SK20162000A3 - Spôsob energetickej premeny v točivom piestovom motore alebo stroji a točivý piestový motor alebo stroj - Google Patents

Spôsob energetickej premeny v točivom piestovom motore alebo stroji a točivý piestový motor alebo stroj Download PDF

Info

Publication number
SK20162000A3
SK20162000A3 SK2016-2000A SK20162000A SK20162000A3 SK 20162000 A3 SK20162000 A3 SK 20162000A3 SK 20162000 A SK20162000 A SK 20162000A SK 20162000 A3 SK20162000 A3 SK 20162000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
rotary
ignition
valve
rotary piston
working
Prior art date
Application number
SK2016-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK285000B6 (sk
Inventor
Svetozár Hruškovič
Peter Gašparec
Original Assignee
Svetozár Hruškovič
Peter Gašparec
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Svetozár Hruškovič, Peter Gašparec filed Critical Svetozár Hruškovič
Priority to SK2016-2000A priority Critical patent/SK285000B6/sk
Priority to PCT/SK2001/000025 priority patent/WO2002052125A1/en
Publication of SK20162000A3 publication Critical patent/SK20162000A3/sk
Publication of SK285000B6 publication Critical patent/SK285000B6/sk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01CROTARY-PISTON OR OSCILLATING-PISTON MACHINES OR ENGINES
    • F01C11/00Combinations of two or more machines or engines, each being of rotary-piston or oscillating-piston type
    • F01C11/002Combinations of two or more machines or engines, each being of rotary-piston or oscillating-piston type of similar working principle
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01CROTARY-PISTON OR OSCILLATING-PISTON MACHINES OR ENGINES
    • F01C1/00Rotary-piston machines or engines
    • F01C1/08Rotary-piston machines or engines of intermeshing engagement type, i.e. with engagement of co- operating members similar to that of toothed gearing
    • F01C1/10Rotary-piston machines or engines of intermeshing engagement type, i.e. with engagement of co- operating members similar to that of toothed gearing of internal-axis type with the outer member having more teeth or tooth-equivalents, e.g. rollers, than the inner member
    • F01C1/104Rotary-piston machines or engines of intermeshing engagement type, i.e. with engagement of co- operating members similar to that of toothed gearing of internal-axis type with the outer member having more teeth or tooth-equivalents, e.g. rollers, than the inner member one member having simultaneously a rotational movement about its own axis and an orbital movement

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion Methods Of Internal-Combustion Engines (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)

Description

Predstavovaný vynález sa týka jednak spôsobu premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo spôsob premeny rotačného pohybu na tlakové médium v točivom piestovom motore alebo stroji a jednak samotnej konštrukcie točivého piestového motora alebo stroja bez kľukového mechanizmu. Vynález spadá z hľadiska výroby do oblasti strojárenstva a to do konštrukcie spaľovacích motorov, hydromotorov a čerpadiel tekutých alebo plynných médií. Vynález z hľadiska využitia spadá najmä do automobilového priemyslu a v obecnom ponímaní zahrňuje všetky hnané a hnacie sústavy ako napríklad prevodníky prietokomerov.
Doterajší stav techniky
Zo stavu techniky je známe veľké množstvo motorov a strojov. Najbežnejším mechanickým piestovým točivým strojom pre prevod tlaku média plynného alebo kvapalného na rotačný pohyb, alebo opačne, je piestový stroj s kľukovým mechanizmom, ktorý napokon vyústil do konštrukcií piestových spaľovacích motorov využiteľných najmä v automobilovom priemysle. Konštrukcia týchto motorov je všeobecne známa. Sú osadené piestami s priamočiarym vratným pohybom po priamke medzi hornou a dolnou úvraťou. Prevodom priamočiareho pohybu piestu na pohyb kruhový, prechody hornou a dolnou úvraťou a neefektívnym rozkladom pôsobenia síl na ojnicu dochádza k veľkým stratám energie expandujúceho média, čo je limitujúcim faktorom pre účinnosť daných motorov. Mechanizmus musí pri zastavovaní a rozbehu piestu v oboch úvratiach prekonávať sily akcelerácie, ktoré vyvodzuje hmota kompletného piestu s približne jednou tretinou hmoty ojnice. Tým vznikajú známe zotrvačné sily posuvných hmôt a ich momenty, ktoré sú brzdou rýchlobežnosti motorov, znižujú merný výkon, zapríčiňujú neželané chvenie súčastí motorov, sú zdrojom hluku a znižujú ich životnosť.
Je známa ale aj konštrukcia spaľovacích motorov osadených piestami s rotačným pohybom, ktoré už nevyžadujú kľukový mechanizmus. Princíp mechanického spaľovacieho motora s rotačným piestom bez kľukového mechanizmu doteraz najuspokojivejšie riešia motory s kruhovým pohybom piesta v statore v tvare skrátenej epitrochoidy. Boky krúživého piesta tohto motora sú tvorené troma rovnakými oblúkmi. V styku oblúkov piesta, respektíve vo vrcholoch piesta sú vsadené radiálne tesniace lišty, ktoré kĺžu po vnútornej ploche skrine statora. Vytvárajú tak tri navzájom oddelené komory meniace periodicky svoj objem. Pohyb piesta vo vnútri komory je zaistený vystredením dvoch ozubených kolies. Za jednu otáčku piestu prebehnú tri pracovné cykly. Po sprevodovaní, ktoré vyplýva z konštrukčného riešenia je takýto jednopiestový motor ekvivalentný dvojvalcovému klasickému štvordobému motoru.
Klasickým predstaviteľom takéhoto motora je tzv. Wankelov motor opísaný v US patentoch č. 3,442,257 a 4,434,757 a v DE patente č.
3,027,208. U tohoto typu motora dosiaľ pretrvávajú nedostatky hlavne s utesnením jednotlivých komôr a s opotrebovaním tesniacich líšt. Vznikajú tak straty pohonnej premiešava s výfukovými plynmi. Ďalšia zmesi, ktorá sa nevýhoda, ktorá ovplyvňuje rozšírenie tohoto typu motora, je vyššia spotreba oleja.
Spálený olej a produkty nedokonalého spaľovania paliva vytvárajú viac škodlivých výfukových plynov, než klasické piestové motory. Problematický je taktiež odvod tepla z rotujúceho piestu.
Nedostatky pretrvávajú taktiež vo vyvážení pohyblivých častí s ohľadom na vibrácie.
Existuje aj motor, stroj opísaný v CA patente č. 2,192,714 s výkyvnými piestami. Jeho konštrukcia je však veľmi zložitá s veľkým počtom súčiastok, z čoho vyplýva zvýšená poruchovosť a opotrebenie motora, stroja. Ďalej je veľmi nevýhodný kompresný pomer objemov v spalovacích komorách. Naviac vznikajú problémy s trením pohybujúcich sa súčiastok.
Ďalším typom motorov, ktoré pracujú s kruhovým pohybom piesta, je motor, ktorého tvarovaný piest sa pohybuje vo valcovej komore statora v tvare toroidu opísaný napríklad v CS autorskom osvedčení AO 195 393. Tvarovaný piest má jeden alebo dva protiľahlé klinovité výstupky, na ktoré kĺzne dosadajú tesniace lišty, nesymetricky umiestnené v statore. Kruhovým pohybom piesta a vratnými pohybmi tesniacich líšt sa rozdeľuje motor statora na jednotlivé pracovné priestory. U tohto typu motora je treba k spoľahlivému ovládaniu tesniacich líšt zvláštneho ovládacieho mechanizmu. Okrem toho lopatky rotora vyžadujú tesnenie v skrini statora, napríklad radiálnymi lištami. U vyššie opísaných motorov s rotačnými piestami sa tak prakticky nedajú dosiahnúť potrebné kompresné tlaky.
Preto vznikla požiadavka na konštrukciu motora alebo stroja s lepšími technickými parametrami, ktorý by bol jednoduchej konštrukcie s minimálnym počtom súčiastok, s vyššou tesnosťou valca a piestu. Výsledkom tohto úsilia je ďalej popisovaný vynález.
Podstata vynálezu
Pre účely tohto vynálezu bude nutné najskôr vysvetliť použitú terminológiu pri formuláciách a opise spôsobu a zariadenia podľa vynálezu. Pri opise motora alebo stroja boli použité nasledujúce termíny a kde je uvedený aj ich význam :
1. rotačný prstenec rotačný prstenec vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka v tomto prípade plní funkciu rotačného piesta, kde v ňom usporiadaná pracovná dutina vytvára vnútornú pracovnú plochu rotačného piesta, na rozdiel rotačného piesta použitého napríklad vo Wankelovom motori, ktorý je opatrený vonkajšou pracovnou plochou piesta. Pracovná plocha piesta bola označená vo vzťahu jej vzájomného styku s pracovným médiom (výbušná zápalná zmes, tlaková kvapalina alebo plyn).
2. oválny stacionárny člen oválny stacionárny člen tvaru približnej elipsy v tomto prípade plní funkciu valca, v ponímaní analogického statora vo Wankelovom motori, ale s tým rozdielom, že na jeho vonkajšej
pracovnej ploche stacionárneho člena vo funkcii valca
dochádza k pohybu vnútornej pracovnej plochy rotačného
prstenca. Tým sa vytvárajú dve pracovné komory s komple-
mentárne sa meniacim objemom.
3. zážihové alebo vznetové zariadenie
zážihové alebo vznetové zariadenie je v tomto prípade poní-
mané ako sústava zapaľovacích sviečok, respektíve žeraviaca sviečka s podpornými obvodmi vstrekovania, dodávky zmesi alebo svtreku paliva.
V takto ponímanej terminológii potom uvedené nedostatky odstraňuje jednak spôsob premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo spôsob premeny rotačného pohybu na tlakové médium v točivom piestovom motore alebo stroji bez kľukového mechanizmu. Podstata tohoto spôsobu podľa vynálezu spočíva v tom, že rotačný pohyb je odvodený z tlaku spálenej výbušnej zmesi alebo tlaku tlakového média pôsobiaceho v pracovných komorách vymedzených vonkajšou plochou oválneho stacionárneho člena, vnútornou plochou zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny a bočnými rovinnými plochami pracovnej dutiny. Pritom pohyb vnútornej plochy zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny po vonkajšej ploche oválneho stacionárneho člena spôsobuje rotáciu prstenca vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka s premenlivou osou rotácie striedavo zaujmajúcou krajné polohy, čo poskytuje až tri výstupné osi rotácie. Prvé dve výstupné osi rotácie sú dané stabilnou vzájomnou vzdialenosťou stredov dvoch ozubených pastorkov a ozubeným prevodom pastorkov a rotačného prstenca vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Pri reverzibilnom spôsobe premeny rotačného pohybu na tlakové médium je recipročne od prvých dvoch vstupných osí rotácie pastorkov cez ozubený prevod pastorkov a rotačného prstenca vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka odvodené stlačovanie média v pracovných komorách vymedzených vonkajšou plochou oválneho stacionárneho člena, vnútornou plochou zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny a bočnými plochami pracovnej dutiny. Tým je možné na výstupe pracovnej komory odoberať tlakové kvapalné alebo plynné médium.
Možnosti spôsobu premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb podľa vynálezu rozširuje tretia výstupná/vstupná os rotácie, ktorá je totožná so stredom rotácie venca s vnútorným ozubením obopínajúceho oba pastorky z ich vonkajšej strany usporiadania alebo ozubené pastorky zapadajú do záberu s kolesom s vonkajším ozubením.
Vyššie opísaný spôsob premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo spôsob premeny rotačného pohybu na tlakové médium v točivom piestovom motore alebo stroji bez kľukového mechanizmu vyústil do konštrukcie nových typov točivých piestových motorov alebo strojov bez kľukového mechanizmu, ktorých podstata spočíva v tom, že každý takýto motor alebo stroj pozostáva z aspoň jedného oválneho stacionárneho člena a aspoň jedného rotačného prstenca vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Oválny stacionárny člen je tvaru približnej elipsy a je umiestnený v usporiadaní za sebou a/alebo vedľa seba v pracovnej dutine tvaru zaobleného sférického trojuholníka. Táto pracovná dutina je umiestnená v rotačnom plochom prstenci vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Pritom platí, že sústava oválneho stacionárneho člena a rotačného prstenca vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka je kinematický spojená minimálne dvoma oproti sebe usporiadanými ozubenými pastorkami zapadajúcimi do vonkajšieho ozubenia rotačného prstenca. Aspoň z jedného z týchto ozubených pastorkov je už možné odoberať využiteľný krútiaci moment pre ďalšie hnané príslušenstvá ako je napr. prevodovka automobilu.
Z vyššie opísanej konštrukcie točivého piestového motora alebo stroja bez kľukového mechanizmu podľa vynálezu je zrejmá ďalšia podstata riešenia, kde vonkajšia plocha oválneho stacionárneho člena, vnútorná plocha pracovnej dutiny tvaru zaobleného sférického trojuholníka a dve bočné rovinné plochy pracovnej dutiny vytvárajú obecne dve pracovné komory s komplementárne premenlivým objemom. Bočné rovinné plochy pracovnej dutiny sú pritom tvorené prírubou alebo stacionárnou časťou bloku motora alebo stroja.
Vo výhodnom riešení predmetu vynálezu ozubené pastorky zapadajú do ozubeného venca s vnútorným ozubením obopínajúceho pastorky z ich vonkajšej strany usporiadania, alebo kolesa s vonkajším ozubením zapadajúceho v zábere do pastorkov, čo je taktiež podstatným znakom vynálezu.
Podľa vynálezu je zostrojiteľný točivý piestový štvortaktný spaľovací motor bez kľukového mechanizmu v konfigurácii zážihového motora, ktorého podstata v súčinnosti s vybranými predchádzajúcimi znakmi pozostáva v tom, že do pracovných komôr s komplementárne premenlivým objemom ústia synchrónne ovládané ventily a to sacie a výfukové ventily alebo kanály. Pritom do pracovných komôr s komplementárne premenlivým objemom ústi zážihové zariadenie a sústava dodávky zmesi a/alebo vstreku paliva.
V jednom výhodnom uskutočnení predmetu vynálezu točivého piestového štvortaktného spaľovacieho motora bez kľukového mechanizmu v konfigurácii zážihového motora je podstatou vynálezu aj také usporiadanie, kde aspoň jeden synchrónne ovládaný ventil alebo kanál a/alebo aspoň jedno zážihové zariadenie a sústava dodávky zmesi a/alebo vstreku paliva je usporiadané na oválnom stacionárnom člene.
V druhom výhodnom uskutočnení predmetu vynálezu točivého piestového štvortaktného spaľovacieho motora bez kľukového mechanizmu v konfigurácii zážihového motora je podstatou vynálezu aj také usporiadanie, kde aspoň jeden synchrónne ovládaný ventil alebo kanál a/alebo aspoň jedno zážihové zariadenie a sústava dodávky zmesi je usporiadané na aspoň jednej bočnej ploche pracovnej dutiny realizovanej prírubou.
Podľa vynálezu je zostrojiteľný taktiež točivý piestový štvortaktný spaľovací motor bez kľukového mechanizmu v konfigurácii vznetového motora, ktorého podstata v súčinnosti s vybranými predchádzajúcimi znakmi pozostáva v tom, že do pracovných komôr s komplementárne premenlivým objemom ústia synchrónne ovládané ventily a to sacie a výfukové ventily a vznetové zariadenie so vstrekom paliva.
V jednom výhodnom uskutočnení predmetu vynálezu točivého piestového štvortaktného spaľovacieho motora bez kľukového mechanizmu v konfigurácii vznetového motora je podstatou vynálezu aj také usporiadanie, kde aspoň jeden synchrónne ovládaný ventil alebo kanál a/alebo aspoň jedno vznetové zariadenie so vznetom paliva je usporiadané na oválnom stacionárnom člene.
V druhom výhodnom uskutočnení predmetu vynálezu točivého piestového štvortaktného spaľovacieho motora bez kľukového mechanizmu v konfigurácii vznetového motora je podstatou vynálezu aj také usporiadanie, kde aspoň jeden synchrónne ovládaný ventil alebo kanál a/alebo aspoň jedno vznetové zariadenie so vstrekom paliva je usporiadané na aspoň jednej bočnej ploche pracovnej dutiny vo forme príruby alebo časti telesa motora.
Podľa vynálezu je ale taktiež zostrojiteľný točivý piestový dvojtaktný spaľovací motor bez kľukového mechanizmu v konfigurácii vznetového motora, ktorého podstata v súčinnosti s vybranými predchádzajúcimi znakmi pozostáva v tom, že pracovné komory s komplementárne premenlivým objemom sú prepojené synchrónne ovládaným prepúšťacím spätným ventilom cez oválny stacionárny člen a do ktorých je zaústený sací a výfukový kanál a ventil. Jedna pracovná komora plní stále funkciu sania a druhá pracovná komora plní stále funkciu spaľovacieho priestoru, kde je cez stacionárny člen zaústené vznetové zariadenie so vstrekovaním paliva.
Podľa vynálezu je ale taktiež zostrojiteľný točivý piestový dvojtaktný spaľovací motor bez kľukového mechanizmu v konfigurácii zážihového motora, ktorého podstata v súčinnosti s vybranými predchádzajúcimi znakmi pozostáva v tom, že pracovné komory s komplementárne premenlivým objemom sú prepojené synchrónne ovládaným prepúšťacím spätným ventilom cez oválny stacionárny člen a do ktorých je zaústený sací a výfukový kanál a ventil. Jedna pracovná komora plní stále funkciu sania a druhá pracovná komora plní stále funkciu spaľovacieho priestoru, kde je cez stacionárny člen zaústené zážihové zariadenie a/alebo zariadenie na dodávku paliva.
Pre výhodné uskutočnenie točivého piestového motora bez kľukového mechanizmu podľa vynálezu v konfigurácii dvojtaktného motora je podstatou ten fakt, že synchrónne ovládaný sací a výfukový kanál je v tvare štrbiny, pričom rotačný prstenec vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka tvorí uzatváranie sacieho a výfukového kanála.
Pre točivý piestový motor bez kľukového mechanizmu podľa výnálezu v konfigurácii štvortaktného motora je taktiež podstatné, keď do pracovných komôr s komplementárne premenlivým objemom ústia štyri synchrónne ovládané ventily so štvortaktným časovaním.
Podľa vynálezu je zostrojiteľný točivý piestový motor bez kľukového mechanizmu v konfigurácii hydromotora alebo prevodníka prietokomeru, ktorých podstatné znaky spočívajú v tom, že do pracovných komôr s komplementárne premenlivým objemom ústia vtokové a výtokové synchrónne ovládané ventily alebo kanály.
V jednom výhodnom uskutočnení predmetu vynálezu točivého piestového motora bez kľukového mechanizmu v konfigurácii hydromotora je podstatou vynálezu aj také usporiadanie, kde aspoň jeden vtokový alebo výtokový synchrónne ovládaný ventil alebo kanál je usporiadaný na oválnom stacionárnom člene.
V druhom výhodnom uskutočnení predmetu vynálezu točivého piestového motora bez kľukového mechanizmu v konfigurácii hydromotora je podstatou vynálezu aj také usporiadanie, kde aspoň jeden vtokový alebo výtokový synchrónne ovládaný ventil alebo kanál je usporiadaný na aspoň jednej bočnej ploche pracovnej dutiny.
Podstatným znakom vynálezu je reverzibilita v dodávaní vstupnej energie vo forme krútiaceho momentu a v odoberaní výstupnej energie vo forme tlakového média, čo sa konštrukčne prejaví v tom, že je zostrojiteľný točivý piestový stroj bez kľukového mechanizmu v konfigurácii čerpadla kvapalín alebo plynov, kde podstata riešenia spočíva v tom, že do pracovných komôr s komplementárne premenlivým objemom ústia vtokové a výtokové synchrónne ovládané ventily alebo kanály pre prečerpávané kvapalné alebo plynné médium. Pritom aspoň jeden z ozubených pastorkov alebo rotačný prstenec je hnací, t.j. je naň privádzaný vstupný krútiaci moment.
V jednom výhodnom uskutočnení predmetu vynálezu točivého piestového stroja bez kľukového mechanizmu v konfigurácii čerpadla je podstatou vynálezu aj také usporiadanie, kde aspoň jeden vtokový alebo výtokový synchrónne ovládaný ventil alebo kanál je usporiadaný na oválnom stacionárnom člene.
V druhom výhodnom uskutočnení predmetu vynálezu točivého piestového stroja bez kľukového mechanizmu v konfigurácii čerpadla je podstatou vynálezu aj také usporiadanie, kde aspoň jeden vtokový alebo výtokový synchrónne ovládaný ventil alebo kanál je usporiadaný na aspoň jednej bočnej rovinnej ploche pracovnej dutiny.
Ďalšou podstatou vynálezu pre točivý piestový motor alebo stroj bez kľukového mechanizmu je znak riešenia spočívajúci v tom, že rotačné prstence tvaru zaobleného lomeného sférického trojuholníka sú voči sebe pootočené o 30°, čím sa eliminuje mŕtva poloha pri otáčaní dvoch rotačných prstencov.
Ďalšou podstatou vynálezu pre točivý piestový motor alebo stroj bez kľukového mechanizmu je znak riešenia spočívajúci v tom, že rotačné prstence tvaru zaobleného lomeného sférického trojuholníka sú voči sebe pootočené o 60°, čím sa dosiahne vyváženie sústavy z hľadiska vibrácii.
Inou podstatou vynálezu pre točivý piestový motor alebo stroj bez kľukového mechanizmu je znak riešenia spočívajúci v tom, že rotačné prstence vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka majú svoje vrcholové miesta osadené súčasťami z vysokopevných materiálov s výhodou zo spekaných karbidov a/alebo do vrcholových miest oválneho stacionárneho člena sú umiestnené pružiace kombinované tesniace lišty.
Podstatou riešenia je aj znak spočívajúci v tom, že pružiace kombinované tesniace lišty sú umiestnené aspoň dve vedľa seba alebo za sebou v drážke oválneho stacionárneho člena a od dna drážky sú odtláčané vlnovkovým pružným drôtom.
Napokon podstatou riešenia je znak spočívajúci v tom, že koleso s vonkajším ozubením v zábere s pastorkami je usporiadané medzi susediacimi rotačnými prstencami a medzi stacionárnymi členmi tak, že tvorí deliacu rovinú plochu oddeľujúcu susediace pracovné dutiny, pričom tretia výstupná os rotácie je vyvedená aspoň jedným stredom stacionárneho člena.
Výhody spôsobu energetickej premeny v točivom piestovom motore alebo stroji podľa opísaného vynálezu spočívajú najmä v tom, že je univerzálny pre spaľovacie zážihové alebo vznetové motory, pre motory štvortaktné ale aj dvojtaktné, pre hydromotory alebo prevodníky prietokomeru. Spôsob energetickej premeny je taktiež reverzibilný pre stroje s dodávaným krútiacim momentom a odoberanou prácou v konfigurácii čerpadla pre výstupné tlakové kvapalné alebo plynné média.
Výhody točivého piestového motora alebo stroja bez kľukového mechanizmu skonštruovaného podľa spôsobu premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo spôsobu premeny rotačného pohybu na tlakové médium spočívajú ako už vyplýva z názvu vynálezu najmä v tom, že motor alebo stroj neobsahuje kľukový mechanizmus, je jednoduchej konštrukcie s minimom pohyblivých častí. Konštrukciou sa dosiahne vysoký pomer výkonu k hmotnosti a objemu stroja alebo motora. Konštrukcia zabezpečuje jednoduchší odvod stratového tepla a dovoľuje uplatnenie progresívnych keramických a vysokopevných konštrukčných, čo umožňuje v aplikácii spaľovacieho motora jeho činnosť pri vyššej teplote a tým aj vyššej účinnosti. Taktiež je jednoduchšie utesnenie pracovných komôr. Použitím minimálne dvoch rotujúcich prstencov vo funkcii rotačného piesta, navzájom pootočených o 60° votknutých do identických pastorkov sa vyvažuje celá sústava z hľadiska vibrácii ich vzájomnou kompenzáciou. Pootočenie dvoch rotujúcich prstencov o 30° v aplikácii hydromotora alebo prevodníka prietoku vylučuje mŕtvu polohu pri rotácii dvoch prstencov bez zotrvačníka. Rovnomernosť chodu motora s minimálnymi nárokmi na hmotnosť zotrvačníka je dosiahnutá minimálne troma až šiestimi pracovnými taktami na otáčku rotačného prstenca. Výhody motorov podľa vynálezu sa prejavia najmä v automobilovom priemysle, kde okrem klasického prírubového upevnenia bloku prevodovky vzhľadom na svoje menšie rozmery môže byť umiestnený v takých miestach, kde klasické piestové motory nebolo možné umiestniť na neštandartných miestach. Napríklad motor podľa vynálezu je možné umiestniť pod zadnými sedadlami, čím sa získa batožinový priestor v prednej aj v zadnej časti automobilu. Takáto koncepcia má priaznivý vplyv aj na pasívne bezpečnostné prvky takéhoto automobilu, kde batožinové priestory predstavujú deformačné zóny tlmiace kinetickú energiu prípadného nárazu. Z hľadiska priaznivejšieho rozloženia hmotnosti a ťažiska vozidla je predpoklad aj zlepšenia jeho jazdných vlastností. Tieto aspekty môžu podstatne ovplyvniť koncepciu osobných automobilov pre budúcnosť. V spaľovacom motore a to ako zážihovom, tak aj vznetovom, v modifikácií dvojtaktnej, alebo štvortaktnej činnosti spaľovacieho priestoru je synchrónne časovanie otvárania sacích a výfukových ventilov, zapaľovania výbušnej zmesi, či vstrekovanie paliva odvodené buď priamo z pohybu rotujúceho prstenca, prstencov, pretlakom alebo podtlakom, alebo od otáčok pastorka, ktorého počet zubov je vhodným celistvým podielom počtu zubov rotačného prstenca. Takéto spaľovacie motory je možné s výhodou aplikovať aj v leteckom priemysle pre pohon vrtuľových lietadiel. Motor môže byť použitý aj pre pohon vrtuľníka, kde pohon hlavného vztlakového rotora je odvodený z veľkého zberného ozubeného kolesa a pohon stabilizačného zadného rotora je odvodený od pastorka. Predmet vynálezu v aplikáciách tlakových čerpadiel kvapalného alebo plynného média sa dosiahne mimoriadne kontinuálneho prietoku, pričom každému rovnakému uhlu pootočenia rotačného prstenca zodpovedá rovnaký prečerpaný objem média.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Spôsob premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo spôsob premeny rotačného pohybu na tlakové médium a točivý piestový motor alebo stroj bez kľukového mechanizmu podľa vynálezu bude bližšie ozrejmený pomocou výkresov, na ktorých obr. 1 znázorňuje podstatu spôsobu podľa vynálezu. Na obr. 2 je v náryse a bokoryse znázornená jednoduchá zostava motora alebo stroja podľa vynálezu bez znázornenia ventilových rozvodov a zapaľovacích alebo vznetových zariadení. Na obr. 3 je znázornené rozmiestnenie synchrónne ovádaných ventilových rozvodov a zapaľovacích sústav. Na obr. 4 je znázornené časovanie ventilov, zážihového alebo vznetového systému pre aplikáciu dvojtaktného spaľovacieho motora. Na obr. 5 je znázornené časovanie ventilov zážihového alebo vznetového systému pre aplikáciu štvortaktného spaľovacieho motora. Na obr. 6 je zobrazené časovanie ventilov pre aplikáciu hydromotora alebo čerpadla. Na obr. 7 je znázornená kompenzácia mŕtveho chodu pre použitie ako hydromotora alebo prevodníka prietoku so sústavou dvoch rotujúcich prstencov vo funkcii rotačných piestov. Na obr. 8 je zobrazená kompenzácia vibrácii, s uhlom 60° pootočenia dvoch rotačných prstencov. Na obr. 9 je znázornená konštrukcia sacieho a výfukového kanála v dvojtaktnej verzii motora. Na obr. 10 je znázornená rozšírená zostava motora alebo stroja podľa vynálezu v pozdĺžnych a priečnych rezoch. Na obr. 11 je znázornená konštrukcia kombinovaných tesniacich líšt. Na obr. 12 je znázornené principiálne zoskupenie dvoch motorov alebo strojov podľa vynálezu spriahnutých vedľa seba s dvoma pastorkami. Na obr. 13 je znázornené principiálne zoskupenie dvoch motorov alebo strojov podľa vynálezu spriahnutých vedľa seba s troma pastorkami. Napokon na obr. 14 je znázornené detailné dvojtaktné zoskupenie dvoch motorov alebo strojov podľa vynálezu spriahnutých vedľa seba s troma pastorkami. Na obr. 15 je znázornené schématické zoskupenie dvoch motorov alebo strojov bez kľukového mechanizmu spriahnutých za sebou s treťou výstupnou osou rotácie vyvedenou cez jeden stred stacionárneho člena. Napokon na obr. 16 je znázornené schématické zoskupenie dvoch motorov alebo strojov bez kľukového mechanizmu spriahnutých za sebou s treťou výstupnou osou rotácie vyvedenou cez oba stredy stacionárnych členov.
14a
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je popísaný základný spôsob premeny energie spálenej výbušnej zmesi na rotačný pohyb, kde výstupný rotačný pohyb je odvodený z tlaku spálenej výbušnej zmesi pôsobiaceho v pracovných komorách 7, 8 s komplementárne meniacim sa objemom vymedzených vonkajšou plochou oválneho stacionárneho člena 1 a vnútornou plochou zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny 13 ako je to zobrazené na obr. 1. Pohyb vnútornej plochy zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny 13, po vonkajšej ploche oválneho stacionárneho člena 1 spôsobuje rotáciu rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka s premenlivou osou rotácie striedavo zaujmajúcou krajné polohy 4, 5 , čo poskytuje až tri výstupné osi rotácie. Prvé dve výstupné osi rotácie sú dané ich stabilnou vzájomnou vzdialenosťou a ozubeným prevodom pastorkov 11 a rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka.
Príklad 2
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je popísaný prvý odvodený spôsob premeny energie tlakového kvapalného alebo plynného média na rotačný pohyb, kde výstupný rotačný pohyb je odvodený z tlaku tlakového média pôsobiaceho v pracovných komorách 7, 8 vymedzených vonkajšou plochou oválneho stacionárneho člena 1, vnútornou plochou zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny 13 a bočnými plochami pracovnej dutiny 13. Pohyb vnútornej plochy zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny 13 po vonkajšej ploche oválneho stacionárneho člena 1 spôsobuje rotáciu rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka s premenlivou osou rotácie striedavo zaujímajúcou krajné polohy. Toto usporiadanie poskytuje až tri výstupné osi rotácie. Prvé dve výstupné osi rotácie sú dané stabilnou vzájomnou vzdialenosťou pastorkov 11 a ozubeným prevodom pastorkov 11 a rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka.
Príklad 3
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je popísaný druhý odvodený spôsob premeny rotačného pohybu na tlakové kvapalné alebo plynné médium. Pri tomto reverzibilnom procese je premena rotačného pohybu na tlakové médium odvodená od prvých dvoch vstupných osí rotácie. Uskutočňuje sa to tak, že prvé dve vstupné osi rotácie dané stabilnou vzájomnou vzdialenosťou pastorkov 11 a ozubeným prevodom pastorkov 11 a rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka spôsobujú rotáciu s premenlivou osou rotácie striedavo zaujímajúcou krajné polohy 4, 5 tohto rotačného prstenca 2 s pracovnou dutinou 13 v tvare zaobleného sférického trojuholníka. Tým dochádza k stlačovaniu a vytlačovaniu kvapalného alebo plynného média v príslušných pracovných komorách 7, 8 vymedzených vonkajšou plochou oválneho stacionárneho člena 1 a vnútornou plochou zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny 13..
Príklad 4
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je popísaný tretí odvodený spôsob premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo reverzibilný spôsob premeny rotačného pohybu na tlakové médium, kde tretia výstupná/vstupná os rotácie je totožná so stredom rotácie venca 10 s vnútorným ozubením obopínajúceho obe výstupné/vstupné osi rotácie predstavované pastorkami 11 z vonkajšej strany ich usporiadania alebo tretia výstupná/vstupná os rotácie je totožná so stredom rotácie kolesa 10 s vonkajším ozubením zapadajúcim v zábere do pastorkov 11.
Príklad 5
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná základná konštrukcia točivého piestového zážihového štvortaktného spaľovacieho motora bez kľukového mechanizmu znázornená na obr.
2. Pozostáva z jedného oválneho stacionárneho člena 1 a jedného rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Oválny stacionárny člen 1 je umiestnený v pracovnej dutine 13 , kde je táto znázornená na obr. 1 vnútorného tvaru zaobleného sférického trojuholníka. Pracovná dutina 13 je umiestnená v rotačnom prstenci 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Sústava oválneho stacionárneho člena 1 a rotačného prstenca 2 tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka je kinematický spojená párom ozubených pastorkov 11. z ktorých sa odoberá krútiaci moment. Vonkajšia plocha oválneho stacionárneho člena 1_, vnútorná plocha pracovnej dutiny 13 vnútorného tvaru zaobleného sférického trojuholníka a dve bočné rovinné plochy 6 pracovnej dutiny 13 realizované dvoma prírubami vytvárajú dve pracovné komory 7, 8 s komplementárne premenlivým objemom. Z pracovných komôr 7, 8 s komplementárne premenlivým objemom vyúsťujú synchrónne ovládané ventily 9 znázornené ako V1, V2, V3. V4 alebo kanály a oválny stacionárny člen 1 obsahuje zážihové zariadenie 1_4 s dodávkou zmesi ako je to znázornené na obr. 3.
Pre iné variantné uskutočnenie vynálezu zážihové zariadenie 14 obsahuje usporiadanie na vstrek paliva.
Príklad 6
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná základná konštrukcia točivého zážihového dvojtaktného piestového spaľovacieho motora bez kľukového mechanizmu, ktorého konštrukcia vychádza z predchádzajúceho príkladu. Rozdielnosť konštrukcie spočíva v tom, že oválny stacionárny člen 1 obsahuje synchrónne ovládaný prepúšťací spätný ventil 9 znázornené ako V5, čo je tiež jasné z obr. 3. Pre výhodné uskutočnenie točivého piestového motora je podstatou riešenia aj ten fakt, že synchrónne ovládaný sací a výfukový kanál 9 znázornený na obr. 3, ktorý je v tvare štrbiny ako je to detailne znázornené na obr. 9. Pritom rotačný prstenec 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka tvorí uzatváranie sacieho a výfukového kanála.
Príklad 7
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná základná konštrukcia točivého piestového vznetového spaľovacieho motora bez kľukového mechanizmu znázornená na obr. 2. Pozostáva z jedného oválneho stacionárneho člena 1 a jedného rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Oválny stacionárny člen 1 je umiestnený v pracovnej dutine 13, kde je táto znázornená na obr. 1 tvaru zaobleného sférického trojuholníka. Pracovná dutina 13 je umiestnená v rotačnom prstenci 2 tvaru zaobleného lomeného sférického trojuholníka. Sústava oválneho stacionárneho člena 1 a rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka je kinematický spojená párom ozubených pastorkov
11. Vonkajšia plocha oválneho stacionárneho člena 1_, vnútorná plocha pracovnej dutiny 13 tvaru zaobleného sférického trojuholníka a dve bočné plochy pracovnej dutiny 13 realizovanej prírubou 6 vytvárajú dve pracovné komory 7, 8 s komplementárne premenlivým objemom. Z pracovných komôr 7, 8 s komplementárne premenlivým objemom vyúsťujú synchrónne ovládané ventily 9 znázornené ako V1, V2, V3, V4 alebo kanály a oválny stacionárny
člen 1_ obsahuje vznetové zariadenie 14 a vstrekovacie palivové
zariadenie ako je to znázornené na obr. 3.
Príklad 8
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná
prvá rozšírená konštrukcia točivého piestového vznetového
spaľovacieho motora v dvojtaktnpm usporiadaní bez kľukového mechanizmu vychádzajúca z príkladu 7, pričom jeho konštrukcia je doplnená o kinematické spojenie medzi párom ozubených pastorkov 11 zapadajúcich do vonkajšieho ozubenia 12 rotačného prstenca 2 ako je to znázornené na obr. 2. Pritom oba ozubené pastorky 11 sú obopínané ozubeným vencom 10 z vonkajšej strany usporiadania pastorkou 11 a to vnútorným ozubením ozubeného venca 10. Rotačný prstenec 2 tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka má s výhodou pre veľké výkony svoje vrcholové miesta osadené súčasťami 15 z vysokopevných materiálov, v tomto prípade zo spekaných karbidov, pretože tieto miesta sú extrémne namáhané ako je to znázornené na obr. 8. Do vrcholových miest oválneho stacionárneho člena 1_ sú umiestnené pružiace kombinované tesniace lišty 16 za účelom dokonalejšieho utesnenia spaľovacích alebo tlakových priestorov ako je to znázornené na obr. 11.
Jedno variantné uskutočnenie vynálezu pre točivého piestového vznetového spaľovacieho motora v štvortaktnom usporiadaní bez kľukového mechanizmu je kombináciou riešenia z príkladu 7 a 8.
Druhé variantné uskutočnenie vynálezu pre točivého piestového zážihového spaľovacieho motora v štvortaktnom usporiadaní bez kľukového mechanizmu vychádza z príkladu 5. Jeho konštrukcia je doplnená o kinematické spojenie medzi párom ozubených pastorkov 11 zapadajúcich do vonkajšieho ozubenia 12 rotačného prstenca 2 ako je to znázornené na obr. 2. Pritom oba ozubené pastorky 11 sú obopínané ozubeným vencom 10 z vonkajšej strany usporiadania pastorkou 11 a to vnútorným ozubením ozubeného venca 10. Do vrcholových miest oválneho stacionárneho člena 1_ sú umiestnené pružiace kombinované tesniace lišty 16 za účelom dokonalejšieho utesnenia spaľovacích alebo tlakových priestorov. Pružiace kombinované tesniace lišty 16 sú umiestnené tri vedľa seba v drážke oválneho stacionárneho člena 1_ a od dna drážky sú odtláčané vlnovkovým pružným drôtom 17 ako je to znázornené na obr. 11.
Tretie variantné uskutočnenie vynálezu pre točivého piestového zážihového spaľovacieho motora v dvojtaktnom usporiadaní bez kľukového mechanizmu je kombináciou riešenia z príkladu 5 a 8.
Všetky tri variantné uskutočnenia predmetu vynálezu spolu aj so základným uskutočnením z príkladu 8 môžu byť usporiadané tak, že ak je motor vyrobený z kovu, potom na rotačnom prstenci 2, ktorý je v kontakte s bočnými plochami 6 realizovanými v tomto prípade prírubami sú usporiadané tesniace segmenty 18 znázornené na obr. 10.
V prípade, že na výrobu motora sa použijú aj keramické materiály, potom je možné tesniace segmenty 18 vynechať.
Všetky tri variantné uskutočnenia predmetu vynálezu spolu aj so základným uskutočnením z príkladu 8 môžu byť zrealizované aj tak, že pre tretí stred rotácie sa použije koleso 10 s vonkajším ozubením zapadajúcim v zábere do pastorkov 11.
Príklad 9
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná druhá rozšírená konštrukcia točivého piestového vznetového alebo zážihového spaľovacieho motora v dvojtaktnom alebo štvortaktnom usporiadaní bez kľukového mechanizmu vychádzajúca z príkladu 8 a jeho variant, pričom ich konštrukcia je doplnená o viacnásobné radenie sústavy pozostávajúcej z dvoch oválnych stacionárnych členov 1 a dvoch rotačných prstencov 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka, ako je to schematicky znázornené na obr. 8 a detailne na obr. 10. Rotačné prstence 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka sú voči sebe pootočené o 60°.
Funkcia točivého piestového spaľovacieho zážihového alebo vznetového dvojtaktného motora bez kľukového mechanizmu z príkladov 6 až 9 je zjavná z obr. 3 a 4, kde jeden aktívny pracovný takt prináleží 120° otočenia rotačného prstenca 2 vo funkcii rotačného piesta. V prvej polohe rotačného prstenca 2 sú všetky tri synchrónne ovládané ventily 9 uzatvorené. Jedná sa o sací ventil V1. výfukový ventil V2 a spätný prepúšťací ventil V3. V prvej pracovnej komore 7 nastáva podtlak (sanie) a v druhej pracovnej komore 8 nastáva kompresia. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 je pasívne. Po uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho druhej polohe sa na okamih otvorí sací vetil V1. výfukový ventil V2 a spätný prepúšťací ventil V3 zostávajú zatvorené. Tým v prvej pracovnej komore 7 nastáva sanie spaľovacej zmesi alebo vzduchu a v druhej pracovnej komore 8 nastáva zážih alebo vznet stlačenej spaľovacej zmesi po uvedení zážihového alebo vznetového zariadenia 14 do aktívneho stavu. Po ďalšom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho tretej polohe sa uzatvoria sací vetil V1. výfukový ventil V2 a spätný prepúšťací ventil V3. Tým v prvej pracovnej komore 7 nastáva kompresia spaľovacej zmesi alebo vzduchu a v druhej pracovnej komore 8 nastáva výbuch zapálenej spaľovacej zmesi. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 je v pasívnom stave. Po ďalšom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho štvrtej polohe zostáva uzatvorený len sací vetil V1. Na okamih sa otvorí výfukový ventil V2 a následne spätný prepúšťací ventil V3. Tým z druhej pracovnej komory 8 dôjde k výfuku spalín a následne sa z prvej pracovnej komory 7 presúva stlačená spaľovacie zmes alebo vzduch do druhej pracovnej komory 8, čím dôjde k výplachu tejto komory. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 je v pasívnom stave. V ďalšom pootočení rotačného prstenca 2 sa dej periodicky opakuje, pričom takto motor vykoná tri pracovné takty za 360° otáčku rotačného prstenca 2.
Funkcia točivého piestového spaľovacieho zážihového alebo vznetového štvortaktného motora bez kľukového mechanizmu z príkladov 5 alebo 7, 8 a 9 je zjavná z obr. 3 a 5 kde na dva aktívne pracovné takty prináleží 240° otočenia rotačného prstenca 2 vo funkcii rotačného piesta. V prvej polohe rotačného prstenca 2 sú otvorené dva synchrónne ovládané ventily 9. Jedná sa o sací ventil V1 v prvej pracovnej komore 7 a výfukový ventil V3 v druhej pracovnej komore 8. Výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7 a sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8 sú uzavreté. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 je pasívne. V prvej pracovnej komore 7 tak prebieha sanie výbušnej zmesi alebo vzduchu a v druhej pracovnej komore 8 nastáva výfuk spalín. Po uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho druhej polohe sa po čase uzatvorí sací vetil V1 v prvej pracovnej komore 7 a výfukový ventil V3 v druhej pracovnej komore 8. Výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7 zostáva naďalej uzatvorený. Po čase sa otvorí sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 je pasívne. Po ďalšom uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho tretej polohe sú uzatvorené sací vetil VI v prvej pracovnej komore 7, výfukový ventil V3 v druhej pracovnej komore 8 a výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7. Otvorený je len sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8. V prvej pracovnej komore 7 nastáva kompresia výbušnej zmesi alebo vzduchu a v druhej pracovnej komore 8 nastáva sanie výbušnej zmesi alebo vzduchu. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 je pasívne. Po ďalšom uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho štvrtej polohe sú uzatvorené sací vetil V1 v prvej pracovnej komore 7, výfukový ventil V3 v druhej pracovnej komore 8 a výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7. Na okamih je otvorený len sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8. V prvej pracovnej komore 7 nastáva zážih alebo vznet výbušnej zmesi. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 v druhej pracovnej komore 8 je pasívne. Po ďalšom uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho piatej polohe sú naďalej uzatvorené sací vetil V1 v prvej pracovnej komore 7, výfukový ventil V3 v druhej pracovnej komore 8 a výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7 a sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8. V prvej pracovnej komore 7 je zážihové alebo vznetové zariadenie 14 pasívne a prebieha výbuch zapálenej výbušnej zmesi. V druhej pracovnej komore 8 je zážihové alebo vznetové zariadenie 14 pasívne a prebieha kompresia výbušnej zápalnej zmesi. Po ďalšom uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho šiestej polohe sú naďalej uzatvorené sací vetil V1 v prvej pracovnej komore 7, výfukový ventil V3 v druhej pracovnej komore 8 a sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8. Za okamih sa otvorí výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 v prvej pracovnej komore 7 je pasívne. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 v druhej pracovnej komore 8 je aktívne, teda prebehne zážih alebo vznet. Po ďalšom uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho siedmej polohe sú naďalej uzatvorené sací vetil V1 v prvej pracovnej komore 7, výfukový ventil V3 v druhej pracovnej komore 8 a sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8. Naďalej zostáva otvorený výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 v prvej a druhej pracovnej komore 7, 8 je pasívne. V prvej pracovnej komore 7 nastáva tak výfuk spalín. V druhej pracovnej komore 8 nastáva výbuch zápalnej zmesi. Po ďalšom uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho ôsmej polohe sa za okamih otvorí sací vetil V1 v prvej pracovnej komore 7 a výfukový ventil V3 v druhej pracovnej komore 8. Sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8 naďalej zostáva zatvorený. Za okamih sa taktiež zavrie výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7. Zážihové alebo vznetové zariadenie 14 v prvej a druhej pracovnej komore 7, 8 je pasívne. Napokon po poslednom uhlovom pootočení rotačného prstenca 2 v jeho deviatej polohe zostáva otvorený sací vetil V1 v prvej pracovnej komore 7 a výfukový ventil V3. v druhej pracovnej komore 8. Sací ventil V4 v druhej pracovnej komore 8 a výfukový ventil V2 v prvej pracovnej komore 7 naďalej zostáva zatvorený. V prvej pracovnej komore 7 tak prebieha sanie výbušnej zmesi a v druhej pracovnej komore 8 tak nastáva výfuk spalín, čím zároveň nastáva opakovanie sa periodického deja.
Príklad 10
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná základná konštrukcia točivého piestového hydromotora bez kľukového mechanizmu znázornená na obr. 2. Pozostáva z jedného oválneho stacionárneho člena 1 a jedného rotačného prstenca 2 tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Oválny stacionárny člen 1 je umiestnený v pracovnej dutine 13 , kde je táto znázornená na obr. 1 tvaru zaobleného sférického trojuholníka. Pracovná dutina 13 je umiestnená v rotačnom prstenci 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Sústava oválneho stacionárneho člena 1 a rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka je kinematický spojená párom ozubených pastorkov 11 , z ktorých sa odoberá žiadaný krútiaci moment. Vonkajšia plocha oválneho stacionárneho člena 1_, vnútorná plocha pracovnej dutiny 13 tvaru zaobleného sférického trojuholníka a dve bočné rovinné plochy 6 ako príruby vytvárajú až dve pracovné komory 7, 8 s komplementárne premenlivým objemom. Z pracovných komôr 7, 8 s komplementárne premenlivým objemom vyúsťujú synchrónne ovládané vtokové a výtokové synchrónne ovládané ventily 9 ako je to znázornené na obr. 3.
Variantné uskutočnenie tohto príkladu spočíva v tom, že opísanými technickými znakmi a zoskupeniami je možné zrealizovať prevodník prietokomeru.
V dvoch iných variantných uskutočneniach tohto príkladu je možné vyššie opísanými technickými znakmi a zoskupeniami zrealizovať hydromotor alebo prevodník prietokomeru s tým rozdielom, že jednu bočnú rovinnú plochu 6 pracovnej dutiny 13 je možné zrealizovať ako čelnú súčasť bloku hydromotora alebo prevodníka prietokomeru.
Príklad 11
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná prvá rozšírená konštrukcia točivého piestového hydromotora bez kľukového mechanizmu opísaná v príklade 10, pričom jeho konštrukcia je doplnená o kinematické spojenie medzi párom ozubených pastorkov 11 zapadajúcich do vonkajšieho ozubenia rotačného prstenca 2 ako je to znázornené na obr. 2.
Vo variantnom uskutočnení je možné vyššie opísanými technickými znakmi a zoskupeniami zrealizovať prevodník prietokomeru.
Príklad 12
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná rozšírená konštrukcia točivého piestového hydromotora bez kľukového mechanizmu opísaná v príklade 10 alebo 11 rozšírená o viacnásobné radenie sústavy pozostávajúcej z dvoch oválnych stacionárnych členov 1_ a dvoch rotačných prstencov 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka, ako je to schématicky znázornené na obr. 7. Rotačné prstence 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka sú voči sebe pootočené o 30°.
Variantné uskutočnenie tohto príkladu spočíva v tom, že opísanými technickými znakmi a zoskupeniami z tohto príkladu je možné zrealizovať prevodník, prietokomeru.
Príklad 13
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná základná konštrukcia točivého piestového stroja bez kľukového mechanizmu znázornená na obr. 2 v konfigurácii čerpadla pre kvapalné alebo plynné múdium. Pozostáva z jedného oválneho stacionárneho člena 1. a jedného rotačného prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka. Oválny stacionárny člen 1_ je táto znázornená na umiestnený v pracovnej dutine 13. obr. 9 tvaru zaobleného kde je sférického dutina trojuholníka. Pracovná prstenci 2 vonkajšieho tvaru trojuholníka. Sústava oválneho stacionárneho člena 1_ a prstenca 2 vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného trojuholníka je kinematický spojená párom ozubených 11.
je umiestnená ozubeného lomeného v rotačnom sférického rotačného sférického pastorkov
Pastorky 11 sú v tomto prípade hnacími členmi čerpadla. Na pastorky 11 sa zvonku privádza krútiaci moment. Vonkajšia plocha oválneho stacionárneho člena 1_, vnútorná plocha pracovnej dutiny 13 tvaru zaobleného sférického trojuholníka a dve bočné príruby 6 vytvárajú dve pracovné komory 7, 8 s komplementárne premenlivým objemom. Z pracovných komôr 7, 8 s komplementárne premenlivým objemom vyúsťujú vtokové a výtokové synchrónne ovládané ventily 9, ako je to znázornené na obr. 3.
Príklad 14
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je popísaná prvá odvodená konštrukcia točivého piestového stroja bez kľukového mechanizmu znázornená na obr. 2 v konfigurácii čerpadla pre kvapalné alebo plynné múdium. Jeho konštrukcia je odvodená z príkladu 13 a je doplnená o kinematické spojenie medzi párom ozubených pastorkov 11 zapadajúcich do vonkajšieho ozubenia rotačného prstenca 2.
Vo variantnom uskutočnení predmetu vynálezu z tohto príkladu môže byť čerpadlo zrealizované aj tak, že pre tretí stred rotácie sa použije koleso 10 s vonkajším ozubením zapadajúcim v zábere do pastorkov 11.
Funkcia točivého piestového hydromotora alebo stroja bez kľukového mechanizmu z príkladov '10 až 12 alebo 13 až 14 je zjavná z obr. 6, kde na dva aktívne pracovné takty prináleží 120° otočenia rotačného prstenca 2 vo funkcii rotačného piesta. V prvej polohe rotačného prstenca 2 sú otvorené dva synchrónne ovládané ventily 9. Jedná sa o vstupný ventil V1 v prvej pracovnej komore 7 a výstupný ventil V3 v druhej pracovnej komore 8. Výstupný ventil V2 v prvej pracovnej komore 7 a vstupný ventil V4 v druhej komore 8 sú uzavreté. Do prvej alebo plynné tlakové komory plynného ešte kvapalinové pracovnej nastáva komory 7 Následne tlakového pracovnej vstupuje z druhej kvapalinového alebo je na okamih komore 7 a výstupný ventil V3 v druhej pracovnej komore sa však následne zatvárajú. Výstupný ventil V2 v prvej komore 7 a vstupný ventil V4 v druhej pracovnej komore 8 prstenca pracovnej 8, ktoré pracovnej pracovnej médium.
výstup média. V druhej polohe otvorený vstupný ventil rotačného sú ešte na okamih uzavreté avšak následne sa otvárajú. V tretej polohe rotačného prstenca 2 je zatvorený vstupný ventil V1 v prvej pracovnej komore 7 a výstupný ventil V3 v druhej pracovnej komore 8. Výstupný ventil V2 v prvej pracovnej komore 7 a vstupný ventil V4 v druhej pracovnej komore 8 sú otvoreté. Z prvej pracovnej komory 7 vystupuje kvapalinové alebo plynné tlakové médium. Následne do druhej pracovnej komory 8 nastáva vstup tlakového kvapalinového alebo plynného média. Vo štvrtej polohe rotačného prstenca 2 je na okamih ešte zatvorený vstupný ventil V1 v prvej pracovnej komore 7 a výstupný ventil V3 v druhej pracovnej komore 8, ktoré sa však následne otvárajú. Výstupný ventil V2 v prvej pracovnej komore 7 a vstupný ventil V4 v druhej pracovnej komore 8 sú ešte na okamih otvoreté avšak následne sa zatvárajú. Napokon v piatej polohe rotačného prstenca 2 sú opäť otvorené dva synchrónne ovládané ventily 9. Jedná sa o vstupný ventil V1 v prvej pracovnej komore 7 a výstupný ventil V3 v druhej pracovnej komore 8. Výstupný ventil V2 v prvej pracovnej komore 7 a vstupný ventil V4 v druhej pracovnej komore 8 sú opäť uzavreté. Do prvej pracovnej komory 7 vstupuje kvapalinové alebo plynné tlakové médium. Následne z druhej pracovnej komory 8 nastáva výstup tlakového kvapalinového alebo plynného média a dej sa periodicky opakuje.
Príklad 15
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je predstavená zostava vedľa seba radených točivých motorov (strojov) podľa vynálezu ako je to znázornené na obr. 12. Vo vzájomnom styku sú dva rotačné prstence 2, kde druhé konce oboch rotačných prstencov sú v styku s pastorkami 11. Toto uskutočnenie má tú nevýhodu, že nekompenzuje vibrácie.
Príklad 16
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia je predstavená zostava vedľa seba radených točivých motorov (strojov) podľa vynálezu ako je to znázornené na obr. 13 a 14. Vo vzájomnom
styku je vždy rotačný prstenec 2 a pastorok 11. Zostava tak
obsahuje dva rotačné prstence 2 a tri pastorky 11. Toto
uskutočnenie už kompenzuje vibrácie.
Príklad 17
Je opísaný točivý piestový motor, ktorého koleso 10
s vonkajším ozubením je v zábere s pastorkami 11, pričom je
usporiadané medzi susediacimi rotačnými prstencami 2 a medzi stacionárnymi členmi 1 tak, že tvorí deliacu rovinnú plochu 6, oddeľujúcu susediace pracovné dutiny 13. Tretia výstupná os rotácie je vyvedená jedným stredom stacionárneho člena 1 ako je to zobrazené na obr. 15.
Príklad 18
Je opísaný točivý piestový motor, ktorého koleso W s vonkajším ozubením je v zábere s pastorkami 11, pričom je usporiadané medzi susediacimi rotačnými prstencami 2 a medzi stacionárnymi členmi 1, tak, že tvorí deliacu rovinnú plochu 6, oddeľujúcu susediace pracovné dutiny 13. Tretia výstupná os rotácie je vyvedená oboma stredmi stacionárnych členov 1 ako je to zobrazené na obr. 16.
Príklad 19
Je opísaný točivý piestový stroj, ktorého koleso W s vonkajším ozubením je v zábere s pastorkami 11, pričom je usporiadané medzi susediacimi rotačnými prstencami 2 a medzi stacionárnymi členmi 1_ tak, že tvorí deliacu rovinnú plochu 6, oddeľujúcu susediace pracovné dutiny 13. Tretia výstupná os rotácie je vyvedená jedným stredom stacionárneho člena 1 ako je to zobrazené na obr. 15.
Príklad 20
Je opísaný točivý piestový stroj, ktorého koleso 10. s vonkajším ozubením je v zábere s pastorkami 11. pričom je usporiadané medzi susediacimi rotačnými prstencami 2 a medzi stacionárnymi členmi 1. tak, že tvorí deliacu rovinnú plochu 6, oddeľujúcu susediace pracovné dutiny 13. Tretia výstupná os rotácie je vyvedená oboma stredmi stacionárnych členov 1. ako je to zobrazené na obr. 16,
Priemyselná využiteľnosť
Spôsob premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo spôsob premeny rotačného pohybu na tlakové médium je využiteľný v nových konštrukciách točivých piestových motorov alebo strojov bez kľukového mechanizmu. Spaľovacie motory podľa tohto vynálezu nachádzajú uplatnenie najmä v automobilovom priemysle. Veľkú perspektívu možno očakávať pri ich uplatňovaní v leteckom priemysle na pohon vrtulových lietadiel ale aj vrtulníkov. Uplatnenie spaľovacích motorov podľa tohto vynálezu možno očakávať ale aj v železničnej a lodnej trakcii, v poľnohospodárských strojoch, snežných skútroch a stacionárnych aplikáciách záložných zdrojov elektrickej energie a podobne. Vynález je využiteľný , aj ako objemový stroj v konfigurácii hydromotora. Konfiguráciu točivého stroja podľa vynálezu je možné využiť v tlakovom čerpadle kvapalného média, v kompresore na stlačovanie plynného média a v prevodníke prietokomeru.

Claims (25)

1. Spôsob premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo spôsob premeny rotačného pohybu na tlakové médium, vyznačujúci sa tým, ž e výsledný rotačný pohyb je odvodený z tlaku spálenej výbušnej zmesi alebo tlaku tlakového média pôsobiaceho v pracovných komorách vymedzených vonkajšou plochou oválneho stacionárneho člena, vnútornou plochou zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny a bočnými rovinnými plochami pracovnej dutiny, pričom pohyb vnútornej plochy zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny po vonkajšej ploche oválneho stacionárneho člena spôsobuje rotáciu prstenca vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka s premenlivou osou rotácie striedavo zaujmajúcou krajné polohy, čo poskytuje až tri výstupné osi rotácie, kde prvé dve výstupné osi rotácie sú dané stabilnou vzájomnou vzdialenosťou pastorkov a ozubeným prevodom pastorkov a rotačného prstenca vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka alebo pri reverzibilnom spôsobe premeny vstupného rotačného pohybu na výstupné tlakové médium, je od prvých dvoch vstupných osí rotácie pastorkov cez ozubený prevod pastorkov a rotačného prstenca vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka odvodené stlačovanie média v pracovných komorách vymedzených vonkajšou plochou oválneho stacionárneho člena, vnútornou plochou zaobleného sférického trojuholníka pracovnej dutiny rotačného prstenca v tvare ozubeného lomeného sférického trojuholníka a bočnými plochami pracovnej dutiny a jeho následné vytlačovanie z pracovných komôr.
2. Spôsob premeny energie spálenej výbušnej zmesi alebo energie tlakového média na rotačný pohyb alebo spôsob premeny rotačného pohybu nátlakové médium podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že tretia výstupná/vstupná os rotácie je totožná so stredom rotácie ozubeného venca s vnútorným ozubením obopínajúceho pastorky z ich vonkajšej strany usporiadania alebo tretia výstupná/vstupná os rotácie je totožná so stredom rotácie ozubeného kolesa s vonkajším ozubením zapadajúcim do záberu ,s pastorkami.
3. Točivý piestový motor alebo stroj, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii zážihového alebo vznetového motora a dvojtaktného alebo štvortaktného motora, alebo v konfigurácii hydromotora alebo stroja ako čerpadla kvapalín alebo prevodníka prietokomeru pozostáva z aspoň jedného oválneho stacionárneho člena (1) a aspoň jedného rotačného prstenca (2) vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka radených za sebou alebo vedľa seba alebo v matici, kde oválny stacionárny člen (1) je umiestnený v pracovnej dutine (13) tvaru zaobleného sférického trojuholníka a kde pracovná dutina (13) je umiestnená v rotačnom prstenci (2) vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka, pričom sústava oválneho stacionárneho člena (1) a rotačného prstenca (2) vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka je kinematický spojená minimálne dvoma ozubenými pastorkami (11) zapadajúcimi do vonkajšieho ozubenia (12) aspoň jedného rotačného prstenca (2).
4. Točivý piestový motor alebo stroj podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že vonkajšia plocha oválneho stacionárneho člena (1), vnútorná plocha pracovnej dutiny (13) tvaru zaobleného sférického trojuholníka a dve bočné rovinné plochy (6) pracovnej dutiny (13) vytvárajú dve pracovné komory (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom.
5. Točivý piestový motor alebo stroj podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že bočné rovinné plochy (6) pracovnej dutiny (13) podielajúce sa na vytváraní pracovnej komory (7,8) s komplementárne premenlivým objemom sú tvorené prírubou alebo stacionárnou časťou bloku motora alebo stroja.
6. Točivý piestový motor alebo stroj podľa nároku 3 až 4, vyznačujúci sa tým, že ozubené pastorky (11) zapadajú do ozubeného venca (10) s vnútorným ozubením obopínajúceho ozubené pastorky (11) z ich vonkajšej strany usporiadania alebo ozubené pastorky (11) zapadajú do záberu s kolesom s vonkajším ozubením.
7. Točivý piestový motor alebo stroj podľa nárokov 3 až 6, vyznačujúci sa tým, že koleso s vonkajším ozubením (10) v zábere s pastorkami (11) je usporiadané medzi susediacimi rotačnými prstencami (2) a medzi stacionárnymi členmi (1) tak, že tvorí deliacu rovinú plochú (6) oddeľujúcu susediace pracovné dutiny (13), pričom tretia výstupná os rotácie je vyvedená aspoň jedným stredom stacionárneho člena (1).
8. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 7, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii zážihového motora do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom ústia synchrónne ovládané ventily (9) alebo kanály, zážihové zariadenie (14) a sústava dodávky alebo vstreku paliva.
9. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 8, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii zážihového motora aspoň jeden synchrónne ovládaný ventil (9) alebo kanál a/alebo aspoň jedno zážihové zariadenie (14) je usporiadané na oválnom stacionárnom člene (1).
10. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 8, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii zážihového motora aspoň jeden synchrónne ovládaný ventil (9) alebo kanál a/alebo aspoň jedno zážihové zariadenie (14) je usporiadané aspoň na jednej bočnej rovinnej ploche (6) pracovnej dutiny (13).
I
11. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 7, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii vznetového
I motora do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom ústia synchrónne ovládané ventily (9) alebo kanály, vznetové a vstrekovacie zariadenie (14).
12. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 7a 10, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii vznetového motora aspoň jeden synchrónne ovládaný ventil (9) alebo kanál a/alebo aspoň jedno vznetové a vstrekovacie zariadenie (14) je usporiadané na oválnom stacionárnom člene (1).
13. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 7 a 10, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii vznetového motora aspoň jeden synchrónne ovládaný ventil (9) alebo kanál a/alebo aspoň jedno vznetové a vstrekovacie zariadenie (14) je usporiadané aspoň na jednej bočnej ploche (6) pracovnej dutiny (13).
14. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 13, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii dvojtaktného motora pracovné komory (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom sú prepojené synchrónne ovládaným prepúšťacím ventilom (9) a synchrónne ovládanými ventilmi (9) s dvojtaktným časovaním.
15. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 14, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii dvojtaktného motora synchrónne ovládaný sací a výfukový kanál (9) je v tvare štrbiny, pričom rotačný prstenec (2) vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka tvorí uzatváranie sacieho a výfukového kanála (9).
16. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 13, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii štvortaktného motora do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom ústia štyri synchrónne ovládané ventily (9) so štvortaktným časovaním.
17. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 7, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii hydromotora alebo prevodníka prietokomeru do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom ústia vtokové a výtokové kanály a synchrónne ovládané ventily (9).
18. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 7 a 17, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii hydromotora alebo prevodníka prietokomeru aspoň jeden vtokový a/alebo výtokový synchrónne ovládaný ventil (9) ústiaci do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom je usporiadaný na na oválnom stacionárnom člene (1).
19. Točivý piestový motor podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 7 a 17, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii hydromotora alebo prevodníka prietokomeru aspoň jeden vtokový a výtokový kanál a/alebo synchrónne ovládaný ventil (9) ústiaci do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom je usporiadaný v aspoň jednej bočnej rovinnej ploche (6) pracovnej dutiny (13).
20. Točivý piestový stroj podľa nároku 3 až 7, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii čerpadla do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom ústia vtokové a výtokové kanály a synchrónne ovládané ventily (9).
21. Točivý piestový stroj podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 7 a 20, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii čerpadla aspoň jeden vtokový a výtokový kanál a synchrónne ovládané ventily (9) ústiace do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom sú usporiadané v aspoň jednej rovinnej bočnej ploche (6) pracovnej dutiny (13).
22. Točivý piestový stroj podľa aspoň jedného z nárokov
3 až 7 a 19, vyznačujúci sa tým, že v konfigurácii čerpadla aspoň jeden vtokový a výtokový kanál a synchrónne ovládané ventily (9) ústiace do pracovných komôr (7, 8) s komplementárne premenlivým objemom sú usporiadané na oválnom stacionárnom člene (1).
23. Točivý piestový motor alebo stroj podľa aspoň z jedného nárokov 3 až 22, vyznačujúci sa tým, že rotačné prstence (2) vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka sú voči sebe pootočené o 30° alebo 60°.
24. Točivý, piestový motor alebo stroj podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 23, vyznačujúci sa tým, že rotačné prstence (2) vonkajšieho tvaru ozubeného lomeného sférického trojuholníka majú svoje vrcholové miesta osadené súčasťami (15) z vysokopevných materiálov a/alebo do vrcholových miest oválneho stacionárneho člena (1) sú umiestnené pružiace kombinované tesniace lišty (16).
25. Točivý piestový motor alebo stroj podľa aspoň jedného z nárokov 3 až 24, vyznačujúci sa tým, že pružiace kombinované tesniace lišty (16) sú umiestnené aspoň dve vedľa seba alebo za sebou v drážke oválneho stacionárneho člena (1) a od dna drážky sú odtláčané vlnovkovým pružným drôtom (17).
Obr. 1
Obr. 2 .9
V3 V4 \ s X j
Obr. 3
ventil zážih (vznet) funkcia pracovného priestoru V1 V3 V5 7 8 ;ϊϋ,·.ι ΛΤ·'. ' ;-.-.‘ííq X’ir.v.’;··'.·. /f h podtlak kompresia CO c U /J Z- :*·'? ’i •••A'.TS ··>>*·? Ä ·' -'•’/S'í -K<ik •.-.r ..?.:· o ΛΛίί-·:··«·ι· > o ΐ23· V4zľvJÍSb&·. sanie zážih KZ Q. .·-<. · ·. // i! (vznet) 20 stu č,-'-·:. , v.-rr A. J,'. V“ • ··.;· ? · '.· j. * OJ Ci v '·?·$$· kompresia výbuch c 2 w v/ Mčís! ‘>x c ·.··· ·,·.,*χΊ»ί,ί »>***< > 8 V.'ffiŕ; ZS’·' w výfuk CO <— si B výplach &Aj c > fesS S jen akl /f z podtlak kompresia l\ ) • Γ ·ί''ΐ· '•/-'•i ·// . v<. /// ·ξ'ΐ
V1 sací ventil
V3 výfukový ventil
V5 spätný prepúšťací ventil ventil uzavretý ventil otvorený zážihový (vznetový) systém pasívny zážihový (vznetový) systém aktívny
Obr. 4 funkcia pracovného priestoru zážih (vznet) sanie
V1
I kompresia sanie
fe •X’e-r
zážih (vznet) výbuch sanie kompresia výbuch zážih (vznet)
V1 saci ventil V4 sací ventil V2 výfukový ventil V3 výfukový ventil
ventil uzavretý ventil otvorený zážihový (vznetový) systém pasívny zážihový (vznetový) systém aktívny
Obr. 5
I funkcia pracovného priestoru vstup média výstup média vstup média výstup média vstup média výstup média
V1 vstupný ventil V4 vstupný ventil V2 výstupný ventil V3 výstupný ventil
ventil uzavretý ventil otvorený
Obr. 6
Obr. 7
Obr. 8
Obr. 9
Obr. 11
Obr. 12
11 —
Obr. 13
Obr.
SK2016-2000A 2000-12-22 2000-12-22 Spôsob energetickej premeny v točivom piestovom motore alebo stroji a točivý piestový motor alebo stroj SK285000B6 (sk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK2016-2000A SK285000B6 (sk) 2000-12-22 2000-12-22 Spôsob energetickej premeny v točivom piestovom motore alebo stroji a točivý piestový motor alebo stroj
PCT/SK2001/000025 WO2002052125A1 (en) 2000-12-22 2001-12-14 Rotary piston machine

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK2016-2000A SK285000B6 (sk) 2000-12-22 2000-12-22 Spôsob energetickej premeny v točivom piestovom motore alebo stroji a točivý piestový motor alebo stroj

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK20162000A3 true SK20162000A3 (sk) 2002-11-06
SK285000B6 SK285000B6 (sk) 2006-04-06

Family

ID=20436041

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2016-2000A SK285000B6 (sk) 2000-12-22 2000-12-22 Spôsob energetickej premeny v točivom piestovom motore alebo stroji a točivý piestový motor alebo stroj

Country Status (2)

Country Link
SK (1) SK285000B6 (sk)
WO (1) WO2002052125A1 (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6758188B2 (en) * 2002-07-16 2004-07-06 Joseph B. Wooldridge Continuous torque inverse displacement asymmetric rotary engine
FR2920468A1 (fr) * 2007-09-03 2009-03-06 Pham Pascal Andre Georges Ha Precisions, ameliorations et perfectionnements concernant le parametrage et le developpement du concept de moteur rotatif a piston annulaire trilobique
EP2414635B1 (en) * 2009-03-25 2013-08-14 Lumenium Llc Inverse displacement asymmetric rotary (idar) engine
US10184392B2 (en) 2012-03-14 2019-01-22 Lumenium Llc Single chamber multiple independent contour rotary machine
IN2014DN08432A (sk) 2012-03-14 2015-05-08 Lumenium Llc
US9309765B2 (en) 2012-03-14 2016-04-12 Lumenium Llc Rotary machine
CZ306225B6 (cs) * 2014-05-22 2016-10-12 Jiří Dvořák Rotační motor s ozubeným převodem pro použití pohonu stlačitelným médiem
WO2016168320A1 (en) 2015-04-13 2016-10-20 Lumenium Llc Single chamber multiple independent contour rotary machine
US11920476B2 (en) 2015-04-13 2024-03-05 Lumenium Llc Rotary machine
CN113811667A (zh) 2018-11-27 2021-12-17 卢门纽姆公司 带循环弧形滚柱动力传输的旋转式发动机
CN109779878B (zh) * 2019-03-17 2024-03-01 西北农林科技大学 一种无曲柄连杆机构的活塞式压缩机
WO2021232025A1 (en) 2020-05-15 2021-11-18 Lumenium Llc Rotary machine with hub driven transmission articulating a four bar linkage

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3442257A (en) 1966-03-15 1969-05-06 Hamilton Walker Sliding plvoted piston rotary engine
US3884600A (en) * 1973-11-08 1975-05-20 Gray & Bensley Research Corp Guidance means for a rotary engine or pump
US4141126A (en) * 1975-05-28 1979-02-27 Fukumatsu Okada Method of making a rotary engine rotor and bearing structure
NZ191548A (en) 1979-09-12 1984-02-03 Walker Engines Ltd Rotary internal combustion engine-hinged shoes form combustion chambers
ES8103264A1 (es) 1980-04-02 1981-02-16 Martin Artajo Jose Ignac Maquina termodinamica de embolos sateloidales articulados
PL146450B1 (en) * 1985-01-10 1989-02-28 Zaklady Urzadzen Okretowych Hy Rotary cam-type piston engine in particular for use as hydraulic engine
DE19621051C2 (de) * 1996-05-24 1998-08-06 Wolfgang Heyne Kreiskolben-Verbrennungsmotor
CA2192714C (en) 1996-12-12 2004-06-15 Roxan Saint-Hilaire Quasiturbine (qurbine) zero vibration - continuous combustion rotary engine, compressor and pump

Also Published As

Publication number Publication date
SK285000B6 (sk) 2006-04-06
WO2002052125A1 (en) 2002-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6739307B2 (en) Internal combustion engine and method
US6401686B1 (en) Apparatus using oscillating rotating pistons
WO2000032908A1 (en) Reciprocating rotary piston system and pressure pump and internal combustion engine using the same
EP2653694A1 (en) Rotary engine and rotor unit thereof
SK20162000A3 (sk) Spôsob energetickej premeny v točivom piestovom motore alebo stroji a točivý piestový motor alebo stroj
SK50182007A3 (sk) Rotačný nosový prstencový motor s vnútorným spaľovaním
US20060150946A1 (en) Rotary piston engine
JPH0674721B2 (ja) 一体構造のピストンとシリンダ−壁部分を有する機械
RU159483U1 (ru) Двигатель внутреннего сгорания &#34;нормас&#34;. вариант - хв - 89
US3524436A (en) Free piston engine apparatus
CN111472881B (zh) 一种旋转活塞发动机
RU2477377C2 (ru) Двигатель внутреннего сгорания: 5-тактный роторный двигатель с одним центральным вращающимся запорным элементом, общим для разнесенных по его диаметру раздельных секций сжатия и расширения рабочего тела, и обособленными камерами сгорания неизменного объема
SK286928B6 (sk) Rotačný nosový prstencový motor s nosmi na prstenci s vnútorným spaľovaním
RU2013602C1 (ru) Двухтактный свободнопоршневой двигатель внутреннего сгорания
RU2741166C1 (ru) Уравновешенный роторный двигатель внутреннего сгорания
RU2109149C1 (ru) Роторный двигатель внутреннего сгорания
RU2221927C2 (ru) Двухтактная поршневая машина
RU2067187C1 (ru) Торовая поршневая машина
RU2131527C1 (ru) Двухтактная поршневая машина
RU63457U1 (ru) Модульный двухтактный двигатель внутреннего сгорания
RU3785U1 (ru) Двухтактный аксиально-поршневой двигатель внутреннего сгорания &#34;угату-мотор&#34;
CN111322154A (zh) 一种转塞式能量转换器
RU2240431C2 (ru) Реактивный компрессионный движитель
RU2026499C1 (ru) Реактивная тепловая машина
RU134996U1 (ru) Двигатель внутреннего сгорания &#34;нормас - мх-43&#34;