SK602020U1 - Balzam a jeho použitie - Google Patents

Balzam a jeho použitie Download PDF

Info

Publication number
SK602020U1
SK602020U1 SK60-2020U SK602020U SK602020U1 SK 602020 U1 SK602020 U1 SK 602020U1 SK 602020 U SK602020 U SK 602020U SK 602020 U1 SK602020 U1 SK 602020U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
parts
oil
skin treatment
weight
balm
Prior art date
Application number
SK60-2020U
Other languages
English (en)
Other versions
SK9040Y1 (sk
Inventor
Martin Teren
Original Assignee
Petbelle S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Petbelle S R O filed Critical Petbelle S R O
Priority to SK60-2020U priority Critical patent/SK9040Y1/sk
Publication of SK602020U1 publication Critical patent/SK602020U1/sk
Publication of SK9040Y1 publication Critical patent/SK9040Y1/sk

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Balzam na ošetrenie kože v 100 hmotnostných dieloch obsahuje 35 až 85 hmotnostných dielov aspoň jedného z rastlinných olejov a/alebo tukov a 10 až 35 hmotnostných dielov aspoň jedného z tukov a/alebo voskov živočíšneho pôvodu. Ďalej obsahuje výťažok aspoň z dvoch rastlín a biologicky aktívnu látku stabilizujúcu prípravok. Rastlinným olejom a/alebo tukom je výhodne repkový a/alebo slnečnicový, a/alebo olivový, a/alebo pupalkový olej, a/alebo ľanový, a/alebo kokosový olej, a/alebo bambucké maslo. Tukom a/alebo voskom živočíšneho pôvodu je výhodne lanolín a/alebo včelí vosk. Rastlinnými výťažkami sú výhodne výťažky z hamamelu a/alebo nechtíka, a/alebo aloy, a/alebo šalvie, a/alebo rebríčka, a/alebo repíka, a/alebo arniky, a/alebo čajovníka austrálskeho, a/alebo rumančeka. Biologicky aktívnou látkou stabilizujúcou prípravok je výhodne tokoferol a/alebo pantenol, a/alebo včelí propolis, a/alebo výťažok z grapefruitových jadier.

Description

Riešenie sa týka prostriedkov na ošetrenie kože, ktoré sú využiteľné vo veterinárnej, ako i humánnej kozmetike. Ich výhodou je ich prírodný charakter.
Doterajší stav techniky
Pravdepodobne všetci poznáme nepríjemný pocit pri suchosti pokožky na rukách, nohách, z popraskanej zrohovatenej kože na nohách, popraskaných a hrubých lakťoch a kolenách, či svrbenie pokožky a jej sklon ku vzniku zápalov a vyrážok. Významne negatívnejšie je pôsobenie prostredia na nekrytú kožu zvierat. Labky domácich zvierat, najmä psov a mačiek, sú obvykle priamo vystavené agresívnemu pôsobeniu sob v zime a rozhorúčeného asfaltu, či betónu v lete. Taktiež častým problémom je popraskaná a odlupujúca sa koža na ňufákoch i v oblasti kĺbov u zvierat.
Kým ľudia si uvedené problémy najčastejšie riešia aplikáciou vhodných prostriedkov regeneračnej či liečebnej kozmetiky, domáce zvieratá sú väčšinou odkázané na ošetrenie podráždenej a poškodenej kože vlastnými slinami. V prípade psích slín sa totiž preukázalo, že tieto obsahujú látky s výrazne dezinfekčným a regeneračným pôsobením.
V súčasnosti je na trhu veľké množstvo prostriedkov vo forme krémov a telových mliek na preventívne ikuratívne ošetrenie ľudskej pokožky i kože zvierat. Prevažná väčšiny z nich však obsahuje celý rad zložiek syntetického charakteru a produktov odvodených z ropy, ako napr. parafíny, rôzne chemicky modifikované stearáty, nízko a viacuhlíkaté alkoholy, derivované arylalkoholy, karboxylové kyseliny, chelatizačné prísady, zahusťovadlá - obvykle deriváty kyseliny polyakrylovej, silikónové oleje a polyalkylsilány, konzervačné činidlá parabénového typu, syntetické vonné látky a mnohé ďalšie. Viaceré krčný určené na hydratáciu pokožky obsahujú tiež vysoký podiel synteticky pripravovanej močoviny (cca 10 % a i viac).
Napriek tomu, že zložky tvoriace podstatu predmetných prostriedkov dnes komerčne ponúkaných prostriedkov určených na ošetrenie pokožky ľudí a zvierat zväčša umožňuje účinné ošetrenie, vyznačuje sa veľmi dobrými íýzikálnymi a aplikačnými vlastnosťami a v dôsledku prítomnosti účinných konzervačných prísad zaručujú tiež zachovanie ich íýzikálno-chemických vlastnosti i po dostatočne dlhú dobu skladovania, ich použitie, hlavne u citlivejších jedincov, nezriedkavo vedie i ku vzniku dermatóz a alergií.
Podstata technického riešenia
Zistilo sa, že uvedené nedostatky možno úplne, alebo aspoň v značnej miere odstrániť použitím prostriedkov - balzamov podľa riešenia. Základom týchto balzamov sú špecificky zvolené zmesi látok prírodného charakteru. Pre prípravky v zmysle riešenia je charakteristické, že v 100 hmotnostných dieloch obsahujú 35 až 85 hmotnostných dielov aspoň jedného z rastlinných olejov a/alebo tukov a 10 až 35 hmotnostných dielov aspoň jedného z tukov a/alebo voskov živočíšneho pôvodu. Rovnako je pre tieto balzamy príznačné, že obsahujú výťažky z minimálne dvoch rastlín.
Laboratórnymi skúškami a hlavne viac ako trojročným používaním prípravkov v zmysle riešenia v praxi sa preukázalo, že ako vhodné rastlinné oleje a tuky sa ukázali byť repkový a/alebo slnečnicový a/alebo olivový a/alebo púpalkový olej a/alebo ľanový a/alebo kokosový olej a/alebo bambucké maslo. Surovinou pre izoláciu repkového oleja je semeno repky olejnej (Brassica napus). Pre tento rastlinný olej je charakteristický vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín (Cis) a tiež kyseliny erukovej (C22).
Slnečnicový olej sa získava zo semien Helianthus annuus, je tiež bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, preto je vo všeobecnosti veľmi dobre znášaný pokožkou a vyznačuje sa tiež jemným protizápalovým účinkom.
Významnou prednosťou oboch užzmienených rastlinnýcholejov je tiežich dostupne sťa relatívne nízka cen a.
Olivový olej z plodov olivovníka (Olea europed) obsahuje z nenasýtených mastných kyselín hlavne olejovú (Cm), linolénovú (Cis) a palmitovú (Cie), čo prispieva k vynikajúcej znášanlivosti tohto oleja pre každý typ pleti.
Púpalkový olej je veľmi výdatný, vysoko kvalitný a kozmeticky cenený olej, ktorý sa získava zo semien Oenothera biennis. Obsahuje až 80 % esenciálnych mastných kyselín a tiež i vzácnu kyselinu gamalinolénovú. Púpalkový olej zlepšuje pružnosť pleti a povzbudzuje lynrfý.
Ľanový olej sa získava zo semien ľanu (Linum usitatissimum) a je zdrojom hlavne nenasýtených mastnýchkyselín (Cis).
Kokosový olej je jemne voňajúci olej palný Cocos nucifera. Na rozdiel od doposiaľ uvádzaných olejov je hlavne zdrojom nasýtených mastných kyselín (C12 - ιβ), pričom už pri miernom poklese teploty mení skupenstvo - tuhne.
S K 60-2020 U1
Podobne reologické vlastnosti má i bambucké maslo - pri obvyklej teplote miestnost má amorfnú pastovitú až tuhú konzistenciu podobnú maslu živočíšneho pôvodu.
Bambucké maslo sa izoluje z orechov afrických maslovníkových stromov karité (Vitellaria paradoxu). Podobne ako i u nás rastúci kostihoj, je zdrojomprírodného a pleť vyhladzujúceho a pleť zmäkčujúceho alantoinu. Naviac pôsobíprotizápalovo a je tiež zdrojom prírodného vitamínu E - tokoferolu a karotenoidov.
Ako už bolo skôr uvedené, pie prostriedky na ošetrenie kože - balzamy, podľa riešenia, je charakteristické, že popri olejoch a/alebo tukoch rastlinného pôvodu obsahujú tiež tuky a/alebo vosky vyprodukované telami živočíchov. Z týchto sa v súvislostis riešením osvedčil najmä lanolín a včelí vosk.
Lanolín je zmesou esterov cholesterolu s rozličnými mastnými kyselinami (CAS : 8006-54-0). V závislosti od obsahu prímesí môže mať tmavo hnedú až svetlo žltokrémovú farbu, pričom hlavne v závislosti od teploty a obsahu vody môže mať charakter tuhej pasty až voľne tečúcej olejovitej kvapaliny. Obvykle sa začína topiť už pri teplote 35 - 40 °C. Lanolín sa získava čistením surovej ovčej vlny.
Charakteristickou vlastnosťou lanolínu je jeho schopnosť prijať veľké množstvo vody (až 100 % vzhľadom na vlastnú hmotnosť) a túto jeho schopnosť možno ešte prehĺbiť prídavkomvhodného množstva vazelíny, alebo niektorých rastlinných olejov (napr. olivového). Pre sledovaný účel sa ukázal ako najvhodnejší surový lanolín, ktorý pri teplote miestnosti má tmavohnedú farbu, má charakter prakticky tuhého krému a výrazne zapácha po ovciach. Obvykle sa dodáva pod komerčným označením ako Woolgrease Fatty Acids, alebo Fetty acids Gradc D (napr. výrobca: Lanolines de La Tossée, Francúzsko).
Vosk je metabolickým produktom včiel. Slúži na výstavbu včeheho diela - medového plástu. Tvorí sa vo voskotvomých žľazách včiel - robotníc. Na tvorbu vosku včely spotrebujú značné množstvo cukrovej potravy a tiež bielkovín, ktoré získavajú z peľu (uvádza sa, že na produkciu vosku včely spotrebujú tolko cukru, koľko obsahuje viac ako 3 kg medu). Vdobrých znáškových podmienkach môže včelstvo počas produkčného obdobia vyprodukovať 1 - 2 kg vosku (u nás v priemere 250 - 300 g). Vosk sazískava z voštín, vytopením
Včelí vosk je plastická žltá až žltohnedá mastná hmota, ktorého teplota topenia je 60 až 65 °C. Je ľahší ako voda (merná hmotnosť: 0,95 - 0,96 g/cm3).
Včelí vosk je zmesou rôznych organických látok - uvádza sa, že sa v ňom nachádza až 300 chemických látok a to hlavne estery vyšších mastných kyselín s vyššími alkoholmi, voľné mastné kyseliny, uhľovodíky, steroly, aromatické látky, rôzne i vyššie alkoholy, medzi nimi i nenasýtené organické zlúčeniny. Uvádza sa, že estery tvoria viac ako 70 % čistého vosku, pričom významné je najmä zastúpenie myricyleštení kyseliny palmitovej a cerotovej.
Prostriedky na ošetrenie kože - balzamy v zmysle riešenia obsahujú výťažky z najmenej dvoch rastlín zahrňujúcich hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana L.), nechtík lekársky (Calendula officinalis L.), aloe vera - aloa barbadoská (Aloe vera), šalvia lekárska (Šalvia officinalis L.), rebríček obyčajný (Achillea millefolium), repík lekársky (Agrimonia eupatoria), ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum L.), amika horská (Amica montana L.), tea tree (Melaleuca altemifolia), a rumanček kamilkový (Matricaria recutitaL·).
Už v receptároch našich predkov možno nájsť výťažky - extrakty rastlín. Tieto boh používané ako jedna z najstarších liekových a kozmetických foriem Extrakt je výťažok z rastlín s tekutou, tuhou alebo viskóznou konzistenciou, zvyčajne získaný zo sušených alebo čerstvých rastlín (tradičná rastlina). Pri niektorých prípravkoch sa môže rastlina podrobiť predbežnému spracovaniu ako je mletie. Extrakty sa pripravia extrakciou s použitím vody, etanolu alebo iným vhodným rozpúšťadlom Po extrakcu sa v prípade potreby odstránia nežiaduce látky filtráciou alebo inými separačnými metódami. Extrakcia účinných látok z rastlín je íýzikálnochemický separačný proces, ktorého cieľom je preniesť tieto látky prítomné v rastlinách (tuhá fáza) do extraktu pomocou vhodného rozpúšťadla (voda, etanol, propylénglykol, glycerín). Výsledkom je vytvorenie dvochfáz - kvapalný extrakt a tuhý zvyšok po extrakcu.
Zahustené extrakty sú prípravky s viskóznou konzistenciou získané čiastočným odparením kvapalného rozpúšťadla (voda, etanol) použitého na výrobu. Zahustené extrakty majú obvykle obsah sušiny vyšší ako 50 hmotn. %.
Suché extrakty sú tuhé/práškové prípravky získané odparením rozpúšťadla použitého na ich výrobu v procese sušenia sprejovaním- využitím tzv. rozprašovacích sušiarni s priamym, alebo nepriamym ohrevom Suché extrakty sú obvykle charakterizované obsahomsušiny vyššímako 95 hmotn. %.
V súvislosti s prípravou rastlinných výťažkov využiteľných pri príprave prostriedkov určených na ošetrenie kože - balzamov v zmysle riešenia je účelné využívať extrakty získané vy luhovaním rastlín v dimetylsulfoxide, (CH3)2SO -DMSO. Rastlinné extrakty tohto typu a ich použitie sú obsahom ÚV 7689.
Hamamel virgínsky poskytuje látky’ adstringenté, protizápalové, podporujúce hojenie rán, utlmujúce svrbenie a zastavujúce miestne krvácanie z listov, kôry, konárikov i koreňov. Jedná sapredovšetkýmo triesloviny, oligomérnc proantokyanidíny (najmä hamamelitanín), kyselinu kávovú, flavonoidy a éterický olej obsahujúci safrola ionónom
Nechtík lekársky možno označiť za absolútne univerzálny liečivý prostriedok. Kvety nechtíka sa už od nepamäti využívajú pri hečení rán, pri regenerácn veľmi suchej, popraskanej a zrohovatenej pokožky na nohách, lakťoch a kolenách, pričom zmierňuje zápaly a odstraňuje svrbenie pokožky. Liečivé pôsobenie nechtí
S K 60-2020 U1 ka je zrejme podmienené prítomnosťou triterpénalkoholov (faradiol), triterpénsaponínov, éterickým olejom obsahujúcim kadinol a toreyol, viacerými karotenoidmi, flavonoidmi, xantofylmi, hyd rovy ku marí n mi a polysacharidmi.
Antranoidy - aloin A a aloin B, 7-hydroxyaloin. gíykoproteiny, polysacharidya acemanány sú len niektoré z látok, ktorýmsa prisudzuje schopnosť podporovať obranyschopnosť organizmu, majú hojivé a protizápalové účinky. Ich zdrojom je bunková šťava-gélz listov aloe vera.
Listy šalvie lekárskej obsahujú éterický olej, ktorý obsahuje 35 - 60 % tujónu, 6 - 16 % cineolu alebo eukalyptolu a 14 - 3 7 % gáfru, bomeolu, linalolu, monoterpény, seskviterpény, celý rad trieslovín, kyselinu rozmarínovú, diterpénové horčiny ako kamozol a pikrosalvín, triterpény ako kyselina ursolová, fenolové glykozidy aflavonoidy.
Rebríček obyčajný, u nás niekedy nazývaný ako myší chvostík, patrí medzi tradičné bylinkárske rastliny. V silici je obsiahnutých viac ako 100 zlúčenín. Prevládajú monoterpény (cineol, sabinén, kamfera linalol) a seskviterpény (ako karyoíýlén, garmakrén a bisabolol), chamazulén, seskviterpénlaktóny, flavonoidy, kumariny, betaíny a najnovšie bola dokázaná prítomnosť seskviterpenoidov, s nezvyčajnou chemickou štruktúrou, ktoré pri pokusoch na zvieratách vykazovať protinádorové pôsobenie. Rebríček, pravdepodobne vplyvom chamazulénu, pôsobíprotizápalovo a ničí mikróby.
Blahodáme účinky lístkov z austrálskeho čajovníka pozná západný svet vďaka kapitánovi Cookovi, ktorý po pristáti na Botany Bay pripravil z neho čaj pre svoju posádku. Z listov stromov a krov čajovníka austrálskeho Melaleuca alternifolia sa destiláciou vodnou parou získava silica - éterický olej tea tree, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za silný prírodný liek. Tea tree olej, ako ho poznajú v celom svete, sa používa pri kožných problémoch, ekzémoch, akné, plesniach a dokáže si poradiť s infekciami v ústnej dutine, zmierňuje zápaly ďasien, mandlí a afty. Ženy oceňujú jeho účinky pri liečbe vaginálnych mykóz.
Vňať repíka lekárskeho obsahuje triesloviny, hlavne katechínové triesloviny, triterpény aflavonidy. Má proti zápalové účinky a rovnako patrí medzi tradičné bylinkárske rastliny.
Kvetom amiky horskej sa pripisujú antibakteriálne účinky, schopnosť potláčať zápaly, zmierňovať bolesť, pôsobiť proti artritíde a zhlukovaniu trombocytov. Pri použití zvonka urýchľuje vstrebávanie krvných výronov, modrín, pomliaždenín, pri bolestiach svalov a kĺbov a ochoreniach ciev. Za hlavnú účinnú skupinu látok sapovažujú seskviterpénlaktóny aflavonoidy.
Ľubovník bodkovaný, u nás známy tiež pod ľudovým označením trezalka, je zdrojom hypericínov, flavonoidov, oligomémych prokyanidínov, katechinových trieslovín a xantónov. Ľubovníkový olej, pripravovaný z čerstvých kvetov sa už tradične používa nahečenie viacerých kožných chorôb.
Rumanček kamilkový - kamilka je medzi liečivými rastlinami veľkou hviezdou. Uvádza sa, že pôsobí protizápalovo, podporuje hojenie rán a pôsobí antibakteriálne. Traduje sa, že „teplý rumančekový kvet odoberá bolesť, kŕče, pôsobí hojivo a ochranne“. Jednotlivým obsahovým látkam sa síce prisudzujú určité vlastnosti, výsledné pozitívne pôsobenie rumančeka však podľa všetkého do značnej miery závisí od súhry viacerých účinných látok. Významné sú bisabololy, ďalej apigenín, matricín, chamazulén a kyselina chamazulénkarbonová.
V záujme prehĺbenia hydratačného pôsobenia prípravkov určených na ošetrenie kože - balzámov podľa riešenia je vhodné ak obsahujú D-pantenol, ktorý je provitamínom kyseliny pantoténovej (vitamínu B 5). Pôsobí tiež protizápalovo, napomáha k hojeniu krehkej a popraskanej pleti a mierni podráždenie. Je zvlášť výhodné ak sapri príprave balzamov podľa riešenia používa D-pantenol získavaný z prírodnej ryže.
V záujme zachovania prírodného charakteru prípravkov - balzamov podľa riešenia je účelné na potlačenie neželateľných oxidačných procesov a konzervovanie používať aspoň jednu z látok zahrňujúcich tokoferol (vitamín E), včelí propolis, alebo výťažok z grapefruitový ch jadier.
Tokoferol sa obvykle používa vo forme acetátu ako DĽ-a-tokoferol acetát. Ako prírodný antioxidant význame predlžuje trvanlivosť nasýtených a nenasýtených mastných kyselín a neutralizuje voľné radikály. Je zvlášť vhodné ak sa na prípravu balzamov podľa riešenia používa tokoferol izolovaný z rastlinných olejov (napr. z oleja získavaného z pšeničný ch klíčkov).
Už z názvu tmelovej ..žn ice - propolis, ktorú používajú včely na obranu pred nepovolanými hosťami, vyplýva jej účinok (propolis v gréčtine znamená systém obrany). Propolis je prírodným antibiotikum s výrazným liečivým a dezinfekčným účinkom Môže sa používať v práškovej forme, ako propolisová masť, avšak zvlášť výhodne je jeho použitie vo forme koncentrovaného alkoholového macerátu - tinktúry.
V poslednej dobe sa venuje značná pozornosť využitiu grapefruitový ch jadier (Semen citriparadisi), resp. výťažkov z nich. Na možnosť ich využitia ako tzv. prírodných „antibiotík“ zrejme po prvý raz upozornil americký fyzik dr. Jakob Harich ešte v roku 1964. Všimol si, že grapefruitové jadierka i po dlhej dobe v komposte nepodhehajú rozkladným procesom Neskôr zistil, že výťažky z týchto jadier pôsobia blahodarne na celý rad infekcií, na kožné podráždenia a na zápalové infekcie slizníc.
Ďalšími pokusnú sa zistilo, že tieto extrakty nelikvidovali iba víry a baktérie, ale tiež mnohé kmene plesní a parazitov. Výsledky laboratórnych testov ukázali, že už pri veľnú nízkych koncentráciách (okolo 1 ppm) sú
S K 60-2020 U1 účinné proti baktériám, zlatému stafylokokvi (Stapylococcus aureus), beta hemolytickému streptokokovi, vrátane kvasinkám napríklad i proti obávanej Candida albicans.
Vzhľadom na uvedené je účelné v súvislosti s konzervovaním balzamov podľa riešenia počítať s použitím výťažkov grapefruitových semien.
Príklady uskutočnenia
Nasledujúce príklady dokumentujú a ozrejmujú, avšak v žiadnom prípade nijako neobmedzujú nároky na ochranu riešenia.
Príklad 1
Do sklenenej kádinky sa naváži 30 g bambuckého masla, 20 g púpalkového oleja, 50 g žltého včeheho vosku, 40 g vodného macerátu listov šalvie lekárskej, 20 g vodného macerátu rebríčka obyčajného a 20 g vodného macerátu amiky horskej. Zmes sa za miešania zohreje na vodnom kúpeli a mieša sa až do rozpustenia všetkých zložiek. Do vychladnutej, ešte tekutej zmesi sa za miešania pridá 5 kvapiek tea tree silice a 5 kvapiek ctanolickcj tinktúry propolisu a takto pripravený balzam savyleje do pripravených kelímkov.
Príklad 2
Do sklenenej kádinky sa naváži 20 g olivového oleja, 20 g kokosového oleja, 10 g bambuckého masla, 5 g včeheho vosku a 5 g lanolínu. Zmes sa zohrieva vo vodnom kúpeli a mieša sa až do úplného rozpustenia všetkých zložiek. Po čiastočnom vychladnutí sa k zmesi za miešania pridá 1 g červeného oleja ľubovníka bodkovaného, pripraveného maceráciou kvetov v slnečnicovom oleji a 1 g oleja repíka lekárskeho, získaného maceráciou vňate v repkovom oleji. Nakoniec sa za miešania pridajú 2 kvapky viskózneho DL-a-tokoferol acetátu.
Takto pripravený balzam v zmysle riešenia sa preleje a nechá úplne vychladnúť v sklenených nádobkách.
Príklad 3
Do nerezovej nádoby sa naváži 60 hmotn. dielov kokosového oleja, 5,5 hmotn. dielov bambuckého masla, 13 hmotn. dielov surového (prírodného) lanolínu a 13,4 hmotn. dielu čistého včeheho vosku. Nádobka so zmesou sa umiestni na vodný kúpeľ a za miešania sa zohrieva. Po úplnom rozpustení všetkých zložiek sa postupne pridá 1 hmotn. diel suchého výťažku hamamelu virgínskeho, 1 hmotn. diel suchého výťažku šalvie lekárskej, 3 hmotn. diely etanolickej tinktúry nechtíka lekárskeho, 1 hmotn. diel macerátu kvetov amiky horskej v dimetylsulfoxide a 1,5 hmotn. dielu macerátu rebríčka obyčajného v dimetylsulfoxide. Po dôkladnej homogenizácii a čiastočnom vychladnutí sa k zmesi za stáleho miešania pridá 0,5 hmotn. dielu silice tea tree a po 0,05 hmotn. dielu DL-a-tokoferol acetátu (E-vitamín) a D-pantenolu. Uvedeným postupom sa získa 100 hmotn. dielov balzamu podľa riešenia.
Príklad 4
Pri príprave balzamu podľa riešenia sa postupovalo obdobne ako je popísané v príklade 3, s tým rozdielom, že namiesto kokosového oleja sa použil repkový, ľanový a slnečnicový olej v pomere 1:1:1. Ako prírodný konzervant sa použil macerát grapefruitových jadierok v dimetylsulfoxide (DMSO) pripravený v zmysle riešenia chráneného ÚV 7689.
Príklad 5
Pri príprave sa postupovalo rovnako ako je uvedené v príklade 1, s tým rozdielom, že do sklenenej kádinky sanavážilo :
hmotn. dielov bambuckého masla, hmotn. dielov kokosového oleja, hmotn. dielov slnečnicového oleja, hmotn. dielov včeheho vosku, hmotn. dielov čerstvého gélu získaného z listu aloe vera, hmotn. dielov suchého výťažku hamamelu virgínskeho a 5 hmotn. dielov macerátu rumančeka kamilkového v DMSO.
Po čiastočnom vychladnutí sa k zmesi za miešania pridalo:
po 0,1 hmotn. dielu DL-a-tokoferol acetátu (E-vitamín) a D-pantenolu a 0,5 hmotn. dielu macerátu grapefruitových jadier v DMSO.

Claims (6)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Balzam na ošetrenie kože, vyznačujúci sa tým, žev 100 hmotnostných dieloch obsahuje 35 až 85 hmotnostných dielov aspoň jedného z rastlinných olejov a/alebo tukov a 10 až 35 hmotnostných dielov aspoň jedného ztukov a/alebo voskov živočíšneho pôvodu,pričomd’alej obsahuje výťažokzaspoň dvoch rastlín a biologicky aktívnu látku stabilizujúcu prípravok.
  2. 2. Balzam na ošetrenie kože podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že ako rastlinný olej a/alebo tuk obsahuje repkový a/alebo slnečnicový a/alebo olivový a/alebo púpalkový a/alebo ľanový a/alebo kokosový olej a/alebobambucké maslo.
  3. 3. Balzam na ošetrenie kože podľa nárokov la 2, vyznačujúci sa tým, že ako tuk a/alebo vosk živočíšneho pôvodu obsahuje lanolín a/alebo včelí vosk.
  4. 4. Balzam na ošetrenie kože podľa nárokov laž3, vyznačujúci sa tým, že obsahuje výťažky z hamamelu a/alebo nechtíka a/alebo aloe a/alebo šalvie a/alebo rebríčka a/alebo repíka a/alebo amiky a/alebo čajovníka austrálskeho a/alebo ľubovníka a/alebo rumančeka.
  5. 5. Balzam na ošetrenie kože podľa nárokov laž4, vyznačujúci sa tým, že obsahuje tokoľerol a/alebo pantenol a/alebo včeh propohs a/alebo výťažok z grapefruitových jadier.
  6. 6. Použitie balzamu na ošetrenie kože podľa nároku 1 vo veterinárnej a humánnej kozmetike.
SK60-2020U 2020-04-23 2020-04-23 Balzam a jeho použitie SK9040Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK60-2020U SK9040Y1 (sk) 2020-04-23 2020-04-23 Balzam a jeho použitie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK60-2020U SK9040Y1 (sk) 2020-04-23 2020-04-23 Balzam a jeho použitie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK602020U1 true SK602020U1 (sk) 2020-10-02
SK9040Y1 SK9040Y1 (sk) 2021-02-10

Family

ID=72659450

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK60-2020U SK9040Y1 (sk) 2020-04-23 2020-04-23 Balzam a jeho použitie

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9040Y1 (sk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT202100008657A1 (it) * 2021-04-07 2022-10-07 Azienda Agricola Officinalis Di Nicola Dalla Grana Composizione per uso alimentare o cosmetico nonché metodo di produzione di tale composizione

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT202100008657A1 (it) * 2021-04-07 2022-10-07 Azienda Agricola Officinalis Di Nicola Dalla Grana Composizione per uso alimentare o cosmetico nonché metodo di produzione di tale composizione

Also Published As

Publication number Publication date
SK9040Y1 (sk) 2021-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Raina et al. Medicinal plants and their role in wound healing
Elzayat et al. Evaluation of wound healing activity of henna, pomegranate and myrrh herbal ointment blend
US20190008906A1 (en) Compositions for management of wounds, skin diseases, dehydration, chronic diseases, and respiratory diseases
Fazil et al. Topical medicines for wound healing: A systematic review of Unani literature with recent advances
Gupta et al. Prominent wound healing properties of indigenous medicines
US20200330543A1 (en) A topical herbal healing formulation
SK602020U1 (sk) Balzam a jeho použitie
BRPI0914462B1 (pt) Composição tópica
Edefia et al. Review of twelve West Africa medicinal plants: active phytochemical combinations in direct biochemically wound healing process
Mathur et al. Neem tree: amazing beauty component in skin and hair care
Gupta et al. An update-prominent wound healing property of indigenous medicines
RU2287995C1 (ru) Ранозаживляющий препарат (варианты)
US8491941B1 (en) Rash treatment with scar prevention
WO2020251478A1 (en) Natural wound oinment
Jacob et al. Formulation and Evaluation of Herbal Soap
EP3006035A1 (en) Cicatrizing composition for the treatment and resolution of external lesions
Singh et al. Recent Patents on Phytoconstituents-based Formulations for the Treatment of Acne Infection: A Review
Naresh et al. Clinical management of sarcoptic mange in Indian buffalo calves with a botanical ointment
MAKUBAYEVA et al. Therapeutic and Cosmetic Agents Based on Biologically Active Substances of Matricaria chamomilla L. and Hypericum perforatum L.
RU2460513C2 (ru) Масляное косметическое средство для ухода за сухой кожей
RO126996B1 (ro) Cremă pentru tratamentul fisurilor anale şi procedeu de obţinere
RO126904A2 (ro) Unguent natural 100% pentru protecţia împotriva razelor ultraviolete, împotriva arsurilor provocate de soare, împotriva înţepăturilor de insecte, împotriva bacteriilor, viruşi, microbi emise de alge în putrefacţie
RU2139078C1 (ru) Состав для лечения заболеваний кожи
US20140193346A1 (en) Health supplement
RU2195258C1 (ru) Косметическое средство для ухода за кожей лица с ранозаживляющим эффектом