SK532020A3 - System and method for monitoring and directing the movement of livestock - Google Patents

System and method for monitoring and directing the movement of livestock Download PDF

Info

Publication number
SK532020A3
SK532020A3 SK532020A SK532020A SK532020A3 SK 532020 A3 SK532020 A3 SK 532020A3 SK 532020 A SK532020 A SK 532020A SK 532020 A SK532020 A SK 532020A SK 532020 A3 SK532020 A3 SK 532020A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
module
animal
control module
transmitter
movement
Prior art date
Application number
SK532020A
Other languages
Slovak (sk)
Other versions
SK289096B6 (en
Inventor
Ing. CSc. Tongeľ Peter
Original Assignee
Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum filed Critical Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum
Priority to SK53-2020A priority Critical patent/SK289096B6/en
Publication of SK532020A3 publication Critical patent/SK532020A3/en
Publication of SK289096B6 publication Critical patent/SK289096B6/en

Links

Landscapes

  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)

Abstract

Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat obsahuje minimálne jeden golier (A) na upevnenie na krk zvieraťa, ktorý obsahuje elektronický identifikátor (1) na identifikovanie zvieraťa a je pripojený na riadiaci modul (2), ktorý je napojený na vysielací/prijímací modul (3), na vibračný modul (4), zvukový modul (5), svetelný modul (6), elektrostatický a napájací modul (7) napojený na akumulátor (8); riadiaci modul (2) je spojený so snímačmi (10) na monitorovanie zvieraťa cez pripojený bluetooth modul (11) a riadiaci modul (2) je diaľkovo elektronicky spojený cez vysielací/prijímací modul (3) s externe umiestnenou riadiacou jednotkou (9) na ovládanie riadiaceho modulu (2) v prevádzkovom režime alebo je riadiaci modul (2) spojený cez vysielací/prijímací modul (3) s mobilnou vysielačkou (13), pričom riadiaca jednotka (9) je elektronicky napojená na jedno alebo viac externých koncových zariadení (14). Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat používa predmetné zariadenie.The system for remote monitoring and direction of livestock movement comprises at least one collar (A) for attachment to the neck of the animal, which contains an electronic identifier (1) for identifying the animal and is connected to a control module (2) which is connected to the transmitter / receiver module. (3), a vibration module (4), a sound module (5), a light module (6), an electrostatic and power supply module (7) connected to the accumulator (8); the control module (2) is connected to the sensors (10) for monitoring the animal via a connected bluetooth module (11) and the control module (2) is remotely electronically connected via a transmitter / receiver module (3) to an externally located control unit (9) for control of the control module (2) in the operating mode or the control module (2) is connected via a transmitter / receiver module (3) to a mobile transmitter (13), the control unit (9) being electronically connected to one or more external terminals (14) . The method for remote monitoring and directing the movement of livestock uses the present device.

Description

Oblasť technikyField of technology

Technické riešenie sa týka systému a spôsobu na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu zvierat, najmä hospodárskych chovných zvierat.The technical solution relates to a system and method for remote monitoring and directing the movement of animals, in particular farm animals.

Doterajší stav technikyPrior art

V súčasnosti sa rieši problém monitorovania a usmerňovania pohybu hospodárskych chovných zvierat väčšinou pomocou ľudskej pracovnej sily, teda neautomatizovane.At present, the problem of monitoring and directing the movement of livestock, mostly with the help of human labor, ie non-automated, is being solved.

Napr. spôsob privolávania kráv v systéme robotického dojenia je zabezpečený fýzickým zásahom ľarmárov - osobne musia dohliadať na to, aby sa všetky kravy dali podojiť.E.g. the method of summoning cows in the robotic milking system is ensured by the physical intervention of the marmots - they must personally ensure that all cows can be milked.

V prípade, že sa niektorá krava nedá podojiť, musia ju vyhľadať a priviesť ju k dojacemu robotovi. Automatizácia procesu dojenia tak nie je úplná, pričom samotný robot na dojenie umožňuje plne automatickú prevádzku. Vyžaduje sa však pravidelné privedenie všetkých kráv zo stáda. Pri robotizovanom dojení dojníc musíme nové dojnice zaradené do stáda dojeného robotom naučiť chodiť samovoľne k dojeniu. Dojnicu je potrebné niekoľkokrát denne zaviesť do robota na dojeme. V robotickom zariadení na dojeme dostane zviera jadrové krmivo, čo ho stimuluje k samostatnému chodeniu k dojeniu. Niektoré dojnice už po jednej alebo dvoch návštevách robota začnú chodiť k dojeniu samostatne.If a cow cannot be milked, they must find it and bring it to the milking robot. The automation of the milking process is thus not complete, while the milking robot itself enables fully automatic operation. However, regular feeding of all cows from the herd is required. During robotic milking of dairy cows, we must teach new dairy cows included in the herd milked by the robot to milk milking on their own. The dairy cow needs to be introduced into the robot several times a day to impress. In the robotic device, the animal is impressed by the nuclear feed, which stimulates him to walk milking on his own. Some dairy cows start milking on their own after one or two visits to the robot.

Niekedy sa však stane, že dojnica, ktorá chodila k dojeniu dlhší čas samostatne zrazu z neznámych príčin prestane chodiť i napriek tomu, že je na vrchole laktácie a má teda vysokú potrebu jadrového krmiva. V prípade, že dojnicu ľarmár zavedie do robota aby bola podojená, je to strata času a zároveň je nevyhnutné mať na tento účel zamestnancov. Niektoré zvieratá však odmietajú samostatne chodiť k dojeniu. Tento jav sa v stáde vyskytuje u 2 až 5 percent dojníc.However, it sometimes happens that a dairy cow that has been milking for a long time on its own suddenly stops walking for unknown reasons, even though it is at the peak of lactation and therefore has a high need for nuclear feed. If a dairy farmer introduces a dairy cow into a robot to be milked, it is a waste of time and at the same time it is necessary to have employees for this purpose. However, some animals refuse to go milking on their own. This phenomenon occurs in 2 to 5 percent of dairy cows in the herd.

V takom prípade je nutné dojnicu minimálne dvakrát za deň doviesť do robota na dojeme. Vzhľadom na to, že najväčšou prednosťou robotizovaného dojenia je to, že sa dojnice doja samostatne bez prítomnosti človeka, takýto incident narúša celý koncept a podstatu robotizovaného dojenia.In this case, it is necessary to bring the dairy cow into the robot at least twice a day. Due to the fact that the biggest advantage of robotic milking is that the cow cows independently without the presence of a human, such an incident disrupts the whole concept and essence of robotic milking.

Cieľom robotizovaného dojenia je úplne, resp. čo najviac eliminovať zásahy človeka pri robotickom dojení.The goal of robotic milking is completely, resp. eliminate human intervention in robotic milking as much as possible.

Zo stavu techniky sú známe tzv. virtuálne ohrady (niektoré umožňujú aj monitoring zvierat).The so-called virtual enclosures (some also allow animal monitoring).

Známe sú aj zariadenia na monitorovanie kráv na zabezpečenie umelej inseminácie zvierat, napr. takéto zariadenie opisuje medzinárodne publikovaná patentová prihláška WO 2006/077589A2 z 19.01. 2006 „A Method and Device for Detecting Estrus“ prihlasovateľa SCR ENGINEERS, LTD.Cow monitoring devices are also known to ensure artificial insemination of animals, e.g. such a device is described in internationally published patent application WO 2006 / 077589A2 of 19.01. 2006 "A Method and Device for Detection Estrus" by SCR ENGINEERS, LTD.

Elektronický spôsob monitorovania pohybu dojníc cez zariadenie umiestnené na tele zvieraťa je publikovaný v dokumente GB 2540802 z 29.07. 2006 „A Calľ Weaning Apparatus“ prihlasovateľa KL TECHNOLOGY DEVELOPMENTS LIMITED.An electronic method for monitoring the movement of dairy cows through a device placed on the animal's body is published in document GB 2540802 of 29.07. 2006 "A Cal Weaning Apparatus" by KL TECHNOLOGY DEVELOPMENTS LIMITED.

V praxi je potrebné riešiť problém monitorovania hospodárskych zvierat a usmerňovania ich pohybu novým dostupným spôsobom, ktorý by primäl zvieratá k istému druhu správania, napr. by zabezpečil aby dojnice chodili samostatne k dojeniu.In practice, it is necessary to address the problem of monitoring livestock and directing their movement in a new available way that would lead animals to a certain type of behavior, e.g. would ensure that dairy cows go to milking separately.

Podstata vynálezuThe essence of the invention

Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat pozostáva z minimálne jedného goliera, ktorý je upevnený na krk zvieraťa a ktorý má pripojený elektronický identifikátor na identifikovanie zvieraťa pripojený na riadiaci modul. Riadiaci modul je napojený na vysielací/prijímací modul, na vibračný modul, zvukový modul, svetelný modul, elektrostatický a na napájači modul spojený s akumulátorom. Riadiaci modul je prepojený cez bluetooth modul so snímačmi na monitorovanie zvieraťa (teplota, pohybová aktivita, frekvencia prežúvania atd’.).The system for remote monitoring and directing the movement of livestock consists of at least one collar which is attached to the neck of the animal and which has an electronic identifier for identifying the animal connected to the control module. The control module is connected to the transmitter / receiver module, to the vibration module, the sound module, the light module, the electrostatic module and to the power supply module connected to the battery. The control module is connected via a bluetooth module to sensors for monitoring the animal (temperature, physical activity, chewing frequency, etc.).

Golier je cez riadiaci modul diaľkovo elektronicky spojený cez vysielací/prijímací modul 3 s externe umiestnenou riadiacou jednotkou. Riadiaca jednotka je elektronicky napojená na jedno alebo viac externých koncových zariadení a zabezpečuje automatický režim fungovania zariadenia.The collar is remotely electronically connected via a control module via a transmitter / receiver module 3 to an externally located control unit. The control unit is electronically connected to one or more external terminals and ensures the automatic mode of operation of the device.

V prípade potreby (napr. pri aplikácii virtuálny plot) je na riadiacu jednotku napojený aj GPS modul, ktolý sleduje polohu (GPS súradnice) zvieraťa.If necessary (eg when applying a virtual fence), a GPS module is also connected to the control unit, which monitors the position (GPS coordinates) of the animal.

Snímače na monitorovanie zvieraťa môžu byť umiestnené na tele zvieraťa, alebo môžu byť implantované priamo v tele zvieraťa.Animal monitoring sensors may be located on the animal's body or may be implanted directly in the animal's body.

Na riadiaci modul môže byť elektronicky cez vysielací/prijímací modul pripojená mobilná vysielačka na ovládame riadiaceho modulu, ktorá sa používa v režime tréningu zvieraťa.A mobile transmitter can be electronically connected to the control module via the transmitter / receiver module on the control module, which is used in the animal training mode.

Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat zariadením podľa tohto technického riešenia obsahuje nasledovné kroky:The method for remote monitoring and directing the movement of livestock through the plant according to this technical solution comprises the following steps:

SK 53-2020 A3SK 53-2020 A3

- na krk zvieraťa sa upevní golier s elektronickým identifikátorom na identifikovanie konkrétneho zvieraťa - na telo zvieraťa a/alebo do tela zvieraťa sa umiestnia snímače na monitorovanie zvieraťa- a collar with an electronic identifier is attached to the neck of the animal to identify a specific animal - sensors for monitoring the animal are placed on the animal's body and / or into the animal's body

- riadiaci modul je napojený na snímače cez bluetooth modul- the control module is connected to the sensors via a bluetooth module

- riadiaci modul monitoruje a zberá informácie o pohybe zvieraťa a odosiela ich cez vysielací/prijímací modul do riadiacej jednotky alebo do pripojenej mobilnej vysielačky- the control module monitors and collects information about the movement of the animal and sends it via the transmitter / receiver module to the control unit or to the connected mobile transmitter

- v prípade použitia riadiacej jednotky riadiaca jednotka spracováva a vyhodnocuje informácie za jednotlivé zvieratá pomocou vloženého softvéru podľa dopredu nastavených algoritmov. V riadiacej jednotke vložený program na základe výsledkov spracovania dát automaticky vysiela z riadiacej jednotky cez vysielací/prijímací modul inštrukcie do riadiaceho modulu na aktiváciu jednotlivých pripojených modulov a/alebo posiela informácie na jedno alebo viac napojených externých koncových zariadení, napríklad vo forme elektronickej pošty alebo výpisov na obrazovku.- in case of using the control unit, the control unit processes and evaluates the information for individual animals using the embedded software according to pre-set algorithms. Based on the data processing results, the program inserted in the control unit automatically sends instructions from the control unit via the transmitter / receiver module to the control module to activate the individual connected modules and / or sends information to one or more connected external terminals, for example in e-mail or statements. on the screen.

- v režime tréningu zvieraťa sa použije vysielačka, ktorá priamo posiela inštrukcie cez vysielací/prijímací modul do riadiaceho modulu.- in the animal training mode, a transmitter is used that directly sends instructions via the transmitter / receiver module to the control module.

Riadiaci modul na základe inštrukcie z riadiacej jednotky alebo z vysielačky aktivizuje vibračný modul, a/alebo aktivizuje zvukový modul, a/alebo aktivizuje svetelný modul a/alebo aktivizuje elektrostatický modul.Based on an instruction from the control unit or the transmitter, the control module activates the vibration module, and / or activates the sound module, and / or activates the light module and / or activates the electrostatic module.

Praktické využitie systému v oblasti robotického dojenia je nasledovný: Golier pre dojnice pomocou diaľkového signálu prinúti dojnicu, ktorá sa dlhšie nedojila aby navštívila robot na dojenie. Signál môže vyslať človek cez vysielačku manuálne (pri tréningu dojnice) ale efektívnejší spôsob je, ak signál vyšle riadiaci systém prepojený na robota na dojeme.The practical use of the system in the field of robotic milking is as follows: A collar for dairy cows uses a remote signal to force a dairy cow that has not milked for a long time to visit the milking robot. The signal can be sent by a person via the radio manually (when training a dairy cow), but a more efficient way is if the signal is sent by a control system connected to the robot on the impression.

Riadiaca jednotka vyhodnotí čas od posledného dojenia dojnice a po prekročení určitého časového úseku vyšle signál do obojka príslušnej dojnice aby sa dostavila k dojeniu.The control unit evaluates the time since the last milking of the dairy cow and after exceeding a certain time period sends a signal to the collar of the respective dairy cow in order to arrive for milking.

Je zvyčajne potrebné aby dojnica absolvovala krátky tréning. Ak chovateľ zistí, že určitá dojnica nenavštívila robot na dojeme dlhší čas (napríklad spomínaných 12 hodín) musí dojnicu vyhľadať v stáde a zistiť jej zdravotný stav. Môže sa totiž stať, že dojnica je chorá alebo utrpela íýzický úraz a nie je schopná samostatne vstať alebo chodiť (akútna laminitída, mastitída alebo iné ochorenie). V prípade, že dojnica dokáže samostatne vstať a chodiť, nasadíme dojnici golier, spustíme zvukový a vibračný signál a zavedieme dojnicu do robota na dojeme. Pri druhej návšteve robota spúšťame spolu so zvukovým a vibračným signálom aj krátkodobý signál elektrostatický (najnižšiu intenzitu) a vedieme dojnicu k robotu na dojeme kde všetky signály vypneme. Toto je potrebné vykonať minimálne dvakrát, a pri každej ďalšej návšteve zvýšime intenzitu elektrostatického signálu. V ďalšom kroku keď sa domnievame, že dojnica pochopila čo od nej žiadame, vyskúšame či po spustení zvukového a vibračného signálu vstane a pôjde sama k robotu na dojeme. Ak áno, tak tréning bol dostatočný a riadenie privolávania k dojeniu môžeme delegovať riadiacej jednotke, teda napr. počítaču (v počítači zapneme automatické privolávame k dojeniu).It is usually necessary for the dairy cow to undergo a short training. If the breeder finds that a certain dairy cow has not visited the robot for a long time (for example, the mentioned 12 hours) he must look for the dairy cow in the herd and find out its health status. This is because the cow may be ill or have suffered an injury and are unable to get up or walk on their own (acute laminitis, mastitis or other illness). If the cow is able to get up and walk independently, we put on the collar of the cow, start the sound and vibration signal and introduce the cow into the robot to impress. On the second visit to the robot, together with the sound and vibration signal, we also trigger a short-term electrostatic signal (the lowest intensity) and lead the dairy cow to the robot to the impression where we turn off all signals. This must be done at least twice, and we will increase the intensity of the electrostatic signal at each subsequent visit. In the next step, when we think that the cow has understood what we are asking of her, we test whether after the sound and vibration signal is triggered, she gets up and goes to the robot on her own. If so, the training was sufficient and we can delegate the management of the milking call to the control unit, e.g. computer (on the computer we turn on automatic, we call for milking).

Systém môžeme využiť aj ako privolávač na ošetrenie dojnice, keď dojnicu dlhodobo liečime. Golier môže slúžiť aj na lýchle vyhľadávame dojnice v stáde, vieme ním zabezpečiť, že začne na krku dojnice blikať signálne svetlo a tiež počuť zvukový signál.We can also use the system as a summoner to treat a dairy cow, when we treat the dairy cow for a long time. The collar can also be used to quickly search for dairy cows in the herd, we can ensure that the signal light on the neck of the dairy cow starts flashing and also you hear an audible signal.

Do systému je možné zabudovať aj ďalšie funkcie, napr. GPS modul, merač aktivity dojnice a tak ďalej. Za najdôležitejšie však považujeme, aby golier mal zabudovaný vysielací/prijímací modul ktoiý umožní obojstrannú komunikáciu medzi riadiacou jednotkou a zvieraťom. Dojnica má zabudované na tele (pod kožou) alebo v tele (v žalúdku, črevá, maternica,...) rôzne senzory, ktoré budú komunikovať s golierom pomocou bluetooth spojenia a golier bude tieto údaje odovzdávať nadradenému počítaču. Už v súčasnosti je možné snímať niektoré telesné funkcie zvieraťa (intenzita prežúvania, telesná - pohybová aktivita, teplota tela, srdečný tep, a pod.). Možno predpokladať, že v budúcnosti takýchto senzorov pribudne a tak budeme mať ucelenejší prehľad o zdraví zvierat.It is possible to build other functions into the system, e.g. GPS module, dairy activity meter and so on. Most importantly, however, we consider the collar to have a built-in transmitter / receiver module that will allow two-way communication between the control unit and the animal. The dairy cow has built-in on the body (under the skin) or in the body (in the stomach, intestines, uterus, ...) various sensors that will communicate with the collar via bluetooth connection and the collar will transmit this data to the superior computer. It is already possible to record some bodily functions of the animal (intensity of chewing, physical activity, body temperature, heart rate, etc.). It can be assumed that such sensors will be added in the future, so we will have a more comprehensive overview of animal health.

V súčasnosti pracuje vo svete približne okolo 40 000 robotov čo znamená, že približne 2 milióny dojníc sa dojí bez priamej prítomnosti človeka. Predpokladá sa, že tento počet sa v priebehu niekoľkých rokov mnohonásobne zvýši, a tak sledovanie zdravotného stavu dojníc počítačom bude nevy hnutné. Nehľadiac na spomínané prínosy systému v budúcnosti možno konštatovať, že už samotná funkcia privolávača k dojeniu by mohla prispieť k masovejšiemu rozšíreniu robota na dojeme, a tým odľahčiť každodennú namáhavú prácu chovateľov dojníc.There are currently around 40,000 robots working in the world, which means that around 2 million dairy cows are milked without human presence. This number is expected to increase many times over the years, so computerized monitoring of dairy cows' health will be essential. Despite the mentioned benefits of the system in the future, it can be stated that the very function of the milking caller could contribute to a more widespread expansion of the robot to impress, and thus alleviate the daily strenuous work of dairy farmers.

Záujemcami o finálny produkt by mohli byť najmä farmári využívajúci dojace roboty, resp. všetci farmári, ktorí majú záujem o monitoring svojich kráv, pričom funkcia privolávania k dojeniu by bola iba jednou z ponúkaných funkcionalít systému.Those interested in the final product could be mainly farmers using milking robots, resp. all farmers who are interested in monitoring their cows, and the milking call function would be only one of the system's offered functionalities.

Prehľad obrázkov na výkresochOverview of figures in the drawings

Obr. 1 znázorňuje systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat a prepojenie jeho jednotlivých častí bez GPS modulu.FIG. 1 shows a system for remote monitoring and direction of livestock movement and interconnection of its individual parts without a GPS module.

SK 53-2020 A3SK 53-2020 A3

Obr. 2 znázorňuje systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat a prepojenie jeho jednotlivých častí s GPS modulom.FIG. 2 shows a system for remote monitoring and directing the movement of livestock and connecting its individual parts to a GPS module.

Obr. 3 znázorňuje vývojový diagram fungovania systému na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu zvierat v automatickom režime.FIG. 3 shows a flow chart of the operation of a system for remote monitoring and directing the movement of animals in an automatic mode.

Obr. 4 znázorňuje vývojový diagram fungovania systému na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu zvierat v režime tréningu zvieraťa.FIG. 4 shows a flow chart of the operation of a system for remotely monitoring and directing the movement of animals in an animal training mode.

Príklady uskutočnenia vynálezuExamples of embodiments of the invention

Príklad 1Example 1

Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat obsahuje minimálne jeden golier A ktoiý je upevnený na krk zvieraťa, ktoiý obsahuje elektronický identifikátor 1 na identifikovanie zvieraťa. Tento je pripojený na riadiaci modul 2 napojený na vysielací/prijímací modul 3, na vibračný modul 4, zvukový modul 5, svetelný modul 6, elektrostatický a na napájači modul 7 napojený na akumulátor 8. Riadiaci modul 2 je spojený cez bluetooth modul 11 so snímačmi 10 na monitorovanie zvieraťa. Golier A je cez riadiaci modul 2 diaľkovo elektronicky spojený cez vysielací/prijímací modul 3 s externe umiestnenou riadiacou jednotkou 9 v automatickom režime, alebo je napojený na vysielačku 13 na ovládame riadiaceho modulu 2 v režime tréningu zvieraťa. Riadiaca jednotka 9 je elektronicky napojená na jedno alebo viac externých koncových zariadení 14.The system for remote monitoring and directing the movement of livestock comprises at least one collar A which is attached to the neck of the animal, which comprises an electronic identifier 1 for identifying the animal. This is connected to the control module 2 connected to the transmitter / receiver module 3, to the vibration module 4, sound module 5, light module 6, electrostatic and to the power supply module 7 connected to the battery 8. The control module 2 is connected via bluetooth module 11 to sensors 10 for animal monitoring. Collar A is remotely electronically connected via the control module 2 via the transmitter / receiver module 3 to the externally located control unit 9 in automatic mode, or is connected to a transmitter 13 on the control module 2 in animal training mode. The control unit 9 is electronically connected to one or more external terminals 14.

Riadiaci modul 2 môže obsahovať podľa potreby GPS modul 12, najmä pre zabezpečenie funkcie elektronického virtuálneho ohradníka.The control module 2 may comprise a GPS module 12 as required, in particular to provide the function of an electronic virtual fence.

Snímače 10 na monitorovanie zvieraťa môžu byť umiestnené na tele zvieraťa, alebo môžu byť implantované priamo v tele zvieraťa.The animal monitoring sensors 10 may be located on the animal's body, or may be implanted directly in the animal's body.

Na riadiaci modul 2 môže byť elektronicky cez vysielací/prijímací modul 3 pripojená mobilná vysielačka 13 na ovládanie riadiaceho modulu 2 v režime tréningu zvieraťa.A mobile transmitter 13 can be electronically connected to the control module 2 via the transmitter / receiver module 3 to control the control module 2 in the animal training mode.

Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat zariadením podľa tohto technického riešenia obsahuje nasledovné kroky:The method for remote monitoring and directing the movement of livestock through the plant according to this technical solution comprises the following steps:

- na krk zvieraťa sa upevní golier A s elektronickým identifikátorom 1 na identifikovanie konkrétneho zvieraťa- collar A with electronic identifier 1 is attached to the neck of the animal to identify a specific animal

- na telo zvieraťa a/alebo do tela zvieraťa sa umiestnia snímače 10 na monitorovanie zvieraťa- sensors 10 for monitoring the animal are placed on the body and / or in the body of the animal

- riadiaci modul 2 je napojený na snímače 10 cez bluetooth modul 11- the control module 2 is connected to the sensors 10 via the bluetooth module 11

- riadiaci modul 2 monitoruje a zberá informácie o pohybe zvieraťa a odosiela ich cez vysielací/prijímací modul 3 do riadiacej jednotky 9 alebo do pripojenej mobilnej vysielačky 13- the control module 2 monitors and collects information about the movement of the animal and sends it via the transmitter / receiver module 3 to the control unit 9 or to the connected mobile transmitter 13

- v prípade režimu tréningu vysielačka 13 posiela priamo cez vysielací/prijímací modul 3 inštrukcie do riadiaceho modulu 2- in the case of training mode, the transmitter 13 sends instructions directly to the control module 2 via the transmitter / receiver module 3

- v prípade automatického režimu riadiaca jednotka 9 spracováva a vyhodnocuje informácie za jednotlivé zvieratá podľa dopredu nastavených algoritmov- in the case of automatic mode, the control unit 9 processes and evaluates the information for the individual animals according to pre-set algorithms

- v riadiacej jednotke 9 vložený program na základe výsledkov spracovania dát automaticky vysiela z riadiacej jednotky 9 cez vysielací/prijímací modul 3 inštrukcie do riadiaceho modulu 2 na aktiváciu jednotlivých pripojených modulov a/alebo posiela informácie na jedno alebo viac napojených externých koncových zariadení 14, napríklad vo forme elektronickej pošty a notifikácií.- based on the data processing results, the inserted program in the control unit 9 automatically transmits instructions from the control unit 9 via the transmitter / receiver module 3 to the control module 2 to activate the individual connected modules and / or sends information to one or more connected external terminals 14, e.g. in the form of e-mails and notifications.

Riadiaci modul 2 na základe inštrukcie z riadiacej jednotky 9 alebo z mobilnej vysielačky 13 aktivizuje vibračný modul 4, a/alebo aktivizuje zvukový modul 5, a/alebo aktivizuje svetelný modul 6.The control module 2 activates the vibration module 4, and / or activates the sound module 5, and / or activates the light module 6 on the basis of an instruction from the control unit 9 or from the mobile transmitter 13.

Príklad 2Example 2

V tomto príklade sa použije rovnaké zariadenie ako v príklade 1. V tomto prípade ide o spôsob vyhľadávania dojnice v stáde. Použijeme vysielačku 13. Chovateľ, ktoiý potrebuje denne vyhľadať v stáde určitú dojnicu napríklad za účelom liečenia, nasadí dojnici golier A. Pri vyhľadávam dojnice stačí príslušné tlačidlo na vysielačke 13 a dojnici sa golieri A aktivizuje svetelný modul 6 a rozsvieti sa signálne svetlo. Podobne sa môže využiť aj zvukový modul 5 a aktivizovať zvukový signál. Takto ošetrovateľ jednoducho nájde dojnicu na ktorej potrebuje vykonať zákrok (napr. liečenie antibiotikami, čistenie rany alebo ošetrenie končatín).In this example, the same equipment as in Example 1 is used. In this case, it is a way of finding a dairy cow in a herd. We will use a walkie-talkie 13. A breeder who needs to search a dairy cow in a herd daily, for example for treatment, will put a collar A on the cow. Similarly, the sound module 5 can be used to activate the sound signal. In this way, the caregiver simply finds the dairy cow on which he needs to perform the procedure (eg antibiotic treatment, wound cleaning or limb treatment).

Príklad 3Example 3

V tomto príklade sa použije rovnaké zariadenie ako v príklade 1. Ide o situáciu, kedy chovateľ potrebuje, aby dojnica prišla samostatne do určitého vymedzeného priestoru kde bude ošetrená. Použijeme vysielačku 13. V prípade, že sa na dojnici vykonáva denný zákrok niekoľko dní alebo týždňov (napr. liečenie chronickej mastitídy) je vhodné dojnicu naučiť aby chodila na ošetrenie samostatne. Docielime to tak, že pri odovzdaní dojnice do vymedzeného priestoru spustíme zvukový a vibračný signál a dojnicu odvedieme do tohto priestoru. Ďalej je vhodné aby sme dojnici poskytli jadrové krmivo a vodu ako odmenu. Takto sa mnohé dojniceIn this example, the same equipment as in Example 1 is used. This is a situation where the breeder needs the cow to come separately to a certain defined area where she will be treated. We will use a walkie-talkie 13. If a daily operation is performed on a dairy cow for several days or weeks (eg treatment of chronic mastitis), it is advisable to teach the dairy cow to go for treatment on her own. We achieve this by triggering an audible and vibrating signal when the dairy cow is handed over to the defined area and the dairy cow is taken to this area. It is also advisable for us to provide the cow with nuclear feed and water as a reward. This is how many dairy cows

SK 53-2020 A3 v krátko čase naučia samostatne dostaviť na ošetrenie. V nevyhnutnom prípade môžeme využiť aj elektrostatický signál.SK 53-2020 A3 will soon learn to come for treatment on their own. If necessary, we can also use an electrostatic signal.

Príklad 4Example 4

V tomto príklade sa použije rovnaké zariadenie ako v príklade 1, a je opísaný spôsob kedy chovateľ potrebuje aby dojnica samostatne navštívila robot na dojeme. Je nutné podotknúť, že dojnica si vyžaduje krátky tréning. Použijeme vysielačku 13. Ak chovateľ zistí, že určitá dojnica nenavštívila robot na dojenie dlhší čas (napríklad 12 hodín) musí dojnicu vyhľadať v stáde a zistiť jej zdravotný stav. V prípade, že dojnica dokáže samostatne vstať a chodiť, nasadí dojnici golier A a spustí cez vysielačku 13 zvukový a vibračný signál, pričom zavedie dojnicu do robota na dojenie. Pri druhej návšteve robota spúšťa spolu so zvukovým a vibračným signálom aj krátkodobý signál elektrostatický (najnižšiu intenzitu) a vedie dojnicu k robotu na dojenie kde všetky signály vypneme.In this example, the same equipment as in Example 1 is used, and a method is described where the breeder needs the dairy cow to visit the impressive robot on her own. It should be noted that the dairy cow requires a short training. We will use a walkie-talkie 13. If the breeder finds that a certain dairy cow has not visited the milking robot for a long time (for example 12 hours), he must look for the dairy cow in the herd and find out its health status. If the cow is able to get up and walk independently, she puts the collar A on the cow and triggers an audible and vibrating signal via the transmitter 13, introducing the cow into the milking robot. On the second visit to the robot, together with the sound and vibration signal, it also triggers a short-term electrostatic signal (the lowest intensity) and leads the cow to the milking robot where we turn off all signals.

Toto je potrebné vykonať minimálne dvakrát. Pri každej ďalšej návšteve intenzitu elektrostatického signálu zvyšujeme. V ďalšom kroku vyskúšame či po spustení zvukového a vibračného signálu dojnica vstane a pôjde sama k robotu na dojeme. Ak áno, tak tréning bol dostatočný a riadenie privolávania k dojeniu môžeme delegovať na riadiacu jednotku 9 a zariadenie sa bude ďalej prevádzkovať v automatickom režime (v pripojenom počítači zapneme automatické privolávame k dojeniu).This must be done at least twice. We increase the intensity of the electrostatic signal at each subsequent visit. In the next step, we test whether, after the sound and vibration signal starts, the cow gets up and goes to the robot on her own. If so, the training was sufficient and we can delegate the milking call control to the control unit 9 and the device will continue to operate in automatic mode (we will turn on automatic milking calls on the connected computer).

Príklad 5Example 5

V tomto príklade sa použije rovnaké zariadenie ako v príklade 1. Zariadenie pracuje v automatickom režime. Zviera má zabudované snímače 10 pre niekoľko telesných funkcií napríklad: tep srdca, telesná teplota, pohybová aktivita, intenzita prežúvania. Všetky snímače 10 sú schopné posielať informáciu o stave zvieraťa prakticky nepretržite. Každý senzor má prepojenie cez bluetooth modul 11, ktoiým komunikuje s golierom A a s jeho riadiacim modulom 2. Riadiaci modul 2 si v pravidelných časových intervaloch vyžiada údaje od jednotlivých senzorov 10 a potom ich na vyžiadame zašle riadiacej jednotke 9 (do nadradeného počítača), kde sú dáta za jednotlivé zvieratá podľa dát z elektronického identifikátora 1 spracované a vyhodnotené softvérovou aplikáciou. Vo svojom rannom hlásení alebo okamžite, napr. pomocou e-mailu alebo SMS správy upozorní riadiaca jednotka 9 chovateľa na jednotlivé skutočnosti, ktoré získala na základe prijatých a spracovaných signálov z jednotlivých senzorov 10 dojníc. Takto môže systém automaticky upozorniť chovateľa na choré dojnice, ktoré potrebujú okamžité liečenie (laminitída, horúčkovité ochorenie), alebo aj na dojnice, ktoré majú ruju.In this example, the same device as in Example 1 is used. The device operates in automatic mode. The animal has built-in sensors 10 for several bodily functions, for example: heart rate, body temperature, physical activity, chewing intensity. All sensors 10 are able to send information about the state of the animal practically continuously. Each sensor is connected via a bluetooth module 11, which communicates with the collar A and its control module 2. The control module 2 requests data from individual sensors 10 at regular intervals and then sends them to the control unit 9 (to the superior computer), where the data for individual animals according to the data from the electronic identifier 1 are processed and evaluated by a software application. In your morning report or immediately, e.g. by means of an e-mail or an SMS message, the control unit 9 notifies the breeder of the individual facts which it has obtained on the basis of the received and processed signals from the individual sensors 10 of the dairy cows. In this way, the system can automatically alert the farmer to sick dairy cows that need immediate treatment (laminitis, febrile illness), or even to dairy cows that have swamp.

Priemyselná využiteľnosťIndustrial applicability

Zariadenie podľa predkladaného riešenia je možné využiť najmä v oblasti chovu poľnohospodárskych zvierat, a využije sa na diaľkové monitorovanie a ovládame pohybu zvierat, najmä hospodárskych chovných zvierat, ako sú kravy, ovce, kozy a pod. Zariadenie vybavené GPS modulom sa dá využiť ako virtuálny ohradník. Zariadenie je možné použiť aj v zoologických záhradách na usmernenie pohybu zvierat, alebo je ho možné použiť aj pri ochranárskych aktivitách, napr. na sledovanie zdravotného stavu zvierat vo voľnej prírode.The device according to the present solution can be used mainly in the field of animal husbandry, and is used for remote monitoring and control of the movement of animals, especially farm animals such as cows, sheep, goats and the like. The device equipped with a GPS module can be used as a virtual fence. The device can also be used in zoos to guide the movement of animals, or it can also be used in conservation activities, e.g. to monitor the health status of animals in the wild.

SK 53-2020 A3SK 53-2020 A3

Zoznam vzťahových značiek golier (A) elektronický identifikátor (1) riadiaci modul (2) vysielací/prijímací modul (3) vibračný modul (4) zvukový modul (5) svetelný modul (6) elektrostatický a napájači modul (7) akumulátor (8) riadiaca jednotka (9) snímače (10) na monitorovanie zvieraťa bluetooth modul (11)Collar reference marks (A) Electronic identifier (1) Control module (2) Transmitter / receiver module (3) Vibration module (4) Sound module (5) Light module (6) Electrostatic and power supply module (7) Battery (8) control unit (9) sensors (10) animal monitoring bluetooth module (11)

GPS modul (12) mobilná vysielačka (13) externé koncové zariadenie (14)GPS module (12) mobile transmitter (13) external terminal (14)

SK 53-2020 A3SK 53-2020 A3

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS

Claims (9)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat, vyznačujúci sa tým, že obsahuje minimálne jeden golier (A) na upevnenie na krk zvieraťa ktoiý obsahuje elektronický identifikátor (1) na identifikovanie zvieraťa a je pripojený na riadiaci modul (2), ktoiý je napojený na vysielací/prijímací modul (3), na vibračný modul (4), zvukový modul (5), svetelný modul (6), elektrostatický a napájači modul (7) napojený na akumulátor (8), a riadiaci modul (2) je spojený so snímačmi (10) na monitorovanie zvieraťa cez pripojený bluetooth modul (11), a riadiaci modul (2) je diaľkovo elektronicky spojený cez vysielací/prijímací modul (3) s externe umiestnenou riadiacou jednotkou (9) na ovládanie riadiaceho modulu (2) v prevádzkovom režime, alebo je riadiaci modul (2) spojený cez vysielací/prijímací modul (3) s mobilnou vysielačkou (13), pričom riadiaca jednotka (9) je elektronicky napojená na jedno alebo viac externých koncových zariadení (14).A system for remote monitoring and directing the movement of livestock, characterized in that it comprises at least one collar (A) for attachment to the neck of an animal, which comprises an electronic identifier (1) for identifying the animal and is connected to a control module (2), which is connected to the transmitter / receiver module (3), to the vibration module (4), the sound module (5), the light module (6), the electrostatic and power supply module (7) connected to the battery (8), and the control module (2) is connected to the sensors (10) for monitoring the animal via a connected bluetooth module (11), and the control module (2) is remotely electronically connected via a transmitter / receiver module (3) to an externally located control unit (9) for controlling the control module (2) ) in the operating mode, or the control module (2) is connected via a transmitter / receiver module (3) to a mobile transmitter (13), the control unit (9) being electronically connected to one or more external terminals (14). 2. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že riadiaci modul (2) je cez vysielací/prijímací modul (3) napojený na GPS modul (12).System for remote monitoring and direction of livestock movement according to claim 1, characterized in that the control module (2) is connected to the GPS module (12) via a transmitter / receiver module (3). 3. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že snímače (10) na monitorovanie zvieraťa sú umiestnené na tele zvieraťa.System for remote monitoring and directing the movement of livestock according to claims 1 and 2, characterized in that the sensors (10) for monitoring the animal are located on the body of the animal. 4. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že snímače (10) na monitorovanie zvieraťa sú umiestnené v tele zvieraťa.System for remote monitoring and directing the movement of livestock according to claims 1 and 2, characterized in that the sensors (10) for monitoring the animal are located in the body of the animal. 5. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 1 alebo podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že na riadiaci modul (2) je elektronicky cez vysielací/prijímací modul (3) pripojená mobilná vysielačka (13) na ovládanie riadiaceho modulu (2) v režime tréningu zvieraťa.System for remote monitoring and direction of livestock movement according to claim 1 or claim 2, characterized in that a mobile transmitter (13) for controlling the control module is electronically connected to the control module (2) via a transmitter / receiver module (3) (2) in animal training mode. 6. Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat zariadením podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že obsahuje nasledovné kroky: na krk zvieraťa sa upevní golier (A) s elektronickým identifikátorom (1), na telo zvieraťa a/alebo do tela zvieraťa sa umiestnia snímače (10) na monitorovanie zvieraťa, riadiaci modul (2) ja napojený na snímače (10) cez pripojený bluetooth modul (11), riadiaci modul (2) zberá informácie o pohybe zvieraťa a odosiela ich cez vysielací/prijímací modul (3) do vzdialenej riadiacej jednotky (9), v prípade použitia riadiacej jednotky (9) táto spracováva a vyhodnocuje informácie za jednotlivé zvieratá podľa dopredu nastavených algoritmov, v riadiacej jednotke (9) vložený program na základe výsledkov spracovania dát automaticky vysiela z riadiacej jednotky (9) cez vysielací/prijímací modul (3) inštrukcie do riadiaceho modulu (2) a/alebo posiela informácie vo forme elektronickej pošty a notifikácií na jedno alebo viac napojených externých koncových zariadení (14), v prípade použitia mobilnej vysielačky (13) táto priamo posiela cez vysielací/prijímací modul (3) inštrukcie do riadiaceho modulu (2).A method for remotely monitoring and directing the movement of livestock through a device according to claim 1, characterized in that it comprises the following steps: a collar (A) with an electronic identifier (1) is attached to the animal's neck, to the animal's body and / or to the animal's body sensors (10) for monitoring the animal are placed, the control module (2) is connected to the sensors (10) via a connected bluetooth module (11), the control module (2) collects information about the movement of the animal and sends it via the transmitting / receiving module (3) ) to the remote control unit (9), in case of using the control unit (9) it processes and evaluates information for individual animals according to pre-set algorithms, in the control unit (9) the inserted program automatically transmits from the control unit (9) based on data processing results ) via the instruction transmitting / receiving module (3) to the control module (2) and / or sends information in the form of e-mails and notifications to one or more connected external devices (14), in the case of using a mobile transmitter (13), it sends instructions directly via the transmitting / receiving module (3) to the control module (2). 7. Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že riadiaci modul (2) na základe pokynu z riadiacej jednotky (9) alebo z mobilnej vysielačky (13) aktivizuje vibračný modul (4).Method for remote monitoring and directing the movement of livestock according to claim 6, characterized in that the control module (2) activates the vibration module (4) on the basis of an instruction from the control unit (9) or from the mobile transmitter (13). 8. Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že riadiaci modul (2) na základe pokynu z riadiacej jednotky (9) alebo z mobilnej vysielačky (13) aktivizuje zvukový modul (5).Method for remote monitoring and directing the movement of livestock according to claim 6, characterized in that the control module (2) activates the sound module (5) on the basis of an instruction from the control unit (9) or from the mobile transmitter (13). 9. Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že riadiaci modul (2) na základe pokynu z riadiacej jednotky (9) alebo z mobilnej vysielačky (13) aktivizuje svetelný modul (6).Method for remote monitoring and directing the movement of livestock according to claim 6, characterized in that the control module (2) activates the light module (6) on the basis of an instruction from the control unit (9) or from the mobile transmitter (13).
SK53-2020A 2020-05-07 2020-05-07 System and method for monitoring and directing the movement of livestock SK289096B6 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK53-2020A SK289096B6 (en) 2020-05-07 2020-05-07 System and method for monitoring and directing the movement of livestock

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK53-2020A SK289096B6 (en) 2020-05-07 2020-05-07 System and method for monitoring and directing the movement of livestock

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK532020A3 true SK532020A3 (en) 2021-11-10
SK289096B6 SK289096B6 (en) 2023-07-26

Family

ID=78467321

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK53-2020A SK289096B6 (en) 2020-05-07 2020-05-07 System and method for monitoring and directing the movement of livestock

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK289096B6 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
SK289096B6 (en) 2023-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20240049689A1 (en) Livestock location system
US10045511B1 (en) Cattle and other veterinary monitoring
US9538729B2 (en) Cattle monitoring for illness
CN101472469B (en) Method and system for monitoring the condition of livestock
US20080147458A1 (en) Breeding support system
AU2015271672B2 (en) Data network for monitoring animals
AU2017334043B2 (en) A method, system and apparatus for detecting when an animal is in heat
CN108207653A (en) A kind of grazing system based on unmanned plane
Mudziwepasi et al. Assessment of a wireless sensor network based monitoring tool for zero effort technologies: a cattle-health and movement monitoring test case
JP2018099098A5 (en)
EP1286585B1 (en) Notification method and system
JP3635021B2 (en) Livestock guidance system and automatic feeding system using this system
SK532020A3 (en) System and method for monitoring and directing the movement of livestock
SK732020U1 (en) System and method for monitoring and directing the movement of livestock
KR20090011069A (en) Cow healthcare system using sensor and gps
KR20190124573A (en) Animal disease management system using Internet of Things and its operation method
RU2768739C1 (en) System for controlling animal physiological state
RU203609U1 (en) Active animal ear tag with temperature and movement function based on TI 15.4-Stack protocol
Baig et al. Parturition and Estrus Detection in Cows and Heifers with WSN and IoT
KR20190079177A (en) System for detecting movement of animal
WO2022093072A1 (en) Active ear tag for animals
JP7477093B2 (en) Remote Management System
Ruhil et al. Data sensing and computation technologies for amimal welfare
Babalola Gbemisola et al. Implementing an Internet of Things Livestock Strain and Stray Monitoring System
CZ21436U1 (en) Audio stimulator