SK1852019U1 - Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač - Google Patents
Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač Download PDFInfo
- Publication number
- SK1852019U1 SK1852019U1 SK185-2019U SK1852019U SK1852019U1 SK 1852019 U1 SK1852019 U1 SK 1852019U1 SK 1852019 U SK1852019 U SK 1852019U SK 1852019 U1 SK1852019 U1 SK 1852019U1
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- collimator
- sight
- binocular
- axis
- structural
- Prior art date
Links
Landscapes
- Telescopes (AREA)
- Microscoopes, Condenser (AREA)
Abstract
Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač pozostáva z objektívu (1) uloženého v dvoch excentrických objímkach naskrutkovaných do tubusu, za ktorým je umiestnený strechový hranol (2), upevnený úchytmi nekruhovej optiky. Za strechovým hranolom (2) sa nachádza ohnisková doštička (3) a okulár (4), tvoriace spolu jednu konštrukčnú ďalekohľadovú sústavu nalisovanú do tubusu, ktorá je pevne spojená s kolimátorom (5) do jedného celku. Os konštrukčnej ďalekohľadovej sústavy je v osi vývrtu hlavne zbrane.
Description
SK 185-2019 U1
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka kombinovaného optického zameriavača, využiteľného primáme na zameranie cieľa vo vojenskom sektore. Uvedené technické riešenie je však využiteľné aj v civilnom sektore, napríklad v oblasti poľovníctva a športovej streľby.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa ako základné optické prístroje v armádnom sektore, používajú pozorovacie prístroje, uhlomemé prístroje, diaľkomery a zameriavače. Zameriavače, ako súčasť zbraňového systému a súčasne prístroje na ich zamierenie, umožňujú preniesť vypočítané prvky streľby na zbraň a následne zamieriť zbraň na cieľ. Ich úlohou je delegovať, rozpoznať a identifikovať cieľ, nakoľko na veľkú vzdialenosť ľudské oko nemá schopnosť eľektívneho zaostrenia.
Zameriavače zbraní pre pozemnú streľbu sa v súčasnosti vzhľadom na viditeľnosť cieľa rozdeľujú do dvoch základných skupín a to zameriavače na priamu streľbu a zameriavače na nepriamu streľbu. Spôsob zamierenia sa následne premieta do konštrukcie zameriavačov.
Vzhľadom na to, že prihlasované riešenie patrí pod kategóriu zameriavačov na priamu streľbu, je potrebné uviesť, že v rámci tejto kategórie existuje rad rôznych typov zameriavačov, špecializovaných podľa určenia zbrane, ako zameriavače mechanické, optické a opto-elektronické.
Aj keď v armádnom sektore pretrváva celý rad rôznych mechanických zameriavačov (napr. mieridlá samopalu zložené z mušky, cieľnika a základne), sú základným typom, zameriavače optické, ktoré sa členia na ďalekohľadové a kolimátorové, pričom tieto umožňujú presné a z hľadiska oka výhodné zamierenie i na vzdialené ciele malých rozmerov.
Okrem uvedených typov zameriavačov existuje aj kombinovaný zameriavací systém, ktoiý môže byť zložený z dvoch optických zameriavačov alebo kombináciou optoelektronického systému s optickým. Momentálne kombinovaný optický zameriavač, spočívajúci v kombinácii ďalekohľadového a kolimátorového, medzi ktoré sa zaraďuje aj prihlasované riešenie, vyrába len jeden subjekt na svete, pričom v prípade tohto zameriavača ide o kombináciu optického zameriavača a priehľadového kolimátora, pri ktorom je os zameriavača vychýlená na stranu.
Takéto riešenie síce umožňuje kvalitné, presné a lýchle zameranie cieľa, ale jeho nevýhodou je to, že z hľadiska jeho konštrukcie, pri ktorom je zameriavač vychýlený od osi hlavne a vnútorného usporiadania, dochádza k vzniku stranovej paralaxy, v dôsledku čoho sa predlžuje čas zamerania cieľa. Rovnako v prípade existujúceho riešenia ide o riešenie, pri ktorom je samotný kombinovaný zameriavač rozdelený na dve samostatné časti a to ďalekohľadovú a kolimátorovú, ktoré sa následne spájajú do jedného celku.
Podstata technického riešenia
Prihlasované riešenie, predstavujúce spojenie ďalekohľadovej sústavy a priehľadového kolimátora, v jeden kompaktný zameriavač, zlepšuje vlastnosti už existujúcich riešení v oblasti kombinovaných zameriavačov. Podstata technického riešenia spočíva v pevnom spojení ďalekohľadovej sústavy a kolimátora v jeden funkčný celok, ktoiý je vnútorne usporiadaný tak, že minimalizuje stranovú paralaxu, pričom os konštrukčnej ďalekohľadovej sústavy je v osi vývrtu hlavne zbrane. Zameriavač navrhnutý rovnobežne s osou hlavne tak nie je vychýlený na stranu, ako je to pri existujúcom riešení, čím sa jeho kresba ohniskovej doštičky zjednoduší.
Z technického hľadiska sa uvedený eľekt dosiahne tým, že usporiadame vnútornej konštrukčnej ďalekohľadovej sústavy zameriavača, zahŕňajúcej objektív, strechový hranol (Abbého strechový hranol), ohniskovú doštičku so zámernou osnovou a okulár, je nasledovné. Na prednej časti prihlasovaného riešenia sa nachádza objektív, lepený dublet, cez ktoiý vstupný obraz prechádza do Abbého strechového hranola. V Abbého strechovom hranole dochádza k prevráteniu obrazu ako stranovo tak aj výškovo, na odrazových plochách vybavených striebornou vrstvou, ktorú chráni lak. Obraz, ktoiý je prevrátený, pokračuje cez odrazovú doštičku so zámerným krížom a zväčšuje sa v okulári, ktoiý je zrezaný pre lepšie videnie do kolimátora. Vzhľadom na to, že os hlavne je rovnobežná s optickou osou, osnova zámerného kríža je prispôsobená koncovému používateľovi.
Aby sa výstupný obraz spojil v jednom bode z ďalekohľadovej sústavy s kolimátorom, musí byť hranol pootočený pod uhlom pootočenia 10°. V prípade druhého variantu vyhotovenia, kedy je celý hranol radiálne otočený na bok o 90°, však uhol pootočenia môže byť menší ako 10°.
Prihlasované technické riešenie v sebe zlučuje výhody ďalekohľadového a kolimátorového zameriavača, je pritom kompaktné, umožňujúce mechanické prichytenie zameriavača na rôzne dmhy pušiek. Na rozdiel
SK 185-2019 U1 od existujúcich riešení prihlasované technické riešenie tvorí jeden funkčný celok/sústavu, pričom je konštrukčne riešené tak, že os konštrukčnej d’alekohľadovej sústavy zameriavača je na rozdiel od existujúcich riešení v osi vývrtu zbrane.
Vzhľadom na takéto konštrukčné riešenie preto prihlasované riešenie prináša z konštrukčného hľadiska výhodu v zjednodušení výroby a znížení výrobných nákladov. Z hľadiska funkčnosti a zlepšenia vlastnosti kombinovaného zameriavača prináša prihlasované riešenie vzhľadom na jeho vnútorné usporiadame výhodu spočívajúcu v odstránení stranovej paralaxy a zjednodušení kresby ohniskovej doštičky, v dôsledku čoho sa zlepší presnosť streľby a lýchlosť zamerania. Ďalšou výhodou prihlasovaného riešenia je to, že jeho zámerný bod a ohnisková doštička sú viditeľné aj s použitím prístroja na nočné videnie.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr. 1 sa nachádza schéma vnútornej sústavy v prípade, ak je pri technickom riešení hranol postavený zvislo.
Na obr. 2 sa nachádza schéma vnútornej sústavy v prípade, ak je pri technickom riešení hranol vo vodorovnej polohe.
Príklady uskutočnenia
Zameriavač je navrhnutý v dvoch variantoch. Pri prvom variante je hranol postavený zvislo a pri druhom variante je hranol vo vodorovnej polohe, čím sa nám zníži stavebný rozmer zameriavača.
Príklad 1
Na prednej časti prihlasovaného riešenia sa nachádza objektív 1, lepený dublet, uložený v dvoch excentrických objímkach naskrutkovaných do tubusu pevne spojeného s konštrukciou zameriavača, cez ktorý vstupný obraz prechádza do Abbého strechového hranola 2, upevneného úchytmi nekruhovej optiky tak, aby boli umožnené justážne pohyby. V Abbého strechovom hranole 2 dochádza k prevráteniu obrazu ako stranovo, tak aj výškovo, na odrazových doštičkách 3 vybavených striebornou vrstvou, ktorú chráni lak. Obraz, ktorý je prevrátený, pokračuje cez odrazovú doštičku 3 so zámerným krížom a zväčšuje sa v okulári 4, pričom odrazová doštička 3 a okulár 4 tvoria spolu jeden konštrukčný celok nalisovaný do tubusu. Okulár 4 je zrezaný pre lepšie videnie do kolimátora 5, tak aby stred výstupnej pupily preťala optická os kolimátora 5, spôsobom nezamedzujúcim výhľadovosti kolimátora 5. Aby sa výstupný obraz spojil v jednom bode z ďalekohľadovej sústavy s kolimátorom 5, musí byť hranol pootočený pod uhlom pootočenia 10°.
Príklad 2
V prípade druhého variantu uskutočnenia, kedy je celý hranol radiálne otočený na bok o 90° je vnútorné usporiadame rovnaké ako pri prvom variante, t. j. na prednej časti prihlasovaného riešenia sa nachádza objektív 1, lepený dublet, uložený v dvoch excentrických objímkach naskrutkovaných do tubusu pevne spojeného s konštrukciou zameriavača, cez ktoiý vstupný obraz prechádza do Abbého strechového hranola 2, upevneného úchytmi nekruhovej optiky tak, aby boli umožnené justážne pohyby. V Abbého strechovom hranole 2 dochádza k prevráteniu obrazu ako stranovo tak aj výškovo, na odrazových doštičkách 3 vybavených striebornou vrstvou, ktorú chráni lak. Obraz, ktoiý je prevrátený, pokračuje cez odrazovú doštičku 3 so zámerným krížom a zväčšuje sa v okulári 4, pričom odrazová doštička 3 a okulár 4 tvoria spolu jeden konštrukčný celok nalisovaný do tubusu. Okulár 4 je zrezaný pre lepšie videnie do kolimátora 5, tak aby stred výstupnej pupily preťala optická os kolimátora 5, spôsobom nezamedzujúcim výhľadovosti kolimátora 5. Aby sa výstupný obraz spojil v jednom bode z d’alekohľadovej sústavy s kolimátorom 5, môže však byť hranol pootočený pod uhlom pootočenia menším ako 10°.
Priemyselná využiteľnosť
Technické riešenie podľa úžitkového vzoru je využiteľné ako v armádnom sektore, kde vylepšuje možnosti presného, lýchleho a efektívneho zameriavania na rôznych druhoch pušiek, ako podstatnej výhody v bojových situáciách, tak aj v civilnom sektore, kde zlepší možnosti zameriavania pri športovej streľbe, praktickej streľbe alebo pri streľbe na lovecké účely, oproti existujúcim riešeniam.
Claims (2)
- SK 185-2019 U1NÁROKY NA OCHRANU1. Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač, vyznačujúci sa tým, že pozostáva z objektívu (1) uloženého v dvoch excentrických objímkach naskrutkovaných do tubusu, za ktorým je umiestnený 5 strechový hranol (2), upevnený úchytmi nekruhovej optiky, pričom za strechovým hranolom (2) sa nachádza ohnisková doštička (3) a okulár (4), tvoriace spolu jednu konštrukčnú d’alekohľadovú sústavu nalisovanú do tubusu, ktorá je pevne spojená s kolimátorom (5) do jedného celku.
- 2. Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že os konštrukčnej d’alekohľadovej sústavy je v osi vývrtu hlavne zbrane.2 výkresy
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK185-2019U SK9153Y1 (sk) | 2019-12-10 | 2019-12-10 | Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK185-2019U SK9153Y1 (sk) | 2019-12-10 | 2019-12-10 | Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK1852019U1 true SK1852019U1 (sk) | 2021-01-27 |
SK9153Y1 SK9153Y1 (sk) | 2021-05-26 |
Family
ID=74215555
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK185-2019U SK9153Y1 (sk) | 2019-12-10 | 2019-12-10 | Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK9153Y1 (sk) |
-
2019
- 2019-12-10 SK SK185-2019U patent/SK9153Y1/sk unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK9153Y1 (sk) | 2021-05-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20220244520A1 (en) | Dual focal plane reticles for optical sighting devices | |
US10480900B2 (en) | Optical system with cant indication | |
EP1443354A1 (en) | Mil-dot reticle system for custom rifle and pistol scope | |
US20120144720A1 (en) | Gun sight reticle having open sighting areas for bullet drop compensation | |
US8997393B2 (en) | Aiming sight with a multi-focal collimator | |
US20160356575A1 (en) | Prismatic Eyepiece Attachment for Telescopic Gun Sights | |
US20100077646A1 (en) | Quick-acquisition optical sight with red-dot-indication function | |
CA2796220C (en) | Optical sight with superimposed luminescent reticle | |
CN107923725B (zh) | 用于光学瞄准装置的双焦平面分划板 | |
KR100667472B1 (ko) | 도트 사이트 조준경 | |
EP3762676A1 (en) | Reticle with fiber optic illumination | |
US11680772B2 (en) | Reticle with fiber optic illumination | |
EP3303975B1 (en) | Telescopic gun sight with offset eyepoint | |
RU2560355C2 (ru) | Голографический коллиматорный прицел | |
SK1852019U1 (sk) | Ďalekohľadový kolimátorový zameriavač | |
KR101440057B1 (ko) | 주야조준경 체계용 분리형 도트 사이트 | |
KR20170049892A (ko) | 도트 사이트용 투사렌즈계 | |
RU2547044C1 (ru) | Оптический прицел с дискретной сменой увеличения | |
RU2282223C1 (ru) | Оптический прицел с переменным увеличением | |
US2492353A (en) | Dual periscopic sight | |
US3967876A (en) | Telescopic gun sight | |
RU2807580C1 (ru) | Оптическая система коллиматорного прицела | |
RU2156486C1 (ru) | Малогабаритный прицел | |
KR102371388B1 (ko) | 총기용 확대조준경 | |
RU9942U1 (ru) | Прицельный комплекс |