SK472009A3 - Spôsob zisťovania prevádzkového stavu železničných výhybiek - Google Patents
Spôsob zisťovania prevádzkového stavu železničných výhybiek Download PDFInfo
- Publication number
- SK472009A3 SK472009A3 SK47-2009A SK472009A SK472009A3 SK 472009 A3 SK472009 A3 SK 472009A3 SK 472009 A SK472009 A SK 472009A SK 472009 A3 SK472009 A3 SK 472009A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- switch
- rail
- phase
- phase asynchronous
- measured
- Prior art date
Links
Landscapes
- Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
- Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)
- Control Of Electric Motors In General (AREA)
Description
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu zisťovania prevádzkového stavu železničných výhybiek, kde každá výhybka obsahuje aspoň jeden prestavník, poháňaný trojfázovým asynchrónnym motorom.
Doterajší stav techniky
Nastavovanie jazdných dráh na železnici vyžaduje zaistenie dobrého technického stavu výhybiek a tento možno najľahšie charakterizovať priebehom prestavného odporu výhybky a jeho maximálnou hodnotou. Obidve tieto veličiny sú jednak dané konštrukciou výhybky a jej polohou v koľajišti, ale v nemalej miere i nastavením, ošetrovaním (najmä mazaním) a taktiež počasím. V súčasnosti sa zavádzajú takzvané bezúdržbové výhybky, ktoré nevyžadujú mazanie, v praxi sa však ukazuje, že i pri týchto výhybkách možno počítať s postupným nárastom prestavného odporu. Ak hodnota maximálneho prestavného odporu výhybky presiahne silu, ktorú môže dosiahnuť prestavník výhybky, prestavenie výhybky sa nedokončí a zvolená jazdná dráha nemôže byť postavená.
Prestavné odpory výhybiek a meranie prestavných síl elektromotorických prestavníkov, ktoré sú dané nastavením ochrannej trecej spojky prestavníkov, vyžadujú pravidelné kontroly. Takéto merania však so sebou prinášajú problémy. Vykonávajú sa pomocou meracieho čapu, ktorým sa po dobu merania nahradí spojenie medzi prestavníkom a ovládanou časťou výhybky. Výmena často nie je jednoduchou záležitosťou. Spoj býva veľmi znečistený pôsobením železničnej premávky a mazaním výhybky, niekedy je veľmi obťažné ho rozobrať. Pracovník, ktorý výmenu vykonáva, sa pohybuje v dráhe koľajových vozidiel a na niektorých frekventovaných tratiach je ťažké nájsť dostatočnú prestávku medzi jednotlivými vlakmi, potrebnú na túto výmenu. Navyše, takéto meranie vyžaduje prítomnosť návestného majstra, pretože spoj je súčasťou zabezpečovacieho zariadenia a je zaplombovaný.
Známe sú tiež postupy, keď pohyblivé časti meranej výhybky sú vybavené snímacími tenzometrami ich mechanického namáhania, spôsobeného ťahom a ním vyvolaného mechanického napätia a tieto namerané údaje sa ďalej spracovávajú. V prostredí železničnej premávky na ne nepriaznivo pôsobia mechanické rázy, časom strácajú svoju
-2citlivosť a sú náchylné na poškodenie, bez ohľadu na to, či sú tvorené kovovými alebo polovodičovými tenzometrami. Z tohto hľadiska nie sú preto príliš spoľahlivé.
Cieľom predloženého vynálezu je automatické sledovanie veľkosti prestavných odporov výhybiek, ich porovnávanie so silou, ktorú dosiahne prestavník a pri prekročení určitej hranice vydanie upozornenia na údržbu takejto výhybky. Na základe týchto informácií je ľahšie plánovať údržbu výhybiek alebo odhaliť blížiacu sa poruchu výhybky skôr, než nastane a zaistiť napríklad servisný zásah včas a v normálnom pracovnom čase.
Podstata vynálezu
Predmetom tohto vynálezu je spôsob zisťovania prevádzkového stavu železničných výhybiek, kde každá výhybka obsahuje aspoň jeden elektromotorický prestavník poháňaný trojfázovým asynchrónnym motorom, ktorý je spojený s pohyblivými mechanickými časťami výhybky cez prevodovku, treciu spojku a mechanizmus na prevod točivého pohybu na pohyb posuvný. Podstata vynálezu spočíva v tom, že pri zmene polohy prestavníka sa meria časový priebeh činného príkonu jednej z fáz trojfázového asynchrónneho motora, ktorý je priamo úmerný mechanickej sile, ktorou prestavník pôsobí na pohyblivú časť výhybky, pričom sa tento priebeh archivuje a porovnáva s maximálne povolenou hodnotou príkonu trojfázového asynchrónneho motora, zodpovedajúcou mechanickému nastaveniu trecej spojky, ktorá pri tejto hodnote prešmykuje, čím sa zamedzí mechanické poškodenie výhybky.
Meranie časového priebehu činného príkonu sa spúšťa v okamihu zvýšenia elektrického prúdu motora prestavníka nad hodnotu 0,1 Αθί a trvá 6 s, pričom meranie sa vzorkuje s periódou 1 ms, z okamžitých hodnôt napätia a elektrického prúdu jednej fázy asynchrónneho motora prestavníka sa vypočítava hodnota jeho príkonu za čas jednej periódy trvajúcej 20 ms, zodpovedajúcej frekvencii 50 Hz striedavého napájacieho napätia, čím sa v zázname trvajúcom 6 s zaznamenáva rad 300 hodnôt činného príkonu, ktoré sa spoločne s časom začiatku merania a údajom o smere prestavovania výhybky archivujú, zobrazujú a porovnávajú s dopredu nastavenými medznými hodnotami.
Výhodami spôsobu podľa tohto vynálezu sú vyššia spoľahlivosť merania prevádzkového stavu výhybiek a možnosť predikcie nutnosti údržby výhybiek podľa ich aktuálneho stavu a jeho zmien. Výhodou je racionalizácia údržby
-3výhybiek spojená s centralizovaným meraním, kedy sa meria každé prestavenie výhybky a kedy je možné na základe aktuálneho stavu a jeho zmien vykonávať predikciu nutnosti ich údržby.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na pripojených výkresoch sú zobrazené príklady vyhotovenia predloženého vynálezu, ktoré sú v ďalšom texte opísané podrobnejšie.
Na obr. 1 je vyobrazené hlavné okno zobrazovacieho programu meracích jednotiek zariadenia, pracujúceho spôsobom podľa tohto vynálezu, ktoré umožňuje načítať všetky, alebo len nové priebehy prestavných príkonov z niekoľkých týchto jednotiek a zobraziť jeden alebo viacej vybraných priebehov. Hlavné okno programu zobrazuje vľavo zoznamy meracích jednotiek zariadenia a prestavníkov výhybiek, ktoré sú merané, vpravo zoznamy zmeraných priebehov vybraného prestavníka a aktuálnu hodnotu izolačného odporu napájacieho kábla a prestavníka oproti zemi.
Na obr. 2 je graf so zobrazením časového priebehu resp. niekoľko priebehov prestavníka výhybky do obidvoch smerov.
Na obr. 3 je graf, zobrazujúci úroveň nastavenia trecej spojky výhybky a ďalšie dve úrovne vo voliteľnom pomere k nastaveniu spojky. Pri výhybke možno zobraziť časový vývoj (trend) maximálnych hodnôt príkonov výhybky do vybraného smeru a odčítať hodnoty jednotlivých prestavení, je to vyobrazené na grafe na obr.4, z ktorého je zrejmé i kolísanie hodnôt počas denného cyklu.
Na obr. 5 a 6 je zobrazené prestavovanie výhybky do jedného smeru (poloha mínus) a do opačného smeru (poloha plus), kde vľavo je znázornený priebeh prestavného odporu v kN, merané klasickou metódou pomocou meracieho čapu, zatiaľ čo vpravo priebeh činného príkonu jednej fázy trojfázového asynchrónneho motora vo wattoch, merané jednotkou zariadenia, pracujúcej spôsobom podľa tohto vynálezu.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Bolo odskúšané a overené diagnostické zariadenie, ktoré priebežne sleduje a vyhodnocuje prestavné odpory železničnej výhybky, archivuje ich a porovnáva s maximálne povolenou silou prestavníka výhybky a na základe porovnania dáva upozornenie na údržbu. Zariadenie pracuje na princípe merania činného príkonu trojfázového asynchrónneho motora prestavníka. Činný príkon je priamo úmerný okamžitej sile, ktorou prestavník pôsobí na výhybku pri prestavovaní a tým i priamo
-4úmerný okamžitej hodnote prestavného odporu výhybky. Meranie, archivovanie a vyhodnocovanie je vykonávané na úrovni príkonu zmeraného v jednej fáze napájania motora prestavníka. Príkon motora sa meria so vzorkovacou periódou 1 ms.
Z okamžitých hodnôt napätia a prúdu je vypočítaná okamžitá hodnota príkonu jednej fázy a ďalej hodnota príkonu jednej fázy za čas jednej periódy dĺžky T
P = \p(í)dt ·* o
Integrál počas jednej periódy T je nahradený súčtom okamžitých hodnôt p(t) počas jednej periódy striedavého napájacieho napätia. Rad 300 hodnôt činného príkonu, udávaných vo wattoch, sa spolu s časom začiatku prestavovania a smerom prestavovania uloží do pamäte. Zariadenie dokáže merať príkony až štyroch prestavníkov súčasne a pre každý prestavnik uchovať v pamäti priebehy príkonov 50 prestavení. Meranie sa spúšťa od nárastu prúdu nad hodnotu 0,1 Aef v meranej fáze a trvá 6 s. Najstaršie záznamy sú nahradzované najnovšími.
Obsah pamäte meracej jednotky zariadenia sa prenáša do počítača s vyhodnocovacím programom, ktorý umožňuje okrem komunikácie so zariadením archivovať dáta v úložnom priestore počítača a vykonávať ich správu. Dáta sú v zoznamoch rozdelené po jednotlivých meracích jednotkách zariadenia a ďalej členené po jednotlivých výhybkách.
V zoznamoch prestavovania sú okrem údajov o začiatku prestavovania a smeru prestavovania výhybky uvedené i hodnoty maximálneho príkonu a celkovej prestavovanej práce počas prestavovania. Farebným vyznačením záznamu sú odlíšené dve úrovne upozornenia na zvýšený prestavný odpor výhybky. Grafy priebehov príkonov (viď pripojené výkresy) umožňujú zobrazovať jednotlivé priebehy i skupiny priebehov príkonov. U aktuálneho priebehu možno pomocou kurzora odčítať okamžité hodnoty. V grafoch je možné rovnako zobraziť hranice pre obidve úrovne upozornenia a podľa príkonu zmeraného pri chode prestavníka do spojky možno nastaviť hranicu maximálne povolenej sily prestavníka, od ktorej sa úrovne upozornenia odvodzujú. Graf maximálnych hodnôt príkonov dáva informáciu o časovom vývoji maximálnych hodnôt príkonov, resp. prestavných odporov.
Jadrom meracej jednotky zariadenia je mikroprocesor s interným AD prevodníkom.
Komunikačné rozhranie jednotky má prenosovú rýchlosť 57,6 kbps a komunikačná linka je galvanický oddelená. Adresa jednotky je uložená v pamäti EEPROM. V pamäti ROM je
-5uložené jedinečné identifikačné číslo jednotky. Jednotka má zabudovaný zdroj skúšobného napätia, ktoré je do 10 s po skončení prestavovania výhybky privedené medzi napájači vodič meranej fázy prestavníka výhybky a uzemňujúci vodič. Po 30 sekundách, po ustálení nabíjacích prúdov, sa priebežne meria veľkosť zvodových prúdov, ktoré zodpovedajú izolačným odporom napájacích káblov a prestavníkov. Skúšobné jednosmerné napätie 100 V na kontrolu izolačného stavu poskytuje galvanický oddelený zdroj. Meranie pretekajúcich zvodových prúdov zaisťuje externý multiplexovaný 12bitový AD prevodník s časom prevodu 10 ps. Tento AD prevodník súčasne kontroluje veľkosť skúšobného napätia a podľa neho vykonáva korekciu výpočtu odporu. Ak je hodnota skúšobného napätia mimo povolenej tolerancie ±10 %, červená kontrolka na čelnom paneli indikuje poruchu jednotky. Ak poklesne vypočítaný izolačný odpor pod hodnotu 1 ΜΩ dôjde k rozsvieteniu výstražnej žltej LED. Ak poklesne vypočítaný izolačný odpor pod hodnotu 230 kD dôjde k rozsvieteniu poruchovej červenej LED a odpadnutiu kontaktu výstupného relé.
Vstupy pre meranie napätia i prúdov sú galvanický oddelené meracími transformátormi. Po zvýšení prúdu motorom prestavníka výhybky nad hodnotu 0,1 Aef dôjde k odpojeniu skúšobného napätia od napájacieho vodiča a začne zaznamenávanie priebehu činného príkonu motora príslušného prestavníka, ktoré trvá 6 s a je indikované na čelnom paneli rozsvietením zelenej kontrolky príslušného prestavníka. Vzorkovanie napätia a prúdov s periódou 1 ms zaisťuje interný multiplexovaný 10bitový AD prevodník mikroprocesora s časom prevodu 10 ps. Súčasne je prečítaný smer prestavovania podľa povelov na príslušných vstupoch v čase začiatku prestavovania. Zmerané priebehy sú spolu s informáciou o čase a smere prestavovania ukladané do externej pamäte RAM.
Zobrazovací program meracích jednotiek zariadenia umožňuje načítať všetky alebo len nové priebehy prestavných príkonov z niekoľkých týchto jednotiek a zobraziť jeden alebo viac vybraných priebehov. Hlavné okno programu (viď obr. 1) zobrazuje vľavo zoznamy jednotiek zariadenia a prestavníkov výhybiek, ktoré sú merané, vpravo zoznamy zmeraných priebehov vybraného prestavníka a aktuálne hodnoty izolačného odporu napájacieho kábla a prestavníka oproti zemi. Smery prestavovania do polohy mínus a plus sú rozlíšené v zozname označením SM a SP. Farebne sú odlíšené záznamy, u ktorých maximá prekračujú povolené medzné hodnoty. Označením je možné vybrať záznamy, ktoré majú byť zobrazené v grafe.
-6V grafe na obr. 2 je možné súčasne zobraziť niekoľko priebehov do obidvoch smerov aj z niekoľko prestavníkov výhybiek. Zvolený záznam je zvýraznený a je možné z neho odčítať okamžité hodnoty pomocou kurzora. Zoznam vybraných záznamov je vľavo od grafu. Modro je vykreslený smer SM, červeno smer SP. Na pozadí je graf maximálnej sily prestavníka zodpovedajúci nastaveniu trecej spojky prestavníka.
V grafe na obr. 3 je možné navyše zobraziť úroveň nastavenia trecej spojky výhybky a ďalšie dve úrovne vo voliteľnom pomere k nastaveniu spojky. Posunutím prerušovanej čiary možno nastaviť hranicu na hodnotenie prestavných odporov. Táto sa nastavuje podľa priebehu chodu prestavníka do spojky. Spodná žltá a horná červená hranica sú v zvolenom pomere k tejto hranici. Pokiaľ príkon prestavníka prekročí nastavenú úroveň, záznam je v zozname zvýraznený zodpovedajúcou farbou. Farby grafov a úrovní sú užívateľsky nastaviteľné.
Pri výhybke možno zobraziť časový vývoj (trend) maximálnych hodnôt príkonov výhybky do vybraného smeru a odpočítať hodnoty jednotlivých prestavení (viď obr. 4). Na grafe na obr. 4 je zjavné i kolísanie hodnôt počas denného cyklu. Vrcholy predstavujú chod prestavníka do trecej spojky.
Priebehy prestavných odporov a mechanických síl zmerané klasickou metódou pomocou meracieho čapu (s elektrickým prevodníkom meraných síl) a priebehy činných príkonov motorov prestavníkov zmerané jednotkou tohto zariadenia, pracujúceho spôsobom podľa tohto vynálezu si navzájom zodpovedajú.
Vzájomná závislosť obidvoch priebehov je daná vzťahom;
y(t) = ax x(t) + b + c kde y(t) je priebeh zmeraný jednotkou zariadenia podľa vynálezu, x(t) je priebeh zmeraný klasickou metódou, a je konštanta úmernosti prevodu medzi príkonom a silou, b reprezentuje elektrické straty vo vedení a motore prestavníka, c reprezentuje mechanické straty v prestavníku.
V praxi sa ukazuje, že súčet b + c obvykle dosahuje hodnoty medzi 72 W až 80 W. To závisí predovšetkým od vzdialenosti prestavníka od stanice a menej od stavu prestavníka. Pre porovnanie je treba z pravého grafu na obr. 5 a 6 túto hodnotu odčítať. Pri meraní pomocou tohto zariadenia, pracujúceho spôsobom podlá tohto vynálezu, možno
-7v programe nastaviť automatické orezanie začiatku grafu, kedy sa roztáča motor, vymedzujú sa vôle, ale ešte nedochádza k prestavovaniu výhybky. Prestavovanie výhybky do jedného smeru a do opačného smeru je znázornené na obr. 5 a obr. 6 (smer do polohy mínus označený SM na obr. 5, opačný smer do polohy plus označený SP na obr. 6). Vľavo na obr. 5 a 6 je znázornený priebeh prestavného odporu v kN, merané klasicky, vpravo priebeh činného príkonu jednej fázy trojfázového asynchrónneho motora vo wattoch, merané jednotkou zariadenia, pracujúceho spôsobom podľa tohto vynálezu.
Priemyselná využiteľnosť
Vynález je využiteľný na zisťovanie prevádzkového stavu železničných výhybiek s prestavníkmi, poháňanými trojfázovými asynchrónnymi motormi.
Claims (2)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Spôsob zisťovania prevádzkového stavu železničných výhybiek, kde každá výhybka obsahuje aspoň jeden prestavník, poháňaný trojfázovým asynchrónnym motorom, spojeným s pohyblivými mechanickými časťami výhybky cez prevodovku a treciu spojku a zariadenie na prevod točivého pohybu na posuvný pohyb, vyznačujúci sa tým, že pri zmene polohy prestavníka sa meria časový priebeh činného príkonu jednej z fáz trojfázového asynchrónneho motora, ktorý je priamo úmerný mechanickej sile, ktorou prestavník pôsobí na pohyblivú časť výhybky, pričom sa tento priebeh archivuje a porovnáva s maximálne povolenou hodnotou príkonu trojfázového asynchrónneho motora, zodpovedajúcou mechanickému nastaveniu trecej spojky, ktorá pri tejto hodnote prešmykuje, čím sa zamedzí mechanickému poškodeniu výhybky.
- 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že meranie časového priebehu činného príkonu sa spúšťa v okamihu zvýšenia elektrického prúdu motora prestavníka nad hodnotu 0,1 Aef a trvá počas 6 s, pričom meranie sa vzorkuje s periódou 1 ms, z okamžitých hodnôt napätia a elektrického prúdu jednej fázy asynchrónneho motora prestavníka sa vypočítava hodnota jeho príkonu počas jednej periódy dĺžky 20 ms, zodpovedajúcej frekvencii 50 Hz striedavého napájacieho napätia, čím sa v zázname dĺžky 6 s zaznamenáva rad 300 hodnôt činného príkonu, ktoré sa spoločne s časom začiatku merania a údajom o smere prestavovania výhybky archivujú, zobrazujú a porovnávajú s dopredu nastavenými medznými hodnotami.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2009-309A CZ304914B6 (cs) | 2009-05-19 | 2009-05-19 | Způsob monitorování přestavného odporu železniční výhybky |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK472009A3 true SK472009A3 (sk) | 2011-02-04 |
SK288184B6 SK288184B6 (sk) | 2014-04-02 |
Family
ID=43217511
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK47-2009A SK288184B6 (sk) | 2009-05-19 | 2009-07-13 | Spôsob zisťovania prevádzkového stavu železničných výhybiek |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ304914B6 (sk) |
LT (1) | LT2010039A (sk) |
SK (1) | SK288184B6 (sk) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN105235715B (zh) * | 2015-11-16 | 2018-03-13 | 西安晶海中德铁路电气有限公司 | 一种在线检测一体化转辙机和监控方法 |
CN112061174A (zh) * | 2020-07-28 | 2020-12-11 | 南京铁道职业技术学院 | 道岔转换阻力智能监控装置和方法 |
CN112525393B (zh) * | 2020-11-26 | 2022-06-28 | 交控科技股份有限公司 | 道岔阻力纠偏和道岔电流报警方法、装置和电子设备 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP2875857B2 (ja) * | 1990-06-26 | 1999-03-31 | 東海旅客鉄道株式会社 | 転てつ器監視装置 |
JP3020268B2 (ja) * | 1990-10-18 | 2000-03-15 | 財団法人鉄道総合技術研究所 | 電気転てつ機の転換不能予知方法及び装置 |
JP3683118B2 (ja) * | 1999-03-10 | 2005-08-17 | 財団法人鉄道総合技術研究所 | 電気転てつ機 |
-
2009
- 2009-05-19 CZ CZ2009-309A patent/CZ304914B6/cs unknown
- 2009-07-13 SK SK47-2009A patent/SK288184B6/sk unknown
-
2010
- 2010-05-11 LT LT2010039A patent/LT2010039A/lt unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK288184B6 (sk) | 2014-04-02 |
LT2010039A (en) | 2011-01-25 |
CZ304914B6 (cs) | 2015-01-21 |
CZ2009309A3 (cs) | 2010-12-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN110850327B (zh) | 一种铁路电源屏的故障监测系统和方法 | |
CN107351730B (zh) | 一种电气化铁路列车不断电自动过分相系统及其运行方法 | |
CN104768861B (zh) | 安全装置、电梯系统、变频器以及监测电梯系统中电气安全的方法 | |
CN105759200A (zh) | 一种有载分接开关工作状态在线监测及预警方法 | |
CN204243896U (zh) | 用于配电网的开关状态监测装置 | |
CN101699306B (zh) | 电力二次系统电流采集回路监测方法 | |
DE102008028017A1 (de) | Verfahren und Diagnoseanlage zur Überwachung eines Schleifringsystems in Elektromaschinen | |
SK472009A3 (sk) | Spôsob zisťovania prevádzkového stavu železničných výhybiek | |
KR20150003168A (ko) | 부하 시 탭 절환기를 모니터링하는 방법 | |
CN103941180A (zh) | 一种高压线路断路器状态监测系统 | |
CN1427783A (zh) | 道岔诊断方法和道岔诊断装置 | |
JP2005073478A (ja) | 機器監視装置及び機器監視システム | |
KR20230000192A (ko) | 컷아웃 스위치 제어장치 및 그 방법 | |
CN117476322A (zh) | 一种有载调压油浸式变压器及其控制方法 | |
FI3507612T3 (fi) | Laite sähköisen käyttömoottorin avulla käytetyn mekaanisen laitteiston diagnosoimiseksi | |
SK702009U1 (en) | Device for detecting operational status of railway points | |
CN110473724A (zh) | 一种中压电力开关自动三相控制系统 | |
AT513095A1 (de) | Elektrisch angetriebenes Schienenfahrzeug | |
JP6008658B2 (ja) | 単線自動閉そく装置常態監視装置 | |
JP2023036059A (ja) | 鉄道車両 | |
CN202661582U (zh) | 用于铁路电力机车车顶高压设备绝缘诊断的多功能装置 | |
CN104868454A (zh) | 备用电源自投保护系统 | |
KR101796729B1 (ko) | 변전설비 감시 및 경보 장치 | |
TWI651231B (zh) | 道岔監控系統及其方法 | |
Dolezilek et al. | Decision-making information from substation IEDs drives equipment life extension, modernization, and retrofitting |