolidon). Koncentrácia účinnej zložky vo vyrábanom kvapalnom koncentráte v zmysle už citovaného patentuje 25 hmotn. % NBPT. Napriek tomu, že uvedeným spôsobom je možné dosiahnuť, že finálny kvapalný koncentrát je dlhodobo skladovateľný a prakticky využiteľný, nevýhodou použitej rozpúšťadlovej sústavy podľa US Pat. No. 5,698,003 je skutočnosť, že použitý N-metylpyrolidón patrí medzi látky, ktoré môžu poškodiť ešte nenarodené deti a je často klasifikovaný ako zlúčenina s karcinogénnymi a teratogénnymi vlastnosťami.
Európsky patent EP 2 032 589 BI, ktorý sa v súčasnosti využíva pri výrobe kvapalného koncentrátu N-(n-butyl)triamidu tiofosforečnej kyseliny (NBPT) v Českej republike, používa ako rozpúšťadlový systém predmetnej inhibične účinnej zlúčeniny aspoň jeden z glykoléterov, obvykle dietylénglykol monometyléteru, C5Hi2O3 (2-/2-metoxyetoxy/-etanol, tzv. metyldiglykol, alebo metylkarbitol). Patent tiež uvádza ako aditív prehlbujúci fázovú stabilitu finálneho prípravku prídavok polyvinylpyrolidónu, alebo N-metylpyrolidónu(l-metyl-2-pyrolidónu). Obsah účinnej zložky (NBPT) v tomto kvapalnom koncentráte je 20 hmotn. %.
S cieľom odstrániť niektoré obmedzenia pri praktickom využití N-(n-butyl)triamidu tiofosforečnej kyseliny (NBPT) pri príprave kvapalných koncentrátov určených na spoločnú aplikáciu s hnojivami zvyšujúcimi účinnosť aplikovaného dusíka, bol v uplynulom období vyvinutý originálny rozpúšťadlový systém prihlásený na ochranu (PÚV 00096-2012). Základom rozpúšťadlového systému podľa predmetného riešenia je prítomnosť niektorej z alkylsímych zlúčenín, pričom ako zvlášť výhodný sa v tejto súvislosti ukázal byť dimetylsulfoxid-(CH3)2SO, tzv. DMSO.
I keď rozpúšťadlové sústavy s DMSO umožňujú výrobu kvapalných prostriedkov na báze NBPT určených na inhibíciu ureázy veľmi dobrej akosti, ako určité i keď nie zásadné, nedostatky tohto riešenia súvisia s ťažkosťami pri zabezpečovaní predmetného rozpúšťadla (DMSO) v požadovanej akosti a tiež s tým, že pokiaľ použitý alkylsulfid nie je dostatočne čistý, znečisťujúce prímesi sú zdrojom jeho typického sírneho zápachu.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky dosiaľ použitých systémov využívaných pri príprave prostriedkov určených na spoločnú aplikáciu s hnojivami obsahujúcimi amidický dusík zvyšujúcimi účinnosť aplikovaného dusíka na báze N-(n-butyl)triamidu kyseliny tiofosforečnej možno odstrániť podľa tohto riešenia.
Pre prostriedky v zmysle riešenia je charakteristické, že obsahujú 5 až 35 hmotnostných dielov N-(n-butyl)triamidu kyseliny tiofosforečnej (NBPT) a 65 až 95 hmotnostných dielov aspoň jedného z alkylamínov a/alebo z lineárnych a/alebo rozvetvených alkoholov s jedným až piatimi atómami uhlíka v molekule a/alebo diolov v 100 hmotnostných dieloch prostriedku.
Ako vhodné sa javí použitie aspoň jedného z týchto alkylamínov: 2-aminoetanol(monoetanolamín, tzv. kolamín)-H2N(CH2)2OH, dimetylamín, dietylamín, trietylamín-(C2H5)3N, 2-metyl-2-propánamín(terc.butylamín)-(CH3)3C.NH2 a triizopropanolamín (l,ľ,lnitritotris-2-propanol, tzv. TIP A).
Z lineárnych a/alebo rozvetvených alkoholov sa ukázali na sledovaný účel ako najvhodnejšie nižšie alkoholy, v molekulách ktorých je najviac do päť atómov uhlíka. Okrem schopnosti týchto alkoholov rozpúšťať inhibične účinnú aktívnu látku, sa pri ich zastúpení v prostriedkoch podľa riešenia priaznivo prejavuje tiež ich obvykle veľmi nízka teplota tuhnutia na fázovej stabilite produktov. Ako osobitne vhodné pri využití riešenia sa ukázali predovšetkým tieto alkoholy: metanol, etanol, l-butanol(n-butylalkohol), 2-butanol(sek. bu
SK 6562 Υ1 tylalkohol), 2-metyl-l,2-propanol(izobutylalkohol), l-propanol(n-propylalkohol) a 2-propanol(izopropylalkohol).
V súvislosti s prípravou prostriedkov zvyšujúcich účinnosť aplikovaného dusíka podľa riešenia sa ukázali byť vhodné tiež viaceré dvojsýtne alkoholy - dioly. Ako zvlášť vhodné sa pritom ukázali byť monoetylénglykol, trietylénglykol, 1,2-propandiol a dipropylénglykol. Ako vhodné sa ukázalo byť, ak prostriedok zvyšujúci účinnosť aplikovaného dusíka v zmysle riešenia obsahuje aspoň jeden z diolov. Experimentálne sa preukázalo, že na báze monoetylénglykolu (1,2-etándiolu, tzv. etylénglykolu) je možné pripraviť kvapalný prostriedok podľa riešenia, určitou nevýhodou tejto aplikácie je však jeho škodlivosť pri požití a tiež jeho relatívne vysoká teplota tuhnutia (-13,2 °C).
Trietylénglykol (triglykol), HO.(CH2)2.O.(CH2)2.O.(CH2)2.OH sa ukázal byť rovnako vhodným. Jeho určitá nevýhoda je obmedzená dostupnosť a pomerne vysoká cena. Ako vhodný na prípravu prostriedkov podľa riešenia sa ukázal l,2-propándiol(l,2-propylénglykol, monopropylénglykol), CH3.CH.(OH)CH2.OH. Do skupiny propándiolov patrí tiež l,3-propándiol(trimetylénglykol), HO.CH2.CH2.CH2.OH.
Propylénglykoly sú dvojsýtne alkoholy (dioly), ktoré sa vyrábajú hydratáciou propylénoxidu. Obvykle sa vyrábajú v týchto druhoch: monopropylénglykol(l,2-propylénglykol), C3H8CO2 s mólovou hmotnosťou 76,096 a dipropylénglykol, C4Hi4O3, ktorý je zmesou troch rektifikáciou neoddeliteľných izomérov typu: CH3.CH.(OH)CH2.O.CH2.CH.(OH)CH3. Mólová hmotnosť dipropylénglykolu je 134,177. Monopropylénglykol je čírou bezfarebnou kvapalinou sladkastej chuti, bez zápachu, ktorá sklovité tuhne až pri poklese teploty pod -60 °C. Nie je toxický (LD5o= 21 g/kg), a preto sa používa tiež vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle a tiež pri výrobe potravín a požívatín (ako často používané rozpúšťadlo aróm, potravinárskych farbív a vitamínov). Monopropylénglykol je najmenej toxický produkt glykolového radu, pričom jeho toxicita je porovnateľná s glycerínom.
Podobne dipropylénglykol je toxikologický pre zdravie neškodný (LD50 = 14,8 g/kg) a rovnako ako monopropylénglykol (1,2-propándiol) je v zmysle platnej normy klasifikovaný ako horľavina IV. triedy nebezpečnosti. Výhodou je tiež skutočnosť, že propylénglykoly sú zlúčeniny ľahko biologicky rozložiteľné.
Z cenového hľadiska je tiež výhodné, že i v tuzemsku je k dispozícii tiež zmes propylénglykolov, ktorá sa obvykle skladá z 80 - 90 % monopropylénglykolu a 10 - 20 % dipropylénglykolu.
Príklady uskutočnenia
Ďalej uvedené príklady ozrejmujú a dokumentujú predmetné technické riešenie, ale v žiadnom prípade neobmedzujú nároky na jeho ochranu.
Príklad 1
Do nádoby vybavenej miešaním sa predložilo 148,1 kg technického N-(n-butyl)triamidu tiofosforečnej kyseliny, C4Hi4N3PS(NBPT), ktorý obsahoval: 24,3 % N, 19,0 % P, 19,7 % S a 28,6 % C. Pridalo sa 600,5 kg čistého propylénglykolu a zmes sa miešala až do úplného rozpustenia kryštalickej účinnej zložky.
Uvedeným spôsobom bol pripravený číry, svetložltý roztok, ktorý obsahoval 19,8 hmotn. % NBPT. Pripravený roztok mal slabo kyslú chemickú reakciu (pH: 6,45) a bol dlhodobo fázovo stabilný. Uvedeným spôsobom pripravený kvapalný koncentrát - prostriedok určený na inhibíciu ureázy bol miešateľný s kvapalnými hnojivami na báze dusičnanu amónneho a močoviny.
Príklad 2
Do nádoby miešacieho zariadenia sa predložilo 76,28 hmotn. dielov technického triizopropanolamínu (l,ľ,lnitntotris-2-propanolu), ktorý obsahoval min. 85 % účinnej látky (TIPA 85). Ďalej za miešania sa postupne pridalo 19,21 hmotn. dielov technického N-(n-butyl)triamidu tiofosforečnej kyseliny, C4Hi4N3PS (NBPT), ktorý obsahoval: 24,3 % N, 19,0 % P, 19,7 % S a 28,6 % C. Rozpustením kryštalického NBPT sa získal svetložltý číry roztok alkalickej reakcie (pH: 9,8/30 °C) v zmysle riešenia.
Príklad 3
Do nádoby miešacieho zariadenia sa predložilo 55,15 hmotn. dielov čistého monoetylénglykolu. Ďalej za miešania sa postupne pridalo 13,33 hmotn. dielov technického N-(n-butyl)triamidu tiofosforečnej kyseliny, C4H14N3PS (NBPT), ktorý obsahoval: 24,3 % N, 19,0 % P, 19,7 % S a 28,6 % C. Rozpustením kryštalického NBPT sa získal svetložltý číry roztok slabo alkalickej reakcie (pH: 8,3/22 °C) v zmysle riešenia, ktorý obsahoval cca 19,5 hmotn. % NBPT a bol miešateľný s dusíkatým kvapalným hnojivom typu 30-0-0.
SK 6562 Υ1
Príklad 4
Do nádoby vybavenej miešaním sa predložilo 40,0 kg propylénglykolu a 40,0 kg 2-propanolu (izopropropylalkoholu). Potom sa za miešania postupne pridalo 20,0 kg technického N-(n-butyl)triamidu tiofosforečnej kyseliny, C4H14N3PS (NBPT), ktorý obsahoval: 24,3 % N, 19,0 % P, 19,7 % S a 28,6 % C. Zmes sa miešala až do úplného rozpustenia kryštalickej zložky.
Uvedeným spôsobom bol pripravený číry, svetložltý roztok, ktorý obsahoval cca 20 hmotn. % NBPT. Pripravený roztok mal slabo kyslú chemickú reakciu.
Príklad 5
Do nádoby vybavenej miešaním sa predložilo 140 kg 1,2-propándiolu (propylénglykolu) a 10 kg 2-aminoetanolu (monoetanolamínu - tzv. kolamínu). Po zhomogenizovaní obsahu miešača sa za stáleho miešania postupne pridalo 50 kg technického N-(n-butyl)triamidu tiofosforečnej kyseliny, C4H14N3PS (NBPT), ktorý obsahoval: 24,3 % N, 19,0 % P, 19,7 % S a 28,6 % C.
Uvedeným spôsobom sa získalo 200 kg číreho, svetložltého roztoku, ktorý obsahoval cca 25 hmotn. % NBPT. Pripravený roztok mal slabo bázickú chemickú reakciu a bol dlhodobo fázovo stabilný.
Príklad 6
V záujme prípravy 250 kg prostriedku podľa riešenia sa do nádoby vybavenej účinným miešaním predložilo 171 kg 1,2-propándiolu (propylénglykolu), C3H8O2 a za stáleho miešania sa postupne pridalo 79 kg technického N-(n-butyl)triamidu tiofosforečnej kyseliny, C4HI4N3PS (NBPT), ktorý obsahoval: 24,3 % N, 19,0 % P, 19,7 % S a 28,6 % C. Rozpustením NBPT sa získalo 250 kg takmer číreho, svetložltého, viskózneho roztoku - prostriedku určeného na inhibíciu procesu urázy, ktorý obsahoval 31,6 hmotn. % NBPT. Uvedeným postupom pripravený inhibítor mal v neriedenom stave slabo kyslú chemickú reakciu (pH: 6,02/27 °C).
Príklad 7
Pri príprave prostriedku v zmysle tohto riešenia sa postupovalo obdobne, ako bolo uvedené v príklade 6, len s tým rozdielom, že acidita roztoku pripraveného rozpustením NBPT v propylénglykole sa upravila prídavkom 2-aminoetanolu na hodnotu pH cca 7.
Priemyselná využiteľnosť
Riešenie sa týka prostriedkov určených na potláčanie strát amidického dusíka na báze triamidu N-(nbutyl)tiofosforečnej kyseliny (NBPT). Pre prostriedky podľa tohto riešenia je charakteristické, že ako inhibične účinnú látku obsahujú N-(n-butyl)triamidu kyseliny tiofosforečnej (NBPT) a aspoň jeden z alkylamínov a/alebo z lineárnych a/alebo rozvetvených alkoholov s jedným až piatimi atómami uhlíka v molekule a/alebo niektorý z diolov. Praktické využitie riešenia nevyžaduje použitie žiadnych špeciálnych zariadení a ani obmedzene dostupných surovín. Kvapalné koncentráty v zmysle riešenia je možné používať v súvislosti s výrobou a aplikáciou tuhých i kvapalných priemyselných, ako aj organických hnojív.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Prostriedky určené na spoločnú aplikáciu s hnojivami obsahujúcimi amidický dusík zvyšujúce účinnosť aplikovaného dusíka na báze N-(n-butyl)triamidu kyseliny tiofosforečnej, vyznačujúce sa tým, že obsahujú 5 až 35 hmotnostných dielov N-(n-butyl)triamidu kyseliny tiofosforečnej a 65 až 95 hmotnostných dielov aspoň jedného z alkylamínov a/alebo z lineárnych a/alebo rozvetvených alkoholov s jedným až piatimi atómami uhlíka v molekule a/alebo diolov v 100 hmotnostných dieloch prostriedku.
  2. 2. Prostriedky na báze N-(n-butyl)triamidu kyseliny tiofosforečnej podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m , že obsahujú aspoň jeden z amínov zahŕňajúcich 2-amino-etanol, dimetylamín, dietylamín, trietylamín, 2-metyl-2-propánamín a triizopropanolamín.
  3. 3. Prostriedky na báze N-(n-butyl)triamidu kyseliny tiofosforečnej podľa nároku 1,vyznačujúce sa t ý m , že obsahujú aspoň jeden z alkoholov zahŕňajúcich metanol, etanol, 1-butanol, 2-butanol, 2-metyl-l,2-propanol, 1-propanol a2-propanol.
  4. 4. Prostriedky na báze N-(n-butyl)triamidu kyseliny tiofosforečnej podľa nároku 1,vyznačujúce sa t ý m , že obsahujú aspoň jeden z diolov zahŕňajúcich monoetylénglykol, trietylénglykol, 1,2-propandiol, 1,3-propándiol a dipropylénglykol.
SK3-2013U 2013-01-14 2013-01-14 Preparation increasing efficacy of nitrogen SK6562Y1 (sk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK3-2013U SK6562Y1 (sk) 2013-01-14 2013-01-14 Preparation increasing efficacy of nitrogen
CZ2013-27973U CZ26229U1 (cs) 2013-01-14 2013-05-23 Prostředek zvyšující účinnost dusíku v hnojivech potlačením jeho degradace

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK3-2013U SK6562Y1 (sk) 2013-01-14 2013-01-14 Preparation increasing efficacy of nitrogen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK32013U1 SK32013U1 (sk) 2013-05-03
SK6562Y1 true SK6562Y1 (sk) 2013-11-04

Family

ID=48170320

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK3-2013U SK6562Y1 (sk) 2013-01-14 2013-01-14 Preparation increasing efficacy of nitrogen

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ26229U1 (sk)
SK (1) SK6562Y1 (sk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3419953B1 (en) 2016-02-24 2020-05-20 Yara International ASA Liquid urease inhibitor formulations

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3419953B1 (en) 2016-02-24 2020-05-20 Yara International ASA Liquid urease inhibitor formulations

Also Published As

Publication number Publication date
SK32013U1 (sk) 2013-05-03
CZ26229U1 (cs) 2013-12-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3073829B1 (en) Nitrification inhibitors designed for urea and manure based fertilizers
US12017969B2 (en) Compositions and methods comprising nitrification inhibitors containing a mixture of protic and aprotic solvent systems
US20210198163A1 (en) Increased longevity of the nitrogen content of soil through improved liquid delivery formulations of nitrification inhibitors designed for urea and manure based fertilizers
US8430942B2 (en) Composition for inhibiting urease and nitrification
CA2745584C (en) Liquid composition containing phosphoric or thiophosphoric triamide derivative and use thereof
EP3210959A1 (en) Liquid urease inhibitor formulation, method of manufacturing and solid particulates comprising it
KR20170062506A (ko) 티오인산 트리아미드 또는 디시안디아미드 용액을 위한 용매, 및 관련 방법
SK6562Y1 (sk) Preparation increasing efficacy of nitrogen
ES2378229T3 (es) Composición acuosa de quelato de hierro
SK6509Y1 (sk) Solvent systems for preparation of liquid concentrates of dicyanamide, thiophosphoric acid amides and phosphoric acid and use thereof
NZ624594A (en) Urease inhibitor formulations