SK500952016U1 - Stavebnicový systém - Google Patents

Stavebnicový systém Download PDF

Info

Publication number
SK500952016U1
SK500952016U1 SK50095-2016U SK500952016U SK500952016U1 SK 500952016 U1 SK500952016 U1 SK 500952016U1 SK 500952016 U SK500952016 U SK 500952016U SK 500952016 U1 SK500952016 U1 SK 500952016U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
boxes
modular system
components
kit
box
Prior art date
Application number
SK50095-2016U
Other languages
English (en)
Other versions
SK7812Y1 (sk
Inventor
Natália Hamaríková
Original Assignee
Natália Hamaríková
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Natália Hamaríková filed Critical Natália Hamaríková
Priority to SK50095-2016U priority Critical patent/SK7812Y1/sk
Publication of SK500952016U1 publication Critical patent/SK500952016U1/sk
Publication of SK7812Y1 publication Critical patent/SK7812Y1/sk
Priority to CZ2017-33982U priority patent/CZ31213U1/cs
Priority to DE202017104838.1U priority patent/DE202017104838U1/de

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • A63H33/14Building blocks, strips, or similar building parts specially adapted to be assembled by adhesive or cement
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • A63H33/046Building blocks, strips, or similar building parts comprising magnetic interaction means, e.g. holding together by magnetic attraction

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

Stavebnicový systém najmä ako kreatívny edukačný rozvojový systém zahŕňa stavebné komponenty a spájacie komponenty. Stavebné komponenty sú krabice (1) v rozloženom stave a/alebo v čiastočne zloženom stave a spájacie komponenty sú rozoberateľné spoje (2) prispôsobené na pripevnenie na krabice (1).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka stavebnicového systému najmä ako kreatívneho edukačného rozvojového systému určeného najmä na rozvíjanie tvorivosti, fantázie, predstavivosti, pozornosti, vytrvalosti, jemnej motoriky, konštruktívneho myslenia, priestorovej orientácie a pri jeho využívaní v skupine aj sociálnych a komunikačných zručností.
Doterajší stav techniky
Na trhu je dostupných veľa rozvojových hračiek a stavebníc, ktoré sú určené pre rôzne vekové kategórie. Sú zamerané na podporu zručností ako sú napríklad jemná motorika, tvorivosť, predstavivosť, pozornosť, vytrvalosť, konštruktívne myslenie, priestorová orientácia, komunikácia a sociálne zručnosti.
Podstatou hier, ktoré sú zamerané na nácvik, podporu a rozvoj týchto zručností je existencia prvkov, ktoré v závislosti od druhu stavebnice, musí dieťa rôznymi spôsobmi pospájať do vopred určených vzorov, objektov alebo obrazcov, prípadne ich môže dieťa vytvárať ľubovoľne podľa vlastnej fantázie.
Cieľom väčšiny stavebníc je umožniť dieťaťu z pripravených existujúcich prvkov alebo komponentov poskladať dvojrozmerný obrazec alebo trojrozmerný objekt.
Rozvojové stavebnice sa líšia materiálovým prevedením a spôsobom spájania ich komponentov.
Jednotlivé stavebné komponenty hračiek môžu byť spájateľné trvalým spojom. Obrazec alebo objekt má po jeho vytvorení trvalý tvar, a teda nie je komponenty možné viacnásobne zložiť a rozložiť.
Ďalšiu kategóriu rozvojových hračiek a stavebníc tvoria také, ktorých komponenty sú spájané netrvalými, dočasnými spojmi. Jednotlivé komponenty teda možno viacnásobne zložiť a rozložiť a používať tak stavebnicu opakovane.
Niektoré stavebnice sú založené na tom, že komponenty stavebnice sa na seba voľne ukladajú a nemajú teda žiaden spájací prvok.
Plastové stavebnice
Najznámejším príkladom plastovej stavebnice je Lego. Lego pozostáva z farebných plastových tehličiek, ktoré je možné spájať dočasným spojom. Charakter spoja je predurčený samotným technickým prevedením komponentu stavebnice. Každý z komponentov je tvarovaný tak, že • · · · ► · · « » · · · obsahuje na jednej stane výčnelky a na druhej stane otvory, čo umožňuje spájať jednotlivé diely stavebnice. Spoj vznikne vďaka tomu, že výčnelky jedného komponentu zapadnú do otvoni druhého komponentu stavebnice. Vytvorí sa tým pevný, ale rozoberateľný spoj, ktorý umožňuje komponenty opakovane skladať a rozkladať.
Ďalším príkladom plastových stavebníc, pri ktorých spoj vzniká vďaka konštrukcii samotného komponentu, sú produkty českého výrobcu BENEŠ a LÁT, a. s.. Sú to plastové stavebnice SEVA, SEKO, DISCO.
Plastová stavebnica Plus-Plus vyrábaná v Dánsku je založená na obdobnom princípe spájania jednotlivých dielov na základe ich tvaru.
Pri týchto typoch stavebníc je možné ďalšiu kreatívnu hru dieťaťa s objektom realizovať v závislosti od sily spoja použitej stavebnice. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že spoje medzi jednotlivými komponentmi vznikajúce na základe samotného tvaru prvkov stavebnice umožňujú dieťaťu následne dočasne používať samotný postavený objekt aj ako hračku.
Plasty, z ktorých sú stavebnice vyrobené sú farebné, dieťa farbu objektu určuje voľbou farby komponentu, z ktorého objekt stavia.
Tieto stavebnice však nie sú určené na ďalšie kolorovanie bežne používanými pastelkami, fixkami, temperovými alebo vodovými farbami, nálepkami, prípadne inými prvkami pre tvorbu vlastného dekóru.
Komponenty stavebníc tohoto typu je možné opakovane rozkladať a spájať.
Magnetické stavebnice
Iné ako plastové materiálové prevedenie je použité pri stavebniciach GEOMAG alebo SuperMaxi Magnetic Toy. Ide o kombináciu farebného plastu a magnetu. Plastové komponenty v tvare tyčiniek sú na každom konci vybavené magnetom s opačnou polaritou. Diely sa spájajú buď navzájom, a to prirodzeným priťahovaním sa koncov s rôznou polaritou alebo ako spájací prvok slúži magnetická gulička.
Toto prevedenie stavebnice vo väčšine prípadov však neumožňuje následné ďalšie rôznorodé hranie dieťaťa so samotným objektom ako hračkou, nakoľko magnetický spoj je pri manipulácii s objektom pomerne ľahko demontovateľný, a teda tvar objektu nie je pre bežnú manipuláciu s hračkou stabilný.
Drevené stavebnice
Drevo je tiež materiálom, ktorý je používaný pri stavebniciach podporujúcich jemnú motoriku a tvorivosť. Obdobne ako pri plastovom uskutočnení, aj v tomto prevedení môžu byť spoje vytvárané konštrukciou samotného komponentu, a to jeho tvarom alebo zárezmi v jednotlivých dieloch stavebnice.
Takýmto typom sú stavebnice Brico a Kubík vyrábané pod hlavičkou VEVA Produkt slovenskou spoločnosťou Kusing Trade, s.r.o..
Uvedená spoločnosť produkuje taktiež drevené stavebnice, ktoré sa spájajú vďaka plastovým spojkám, pričom drevený prvok má vytvorený zárez v tvare plastovej spojky. Ide o stavebnice GR1NG0 a PEDRO.
Česká spoločnosť Olymptoy, s.r.o. vyrába drevené edukačné hračky. Medzi nimi aj klasickú drevenú stavebnicu Woody kocky. Je zložená z rôznych počtov hranolov alebo iných útvarov v prírodnom alebo farebnom vyhotovení. Dieťa pri hre so stavebnicou ukladá jednotlivé tvary na seba alebo vedľa seba. Cieľom je postaviť domček, hrad, resp. iný objekt. Komponenty stavebnice sa na seba ukladajú voľne a nemajú žiadny trvalý, či dočasný spoj.
Ďalšou českou spoločnosťou, ktorá sa orientuje na drevené stavebnice je Walachia, s.r.o. Z jej produkcie je drevená zlepovacia stavebnica Hobby Kits. Pozostáva z drevených hranolov a príslušenstva z kartónu, fólií alebo papierovej potlače na tvorbu modelov stavieb. Jednotlivé diely stavebnice sa spájajú lepidlom na drevo a papier. Spoje sú trvalé a stavebnicu nemožno viacnásobne skladať a rozkladať. Tej istej produkcie je stavebnica Vario. Taktiež je určená na tvorbu stavieb prevažne ľudovej architektúry. Jednotlivé drevené hranoly sa spájajú na základe zárezov v samotnom hranole dočasným spojom. Komponenty teda možno opakovane používať. Objekty možno v istej miere používať na ďalšiu hru dieťaťa. Ich presun na iné miesto ďalšej hry je však výrazne obmedzený, čo vyplýva z povahy materiálového zloženia a charakteru spoja jednotlivých komponentov.
Stavebnice z iných materiálov
Príkladom stavebnice z menej štandardného materiálu je PlayMais nemeckej produkcie. Stavebnica pozostáva z valčekov rôznych farieb. Je vyrobená z kukurice, vody a potravinárskych farbív. Diely stavebnice sa spájajú navlhčením plôch miesta spoja vodou a následným pritlačením vlhkých plôch k sebe. Jednotlivé diely sa môžu upravovať skrátením resp. odrezaním na požadovanú veľkosť.
Hoci komponenty možno podľa výrobcu opakovane používať, častejšie sú komponenty stavebnice využívané na tvorbu konečných objektov, nakoľko po prvotnom spoji sa valček čiastočne deformuje. Konštrukcia prvkov umožňuje ďalšiu následnú hru s postaveným objektom len v obmedzenej miere. Nakoľko sú valčeky kolorované, nie sú primáme určené na ďalšie dekorovanie iným materiálom. Ozdobné komponenty si môže dieťa vytvoriť odrezaním
časti samotného kukuričného valčeka a jeho následným vymodelovaním do dekorovacej komponenty.
Papierové a lepenkové stavebnice
Na rozdiel od plastu a dreva, papier nie je dominujúcim materiálom pri tvorbe rozvojových stavebníc. Častejšie sa papier používa na tvorbu skladačiek a vystrihovačiek.
V tejto materiálovej kategórii je aktuálne na trhu v Číne vyrobená papierová stavebnicaskladačka MINECRAFT. Ide o spoluprácu grafického štúdia Mojang, producenta hry Minecraft a americkej spoločnosti Jazwares, LLC.
Stavebnica, resp. skladačka pozostáva z predpripravených potlačených výsekov hladkej lepenky. Úlohou spotrebiteľa je manuálne vytlačiť výsek z lepenkového plátu a poskladať objekt do 3D rozmeru podľa predznačeného zalomenia. Vzhľadom na povahu MINECRAFT hry, ktorú skladačka zobrazuje, objekty majú tvar papierovej kocky alebo kvádra. Každý z objektov má presné zadefinovanie, nakoľko všetky komponenty sú opatrené potlačou, ktorá má trvalý charakter. Zložením 3D objektu možno získať konkrétny hrací prvok napr. ovečku, vlka, strom a pod. Následne je skladačka pripravená na ďalšiu hru s papierovými kvádrami. Papierové kvádre ako komponenty tejto skladačky-stavebnice nie je možné spájať spojom ľubovoľne. Len niektoré komponenty typu postavičky alebo zvieratká je možné spájať papierovým spojom, ktorý vyplýva z konštrukcie samotného výseku konkrétneho tvaru. Ostatné komponenty je možné voľne ukladať na seba, resp. vedľa seba bez možnosti ich vzájomného spojenia.
Nevýhodou tejto skladačky, tak ako u všetkých licencovaných produktov, je jej striktné tematické zameranie. V tomto prípade je to jednostranné grafické spojenie s hrou MINECRAFT, čo čiastočne obmedzuje kreativitu v rámci samotnej hry. Nemá teda charakter edukačnej hračky zameranej na nácvik a rozvoj širokého spektra zručností a kompetencií. Ďalšou nevýhodou tejto papierovej skladačky-stavebnice sú pomerne komplikované tvary papierových výsekov hladkej lepenky, ktoré potrebuje dieťa zložiť do konkrétne určeného papierového kvádra. Hra so stavebnicou si teda vyžaduje pomerne vyspelú jemnú motoriku. Skladačka teda nemôže slúžiť na nácvik jemnej motoriky u detí predškolského veku, ani mladšieho školského veku. Ďalším nedostatkom je nízka variabilnosť vzájomného spájania jednotlivých komponentov
Kartónové stavebnice
C1HLIČKY PRO DETIČKY sú produktom českej spoločnosti Atrix Design s.r.o. Ide o stavebnicu, ktorá pozostáva z kartónových krabie. Majú pevne stanovené rozmery, a to 35 x 11,5 x 17,5 cm (d x š x v). Krabice sú špeciálne vystužené, a to tak, že nosnosť krabice je výrobcom udávaná 30 kg. Vďaka veľkosti a nosnosti môžu deti na jednotlivých prvkov stavebnice stáť alebo sedieť. Ide o komponenty pomerne veľkých rozmerov. Sú opatrené potlačou, ktorá zobrazuje múr postavený z tehál. To predurčuje používať tehličky ako komponenty na stavby, mosty, hrady, labyrinty, bludiská. Je však z nich možné stavať aj jednoduché objekty nadrozmerných postáv, resp. zvierat podľa fantázie dieťaťa. Čiastočne je možné komponenty spájať vďaka spojkám z toho istého materiálu, resp. iného kartónu, ktorý sa vloží do štrbín po boku otvorov dvoch krabie, ktoré dieťa chce spojiť. Stavebnica obsahuje niekoľko kusov týchto spojov. Ďalší typ spoja výrobca odporúča akýkoľvek umelohmotný alebo drevený spoj získaný z iného typu stavebnice, ktoré má dieťa k dispozícií. V dvoch spájaných krabiciach sa podľa odporúčania výrobcu urobí diera, cez ktorú sa kartónové krabice takýmto šraubovým spojom spoja. Na vytvorenie prípadného trvalého spoja medzi stavebnými komponentami je tiež výrobcom odporúčané použitie lepidla alebo obojstrannej lepiacej pásky. Tieto však nie sú súčasťou stavebnice.
Stavebnica je primáme určená na opakované použitie. Vzhľadom na jej rozmery je určená na tvorbu väčších stavieb, ktoré sa postavia a následné rýchlo a jednoducho zbúrajú. Nie je však vhodná na časté premiestňovanie, resp. cestovanie. Taktiež nie je primáme určená na ďalšie kolorovanie a dekorovanie, nakoľko je vopred opatrená jednotnou potlačou a špeciálnym povrchom zabraňujúcim použitiu fixiek. Určená je pre deti vo veku od 3 do 8 rokov.
Všetky spomenuté príklady stavebníc umožňujú používateľom stavať priestorové objekty podľa podkladu vo forme návodu alebo podľa vlastnej fantázie. V niektorých prípadoch je možné po zostavení a zložení objekt následne použiť aj ako hračku pri ďalšej hre. Niektoré z nich je možné viacnásobne používať, či dekorovať v závislosti od použitého materiálu. Stavebnice sa od seba odlišujú veľkosťou ich komponentov. Každá zo spomenutých stavebníc si vyžaduje isté nároky na hrací priestor, ktorý dieťa pri hre využíva. V žiadnej z nich však nie sú obsiahnuté všetky jednotlivo spomenuté výhody alebo prednosti.
Cieľom technického riešenia podľa tohto úžitkového vzoru je priniesť novú stavebnicu odlišnú od rozvojových edukačných stavebníc z doterajšieho stavu techniky. Výhodou rozvojovej edukačnej stavebnice podľa tohto technického riešenia je jednoduchosť manipulácie, veľká
variabilnosť jej využitia a pozitívny vplyv na nácvik a rozvoj širokého spektra rôznorodých zručností a kompetencií.
Podstata technického riešenia
Rozvojový edukačný stavebnicový systém podľa tohto technického riešenia, určený na nácvik a rozvoj jemnej motoriky, tvorivosti, predstavivosti, pozornosti, vytrvalosti, fantázie, priestorovej orientácie, konštruktívneho myslenia, sociálnych a komunikačných zručností, prináša novú formu rozvojovej stavebnice.
Podstata stavebnicového systému podľa tohto technického riešenia, najmä ako kreatívneho edukačného rozvojového systému, spočíva v tom, že zahŕňa stavebné komponenty a spájacie komponenty na vzájomné spájanie stavebných komponentov. Stavebné komponenty sú krabice v rozloženom stave a/alebo čiastočne zloženom stave a spájacie komponenty sú rozoberateľné spoje prispôsobené na pripevnenie na škatule.
Z hľadiska jednoduchosti a variabilnosti riešenia je výhodné, ak rozoberateľným spojom je samolepiaci suchý zips. Ten tvorí základný spájací prvok stavebnice. Suchý zips pozostáva z dvoch častí. Jedna časť suchého zipsu obsahuje vlas, druhá časť obsahuje malé plastové háčiky. Spojenie háčikov a vlasu suchého zipsu vytvorí dočasný, viacnásobne použiteľný spoj. Samolepiaca vrstva na spodnej strane každej časti suchého zipsu zabezpečuje trvalú priľnavosť na povrchu krabice. Prilepením jednej časti samolepiaceho suchého zipsu na krabičku vznikne na tejto krabičke trvalé miesto budúceho dočasného spoja s inou kratučkou z tejto stavebnice. Priložením krabíčiek k sebe v miestach budúceho spoja, pričom jedna je opatrená časťou samolepiaceho suchého zipsu s vlasom a druhá časťou samolepiaceho suchého zipsu s háčikmi, dosiahneme dočasný demontovateľný a viacnásobne použiteľný spoj medzi krabičkami ako základnými stavebnými komponentami stavebnicového systému.
V rozloženom stave majú krabice na protiľahlých stranách chlopne a v miestach určených na tvarovanie (ohýbanie) sú vyznačené ohyby.
Krabice v čiastočne zloženom stave majú dve protiľahlé strany navzájom spojené trvalým spojom, výhodne nezávadným disperzným lepidlom.
Krabice majú rovný, hladký povrch, ktorý je dekorovateľný farbením. Tiež môžu byť opatrené povrchom, ktorý je dekorovateľný vlhkým procesom. T.j. povrchom, ktorý bez deformácie znesie istú mieru vlhkosti, napr. maľovanie vodovými alebo temperovými farbami.
Krabice sú zhotovené z ľahko ohýbateľného materiálu, ktorým môže byť lepenka, papier alebo ohýbateľný plast.
Výhodné je, ak majú krabice tvar hranolov. Krabice môžu byť rôznych veľkostí, pričom je z nich možné skladať tak malé stolové ako aj nadrozmerné objekty. Pre ľahšiu manipuláciu s väčšími krabicami pri hre a presnejšiemu odhadu stredovej osi väčšej krabice, môžu byť tieto krabice aspoň na jednej strane opatrené jej vizuálnym vyznačením pozdĺž stredovej osi krabice, a to napr. jemným perforovaním, potlačou alebo iným vhodným spôsobom.
Krabice ako základné stavebné komponenty stavebnicového systému podľa tohto technického riešenia môžu byť v jednotlivých veľkostných kategóriách obsiahnuté minimálne v dvoch kompatibilných rozmeroch, čo znamená, že rozmer väčšieho hranola je násobkom rozmeru menšieho hranola. Napr. jeden z hranolov má dvojnásobnú dĺžku druhého hranola. V prípade potreby môže dieťa nahradiť väčšiu krabičku spojením dvoch menších krabičiek takejto veľkostne kompatibilnej dvojice.
Stavebnica podľa tohto technického riešenia pozostáva z krabie rôznych veľkostí tvaru hranola. Sú vyseknuté s výhodou z hladkej lepenky. Krabice môžu byť v rozloženom stave a/alebo čiastočne zloženom stave. Úlohou dieťaťa v prvom kroku je takúto krabičku z hladkej lepenky poskladať. Výsek krabice môže byť na hru predpripravený tak, že je pozdĺžne po jednej strane opatrený trvalým spojom, čo umožňuje jednoduchú manipuláciu s výsekom pri jeho skladaní. Tento spoj zabezpečuje nezávadné disperzné lepidlo. Výsek má zároveň naznačené zalomené miesta, v ktorých je potrebné hladkú lepenku ohnúť, aby bolo možné krabicu poskladať. Tieto ohyby tvoria budúce hrany krabice. Náprotivné strany krabice sú opatrené chlopňami, ktoré sú súčasťou výseku. Ich prehnutím a zasunutím do krabice vznikne uzáver hranola-krabice. Tým hranol-krabica získa pravidelný tvar tehličky s rovnými hladkými plochami.
Využitie kreatívneho edukačného rozvojového stavebnicového systému podľa tohto technického riešenia spočíva v postavení rozoberateľného trojrozmerného objektu v ľubovoľnej veľkosti s možnosťou jeho následného použitia pri ďalšej hre. Tvorba objektu sa realizuje vo viacerých krokoch, pričom každý z nich je zameraný na rozvoj iného druhu rozumových a motorických schopností dieťaťa. Stavba objektu zo stavebnicového systému podľa tohto úžitkového vzoru sa realizuje v týchto nasledovných krokoch:
1. Vyformovanie hranolov-krabíc z predpripravených výsekov hladkej lepenky, ako základných stavebných komponentov.
2. Následne umiestnenie spájacích prvkov vo forme samolepiacich suchých zipsov na stavebné komponenty, a to na vhodne zvolené miesta vzhľadom na výsledný zamýšľaný objekt, ktorý dieťa plánuje z komponentov stavebnice postaviť.
• ·
3. Vzájomné spojenie komponentov dočasným spojom do želaného objektu, a to na základe spojenia dvoch rôznych častí suchého zipsu umiestnených na jednotlivých hranoloch.
4. Tým vznikne z krabie stavebnice trojrozmerný objekt, ktorý je pripravený na ďalšiu hru.
5. Nakoľko krabice z hladkej lepenky podľa tohto technického riešenia môžu byť bez potlače, poskladaný objekt je ideálny pre ďalšie dekorovanie podľa individuálnych predstáv dieťaťa.
Ako dekorovací prvok môžu slúžiť bežne dostupné farbičky, fixky, vodové a temperové farby, farebné papiere, nálepky, prípadne ďalší materiál, ktorý však nie je súčasťou stavebnicového systému podľa tohto technického riešenia.
Vzhľadom na demontovateľný charakter spoja medzi jednotlivými stavebnými komponentmi, objekt môže byť rozložený a jednotlivé hranoty-krabice sa dajú používať opakovane. Objekt však môže zostať poskladaný do trojrozmerného objektu trvalo a dlhodobo slúžiť ako hračka na ďalšie rôznorodé hry. Krabice je po hre tiež možné demontovať a skladovať ich v rozloženom stave.
Hra s týmto stavebnicovým systémom umožňuje rozvoj priestorovej orientácie (voľba správnej veľkosti dvojrozmerného výseku z hladkej lepenky pre dosiahnutie zamýšľaného rozmeru trojrozmerného hranola-krabíce, koordinácia spolupráce oko-mozog-ruka pri tvorbe trojrozmerného objektu), rozvoj a nácvik jemnej motoriky (vymodelovanie hranolakrabice z výseku hladkej lepenky, rozloženie objektu po hre do základných stavebných prvkov), logického myslenia, pozornosti a vytrvalosti (umiestňovanie spájacích prvkov zo suchých zipsov na krabice, spájanie komponentov do tvaru objektu), predstavivosti a konštruktívneho myslenia (prvotná predstava a jej následné zhmotnenie vytváraním samotného objektu spájaním jednotlivých prvkov stavebnice), fantázie (voľba a následná realizácia objektu, dekorovanie objektu a následné využívanie objektu na ďalšiu hru), rozvoj a upevňovanie komunikačných a sociálnych zručností (využívanie stavebnice v skupine detí). Výhodou stavebnicového systému podľa tohto technického riešenia je veľká variabilnosť prevedenia a tiež využitia trojrozmerných objektov, ktoré je možné zo stavebnice postaviť. Stavebnica umožňuje vytvorenie malých stolových objektov, väčších objektov stavaných skupinou detí v kolektíve, či objektov nadrozmerných veľkostí.
Ďalšími výhodami je, že komponenty menších rozmerov majú nízku hmotnosť, ľahko sa prenášajú a sú tak ideálne ako voľnočasový zábavný element počas využívania obmedzeného priestoru po dlhšiu dobu, a to napr. pri cestovaní lietadlom, loďou, vlakom. Väčšie komponenty sa uplatnia aj pri tvorbe nadrozmerných či umeleckých objektov. Pri využívaní stavebnicového systému podľa tohto technického riešenia v predškolských zariadeniach alebo školách môžu
byť postavené objekty vhodné aj na ďalšie používanie v rámci pohybových, dramatických a iných hier v kolektíve.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr. 1 je vyobrazený základný stavebný komponent stavebnicového systému, a to krabica v čiastočne zloženom stave.
Na obr. 2 je vyobrazený základný stavebný komponent stavebnicového systému, a to krabica v čiastočne zloženom stave vyformovaná v miestach ohybu s uzatvorenou jednou chlopňou. Na obr. 3 je vyobrazený základný stavebný komponent stavebnicového systému, a to krabica v čiastočne zloženom stave vyformovaná v miestach ohybu s uzatvorenými obidvomi chlopňami a opatrená spájacím komponentom.
Na obr. 4 sú vyobrazené dva základné stavebné komponenty stavebnicového systému, a to v momente spájania dvoch základných stavebných komponentov.
Na obr. 5 sú vyobrazené dva základné stavebné komponenty stavebnicového systému, a to v stave po uskutočnení spojenia dvoch základných stavebných komponentov.
Na obr. 6 je vyobrazený trojrozmerný objekt, ktorý je zložený zo základných stavebných komponentov stavebnicového systému spojených spájacími komponentamí.
Príklady uskutočnenia
Predložené technické riešenie je ďalej vysvetlené pomocou nasledujúcich neobmedzujúcich príkladov.
Príklad 1
Bol zhotovený stavebnicový systém podľa tohto technického riešenia, ktorý je znázornený na obrázkoch 1 až 6. Zahŕňa stavebné komponenty, ktorými sú krabice i v čiastočne zloženom stave a spájacie komponenty, ktorými sú rozoberateľné spoje 2 prispôsobené na pripevnenie na krabice i.
Krabice i ako základné stavebné komponenty boli zhotovené ako výsek z hladkej lepenky s integrovanými chlopňami 3 na uzatvorenie krabice L Krabica i má predznačené ohyby 4 v miestach tvarovania krabice X v tvare hranola. Na jednej strane je krabica X pozdĺžne opatrená trvalým spojom 5 pomocou nezávadného disperzného lepidla. Trvalý spoj 5 je konštrukčne riešený vo vnútri krabice X a to tak, aby krabicu X tvorili z vonkajšej strany len hladké tvarovo nenarušené plochy. Formovaním krabice X v miestach ohybu 4 a uzatvorením chlopní 3 je ·♦ ·* • · · « • · · * • · »
k · · • · « · · I
A ·· ·· ·· zhotovený základný stavebný komponent stavebnicového systému - krabice X, ktorá má tvar štvorbokého hranola 6.
Krabica X sa následne opatrí rozoberateľným spojom 2, ktorým je v tomto príklade uskutočnenia samolepiaci suchý zips. Samolepiaci suchý zips pozostáva z dvoch častí. Jedna časť suchého zipsu je tvorená vlasom 8 a druhá časť samolepiaceho suchého zipsu je tvorená háčikmi 7. Časťou samolepiaceho suchého zipsu s vlasom 8 sa opatrila horná plocha jedného hranola 6 a časťou samolepiaceho suchého zipsu s háčikmi 7 sa opatrila spodná plocha druhého hranola 6. Priložením hranolov 6 k sebe v miestach nalepenia častí samolepiaceho suchého zipsu a to tak, že sa spojí časť samolepiaceho suchého zipsu s vlasom 8 na hranole 6 s časťou samolepiaceho suchého zipsu s háčikmi 7 na druhom hranole 6 a vznikne dočasné demontovateľné spojenie základných stavebných komponentov, v tomto prípade krabie X tvaru štvorbokého hranola stavebnicového systému. Krabice X sú v piatich kompatibilných rozmeroch.
Pre lepšiu manipuláciu pri spájaní krabie X sú rozmerovo väčšie krabice X opatrené vizuálnym naznačením stredovej osi 9 krabice X v tomto prípade jemným perforovaním. Perforovanie stredovej osi 9 je naznačené po celej šírke tejto krabice χ.
Takto prevedeným opakovaným postupom je možné pri hre so stavebnicovým systémom podľa tohto technického riešenia spájaním viacerých stavebných komponentov v tvare krabie X vytvárať rôznorodé objekty rôznych veľkostí ako je napr. na obr. 6.
Príklad 2
Bol zhotovený stavebnicový systém podľa tohto technického riešenia, ktorý je v podstate zhodný s príkladom 1 s tým rozdielom, že základné stavebné komponenty, ktorými sú krabice X v rozloženom stave. Krabice X ako základné stavebné komponenty boli zhotovené v rozloženom stave ako výsek z ohýbateľného plastu. V tomto prípade je potrebné pri príprave krabie vyhotoviť aj pozdĺžny trvalý spoj.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť rozvojovej edukačnej stavebnice podľa tohto technického riešenia je zrejmá.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Stavebnicový systém najmä ako kreatívny edukačný rozvojový systém zahŕňajúci stavebné komponenty a spájacie komponenty na vzájomné spájanie stavebných komponentov vyznačujúci sa tým, že stavebné komponenty sú krabice (1) v rozloženom stave a/alebo čiastočne zloženom stave a spájacie komponenty sú rozoberateľné spoje (2) prispôsobené na pripevnenie na krabice (1).
  2. 2. Stavebnicový systém podľa nároku 1 vyznačujúci sa tým, že rozoberateľným spojom (2) je suchý zips.
  3. 3. Stavebnicový systém podľa nároku 2 vyznačujúci sa tým, že suchý zips pozostáva z dvoch častí, z ktorých každá obsahuje na jednej strane samolepiacu vrstvu a na druhej strane obsahuje jedna časť vlas (8) a druhá časť háčiky (7).
  4. 4. Stavebnicový systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3 vyznačujúci sa tým, že krabice (1) majú chlopne (3) a majú vyznačené ohyby (4) v miestach tvarovania.
  5. 5. Stavebnicový systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4 vyznačujúci sa tým, že krabice (1) v čiastočne zloženom stave majú dve protiľahlé strany navzájom spojené trvalým spojom (5), výhodne nezávadným disperzným lepidlom.
  6. 6. Stavebnicový systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5 vyznačujúci sa tým, že krabice (1) majú rovný, hladký povrch, ktorý je dekorovateľný.
  7. 7. Stavebnicový systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6 vyznačujúci sa tým, že krabice (1) sú z lepenky, papiera alebo ohýbateľného plastu.
  8. 8. Stavebnicový systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7 vyznačujúci sa tým, že krabice (1) majú tvar hranolov (6).
  9. 9. Stavebnicový systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8 vyznačujúci sa tým, že krabice (1) sú minimálne v dvoch kompatibilných rozmeroch.
    • 9 « fc
  10. 10. Stavebnicový systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9 vyznačujúci sa tým, že aspoň na jednej strane krabie (1) je vyznačená stredová os (9).
SK50095-2016U 2016-08-18 2016-08-18 Stavebnicový systém SK7812Y1 (sk)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50095-2016U SK7812Y1 (sk) 2016-08-18 2016-08-18 Stavebnicový systém
CZ2017-33982U CZ31213U1 (cs) 2016-08-18 2017-08-02 Stavebnicový systém
DE202017104838.1U DE202017104838U1 (de) 2016-08-18 2017-08-11 Bauspielzeugsystem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50095-2016U SK7812Y1 (sk) 2016-08-18 2016-08-18 Stavebnicový systém

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500952016U1 true SK500952016U1 (sk) 2016-12-01
SK7812Y1 SK7812Y1 (sk) 2017-06-02

Family

ID=57391675

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50095-2016U SK7812Y1 (sk) 2016-08-18 2016-08-18 Stavebnicový systém

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ31213U1 (sk)
DE (1) DE202017104838U1 (sk)
SK (1) SK7812Y1 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11897123B2 (en) * 2020-03-17 2024-02-13 Modest Robot, LLC Animated robots having varying degrees of autonomy and anthropomorphism

Also Published As

Publication number Publication date
DE202017104838U1 (de) 2017-08-28
CZ31213U1 (cs) 2017-11-21
SK7812Y1 (sk) 2017-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9314707B2 (en) Magnetic building tiles
US4992068A (en) Educational play house
US20100178839A1 (en) Magic Blocks
CN201283217Y (zh) 六十六拼板
JP2016529083A (ja) 磁気ビルディングタイル
US6761354B2 (en) Three-dimensional puzzle game and method for assembling the same
US20210339158A1 (en) Miniature Building Blocks
KR100879263B1 (ko) 조립식 교육·완구용 블록 세트
KR101759053B1 (ko) 입체감을 갖는 색칠놀이 극장
SK500952016U1 (sk) Stavebnicový systém
US20120043717A1 (en) Puzzle With Washable Pieces
Yolen et al. What to Do with a Box
RU169936U1 (ru) Конструктор с магнитным креплением
KR100722959B1 (ko) 케이크 상자 및 이를 이용한 인형극 연출방법
KR200420471Y1 (ko) 케이크 상자
KR20100024177A (ko) 조립식 교육ㆍ완구용 판재세트
US8777691B2 (en) Play structures
KR100846916B1 (ko) 조립식 교육·완구용 놀이 집
Parkinson Re-constructing the construction kit--re-constructing childhood: a synthesis of the influences which have helped to give shape and form to kit-based construction activities in the primary school classroom
US20130171608A1 (en) Learning toy with sounds
KR100782165B1 (ko) 쿠키상자
CN201969326U (zh) 益智拼板玩具
US20220274033A1 (en) Interactive toys having standardized pieces and complying with educational methods, safety requirements and children's toy blocks
KR200423613Y1 (ko) 쿠키상자
KR200209414Y1 (ko) 유아용 문자 학습 교재