SK288968B6 - An insecticidal and acaricidal additive into a carrier substrate for growing plants - Google Patents

An insecticidal and acaricidal additive into a carrier substrate for growing plants Download PDF

Info

Publication number
SK288968B6
SK288968B6 SK882019A SK882019A SK288968B6 SK 288968 B6 SK288968 B6 SK 288968B6 SK 882019 A SK882019 A SK 882019A SK 882019 A SK882019 A SK 882019A SK 288968 B6 SK288968 B6 SK 288968B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
acaricidal
insecticidal
entomopathogenic
additive
carrier substrate
Prior art date
Application number
SK882019A
Other languages
Slovak (sk)
Other versions
SK882019A3 (en
Inventor
Ing. CSc. Zemek Rostislav
Ing. Nermuť Jiří, Ph.D.
Ing. Konopická Jana
Ing. Bohatá Andrea, Ph.D.
Original Assignee
Biologické Centrum Av Čr, V.V.I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biologické Centrum Av Čr, V.V.I. filed Critical Biologické Centrum Av Čr, V.V.I.
Publication of SK882019A3 publication Critical patent/SK882019A3/en
Publication of SK288968B6 publication Critical patent/SK288968B6/en

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

The insecticidal and acaricidal additive for soil-based plant, plant substrate or compost-based plant substrate consists of a mixture of at least one strain of entomopathogenic fungus of the genus Isaria in a concentration ranging from 105 to 107 infectious particles per ml of carrier substrate and at least one strain of entomopathogenic nematode of the genus Steinernema in the range of 102 to 104 infectious particles per 1 ml of carrier substrate.

Description

Oblasť technikyThe field of technology

Vynález sa týka insekticídneho a akaricídneho aditíva do pôdneho nosného substrátu.The invention relates to an insecticidal and acaricidal additive to the soil carrier substrate.

Doterajší stav technikyCurrent state of the art

Ochrana väčšiny kultúrnych plodín a ovocných a okrasných drevín pred živočíšnymi škodcami spočíva predovšetkým v aplikácii pesticídov postrekom nadzemných častí rastlín. Životný cyklus radu hmyzích škodcov je však viazaný na pôdne prostredie, kde škodí na koreňoch, ako sú napr. larvy smútiviek, kováčikov či nosánikov, alebo do pôdy zaliezajú na účely zakuklenia alebo prezimovania, ako sú napr. strapky, pásavka zemiaková alebo makadlovka Tuta absoluta. Aplikácia chemických insekticídov a akaricídov, teda pesticídov určených na hubenie hmyzu a roztočov, priamo do pôdy nie je žiaduca z dôvodov rizika kontaminácie spodných vôd a kumulácie rezíduí v pôde. Hmyzie škodce vyskytujúce sa v pôde je však možné úspešne potlačiť pomocou ich prirodzených antagonistov, t. j. entomopatogénnych húb a entomopatogénnych hlístic. Obe skupiny organizmov sa bežne vyskytujú v prirodzenom pôdnom prostredí, nie vždy sú však dostatočne účinné, či už z dôvodu nízkej patogenicity daného kmeňa, alebo nízkej koncentrácie infektívnych častíc v pôde. Väčšina komerčne vyrábaných pestovateľských substrátov tieto organizmy bežne neobsahuje, a nechráni tak pestované rastliny pred škodcami.The protection of most cultivated crops and fruit and ornamental trees against animal pests consists primarily in the application of pesticides by spraying the above-ground parts of the plants. However, the life cycle of a number of insect pests is tied to the soil environment, where they damage the roots, such as the larvae of mourning beetles, woodpeckers, or weevils, or burrow into the soil for the purpose of pupation or hibernation, such as e.g. thrips, potato tapeworm or Tuta absoluta. The application of chemical insecticides and acaricides, i.e. pesticides designed to kill insects and mites, directly into the soil is not desirable due to the risk of groundwater contamination and the accumulation of residues in the soil. However, insect pests occurring in the soil can be successfully suppressed using their natural antagonists, i.e. j. entomopathogenic fungi and entomopathogenic nematodes. Both groups of organisms are commonly found in the natural soil environment, but they are not always effective enough, either because of the low pathogenicity of the given strain or the low concentration of infectious particles in the soil. Most commercially produced growing substrates do not normally contain these organisms, and thus do not protect cultivated plants from pests.

Technické riešenie podľa CZ 31982 opisuje pestovateľský substrát s insekticídnymi a akaricídnymi účinkami obsahujúci entomopatogénnu hubu z rodu Isaria. Nevýhodou uvedeného riešenia je najmä skutočnosť, že entomopatogénne huby nie sú dostatočne virulentné proti všetkým škodcom vyskytujúcim sa v pôde a pestovateľských substrátoch, nepôsobia napr. na zástupcov radu dvojkrídlovce. Vysokú účinnosť na larvy dvojkrídleho hmyzu aj ďalšie hmyzie škodce vykazujú entomopatogénne hlístice rodu Steinernema a Heterorhabditis. Entomopatogénne hlístice sú na trhu ako samostatné prípravky na ochranu rastlín určené na aplikáciu pomocou zálievky.The technical solution according to CZ 31982 describes a growing substrate with insecticidal and acaricidal effects containing an entomopathogenic fungus from the genus Isaria. The disadvantage of the mentioned solution is mainly the fact that entomopathogenic fungi are not sufficiently virulent against all pests occurring in the soil and growing substrates, they do not act e.g. to the representatives of the dipteran family. Entomopathogenic nematodes of the genera Steinernema and Heterorhabditis show high efficiency on the larvae of dipterans and other insect pests. Entomopathogenic nematodes are on the market as separate plant protection preparations intended for application by means of a dressing.

Nevýhodou týchto prípravkov je obmedzený čas ich prežívania v pôdach a substrátoch bez vhodného hmyzieho hostiteľa, a teda ich nemožno použiť preventívne.The disadvantage of these preparations is their limited survival time in soils and substrates without a suitable insect host, and thus they cannot be used preventively.

Úlohou vynálezu je preto vytvorenie insekticídneho a akaricídneho aditíva do pôdneho nosného substrátu, ktoré by odstraňovalo uvedené nedostatky, obohacovalo pôdu, pestovateľský substrát alebo kompost o užitočné mikroorganizmy a makroorganizmy, a zlepšovalo tak ich biologickú aktivitu, redukovalo výskyt širokého spektra pôdnych škodcov a malo pozitívny vplyv na fyzikálne vlastnosti pôdy, ako je prevzdušnenie, a v konečnom dôsledku zlepšovalo výnosové parametre pestovaných plodín a kvalitu produkcie s minimálnym dopadom na životné prostredie.The task of the invention is therefore to create an insecticidal and acaricidal additive to the soil carrier substrate, which would eliminate the mentioned deficiencies, enrich the soil, growing substrate or compost with useful microorganisms and macroorganisms, and thus improve their biological activity, reduce the occurrence of a wide range of soil pests and have a positive impact on the physical properties of the soil, such as aeration, and ultimately improved the yield parameters of cultivated crops and the quality of production with minimal impact on the environment.

Podstata vynálezuThe essence of the invention

Vytýčená úloha je vyriešená pomocou insekticídneho a akaricídneho aditíva do nosného pôdneho substrátu na pestovanie rastlín podľa tohto vynálezu. Podstata vynálezu spočíva v tom, že aditívum je tvorené zmesou aspoň jedného kmeňa entomopatogénnej huby rodu Isaria (synonymum Paecilomyces) v koncentrácii v rozmedzí 105 až 107 infektívnych častíc na 1 ml nosného substrátu a aspoň jedného kmeňa entomopatogénnej hlístice rodu Steinernema v rozmedzí 102 až 104 infektívnych častíc na 1 ml nosného substrátu.The set task is solved by means of an insecticidal and acaricidal additive to the supporting soil substrate for growing plants according to the present invention. The essence of the invention consists in the fact that the additive is formed by a mixture of at least one strain of the entomopathogenic fungus of the genus Isaria (a synonym of Paecilomyces) in a concentration in the range of 10 5 to 10 7 infectious particles per 1 ml of carrier substrate and at least one strain of the entomopathogenic nematode of the genus Steinernema in the range of 10 2 up to 10 4 infectious particles per 1 ml of carrier substrate.

Infektívne častice entomopatogénnej huby sú vo forme spór alebo vo forme fragmentov mycélia. Entomopatogénna hlística je vo forme inváznych lariev. Vo výhodnom uskutočnení je kmeň entomopatogénnej huby Isaria fumosorosea (syn. Paecilomyces fumosoroseus) CCM 8367, kmeň entomopatogénnej hlístice je Steinernema feltiae NFUST a nosič je pestovateľský substrát, čistá rašelina alebo piesok. V ďalšom výhodnom uskutočnení sú obe zložky, t. j. entomopatogénna huba a entomopatogénna hlística oddelené a miešajú sa až pred aplikáciou.Infectious particles of the entomopathogenic fungus are in the form of spores or in the form of mycelium fragments. Entomopathogenic nematodes are in the form of invasive larvae. In a preferred embodiment, the strain of the entomopathogenic fungus Isaria fumosorosea (syn. Paecilomyces fumosoroseus) is CCM 8367, the strain of the entomopathogenic nematode is Steinernema feltiae NFUST, and the carrier is a growing substrate, pure peat or sand. In another advantageous embodiment, both components, i.e. j. entomopathogenic fungus and entomopathogenic nematode are separated and mixed before application.

Výhody pôdneho insekticídneho a akaricídneho aditíva na báze entomopatogénnych húb a hlístic podľa tohto vynálezu spočívajú najmä v tom, že obohacuje pôdu alebo pestovateľský substrát o užitočné mikroorganizmy a makroorganizmy a využíva ich synergický účinok. Kombinovaním uvedených dvoch bioagensov sa dosahuje rozšírenie účinnosti na viac druhov hmyzích škodcov a škodlivých roztočov vyskytujúcich sa v pôde. Výhodou entomopatogénnej hlístice je jej rýchle pôsobenie a schopnosť nájsť škodcu aj na vzdialenosť niekoľkých centimetrov, pričom počas svojho pohybu prispieva k lepšiemu prevzdušneniu pôdy a rozšíreniu spór druhého bioagensa. Výhodou entomopatogénnej huby je schopnosť rásť saprofyticky na organickej hmote, kolonizovať pôdu alebo pestovateľský substrát, a pôsobiť tak počas dlhšieho obdobia po aplikácii. Uvedené pôdne insekticídne a akaricídne aditívum zlepšuje biologickú aktivitu pôdy alebo substrátu a vo výsledku má pozitívny vplyv na výnosové parametre pestovaných plodín a kvalitu produkcie s minimálnym dopadom na životné prostredie. Kmeň českého pôvodu CCM 8367 entomopatogénnej huby I. fumosorosea je uložený v Zbierke mikroorganizmov v Brne ako patentová kultúra. Insekticídne a akaricídne účinky tohto kmeňa boli preukázané už skôr. Infektívne častice huby je možné získať stacionárne, čiže povrchovou kultiváciou na pevnom, príp. tekutom médiu, alebo submerznou kultiváciou. Vo výhodnom uskutočnení je entomopatogénna huba kultivovaná vo fermentoroch s použitím vhodného tekutého média, napr. na báze glukózy, maltózy, škrobu a peptónu. Krátkodobo je možné hubu skladovať v podobe zmrazených blastospór. Na dlhodobé uchovanie je vhodné použiť konidiospóry, ktoré sa najskôr lyofilizujú, a potom uložia v kvapalnom dusíku pri -196 °C alebo v hlbokomraziacom boxe pri -70 °C. Na adjustáciu do inertného nosného substrátu je možné vo výhodnom uskutočnení použiť techniku rozprašovania suspenzie infektívnych častíc entomopatogénnej huby vo vhodnom miešacom zariadení.The advantages of the soil insecticidal and acaricidal additive based on entomopathogenic fungi and nematodes according to the present invention consist mainly in the fact that it enriches the soil or growing substrate with useful microorganisms and macroorganisms and uses their synergistic effect. By combining the mentioned two bioagents, the effectiveness is extended to more types of insect pests and harmful mites occurring in the soil. The advantage of the entomopathogenic nematode is its quick action and the ability to find the pest even at a distance of several centimeters, while during its movement it contributes to better aeration of the soil and the spread of the spores of the second bioagent. The advantage of the entomopathogenic fungus is the ability to grow saprophytically on organic matter, to colonize the soil or the growing substrate, and thus act for a longer period after application. Said soil insecticide and acaricidal additive improves the biological activity of the soil or substrate and, as a result, has a positive effect on the yield parameters of cultivated crops and the quality of production with minimal impact on the environment. The Czech strain CCM 8367 of the entomopathogenic fungus I. fumosorosea is stored in the Collection of Microorganisms in Brno as a patent culture. The insecticidal and acaricidal effects of this strain have been demonstrated earlier. Infectious particles of the fungus can be obtained stationary, i.e. by surface cultivation on solid, or liquid medium or submerged cultivation. In a preferred embodiment, the entomopathogenic fungus is cultivated in fermenters using a suitable liquid medium, e.g. based on glucose, maltose, starch and peptone. The fungus can be stored in the form of frozen blastospores for a short time. For long-term preservation, it is advisable to use conidiospores, which are first lyophilized, and then stored in liquid nitrogen at -196 °C or in a deep-freeze box at -70 °C. For adjustment to the inert carrier substrate, it is possible to use the technique of spraying a suspension of infectious particles of the entomopathogenic fungus in a suitable mixing device.

Kmeň hlístice Steinernema feltiae NFUST pochádzajúci z Izhevska z Ruska je uložený v zbierke entomopatogénnych hlístic Biologického centra AV ČR, v. v. i., v Českých Budéjoviciach. Druhová identita bola potvrdená morfologicky aj sekvenovaním ITS oblasti rDNA (Genbank prístupové číslo: KT809344). Invázne larvy entomopatogénnej hlístice je možné získať chovom hlístic na hmyzom hostiteľovi, ktorým je posledný larválny instar húsenice vijačky voštinovej, Galleria mellonella, alebo priemyselne in vitro kultiváciou vo fermentoroch. Množenie hlístic sa vykonáva nákazou húseníc vijačky voštinovej na vlhkom filtračnom papieri v Petriho miske v dávke cca 50 až 100 inváznych lariev na jednu húsenicu vijačky. Po uhynutí húseníc sú tieto premiestnené na vodné pasce (White Trap), približne za 7 dní sa z mŕtvych hostiteľov začnú uvoľňovať nové invazívne larvy, ktoré zostávajú uväznené v nízkom vodnom stĺpci, odkiaľ sú tieto zlievané a čistené opakovanou sedimentáciou vo vode. Vyčistené invázne larvy je potom možné použiť na priamu aplikáciu alebo skladovanie. Celý proces množenia sa odohráva pri izbovej teplote cca 21 °C. Dlhodobo je možné entomopatogénne hlístice skladovať v štádiu inváznych lariev pri teplote okolo 5 až 6 °C v nízkom vodnom stĺpci, vlhkom piesku alebo vermikulite, alebo v molitanovej drvine.The nematode strain Steinernema feltiae NFUST originating from Izhevsk, Russia is stored in the collection of entomopathogenic nematodes of the Biological Center of the Academy of Sciences of the Czech Republic, v. in. i., in České Budějovice. Species identity was confirmed morphologically and by sequencing the ITS region of the rDNA (Genbank accession number: KT809344). Invasive larvae of the entomopathogenic nematode can be obtained by rearing the nematodes on the insect host, which is the last larval instar of the caterpillar of the honeycomb caterpillar, Galleria mellonella, or industrially by in vitro cultivation in fermenters. Propagation of nematodes is carried out by infecting caterpillars of the honey bee weevil on moist filter paper in a Petri dish in a dose of approx. 50 to 100 invasive larvae per one weevil caterpillar. After the death of the caterpillars, they are moved to a water trap (White Trap), in approximately 7 days, new invasive larvae begin to be released from the dead hosts, which remain trapped in the low water column, from where they are poured and cleaned by repeated sedimentation in the water. Cleaned invasive larvae can then be used for direct application or storage. The entire reproduction process takes place at a room temperature of approx. 21 °C. For a long time, entomopathogenic nematodes can be stored in the stage of invasive larvae at a temperature of around 5 to 6 °C in a low water column, moist sand or vermiculite, or in styrofoam.

Prehľad obrázkov na výkresochOverview of images on drawings

Uvedený vynález bude bližšie objasnený na nasledujúcich vyobrazeniach, kde obr. 1 znázorňuje graf závislosti mortality škodcov od typu ošetrenia, obr. 2 znázorňuje graf závislosti perzistencie Steinernema feltiae od podmienok a času skladovania a obr. 3 znázorňuje graf vplyvu ošetrenia na liahnutie škodcov z pestovateľského substrátu.The mentioned invention will be explained in more detail in the following illustrations, where fig. 1 shows a graph of the dependence of pest mortality on the type of treatment, fig. 2 shows a graph of the dependence of the persistence of Steinernema feltiae on storage conditions and time, and fig. 3 shows a graph of the effect of the treatment on the hatching of pests from the growing substrate.

Príklady uskutočnenia vynálezuExamples of implementation of the invention

Príklad 1Example 1

Suspenzia infektívnych častíc entomopatogénnej huby I. fumosorosea CCM 8367 bola pripravená z blastospór, ktoré boli získané submerznou kultiváciou. Do 95 ml sterilného tekutého kultivačného média na báze PDB v 250 ml Erlenmayerovej banke bolo naočkovaných 5 ml hubovej suspenzie. Inkubácia prebiehala na orbitálnej trepačke pri rýchlosti 200 otáčok za minútu a teplote 25 °C počas štyroch dní. Po inkubácii bola konečná suspenzia filtrovaná cez sterilnú gázu, aby sa oddelilo mycélium a zhluky spór. Koncentrácia blastospór v suspenzii bola počítaná pomocou Neubauerovej komôrky a následne bola upravená na požadovanú koncentráciu. Do suspenzie bolo pridané zmáčacie činidlo Tween 80® s koncentrácou 0,02 % (v/v). Test klíčivosti preukázal 100 % klíčivosti blastospór. Invázne larvy S. feltiae NFUST boli získané z infikovaných húseníc vijačky voštinovej pomocou tzv. vodných pascí. Koncentrácia inváznych lariev vo vodnej suspenzii bola ustanovená na 2 000 inváznych lariev na 1 ml vody.A suspension of infectious particles of the entomopathogenic fungus I. fumosorosea CCM 8367 was prepared from blastospores obtained by submerged cultivation. 5 ml of fungal suspension was inoculated into 95 ml of sterile PDB-based liquid culture medium in a 250 ml Erlenmeyer flask. Incubation took place on an orbital shaker at a speed of 200 revolutions per minute and a temperature of 25 °C for four days. After incubation, the final suspension was filtered through sterile gauze to separate mycelium and spore clusters. The concentration of blastospores in the suspension was calculated using a Neubauer chamber and subsequently adjusted to the desired concentration. The wetting agent Tween 80® with a concentration of 0.02% (v/v) was added to the suspension. The germination test showed 100% germination of blastospores. Invasive larvae of S. feltiae NFUST were obtained from infected caterpillars of the honeycomb moth using the so-called water traps. The concentration of invasive larvae in the water suspension was established at 2,000 invasive larvae per 1 ml of water.

Pripravenými suspenziami oboch bioagensov bol ošetrený komerčný pestovateľský substrát na báze rašeliny nasypaný do plastových téglikov v množstve 180 ml substrátu na téglik. Bola použitá dávka 108 blastospór huby a 1000 inváznych lariev hlístic na jeden téglik. Paralelne boli založené varianty, v ktorých bol substrát ošetrený iba I. fumosoroea, S. feltiae alebo sterilnou vodou so zmáčadlom, predstavujúce kontrolu. Do každého téglika bola následne umiestnená jedna larva posledného instaru pásavky zemiakovej, Leptinotarsa decemlineata. Tégliky boli zakryté fóliou a umiestnené do inkubátora s konštantnou teplotou 25 °C a následne denne kontrolované na stanovenie počtu vyliahnutých imág. Súčasná aplikácia oboch bioagensov sa ukázala ako najúčinnejšia, ako je zrejmé z nasledujúcej tabuľky a obrázka 1. Po ukončení pokusu bolo z 50 lariev v substráte nájdených 11 mumifikovaných s mykózou I. fumosorosea, 28 jedincov bolo rozložených v dôsledku parazitácie S. feltiae a tri jedince boli mŕtve bez symptómov mykózy či parazitácie. Na obr. 1 je teda znázornené porovnanie účinnosti ošetrenia nosného substrátu entomopatogénnou hubou I. fumosorosea CCM 8367 v kombinácii s parazitickou hlísticou S. feltiae NFUST proti variantu ošetrenému iba jedným bioagensom alebo proti kontrole, v ktorej bola aplikovaná len voda so zmáčadlom Tween 80®. Chybové úsečky pri stĺpcoch znázorňujú 95 % limity spoľahlivosti.A commercial growing substrate based on peat was treated with the prepared suspensions of both bioagents and poured into plastic crucibles in the amount of 180 ml of substrate per crucible. A dose of 10 8 blastospores of the fungus and 1000 invading nematode larvae per crucible was used. In parallel, variants were established in which the substrate was treated only with I. fumosoroea, S. feltiae or sterile water with a wetting agent, representing the control. One larva of the last instar of the potato armyworm, Leptinotarsa decemlineata, was subsequently placed in each jar. The jars were covered with foil and placed in an incubator with a constant temperature of 25 °C and then checked daily to determine the number of hatched images. The simultaneous application of both bioagents proved to be the most effective, as can be seen from the following table and Figure 1. After the end of the experiment, 11 of the 50 larvae in the substrate were found mummified with mycosis I. fumosorosea, 28 individuals were decomposed due to S. feltiae parasitism and three individuals they were dead without symptoms of mycosis or parasitism. In fig. 1 shows a comparison of the effectiveness of the treatment of the carrier substrate with the entomopathogenic fungus I. fumosorosea CCM 8367 in combination with the parasitic nematode S. feltiae NFUST against the variant treated with only one bioagent or against the control in which only water with Tween 80® wetting agent was applied. Error bars for bars show 95% confidence limits.

Ošetrenie Treatment Počet lariev Number of larvae Počet vyliahnutých imág Number of hatched images kontrola control 120 120 112 112 Isaria fumosorosea Isaria fumosorosea 80 80 45 45 Steinernema feltiae Steinernema feltiae 40 40 22 22 Isaria fumosorosea + Steinernema feltiae Isaria fumosorosea + Steinernema feltiae 50 50 8 8

Príklad 2Example 2

Suspenzie entomopatogénnej huby a entomopatogénnej hlístice podľa príkladu 1 boli formulované do inertných nosičov, ktorými bola v prípade I. fumosorosea rašelina a v prípade S. feltiae piesok frakcie 0,8 mm. Dávkovanie bolo zvolené tak, aby koncentrácia huby bola 2 x 106 blastospór na 1 ml rašeliny a koncentrácia hlístic bola 1500 inváznych lariev na 1 ml suchého piesku. Invázne larvy hlístic boli do piesku pridané v objeme 1 ml vody a následne bol piesok ešte zvlhčený ďalšími 9 ml vody (celkom teda 10 ml vody, 67 ml piesku a 100 000 inváznych lariev hlístic). Takto pripravené formulácie oboch bioagensov tvoria dve zložky insekticídneho a akaricídneho aditíva do nosného substrátu na pestovanie rastlín. Bolo vyrobených niekoľko dávok, ktoré boli samostatne zabalené do uzatvárateľných polyetylénových (PE) vreciek a umiestnené do termostatu. Ihneď po aplikácii I. fumosorosea do rašeliny, a potom po mesiaci skladovania v PE vreckách s rozmermi 15 x 20 cm pri 9 °C boli z každého vrecka odobraté tri vzorky s objemom 25 ml, tieto boli eluované v 100 ml sterilnej vody s prídavkom zmáčadla Tween 80® v 250 ml Erlenmeyerovej banke. Vzorky boli umiestnené na orbitálnej trepačke počas 20 minút, 200 otáčok za minútu a teplote 25 °C. Jeden mililiter výluhu bol potom zriedený v 9 ml sterilnej vody so zmáčadlom Tween 80®, 0,5 ml suspenzie bolo prenesené pipetou a rovnomerne rozotrené po povrchu selektívneho rastového média s látkou Dodine. Petriho misky boli následne inkubované počas jedného týždňa pri 25 °C. Po tomto období bol stanovený počet kolónií I. fumosorosea na miske. Nasledujúca tabuľka ukazuje, že koncentrácia infektívnych častíc (CFU) v rašeline (x = 1,98 x 106/l ml) zodpovedala vypočítanej koncentrácii blastospór entomopatogénnej huby pri výrobe insekticídneho a akaricídneho aditíva. Z tabuľky je ďalej zrejmé, že počas skladovania v priebehu jedného mesiaca došlo k miernemu navýšeniu CFU (x = 2,52 x 106/l ml).Suspensions of entomopathogenic fungus and entomopathogenic nematode according to example 1 were formulated into inert carriers, which were peat in the case of I. fumosorosea and sand of fraction 0.8 mm in the case of S. feltiae. The dosage was chosen so that the concentration of the fungus was 2 x 10 6 blastospores per 1 ml of peat and the concentration of nematodes was 1500 invasive larvae per 1 ml of dry sand. Invasive nematode larvae were added to the sand in a volume of 1 ml of water, and then the sand was moistened with another 9 ml of water (in total, 10 ml of water, 67 ml of sand and 100,000 invasive nematode larvae). The formulations of both bioagents prepared in this way form two components of an insecticidal and acaricidal additive to the carrier substrate for growing plants. Several batches were made and individually wrapped in resealable polyethylene (PE) bags and placed in the thermostat. Immediately after the application of I. fumosorosea to the peat, and then after a month of storage in PE bags with dimensions of 15 x 20 cm at 9 °C, three samples with a volume of 25 ml were taken from each bag, these were eluted in 100 ml of sterile water with the addition of a wetting agent Tween 80® in a 250 ml Erlenmeyer flask. The samples were placed on an orbital shaker for 20 minutes, 200 rpm and a temperature of 25 °C. One milliliter of the extract was then diluted in 9 ml of sterile water with Tween 80® wetting agent, 0.5 ml of the suspension was pipetted and evenly spread over the surface of selective growth medium with Dodine. Petri dishes were then incubated for one week at 25°C. After this period, the number of I. fumosorosea colonies on the plate was determined. The following table shows that the concentration of infective particles (CFU) in the peat (x = 1.98 x 10 6 /l ml) corresponded to the calculated concentration of blastospores of the entomopathogenic fungus in the production of the insecticidal and acaricidal additive. It is also clear from the table that there was a slight increase in CFU during storage for one month (x = 2.52 x 10 6 /l ml).

Čas od výroby Time since production Priemerná koncentrácia infektívnych častíc Isaria fumosorosea v 1 ml rašeliny Average concentration of infectious particles of Isaria fumosorosea in 1 ml of peat Vzorka 1 Sample 1 Vzorka 2 Sample 2 Vzorka 3 Sample 3 Vzorka 4 Sample 4 Vzorka 5 Sample 5 0 0 2,11 x 106 2.11 x 10 6 1,91 x 106 1.91 x 10 6 2,01 x 106 2.01 x 10 6 1,91 x 106 1.91 x 10 6 1,97 x 106 1.97 x 10 6 1 mesiac 1 month 2,57 x 106 2.57 x 10 6 2,48 x 106 2.48 x 10 6 2,58 x 106 2.58 x 10 6 2,05 x 106 2.05 x 10 6 2,49 x 106 2.49 x 10 6

Piesok s inváznymi larvami S. feltiae bol skladovaný pri teplotách 5,16 a 20 °C v uzavretých vreckách (7 x 10 cm) a pri rovnakých teplotách vo ventilovaných vreckách (do steny vrecka boli prepichnuté dva malé otvory na voľný prístup vzduchu) rovnakej veľkosti. V intervale 7 dní bolo z každej teploty odoberané 1 uzavreté vrecúško a jedno ventilované a pomocou Baermanových lievikov boli invazívne larvy extrahované, aby mohol byť stanovený ich počet vo výluhu. Na sitko Baermanovho lievika bola z priestorových dôvodov umiestnená vždy 1/10 dôkladne premiešaného objemu vrecka. Počet entomopatogénnych hlístic bol stanovený počítaním jedincov pod binokulárnou lupou. Tieto jedince boli zároveň mechanicky podráždené, aby sa overilo, že ide o živé aktívne jedince. Z obrázka 2 je zrejmé, že entomopatogénne hlístice v danom nosnom substráte prežívajú vo všetkých teplotách počas najmenej 5 týždňov, hoci dochádza k miernemu poklesu ich koncentrácie v závislosti od času a teploty skladovania. Nižšie počty jedincov, ako by zodpovedalo 1/10 objemu prípravku (t. j. 10 000 lariev), sú pravdepodobne spôsobené (najmä v prvých týždňoch) prirodzenými vlastnosťami entomopatogénnych hlístic, ktorých cca 1/3 inváznych lariev zostáva neaktívna a nemôže tak byť Baermanovým lievikom zachytená. Tieto larvy sú však živé a v prítomnosti hostiteľov schopné infekcie. Z obrázka vyplýva, že túto zložku insekticídneho a akaricídneho aditíva je najvhodnejšie skladovať v uzavretom obale pri teplote 5 alebo 16 °C, kde prežíva po 5 týždňoch najväčší počet jedincov. Tieto výsledky zároveň jasne naznačujú schopnosť hlístic pretrvať za daných podmienok dlhšie ako počas testovania.Sand with invasive larvae of S. feltiae was stored at temperatures of 5, 16 and 20 °C in closed bags (7 x 10 cm) and at the same temperatures in ventilated bags (two small holes were pierced in the wall of the bag for free access of air) of the same size . At an interval of 7 days, 1 closed bag and one ventilated bag were taken from each temperature and invasive larvae were extracted using Baerman funnels so that their number in the leachate could be determined. For space reasons, 1/10 of the thoroughly mixed volume of the bag was always placed on the sieve of the Baerman funnel. The number of entomopathogenic nematodes was determined by counting individuals under a binocular magnifying glass. At the same time, these individuals were mechanically irritated to verify that they were living active individuals. It is clear from Figure 2 that entomopathogenic nematodes in a given carrier substrate survive at all temperatures for at least 5 weeks, although there is a slight decrease in their concentration depending on the time and temperature of storage. Lower numbers of individuals than would correspond to 1/10 of the volume of the preparation (i.e. 10,000 larvae) are probably caused (especially in the first weeks) by the natural properties of entomopathogenic nematodes, of which approx. 1/3 of the invading larvae remain inactive and thus cannot be captured by Baerman's funnel. However, these larvae are alive and capable of infection in the presence of hosts. The picture shows that this component of the insecticidal and acaricidal additive is best stored in a closed container at a temperature of 5 or 16 °C, where the largest number of individuals survives after 5 weeks. At the same time, these results clearly indicate the ability of the nematodes to survive under the given conditions longer than during testing.

Príklad 3Example 3

Insekticídne a akaricídne aditívum na báze entomopatogénnej huby I. fumosorosea a entomopatogénnej hlístice S. feltiae podľa príkladu 2 bolo aplikované do zmesi dvoch komerčne dostupných pestovateľských substrátov: biosubstrátu s guánom bez rašeliny a substrátu pre paradajky, papriky a uhorky, ktoré boli zmiešané v pomere 1 : 1. Oba substráty boli už zamorené larvami smútiviek. Touto zmesou substrátov boli do 2/3 naplnené plastové tégliky s objemom 200 ml. Potom bolo pri ošetrenom variante pridané insekticídne a akaricídne aditívum v dávke 10 ml rašeliny inokulovanej entomopatogénnou hubou a 3 g vlhkého piesku so S. feltiae na jeden téglik. Insekticídne a akaricídne aditívum bolo ľahko zapracované do nosného substrátu a zavlažené 10 ml vody. Kontrolný variant bol len zavlažený 10 ml vody. Tégliky boli potom uzavreté priehľadným plastovým viečkom, ktorého spodná strana bola natretá lepom na hmyz, a boli umiestnené do klimatizovaného boxu s teplotou 21 °C a fotoperiódou 16L: 8D. Po troch, piatich a deviatich týždňoch od založenia pokusu boli spočítané vyliahnuté imága smútiviek. Z obrázka 3 je zrejmé, že ošetrenie pestovateľského substrátu aditívom má dlhodobý účinok. Zatiaľ čo v neošetrenej kontrole sa v priemere vyliahlo celkovo 8,55 smútiviek na jeden téglik, v ošetrenom variante ich bolo iba 2,00. V priebehu pokusu tak došlo k redukcii škodcu o 77 %.The insecticidal and acaricidal additive based on the entomopathogenic fungus I. fumosorosea and the entomopathogenic nematode S. feltiae according to example 2 was applied to a mixture of two commercially available growing substrates: a biosubstrate with guano without peat and a substrate for tomatoes, peppers and cucumbers, which were mixed in a ratio of 1 : 1. Both substrata were already infested with larvae of mourning flies. Plastic jars with a volume of 200 ml were filled 2/3 with this mixture of substrates. Then, an insecticidal and acaricidal additive was added to the treated variant in a dose of 10 ml of peat inoculated with an entomopathogenic fungus and 3 g of wet sand with S. feltiae per jar. The insecticidal and acaricidal additive was easily incorporated into the carrier substrate and watered with 10 ml of water. The control variant was only watered with 10 ml of water. The jars were then closed with a transparent plastic lid, the underside of which was coated with insect glue, and placed in an air-conditioned box with a temperature of 21 °C and a photoperiod of 16L: 8D. After three, five and nine weeks from the start of the experiment, the hatched images of mourning doves were counted. It is clear from Figure 3 that the treatment of the growing substrate with an additive has a long-term effect. While in the untreated control, a total of 8.55 larvae per jar hatched on average, there were only 2.00 in the treated variant. During the experiment, the pest was reduced by 77%.

Priemyselná využiteľnosťIndustrial applicability

Insekticídne a akaricídne aditívum do nosného substrátu na pestovanie rastlín podľa tohto vynálezu je možné použiť najmä pri pestovaní izbových aj vonkajších kvetín a bylín pestovaných v kvetináčoch, truhlíkoch alebo na záhonoch, na ochranu skleníkových kultúr, najmä zeleniny, ovocných a okrasných kríkov a stromov a ďalších plodín. Je určené na aplikáciu do pôdy, na obohatenie pestovateľských substrátov a kompostov a na morenie osiva a sadiva. Uplatnenie nájde najmä u drobných pestovateľov a v ekologickom a biodynamickom poľnohospodárstve.The insecticidal and acaricidal additive to the carrier substrate for growing plants according to the present invention can be used especially when growing indoor and outdoor flowers and herbs grown in flower pots, boxes or flower beds, for the protection of greenhouse cultures, especially vegetables, fruit and ornamental shrubs and trees and others crops. It is intended for application to soil, for enriching growing substrates and composts, and for pickling seeds and seedlings. It is mainly used by small growers and in ecological and biodynamic agriculture.

Claims (6)

PATENTOVÉ NÁROKYPATENT CLAIMS 1. Insekticídne a akaricídne aditívum do nosného substrátu na pestovanie rastlín na báze pôdy, pestovateľského substrátu alebo kompostu, v y z n a č u j ú c e sa tým, že je tvorené zmesou aspoň jedného kmeňa entomopatogénnej huby rodu Isaria v koncentrácii v rozmedzí 105 až 107 infektívnych častíc na 1 ml nosného substrátu a aspoň jedného kmeňa entomopatogénnej hlístice rodu Steinernema v rozmedzí1. An insecticidal and acaricidal additive to the carrier substrate for growing plants based on soil, growing substrate or compost, characterized by the fact that it is composed of a mixture of at least one strain of the entomopathogenic fungus of the genus Isaria in a concentration in the range of 10 5 to 10 7 infectious particles per 1 ml of carrier substrate and at least one strain of entomopathogenic nematode of the genus Steinernema in the range 102 až 104 infektívnych častíc na 1 ml nosného substrátu.10 2 to 10 4 infectious particles per 1 ml of carrier substrate. 2. Insekticídne a akaricídne aditívum podľa nároku 1, vyznačujúce sa entomopatogénnej huby je Isaria fumosorosea CCM 8367.2. Insecticidal and acaricidal additive according to claim 1, characterized by the entomopathogenic fungus Isaria fumosorosea CCM 8367. 3. Insekticídne a akaricídne aditívum podľa nároku 1, vyznačujúce sa entomopatogénnej hlístice je Steinernema feltiae NFUST.3. Insecticidal and acaricidal additive according to claim 1, characterized by the entomopathogenic nematode being Steinernema feltiae NFUST. 4. Insekticídne a akaricídne aditívum podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce infektívne častice kmeňa entomopatogénnej huby sú vo forme spór.4. Insecticidal and acaricidal additive according to claim 1 or 2, characterized by the infectious particles of the strain of the entomopathogenic fungus being in the form of spores. 5. Insekticídne a akaricídne aditívum podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce infektívne častice kmeňa entomopatogénnej huby sú vo forme fragmentov mycélia.5. Insecticidal and acaricidal additive according to claim 1 or 2, characterized by the infectious particles of the strain of the entomopathogenic fungus in the form of mycelium fragments. 6. Insekticídne a akaricídne aditívum podľa nároku 1 alebo 3, vyznačujúce tým, že kmeň tým, že kmeň sa tým, že sa tým, že sa tým, že infektívne častice kmeňa entomopatogénnej hlísty sú v štádiu inváznych lariev.6. Insecticidal and acaricidal additive according to claim 1 or 3, characterized in that the infectious particles of the entomopathogenic worm strain are in the stage of invasive larvae. 2 výkresy2 drawings
SK882019A 2018-09-27 2019-02-11 An insecticidal and acaricidal additive into a carrier substrate for growing plants SK288968B6 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZCZ2018-35411U 2018-09-27
CZ2018-35411U CZ32259U1 (en) 2018-09-27 2018-09-27 An insecticidal and acaricidal additive into a carrier substrate for growing plants

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK882019A3 SK882019A3 (en) 2020-04-02
SK288968B6 true SK288968B6 (en) 2022-06-30

Family

ID=64095742

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK882019A SK288968B6 (en) 2018-09-27 2019-02-11 An insecticidal and acaricidal additive into a carrier substrate for growing plants

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ32259U1 (en)
SK (1) SK288968B6 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
SK882019A3 (en) 2020-04-02
CZ32259U1 (en) 2018-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101666968B1 (en) Beauveria bassiana having insect pathogenicityand agent for prevention of rice vermin using the same
KR101974265B1 (en) Microbial pesticides against thrips
Chandler et al. Evaluation of entomopathogenic fungus Metarhizium anisopliae against soil-dwelling stages of cabbage maggot (Diptera: Anthomyiidae) in glasshouse and field experiments and effect of fungicides on fungal activity
MX2007008234A (en) New trichoderma atroviride strain, culture medium containing it, and use of the strain in particular as a stimulant for the germination and/or growth of plants .
KR20180079240A (en) Novel Beauveria bassiana M130 and biological control method of greenhouse whitefly and bemisia tabaci using the same
Subash et al. Mass cultivation of Trichoderma harzianum using agricultural waste as a substrate for the management of damping off disease and growth promotion in chilli plants (Capsicum annuum L.)
WO2018194199A1 (en) Microbial insecticide for control of mulberry thrips
Maniania Evaluation of three formulations of Beauveria bassiana (Bals.) Vuill. for control of the stem borer Chilo partellus (Swinhoe)(Lep., Pyralidae)
SK288968B6 (en) An insecticidal and acaricidal additive into a carrier substrate for growing plants
CN104982461B (en) Predatory Mites and the biological pesticide of Verticillium lecanii use in conjunction and its preparation, application process
RU2311778C1 (en) Composition against larvae of snapping beetles
RU2311030C1 (en) Composition for controlling of click beetle larvae
RU2311772C1 (en) Microbiological composition against larvae of snapping beetles
Stanghellini et al. Efficacy of Beauveria bassiana on colonized millet seed as a biopesticide for the control of shore flies
RU2311031C1 (en) Fungus composition for controlling of click beetle larvae
KR101519341B1 (en) The culture medium composition for room temperature stock of insect infectious nematodes which comprising Galleria mellonella and vermiculite and one stop culture methods of the same
RU2308193C1 (en) Composition for controlling of soil pests
Tahir et al. Bioefficacy of Oscheius nadarajniagainst Helicoverpa armigera in Vigna mungo field
RU2311776C1 (en) Composition against larvae of snapping beetles
RU2311779C1 (en) Composition against larvae of snapping beetles
RU2311029C1 (en) Composition for controlling of click beetle larvae
Johnson Practical problems and their solutions in studying the biology of the mealybug Paracoccus burnerae (Brain)(Hemiptera: Pseudococcidae)
Dhawan et al. Biological control activity of Arthrobotrys oligospora against Meloidogyne incognita infesting okra
RU2311780C1 (en) Composition against larvae of snapping beetles
RU2308192C1 (en) Composition for controlling of soil pests