SK192022U1 - Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na jeho vykonávanie - Google Patents

Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na jeho vykonávanie Download PDF

Info

Publication number
SK192022U1
SK192022U1 SK192022U SK192022U SK192022U1 SK 192022 U1 SK192022 U1 SK 192022U1 SK 192022 U SK192022 U SK 192022U SK 192022 U SK192022 U SK 192022U SK 192022 U1 SK192022 U1 SK 192022U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
arm
sensor
force
moment
weights
Prior art date
Application number
SK192022U
Other languages
English (en)
Other versions
SK9675Y1 (sk
Inventor
doc. Ing. Markovič Jaromír PhD.
prof. Ing. Kučera Ľuboš PhD.
Ing. Gajdošík Tomáš PhD.
Ing. Frič Anton
Original Assignee
Slovenská Legálna Metrológia, N. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slovenská Legálna Metrológia, N. O. filed Critical Slovenská Legálna Metrológia, N. O.
Priority to SK19-2022U priority Critical patent/SK9675Y1/sk
Publication of SK192022U1 publication Critical patent/SK192022U1/sk
Publication of SK9675Y1 publication Critical patent/SK9675Y1/sk

Links

Landscapes

  • Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)

Abstract

Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily sa uskutočňuje tak, že zaťaženie snímača (1) sa generuje zmenou uhla sklonu ramena (6) alebo zmenou hmotnosti závažia (9), alebo ich kombináciou. Výsledkom kalibrácie je, že sa porovná hodnota indikovaná snímačom (1) s pravou hodnotou momentu sily vypočítanou zo známej dĺžky ramena (6), z hodnoty údaja meradla (15) uhla a hodnoty sily vyvolanej hmotnosťou závaží (9). Zariadenie na statickú kalibráciu snímačov momentu sily pozostáva z rámu (11) s lineárnym vedením (12), na ktorom je umiestnená prevodovka (13) s pohonom (14), ktorý je pevne spojený hriadeľom A (3) so snímačom (1), rozoberateľne umiestneným medzi pripojovacím príslušenstvom (2). Príslušenstvo (2) je pevne spojené s hriadeľom B (4), podopretým v centrálnom ložisku (5), a s ramenom (6). Na konci ramena (6) je čap (10) a sekundárne ložisko (7) so závesom (8), na ktorom visia závažia (9). Meradlo (15) uhla a brzda (17) sú umiestnené na hriadeli B (4) a na ráme (11), na ktorom je prichytená riadiaca jednotka (16).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka spôsobu statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenia na vykonávanie spôsobu pre účel primárnej metrologickej nadväznosti momentu sily. Technické riešenie spadá do oblasti metrológie, konkrétne oblasti kalibrácie, t. j. metrologickej nadväznosti momentu sily.
Doterajší stav techniky
Testovacie a meracie zariadenia používané v priemysle je nevyhnutné pravidelne kalibrovať. Cieľom kalibrácie meradiel je zabezpečenie ich metrologickej nadväznosti, platí to aj pre snímač momentu sily (ďalej len snímač). Postupy pre statickú kalibráciu snímačov, ktoré sú používané na metrologickú nadväznosť musia spĺňať prísne kritéria, ktoré sú definované normatívnymi dokumentárni:
• (STN EN ISO 6789-2: 2018 Montážne náradie na skrutky a matice, Ručné momentové náradie. Časť 2: Požiadavky na kalibráciu a stanovenie neistoty merania • EURAMET cg-14 Version 2.0 (03/2011), Guidelines On The Calibration Of Státie Torque Measuring Devices).
Na nižších kvalitatívnych úrovniach sa používa metóda porovnania s referenčnými snímačmi. Laboratóriá primárnej metrológie (najvyššia úroveň kvality) aplikujú primárnu metódu kalibrácie snímačov postavenú na generovaní momentu sily v zmysle základnej definície - vektorový súčin sily generovanej gravitačným pôsobením zeme na etalónové zaťažovacie telesá a dĺžky ramena etalónu.
V súčasnosti, všetky laboratóriá nám známych národných metrologických ústavov:
Český metrologický inštitút ČMI íhj&ss^ZwwwxmiXáÍ^m^^ Bundesanstalt (PTB) (Https://www\ptb.de/cms/en/p^/fachabteiiungen/a^ či špičkových akreditovaných laboratórií aplikujú primárnu metódu kalibrácie. Používajú sa etalonážne zariadenia postavené na konštantnej, známej dĺžke skúšobného ramena (ďalej len ramena), kde za zmenu generovaného momentu sily sa považuje zmena hmotnosti záťaže, generovaná sadou etalónových závaží. V praxi sa najčastejšie používajú etalonážne zariadenia, v ktorých je snímač umiestnený tak, že jeho os otáčania je v horizontálnej rovine, pričom kolmo na jeho os je umiestnené rameno. Používa sa symetrické rameno, ktorého ťažisko je v osi otáčania snímača. Horizontálna (rovnovážna) poloha ramena (bez závaží) reprezentuje nulové zaťaženie kalibrovaného snímača. Horizontálna poloha ramena sa kontroluje sklonomerom a neskôr snímačmi dĺžky, ktorých správna, nulová poloha bola nastavená, pre daný účel vhodným, sklonomerom. Sila na konci ramena je generovaná etalónovým závažím rôznych menovitých hodnôt. Spôsob statickej kalibrácie je postavený na zavesení etalónovej záťaže na jeden z koncov ramena a následného vyrovnania ramena pevne spojeného so snímačom tak, aby sa rameno vrátilo do horizontálnej polohy a tak bola splnené podmienka, že rameno a generovaná sila zvierajú uhol 90°. Následne sa zo známej (zmeranej) hodnoty dĺžky ramena, konvenčnej hmotnosti záťaže, miestneho gravitačného zrýchlenia vypočíta hodnota generovaného momentu sily, ktorá sa porovná s indikáciou snímača. Snímače zvyčajne indikujú hodnoty krútiaceho momentu v smere, aj proti smeru hodinových ručičiek, teda kalibrácia sa v tom to prípade vykonáva pre obidva smery. Nevýhody uvedeného spôsobu:
• Kalibrácia snímača prebieha výhradne v diskrétnych bodoch, v závislosti od použitej záťaže. Nie je teda možné kalibrovať snímač v akomkoľvek meracom bode z definovaného meracieho rozsahu kalibrovaného snímača.
• V prípade požiadavky väčšieho počtu meracích bodov ako je štandardne používaná zostava závaží, je nevyhnutné vyrobiť extra závažia.
• Efektívne a bezpečné nakladanie závaží si vyžaduje ďalšie špeciálna riešenia.
• Horizontálna, rovnovážna poloha zaťaženého ramena závisí od presnosti merania jeho polohy sklonomerom, resp. kontrolnými snímačmi dĺžky.
• Zmena dĺžky ramena vplyvom zmeny teploty okolia, pri použití materiálov na báze nerezovej ocele, ktoré majú významnú teplotnú rozťažnosť, napríklad oproti kompozitným materiálom na báze uhlíkových vlákien.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky doterajšieho stavu techniky odstraňuje spôsob kalibrácie snímačov, kde zmena
SK 19-2022 U1 momentu sily je generovaná zmenou efektívnej dĺžky ramena momentu sily, (ďalej len efektívna dĺžka), ktorá je funkciou uhla sklonu ramena, na ktorom visia závažia. Pojem efektívna dĺžka ramena je vysvetlený na obrázku nižšie.
L- efektívna dĺžka ramena momentu sily ľ - konštrukčná dĺžka skúšobného ramena
Podstata technického riešenia spočíva v tom, že pre stanovenie výslednej hodnoty generovaného momentu sily sa nevyžaduje striktné splnenie podmienky, že rameno a generovaná sila zvierajú uhol 90°, ďalej sa nevyžaduje mať pre jednotlivé výsledné hodnoty generovaného momentu sily sady závaží odpovedajúcich hmotností, čo umožňuje meranie v akomkoľvek bode meracieho rozsahu a ďalej stanovenie horizontálnej polohy sa neodvíja od výsledkov meraní sklonomerom, či snímačov dĺžky, ktoré sú nahradené vysokokvalitným, presným meradlom uhla sklonu (rotačný enkóder). S presnosťou meradla sa zlepšuje rozlíšiteľnosť indikovaného údaja, ktorá má o. i. rozhodujúci vplyv na konečnú kvalitu etalonážneho zariadenia, čo umožňuje aplikovať technické riešenie, ktorého podstata bude ďalej opísaná postupom kalibrácie snímača.
Postup kalibrácie
V nasledujúcej časti bude vysvetlený postup kalibrácie snímača. Zaťaženie snímača sa generuje zmenou uhla sklonu ramena alebo zmenou hmotnosti závažia alebo kombináciou obidvoch spôsobov. Najprv sa rameno nastaví do východiskovej polohy, ktorá je vhodná na nakladanie závažia. Poloha ramena pri nakladaní môže byť blokovaná pohonom (elektromotor) alebo brzdou, ktorá je umiestnená na nosnom ráme (ďalej len rám) a hriadeli B. Na záves sa umiestnia závažia hmotnosti odpovedajúcej rozsahu kalibrácie a použitého spôsobu kalibrácie. Po naložení závažia sa rameno sklopí do vertikálnej polohy, čo odpovedá generovaniu nulového momentu sily. Snímač sa rozobrateľne uchytí medzi pripojovacie príslušenstvo. Po stabilizácii vertikálnej polohy ramena sa indikácia snímača a meradla uhla vynuluje. Potom sa riadiacou jednotkou dá pokyn pohonu na generovanie rotačného pohybu, ktorý cez prevodovku, generuje zmenu uhla sklonu ramena, zmenu efektívnej dĺžky a generuje zaťaženie snímača. Po tomto kroku sa porovná hodnota indikovaná snímačom s pravou hodnotou momentu sily vypočítanou zo známej dĺžky (konštrukčná dĺžka) ramena, z hodnoty údaja meradla uhla a hodnoty sily vyvolanej hmotnosťou naložených závaží.
Rozsah generovania momentu sily je daný ľavým dolným kvadrantom (I. kvadrant) s rozsahom uhla pootočenia 0° až 90°. Zaťažovaním v protismere hodinových ručičiek sa kalibruje ľavý smer snímača.
Vo výhodnom uskutočnení tohto spôsobu sa generuje zaťaženie snímača v opačnom smere zaťaženia, preložením závaží na druhú stranu ramena. Rozsah generovania momentu silyje potom daný pravým horným kvadrantom (III. kvadrant) v rozsahu medzi 180° až 270°. Zaťažovaním v smere hodinových ručičiek sa kalibruje pravý smer snímača.
Nedostatky doterajšieho stavu techniky odstraňuje zariadenie na kalibráciu snímačov, podľa technického riešenia, ktorého podstata bude ďalej opísaná popisom jeho jednotlivých znakov. Toto zariadenie pozostáva z rámu, na ktorom je pevne umiestnené lineárne vedenie, na ktorom je umiestnená prevodovka s pohonom, ktorý je pevne spojený hriadeľom A. Snímač je rozoberateľné umiestnený medzi pripojovacie príslušenstvo, uchytený napríklad hydraulickým, či mechanickým spojom. Pripojovacie príslušenstvo je na druhej strane pevne spojené s hriadeľom B, ktorý je podopretý v centrálnom ložisku (ložisko s minimálnym trením, napr. vzduchové ložisko) a pevne spojené s ramenom na konci, ktorého je čap, sekundárne ložisko so závesom, na
SK 19-2022 U1 ktorom visia závažia, pričom meradlo uhla sklonu ramena je umiestnené na hriadeli B a na ráme. Na ráme je uchytená riadiaca jednotka.
Vo výhodnom uskutočnení podľa technického riešenia je zariadenie vybavené brzdou. V ďalšom výhodnom vyhotovení zariadenia podľa technického riešenia je meradlom uhla sklonu ramena komunikačné prepojené s riadiacou jednotkou.
Vo výhodnom uskutočnení podľa technického riešenia je rameno vyrobené z kompozitu na báze uhlíkových vlákien.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obrázku č. 1 je znázornený spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na vykonávanie spôsobu, na ktorom sú jednotlivé časti technického riešenia označené vzťahovými značkami. Obrázok je určený pre účel anotácie. Na obrázkoch č. 2 a 3 sú znázornené pohľady na zariadenie na kalibráciu snímačov v 3D zobrazení. Na obrázkoch č. 4 až 7 sú znázornené pracovné polohy ramena pri kalibrácii snímača. Na obrázku č. 8 je príklad výhodného uskutočnenia, kedy je možné generovať zaťaženie snímača kombináciou zmeny uhla sklonu ramena a zmenou hmotnosti závaží.
Obrázok č. 1 Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na vykonávanie spôsobu
Obrázok č. 2 Zariadenie na kalibráciu snímačov - pohľad zo strany s ramenom
Obrázok č. 3 Zariadenie na kalibráciu snímačov - pohľad zo strany pohonu
Obrázok č. 4 Príklad uskutočnenia 1 - kalibrácia ľavého smeru zaťaženia snímača - pohľad z prednej strany
Obrázok č. 5 Príklad uskutočnenia 1 - kalibrácia ľavého smeru zaťaženia snímača pohľad z boku
Obrázok č. 6 Príklad uskutočnenia 2 - kalibrácia pravého smeru zaťaženia snímača - pohľad z prednej strany
Obrázok č. 7 Príklad uskutočnenia 2 - kalibrácia pravého smeru zaťaženia snímača - pohľad z boku
Obrázok č. 8 Príklad uskutočnenia 3 - zmena hmotnosti závažia
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V príklade 1 konkrétneho uskutočnenia je opísaný spôsob kalibrácie snímačov podľa tohto technického riešenia, ktorý je znázornený na obrázku č. 4 a č. 5, kde sa kalibruje snímač v ľavom smere zaťažovania (proti smeru hodinových ručičiek). V tomto príklade uskutočnenie sa snímač kalibruje tak, že zaťaženie snímača sa generuje zmenou uhla sklonu ramena.
Na rameno 6, vo východiskovej, horizontálnej polohe (obrázok č. 5), sa na ľavý záves 8, ktorý je súčasťou čapu 10, uloženého v sekundárnom ložisku 7, zavesia závažia 9. Rameno 6 pevne osadené na hriadeli A 3, ktorý je podopretý centrálnym ložiskom 5, sa sklopí do vertikálnej polohy. Stabilizáciou vertikálnej polohy ramena 6 so zavesenými závažiami 9, sa generuje nulový moment sily. Snímač 1 sa uchytí pomocou pripojovacieho príslušenstva 2, medzi rameno 6 a prevodovku 13 s pohonom 14, ktorej lineárny pohyb umožňuje lineárne vedenie 12, umiestnené na ráme 11. Indikácia snímača 1 a meradla 15 uhla sa vynuluje. Riadiacou jednotkou 16 sa dá pokyn pohonu 14, ktorý prostredníctvom prevodovky 13, vykoná zmenu uhla sklonu (rozsah generovania momentu sily je daný ľavým dolným kvadrantom - I. kvadrant) pevne spojených časti, ktorými sú hriadeľ B 4, pripojovacie príslušenstvo 2, snímač 1, hriadeľ A 3 a rameno 6 so závažiami 9. Zmena uhla zodpovedá zmene generovaného zaťaženia snímača momentu sily 1. Po stabilizácii polohy sa porovná hodnota indikovaná snímačom 1 s pravou hodnotou momentu sily vypočítanou zo známej dĺžky ramena 6, hodnoty údaja meradla 15 uhla a hodnoty sily vyvolanej hmotnosťou závaží 9.
Príklad 2
V príklade 2 konkrétneho uskutočnenia je opísaný spôsob kalibrácie snímačov podľa tohto technického riešenia, ktorý je znázornený na obrázku č. 6 a č.7, kde sa kalibruje snímač v pravom smere zaťažovania (v smere hodinových ručičiek). V tomto príklade uskutočnenia sa snímač kalibruje tak, že zaťaženie snímača sa generuje zmenou uhla sklonu ramena. Na rameno 6, vo východiskovej, horizontálnej polohe (obrázok č. 7), sa na pravý záves 8, ktorý je súčasťou čapu 10, uloženého v sekundárnom ložisku 7, zavesia závažia 9. Rameno 6 pevne osadené na hriadeli A 3, ktorý je podopretý centrálnym ložiskom 5, sa sklopí do vertikálnej polohy. Stabilizáciou vertikálnej polohy ramena 6 so zavesenými závažiami 9, sa generuje nulový moment sily. Snímač 1 sa uchytí pomocou pripojovacieho príslušenstva 2, medzi rameno 6 a prevodovku 13 s pohonom 14, ktorej lineárny pohyb umožňuje lineárne vedenie 12, umiestnené na ráme 11. Indikácia snímača 1 a meradla 15 uhla
SK 19-2022 U1 sa vynuluje. Riadiacou jednotkou 16 sa dá pokyn pohonu 14, ktorý prostredníctvom prevodovky 13, vykoná zmenu uhla sklonu (rozsah generovania momentu sily je daný pravým horným kvadrantom - III. kvadrant) pevne spojených časti, ktorými sú hriadeľ B 4, pripojovacie príslušenstvo 2, snímač 1, hriadeľ A 3 a rameno 6 so závažiami 9. Zmena uhla zodpovedá zmene generovaného zaťaženia snímača momentu sily 1. Po stabilizácii polohy sa porovná hodnota indikovaná snímačom 1 s pravou hodnotou momentu sily vypočítanou zo známej dĺžky ramena 6, hodnoty údaja meradla 15 uhla a hodnoty sily vyvolanej hmotnosťou závaží 9.
Príklad 3
V príklade 3 konkrétneho uskutočnenia je opísaný spôsob kalibrácie snímačov podľa tohto technického riešenia, ktorý je znázornený na obrázku č. 8. V tomto príklade uskutočnenia sa snímač kalibruje tak, že zaťaženie snímača sa generuje zmenou hmotnosti závaží.
Na rameno 6, vo východiskovej, horizontálnej polohe, sa na pravý (obrázok č. 8) alebo ľavý záves 8 (podľa výberu smeru zaťažovania), ktorý je súčasťou čapu 10, uloženého v sekundárnom ložisku 7, zavesia závažia 9 špecifickej hmotnosti. Rameno 6 pevne osadené na hriadeli A 3, ktorý je podopretý centrálnym ložiskom 5, sa sklopí do vertikálnej polohy.
Stabilizáciou vertikálnej polohy ramena 6 so zavesenými závažiami 9, sa generuje nulový moment sily. Snímač 1 sa uchytí pomocou pripojovacieho príslušenstva 2, medzi rameno 6 a prevodovku 13 s pohonom 14, ktorej lineárny pohyb umožňuje lineárne vedenie 12, umiestnené na ráme 11. Indikácia snímača 1 a meradla 15 uhla sa vynuluje. Riadiacou jednotkou 16 sa dá pokyn pohonu 14, ktorý prostredníctvom prevodovky 13, vykoná zmenu sklonu pevne spojených častí, ktorými sú hriadeľ B 4, pripojovacie príslušenstvo 2, snímač 1, hriadeľ A 3 a rameno 6 so závažiami 9, o uhol 90°, čím sa rameno 6 sa dostane do horizontálnej polohy. Po stabilizácii polohy sa porovná hodnota indikovaná snímačom 1 s pravou hodnotou momentu sily vypočítanou zo známej dĺžky ramena 6 a hodnoty sily vyvolanej hmotnosťou závaží 9.
Príklad 4
V príklade 4 konkrétneho uskutočnenia je opísaný spôsob kalibrácie snímačov podľa tohto technického riešenia. V tomto príklade uskutočnenia sa snímač kalibruje tak, že zaťaženie snímača sa generuje zmenou hmotnosti závaží a zmenou uhla sklonu.
Na rameno 6, vo východiskovej, horizontálnej polohe (obrázok č. 7), sa na ľavý alebo pravý záves 8 (podľa výberu smeru zaťažovania), ktorý je súčasťou čapu 10, uloženého v sekundárnom ložisku 7, zavesia závažia 9 špecifickej hmotnosti. Rameno 6 pevne osadené na hriadeli A 3, ktorý je podopretý centrálnym ložiskom 5, sa sklopí do vertikálnej polohy. Stabilizáciou vertikálnej polohy ramena 6 so zavesenými závažiami 9, sa generuje nulový moment sily. Snímač 1 sa uchytí pomocou pripojovacieho príslušenstva 2, medzi rameno 6 a prevodovku 13 s pohonom 14, ktorej lineárny pohyb umožňuje lineárne vedenie 12, umiestnené na ráme 11. Indikácia snímača 1 a meradla 15 uhla sa vynuluje. Riadiaca jednotka 16 dá pokyn pohonu 14, ktorý prostredníctvom prevodovky 13, vykoná zmenu uhla sklonu (rozsah generovania momentu sily je daný pravým horným kvadrantom - III. kvadrant) pevne spojených častí, ktorými sú hriadeľ B 4, pripojovacie príslušenstvo 2, snímač 1, hriadeľ A 3 a rameno 6 so závažiami 9. Zmena uhla zodpovedá zmene generovaného zaťaženia snímača momentu sily 1. Po stabilizácii polohy sa porovná hodnota indikovaná snímačom 1 s pravou hodnotou momentu sily vypočítanou z o známej dĺžky ramena 6, hodnoty údaja meradla 15 uhla a hodnoty sily vyvolanej špecifickou hmotnosťou závaží 9.
Vo výhodnom uskutočnení technického riešenia sa pre zabezpečenie jednotlivých pozícii môže použiť brzda 17.
Vo výhodnom uskutočnení technického riešenia sa meradlo 15 uhla sklonu ramena prepojí s riadiacou jednotkou 16 a dáva jej presnú informáciu o polohe skúšobného ramena 6.
Vo výhodnom uskutočnení technického riešenia sa použije materiál skúšobného ramena 6 z kompozitu na báze uhlíkových vlákien.
Priemyselná využiteľnosť
Zariadenie je možné využiť v kalibračných a skúšobných laboratóriách primárnej, sekundárnej metrológie, v laboratóriách výrobcov snímačov statického momentu sily. Zariadenie je jedinečným riešením na medzinárodnej úrovni.
SK 19-2022 U1
Zoznam vzťahových značiek
1. Snímač 1
2. Pripojovacie príslušenstvo 2
3. Hriadeľ A 3
4. Hriadeľ B 4
5. Centrálne ložisko 5
6. Rameno 6
7. Sekundárne ložisko 7
8. Záves 8
9. Závažia 9
10. Čap 10
11. Rám 11
12. Lineárne vedenie 12
13. Prevodovka 13
14. Pohon 14
15. Meradlo uhla 15
16. Riadiaca jednotka 16
17. Brzda 17

Claims (6)

1. Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily, vyznačujúci sa tým, že zaťaženie snímača (1) sa generuje zmenou uhla sklonu ramena (6) alebo zmenou hmotnosti závaží (9) alebo kombináciou obidvoch spôsobov, najprv sa rameno (6) nastaví do východiskovej polohy, na záves (8) sa umiestnia závažia (9) na sklopenie ramena (6) do vertikálnej polohy a generovanie nulového momentu sily, snímač (1) sa uchytí medzi pripojovacie príslušenstvo (2), indikácia snímača (1) a meradla (15) uhla sa vynuluje, potom riadiacou jednotkou (16) sa dá pokyn pohonu (14) na generovanie rotačného pohybu, ktorý cez prevodovku (13), generuje zmenu uhla sklonu ramena (6), zmenu efektívnej dĺžky ramena momentu sily a generuje zaťaženie snímača (1), nakoniec sa porovná hodnota indikovaná snímačom (1) s pravou hodnotou momentu sily vypočítanou zo známej dĺžky ramena (6), z hodnoty údaja meradla (15) uhla a hodnoty sily vyvolanej hmotnosťou závaží (9).
2. Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že zaťaženie snímača (1) je generované v opačnom smere zaťaženia, preložením závaží (9) na druhú stranu ramena (6).
3. Zariadenie na statickú kalibráciu snímačov momentu sily, vyznačujúce sa tým, že pozostáva z rámu (11), na ktorom je umiestnené lineárne vedenie (12), na ktorom je umiestnená prevodovka (13) s pohonom (14), ktorý je pevne spojený hriadeľom A (3) so snímačom (1), rozoberateľné umiestneným medzi pripojovacím príslušenstvom (2), ktoré je pevne spojené s hriadeľom B (4), podopretým v centrálnom ložisku (5) a s ramenom (6), na konci ktorého je čap (10), sekundárne ložisko (7) so závesom (8), na ktorom visia závažia (9), pričom meradlo (15) uhla je umiestnené na hriadeli B (4) a na ráme (11), na ktorom je uchytená riadiaca jednotka (16).
4. Zariadenie na statickú kalibráciu snímačov momentu sily, podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že na hriadeli B (4) a ráme (11) je umiestnená brzda (17).
5. Zariadenie na statickú kalibráciu snímačov momentu sily, podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že riadiaca jednotka (16) je komunikačné prepojená s meradlom (15) uhla.
6. Zariadenie na statickú kalibráciu snímačov momentu sily podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že rameno (6) je vyrobené z kompozitu na báze uhlíkových vlákien.
SK19-2022U 2021-08-17 2021-08-17 Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na jeho vykonávanie SK9675Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK19-2022U SK9675Y1 (sk) 2021-08-17 2021-08-17 Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na jeho vykonávanie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK19-2022U SK9675Y1 (sk) 2021-08-17 2021-08-17 Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na jeho vykonávanie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK192022U1 true SK192022U1 (sk) 2022-09-14
SK9675Y1 SK9675Y1 (sk) 2023-01-11

Family

ID=83279994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK19-2022U SK9675Y1 (sk) 2021-08-17 2021-08-17 Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na jeho vykonávanie

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9675Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK9675Y1 (sk) 2023-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20080264141A1 (en) Weighing scale
JP4987730B2 (ja) 角度変位の補償測定
US7282655B2 (en) Electronic balance having a position control mechanism
US9194698B2 (en) Geodetic device and a method for determining a characteristic of the device
JP2007333712A (ja) 傾斜角測定装置、これを搭載した工作機械および工作機械の傾斜角校正方法
JP5445270B2 (ja) 校正データ取得方法、加速度センサー出力補正方法及び校正データ取得システム
KR102149499B1 (ko) 경사도 측정값을 이용한 변위 측정장치 및 그를 이용한 변위 측정방법
SK192022U1 (sk) Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na jeho vykonávanie
Klaus et al. Determination of model parameters for a dynamic torque calibration device
CN106896822B (zh) 航天器活动部件干扰力矩标定方法和系统
SK632021A3 (sk) Spôsob statickej kalibrácie snímačov momentu sily a zariadenie na vykonávanie spôsobu
CN206862350U (zh) 一种超高精度倾斜测试平台
US9228830B2 (en) Electromechanical device for measuring the inclination of a support plane with high resolution, high accuracy and low sensitivity to outside disturbances
CN1330959C (zh) 一种动态弯矩的测量方法
KR20080104613A (ko) 밸런스 측정 장치
CN106989723A (zh) 超高精度倾斜测试平台
CN112902954A (zh) 塔架晃动传感器和塔架晃动角度测量方法
JP2634780B2 (ja) 傾斜測定装置
RU2562445C2 (ru) Стенд для измерения стато - динамических характеристик физических объектов
CN209459573U (zh) 一种深盲孔测量装置
JPH0954010A (ja) 風洞試験装置及び風洞内に支持される供試体の初期状態設定方法並びにその供試体の流体力学特性の測定方法
US6450045B1 (en) Torque sensing calibration unit
KR102402575B1 (ko) 센서 검사 장치
CN219608058U (zh) 一种姿态传感器的精度检定结构
BR102013032778A2 (pt) padrão primário para a calibração de transdutores de torque através da variação angular de braço de reação