SK289096B6 - Systém a spôsob na monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat - Google Patents

Systém a spôsob na monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat Download PDF

Info

Publication number
SK289096B6
SK289096B6 SK53-2020A SK532020A SK289096B6 SK 289096 B6 SK289096 B6 SK 289096B6 SK 532020 A SK532020 A SK 532020A SK 289096 B6 SK289096 B6 SK 289096B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
module
animal
control module
movement
transmitter
Prior art date
Application number
SK53-2020A
Other languages
English (en)
Other versions
SK532020A3 (sk
Inventor
Ing. CSc. Tongeľ Peter
Original Assignee
Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum filed Critical Národné Poľnohospodárske A Potravinárske Centrum
Priority to SK53-2020A priority Critical patent/SK289096B6/sk
Publication of SK532020A3 publication Critical patent/SK532020A3/sk
Publication of SK289096B6 publication Critical patent/SK289096B6/sk

Links

Landscapes

  • Housing For Livestock And Birds (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)

Abstract

Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat obsahuje minimálne jeden golier (A) na upevnenie na krk zvieraťa, ktorý obsahuje elektronický identifikátor (1) na identifikovanie zvieraťa a je pripojený na riadiaci modul (2), ktorý je napojený na vysielací/prijímací modul (3), na vibračný modul (4), zvukový modul (5), svetelný modul (6), elektrostatický a napájací modul (7) napojený na akumulátor (8); riadiaci modul (2) je spojený so snímačmi (10) na monitorovanie zvieraťa cez pripojený bluetooth modul (11) a riadiaci modul (2) je diaľkovo elektronicky spojený cez vysielací/prijímací modul (3) s externe umiestnenou riadiacou jednotkou (9) na ovládanie riadiaceho modulu (2) v prevádzkovom režime alebo je riadiaci modul (2) spojený cez vysielací/prijímací modul (3) s mobilnou vysielačkou (13), pričom riadiaca jednotka (9) je elektronicky napojená na jedno alebo viac externých koncových zariadení (14). Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat používa predmetné zariadenie.

Description

Technické riešenie sa týka systému a spôsobu na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu zvierat, najmä hospodárskych chovných zvierat.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa rieši problém monitorovania a usmerňovania pohybu hospodárskych chovných zvierat väčšinou pomocou ľudskej pracovnej sily, teda neautomatizovane.
Napr. spôsob privolávania kráv v systéme robotického dojenia je zabezpečený fyzickým zásahom farmárov - osobne musia dohliadať na to, aby sa všetky kravy dali podojiť.
V prípade, že sa niektorá krava nedá podojiť, musia ju vyhľadať a priviesť k dojaciemu robotu. Automatizácia procesu dojenia tak nie je úplná, pričom samotný robot na dojenie umožňuje plnoautomatickú prevádzku. Vyžaduje sa však pravidelné privedenie všetkých kráv zo stáda. Pri robotizovanom dojení dojníc sa musia nové dojnice, zaradené do stáda dojeného robotom, naučiť chodiť samovoľne na dojenie. Dojnicu je potrebné niekoľkokrát denne zaviesť do robota na dojenie. V robotickom zariadení na dojenie dostane zviera jadrové krmivo, čo ho stimuluje k samostatnému chodeniu na dojenie. Niektoré dojnice už po jednej alebo dvoch návštevách robota začnú chodiť na dojenie samostatne.
Niekedy sa však stane, že dojnica, ktorá chodila na dojenie dlhší čas samostatne, zrazu z neznámych príčin prestane chodiť i napriek tomu, že je na vrchole laktácie a má teda vysokú potrebu jadrového krmiva. V prípade, že dojnicu farmár zavedie do robota, aby bola podojená, je to strata času a zároveň je nevyhnutné mať na tento účel zamestnancov. Niektoré zvieratá však odmietajú samostatne chodiť na dojenie. Tento jav sa v stáde vyskytuje pri 2 až 5 percentách dojníc.
V takom prípade je nutné dojnicu minimálne dvakrát za deň doviesť do robota na dojenie. Vzhľadom na to, že najväčšou prednosťou robotizovaného dojenia je to, že sa dojnice doja samostatne bez prítomnosti človeka, takýto incident narúša celý koncept a podstatu robotizovaného dojenia.
Cieľom robotizovaného dojenia je úplne, resp. čo najviac eliminovať zásahy človeka pri robotickom dojení.
Zo stavu techniky sú známe tzv. virtuálne ohrady (niektoré umožňujú aj monitoring zvierat).
Známe sú aj zariadenia na monitorovanie kráv na zabezpečenie umelej inseminácie zvierat, napr. takéto zariadenie opisuje medzinárodne publikovaná patentová prihláška WO 2006/077589A2 z 19. 1. 2006 „A Method and Device for Detecting Estrus“ prihlasovateľa SCR ENGINEERS, LTD.
Elektronický spôsob monitorovania pohybu dojníc cez zariadenie umiestnené na tele zvieraťa je publikovaný v dokumente GB 2540802 z 29. 7. 2006 „A Calf Weaning Apparatus“ prihlasovateľa KL TECHNOLOGY DEVELOPMENTS LIMITED.
V praxi je potrebné riešiť problém monitorovania hospodárskych zvierat a usmerňovania ich pohybu novým dostupným spôsobom, ktorý by primal zvieratá k istému druhu správania, napr. by zabezpečil, aby dojnice chodili samostatne na dojenie.
Podstata vynálezu
Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat pozostáva z minimálne jedného goliera, ktorý je upevnený na krk zvieraťa a ktorý má pripojený elektronický identifikátor na identifikovanie zvieraťa pripojený na riadiaci modul. Riadiaci modul je napojený na vysielací/prijímací modul, na vibračný modul, zvukový modul, svetelný modul, elektrostatický a na napájací modul spojený s akumulátorom. Riadiaci modul je prepojený cez bluetooth modul so snímačmi na monitorovanie zvieraťa (teplota, pohybová aktivita, frekvencia prežúvania atď.).
Golier je cez riadiaci modul diaľkovo elektronicky spojený cez vysielací/prijímací modul 3 s externe umiestnenou riadiacou jednotkou. Riadiaca jednotka je elektronicky napojená na jedno alebo viac externých koncových zariadení a zabezpečuje automatický režim fungovania zariadenia.
V prípade potreby (napr. pri aplikácii virtuálny plot) je na riadiacu jednotku napojený aj GPS modul, ktorý sleduje polohu (GPS súradnice) zvieraťa.
Snímače na monitorovanie zvieraťa môžu byť umiestnené na tele zvieraťa alebo môžu byť implantované priamo v tele zvieraťa.
Na riadiaci modul môže byť elektronicky cez vysielací/prijímací modul pripojená mobilná vysielačka na ovládanie riadiaceho modulu, ktorá sa používa v režime tréningu zvieraťa.
Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat zariadením podľa tohto technického riešenia obsahuje nasledujúce kroky:
- na krk zvieraťa sa upevní golier s elektronickým identifikátorom na identifikovanie konkrétneho zvieraťa, - na telo zvieraťa a/alebo do tela zvieraťa sa umiestnia snímače na monitorovanie zvieraťa,
- riadiaci modul je napojený na snímače cez bluetooth modul,
- riadiaci modul monitoruje a zberá informácie o pohybe zvieraťa a odosiela ich cez vysielací/prijímací modul do riadiacej jednotky alebo do pripojenej mobilnej vysielačky,
- riadiaca jednotka v prípade použitia spracováva a vyhodnocuje informácie za jednotlivé zvieratá pomocou vloženého softvéru podľa dopredu nastavených algoritmov. V riadiacej jednotke vložený program na základe výsledkov spracovania dát automaticky vysiela z riadiacej jednotky cez vysielací/prijímací modul inštrukcie do riadiaceho modulu na aktiváciu jednotlivých pripojených modulov a/alebo posiela informácie na jedno alebo viac napojených externých koncových zariadení, napríklad vo forme elektronickej pošty alebo výpisov na obrazovku,
- v režime tréningu zvieraťa sa použije vysielačka, ktorá priamo posiela inštrukcie cez vysielací/prijímací modul do riadiaceho modulu.
Riadiaci modul na základe inštrukcie z riadiacej jednotky alebo z vysielačky aktivizuje vibračný modul a/alebo aktivizuje zvukový modul, a/alebo aktivizuje svetelný modul, a/alebo aktivizuje elektrostatický modul.
Praktické využitie systému v oblasti robotického dojenia je nasledujúce: golier pre dojnicu pomocou diaľkového signálu prinúti dojnicu, ktorá sa dlhšie nedojila, aby navštívila robot na dojenie. Signál môže vyslať človek cez vysielačku manuálne (pri tréningu dojnice), ale efektívnejší je spôsob, ak signál vyšle riadiaci systém prepojený na robot na dojenie.
Riadiaca jednotka vyhodnotí čas od posledného dojenia dojnice a po prekročení určitého časového úseku vyšle signál do obojka príslušnej dojnice, aby prišla na dojenie.
Je zvyčajne potrebné, aby dojnica absolvovala krátky tréning. Ak chovateľ zistí, že určitá dojnica nenavštívila robot na dojenie dlhší čas (napríklad spomínaných 12 hodín), musí dojnicu vyhľadať v stáde a zistiť jej zdravotný stav. Môže sa totiž stať, že dojnica je chorá alebo utrpela fyzický úraz a nie je schopná samostatne vstať alebo chodiť (akútna laminitída, mastitída alebo iné ochorenie). V prípade, že dojnica dokáže samostatne vstať a chodiť, nasadí dojnici golier, spustí zvukový a vibračný signál a zavedie dojnicu do robota na dojenie. Pri druhej návšteve robota sa spúšťa spolu so zvukovým a vibračným signálom aj elektrostatický krátkodobý signál (s najnižšiou intenzitou) a vedie sa dojnica k robotu na dojenie, kde sa všetky signály vypnú. Toto je potrebné vykonať minimálne dvakrát a pri každej ďalšej návšteve sa zvýši intenzita elektrostatického signálu. V ďalšom kroku, keď je predpoklad, že dojnica pochopila, čo sa od nej žiada, vyskúša sa, či po spustení zvukového a vibračného signálu vstane a pôjde sama k robotu na dojenie. Ak áno, tak tréning bol dostatočný a riadenie privolávania na dojenie sa môže delegovať riadiacej jednotke, teda napr. počítaču (v počítači sa zapne automatické privolávanie na dojenie).
Systém sa môže využiť aj ako privolávač na ošetrenie dojnice, keď sa dojnica dlhodobo lieči. Golier môže slúžiť aj na rýchle vyhľadávanie dojnice v stáde, vie sa ním zabezpečiť, že začne na krku dojnice blikať signálne svetlo a tiež počuť zvukový signál.
Do systému je možné zabudovať aj ďalšie funkcie, napr. GPS modul, merač aktivity dojnice a tak ďalej. Za najdôležitejšie sa však považuje, aby golier mal zabudovaný vysielací/prijímací modul, ktorý umožní obojstrannú komunikáciu medzi riadiacou jednotkou a zvieraťom. Dojnica má zabudované na tele (pod kožou) alebo v tele (v žalúdku, črevách, maternici...) rôzne senzory, ktoré budú komunikovať s golierom pomocou bluetooth spojenia a golier bude tieto údaje odovzdávať nadradenému počítaču. Už v súčasnosti je možné snímať niektoré telesné funkcie zvieraťa (intenzita prežúvania, telesná - pohybová aktivita, teplota tela, srdcový tep a pod.). Možno predpokladať, že v budúcnosti takéto senzory pribudnú, a tak sa dosiahne ucelenejší prehľad o zdraví zvierat.
V súčasnosti pracuje vo svete približne okolo 40 000 robotov, čo znamená, že približne 2 milióny dojníc sa dojí bez priamej prítomnosti človeka. Predpokladá sa, že tento počet sa v priebehu niekoľkých rokov mnohonásobne zvýši, a tak sledovanie zdravotného stavu dojníc počítačom bude nevyhnutné. Nehľadiac na spomínané prínosy systému v budúcnosti možno konštatovať, že už samotná funkcia privolávača na dojenie by mohla prispieť k masovejšiemu rozšíreniu robota na dojenie, a tým odľahčiť každodennú namáhavú prácu chovateľov dojníc.
Záujemcami o finálny produkt by mohli byť najmä farmári využívajúci dojacie roboty, resp. všetci farmári, ktorí majú záujem o monitoring svojich kráv, pričom funkcia privolávania na dojenie by bola iba jednou z ponúkaných funkcionalít systému.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obr. 1 znázorňuje systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat a prepojenie jeho jednotlivých častí bez GPS modulu.
Obr. 2 znázorňuje systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat a prepojenie jeho jednotlivých častí s GPS modulom.
Obr. 3 znázorňuje vývojový diagram fungovania systému na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu zvierat v automatickom režime.
Obr. 4 znázorňuje vývojový diagram fungovania systému na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu zvierat v režime tréningu zvieraťa.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat obsahuje minimálne jeden golier A, ktorý je upevnený na krk zvieraťa, ktorý obsahuje elektronický identifikátor 1 na identifikovanie zvieraťa. Tento je pripojený na riadiaci modul 2 napojený na vysielací/prijímací modul 3, na vibračný modul 4, zvukový modul 5, svetelný modul 6, elektrostatický a na napájací modul 7 napojený na akumulátor 8. Riadiaci modul 2 je spojený cez bluetooth modul 11 so snímačmi 10 na monitorovanie zvieraťa. Golier A je cez riadiaci modul 2 diaľkovo elektronicky spojený cez vysielací/prijímací modul 3 s externe umiestnenou riadiacou jednotkou 9 v automatickom režime alebo je napojený na vysielačku 13 na ovládanie riadiaceho modulu 2 v režime tréningu zvieraťa. Riadiaca jednotka 9 je elektronicky napojená na jedno alebo viac externých koncových zariadení 14.
Riadiaci modul 2 môže obsahovať podľa potreby GPS modul 12, najmä na zabezpečenie funkcie elektronického virtuálneho ohradníka.
Snímače 10 na monitorovanie zvieraťa môžu byť umiestnené na tele zvieraťa alebo môžu byť implantované priamo v tele zvieraťa.
Na riadiaci modul 2 môže byť elektronicky cez vysielací/prijímací modul 3 pripojená mobilná vysielačka 13 na ovládanie riadiaceho modulu 2 v režime tréningu zvieraťa.
Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat zariadením podľa tohto technického riešenia obsahuje nasledujúce kroky:
- na krk zvieraťa sa upevní golier A s elektronickým identifikátorom 1 na identifikovanie konkrétneho zvieraťa,
- na telo zvieraťa a/alebo do tela zvieraťa sa umiestnia snímače 10 na monitorovanie zvieraťa,
- riadiaci modul 2 je napojený na snímače 10 cez bluetooth modul 11,
- riadiaci modul 2 monitoruje a zberá informácie o pohybe zvieraťa a odosiela ich cez vysielací/prijímací modul 3 do riadiacej jednotky 9 alebo do pripojenej mobilnej vysielačky 13,
- v prípade režimu tréningu vysielačka 13 posiela priamo cez vysielací/prijímací modul 3 inštrukcie do riadiaceho modulu 2,
- v prípade automatického režimu riadiaca jednotka 9 spracováva a vyhodnocuje informácie za jednotlivé zvieratá podľa dopredu nastavených algoritmov,
- v riadiacej jednotke 9 vložený program na základe výsledkov spracovania dát automaticky vysiela z riadiacej jednotky 9 cez vysielací/prijímací modul 3 inštrukcie do riadiaceho modulu 2 na aktiváciu jednotlivých pripojených modulov a/alebo posiela informácie na jedno alebo viac napojených externých koncových zariadení 14, napríklad vo forme elektronickej pošty a notifikácií.
Riadiaci modul 2 na základe inštrukcie z riadiacej jednotky 9 alebo z mobilnej vysielačky 13 aktivizuje vibračný modul 4 a/alebo aktivizuje zvukový modul 5, a/alebo aktivizuje svetelný modul 6.
Príklad 2
V tomto príklade sa použije rovnaké zariadenie ako v príklade 1. V tomto prípade ide o spôsob vyhľadávania dojnice v stáde. Použije sa vysielačka 13. Chovateľ, ktorý potrebuje denne vyhľadať v stáde určitú dojnicu napríklad na účely liečenia, nasadí dojnici golier A. Pri vyhľadávaní dojnice stlačí príslušné tlačidlo na vysielačke 13 a dojnici sa na golieri A aktivizuje svetelný modul 6 a rozsvieti sa signálne svetlo. Podobne sa môže využiť aj zvukový modul 5 a aktivizovať zvukový signál. Takto ošetrovateľ jednoducho nájde dojnicu, na ktorej potrebuje vykonať zákrok (napr. liečenie antibiotikami, čistenie rany alebo ošetrenie končatín).
Príklad 3
V tomto príklade sa použije rovnaké zariadenie ako v príklade 1. Ide o situáciu, kedy chovateľ potrebuje, aby dojnica prišla samostatne do určitého vymedzeného priestoru, kde bude ošetrená. Použije sa vysielačka 13. V prípade, že sa na dojnici vykonáva denný zákrok niekoľko dní alebo týždňov (napr. liečenie chronickej mastitídy), je vhodné dojnicu naučiť, aby chodila na ošetrenie samostatne. Docieli sa to tak, že pri odovzdaní dojnice do vymedzeného priestoru sa spustí zvukový a vibračný signál a dojnica sa odvedie do tohto priestoru. Ďalej je vhodné, aby sa dojnici poskytlo jadrové krmivo a voda ako odmena. Takto sa mnohé dojnice za krátky čas naučia samostatne dostaviť na ošetrenie. V nevyhnutnom prípade sa môže využiť aj elektrostatický signál.
Príklad 4
V tomto príklade sa použije rovnaké zariadenie ako v príklade 1 a je opísaný spôsob, kedy chovateľ potrebuje, aby dojnica samostatne navštívila robot na dojenie. Je nutné podotknúť, že dojnica si vyžaduje krátky tréning. Použije sa vysielačka 13. Ak chovateľ zistí, že určitá dojnica nenavštívila robot na dojenie dlhší čas (napríklad 12 hodín), musí dojnicu vyhľadať v stáde a zistiť jej zdravotný stav. V prípade, že dojnica dokáže samostatne vstať a chodiť, nasadí dojnici golier A a spustí cez vysielačku 13 zvukový a vibračný signál, pričom zavedie dojnicu do robota na dojenie. Pri druhej návšteve robota spúšťa spolu so zvukovým a vibračným signálom aj krátkodobý elektrostatický signál (s najnižšou intenzitou) a vedie dojnicu k robotu na dojenie, kde všetky signály vypne.
Toto je potrebné vykonať minimálne dvakrát. Pri každej ďalšej návšteve sa intenzita elektrostatického signálu zvyšuje. V ďalšom kroku sa vyskúša, či po spustení zvukového a vibračného signálu dojnica vstane a pôjde sama k robotu na dojenie. Ak áno, tak tréning bol dostatočný a riadenie privolávania na dojenie sa môže delegovať na riadiacu jednotku 9 a zariadenie sa bude ďalej prevádzkovať v automatickom režime (v pripojenom počítači sa zapne automatické privolávanie na dojenie).
Príklad 5
V tomto príklade sa použije rovnaké zariadenie ako v príklade 1. Zariadenie pracuje v automatickom režime. Zviera má zabudované snímače 10 na niekoľko telesných funkcií, napríklad tep srdca, telesná teplota, pohybová aktivita a intenzita prežúvania. Všetky snímače 10 sú schopné posielať informáciu o stave zvieraťa prakticky nepretržito. Každý senzor má prepojenie cez bluetooth modul 11, ktorým komunikuje s golierom A a s jeho riadiacim modulom 2. Riadiaci modul 2 si v pravidelných časových intervaloch vyžiada údaje od jednotlivých senzorov 10, a potom ich na vyžiadanie zašle riadiacej jednotke 9 (do nadradeného počítača), kde sú dáta za jednotlivé zvieratá podľa dát z elektronického identifikátora 1 spracované a vyhodnotené softvérovou aplikáciou. Vo svojom rannom hlásení alebo okamžite, napr. pomocou e-mailu alebo SMS správy, upozorní riadiaca jednotka 9 chovateľa na jednotlivé skutočnosti, ktoré získala na základe prijatých a spracovaných signálov z jednotlivých senzorov 10 dojníc. Takto môže systém automaticky upozorniť chovateľa na choré dojnice, ktoré potrebujú okamžité liečenie (laminitída, horúčkovité ochorenie), alebo aj na dojnice, ktoré majú ruju.
Priemyselná využiteľnosť
Zariadenie podľa predkladaného riešenia je možné využiť najmä v oblasti chovu poľnohospodárskych zvierat a využije sa na diaľkové monitorovanie a ovládanie pohybu zvierat, najmä hospodárskych chovných zvierat, ako sú kravy, ovce, kozy a pod. Zariadenie vybavené GPS modulom sa dá využiť ako virtuálny ohradník. Zariadenie je možné použiť aj v zoologických záhradách na usmernenie pohybu zvierat alebo je ho možné použiť aj pri ochranárskych aktivitách, napr. na sledovanie zdravotného stavu zvierat vo voľnej prírode.
Zoznam vzťahových značiek golier A elektronický identifikátor 1 riadiaci modul 2 vysielací/prijímací modul 3 vibračný modul 4 zvukový modul 5 svetelný modul 6 elektrostatický a napájací modul 7 akumulátor 8 riadiaca jednotka 9 snímače 10 na monitorovanie zvieraťa bluetooth modul 11
GPS modul 12 mobilná vysielačka 13 externé koncové zariadenie 14

Claims (9)

1. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat, vyznaču júci sa tým, že obsahuje minimálne jeden golier (A) na upevnenie na krk zvieraťa, ktorý obsahuje elektronický identifikátor (1) na identifikovanie zvieraťa a je pripojený na riadiaci modul (2), ktorý je napojený na vysielací/prijímací modul (3), na vibračný modul (4), zvukový modul (5), svetelný modul (6), elektrostatický a napájací modul (7) napojený na akumulátor (8), a riadiaci modul (2) je spojený so snímačmi (10) na monitorovanie zvieraťa cez pripojený bluetooth modul (11), riadiaci modul (2) je diaľkovo elektronicky spojený cez vysielací/prijímací modul (3) s externe umiestnenou riadiacou jednotkou (9) na ovládanie riadiaceho modulu (2) v prevádzkovom režime alebo je riadiaci modul (2) spojený cez vysielací/prijímací modul (3) s mobilnou vysielačkou (13), pričom riadiaca jednotka (9) je elektronicky napojená na jedno alebo viac externých koncových zariadení (14).
2. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že riadiaci modul (2) je cez vysielací/prijímací modul (3) napojený na GPS modul (12).
3. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že snímače (10) na monitorovanie zvieraťa sú umiestnené na tele zvieraťa.
4. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nárokov 1 a 2, v y z n a č u j ú c i s a t ý m , že snímače (10) na monitorovanie zvieraťa sú umiestnené v tele zvieraťa.
5. Systém na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 1 alebo podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že na riadiaci modul (2) je elektronicky cez vysielací/prijímací modul (3) pripojená mobilná vysielačka (13) na ovládanie riadiaceho modulu (2) v režime tréningu zvieraťa.
6. Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat zariadením podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že obsahuje nasledujúce kroky: na krk zvieraťa sa upevní golier (A) s elektronickým identifikátorom (1), na telo zvieraťa a/alebo do tela zvieraťa sa umiestnia snímače (10) na monitorovanie zvieraťa, riadiaci modul (2) ja napojený na snímače (10) cez pripojený bluetooth modul (11), riadiaci modul (2) zberá informácie o pohybe zvieraťa a odosiela ich cez vysielací/prijímací modul (3) do vzdialenej riadiacej jednotky (9), v prípade použitia riadiacej jednotky (9) táto spracováva a vyhodnocuje informácie za jednotlivé zvieratá podľa dopredu nastavených algoritmov, v riadiacej jednotke (9) vložený program na základe výsledkov spracovania dát automaticky vysiela z riadiacej jednotky (9) cez vysielací/prijímací modul (3) inštrukcie do riadiaceho modulu (2) a/alebo posiela informácie vo forme elektronickej pošty a notifikácií na jedno alebo viac napojených externých koncových zariadení (14), v prípade použitia mobilnej vysielačky (13) táto priamo posiela cez vysielací/prijímací modul (3) inštrukcie do riadiaceho modulu (2).
7. Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že riadiaci modul (2) na základe pokynu z riadiacej jednotky (9) alebo z mobilnej vysielačky (13) aktivizuje vibračný modul (4).
8. Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že riadiaci modul (2) na základe pokynu z riadiacej jednotky (9) alebo z mobilnej vysielačky (13) aktivizuje zvukový modul (5).
9. Spôsob na diaľkové monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že riadiaci modul (2) na základe pokynu z riadiacej jednotky (9) alebo z mobilnej vysielačky (13) aktivizuje svetelný modul (6).
SK53-2020A 2020-05-07 2020-05-07 Systém a spôsob na monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat SK289096B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK53-2020A SK289096B6 (sk) 2020-05-07 2020-05-07 Systém a spôsob na monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK53-2020A SK289096B6 (sk) 2020-05-07 2020-05-07 Systém a spôsob na monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK532020A3 SK532020A3 (sk) 2021-11-10
SK289096B6 true SK289096B6 (sk) 2023-07-26

Family

ID=78467321

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK53-2020A SK289096B6 (sk) 2020-05-07 2020-05-07 Systém a spôsob na monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK289096B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK532020A3 (sk) 2021-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11963515B2 (en) Livestock location system
US9538729B2 (en) Cattle monitoring for illness
US10045511B1 (en) Cattle and other veterinary monitoring
CN101472469B (zh) 用于监视家畜状况的方法及系统
US20080147458A1 (en) Breeding support system
AU2015271672B2 (en) Data network for monitoring animals
AU2017334043B2 (en) A method, system and apparatus for detecting when an animal is in heat
CN108207653A (zh) 一种基于无人机的放牧系统
EP1286585B1 (en) Notification method and system
JP3635021B2 (ja) 家畜の誘導システム及びこのシステムを用いた自動給餌システム
SK289096B6 (sk) Systém a spôsob na monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat
SK8979Y1 (sk) Systém a spôsob na monitorovanie a usmerňovanie pohybu hospodárskych zvierat
KR20090011069A (ko) 센서 및 지피에스를 이용한 소 건강관리시스템
KR20190124573A (ko) 사물인터넷을 이용한 동물의 질병관리 시스템 및 그 운용방법
RU2768739C1 (ru) Система контроля физиологического состояния животных
RU203609U1 (ru) Активная ушная бирка для животных с функцией измерения температуры и движения, основанная на протоколе TI 15.4-Stack
WO2022093072A1 (ru) Активная ушная бирка для животных
Ruhil et al. Data sensing and computation technologies for amimal welfare
KR20150072500A (ko) 가축 분뇨를 이용한 건강 진단 시스템 및 그 방법
Müller et al. Special need cows and the installation of automatic milking systems.