SK279305B6 - Zariadenie na korekciu deformít chrbtice - Google Patents

Zariadenie na korekciu deformít chrbtice Download PDF

Info

Publication number
SK279305B6
SK279305B6 SK249-94A SK24994A SK279305B6 SK 279305 B6 SK279305 B6 SK 279305B6 SK 24994 A SK24994 A SK 24994A SK 279305 B6 SK279305 B6 SK 279305B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
segment
spring tongue
vertebra
fixed
segments
Prior art date
Application number
SK249-94A
Other languages
English (en)
Other versions
SK24994A3 (en
Inventor
Ľuboš Rehák
Daniel Švrček
Josef Čech
Original Assignee
Ľuboš Rehák
Daniel Švrček
Josef Čech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ľuboš Rehák, Daniel Švrček, Josef Čech filed Critical Ľuboš Rehák
Priority to SK249-94A priority Critical patent/SK279305B6/sk
Publication of SK24994A3 publication Critical patent/SK24994A3/sk
Publication of SK279305B6 publication Critical patent/SK279305B6/sk

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na korekciu deformít chrbtice na báze kovových implantátov, ktoré sa aplikuje operačne.
Doterajší stav techniky
Pod pojmom deformity chrbtice sa tu ďalej rozumejú skoliózy (vychýlenia chrbtice v rovine frontálnej) a patologické kyfózy a lordózy (vychýlenia v rovine sagitálnej). 0peračná korekcia deformít chrbtice pomocou kovových implantátov, vyhotovených zo špeciálnych nehrdzavejúcich biokompatibilných ocelí a titánových zliatin, predstavuje najefektívnejší spôsob liečby deformít chrbtice a súčasne medicínsko-technický problém, ktorý je aktuálny prakticky už jedno storočie a doposiaľ nebol uspokojivo vyriešený.
V súčasnosti sú známe viaceré principiálne konštrukčné riešenia implantátov na liečbu deformít chrbtice, ale každé z nich má okrem určitých predností aj rad nedostatkov. Celý súbor známych riešení je možné rozdeliť na tri základné skupiny, ktoré je možné charakterizovať nasledovným spôsobom.
Prvú skupinu predstavuje súbor riešení, ktorý je možné charakterizovať ako rigidné systémy. Podstatným znakom týchto systémov je, že obsahujú aspoň jednu tyč alebo dlahu, ktorá je operačne zavedená do miesta deformity chrbtice v podstate s ňou rovnobežne, pričom po svojej dĺžke je spojená s aspoň dvoma stavcami chrbtice pomocou rôzne tvarovaných upínacích elementov (háčiky, čeľuste, skrutky, drôtené slučky a pod.) na nej inštalovaných, ktoré sa prichytávajú na telo alebo výstupky stavcov. Zväčša sa používajú dve tyče, ktoré sú navzájom v aspoň dvoch miestach prepojené a operačne sa inštalujú po stranách chrbtice, pričom sa s nimi spoja viaceré alebo všetky stavce chrbtice v mieste jej deformity. Z funkčného hľadiska dochádza ku korekcii deformity pôsobením vzhľadom na dlhú os chrbtice priečnych ťahových a/alebo tlakových síl na deformované stavce, pričom sa využíva rigidita tyče, resp. tyčí. Tieto systémy spravidla dobre korigujú a zároveň stabilizujú chrbticu vo všetkých troch rovinách, ale neumožňujú pohyb a rast stabilizovaných segmentov. Pri ich aplikácii sa preto operačne zrušia kĺby a priložením kostných štepov sa navodí zrast chrbtice (spondylodéza) v mieste deformity, čim sa lokálne zabráni jej rastu a anuluje sa pohyblivosť. V súčasnosti je možné sem zaradiť ako reprezentantov napr. inštrumentácie Wisconsin [Drummond D. S. et al., J. Pediatr. Orthop., 4, 1984, 397 - 404; Drummond D. S., The Orthop. Clin. of North Am., 2, 1988,281 - 289], Cotrel-Dubousset [Cotrel Y., Dubousset J., Rev. Chir. Orthop., 70, 1984, 489 - 495; Cotrel Y., Dubousset J., Orthop. Trans., 9, 1985, 118], TSRH, Isola systém využívajúci tyč v kombinácii s dlahou [Asher M. A. et al.. Isola špine implant systém: Principles and practice, AcroMed, Cleveland, 1991], Central-Stab-System, Luque inštrumentáciu [Luque E. R., Cardoso A., Orthop. Trans., 1, 1977, 136; Luque E. R.. Tailoring surgery to spínal pathology, In Segmental Spínal Instrumentation. Thorofare, N. J., Slack Co., 1984] a iné. Do tejto skupiny jc možné zaradiť aj vnútorne fixátory (napr. Socon [Socon-Fixateur Interne- Aesculap, Prospekt Nr. C-627 1091/3, Germany], Klugerov fixátor [DE P321957.3; Diek W. et al., Paraplegia, 23, 1985, 225
232), Matzenov fixátor [Intemal Fixator for the Lumbar Špine acc. to Matzen, Ulrich, Dr. HS/de 16/4/92 derer/ematzen.pm.3] a iné).
Druhú skupinu predstavujú systémy, ktoré je možné charakterizovať ako semirigidné. Pre tieto inštrumentácie je charakteristické, že sú vytvorené:
a) z tyče vybavenej aspoň pri svojich koncoch vhodne tvarovanými upínacimi elementmi, ktorá sa operačne aplikuje z konkávnej alebo konvexnej strany deformity a upínacie elementy sa prichytia pri súčasnom maximálne možnom vyrovnaní deformity chrbtice na stavce v oblasti začiatku a konca deformity, pričom z funkčného hľadiska dochádza ku korekcii deformity pôsobením s dlhou osou chrbtice paralelných rozťahovacích sil na jej konkávnu stranu alebo stláčacích síl na jej konvexnú stranu,
b) z vinutej pružiny vybavenej na koncoch vhodnými upínacími elementmi, ktorá sa operačne aplikuje z konvexnej strany deformity a upínacie elementy sa pri súčasnom napnutí pružiny prichytia na stavce v oblasti začiatku a konca deformity, pričom z funkčného hľadiska dochádza ku korekcii deformity pôsobením s dlhou osou chrbtice paralelných stláčacích síl na jej konvexnú stranu,
c) z kombinácie prvkov podľa oboch predchádzajúcich bodov, ktoré môžu byť aj navzájom prepojené, pričom z funkčného hľadiska dochádza ku korekcii deformity chrbtice pôsobením paralelných stláčacích síl na jej konvexnú stranu a súčasne pôsobením paralelných rozťahovacích síl na jej konkávnu stranu.
Inštrumentácie patriace do skupiny semirigidných systémov vhodne korigujú deformity chrbtice a výrazne alebo úplne obmedzujú pohyb v oblasti deformity chrbtice len v smere pôsobenia korekčných síl. Chrbticu nikdy nestabilizujú vo všetkých troch rovinách (pri ich aplikácii je preto vždy nevyhnutná vonkajšia fixácia korzetom), ale obmedzujú jej rast, pretože pri ich aplikácii sa operačne rušia kĺby a navodzuje spondylodéza. Do tejto skupiny patri napr. Allanov [Allan F. G., J. Bone Joint Surgeon, 37/B, 1955, 92 - 96] a Kazminov distraktor, špirálové pružiny podľa Grucu [Gruca A., Beitr. Orthop. u. Traumatol., 5, 1958, 1 - 11; Gruca A., J. Bone Joint Surg., 40/A, 1958, 570 - 584], ich modifikácia podľa Weisa [Weiss M., Bentkowsky Z., Clin. Orthop., 1974, 103 - 109], Harringtonov distrakčný, kompresívny systém [Harrington P. R., J. Bone Joint Surg., 44/A, 1962, 591 - 610; Harrington P. R., Orthop. Clin. of North Am., 3, 1972, 49 - 67] a ďalšie.
Tretiu skupinu je možné charakterizovať ako teleskopické systémy, pre ktoré je charakteristické, že pozostávajú:
a) z tyče konštantnej dĺžky, na ktorej sú prichytené vhodné upínacie elementy tak, že poloha aspoň jedného elementu je prestaviteľná v smere dlhej osi chrbtice,
b) z dvoch teleskopických tyčí (teleskopická tyč je vyhotovená ako tyč vsunutá jedným koncom do koaxiálnej rúrky) na oboch koncoch navzájom prepojených, s upínacimi elementmi situovanými zväčša pri koncoch tyčí, pričom dĺžka tyčí, a tým aj poloha aspoň jedného upínacieho elementu, je nastaviteľná v smere dlhej osi chrbtice.
Uvedené inštrumentácie sa operačne aplikujú po stranách deformity chrbtice a cez svoje upínacie elementy zabezpečujú prenos korekčných síl na deformované stavce chrbtice. Pri inštrumentácii podľa bodu a) je možné pri periodicky sa opakujúcich operačných zákrokoch lokálneho rozsahu zakaždým zmeniť polohu aspoň jedného upínacieho elementu tak, aby sa táto zosúladila s rastom chrbtice.
Inštrumentácia podľa bodu b) sa samovoľne dĺžkovo modifikuje v súlade s rastom chrbtice. Podstatnou výhodou týchto inštrumentácií je minimalizácia rozsahu nevratných zmien na chrbtici a použitie len jednej a len raz operačne aplikovanej inštrumentácie na obdobie rastu chrbtice. Pretrváva však pri nich nevýhoda charakteristická pre všetky ostatné doposiaľ uvedené riešenia, t.j. podstatné obmedzenie pohyblivosti chrbtice. Do tejto skupiny je v súčasnosti možné zaradiť Harringtonovu distrakčnú inštrumentáciu [Moe J. H., Orthop. Clin. of North Am., 3, 1972, 17 - 48] s použitím ozubenej tyče alebo závitnice, ktorá však nezabezpečuje rotačnú stabilitu a preto je nutná vonkajšia fixácia chrbtice pomocou korzetu. Najnovším systémom je Ulmer-Teleskop-Stab inštrumentácia používaná pri neuromuskulámych skoliózach, ktorý stabilizuje chrbticu vo všetkých troch rovinách (odpadá nutnosť stabilizácie korzetom), koriguje deformitu a zároveň teleskopický sleduje jej rast v smere dlhej osi.
Z uvedeného je zrejmé, že všetky doposiaľ známe riešenia zariadení na korekciu deformít chrbtice majú dve podstatné nevýhody, a to:
1) podstatné obmedzenie, resp. úplné odstránenie pohyblivosti a rastu chrbtice minimálne v oblasti jej deformity,
2) nutnosť uskutočnenia viacnásobných operačných zákrokov pri ich aplikácii na rastúcu chrbticu, ktoré predstavujú pre organizmus pacienta značnú záťaž.
Cieľom predloženého vynálezu je poskytnúť medicínskej praxi takú inštrumentáciu, ktorá tieto nedostatky potlačí na maximálne možnú mieru alebo ich úplne eliminuje.
Podstata vynálezu
Zariadenie na korekciu deformity chrbtice podľa vynálezu pozostáva z aspoň dvoch segmentov, ktoré sú fixované na stavce chrbtice a navzájom sú prepojené, pričom podstata vynálezu spočíva v tom, že každý segment pozostáva z tela segmentu spojeného s aspoň jedným upínacím elementom (napr. v podobe háčka, čeľuste, objímky, skrutky, drôtenej slučky a pod.), ktorým je segment fixovaný na aspoň jednom stavci chrbtice v oblasti jej deformity a súčasne obsahuje aspoň jedno pružné pero, ktorého dĺžka je podstatne väčšia než jeho ostatné rozmery a prostredníctvom ktorého je silovou väzbou spojený s aspoň jedným ďalším segmentom fixovaným na aspoň jednom ďalšom stavci chrbtice. Pritom priamka prechádzajúca začiatkom a koncom pružného pera zviera s vertikálnou osou stavca vo frontálnej rovine, ako aj v sagitálnej rovine vo ventrálnom a/alebo dorzálnom smere uhol do 45°.
V riešení podľa vynálezu sú možné dve základné alternatívy prichytenia pružného pera. V prvom prípade je každý koniec pružného pera pevne prichytený (napr. tým, že je vyhotovené ako integrálna súčasť tela segmentu, alebo je na ňom fixované pomocou zvaru, skrutkovým spojom ap.) na inom segmente a vytvára tým medzi nimi premostenie, ktoré zabezpečuje prenos sily z jedného segmentu na druhý. V druhom prípade je jeden koniec pružného pera pevne fixovaný na jednom segmente a druhý segment je vybavený dosadacím puzdrom v tvare vybratia alebo otvoru v tele druhého segmentu, v ktorom je uložený druhý koniec pružného pera. Dosadacie puzdro pri aplikácii zariadenia podľa vynálezu izoluje miesto kontaktu pružného pera so segmentom od okolitých tkanív a zamedzuje tak ich poškodeniu pri pohybe voľného konca pružného elementu v dôsledku ohybu chrbtice. Dosadacie puzdro má v podstate tvar prstenca alebo časti prstenca s kruhovým, elipsovým alebo obdĺžnikovým otvorom, resp. kruhového, elipsového alebo obdĺžnikového otvoru vytvoreného v tele segmentu, pričom priečne rozmery otvoru sú aspoň o 0,01 mm väčšie než zodpovedajúce rozmery voľného konca pružného elementu.
Z výrobného i aplikačného hľadiska je vhodné, ak sú segmenty unifikované, t.j. ak každý segment obsahuje na ňom prichytený pružný element a súčasne dosadacie puzdro. Pri aplikácii segmentov na deformitu chrbtice je potrebné, aby sily pôsobiace prostredníctvom segmentov na jednotlivé stavce v oblasti deformity mali diferencovanú veľkosť, t .j. aby pružné perá prichytené na jednotlivých segmentoch mali diferencované mechanické vlastnosti. Toho sa výhodne dosiahne tak, že jednotlivé pružné perá sú vyhotovené z odlišného materiálu a/alebo majú odlišné priečne prierezy vzhľadom na svoju pozdĺžnu os, a/alebo sa líšia tvarom a/alebo sú na jednotlivých segmentoch prichytené v odlišných polohách, a to tak z hľadiska miesta ich prichytenia na segmente, ako aj ich sklonu vzhľadom na vertikálnu os stavca.
Z hľadiska unifikácie požadovanej pri výrobe segmentov a jednoduchosti ich aplikácie na chrbticu je zvlášť výhodné, ak na tele segmentu je vytvorený výstupok v tvare guľového odseku, v ktorom je pri jeho vrchole vytvorený otvor so závitom a koniec pružného pera je tiež vytvarovaný do podoby odseku dutej gule s vnútorným polomerom v podstate rovnajúcim sa polomeru uvedeného výstupku, ale výške menšej aspoň o 0,01 mm, v ktorom je pri jeho vrchole vytvorený priechodný kruhový otvor. Segment pritom obsahuje aj fixačnú podložku s vybratím tvaru guľového odseku s priemerom v podstate rovnajúcim sa vonkajšiemu polomeru uvedeného konca pružného pera a pri vrchole zmieneného vybratia je vytvorený kruhový otvor, pričom uvedený koniec pružného pera je konkávnou stranou uložený na uvedenom výstupku a na jeho konvexnej strane je uložené zmienené vybratie fixačnej podložky. Vzájomná poloha týchto prvkov je fixovaná pomocou skrutky s priemerom aspoň o 0,01 mm menším, ako je priemer otvorov v pružnom pere a fixačnej podložke, ktorými prechádza a zaskrutkovaná je v závite nachádzajúcom sa pri vrchole uvedeného výstupku na tele segmentu. Podstatnou prednosťou takejto konštrukcie segmentu je, že pri minimálnej tvarovej variete pružných pier a segmentov, relatívnej jednoduchosti ich tvarov i výroby a jednoduchej montáži pri aplikácii na stavec, resp. stavce chrbtice, je možné pomocou jednoduchej zmeny natočenia pružného pera, v rozsahu uhlov determinovanom charakteristikou danej deformity a konkrétneho vyhotovenia segmentu (hlavne vzhľadom na vzájomný pomer priemeru skrutky a veľkosti otvoru na konci pružného pera), dosiahnuť širokú varietu silového pôsobenia medzi jednotlivými segmentmi.
V prípadoch, keď je na korekciu výraznej deformity chrbtice nutné vytvoriť medzi segmentmi tak vysokú silovú väzbu, hlavne v smere dorzálnom, že je reálne nebezpečenstvo poškodenia tej časti stavca chrbtice, na ktorom sú prichytené, je mimoriadne výhodné, ak je segment vyhotovený v podstate tak, ako bolo opísané, ale s tým rozdielom, že v uvedenom sférickom výstupku na tele segmentu jc vytvorený priechodný otvor ústiaci pri jeho vrchole. Týmto otvorom prechádza dutá skrutka, ktorá je zaskrutkovaná v stavci, najvýhodnejšie cez pedikel v tele stavca chrbtice, a vnútri ktorej je vytvorený otvor so závitom na prichytenie skrutky fixujúcej vzájomnú polohu jednotlivých častí segmentu. Takýmto konštrukčným riešením je možné podstatne lepšie rozložiť silovú záťaž pôsobiacu na stavec v mieste prichytenia segmentu a výrazne tým obmedziť možnosť jeho poškodenia.
Pre obidve naposledy uvedené alternatívy konštrukčného vyhotovenia segmentu je výhodné, ak tento obsahuje dosadacie puzdro v tvare z jednej strany otvoreného vybratia vytvoreného v tele segmentu, pričom toto dosadacie puzdro je zo svojej otvorenej strany prekryté fixačnou podložkou. Dosiahne sa tým jednak úplné odizolovanie konca pera od tkanív v jeho okolí a súčasne sa tým podstatne zjednoduší aplikácia segmentov na stavce chrbtice, nakoľko po nainštalovaní prvého segmentu s pružným perom je možné bez silovej väzby inštalovať druhý segment a silová väzba medzi uvedenými segmentmi sa vytvorí až dodatočným vsunutím konca pružného pera do dosadacieho puzdra, pričom jeho poloha v puzdre sa zaistí fixačnou podložkou druhého segmentu súčasne s fixáciou jeho vlastného pružného pera.
Pokiaľ je pružné pero fixované iba na jednom segmente ajeho voľný koniec je vsunutý v dosadacom puzdre nasledujúceho segmentu, je v dôsledku obmedzenej dĺžky tohto puzdra reálne nebezpečenstvo, že pri príliš veľkom ohybe chrbtice by mohlo dôjsť k vyšmyknutiu voľného konca pera z dosadacieho puzdra a následnému vážnemu poškodeniu okolitých tkanív spojenému s nutnosťou ďalšieho operačného zákroku. Uvedené nebezpečenstvo je odstránené takou konštrukciou pružného pera a dosadacieho puzdra podľa vynálezu, v ktorej pružné pero obsahuje na svojom voľnom konci aspoň na časti obvodu rozšírenie a pri konci dosadacieho puzdra vzdialenejšom od segmentu, na ktorom je uvedené pružné pero fixované, je vytvorená na časti jeho dĺžky drážka, do ktorej pri nadmernom ohybe chrbtice zapadne. Uvedená drážka v dosadacom puzdre je pritom výhodne vyhotovená tak, že umožňuje v danom rozsahu nielen priamočiary pohyb, ale aj rotačný pohyb pružného pera v dosadacom puzdre.
Z hľadiska aplikácie segmentu na stavec chrbtice je výhodné, ak segment obsahuje upínací element v podobe tvarovanej svorky vybavenej pri koncoch ramien fixačnou skrutkou, ktorá umožňuje pri aplikácii segmentu na stavec pritiahnuť k sebe konce ramien tvarovanej svorky. Otvor tvarovanej svorky pritom zodpovedá tvaru oblúku stavca chrbtice, na ktorý bude segment prichytený, výhodne má tvar priečneho rezu oblúka stavca v mieste medzi tŕňovým výbežkom a pediklom stavca.
Zariadenie na korekciu deťormít chrbtice podľa vynálezu má okrem všetkých doposiaľ uvedených predností oproti riešeniam podľa stavu techniky veľmi podstatnú výhodu v tom, že v dôsledku pružného prepojenia jeho jednotlivých segmentov umožňuje pacientovi ohyby chrbtice v rozsahu nutnom pre bežný život, a to aj v období intenzívneho rastu chrbtice, ktorý neobmedzuje a súčasne je silová väzba medzi segmentmi natoľko pevná, že nie je nutná ortéza. Predložené riešenie je natoľko konštrukčne i aplikačne flexibilné, že je možné ho veľmi jednoducho prispôsobiť konkrétnemu druhu deformity chrbtice a v dôsledku obmedzeného počtu potrebných operačných zákrokov (obvykle bude postačovať jeden až dva operačné zákroky) predstavuje pre organizmus pacienta minimálnu záťaž pri skrátení času operačného zákroku a znížení krvných strát.
Prehľad obrázkov na výkrese
Na lepšie pochopenie vynálezu je riešenie znázornené na priloženom výkrese, kde predstavuje:
obr. 1 - schematický pohľad na tri segmenty situované na troch stavcoch chrbtice, obr. 2 - pohľad na dva segmenty prepojené jedným pružným perom pevne fixovaným na oboch segmentoch, obr. 3 - schematický pohľad na tri segmenty s vyznačením stavcov chrbtice, na ktorých sú upevnené, obr. 4 - pohľad na segment s tvarovanou svorkou a čiastočným rezom dosadacieho puzdra, obr. 5 - priečny rez A-A segmentom podľa obr. 4, obr. 6 - priečny rez pružným perom s fixačnou podložkou a skrutkou, obr. 7 - priečny rez segmentom fixovaným na stavec pomocou dutej skrutky.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Segmenty 1, 1’ a 1” podľa obr. 1 sú vyhotovené z nehrdzavejúcej ocele podľa ISO 5832/211, pričom segment 1 fixovaný na stavci 7 pozostáva z tela 2 segmentu a upínacieho elementu 3 vyhotoveného ako tvarovaná svorka, ktorej ramená sú navzájom priťahované sťahovacou skrutkou 6. Integrálnou súčasťou tela 2 segmentu je pružné pero 4, ktorého druhý koniec je uložený v dosadacom puzdre 5’ ďalšieho segmentu ľ, ktoré je vyhotovené ako priechodný otvor. Ďalšie segmenty 1’, 1” sú vybavené rovnakými upínacími elementmi 3’, 3” vyhotovenými ako tvarovaná svorka, pričom každý z uvedených segmentov 1,1’ je konštrukčne uspôsobený na prichytenie na jednom stavci 7’, 7” chrbtice. Pri aplikácii zariadenia na korekciu deformít chrbtice podľa obr. 1 sa najprv segment 1 upevni na stavec 7 chrbtice pomocou svojho upínacieho elementu 3, na koniec jeho pružného pera 4 sa nasunie dosadacie puzdro 5’ segmentu ľ, ktorý sa pomocou vhodného inštrumentária nastaví do polohy, zabezpečujúcej vytvorenie požadovanej silovej väzby medzi segmentmi 1 a 1’ a prostredníctvom svojho upínacieho elementu 3’ sa prichytí na stavec 7’ chrbtice. Tretí segment 1” sa prichytí na stavec 7” chrbtice pomocou svojho upínacieho elementu 3” a potom sa pomocou vhodného inštrumentária ustanoví do polohy potrebnej na vytvorenie požadovaného silového pôsobenia na segment ľ, v tejto polohe sa cez jeho dosadacie puzdro 5” presunie pružné pero 4’ a jeho koniec sa fixuje na segmente ľ skrutkou 8’.
Príklad 2
Segmenty 1,1’ podľa obr. 2 sú vyhotovené z nehrdzavejúcej ocele podľa ISO 5832/211, pričom segment 1 obsahuje upínací element 3 vyhotovený ako háčik. V tele 2 segmentu 1 je osadené a skrutkou 8 fixované pružné pero 4, ktorého druhý koniec je pevne prichytený skrutkou 8’ v dosadacom puzdre 5’ ďalšieho segmentu ľ, ktoré je vyhotovené ako priechodný otvor. V pružnom pere 4 je vytvorený pri jeho konci pozdĺžny otvor, ktorým prechádza skrutka 8’ a pomocou ktorého sa môže pri raste chrbtice priebežne upravovať vzdialenosť oboch uvedených segmentov. Druhý segment ľ je vybavený upínacím elementom 3’ vyhotoveným ako drážka na povrchu upínacieho elementu 3’, do ktorej je počas aplikácie segmentu na chrb ticu vložená drôtená slučka, ktorá ho fixuje na príslušný stavec. Každý z uvedených segmentov 1, ľ je konštrukčne uspôsobený na prichytenie len na jednom stavci chrbtice.
Príklad 3
Zariadenie na korekciu deformít chrbtice podľa obr. 3 je vyhotovené z titánovej zliatiny Ti - 6A1 - 7Nb a pozostáva z troch segmentov 1, ľ, 1”, z ktorých iba prvý segment 1 je prichytený na dvoch stavcoch 7, 7’ chrbtice pomocou tvarovanej svorky 3 a ostatné sú rovnakým spôsobom fixované vždy na jednom stavci. Na segmente 1 sú prichytené dve pružné perá 4.1, 4.2, z ktorých prvé pero 4.1 má po dĺžke konštantný obdĺžnikový prierez, je vyhotovené z nehrdzavejúcej ocele podľa ISO 5832/1 a je prichytené na segmente 1 pomocou skrutky 8, pričom prechádza cez dosadacie puzdro 5’, vytvorené ako obdĺžnikové vybratie v druhom segmente ľ, a dosadacie puzdro 5.1”, vytvorené tiež ako obdĺžnikové vybratie v treťom segmente 1”, v ktorom je vyhotovená drážka 17 zabraňujúca vysunutiu pera 4.1, vybaveného na konci výstupkom 16 z puzdra 5.1”. Druhé pružné pero 4.2 je integrálnou časťou segmentu 1, má po dĺžke konštantný kruhový prierez a druhým koncom je prichytené v druhom dosadacom puzdre 5.2” tretieho segmentu 1”, ktoré je vyhotovené ako priechodný otvor kruhového prierezu.
Príklad 4
Segment zariadenia na korekciu deformít chrbtice podľa obr. 4 pozostáva z upínacieho elementu 3 vyhotoveného ako tvarovaná svorka a tela segmentu 2, na ktorom je vytvorený výstupok 9 v tvare guľového odseku (pozri rez AA na obr. 5) s otvorom 10 so závitom. Na výstupku 9 je uložený rovnako tvarovaný koniec 11 pružného pera 4 s priechodným otvorom 12 (detailnejšie pozri obr. 6) a na ňom je položená fixačná podložka 13 vybavená polkruhovým vybratím 14 s priechodným otvorom 15 v jeho vrchole, pričom vzájomná poloha uvedených prvkov je zafixovaná pomocou skrutky 8, prechádzajúcej uvedenými otvormi 12,15 a zaskrutkovanej v otvore 10 so závitom. Dosadacie puzdro 5 je vytvorené ako z jednej strany otvorené vybratie v tele 2 segmentu, v ktorom je na jednej strane vyhotovená asi na polovici jej dĺžky drážka 17. V puzdre 5 je uložený voľný koniec pružného pera 4’, pevne prichyteného na neznázomenom predchádzajúcom segmente, ktoré je na konci vybavené výstupkom 16 umiestneným v drážke 17. Stabilita polohy konca pružného pera 4’ v dosadacom puzdre 5 je zabezpečená pomocou fixačnej podložky 13 uzatvárajúcej otvorenú stranu puzdra 5. Pružné pero 4’ je na predchádzajúcom neznázomenom segmente prichytené v takej polohe, že pod tlakom dolieha na telo 2 segmentu a tlačí ho do polohy zabezpečujúcej korigovanie danej deformity chrbtice.
Príklad 5
Segment zariadenia na korekciu deformít chrbtice podľa príkladu 4 odlíšený tým, že obsahuje (pozri obr. 6) pružné pero 4 prichytené na tele 2 segmentu, ktoré nie je priamočiare, ale po dĺžke tvarované tak, že aj pri limitovaných možnostiach zmeny jeho polohy vzhľadom na telo 2 segmentu je možné v dôsledku jeho zakrivenia dosiahnuť potrebné silové pôsobenie na nasledovný stavec.
Príklad 6
Segment zariadenia na korekciu deformít chrbtice podľa príkladu 5 odlíšený tým, že vo výstupku 9 je vytvorený priechodný otvor 16 (pozri obr. 7), v ktorom je umiestnená dutá skrutka 8.1. Uvedená dutá skrutka 8.1 je vybavená na svojom vonkajšom povrchu závitom a v jej vnútri je vytvorený otvor 10 so závitom, pričom jej koniec zaskrutkovaný v stavci 7 je pozdĺžnymi rezmi rozdelený na aspoň dve časti. V otvore 10 so závitom je umiestnená fixačná skrutka 8, ktorá pri zaskrutkovávaní do otvoru 10 so závitom roztláča jednotlivé pozdĺžne časti dutej skrutky 8.1 a zvyšuje tak pevnosť jej prichytenia v stavci 7.
Uvedené príklady zariadenia na korekciu deformít chrbtice podľa vynálezu predstavujú iba ilustratívne konkrétne vyhotovenia, ktoré v žiadnom prípade neobmedzujú rozsah vynálezu definovaný v patentových nárokoch.
Priemyselná využiteľnosť
Zariadenie podľa vynálezu je možné v dôsledku jeho konštrukčného uspôsobenia výhodne aplikovať na všetky známe drahý deformít chrbtice.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zariadenie na korekciu deformít chrbtice pozostávajúce z aspoň dvoch segmentov, ktoré sú fixované na stavce chrbtice a navzájom prepojené, vyznačujúce sa tým, že každý segment (1) pozostáva z tela (2) vybaveného aspoň jedným upínacím elementom (3), ktorým je fixovaný na aspoň jednom stavci chrbtice a aspoň jedného pružného pera (4), prostredníctvom ktorého je spojený silovou väzbou s aspoň jedným ďalším segmentom (ľ) fixovaným na aspoň jednom ďalšom stavci chrbtice, pričom spojnica koncov pružného pera (4) zviera s vertikálnou osou stavca vo frontálnej rovine uhol do 45 ° a v sagitálnej rovine vo ventrálnom a/alebo dorzálnom smere tiež uhol do 45°.
  2. 2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že jeden koniec pružného pera (4) je pevne spojený s jedným segmentom (1) a druhý koniec je pevne spojený s druhým segmentom (ľ).
  3. 3. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že jeden koniec pružného pera (4) je pevne fixovaný na jeden segment (1) a drahý segment (ľ) je vybavený dosadacím puzdrom (5) v tvare vybratia alebo otvoru v tele (2’) segmentu, v ktorom jc uložený druhý koniec pružného pera (4), pričom priečne rozmery otvoru sú aspoň o 0,01 mm väčšie než zodpovedajúce rozmery konca pružného pera (4).
  4. 4. Zariadenie podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že každý segment (1, ľ) obsahuje aspoň jedno pružné pero (4) a súčasne aspoň jedno dosadacie puzdro (5).
  5. 5. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že pri segmentoch (1) určených na aplikáciu na rôzne miesta deformity chrbtice sa pružné perá (4) líšia svojimi rozmermi a/alebo materiálom, z ktorého sú vyhotovené a/alebo miestom fixácie na tele (2) segmentu a/alebo tvarom, a/alebo uhlom, ktorý zvierajú s vertikálnou osou stavca (7).
  6. 6. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 3 až 5, vyznačujúce sa tým, že na tele (2) segmentu je vytvorený výstupok (9) v tvare guľového odseku, v ktorom je pri jeho vrchole vytvorený otvor (10) so závitom, pričom koniec (11) pružného pera (4) je vytvarovaný do podoby odseku dutej gule s vnútorným polomerom v podstate rovnajúcim sa polomeru výstupku (9), ale výškou menšou aspoň o 0,01 mm, v ktorom je pri jeho vrchole vytvorený priechodný kruhový otvor (12), že segment (1) obsahuje fixačnú podložku (13) s vybratím (14) tvaru guľového odseku s priemerom v podstate rovnajúcim sa vonkajšiemu polomeru konca (11) pružného pera (4) a pri vrchole vybratia (14) je vytvorený priechodný otvor (15), pričom koniec (11) pružného pera (4) je konkávnou stranou uložený na výstupku (9), na jeho konvexnej strane je uložené vybratie (14) fixačnej podložky (13) a vzájomná poloha týchto prvkov jc fixovaná pomocou skrutky (8) s priemerom aspoň o 0,01 mm menším, ako je priemer otvorov (12, 15), ktorými prechádza a zaskrutkovaná je v otvore (10) so závitom.
  7. 7. Zariadenie podľa nároku 6, vyznačujúce sa tým, že vo výstupku (9) tvaru guľového odseku je pri jeho vrchole vytvorený priechodný otvor (16) a v ňom je umiestnená dutá skrutka (8’), vnútri ktorej je vytvorený otvor (10) so závitom a ktorá je zaskrutkovaná cez pedikel do tela stavca chrbtice.
  8. 8. Zariadenie podľa nároku 6 alebo 7, vyznačujúce sa tým, že segment (1) obsahuje dosadacie puzdro (5) v tvare z jednej strany otvoreného vybratia vytvoreného v tele (2) segmentu, ktoré je prekryté fixačnou podložkou (13).
  9. 9. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 3 až 8, vyznačujúce sa tým, že pružné pero (4) obsahuje na svojom voľnom konci aspoň na časti obvodu rozšírenie (16) a drážku (17) vytvorenú pri konci dosadacieho puzdra (5) druhého segmentu (ľ) vzdialenejšom od prvého segmentu (1), na ktorom je pružné pero (4) fixované.
  10. 10. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 1 až 9, vyznačujúce sa tým, že upínací element (3) je tvarovaná svorka vybavená na koncoch ramien sťahovacou skrutkou (6), pričom vnútorný otvor upínacieho elementu (3) má tvar priečneho rezu oblúka stavca v mieste medzi tŕňovým výbežkom a pediklom stavca.
SK249-94A 1994-03-01 1994-03-01 Zariadenie na korekciu deformít chrbtice SK279305B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK249-94A SK279305B6 (sk) 1994-03-01 1994-03-01 Zariadenie na korekciu deformít chrbtice

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK249-94A SK279305B6 (sk) 1994-03-01 1994-03-01 Zariadenie na korekciu deformít chrbtice

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK24994A3 SK24994A3 (en) 1996-09-04
SK279305B6 true SK279305B6 (sk) 1998-09-09

Family

ID=20433341

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK249-94A SK279305B6 (sk) 1994-03-01 1994-03-01 Zariadenie na korekciu deformít chrbtice

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK279305B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK24994A3 (en) 1996-09-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5951555A (en) Device for the correction of spinal deformities
US7803174B2 (en) Dorsal adjusting multi-rod connector
EP2645949B1 (en) Rod holding device
US9326794B2 (en) Rod-shaped implant element with flexible section
US7799055B2 (en) Minimal spacing spinal stabilization device and method
US7699874B2 (en) Low profile spinal rod connector system
US9204908B2 (en) Segmental orthopedic device for spinal elongation and for treatment of scoliosis
AU2001289108B2 (en) Posterior fixation system
US20050203511A1 (en) Orthopaedics device and system
US20100249836A1 (en) Alignment system with longitudinal support features
WO1998019616A1 (en) Multi-angle bone screw assembly using shape-memory technology
AU2001289108A1 (en) Posterior fixation system
JPH07501735A (ja) 脊髄の骨接合具
JPH01121046A (ja) 脊柱の脊髄本体の相対位置の維持装置
US10869693B2 (en) Spinal correction system and method of use thereof
SK279305B6 (sk) Zariadenie na korekciu deformít chrbtice
US20240122625A1 (en) Tensegrity external fixation system to distract bones
WO2023028120A2 (en) Connector rod for correction of spinal deformity
AU2004202174B2 (en) Posterior fixation system
GB2412320A (en) Orthopaedics device and system