SK501432018U1 - Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami - Google Patents

Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami Download PDF

Info

Publication number
SK501432018U1
SK501432018U1 SK501432018U SK501432018U SK501432018U1 SK 501432018 U1 SK501432018 U1 SK 501432018U1 SK 501432018 U SK501432018 U SK 501432018U SK 501432018 U SK501432018 U SK 501432018U SK 501432018 U1 SK501432018 U1 SK 501432018U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
rope
ropes
actuators
kiewitt
forces
Prior art date
Application number
SK501432018U
Other languages
English (en)
Other versions
SK8740Y1 (sk
Inventor
Stanislav Kmeť
Original Assignee
Univ Kosiciach Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Kosiciach Tech filed Critical Univ Kosiciach Tech
Priority to SK50143-2018U priority Critical patent/SK8740Y1/sk
Publication of SK501432018U1 publication Critical patent/SK501432018U1/sk
Publication of SK8740Y1 publication Critical patent/SK8740Y1/sk

Links

Landscapes

  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)

Abstract

Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami, bez alebo s vrcholovým prstencom, pozostáva z ťahom namáhaných hrebeňových lán (1), diagonálnych lán (2), lanových prstencov (3) a vertikálne situovaných tlačených prútov, ktoré sú vytvorené ako akčné prvky (4). Sústava je ukotvená do podperného obrysového podsystému (5). Vnesením začiatočných predpínacích síl do lanových konštrukčných prvkov sa dosiahne požadovaný geometrický tvar sústavy, jej napätosť, tuhosť a stabilita. Každý prvok sústavy je permanentne monitorovaný prostredníctvom snímačov (6) síl a riadiacej elektroniky (7), ktoré zaznamenávajú aktuálne hodnoty veličín v reálnom čase. Tieto sa vyhodnotia prostredníctvom počítačového systému (8). V prípade, že sily v lanách a prútoch stúpnu nad alebo klesnú pod požadovanú úroveň zadefinovaných kritérií spoľahlivosti, počítačový systém (8) stanoví také veľkosti a smery pohybov akčných prvkov (4) (skrátenie alebo predĺženie, prostredníctvom zariadenia (9) na ovládanie pohybov akčných prvkov), aby sa dosiahlo také prerozdelenie síl v sústave, ktoré zaistí splnenie stanovených podmienok spoľahlivosti.

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie možno zaradiť do oblasti nosných konštrukcií inžinierskeho staviteľstva.
Doterajší stav techniky
Predpäté lanové kupoly Kiewittovho typu predstavujú moderné progresívne nosné systémy umožňujúce tvorbu architektonicky atraktívnych priestorových nosných strešných konštrukcií nad kruhovým alebo oválnym pôdorysom, bez alebo s vrcholovým prstencom, vyznačujúcich sa nízkou hmotnosťou, subtílnym vzhľadom a vysokou efektívnosťou.
Hlavné nosné konštrukčné prvky lanovej kupoly Kiewittovho typu tvoria priestorovo (šikmo) a rovinne (priamo) usporiadané ťahom namáhané hrebeňové a diagonálne laná, ktoré sú vzájomne prepojené tlačenými, vertikálne situovanými, prútovými prvkami, pričom dolné pásy sú nahradené lanovými prstencami. Zavedením predpätia do lanových konštrukčných prvkov kupoly sa dosiahne požadovaná stabilita a tuhosť sústavy. Lanová kupola Kiewittovho typu vznikla kombináciou lanovej kupoly Geigerovho typu, ktorá má hrebeňové a diagonálne laná v pôdorysnom priemete priamo vedené do stredu kupoly a Levyho typu, ktorá má usporiadanie hrebeňových a diagonálnych lán vzájomne vystriedané prostredníctvom prepojenia k nasledujúcim susedným tlačeným prútovým prvkom. Lanová kupola Kiewittovho typu má teda kruhový pôdorys rozčlenený do niekoľkých častí a každá časť je rozdelená pomocou šikmých a priamych skupín hrebeňových lán do kosodížnikového vzoru. Predpäté lanové kupoly Kiewittovho typu sa používajú na zastrešenia objektov a priestorov s veľkým rozpätím, akými sú športové haly, spoločenské pavilóny a pod., kde sa môže vyskytovať veľký počet ľudí. Preto nároky na spoľahlivosť uvedených objektov sú vyš šie ako v iných prípadoch.
V súčasnosti používané predpäté lanové kupoly Kiewittovho typu neobsahujú akčné prvky. Nevýhodou uvedeného konštrukčného systému je, že nedokáže v reálnom čase prispôsobovať svoju napätos ť a geometriu meniacim sa aktuálnym mimoriadnym zaťažovacím účinkom a vplyvom prostredia (účinky mimoriadneho zaťaženia akými sú sneh, vietor, zemetrasenie, výbuch, oheň (teplota), náraz vozidla a pod.), ani eliminovať straty predpätia vyvolané relaxáciou a dotvarovaním lanových konštrukčných prvkov. Tieto faktory môžu spôsobiť prekročenie limitných kritérií medzných stavov únosnosti a používateľnosti, a tým zapríčiniť poruchu, resp. stratu spoľahlivosti sústavy. Tieto konštrukcie nie sú vybavené akčnými prvkami a takými monitorovacími, kontrolnými a riadiacimi zariadeniami, ktoré dokážu reagovať na mimoriadne účinky zaťaženia a na pokles tuhosti, a tým zaistiť požadovanú mieru spoľahlivosti sústavy.
Súčasné trendy v navrhovaní nosných systémov v stavebníctve smerujú k aplikácii adaptívnych nosných sústav, ktoré umožnia dosiahnuť trvalú spoľahlivosť, bezpečnosť a funkčnú spôsobilosť počas návrhovej životnosti konštrukcie.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky rieši Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami, ktorej podstata spočíva v tom, že tlakom namáhané, vertikálne situované, prútové prvky sústavy sú vytvorené ako akčné prvky, ktoré sa môžu skracovať a predlžovať, a tým prispôsobovať napäťový stav a geometrický tvar konštrukcie aktuálnej zmene statického a dynamického zaťaženia a aktuálnym podmienkam prostredia.
Popísaný adaptívny nosný systém aktívne monitoruje veľkosti vnútorných síl a deformácií, vyhodnocuje ich, a prostredníctvom riadiacich príkazov v tvare zodpovedajúcich pohybov jednotlivých akčných prvkov udržiava požadovanú mieru spoľahlivosti sústavy s priamou väzbou na kritérium zodpovedajúceho medzného stavu.
Adaptívny lanový nosný systém takto dosiahne zmenou svojich vlastností splnenie podmienok spoľahlivosti, to znamená, že nedôjde k prekročeniu stanovených kritérií medzných stavov únosnosti a používateľnosti. Tento nosný systém obsahuje akčné prvky, snímače (na snímanie sily, deformácie, polohy, rýchlosti, zrýchlenia, kmitavého pohybu a podobne, a to prostredníctvom silomerov, tenzometrov, magnetických mikrodrôtov, priehybomerov, rýchlomerov, akcelerometrov a ďalších meracích prístrojov napríklad na báze videoextenzometrie), riadiace hardvérové a programové vybavenie na analýzu aktuálneho stavu konštrukcie, posúdenie jej spoľahlivosti a riadenie pohybov. Snímače zaznamenávajú sily v lanových a prútových prvkoch, ktoré sú kontinuálne monitorované a vyhodnocované pri každej zmene vonkajšieho zaťaženia, resp. podmienok prostredia. V prípade prekročenia stanovených kritérií sa uskutočnia definované posuny akčných prvkov, skrátenie alebo predĺženie, čím sa konštrukcia stáva poddajnejšou alebo tuhšou v závislosti od požadovaných vlastností.
S K 50143-2018 U1
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na výkresoch sú znázornené schémy Adaptívnej lanovej kupoly Kiewittovho typu s akčnými prvkami, ktorých počet závisí od rozpätia sústavy, pričom Obr. 1 znázorňuje axonometrickú schému adaptívnej lanovej kupoly s riadiacou elektronikou, počítačovým systémom s monitorovacím, kontrolným, výpočtovým a riadiacim softvérovým vybavením a zariadením na ovládanie pohybov akčných prvkov, Obr. 2 znázorňuje bočný pohľad na adaptívnu lanovú kupolu a Obr. 3 znázorňuje pôdorys.
Príklady uskutočnenia
Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami, znázornená na výkresoch, pozostáva z hrebeňových lán 1, diagonálnych lán 2, lanových prstencov 3 a zvislých prútov vytvorených ako akčné prvky 4. Kupola je prostredníctvom okrajových hrebeňových lán 1 a diagonálnych lán 2 ukotvená do podperného obrysového podsystému 5. Súčasťou lanových konštrukčných prvkov pozostávajúcich z hrebeňových lán 1, diagonálnych lán 2 a lanových prstencov 3 sú snímače 6 síl (silomery), ktoré snímajú aktuálne hodnoty veľkosti osových síl. Všetky prvky sústavy sú v miestach uzlov kĺbovo spojené. Vnesením začiatočných predpínacích síl do lanových prvkov (postupným napínaním diagonálnych lán 2 od vonkajšieho okraja smerom dovnútra) sa dosiahne požadovaný geometrický tvar konštrukcie, jej napätosť, tuhosť a stabilita. Základnou podmienkou spoľahlivosti systému je existencia zadefinovaných ťahových síl v lanových prvkoch, teda požadovaná úroveň jeho predpätia. Pri výraznom poklese ťahových síl, alebo pri ich úplnom vymiznutí (totálne ochabnutie lanových prvkov sústavy) sa sústava mení na tvarovo nestabilný kinematický mechanizmus, ktorý nie je schopný prenášať zaťaženie a plniť požadovanú funkciu.
Pri pôsobení vonkajšieho zaťaženia vo vertikálnom Zv a horizontálnom smere Zh (obr. 1b), sa sústava pretvorí a dôjde k prerozdeleniu síl v jej prvkoch. Snímače 6 síl zmerajú aktuálne hodnoty osových síl v lanových konštrukčných prvkoch sústavy a tieto sa prostredníctvom riadiacej elektroniky 7 zaznamenajú a vyhodnotia prostredníctvom počítačového systému 8 s monitorovacím, kontrolným, výpočtovým a riadiacim softvérovým vybavením. V prípade, že sily v lanách stúpnu nad alebo klesnú pod požadovanú úroveň zadefinovaných kritérií spoľahlivosti, vyplývajúcich z podmienok medzných stavov únosnosti a používateľnosti, riadiaci softvér stanoví také veľkosti a smery pohybov akčných prvkov 4 (skrátenie alebo predĺženie, prostredníctvom zariadenia 9 na ovládanie pohybov akčných prvkov), aby sa dosiahlo také prerozdelenie síl v lanových konštrukčných prvkoch pozostávajúcich z hrebeňových lán 1, diagonálnych lán 2 a lanových prstencov3 sústavy, ktoré zaistí splnenie stanovených podmienokspoľahlivosti.
Sústava je kontinuálne monitorovaná a akékoľvek zmeny síl v konštrukčných prvkoch sú ihneď zaznamenávané a v reálnom čase vyhodnocované. Pri každej zmene veľkosti a smeru pôsobiaceho zaťaženia Zv a Zh sa celý proces opakuje.
Priemyselná 'využiteľnosť
Technické riešenie je možné využiť v prípadoch, kedy je potrebné aplikovať adaptívny nosný konštrukčný systém s vysokou mierou spoľahlivosti a bezpečnosti. Svoje uplatnenie môže nájsť pri strešných konštrukciách s veľkým rozpätím, pri ktorých je požadovaná ľahkosť a súčasne aj vysoká spoľahlivosť a bezpečnosť.
Adaptívne predpäté lanové kupoly Kiewittovho typu možno použiť na zastrešenia objektov a priestorov s veľkým rozpätím, akými sú športové haly, spoločenské pavilóny a pod., ktorých odolnosť voči statickým a dynamickým účinkom zaťaženia je dôležitá z hľadiska dôsledkov spojených s ich zrútením, teda pri ktorých možno predpokladať veľmi veľké sociálne, ekonomické a environmentálne dôsledky. Preto nároky na spoľahlivosť uvedených objektov sú vyššie ako v iných prípadoch.
Počet a rozmery ťahom namáhaných lán a tlačených akčných prvkov je možné prispôsobiť požadovanému rozpätiu a tvaru nosnej konštrukcie.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami tvorená lanovými konštrukčnými prvkami pozostávajúcimi z hrebeňových lán (1), diagonálnych lán (2) a lanových prstencov (3) vzájomne prepojených 5 vertikálne situovanými prútovými prvkami, kde hrebeňové laná (1) a diagonálne laná (2) sú ukotvené do podperného obrysového podsystému (5), vyznačujúca sa tým, že vertikálne situované prútové prvky sú vytvorené ako akčné prvky (4), ktoré sú sťahovateľné a rozťahovateľné na prispôsobenie napäťového stavu a geometrického tvaru sústavy aktuálnym podmienkam prostredia, pričom súčasťou lanových konštrukčných prvkov sú snímače (6) síl na meranie aktuálnych hodnôt osových síl v lanových konštrukčných prvkoch, kde 10 snímače (6) síl sú prepojené s riadiacou elektronikou (7) na zaznamenávanie hodnôt osových síl, ktorá je prepojená s počítačovým systémom (8) s monitorovacím, kontrolným, výpočtovým a riadiacim softvérovým vybavením a ten je prepojený so zariadením (9) na ovládanie pohybov akčných prvkov.
SK50143-2018U 2018-12-21 2018-12-21 Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami SK8740Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50143-2018U SK8740Y1 (sk) 2018-12-21 2018-12-21 Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50143-2018U SK8740Y1 (sk) 2018-12-21 2018-12-21 Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK501432018U1 true SK501432018U1 (sk) 2019-12-02
SK8740Y1 SK8740Y1 (sk) 2020-05-04

Family

ID=68654892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50143-2018U SK8740Y1 (sk) 2018-12-21 2018-12-21 Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK8740Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK8740Y1 (sk) 2020-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2016118008A (ja) 構造物の制振装置、それを用いた上部構造の残留変位を取り除く方法、ならびに橋梁の補強方法
JP2008303573A (ja) 耐震補強ケーブル
SK501432018U1 (sk) Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami
SK501442018U1 (sk) Adaptívna lanová kupola Levyho typu s akčnými prvkami
SK501422018U1 (sk) Adaptívna lanová kupola Geigerovho typu s akčnými prvkami
SK500782018A3 (sk) Adaptívna lanová kupola Levyho typu s akčnými prvkami
SK500772018A3 (sk) Adaptívna lanová kupola Kiewittovho typu s akčnými prvkami
CN107974926B (zh) 一种自平衡复位桥梁减震装置
SK500762018A3 (sk) Adaptívna lanová kupola Geigerovho typu s akčnými prvkami
CN112813808A (zh) 一种基于形状记忆合金碟簧-拉索系统的双防线限位支座
SK501502018U1 (sk) Adaptívny tensegrity oblúk s akčnými prvkami vytvorený z modulov v tvare dvojitých ihlanov
SK288845B6 (sk) Adaptívna tensegrity doska s akčnými prvkami vytvorená z modulov v tvare dvojitých ihlanov
SK501462018U1 (sk) Adaptívna tensegrity doska s akčnými prvkami vytvorená z modulov v tvare dvojitých ihlanov
SK500842018A3 (sk) Adaptívny tensegrity oblúk s akčnými prvkami vytvorený z modulov v tvare dvojitých ihlanov
SK500822018A3 (sk) Adaptívny tensegrity modul v tvare zrezaného ihlana so štyrmi akčnými prvkami
SK8893Y1 (sk) Adaptívny tensegrity nosník s akčnými prvkami vytvorený z modulov v tvare zrezaného ihlana
SK500812018A3 (sk) Adaptívna tensegrity doska s akčnými prvkami vytvorená z modulov v tvare zrezaného ihlana
SK500832018A3 (sk) Adaptívny tensegrity nosník s akčnými prvkami vytvorený z modulov v tvare zrezaného ihlana
SK501472018U1 (sk) Adaptívna tensegrity doska s akčnými prvkami vytvorená z modulov v tvare zrezaného ihlana
SK501482018U1 (sk) Adaptívny tensegrity modul v tvare zrezaného ihlana so štyrmi akčnými prvkami
Chancellor et al. Evaluation of performance-based design methodology for steel self-centering braced frame
Almas et al. Effect of Pylon Shape on the Seismic Response of Curved and Straight Cable Stayed Bridges
RU2780895C1 (ru) Вантовое покрытие для сейсмически опасных районов
Platko et al. Adaptive tensegrity module: Description of an adaptation process
Kmet et al. Analysis of an adaptive tensegrity module