SK422019U1 - Mäkká aktívna spájka na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie - Google Patents

Mäkká aktívna spájka na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie Download PDF

Info

Publication number
SK422019U1
SK422019U1 SK42-2019U SK422019U SK422019U1 SK 422019 U1 SK422019 U1 SK 422019U1 SK 422019 U SK422019 U SK 422019U SK 422019 U1 SK422019 U1 SK 422019U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
solder
active
metallic
soldering
soft
Prior art date
Application number
SK42-2019U
Other languages
English (en)
Other versions
SK8675Y1 (sk
Inventor
Roman Koleňák
Igor Kostolný
Original Assignee
Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave filed Critical Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave
Priority to SK42-2019U priority Critical patent/SK8675Y1/sk
Publication of SK422019U1 publication Critical patent/SK422019U1/sk
Publication of SK8675Y1 publication Critical patent/SK8675Y1/sk

Links

Landscapes

  • Ceramic Products (AREA)

Abstract

Mäkká aktívna spájka pozostáva z 0,5 až 5 % hmotn. Ti, 2,5 až 15 % hmotn. Ag, pričom zvyšok je Bi. Touto mäkkou aktívnou spájkou sa spája nekovový materiál s nekovovým/kovovým materiálom priamo alebo postupne, ultrazvukom alebo laserom.

Description

Technické riešenie sa týka zloženia mäkkej aktívnej spájky na spájkovanie nekovových materiálov s nekovovými alebo kovovými materiálmi pri vyšších aplikačných teplotách a jej použitia. Technické riešenie patrí do oblasti spájkovania bezolovnatými spájkami v elektrotechnickom, strojárskom a automobilovom priemysle.
Doterajší stav techniky
Keramické materiály (napr. AI2O3, A1N, SiC a pod.), niektoré nekovové (Si, Ge, grafit, sklo a pod.) a ťažko spájkovateľné kovové materiály (W, Mo, Ta a pod.) sa v súčasnosti spájkujú nepriamo tak, že na povrch keramického materiálu sa nanesie spájkovateľný kovový povlak až potom sa realizuje samotné spájkovanie. Pokovovaním keramiky sa odstraňujú problémy spojené so zmáčateľnosťou keramických a niektorých nekovových materiálov. Z hľadiska voľby typu pokovovania treba poznať, pri akej prevádzkovej teplote bude spájkovaná súčiastka pracovať. Podľa toho sa použije na spájkovanie buď mäkká, alebo tvrdá spájka. Požadovaný kovový spájkovateľný povlak sapotom získa:
• buď vpaľovaním kovových roztokov buď žiaruvzdorných kovov Mo, Mn, W (s následným poniklovaním) alebo drahých kovov Ag, Au, Pt a pod., • alebo fyzikálnou a chemickou depozíciou, ktorými sa vytvárajú tenké povlaky napr. Au, Ag, Ni a ich kombinácie.
Vytvorený kovový spájkovací povlak zabezpečí vynikajúcu zmáčavosť povrchu materiálu spájkou, ktorý je inak nezmáčavý.
V stave techniky je známe aj spájkovanie nekovových materiálov (AI2O3, A1N, SiC, Si, Ge, grafit, sklo a pod.) alebo ťažko spájkovateľných materiálov (W, Mo, Ta a pod.) s využitím tzv. aktívnej spájky, ktorá obsahuje malé množstvo aktívneho kovu (napr. Mg, Ba, La, Ti). Priame spájkovanie s využitím tzv. aktívnej spájky je známe napr. z patentovej prihlášky US 2013323530 A1 opisujúcej spájkovanie kovových materiálov s nekovovými, pričom podstatou vynálezu bolo obsiahnutie aktívneho kovu (napr. Ti, Mg a pod.) v spájke na báze Sn-Zn s prídavkom napr. Bi alebo In. Takáto spájka je určená pre nižšie aplikačné teploty od 150 °C do 200 °C. Základom väčšiny aktívnych spájok známych v stave techniky je Sn alebo Pb. Pb je postupne nahrádzané alternatívnymi prvkami, keďže je považované za škodlivé. Sn zas zapríčiňuje znižovanie aplikačnej teploty danej spájky. Takéto spájky teda nie sú priamo porovnateľné so spájkou na báze Bi-Ag s prídavkom Ti podľa tohto technického riešenia.
Samotná zliatina Bi-Ag je ako spájka známa v stave techniky (Spinelli J. E. et al., Microstructure, phases morphologies and hardness of a Bi-Ag eutectic alloy forhigh temperature soldering applications, Materials & Design, Volume 58, 2014, p. 482-490), nie je ju však možné považovať za aktívnu spájku určenú na spájkovanie nekovových (napr. keramických) alebo ťažko spájkovateľných materiálov.
Vzhľadom na to, aby sa skrátil čas potrebný na vyhotovenie spájkovaného spoja dvoch keramických materiálov alebo spoja keramického materiálu s kovom bez povlakovania, nastala snaha riešiť tento problém technickými prostriedkami. Výsledkom tohto úsilia je ďalej opisované zloženie mäkkej aktívnej spájky na spájkovanie nekovových materiálov s nekovovými/kovovými materiálmi pri vyššej aplikačnej teplote a jej použitie v metódach ultrazvukového, laserového alebo postupného spájkovania podľa technického riešenia.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje mäkká aktívna spájka na spájkovanie nekovových materiálov s kovovými/nekovovými materiálmi pri vyšších aplikačných teplotách podľa tohto technického riešenia. Prínos spočíva v tom, že spája vhodný aktívny kov s vhodnou základnou bázou. Ako báza bolo navrhnuté zloženie Bi-Ag, pričom aktívnom kovom je titán. Pokiaľ v aktívnych spájkach známych v stave techniky je bizmut používaný ako legúra s malým celkovým podielom, často pod 10,0 % hmotn., mäkká aktívna spájka podľa tohto technického riešenia používa bizmut v kombinácii so striebrom ako základ spájky.
Spájka na báze Bi-Ag je perspektívnou náhradou spájok za olovnaté spájky pre vyššie aplikačné teploty vo všeobecnosti na spájkovanie kovových materiálov. Spolu s touto bázou boli odskúšané viaceré aktívne kovy. Pri návrhu a výrobe spájky sa použili nasledovné kritéria: vyrobiteľnosť spájky s aktívnym kovom, prijateľná cena, relatívne nízka toxicita, štruktúrna kompatibilita so základnou bázou Bi-Ag, aktívny kov musí mať dostatočnú reakčnú schopnosť s čo najväčšou škálou spájkovaných materiálov. Za najlepší výber možno považovať legovanie titánom Titán je vo všeobecnosti veľmi reaktívny kov. Má vysokú afinitu ku kyslíku a ďalším prvkom, ktoré sú zložkami spájkovaných materiálov. V procese spájkovania titán zo spájky reaguje s povrchom spájkovaného substrátu, čo zabezpečuje zmáčavosť a následne vznik pevnej väzby. Pevnosť spo2
S K 42-2019 Uí jov bola od 20 do 51 MPa, čo je dostatočné pre spájky podobného typu. Podstata technického riešenia spočíva v tom, že mäkká aktívna spájka pozostáva z 0,5 až 5 % hmotn. Ti, 2,5 až 15 % hmotn. Ag, pričom zvyšok je Bi. Spájka tiež môže obsahovať bežné nečistoty a prímesi ako je napríklad meď, hliník, zinok, zvyčajne v stopových množstvách.
Výhody mäkkej aktívnej spájky podľa technického riešenia sú zjavné z účinkov, ktorými sa prejavujú navonok. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že spájka podľa tohto technického riešenia je v kombinácii napr. s ultrazvukovou alebo laserovou alebo aj inou aktiváciou (wave soldering alebo reflow soldering) vhodná na priame spájkovanie keramických a iných ťažko spájkovateľných materiálov bez použitia povlakovania a bez použitia taviva. Znižuje sa tak čas potrebný na vyhotovenie spojov, zlepšuje sa hygiena pracovného prostredia a zlepšuje sa ekonomika výroby spájkovaných spojov. Aktívny prvok je dôležitou súčasťou spájky, pretože zabezpečuje zmáčavosť a vznik väzby medzi kovovou spájkou a keramickým materiálom Podstatnou výhodou predmetnej spájky je jej využiteľnosť pri vyšších aplikačných teplotách bez využitia taviva. Vyššia aplikačná teplota predurčuje využiteľnosť tejto spájky najmä v procese postupného spájkovania.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na Obr. 1 je graf znázorňujúci šmykovú pevnosť spájkovaného spoja pri rôznych spájkovaných dvojiciach materiálov.
Príkladý uskutočnenia
Jednotlivé uskutočnenia mäkkej aktívnej spájky na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie v spájkovaní nekovového materiálu s nekovovým/kovovým materiálom podľa technického riešenia sú predstavované na ilustráciu a nie ako obmedzenie. Odborníci poznajúci stav techniky nájdu alebo budú schopní zistiť s použitím nie viac ako rutinného experimentovania mnoho ekvivalentov k špecifickým uskutočneniam technického riešenia. Aj takéto ekvivalenty budúpatriť do rozsahu nasledujúcich nárokov na ochranu.
Príklad 1
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia technického riešenia je opísané zloženie mäkkej aktívnej spájky na báze Bi-Ag s prídavkom Ti. Mäkká aktívna spájka pozostáva z 2 % hmotn. Ti, 11 % hmotn. Ag, pričom zvyšok je Bi.
Príklad 2
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia technického riešenia je opísané zloženie mäkkej aktívnej spájky na báze Bi-Ag s prídavkom Ti. Mäkká aktívna spájka pozostáva z 3 % hmotn. Ti, 11 % hmotn. Ag, pričom zvyšok je Bi.
Príklad 3
Na spájkovanie keramického materiálu A1N/A1N sa použila aktívna spájka BiAgllTi2 v liatom stave. Pri spájkovaní sa spoj ohrieval horúcou doskou za podpory aktivácie ultrazvukom s frekvenciou 40 kHz. Teplota spájkovania bola 370 °C.
Príklad 4
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia sa na spájkovanie SiC s meďou použila aktívna spájka BiAgllTi2 vo forme ingotu. Pri spájkovaní sa spoj ohrieval horúcou doskou za podpory aktivácie ultrazvukom s frekvenciou 40 kHz. Teplota spájkovania bola 370 °C.
Príklad 5
V tomto príklade podľa obrázku 1 sa spájkou BiAgllTi3 spájkovali rôzne dvojice materiálov a to Cu/Cu, Ni/Ni, AI2O3/CÚ, ZrCfe/Cu, ΑΙΝ/Cu, SÍ3N4/CU a SiC/Cu. Dosiahnuté šmykové pevnosti spojov sú znázornené v grafe na obrázku 1.
Priemyselná -využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť mäkkej aktívnej spájky na báze Bi-Ag s prídavkom Ti podľa tohto technického riešenia je perspektívnou náhradou spájok za olovnaté spájky pre vyššie aplikačné teploty. Uplatnenie môže nájsť v elektronickom, elektrotechnickom, ale aj v automobilovom priemysle. Môže sa použiť pri postupnom
S K 42-2019 Uí spájkovaní v progresívnych technológiách zapuzdrovania, ako napr. technológie: Balí Qid Array (BGA), Flip-Chip technology (C4), Chip-Scale-Package (CSP) alebo Multi-Chip Module (MCM).

Claims (1)

  1. S K 42-2019 Uí
    NÁROKY NA OCHRANU
    1. Mäkká aktívna spájka, vyznačujúca sa tým, že pozostáva z 0,5 až 5 % hmotn. Ti, 2,5 až 15 % hmotn. Ag, pričom zvyšok je Bi.
    5 2. Použitie mäkkej aktívnej spájky na báze Bi-Ag s prídavkom Ti podľa nároku 1 na priame alebo postupné spájkovanie kontaktným ohrevom a zároveň ultrazvukom alebo laserom nekovových materiálov s nekovovými/kovovými materiálmi.
    10 1 výkres
SK42-2019U 2019-04-05 2019-04-05 Mäkká aktívna spájka na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie SK8675Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK42-2019U SK8675Y1 (sk) 2019-04-05 2019-04-05 Mäkká aktívna spájka na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK42-2019U SK8675Y1 (sk) 2019-04-05 2019-04-05 Mäkká aktívna spájka na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK422019U1 true SK422019U1 (sk) 2019-09-03
SK8675Y1 SK8675Y1 (sk) 2020-02-04

Family

ID=68108758

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK42-2019U SK8675Y1 (sk) 2019-04-05 2019-04-05 Mäkká aktívna spájka na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK8675Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK8675Y1 (sk) 2020-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR970010891B1 (ko) 고온의 무연 주석 기재 납땜 조성물
Bae et al. Microstructure and adhesion properties of Sn–0.7 Cu/Cu solder joints
MXPA04005835A (es) Soldadura blanda sin plomo.
Tikale et al. Performance and reliability of Al2O3 nanoparticles doped multicomponent Sn-3.0 Ag-0.5 Cu-Ni-Ge solder alloy
Sun et al. Intermetallic compound formation in Sn-Co-Cu, Sn-Ag-Cu and eutectic Sn-Cu solder joints on electroless Ni (P) immersion Au surface finish after reflow soldering
Cheng et al. Intermetallic compounds formed during the reflow and aging of Sn-3.8 Ag-0.7 Cu and Sn-20In-2Ag-0.5 Cu solder ball grid array packages
SK422019U1 (sk) Mäkká aktívna spájka na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie
SK352019A3 (sk) Mäkká aktívna spájka na báze Bi-Ag s prídavkom Ti a jej použitie
SK402020A3 (sk) Mäkká aktívna spájka na báze Zn s prídavkom Mg a Sr pre vyššie aplikačné teploty a jej použitie
SK9070Y1 (sk) Mäkká aktívna bezolovnatá spájka na báze Zn pre vyššie aplikačné teploty a jej použitie
SK1392018A3 (sk) Mäkká aktívna spájka na ultrazvukové spájkovanie nekovových a kovových alebo dvoch nekovových materiálov pri vyšších aplikačných teplotách
SK50322016U1 (sk) Mäkká aktívna spájka a spôsob spájkovania
SK288500B6 (sk) Mäkká aktívna spájka a jej použitie
SK8575Y1 (sk) Mäkká aktívna spájka na ultrazvukové spájkovanie nekovových a kovových alebo dvoch nekovových materiálov
SK9940Y1 (sk) Mäkká aktívna spájka na báze Zn s prídavkom Mg a Ti, prípadne Al a spôsob spájkovania
SK8133Y1 (sk) Mäkká bezolovnatá aktívna spájka a spôsob spájkovania
Xia et al. Effect of Aluminum Concentration on the Interfacial Reactions of Sn-3.0 Ag-x Al Solders with Copper and ENIG Metallizations
SK289191B6 (sk) Aktívna spájkovacia zliatina na báze Sn legovaná Sc
SK1112022U1 (sk) Mäkká aktívna spájka na báze Sn a Ag s prídavkom vanádu a spôsob spájkovania
SK9660Y1 (sk) Aktívna spájkovacia zliatina na báze Sn legovaná Sc
SK288485B6 (sk) Mäkká spájka na báze bizmut-striebro s prídavkom lantánu
Qu et al. Effect of Interval Aging Mode on IMC Growth between Low Ag Content Sn-0.3 Ag-0.7 Cu-0.5 Bi-Ni and Cu Substrate
EP3890919A1 (en) Active soft solder for ultrasonic soldering at higher application temperatures
CN107999996B (zh) 一种用于铝及其合金软钎焊的锡基无铅钎料合金
Wu et al. Intermetallic reactions in a Sn-20In-2.8 Ag solder ball-grid-array package with Au/Ni/Cu pads