SK279994B6 - Spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materi - Google Patents

Spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materi Download PDF

Info

Publication number
SK279994B6
SK279994B6 SK1454-93A SK145493A SK279994B6 SK 279994 B6 SK279994 B6 SK 279994B6 SK 145493 A SK145493 A SK 145493A SK 279994 B6 SK279994 B6 SK 279994B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wafer
product
article
sheets
shape
Prior art date
Application number
SK1454-93A
Other languages
English (en)
Other versions
SK145493A3 (en
Inventor
Roberto Bertalero
Original Assignee
Soremartec S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Soremartec S.A. filed Critical Soremartec S.A.
Priority to SK1454-93A priority Critical patent/SK279994B6/sk
Publication of SK145493A3 publication Critical patent/SK145493A3/sk
Publication of SK279994B6 publication Critical patent/SK279994B6/sk

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)
  • Packages (AREA)

Description

Vynález sa týka spôsobu a zariadenia na balenie výrobku do obalu z fóliového (lístkového) materiálu. Vynález bol vyvinutý so zvláštnym zreteľom na jeho možné použitie na balenie výrobkov, ako sú napríklad potravinárske výrobky, najmä cukrárenské výrobky. V tejto oblasti použitia sú výrobky (napríklad guľaté cukrovinky, duté alebo plnené čokoládové vajíčka atď.) veľmi často balené do fólií z materiálu ako je napríklad hliník.
Doterajší stav techniky
Európsky patentový spis č. EP-B-0082952 opisuje spôsob, ktorý umožňuje, aby približne guľovité cukrovinky boli zabalené do hliníkovej fólie. S týmto cieľom sa výrobok, umiestnený na hliníkovej fólii, vedie zariadením s pružnými čepeľami, takže potom, keď fólia zaujala všeobecne pohárikovitý tvar v dôsledku jeho obalenia okolo výrobku, uzavrie sa za výrobkom ako voľná manžeta alebo cíp, po výstupe výrobku z pružných útvarov. Takto vytvorený cíp alebo voľná manžeta sa potom pritlačí na výrobok, ktorý je tak vo fólii úplne uzavretý.
V nemeckom patentovom spise č. DE-A-3243500 je ďalej opísané riešenie, ktoré dosahuje rovnaký účinok spôsobom, len trocha odlišným.
Riešenia opísané v uvedených dokladoch vedú k veľmi dobrým výsledkom, najmä pokiaľ ide o vzhľad získaného konečného výrobku. Ten má byť vložený do papierového pohárika za zriasenými stenami, pričom časť obalu, ktorá je na výrobok pritlačená, smeruje dole a spočíva na dne pohárika. Horná časť výrobku je tak chránená fóliou, obalenou hladko okolo výrobku.
Bolo zistené, že tieto známe riešenia môžu byť ešte ďalej zdokonalené, najmä pokiaľ ide o izoláciu proti vonkajšiemu ovzdušiu.
V tomto ohľade je všeobecne známe (pozri napríklad nemecký úžitkový vzor DE 1784647 U) baliť potravinárske výrobky (ako čokoládové výrobky alebo výrobky na báze cukru) do tesne priliehavých obalov z fóliového materiálu, napríklad z hliníka, vyrobených vytvorením doplnkových hliníkových plátkov, z ktorých každý presne kopíruje tvar príslušnej polovice výrobku. Oba plátky takto zhotoveného fóliového obalu sa potom prepoja pozdĺž rovníkovej čiary výrobku, napríklad tepelným stmelením s využitím povlaku teplom sa topiaceho materiálu na vzájomne spojených stranách a pri odstránení zvyšných častí hliníkovej fólie, ktoré vyčnievajú za oblasť stmelenia.
Toto riešenie je však nevhodné použiť v uvedenej oblasti, najmä ak má byť zabalený výrobok vložený do papierového pohárika. Zatavenie pozdĺž rovníkovej čiary je skutočne viditeľné a dáva výrobku ako celku vzhľad typický pre priemyslový výrobok samočinne zabalený. Okrem toho je najmä v oblasti cukrárstva žiaduce, aby si priemyselný výrobok podržal vlastnosti, pôsobiace dojmom, že ide o ručne alebo aspoň z polovice ručne zhotovený výrobok a aby teda neukazoval tmeliace čiary, ktoré sú známkou pôsobenia stroja, vo viditeľných polohách.
Vynález vychádza z úlohy vyriešiť balenie tak, aby si podržalo výhody oboch uvedených riešení, ale odstránilo ich uvedené nevýhody.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvorí spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materiálu, ktorý pozostáva z nasledujúcich krokov:
- pripraví sa prvý a druhý plátok obalového materiálu,
- vykoná sa vytvarovanie prvého plátku do tvaru v podstate doplnkového k tvaru výrobku za podmienok, pri ktorých prvý plátok po svojom vytvarovaní pokrýva väčšiu časť výrobku,
- výrobok sa vloží do prvého tvarovaného plátku,
- druhý plátok sa uloží na tú časť výrobku, ktorá zostala nepokrytá prvým plátkom, čím druhý plátok nadobudne tvar doplnkového k príslušnej časti výrobku,
- spojí sa navzájom prvý a druhý plátok na vytvorenie celkom uzavretého obalu okolo výrobku a
- konečne sa vytvaruje prvý plátok okolo výrobku tak, že prvý plátok v podstate zvonka zakrýva druhý plátok.
Vynález sa týka aj zariadenia na vykonávanie spôsobu podľa vynálezu.
Prehľad obrázkov na výkrese
Na priloženom výkrese sú na obr. 1 až 6 znázornené jednotlivé, za sebou nasledujúce kroky spôsobu podľa vynálezu a na obr. 7 konečný výsledok baliaceho postupu, obsahujúceho kroky podľa obr. 1 až 6.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález bude teraz opísaný na jednom jeho vykonaní, uvedenom len ako príklad, v súvislosti s výkresmi.
Pri znázornenom vykonaní je balený výrobok P tvorený celkom guľovitou cukrovinkou. Napríklad to môže byť bonbón, tvorený guľovitou škrupinkou z oblátky, s náplňou kašovitou alebo krémovou a zvonka potiahnutý čokoládou, napríklad orieškovou čokoládou alebo potiahnutý polevou, prípadne s použitím strúhaných kokosových orechov, sekaných lieskových orieškov atď., ktoré dodávajú vonkajšiemu povrchu P celkovo nepravidelný vzhľad.
Je však potrebné zdôrazniť, že vynález je možné použiť pri výrobkoch najrôznejšieho druhu a úplne rozdielnych tvarov. V oblasti cukrárenského priemyslu je možné uviesť duté alebo plnené čokoládové vajíčka, rôzne čokolády, približne guľaté cukrovinky s plochým dnom, malé penové kúsky atď.
Podľa vynálezu sa na vytvorenie tesne obopínajúceho, utesneného obalu okolo výrobku P použijú dva malé plátky 1 a 2 z hliníka alebo iného fóliového materiálu.
Voľba hliníkovej fólie je považovaná za výhodnú, pretože môže byť ľahko osadená okolo výrobku a tiež preto, že povrch výrobku môže byť nepravidelný. Vnútorná strana oboch plátkov 1 a 2, ktoré majú byť obrátené k výrobku P, sú výhodne potiahnuté lakom alebo vrstvou materiálu, topiaceho sa teplom. Dôvody na toto opatrenie budú vysvetlené.
Oba obalové plátky 1 a 2 nemusia mať všeobecne rovnaké rozmery. Prvý plátok, označený značkou 1, má obvykle oveľa väčšie rozmery než rovinné rozvinutie protiľahlej polovice (v znázornenom prípade polguľovitého klobúčikového úseku) výrobku P. Na objasnenie môže byť uvedené, že plátok 1, ktorý je obvykle štvorcový alebo obdĺžnikový, môže mať rozmery, ktoré približne postačia na úplné pokrytie výrobku P a ponechajú bez pokrytia najviac polárnu, prípadne vrcholovú časť, ležiacu proti samotnému plátku 1. Pokiaľ ide o plátok 2, je možné zvoliť také rozmery, že jeho veľkosť je približne rovnaká alebo dokonca o niečo menšia než rovinné rozvinutie protiľahlej polovice výrobku P, podľa znázorneného príkladu vykonania je táto polovica tiež definovaná polguľovitým úsekom na spôsob klobúčika.
Uvedené obe polovice môžu byť považované za oddelené teoretickou rovníkovou rovinou Pe, ktorá predstavuje maximálny prierez výrobku P, to platí rovnako v prípade, že výrobok P je guľovitý ako v znázornenom príklade (guľovitý bonbón P, prípadne pralinka) alebo ak má odlišný tvar, ako napríklad tvar vajíčka alebo tvar znázorňujúceho obrysy postavičky. Nech je tvar výrobku P akýkoľvek, bude rovníková rovina Pe, ktorá prechádza jeho oblasťou s najväčším prierezom, všeobecne identifikovateľná; v tejto súvislosti možno tiež upozorniť na to, že cukrárenské výrobky sú bez ohľadu na ich povahu, často samé tvorené dvoma doplňujúcimi sa časťami (dutými alebo plnenými), ktoré sú spojené pozdĺž rovníkovej roviny Pe.
Prvý krok pri balení výrobku P záleží na tom, že sa plátok 1 tvaruje (napríklad naťahovaním) do tvaru všeobecne miskovitého alebo pohárikovitého. Tento krok je obvykle vykonávaný pomocou tvarovacieho nástroja 3, 4, obsahujúceho zápustku vymedzujúcu dutinu 3a, do ktorej môže vstúpiť lisovník. Pokiaľ ide o všeobecný opis možných kritérií po zhotovení takéhoto tvarovacieho nástroja, je možné poukázať na uvedenú prihlášku č. DE-A-3243500. Dutina 3a a činná časť (lisovník) tvarovacieho nástroja 4 majú doplnkové povrchy na tvarovanie plátku 1 tým, že ho zovrú medzi sebou. Najmä dolná časť (podľa obr. 2) dutiny 3a v zápustke má tvar presne doplnkový k tvaru polovice výrobku , ktorý má byť obalený plátkom 1.
Dutina 3a a súhlasne s tým aj ťažný tvarovací nástroj 4 je však celkovo hlbší, než by bolo potrebné len na tvarovanie plátku 1 spôsobom presne doplnkovým k príslušnej polovici výrobku P. To je znázornené na obr. 2, ktorý znázorňuje polohu myslenej rovníkovej roviny Pe výrobku P proti dutine 3a. Ako je zrejmé, nie je táto rovníková rovina Pe presne v jednej čiare s rovinou ústnej dutiny 3a; rovina Pe je naopak umiestnená ďalej vnútri zápustky o vzdialenosť, všeobecne označenú značkou d na obr. 2.
Je nutné uviesť, že veľkosť vzdialenosti d môže byť napríklad rádovo 8 až 10 mm, a to v prípade guľovitého výrobku P s priemerom rádovo asi 25 až 30 mm.
Účelom tvaru zvoleného pre dutinu 3a a lisovník je uviesť hliníkový plátok 1 všeobecne do tvaru misky alebo pohárika, takže môže pojať výrobok P, ako je schematicky znázornené na obr. 3. V tomto vyobrazení sa predpokladá, že sa výrobok P zavedie do pohárikovitého plátku 1, pokiaľ nie je tento plátok ešte v prcťahovacej zápustke. Tento zvolený postup však nemá byť považovaný za podstatný znak a to v tom zmysle, že po uvedení do pohárikovitého tvaru môže byť plátok 1 zo zápustky vybratý a prenesený do inej zápustky alebo do inej dutiny utváranej na podpieranie plátku 1 na účely vloženia výrobku P.
Nech sa zvolí akékoľvek riešenie, je výrobok P, hneď ako bol zavedený do pohárikovitého plátku 1, týmto plátkom tesne obalený a to značne nad diametrálnu rovinu Pe.
Inými slovami, hneď ako plátok 1 je vytvarovaný, potom obsahuje okrem polguľovitej základnej časti, ktorú má pojať polguľovitý dolný pohárikovitý úsek výrobku P, ešte hrdlový úsek, označený značkou la, ktorý prebieha na zakrytie protiľahlého (horného) polguľovitého pohárikovitého úseku výrobku P, aj keď na tento úsek tesne neprilieha. Je však potrebné znova upozorniť na to, že poukazovanie na polguľovité pohárikovité úseky je vyvolané skutočnosťou, že opísaný príklad vykonania vynálezu sa vzťahuje na výrobok P, tvorený bonbónom v podstate guľového tvaru. Rovnaké úvahy však platia identicky v prípadoch, keď namiesto o guľovité úseky ide o pohárikovité úseky tvaru vajíčka, eliptické alebo nepravidelné.
Na orientáciu možno uviesť, že plátok 1 môže kryť asi 2/3 až 3/4 dĺžky výrobku P, vztiahnuté na zvislú os výrobku P, pričom týmto údajom je mienená os, kolmá na rovníkovú rovinu Pe.
Za týchto podmienok (totiž v stave znázornenom na obr. 3) sa potom na výrobok P uloží druhý plátok 2.
Plátok 2 sa v podstate jednoducho položí na hornú časť výrobku P, vyčnievajúcu smerom hore len málo von z ústia dutiny 3a a nad toto ústie.
Pretože tá časť výrobku P, ktorá vyčnieva z ústia dutiny 3a, je malá (má obmedzenú súvislú výšku), môže plátok 2 zostať aspoň približne v žiadanej polohe bez toho, aby bol predtým tvarovaný, aby zaujal tvar presne doplnkový k tvaru tej časti výrobku P, ktorá vyčnieva z dutiny 3a.
Namiesto toho sa plátok 2 tvaruje až pri nasledujúcom kroku, totiž keď sú plátky 1 a 2 uvedené do polôh, kedy navzájom presne lícujú pozdĺž obrysu ústia dutiny 3a a spoja sa účinnosťou spájacieho ústrojenstva 6 (a prípadne tiež sa orežú).
V tejto súvislosti je treba poznamenať, že aj keď obr. 4 zobrazuje jediný nástroj, môžu byť oba opísané kroky (spojenie a orezanie) tiež vykonané v dvoch za sebou nasledujúcich krokoch s použitím dvoch rôznych nástrojov.
Spojenie dvoch plátkov 1 a 2 má zaistiť, aby obal z týchto plátkov, vytvorený okolo výrobku P, bol proti vonkajšku utesnený, aby sa tak zabránilo styku výrobku P so vzduchom a prípadne jeho pokazenie. Spoj môže byť vytvorený len mechanickým spojením (napríklad miestnym prehnutím), zlepením pomocou naneseného materiálu alebo dokonca (čo je riešenie, ktorému sa dáva prednosť) tepelným utesnením, výhodne tým, že sa roztavia teplom taviteľné povlaky na vnútorných stranách plátkov 1 a 2 (priamym pôsobením tepla alebo pôsobením ultrazvukových vibračných polí).
Toto je možné dosiahnuť napríklad pomocou tepelne uzatváracieho nástroja bežného typu, ktorý sa používa napríklad na nanesenie hliníkových fólií, potiahnutých materiálom za tepla sa topiacim, na časti ústia pohárikovitých téglikov, obsahujúcich kvapalné alebo pastovité výrobky (napríklad jogurty alebo podobné výrobky).
Okraje, ktoré boli navzájom spojené, môžu byť orezané dutým spájacím ústrojenstvom 6, ktorého rezná hrana, označená na obr. 4 značkou 6a, prebieha pozdĺž čiary, ktorá obklopuje zvonka okraj ústia dutiny 3a (čo je kruh v znázornenom vykonaní, kde výrobok P je guľovitý).
Spájacie ústrojenstvo 6 môže byť napríklad výhodne tvorené sonotródou na pripojenie ultrazvukového čela na vykonávanie spojenia zároveň s orezávaním. Podobne môže byť spájanie vykonávané spoločne s orezávaním aj zohrievaním rezacieho nástroja na vyvolanie miestneho roztavenia materiálu teplom sa topiaceho, naneseného na hliníkové fólie.
V každom prípade možno konštatovať, že nástroj, ktorý ako prvý pôsobí na združené okraje plátkov 1 a 2 (typicky je to zvárací nástroj), nakoniec tiež súčasne vytvaruje horný plátok 2 okolo pohárikovitej hornej časti výrobku P, ktorá vyčnieva z dutiny 3a. Takto sa vytvorí okolo výrobku P celkom uzavretý a tesne doliehajúci obal a to jediným tvárniacim úkonom (totiž úkonom vykonávaným na plátku 1 pri kroku znázornenom na obr. 2), tvarovanie plátku 2 sa však nedosiahne ako výsledok zvláštnej tvárniacej operácie, ale jednoducho pri spájaní plátku 2 s plátkom 1. Rieše nie podľa vynálezu takto ušetrí jeden z čiastkových úkonov tvarovania obalu, ktorý je vykonávaný v riešeniach podľa doterajšieho stavu techniky.
Pokiaľ ide o balenie výrobku P do plátku 1, umožňuje ďalej okolnosť, že prvý plátok 1 je tvarovaný do hĺbky za rovníkovú rovinu Pe, aby rozmery druhého plátku 2 boli značne znížené, čím sa dosiahne celková úspora baliaceho materiálu.
Opísané riešenie podľa vynálezu sa ďalej ukázalo ako veľmi dobré, pokiaľ ide o nutnosť zabrániť tomu, aby obal, vytvorený ako spojenie plátkov 1 a 2 okolo výrobku P, zadržal vnútri medzi vonkajšou stenou výrobku P a vnútornou stenou uzavretého obalu väčšie množstvo vzduchu, čo by mohlo viesť k určitému znehodnoteniu výrobku alebo prípadne aj k vydutiu vyrobeného konečného obalu.
Po dokončení spojenia a orezania plátkov 1 a 2 (obr. 4) sa výrobok P, zabalený do plátkov 1 a 2 spojených pozdĺž ich obvodových okrajov, zavedie do zariadenia 10, v podstate podobného zariadeniu, opísanému v európskom patentovom spise č. EP-D-0082952. Na tieto účely sa výrobok P vyberie z dutiny, v ktorej bol uložený na spojenie plátkov 1 a 2 (v tomto opise sa predpokladá, že táto dutina zodpovedá dutine 3a, v ktorej bolo vykonané počiatočné tvarovanie plátku 1, ale táto voľba nie je nevyhnutne nutná) a zavedie sa do horného otvoru 11 zariadenia 10, pričom plátok 1 smeruje dole.
Ako je ďalej opísané v uvedenom európskom patentovom spise, pozostáva zariadenie 10 z nosnej konštrukcie, v ktorej je otvor 11 (ktorý pri znázornenom vykonaní je podľa predpokladu okrúhly a má zvislú os), z ktorého vybieha smerom dole rad pružných jazýčkov 12, napríklad kovových, pričom jazýčky sú pružne zaťažené tak, že v neprítomnosti vonkajších síl sa zbiehajú k zvislej osi otvoru 11 do polôh celkovo súhlasných v usporiadaní porovnateľnom s usporiadaním vonkajších listov artičoky.
Výrobok P, zabalený do plátkov 1 a 2, pričom plátok 1 je obrátený smerom dole, sa vedie zvisle zhora dolu otvorom 11 pôsobením tlačného člena 13. Pružné jazýčky 12 sa v dôsledku prechodu výrobku P od seba oddialia a za výrobkom P sa opäť zovrú, takže plátok 1 je tesne usadený na polovičnom úseku (horná polovica v polohe znázornenej na obr. 5), ktorý pôvodne bol protiľahlý k plátku 1. Tak sa za výrobkom P, vystupujúcim zo zariadenia 10, vytvorí akási ostroha alebo cíp, pričom plátok 1 uzatvára plátok 2, ako je na obr. 5 znázornené bodkočiarkovanou čiarou.
Najmä keď sa jazýčky 12 pružne uzavrú za zostupujúcim výrobkom P (na podrobný opis spôsobov a kritérií na vykonávanie tejto činnosti sa poukazuje na opis európskeho patentového spisu č. EP-B-0082952), uzavrú medzi sebou plátok 1 a plátok 2 za výrobkom P, pričom takto vytvoria útvar z fóliového materiálu, ktorý· môže byť preklopený tak, aby tesne dosadal na výrobok P, ako je naznačené značkou 14 na obr. 6. Preklopenie útvaru z fóliového materiálu (tvoreného čiastočne plátkom 2, ktorý tesne lícuje s výrobkom P a čiastočne plátkom 1, ktorý zas je zložený na plátku 2), sa vykonáva preklápacím nástrojom 15, ktorý je osovo posúvateľne umiestnený okolo tlačného člena 13 a je na dolnom konci vybavený pohárikovitou dutinou 15a, ktorej tvar presne zodpovedá tvaru hornej časti výrobku. Na opis kritérií, ktoré regulujú pohyb tlačného člena 13 a preklápacieho nástroja 15, sa opäť poukazuje na opis európskeho patentového spisu, už niekoľkokrát citovaného.
Po dokončení preklopenia fóliového obalu môže byť výrobok P umiestnený v papierovom poháriku 16 so skladanými stenami podľa kritérií, znázornenými na obr. 7. Je výhodné, že pri pohľade z vonkajšej strany pohárika 16 je v tejto polohe viditeľný len plátok 1. Tento plátok nekryje len polovicu výrobku P, ale kryje prakticky celý výrobok P, pričom vnútri uzatvára plátok 2. Plátok 2 však nie je zvonka viditeľný rovnako tak, ako nie je viditeľný preklopený útvar 14, ktorý je uložený proti dolnej stene pohárika 16.
Navyše nie je uzatváracia čiara, pozdĺž ktorej sú plátky 1 a 2 spojené, viditeľná zvonka.
Výrobok si takto zachováva žiadaný konečný vzhľad bez toho, aby boli spájacie čiary viditeľné zvonka a pritom je uložený v obale, ktorý môže tvoriť trvalú hrádzu proti vonkajšiemu ovzdušiu.

Claims (21)

1. Spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materiálu, vyznačujúci sa tým, že pozostáva z nasledujúcich krokov:
- pripraví sa prvý a druhý plátok obalového materiálu,
- vykoná sa vytvarovanie prvého plátku do tvaru v podstate doplnkového k tvaru výrobku za podmienok, pri ktorých prvý plátok po svojom vytvarovaní pokrýva väčšiu časť výrobku,
- výrobok sa vloží do prvého tvarovaného plátku,
- druhý plátok sa uloží na tú časť výrobku, ktorá zostala nepokrytá prvým plátkom, čím druhý plátok nadobudne tvar doplnkový k príslušnej časti výrobku,
- spojí sa navzájom prvý a druhý plátok na vytvorenie celkom uzavretého obalu okolo výrobku a
- konečne sa vytvaruje prvý plátok okolo výrobku tak, že prvý plátok v podstate zvonka zakrýva druhý plátok.
2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že prvý plátok má podstatne väčšie rozmery než druhý plátok.
3. Spôsob podľa nároku 1, na balenie výrobkov , z ktorých každý má rovníkovú rovinu, teoreticky rozdeľujúcu výrobok do dvoch úsekov, z ktorých každý môže ležať proti prvému, prípadne proti druhému plátku, vyznačujúci sa tým, že prvý plátok je tvarovaný tak, že prebieha od príslušného úseku výrobku o určitú vzdialenosť (d) za rovníkovú rovinu.
4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa t ý m , že prvý plátok po svojom vytvarovaní pokrýva výrobok v ňom uložený, do dvoch tretín až troch štvrtín dĺžky výrobku, vztiahnuté na os všeobecne kolmú na rovníkovú rovinu.
5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa t ý m , že prvý plátok sa tvaruje formovaním.
6. Spôsob podľa nároku 1 alebo 5, vyznačujúci sa tým, že prvý plátok sa tvaruje ťahaním.
7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že druhý plátok sa uloží na výrobok v podstate bez predbežne tvarovacej operácie.
8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že prvý a druhý plátok sa spolu vzduchotesne spoja spojovacím postupom, vybraným zo skupiny obsahujúcej:
- mechanické tvárnenie,
- nalepenie nanesením materiálu zvonka,
- stmelenie pôsobením tepla,
- stmelenie pôsobením ultrazvuku.
9. Spôsob podľa nároku 1 alebo 8, vyznačujúci sa tým, že prvý a druhý plátok sa potiahnu vrstvou materiálu za tepla sa topiaceho na tých ich stranách, ktoré musia byť spolu spojené.
SK 279994 Β6
10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že obsahuje krok odstránenia tých častí prvého a druhého plátku, ktoré prebiehajú až sa oblasť spoja.
11. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúci sa t ý m , že odstraflovací krok sa vykonáva súčasne so spájaním prvého a druhého plátku.
12. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 11, vyznačujúci sa tým, že prvý a druhý plátok sú z kovového materiálu, výhodne hliníka.
13. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že ďalší tvarovací krok sa vykonáva vedením výrobku, zabaleného do navzájom spojeného prvého a druhého plátku otvorom, vymedzeným radiálne sa zvierajúcimi útvarmi, čím sa za výrobkom tvorí cíp alebo voľná manžeta.
14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa t ý m , že sa cíp alebo voľná manžeta všeobecne pritlačí na výrobok.
15. Zariadenie na vykonávanie spôsobu podľa nároku 1, ktoré pozostáva z tvámiacieho ústrojenstva na vytvarovanie prvého plátku okolo výrobku (P), vyznačujúce sa tým, že obsahuje:
- tvárniace ústrojenstvo (3, 4) na tvarovanie prvého plátku (1) do tvaru v podstate doplnkového k tvaru výrobku (P),
- spájacie ústrojenstvo (6) na takéto pripojenie druhého plátku (2), na vytvorenie v podstate uzavretého obalu okolo výrobku (P).
16. Zariadenie podľa nároku 15, vyznačujúce sa t ý m , že tvárniace ústrojenstvo (3, 4) obsahuje zápustku a lis.
17. Zariadenie podľa nároku 15 alebo ^vyznačujúce sa tým, že tvárniace ústrojenstvo (3, 4) obsahuje ťažný nástroj.
18. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 15 až
17, vyznačujúce sa tým, že spájacie ústrojenstvo (6) je vybrané zo skupiny obsahujúcej:
- mechanické tvárniace ústrojenstvo,
- ústrojenstvo na zlepovanie nanesením materiálu zvonka,
- prostriedky na utesnenie teplom,
- ultrazvukové spojovacie zariadenie.
19. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 15 až
18, vyznačujúce sa tým,že obsahuje prostriedky (6a) na odstránenie týchto častí prvého a druhého plátku (1,2), ktoré zasahujú za oblasť spojenia.
20. Zariadenie podľa nároku 19, vyznačujúce sa t ý m , že spájacie ústrojenstvo (6) je zoradené tak, že odstraňuje tie časti prvého a druhého plátku (1, 2), ktoré prebiehajú za oblasť spoja.
21. Zariadenie podľa nároku 15, vyznačujúce sa t ý m , že obsahuje preklápací nástroj (15) na pritlačenie cípu alebo voľnej manžety na výrobok (P).
SK1454-93A 1993-12-20 1993-12-20 Spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materi SK279994B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1454-93A SK279994B6 (sk) 1993-12-20 1993-12-20 Spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1454-93A SK279994B6 (sk) 1993-12-20 1993-12-20 Spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK145493A3 SK145493A3 (en) 1995-07-11
SK279994B6 true SK279994B6 (sk) 1999-06-11

Family

ID=20434572

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1454-93A SK279994B6 (sk) 1993-12-20 1993-12-20 Spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materi

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK279994B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK145493A3 (en) 1995-07-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0591742B1 (en) A method and a device for wrapping a product in a wrapper of sheet material
AU757349B2 (en) A method and a device for wrapping a product in a wrapper made of sheet material, and the corresponding wrapped product
EP0719095B1 (en) A method of packaging an edible product and a related confection unit
EP2765081B1 (en) Process for making a package for a foodstuff product, in particular a confectionery product
EP0887026B1 (en) Packed in-pack filled product on stick and method for its preparation
CZ301996A3 (en) Foodstuff packet
EP3145814B1 (en) Process for producing a package for a foodstuff product, in particular a confectionery product
KR20040098512A (ko) 식료품 제품을 위한 시일된 포장, 그에 대응하는 방법 및,설비
JP2004506433A (ja) 冷凍菓子製品とその製造方法
EP0790184A1 (en) Method and a device for packaging a product between two wrappers
SK279994B6 (sk) Spôsob balenia výrobku do obalu z fóliového materi
JP3425793B2 (ja) 製品をシート材・ラッパーで包装する方法、及びその包装装置
CA2112301C (en) Method and a device for wrapping a product in a wrapper of sheet material
MXPA00003901A (en) A method and a device for wrapping a product in a wrapper of sheet material and respective wrapped product
RU2109663C1 (ru) Способ заворачивания продукта в обертку из листового материала и устройство для его осуществления
JP2796953B2 (ja) 小物固形物の製造方法
EP0023746A1 (en) Process for packaging margarine and suchlike
PL172717B1 (pl) Sposób pakowania produktów oraz urządzenie do pakowania produktów