SK167491A3 - Autonomous system for scanning and recording of impulses - Google Patents
Autonomous system for scanning and recording of impulses Download PDFInfo
- Publication number
- SK167491A3 SK167491A3 SK167491A SK167491A SK167491A3 SK 167491 A3 SK167491 A3 SK 167491A3 SK 167491 A SK167491 A SK 167491A SK 167491 A SK167491 A SK 167491A SK 167491 A3 SK167491 A3 SK 167491A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- pulse
- unit
- sensing
- autonomous
- consolidation
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y02B90/2653—
-
- Y02B90/2684—
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y04—INFORMATION OR COMMUNICATION TECHNOLOGIES HAVING AN IMPACT ON OTHER TECHNOLOGY AREAS
- Y04S—SYSTEMS INTEGRATING TECHNOLOGIES RELATED TO POWER NETWORK OPERATION, COMMUNICATION OR INFORMATION TECHNOLOGIES FOR IMPROVING THE ELECTRICAL POWER GENERATION, TRANSMISSION, DISTRIBUTION, MANAGEMENT OR USAGE, i.e. SMART GRIDS
- Y04S40/00—Systems for electrical power generation, transmission, distribution or end-user application management characterised by the use of communication or information technologies, or communication or information technology specific aspects supporting them
- Y04S40/12—Systems for electrical power generation, transmission, distribution or end-user application management characterised by the use of communication or information technologies, or communication or information technology specific aspects supporting them characterised by data transport means between the monitoring, controlling or managing units and monitored, controlled or operated electrical equipment
- Y04S40/126—Systems for electrical power generation, transmission, distribution or end-user application management characterised by the use of communication or information technologies, or communication or information technology specific aspects supporting them characterised by data transport means between the monitoring, controlling or managing units and monitored, controlled or operated electrical equipment using wireless data transmission
-
- Y04S40/143—
Landscapes
- Selective Calling Equipment (AREA)
- Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
Description
Oblast techniky
Jak uvedsno v nadpisu, tyká sa vynález autonomního systému pro snímání a záznam impulsu za účelem centralizovaného snímaní merici ch prístroju, jež generují nebo vysílají impulsy, prípadná také udávají spotrebu.
Vynález je zvlášt použitelný pro vodomery, plynomery nebo'elektromery, avšak je použitelný i pro telefónni nebo telaxové merici prístroje nebo merici prístroje používaná v jakémkoliv systému, který generuje nebo vysílá impulsy.
Vynález provádí zcela samočinné sériové snímání vétšího počtu meŕicích prístroju a odstraňuje možné osobní chyby lidských činitelú.
Sériové snímání rôznych meŕicích prístroju môže b ý t provádšno dálkove, rádiovým spojem nebo pouhým použitím prenosného znakového procesoru nebo normálního počítače.
Účelem vynálezu je také jednoduché a levné zvýšení počtu snímaných meŕicích prístroju.
Dosavadni stav techniky
Vynález vychází ze stavu techniky, daného evropským uverejneným patentem č. 342 146 a nemeckým patentem č. P 3613316.
Nemecký patentový spis se týka zaŕŕzení pro záznam a vysílání dat o spotrebe energie,kteréžto zaŕízení je pŕedevším určeno k použití v pŕedem určených oblastech uživatelu energie pro meŕení spotŕeb energie na základe toku energie, pripojených na vedení, a to pomoci prostorove rozložených meŕidel a pŕenášených dálkovousnímací stanici v míste spotŕebitele ke zdroji energie preš vysílací vedení, pŕičemž se zaznamenávaj í data o poruchách energie za pomoci poruchových vysílačú, spojených s dálkovou snímací stanici, což múze být pŕenášeno jako data o spotrebe energie v opačném smeru a synchrónne s toky energie prenosovými drahami ke zdroji energie.
Nevýhodou tohoto systému je skutečnost, že musí být ooužit v predem natavených oblastech použití a také vyžaduje prenosové vedení pro výmenu informací mezi spotŕebitelem energie a dodavatelem táto energie, za kterýmžto účelem je dálková snímací jednotka programovateľná (inteligentní) a je spŕažena s obvody, které pri prenosu dat musí dbát synchronizace, což znamená, že tento systém je velmi složitý a nenospodárný.
Ďalší nevýhodou systému podie shora uvedeného nemeckého patentu je jeho nepoddájnost, jelikož programovateľná dálková snímací jednotka má malou kapacitu pro pripojení k uživatelúm, čímž je nesnadné zvýšit jejich počet, ledaže by se do systému začlenily nové programovatelné snímací jednotky, což je velmi nesnadné a vede k nadmerným prídavným nákladúm.
Shrnerne-li, je zarízení podie s'nora uvedeného nemeckého patentového spisu složité a nehospodárne.
Pokud jde o evropský patent, týká se prístroje pro vytvorení spojení mezi elektromerem, obsahujícím ŕídící obvod, pomoci nehož jsou data elektromeru utvorená jako výstupní signál, a mezi manipulovatelnou komunikační jednotkou, pŕičemž elektromer a komunikační jednotka jsou umí steny v okolí prímeho a nepŕímého záŕení, generovaného sluncem.
Podie evropského patentu je proto spojení mezi ŕídícím obvodem elektromeru a mezi manipulovatelnou komunikační jednotkou provedeno v určité vzdálenosti a infračervenými paprsky, za tím účelem má obvody pro vysílání a príjem infračervených paprskú, čímž je zapotŕebí, aby prístroj obsahoval pŕídavné obvody, které mohou detekovat dopadaní nepŕímého svetla, zpúsobené sluncem, zevnitŕ zvolene spektrálni oblasti, což vede k charakteristickému výstupu stejnosmérného proudu, jehož úroveň odpovídá jeho intensité, takže se.detekuje pouze informace, vysílaná manipulovatelnou komunikační jednotkou.
Jelikož dále je prístroj podie evropského patentu opatren uvnitr meridla' na zadní části jeho prední desky fotosensitivním pŕijímačem, musí byt prední deska vytvorená tak, že má otvor v jedná čáŕe s fotodiodou a musí být utvorená takí; že v podstate omezuje prímý prístup dopadajícího záŕení na záŕení, pocházející ze zdroju umístšných pod vodorovnou rovinou, která vycnází od nejvyššího úseku fotodiody.
Prístroj podie evropská'no patentu je tudíž složitý a nehospodárny, nehlede k tomu, že snímá elektromer z krátke vzdálenosti.
Je také známo, že byly prevedený pokusy snímat meridla rádiové, za kterýmžto účelem jsou meridla spojená s programovatelnou jednotkou, jež zase je spojená s vysílačem-pŕijímačem, za účelem vysílání namorených dat do pohyblivé .jednotky umístšné vs vozidle a obsahující vysílač-pŕijímač a počítač.
Celá merici vybavení je napájeno pŕímo ze site a vyžaduje kodér pro snímání poloh číselnic meŕidel, pŕičemž*takový kodár je uvádšn do činnosti za krátke časové úseky (350 ms) pro sejmutí polohy čiselnice meridla a dodání táto informace do mikroprocesoru meridla. Formát je napríklad sériový asynchrónni proud podie kódu ASCII (Americký normalizovaný kód pro výmenu informací).-Kromé hodnot meŕidel vytváŕí kodér signál pro detekování neoprávnené’.manipulace, jež mohou vyvolat pŕetržené dráty, čidla magnetického pole, detektory ztráty napetí atd. Po dokončení zprávy se kodér odpojí.
Shora uvedené skutečnosti predstavují složité a nákladné systémy a jsou spojený s typickými problémy vznikajícími pri používaní sita jako napájecího zdroje.
Podstata vynálezu
Pro úplné prekonaní shora uvedených nevýhod je pŕedraetem vynálezu autonómni systém pro záznam impulsú, jehož účelem je provádét centralisované snímaní méŕidel vy tvárejících nebo vyšila jících impulsy, jakož i provádet zúčtování spotreby, což se provádí pomoci íprenosného snímacího procesoru bez nutnosti použití sitových linek nebo na dálku za použití rádia, a to za pomoci systému odstraňujícího nevýhody, rádiových snímacích soustav.
Ďalším účelem vynálezu je zvýšení počtu snímaných mšŕidel bez nutnosti vytvorení nepohodlných spoju za vynaložení dalších ekonomických prostŕedkú.
Podie prvního provedení vynálezu je meŕidlo spojeno s jednotkou pro ukládání impulsú do paméti.
Všechny jednotky pro ukládání impulsú jsou'-navzá jem zapojený paralelne a jsou uložený ve skrini nebo v konsolidačnom modulu, jenž je konektorem spojovatelný se snímací jednotkou, jako prenosným snímacím procesorem, modemem, rádiovou snímací jednotkou atd.
Konsolidační moduly mohou být zapojený paralelne s jinými konsolidačními modufy^sbernľcľ pro spojení se snímací jednotku.
Základní jednotka pro ukládání impulsú do paméti obsahuje špeciálni pracovní integrovaný obvod, vytvorený pouze pro méŕení impulsú a omožnéní spojení se shora uvedenou peticestnou sbernicí, ke které múze být paralelné pŕipojeno vícero jednotek pro ukládání impulsú do paméti.
Špeciálni pracovní integrovaný obvod takto obsahuje : dvojkové méčidlo, se kterým je spojeno méčidlo pro generování nebo vysílání impulsu za účelem mšŕení takových inpulsú, pŕičemž tato meŕidla jsou spojená s blokovacím' zapisovačem pro oddelené snímaní dvojkových meŕidel.
Jednotka pro ukladaní impulsu do pameti a tedy špeciálni pracovní obvod maj í vstup pro identifikaci čidla zákazníka, spŕažený s multiplexním obvodem, který je zase spŕažen s blokovacím zapisovačem, takže když je pametová jednotka impulsú dotázána na znakové zobrazovací jednotce, pŕenesou se obsahy dvojkových mečidel a identifikační číslo zákazníka, aby se získal údaj o stavu meŕidla a identifikační číslo zákazníka .
Jednotka pro ukládání impulsu do pameti má v konsolidačním modulu počítadlo hovoru pro jedno stanovište a kódový vstupní obvod oro polohu táto jednotky, což obojí ge spojeno s komparátorem, který po volbš pametové jednotky impulsu vytvorí výstupní signál.
Pametová jednotka impulsu je zapojená na peticesťnou sbernici pro výber pametová jendotky impulsu, ŕídící stav stanovištního počítadla a zvyšující tento staň počítadla, který ŕídí bit po bitu voliči vstup multiplexoru, až.se sejme stav počítadla a identifikační číslo zákazníka.
Obsah stanovíš tniho počítadla se pak zvetší, pŕičemž se výbere pametová jednotka impulsu, jejíž data se pak sejmou
Počítadlo je 9-bitová stanovištní počítadlo, pročež lze stejná smernici paralelne pripojí t 512 námetových jednotek impulsu, rozdelených do jakýchkoliv konsolidačnícn modulu. Prístup k peticestné sbernici je v kterémkoliv místé možný pŕes snímací jednotku.
Pro každý integrátor mšŕidla generujícího impulsy je upravená nejméné jedna pametová jednotka impulsči čili im pulsová pamet. Napríklad tíŕrychlostnímu elektromeru, majícímu tri integrátory, budou prirazený tri impulsové pamäti.
Impulsové pamäti obsahují jako zdroje energie litniová baterie.
Jak shora uvedeno, mohou byt impulsové pamäti snímány prenosným snímacím procesorem, majícím spojovací sondu pro päticestnou sbernici a taká predimenzovaný zdroj energie, z nšhož, krome toho, že má vlastní energii, napájí každou z impulsových pametí po jejich sejmutí, aby se minimalizovala spotreba takovýc’n impulsovýcn pametí a tím zvýšila jejich pracovní autonómie.
Snímací jednotky mohou být zapojený v určitá vzdálenosti od konsolidačního modulu impulsových pametí, za kterýmžto účelem múže být konektor konsolidačního modulu do určitá mí ry oddelen za pomoci prodlužovače v uvedenám modulu, čímž je možná snímat mšŕidla, generující impulsy, aniž by bylo treba se dostat do blízkosti místnosti nebo prostoru, kde je umístén konsolidační modul nebo moduly, takže spojení snímací jednotky nastává daleko od meŕidel.
Systém podie vynálezu múže být zabudován do j iných soustav pro registraci dat, jako je dátový vstup telefónni linky, dálkové snímání infračerveným svštlem nebo rádiová, spojení k modemu atd.
Spojení binárních meŕidel, zahrnutých ve spirálním pracovním integrovaném obvodu, s meŕidly, generujícími nebo vyšila jícími impulsy, se provádí preš filtr RC pro zamezení hluku i ve spojovacím kabelu a pro snížení spotreby, když je spojen kontakt, merici impuls.
3.
Podie druhého provedení vynálezu se snímaní provádí dálkove, pomoci rádia, za kterýmžto účelem obsahuje vynález pevnou jednotku, sestávající z vysílače-pŕijímače anténních dat a dálkovou snímací jednotku, prímo spojenou s vyši lačem-pŕi jímačem dat a s konsolidačním modulem nebo moduly v kterémžto prípade není prenosný snímací procesor nutný.
liné provedení vynálezu pro provádení dálkového snímání rádiem obsahuje pohyblivou jednotku, umí stenou ve vozidle a spojenou s jeho batérií a zahrnující: prenosný počítač, kde je zaznamenán program udávající denní objížďku a zákazníky, určená pro snímání,a který je zapojen do dálkove snímací jednotky prenosného počítače, která je zase spŕažena s vysílačem-pŕijímačem anténních dat. Když pohyblivá jednotka je umístena tesne u pevné jednotky, je takto možné, aby tato pevná jednotka byla dotázána pohyblivou jednotkou, vysílající kod, na nejž pevná jednotka čeká, načež odpoví ve stejném kódu, potvrzující príjem a snímajíc stav každého moridla v impulsových pamštech konsolidačného modulu nebo konsolidačných modulu, kterážto stavy se vyšlou a prijímaj! pohyblivou jednotkou, která je-zpracuje a uloží do prenosného počítače, odkud se prenesou do centrálního počítače za účelem vynodnocení.
Oálková snímací jednotka v pevné jednotce je opatrená mikroprocesorem, rídícím pevnou jednotku, a je zarazena do vstupní brány, která je zase spojená s dálkovým ŕídícím dekodérem, spŕaženým s prijímačem prvním prizpusobovacím obvodem, pročež tato štruktúra umožňuje príjem identifikačního kódu z pevné jednotky, vyslaný pohyblivou jednotkou a její oekódování tak, shoduje-li se identifikační kód s kódem uloženým v pameti EPRQM mikroprocesoru, zapojí se vysílač a vyšle tentýž kod, informující o jeho zapojení, a pak pokračuje ve snímaní dat uložených v konsolidačním modulu, a vysílá je k pohyblivé jednotce.
j í
!
Ma druhé stranš ss dá1kový snímací mikroprocesor pevné jednotky zapojí do první výstupní brány, která je zase zapojená do dálkovéno ŕídícího kodéru spínačem, pŕičemž takový kodár je také pripojen k druhému prizpúsobovacímu obvodu, kterým dochází ke spojení s vyšilačsm a je tedy možné vyšla t’ identifikační kod a data sajmutí z jednoho nebo nékolika konsolidačních modulu.
i'iapájecí zdroj pevná jednotky je spojen se sítí a s konsolidační™ modulem nebo s konsolidačními moduly je spojen ŕídící obvod pŕes pŕizpusobovací obvod, který je zase spojen s druhou výstupní branou, která je vázána na mikroprocesor, ke vstupní bráne je tretím pŕizousobovacím obvodem spojeno jeden nebo více konsolidační ch modulu, takže pevná jednotka dodáva konsolidační modul nebo moduly pri jejich snímaní vstupní branou, vysílá je a po skončení vysílání prepne na príjem.
Pohyblivá jednotka má pŕizpusobovací obvod pro prenosný počítač, kterým je spojen se sítí bez zásahu do jeho vlastní činnosti.
Takový sitový pŕizpusobovací obvod prenosného počítače je umísten v dálkové snímací jednotce prenosného počítače, pŕičemž její štruktúra je identická se strukturou dílková snímací jednotky pro pevnou jednotku, čímž se usporí,obvod, kterým se provádí spojení s konsolidačními moduly.
liné provedení vynálezu záleží ve snímání impulsu uložených do paméti prenosným snímačem, mezifázove spojeným pŕes konektor s jakýmkoliv bežným počítačem a krome toho opatreným klapákem pro spojení s konsolidačními moduly, takže je múže pŕímo snímat jakýkoliv počítač na trhu dostupný.
Vynález tedy umožňuje plne samočinné centrál isované dalkové a/nebo oŕímé .snímání meŕidel ve velmi krátkém časovém rozmezí a nadto umožňuje, aby počet snímaných meŕidel byl zvýšen, a to pouze pripojením impulsové pameti.
Pro lepší porozumení vynálezu poukazujeme na pripojené výkresy, které slouží k ilustraci predmetu vynálezu.
Popis výkresu
Obr. 1 je obecný pracovní blokový diagram jednona provedení autonomníno systému pro snímaní impulsú, kde se za užití prenosného snímače snímají vodomery.
Obr. 2 je obecný blokový diagram jináno provedeoí, kde snímací jednotka je mezifázove spojená s bežným počítačem
Obr. 0 je elektronický diagram impulsové pamäti, obsahující špecifický pracovní integrovaný obvod, spojený s príslušným meŕidlem a s príslušnou snímací jednotkou.
Oor. 4 je špecifický pracovní integrovaný obvod.
Obr. 5 je elektronický diagram prenosného snímacího mezifázového obvodu, kterým je impulsové pamšt snímána pod ŕízením pomoci bežného prenosného počítače.
Obr. 6 je celkový diagram jiného provedení, kde impulsové pameti jsou snímaný rádiem, pričsraž toto vyobrazení užívá elektromeru.
Obr. 7 je blokový diagram pevné jednotky, spojené s alespoň jedním konsolidačním modulem, z nicnž každý sestává z impulsových pameti za účelem vyšilání dat v nich uložených pomoci elektromagnetických vln.
Obr. 3 je blokový diagram pohyblivé jednotky, umístšné ve vozidle, takže meŕidla jsou snímána z určité vzdálenosti.
Obr. 9 znázorňuje členy pridané k mikropočítači sestávajícímu z prenosného snímacího počítače a predstavuje další provedení pro príme snímaní impulsových pameti.
Poois jednotlivých orovedení vynálezu
Vynález bude postupne popsán podie shora' uvedených vyobrazení.
Vynález se podie nich tyká autonómniho systému pro snímaní impulsô, jehož účelem je centralisované snímání meŕidel za generování a vysílání impulsô za současného vyúčtování spotreby méridel.
Aby se toho dosáhlo, obsahuje první provedení vynálezu radu impulsových pamétí 2, z nichž každá je spojená s mšŕidlem _1, generujícím nebo vysílajícím impulsy:
Pripojená meŕidla _1 jsou s výhodou vodomery, plynomery nebo elektromery, pŕičemž spojení ke každému z nich je možné bez jakákoliv jejich zmeny nebo pŕizpusobení.
Každému meŕidlu _1 je prirazená impulsová pamét 2. Všechny impulsové pameti 2 jsou navzájem spojený paralelne a uložený v konsolidační skríň i nebo modulu který muže byt konektorem 14 spojen, a to prodlužovačem nebo bez nšno, s prenosným snímacím procesorem 2» pod jsnož ŕízením se pak rôznérimpulsové jednotky 2 dotazují a snímají, pŕičemž tyto pameti pŕenášejí rôzne stavy každého meŕidla do snímací jednotky (procesoru) _5.
Jakmile data jsou ve snímací jednotce, tato jednotka se dopravou spojí s centráloím počítačem 51, který vyúčtuje spotreby..
Impulsové pamäti 2 jsou provedeny technológií CMOS a mají vlastní zdroj energie v lithiových bateriích, čímž nemusí byt systém pripojen na sít. Impulsové pamet 7, jejíž elektronický diagram je znázornen na obr. 3, obsahuje špecifický pracovní integrovaný obvod mající 32-bitová merici ústroji 6., jež umožňují (ve znázornšném provedení), aby bylo plynula počítáno čtyri tisíce miliónu jednotek nebo impulsu.
Vstup k mericím ustrojím _6 nastáva preš filtr RC a spo jení.k mšŕidlum 1. preš konektory 24, pŕičemž takové filtry umožňují pouze počítací rýchlosti pod pét impulsu za sekundu pŕičemž se odstráni hluk ve spojovacím kabelu k meridlúm 1_ a sníží se spotreba, když je kontakt pro impulsy spojen.
Dvojková merici ústroji 6. jsou spojená s radou jazýčkových zapisovaču 3. pro snímaní impulsu uložených mimo tato dvojková merici ústroji Detekuje-li se, že impulsové pamét je dotazována snímací jednotkou, odbočí se počítaní k jazýčkovým zapisovačom _8.
Impulsové pamét 2 má dále radu vstupu Ί_ pro snímání identifikačního kódu uživatele, jehož štruktúra se obdrží rezaním a vŕtaním v tenkých stopách, k tomu účelu upravených a vstupní útvary se pak navzájem oositivne nebo negatívne pa ralelnš spojí, což závisí na toín, mají-li být nastavený n a 1 nebo na 0. Nastavený identifikační kód se sníma součas ne se stavem dvojkových mäŕicícn ústroji 6., a to tím, že se snímací jednotka uvede v činnost.
Špecifický pracovní integrovaný obvod 19 je opatŕen multiplexním obvodem 13, spojeným s jazýčkovým zapisovačear 3 a se vstupy 7.
Špecifický pracovní integrovaný obvod 19 má dále posiční počítadlo 2 hovoru a vstupní obvod 10 posičníno kódu pro impulsovou oamet v konsolidačním modulu, což je obojí spojeno s komparátorem II, který po výberu impulsove pameti vydá výstupní signál.
Výstup komparátoru 11 je spojen s meŕicím pristrojení 12, ŕídícím voliči vstup multiplexoru 13, takže po volbá impulsove pamäti uvede komparátor v činnost merici prístroj 12, pro získaní dat ohledne stavu meŕidla 1. nebo generátoru impulsú a identifikačního kódu zákazníka, a to na výstupu multiplexoru 13.
Impulsove pamäti jsou pro jejich činnost opatrený lithiovými bateriemi.
Snímací jednotka tvorení izv. prenosným snímacím procesorem _5 má predimensovaný napájecí zdroj, takže má vlastní energii, a dodáva pracovní napätí každá z impulsových pamätí, když jsou snímaný, aby se minimalizovala spotreba lakových impulsových pamätí a tak se zvýšila jejich pracovní autonómie.
Linka RES splňuje dva účely. Na jedná strane pusobí jako zoetná vazba pro impulsove pameti po sejmutí, aby se usporil náboj lithiových bat.eriíi lla druhé strane spouští posiční dekodér impulsových pamätí.
Oddelení téchto funkcí se provádí diódami a kondenzátory v impulsových pamštech, takže signál RES se používá jako záloha, zatímco energie, pŕicházející touto cestou, se použije pro napájení impulsových pamätí, premostených litniovou batérií.
Na prvním stupni a na konektoru sbernice je vstup RES napájen napájecím napätím asi 6,5 voltu. Vstupy RIO a A5L jsou napájeny vysokým logickým napätím približne 6,5 voltu, i
vstup SOS je taká spojen s positivním napájecím odporem 6,5 voltú, obsaženým ve snímací jednotce, odkud se bude snímat informaee uložená v impulsových pametích. Vstup RES klesne na 0 a pak zase se stane positivním, načež se posiční počítadla nastaví z pe t na 0.
Posiční počítadlo 2 jsou 9-bitova počítadla a mohou provádet dvojkové počítaní do 512, takže je ke sbernici možno pripojit 512 impulsových pamätí.
Výpočet dosažený vsemi dvojkovými máricími ústrojími _6 na jazýčkových zapisovačích 2 se také vypíše. To umožňuje, aby výpočet obdržený dvojkovými merícími ústrojími 6. po sejmutí s nových jazýčkových zapisovaču 3. se nekŕížil s jakýmkoliv novým impulsem, počítaným a vytvoreným pri prubšhu snímaní.
Dvojková merici ústroji 6. jsou 32-bitová stejnš jako posiční počítadla 2> takže Ize, jak shora uvedeno, počítat čtyrí tisíce miliónu impulsových jednotek.
Kapacita vstupního obvodu ]_ je 24 bitú. Techto 24 bitú společne se 32 vstupními bity jazýčkového zapisovače 3. se vede na vstup multiplexoru 13 za vytvorení 56-bitovéno slova.
Impulsem PES na všech špecifických pracovních obvodech 19 impulsových pamätí se posiční počítadlo 2 nastaví zpet na nulu. Výstup tohoto počítadla 2 se pripojí na vstupy komparátoru 11, který tedy dostáva kód poradového čísla impulsová pamäti konsolidačního modulu, což obojí jsou 9-bitová data, pŕičemž se 9 bitú poradového čísla generuje ručním premostením.
V tomto okamžiku by obsah posičního počítadla 2 ('<Teré je na nule) a poloha bočníku premostených pro polohu 0 mohl být identický na nekteré konsolidační impulsové pamäti, což se špecificky detekuje komparátorem takové impulsové pameti (obvykle první konsolidační impulsovou pamätí)', načež následuje
14positivní signál o identite, který dospeje ke kontrolnímu méŕicímu prístroji 12 na volicích vstupech multiplexoru 18, které vYnuluje.
Toto lze zvenčí rozeznat, jelikož positivní srovnávací signál komparátoru 11 se také vede na výstupní spoj SDS špecifického pracovního integrovaného obvodu 19 a pŕes transistor 21 se uzemní podobne pojmenovaná pšticestná linka SDS site
Tento signál oanámí snímací jednotce, pripojené k péticestné sbernici, že na snímaném konsilidátoru má byt pfečtena premostená karta pro polohu 0. Pak, detekuje-li snímací jednotka kartu Q, pak se linka SEL péticestné sbérnice prepne na nízkou úroveň a protd se bit 55 multiplexoru 19, což je nejvýznamnejší bit v počtu 32 bitú, spojí pouze s výstupním spojem SDS ve specifickém pracovním integrovaném obvodu 19, zvoleném signálem positivní identity, za uložení v jazýčkovém zapisovači _8.
Po sejmutí tohoto bitu snímací jednotkou s vedení SDS péticestné site, uvede snímací jednotka vedení RLD péticestné sbernice do pulsace a dosáhne podobné pojmenovaného spoje ve specifickém pracovním obvodu 19, na nízke úrovni, aby pak byla uvedená na vysokou úroveň a merici prístroj 12 se posunul kupŕedu a zpusobil, aby multiplexor 18 vytvoril následující bit ve výpočtu.
Když se tento bit 31 odebere z výpočtu snímací jednotkou, bude tato jednotka v uvedeném postupu pokračovat za interní Eekonstrukce výpočtu impulsové paméti snímané bit po bitu.
Po ukončení bitem 0 ee výpočtu objeví (32) bit 23 v kódu zákazníka RIJ do pulsací se členem SDS obdrží kódu až do bitu 0 ve výpočtu.
je príští bit, který se a opakováním uvádšním i ostatní bity v tomto
Takto obdrží snímací jednotka úspešne svúj výpočet a t , kod zákazníka pro polohu 0 ze zakódované impulsové pamšti.
Pak se vedení SEL péticestné sbérnice navráti na vysokou úroveň a uvedením linky RIO do pulsací se všechna posiční počítadla 2» zústávající na 0, posunou o jeden krok kupredu, načež se uvede mimo činnost karta impulsové pamšti, zakódovaná v poloze 0, a v prípade, že je zde ješte zakódovaná karta pro polohu 1 v konsolidátoru impulsové pameti, uvede se v činnost a sejme se práve tak jako první.
V prípade, že snímací jednotka detekuje, že není žádná karta pro danou polohu, nebude snímat a opšt uvede člen RIJ do pulsací pro vyhledání následující karty.
Oakmile je snímací jednotka hotová s poslední konsolidovanou impulsovou pamätí, spojenou s toutéž pšticestnou sbérnicí, pŕistoupí ke druhému snímaní celého konsolidovaného souboru a zaznamená do paméti obsahy druhého snímání.
Obe hodnoty snímání se uchovají a snímání je považováno za platné jen tehdy, jsou-li obe v souhlasu, tj. jestliže počet snímaných impulsových pamšti a všech jejich kódu, a počet počítaných impulsú jsou stejné. fle zde určitá vúle pro to, aby počet impulsú ve druhém snímání byl ponekud vyšší než v prvním snímání.
V prípade rozdílu ve snímaných hodnotách provede snímací jednotka dve další sejmutí a opšt je prozatím odloží.
Tento postup snímání se opakuje až petkrát, avšak múže být i programován a múže být zvštšen nebo snížen co do počtu.
Po odložení obou hodnot snímání a v pripadá, že se nevyskytoou rozdílyzaháji snímací jednotka informační dej.
Vstupy INP, SEL a RLJ jsou ovládaný SCHMlTTovým spouš- ;
tečem, aby se zvýšila odolnosť proti hluku ve vedeních nebo kabelech. Ostatní vstupy, 16, 20 a RS jsou normálni logické vstupy bez zdvihu nebo strhávaní, jelikož náklady na energii mají byt co 'nejmenší, a taková vedení jsou premostená na r nízke nebo vysokéri úrovni v závislosti na tom, jsou-li částí kódu nebo jsou-li to vedení pro rízení snímače.
Ve specifickém funkčním integrovaném obvodu 19 jsou signálni linky 20 účastnického kódu interné spojený se radou logických hradel, dekódujúcich účastnícke kódy EHFFFFFF a ČHEFFFFE.
KÓd EHFFFFFF je užitečný pro nastavení mšridla zákazníka na hodnotu 0, když se usazuje baterie. KÓd ^HFFFFFE se používá pri výrobním stavu špecifického funkčního integrovaného obvodu 19 pro soustavu obvodu sloužících pro prezkoušení všech modulu špecificky funkčních integrovaných obvodu.
Identifikační kód zákazníka obsahuje radu stop 16, jež jsou púvodne všechny spojený spolu navzájem, avšak stopy, jež jsou potrebné pro vytvorení dvojkového kódu v číslu zákazníka, jež mají být pridelený impulsové pamäti 2,, jsou odriznuty.
Uzemňovací stipa v plošném obvodu, ve kterou jsou spojený všechny mústky, jež musí zaujmout nízkou úroveň, není uzemšna pŕímo, nýbrž prochází oddélovacím odporem, který mžikovým spojením dvou bodu v plošném obvodu umožňuje, aby na všechny vstupY 16 dostaly vysokou úroveň.
Tento stav je spojením zvláštni soustavou obvodú ve specifickém funkčním integrovaném obvodu 19 a zpúsobí opetné nastavení dvojkového méricího pstrojí na nulu, aby mohlo být uvedeno v činnost pri sestavování impulsových pamätí _2 a pri instalování batérií.
i t
p.
Identifikační kód zákazníka není proto pŕedem uložen v paméti, jelikož však v žádném prípade nemôže být zménen, je proste pŕímo spojen od vstupního hradia multiplexoru 13.
Vnejší konektor 13 ve shora uvedené konsolidační skrini nebo modulu 2 muže být umísten daleko od modulu J, jestliže méŕidla 1_ mají být snímána, aniž by se vešlo do místnosti nebo prostoru, kde jsou umístena.
Lze také začlenit dva vnejší konektory 14.» jeden v konsolidačním modulu 2 a druhý vne místnosti, kde jsou meŕidla 2, aby snímání bylo podie libosti možné na kterémkoliv míste.
Maximálni vzdálenost dosud dosažená mezi konsolidačním modulem 2 a snímacím konektorem muže být 100 m.
Ďalší význak konsolidačního modulu 2 záleží v tom, že rúzné moduly, umístené na rúzných místech, mohou být navzájem spojený a mohou být všechny snímány z jednoho místa za predpokladu, že všechny konsolidační moduly 2» když jsou navzájem spojený, nepredstavuj! dohromady více než maximálne 512 impul sových pametí 2, jako ve znázornéném provedení, kterýžto počet múže být v prípade potreby zvýšen.
Všechny tyto možnosti dovolují všechny druhy kombinací provést i se zŕetelem na nestandartní instalace, napríklad na budovy mající vodomery na každém poschodí, které musí být dnes snímány jeden po druhém.
Vynález umožňuje, aby konsolidační modul 2 byl umístšn na každém poschodí i s potrebnými impulsovými pamétmi (členy Α» á nebo 2» což závisí na počtu bytu v každém poschodí). Každý konsolidační modul 2 Je spojen s modulem, který je o poschodí níže, jediným kabelem, který nese shora uvedených pét prodloužení. Tento kábel končí ve vstupní dvorane budovy na konektoru 14, kde je pŕipojen prenosný mezifázový snímací obvod, za účelem snímaní všech mšŕidel budovy.
Jedna ze snímacích jednotek obsahuje shora uvedený prenosný snímací procesor _5 a jiná z téchto jednotek muže být prenosný mezifázový snímač _4, ke kterému je pŕipojen bežný počítač, takže prenosný mezifázový snímač 4 predstavuje další snímací pomôcku, jež umožňuje spojení jakéhokoliv počítače se sériovou branou, kterou jsou impulsové pameti 2 obsaže né v konsolidačných modulech 2 snímány spojením péticestné sbernice v päticestném konektoru.
Prenosný mezifázový snímač 2 obsahuje fyzikálni prostŕedky, kterými je možno pozorovať výpočet uložený v každé z impulsových pamätí 2. Výpočet uložený v pameti se snímá pŕes pšticestnou sbernici, se kterou jsou spojený všechny impulsové pamšti 2 uvnitŕ konsolidačníno modulu 2, a která je kabelem a konektorem 14 zpŕístupnšna odkudkoliv, jak sho ra uvedeno.
Prenosný mezifázový snímací obvod 4. je zarízení, vytvorené jako pouzdro s rámem pro jeho snadný pohyb pomoci pripojeného pásu. Prenosný mezifázový snímací obvod 4. sestává podie obr. 5 z mikroprocesoru 35, který predstavuje operační základnú pro uvedený obvod 4.· Mikroprocesor 35 je spojen a pamétovým programem 35 typu EPROM, s pracovní pamätí 37, typu RAM a pŕizpúsobovacími obvody typu PIA perifer nich zarízení.
S oscilátorem 38 je spojen mikroprocesor 35 za účelem správne funkce tohoto oscilátoru.
Propojovací adaptér 38 periferních zarízení umožňuje pŕes transistory 40 pro zesílení signálu spojení ke každé z rúzných impulsových pamätí 2 pŕes stopy RES, SEL, RIJ, SDS a G N D.
Adaptér 38 periferních zarízení má sériový sdelovací kanál pro pripojení prenosného osobního počítače 2 konektory 41, které jsou spojený s takovým sdélovacím kanálem logickými hradly 42 a transistorem 43 pro zesílení signálu, jakož i členy znázornenými na obr. 3 a s nimi spoluprácujícími.
Logická hradia 44 volí každý ze shora uvedených členú podie daných smárnic.
Mikroprocesor 22» když se zapojí poprvé, spustí všechny vstupní a výstupní signály, jak ve snímací sonde, tak i v komunikačním konektoru 41, a vhodným programem v propojovacím adaptéru 38 periferních zarízení. Oále jsou rúzné oblasti v paméti RAM 37 pripravený podie toho, jak budou nadále použitý, a očekávají povely od béžného prenosného počítaše 5 pŕes sériové komunikační vedení.
Takto vyšle béžný prenosný počítač 5_ signál RES k prenosnému snímacímu mezifázovému obvodu 4·» který tento signál rozezná a zaháji spoušténí, jak shora uvedeno.
Je také upraveno ŕídící povelové ústroji, které po rozeznání snímacím mezifázovým obvodem prikročí k vysílání ŕádku textu sériovou branou 41 za vyznačení modelu a verše programu, kterým je naplnén. i
Když po príjmu povelu vyšle bežný prenosný počítač 2 snímací signál k prenosnému snímacímu mezifázovému obvodu prikročí k vysílání relevantních signálu ke snímacímu zvučítku (klapáku) za účelem snímání dat v každé z impulsových paméti 2, jak shora uvedeno. Když byla veškerá tato informace shromáždéna z impulsových paméti 2, obsažených v konsolidačním modulu 2, ke kterámu je pripojená snímací sonda (klapák) prenosného snímacího mezifázového obvodu a to konektorem 24, začne postup premeny na radu ŕádkú textu pri pevném formátu jednadvaceti.’.pí smen, načež se vysílají sériovým vedením 41.
Po príjmu techto ŕádkú aktualizuje program v bežném pŕenosném počítači 5^ jeho databázi, obsaženou v centru pro zpracování dat za vyhledání souboru s nalezenými kódy a za nahražení impulsú posledne sejmutých novými impulsy a za pri dání data snímání.
Spojí-li se bežný prenosný počítač 5 s centrálním počítačem, prikročí tento centrálni počítač k vypočítávání saz by, za vydávaní príslušného účtu v techto sazbách.
Prenosný snímací mezifázový obvod 4. zásobuje každou z impulsových pamätí 2 po provedení snímání pomoci baterie v ném začlenené, pričemž tato baterie múze být znovu nabita.
Podie jiného provedení mohou být meŕidla samočinne dálkove snímána, za kterýrnžto účelem se konsolidační moduly 5, které mohou být spojený s jedním nebo s nškolika konsolidačními moduly 5, spojí s pevnou jednotkou 46, opatrenou vysílačem-^pŕijímačem 54:dat, kterým se vysílají signály, prijímané anténou 47:
Vysílač-pŕijímač 54 dat je spojen s dálkovou snímací jednotkou 55, kterou je provedeno spojení ke konsolidačnému modulu nebo ke konsolidačním modulúm 5.
U druhého provedení má dále vynález pohyblivou jednotku 56, která je umísténa ve vozidle 49 a spojená s jeho bateriá
Pohyblivá jednotka 56 sestává z pŕenosnéhocpočítače 57, spojeného s dálkovou snímací jednotkou na pŕenosném počítači 58, který zase je spojen s vysílačem-pŕijímačem 59, kterým jsou vysílána data, prijímaná anténou 48.
Prenosový počítač 58 ukladá' v pameti program s jednodenním chodem a se snímanými zákazníky, kterážto informace je poskytovaná centrálním počítačem 51 jako v pŕedcházejícím príkladu, za pomoci technického vybavení 50, napríklad tuhých diskú velkokapacitních disket.
Jakmile ge v obehu, ŕídí program bežící v pŕenosném počítači 57 dálkovou snímací jednotku na osobním počítači 58, který se dotazuje uvedené pevne jednotky preš vysílač-pŕijímač 59 dat, jednou umístšný poblíže pevné jednotky 46, který sníma data uložená v konsolidační ch modulech 2 θ posílá je do takové mobilní jednotky 56, která zpracovává data v pŕenosném počítači 57, odkudž jsou dopravována do centrálního počítače 51 za' účelem zúčtování.
Operace dálkové snímací jednotky 22» tvorené pevnou *
jednotkou, je založená na mikroprocesoru 60, pŕes který je snímána dálková snímací jednotka 55 a je podporována její relevantní programovou pameti EPROM.
Mikroprocesor 60 je dále spojen s pamätí RAM 61 a s pameti ROM 6 2:
Dálková snímací jednotka 55 má vstupní bránu 64, která je zase spojená s dekodérem 22» který je adaptérem 66 spojen s transistorem 67 ve vysílači-pŕijímaši 54 dat. Kromé toho má délková snímací jednotka 55 první výstupní bránu 63, která je spínačem 68 spojená s kodérem 69.
Kodár 69 je druhým pŕizpúsobovacím členem 70 spojen s vysílačem 22, zahrnutým ve vysílači-pŕijímači 54 dat.
První výstupní brána 63 je adaptérem 71 spojená s elektronickým obvodem 92, který ŕídí vysílač-pŕijímač 54 dat (pri vysílání nebo príjmu).
Mikroprocesor 60 je spojen s druhou výstupní branou 72, kterou je pŕes adaptér 73 provedeno spojení s rúznými konso- · lidačními moduly 2· ?
i i
t
Vstupní brána 64 je s konsolidačními moduly 2 spojená adaptérem 74;, preš který jsou prijímána data, pokud jde o stav meŕidla 1.
Vztahovou značkou 75 je označená časovací jednotka, která umožňuje vhodnou činnost dálková snímací jednotky 2·
V klidovém stavu je transistor 71 vypnut a prijímač 67 je zapnut a očekává príjem príkazú rádiem. Pro identifikaci každé z ruzných pevných jednotek 46 obsahují tyto jednotky identifikační číslo, uložené v jejich pamšti EPROM.
Kdykoli dálková snímací jednotka dostane povel, dekóduje se dekóderem 65 a srovná se s povelem v pamšti EPROM mikroprocesoru 60, a shodují-li se, vydá nejdríve povel, prijatý kodérem 69, θ vyšle jej vysílačem 71. Potom pokračuje ve snímání všech impulsových pamšti, spojených s pevnou jednotkou 46, integrovanou v jednom nebo nekolika konsolidačních modulech 2· Impulsové pameti se snímají nékolikrát provyloučení omylu a po ovšrení, že sejmuté údaje souhlasejí, vyšlou se í pevnou jednotkou 46 pŕes její vysílač 71 k pohyblivé jednotce 56.
Pevná jednotka 46 pak odpojí vysílací část 71 a opšt oče kává príjem nových dat. 1
Pohyblivá jednotka múže být sestavena na jakémkoliv druhu vozidla 49, dokonce na motocyklu, za predpokladu, že je opatŕeno zdrojem energie 12 voltú stejnosmerného proudu.
Je treba poznamenat, že pevná jednotka 46 je zásobována napájecím zdrojem 76, pripojeným na ŕídící obvod 22» který je zase spojenr s adaptárem 22» takže když se impulsové paméti snímají pevnou jednotkou 46, jS01J zásobovány pevnou jednôt kou 46 preš ŕídící obvod 77 a spotreba impulsových pameti se tím sníží.
Jak bylo shora uvedeno,má pohyblivá jednotka 56 výsílací-pŕijímací obvod dat identických s obvodem pevné jednotky 46, takže se ušetrí její napájení batérií vozidla.
Proto má vysí lač-pŕi jímač 59 dat pohyblivé jednotky 56 vysílač 73, prijímač 79 a elektronický obvod 91, ŕídící stav vysílače-pŕijímače 59 dat.
Dálková snímací jednotka na pŕenosném počítači 58 nemá mikroprocesor, jelikož jeho funkce jsou provádény prenosným počítačem 57, spojeným se zapalovačem 30 vozidla, a dostává nutná pracovní napétí preš napájecí zdroj stejnosmerný proud-stejnosmerný proud 81.
Spojení prenosného počítače 57 s dálkovou ŕídící jednotkou na pŕenosném počítači 58 nastává pŕes adaptér 32 ke sbérnici prenosného počítače 57.
Dálková snímací jednotka na pŕenosném počítači 58 má výstupní bránu 83, jež je spínačem 35 spojená s kodérem 36.
Kodér 86 je spojen s vysílačem 73 pŕes adaptér 87.
Výstupní brána 33 je dále spojená s adaptérem 88, který je zase spojen s elektronickým obvodem, ŕídícím stav .vysílače-pŕijímače dat.
Oále má dálková snímací jednotka na osobním počítači 58 vstupní bránu 34, spojenou s dekodérem 90, který je zase ’ spojen s pŕijímačem 79 pŕes adaptér 22· Časovací ústroji 2 umožňuje ŕádnou činnost uvedené jednotky.
Proto pokaždé, když pohyblivá jednotka 56 se dotazuje pevné jednotky 46, čeká, že dostane potvrzení príjmu od pevné jednotky 46, která obsahuje identifikační kód, a proto, ;
když nedostane takové potvrzení v nškolika málo sekundách, s í
!
J
I í
dotazuje se znovu téže pevné jednotky 46 až trikrát po sobš.
Hepodarí-li se dostat potvrzení, zdá se možným, že v pŕíslušném záznamu je komunikační závada.
Oajde-li potvrzení príjmu, čaká osobní počítač 57, až dálková snímací jednotka 55 pevná jednotky 46 sejme konsolidační moduly 2 θ začne vysílat. Jakmile všechna data došla do osobního počítače, overí se kontrolní součet a jeho formát a jsou-li data správná, snímají se další možné pevné jednotky 46:, umístená v blízkosti a prístupné z táhož místa vozidla 49.
Když jsou sejmuty všechny blízke pevné jednotky 46, 1 označí se prenosný počítač ridici vozidla následující místo, kam musí jít provádet další snímání. Zatímco pak vozidlo mení své stanovište, zpracovává prenosný počítač prijatá data a aktualizuje soubor báze dat parametry, jež byly práve sejmuty za pŕidání data a doby (vyčteno z daného prenosného počítače 57.)» kdy byly sejmuty.
Jakýkoliv jev, napríklad méŕidla bez spotreby negatívni sejmute hodnoty nebo odečtení mimo očekávané hodnoty se zanesou pod nanodilé jevý.
Jedna nebo více databází v pŕenosném počítači pohyblivé jednotky 56 jsou plnený z ústredí pro zpracování dat.nebo z centrálního počítače 51 ve 'společnosti zaŕizující snímání a vyúčtovaní meŕidel 2· Data zoracovaná prenosným počítačem 57 v pohyblivé jednotce 56 se také dodávají do táhož centra 51 pro zpracování dat.
Toto prevedení múže být provedeno rúznými zpúsoby: pŕímými rychlostními sériovými spojkami, provizórni integrací mobilního osobního počítače ve stejné dátové síti (pčímo nebo pomoci modemu), poŕizováním výpisu a radným overovaním, nebo výmenou daného informačního technického vybavení, napríklad odstranitelných tuhých disku nebo velkokapacitni ch :
disket, jak shora uvedeno. í
E s
i
R
Dvojíc dálkových ŕídících kodérú-dekodérú 69, poprípade 65 a 86, 90 se používa pro zajištení, že spojení jak mezi pevnými jednotkami 46, tak i pohyblivými jednotkami 56 je spolehlivé. Jelikož tyto jednotky jsou určený pro práci v nepŕíznivém prostredí, jsou již vybavený vlastnostmi, jež zlepšují komunikační parametry.
Dálkové ŕídící kodáry-dekodéry, jež jsou použitý, pracují modulováním širokých impulsu, což zase umožňuje modulaci prostredkú, šíŕídích signály, a to systémem spustení nebo zastavení (aal or nothing).
U tohoto systému jsou dálková snímací jednotka 55 a dálková snímací jednotka osobního počítače 58 jsou použitý k provádení jednoduchého posouvání kmitočtu uvnitŕ téže šírky kanálu (12,5 KHZ) v pŕiŕazeném pásmu 70 MHZ, pŕičemž je zcela jednodušší ke klíčování kmitočtovými posuvem, tj. modulaci typu FSK, která js snadnéjší.
Použitá dálková ŕídící zaŕízení provádéjí integrovanou funkci, která snižuje možnost chybné operace. Dva znaky musí být prijatý v jedné rade, aby se potvrdila, gejich správnosť. Takto je pravdépodobnost závady nebo chyby velmi malá.
Pri použití dálkových ŕídících zaŕízení nemusí již mikroprocesor 60 dekódovať komunikační signál a provádet kontrolu bezpečnosti, takže programovaní je jednodušší a účinné jší .
I) provedení, kde snímaní uložených impulsu nastáva pomoci prenosného snímacího procesoru _5, má tento procesor minipočítač PC s nabijitelnými bateriemi pro zásobování impulsových pametí pri jejich pŕímém snímaní, jak shora uvedeno.
Prenosný snímací procesor má klapák 96, který je spojen s minipočítačem PC pomoci konektoru 97.
- 26 Klapák 96 končí v konektoru, do kteréno je zapojen jeden nebo nékolik konsolidačních modulu 2·
Prenosný snímací procesor 52 má paralelní bránu 93, upravenou m ezi konektorom 97 a 95, kde je vložen klapák 96, kterám se pŕímo snímají pamétové jednotky.
Pamšt EPROM minipočítače zaznamenává také funkce, která musí normálne:pracovat v pŕenosném snímacím procesoru 52, a není zapotrebí ji naplňovat z nejakého jiného zaŕízení, jelikož se naplňuje ve stejné dobé, když se zaznamenává pracovní systém, pročež není možné, aby prenosný snímací procesor 52 ztratil program.
Shora uvedené skutečnosti umožňují, aby funkce prenosného snímacího procesoru 52 byly snadno rozvinutý v jakémkoliv jiném počítači, který má podobný nebo stejný pracovní systém a teprve po jejich overení a kontrole byly trvalé uložený v pamäti.
Prenosný snímací procesor 52 je tak doplnen vysoce operativním systémem, který je rýchle pŕizpusobitelný jakémukoliv pracovnímu systému, použitému účtovací společností.
Pracovní pamšt typu RAM CMOS s kapacitou 256 Kc.umožňuje naplnéní extesivní databáze nebo snímacích okruhu pro užití ve snímači méŕidel.
Konektor 53 pro dvousmérnou sériovou bránu, kompatibilní s pravidly RS232, umožňuje výmenu dat s centrálním počítačem 22.» takže je možné naplnit okruhy, jež mají být snímaný, neboí data, když byla sejmuta, a to pŕímo nebo pŕes modem.
Prenosný snímací procesor 52 pracuje takto:
Pokaždé, kdy se zapojí, prekontroluje se na základní operaci vybavení a krome toho inicializuje všechny výstupní nebo vstupní signály jak ve snímacím klapáku a komunikačním konektoru i displeji s kapalným krystalem.
Pak sa .do displeje vyšle pŕedkládací zpráva a na stínítku se oojeví povel nebo žádost o povel. Program ukazuje akce, které mohou být v tom okamžiku provádeny na stínítku a pracovník zvolá pŕídržnou možnost tím, že pouze stlačí klávesu s prvním písmenem žádané operace.
Každá volba muže zase raíi dílčí volby, jež se zvolí stejne stlačením klávesy s prvním písmenem.
Když jsou volby ukázaný na stínítku, Ize provádet rúzné činnosti a zmeny podie žádané funkce.
Nékteré z téchto voleb jsou chránený prístupovými kódy, takže je mohou provádet jen osoby oprávnené c centru zpracování dat pri centrálním počítači 51 nebo vedoucí pracovníci a obsluhovatel nebo snímač je nemohou spustit. Napríklad jáe o zmenu časovače, zmenu čísla zarízení, atd.
Popsané technológie proto vytvárí levný systém,, který se dá velmi snadno a jednoduše instalovat a umožňuje rychlé snímání, jelikož až do 512 impulsú mohou být impulsové pameti 2 snímaný současne, což je velmi značná výhoda.
Tato technologieľtaké umožňuje dálkové snímání, kdy je kondolidační modul 2 vzdálen od vnšjšího konektoru 14, kdežto možnost bez jakýchkoliv dalších nákladu odstraňuje nutnost vcházet do obydlí zákazníka, napríklad do oddelených domú a provádet snímání zvenčí.
I £
I» ί
t.
Je treba také poznamenať, že vynálezu lze bez jakýchkoliv zmén užít pro snímání všech druhu meŕidel.
Skutečnost, že zásobování každé z impulsových pametí _2 obvodem snímací jednotky nastává pri jejich snímání, umožňuje, aby napájecí baterie použitá v impulsových pamštecn 2.» byla ménš nákladná, než jaké byly dosud používány, aniž by pracovní období bylo kratší, jelikož spotreba je nízká a životnosť batérií je vetší, takže není treba používať velmi drahých batérií.
Nízká spotreba je umožnená technológií CMOS, použitou v systému podie vynálezu jak bylo shora uvedeno.
Zastupuje:
Claims (15)
1. Autonómni systém pro snímaní a zaznamenávaní impulsú,. určený pro provádšní centralizovaného a/nebo individualizovaného snímaní meridel geperujících nebo vysílajících impulsy, a podobne vydávajících vyúčtování odberú, kde snímaní probíhá bud pŕímo, za kterýmžto účelem jsou upravený členy pro uložení generovaných impulsú v pameti, nebo dálkovš rádiovým prenosení, za kterýmžto účelem má pevnou jednotku s vysílačem-pŕijímačem, opatreným anténou a pohyblivou jednotkou s vyši lačem-pŕijímačem, vesmšs umístenými ve vozidle, pŕičemž snímané údaje jsou dopravovaný jak pŕímým snímáním, tak i rádiovým snímáním do centrálniho počítače za účelem vynodnocení, vyznačující s?e t í m, že každé mšridlo (1) generující nebo vysílající impulsy je spojeno s impulsovou pameti (2) jež mohou být zapojený paralelne s vetším počtem impulsových pameti (2). ž ŕiic. hž . káždá je pripojená k meridlu, pŕičemž tyto impulsové pameti (2) mohou být všechny umísteny v konsolidačním modulu nebo skrini (3), jež múre být konektorem (14), společným pro všechny impulsové pameti (2), s pohyblivou snímací jednotkou nesoucí program vyznačující denní okruhy a snímané účastníky, pro současné dotazování všecn impulsových pameti (2), které pŕenášejí rúzné stavy každého meŕidla (1), generujícího nebo vysílajícího impulsy, pŕ,ičernž tyto stavy jsou ukládány v pohyblivé snímací jednotce, odkud se pŕenášejí do centrálního počítače po jeho pripojení k této jednotce, a to za účelem vyhodnocení.
2. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsú, podie nároku 1, vyznačující se tím , že impulsová oamet (2) obsahuje špecifický funkční integrovaný obvod (19) mající dvojková merici ústroji (6), kterými jsou spojená meŕidla (1), generující nebo vysílající impulsy, dvojková merici ústroji (6) jsou spojená s radou jazýčkových zapisovaču (8) pro nezávislé snímání dvojkových meŕicích ústroji (6), jež jsou zase spojená s logickými hradly, jimiž je pripojená snímací jednotka, pŕičemž impulsová pamet (2) je opatrená radou vstupu (7) pro snímání identifikačního čísla zákazníka a je spojená s logickými hradly a s multiplexorem (18), který je zase spojen s dvojkovými meŕicími ústrojími (ó), to vše tak, že když je impulsová pamet dotazo vána jednotkou, prenesou se obsahy dvojkových mšricích ústro jí (6) a identifikační číslo zákazníka a obdrží se odečtení dat, týkajících se stavu meŕidla a identifikačního čísla zákazníka.
3. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsú, podie nároku 1, vyznačující se tím, že každá impulsová pamet (2) a pro každý špecifický integrovaný obvod máji posiční počítadlo (9) pro umožnení premostení více impulsových pameti (2), což umožňuje zvolit a snímat je podie stavu méŕidel, jež jsou inicializována snímací jednotkou.
4. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsú podie kteréhokoliv z pŕedcházejících nároku, v y značující se t’í m, že impulsová pameti jsou pro jejich činnost opatrený lithiovými bateriemi, snímací, jednotka je opatrená predimensovanou batérií, která zásobuje snímací jednotku a každou z impulsových pamétí, když je snímána, a to vše za účelem minimalizování spotreby impulsových pameti a zvýšení jejich operační autonómie.
5. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsu podie nároku 1, v y z na čující se tím, že snímací jednotka obsahuje prenosový mezifázový snímací obvod (4), mající mikroprocesor (35), jenž je spojen s pameti RAM (37), s pameti EPRQM (36), jakož i s propojovacím adaptérem (38) periferních zaŕízení, kterým je spojen s impulsovou pamätí (2), pŕičemž adaptér (38) periferních zaŕízení je opatŕen sériovým komunikačním kanálem pre spojení (41) s obvyklým prenosným počítačem (5).
6. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávaní impulsú podie predcházejících nároku, vyznačující s e tím, že konektor (14) konsolidační skrine nebo modulu (3) pro spojení se snímací jednotkou je do určité míry oddelen od konsolidačního modulu (3) za účelem umožnení snímání meŕidel (1) generuj ících impulsy bez nutnosti vstupu do místnosti nebo prostoru, kde jsou usporádána.
7. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávaní impulsú podie predcházejících nároku, vyznačující s e tím, že je pripojitelný k jiným systémum pro odber dat.
3. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsu podie predcházejících nároku, vyznačující se tím, že spojení dvojkových meŕicích ústroji (6) špecifického funkčního integrovaného obvodu impulsových pamätí (2) je orovedeno filtrem RC pro odstránení hluku ve spojovacím kabelu a snížení spotreby, když je spojen impulsový kontakt, určený pro morení.
9. Autonómni systém oro snímání a zaznamenávání impulsú podie nároku 1, vyznačující se tím, že konsolidační modul nebo moduly (3) jsou spojovatelné s pevnou jednotkou (46), která zahrnuje vyšilač-pŕijímač (54) dat s anténou (47), a dálkovou snímací jednotku (55), spojenou s uvedenou anténou a s konsolidačnom modulem nebo s konsolidačními moduly (3), pŕičemž je upravená pohyblivá jednotka (56) pro umistení ve vozidle (49), pŕipojeném na batérii a obsahujícím: prenosný počítač (57) ŕídící program vyznačující denní okruhy a snímané zákazníky, a spojený s dálkovou snímací i
jednotkou na pŕenosném počítači (53), který je zase spojen s vysílačem-pŕijímačem (59) dat, opatreným anténou (43), a to za tím účelem, aby pri umístšní pohyblivé jednotky (56) poblíže pevné jednotky· (46) mohla být pevná jednotka dotazována pohyblivou jednotkou (56) za vysílání kódu pevné jednotky (46), jehož sejmutí očekává, pŕičemž pevná jednotka odpoví se stejným kódem a pak sejme stav každého meŕidla (1) v impulsových pamétech konsolidačních modulu (3).
10. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávaní impulsu podie nároku 9, vyznačující se tím, že dálková snímací jednotka (55) pevná jednotky (46) má mikroprocesor (60), ŕídící tuto jednotku a spojený se vstupní branou (64), která je zase spojená s dálkovým ŕídícím dekodérem (65) a ten zase k prijímači (67) pŕes adaptér (66), za účelem pŕijímání identifikačního kódu pevné jednotky (46), vysílaného pohyblivou jednotkou (56), a jeho dekódovaní, takže souhlasí-li tento kód s kódem uloženým v pameti EPROM mikroprocesoru (6o), zapojí se vysílač (71) a vyšle stejný kód, vyznačující jeho čekání, a pak sejme data, uložená v konsolidačnom modulu (3), a vyšle je do pohyblivé jednotky (56).
11. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsu podie nároku 9, v yznačující se tím, že mikroprocesor (60) v dálkové snímací jednotce (55) je spojen s první výstupní branou (63), která je zase spínačem (63) spojená s dálkovým ŕídícím kodérem (69), spojeným s adaptérem (70), pŕes který je pŕipojen vysílač (71) pro vysílání identifikačního kódu snímaných dat do impulsových pamští zahrnutých v konsolidačních modulech (3).
12. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsu podie nároku 9, vyznačující se tím, že energetický zdroj pevné jednotky (46) je spojen se sítí a s ŕídícím obvodem (77), který je spojen s konsolidačními moduly (3) adaptérem (73), který je zase spojen s výstupní branou (72), pripojenou k mikroprocesoru (60), pŕičemž konsolidační modul nebo moduly jsou upravený pro spojení adaptérem (74) k výstupní bráne (64), aby pevná jednotka (46) zasahovala konsolidační modul nebo moduly (2), když je sníma vstupní branou (64), vysílá je a pŕepíná na príjem, když je vysílání ukončeno.
13. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsu podie nároku 9, vyznačující se tím, že dálková snímací jednotka prenosného počítače (58) pohyblivé jednotky (56) má výstupní bránu (83), která je spínačem (35) spojená s dálkovým ŕídícím kodérem (36), který je zase adaptérem (37) spojen s vysílačem (73) pro vysílání dotazovacích poveluk pevné jednotce (46).
14. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávaní impulsu podie nároku 9 a 13, vyznačující se tím, že dálková snímací jednotka prenosného počítače (53) pohyblivé jednotky (56) má výstupní bránu (34), spojenou s dálkovým ŕídícím kodérem (90), který je spojen s pŕijímačem (79) pŕes adaptér (89) za účelem príjmu dat snímaných dálkovou snímací jednotkou (55) pevné jednotky ·(46).
15. Autonómni systém pro snímání a zaznamenávání impulsu podie nároku 9, vyznačující se tím, že dálková snímací jednotka prenosného počítače (53) je adaptérem napojená na sbernici prenosného počítače (32), čímž je provedeno spojení k prenosnému počítači (57) za účelem vytvorení jejich vzájemného spojení a tak pro prenosný počítač (57) možnost dotazu na ruzné pevné jednotky (46).
16. Autonómni systém pro snímaní a zaznamenávaní impulsu podie nároku 1, vyznačující se tím, že snímací jednotka obsahuje prenosný snímací procesor, opatrený prenosným minipočítačem spojeným s konektorem (97), kterým je provedeno spojení k paralelní bráne (93), ve které je vložen klapák (96) končící v konektoru (95) pro spojení s konsolidačními moduly nebo konsolidačním modulem (3) za účelem pŕíméno snímání z impulsových pamätí.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
ES9100202A ES2032175A6 (es) | 1991-01-25 | 1991-01-25 | Mejoras en la patente de invencion p-9002682/9 por: sistema autonomo de registro de pulsos con lectura via radio y/o via ordenador portatil. |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK167491A3 true SK167491A3 (en) | 1994-11-09 |
Family
ID=8270950
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK167491A SK167491A3 (en) | 1991-01-25 | 1991-06-03 | Autonomous system for scanning and recording of impulses |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
ES (1) | ES2032175A6 (sk) |
SK (1) | SK167491A3 (sk) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ES2078858B1 (es) * | 1993-08-25 | 1997-12-01 | Cerda Juan Nicolas Oller | Dispositivo electronico autonomo de registro y transmision de datos aplicable en aparatos contadores y registradores en general. |
-
1991
- 1991-01-25 ES ES9100202A patent/ES2032175A6/es not_active Expired - Fee Related
- 1991-06-03 SK SK167491A patent/SK167491A3/sk unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES2032175A6 (es) | 1993-01-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ167491A3 (en) | Self-contained system for detection and recording pulses | |
AU594696B2 (en) | Automatic personnel monitoring system | |
US5010568A (en) | Remote meter reading method and apparatus | |
US5818617A (en) | Optical data communication and location apparatus, system and method and transmitters and receivers for use therewith | |
CA2043074C (en) | Two and three wire utility data communications system | |
KR100612606B1 (ko) | 원격 단말에 전력을 공급하는 장치 및 방법 | |
US4794377A (en) | Mail signal system | |
KR100771769B1 (ko) | 통신 인터페이스를 포함하는 전기 가전 제품 | |
WO2004005872A3 (en) | Strain sensing system | |
US5161182A (en) | Remote meter reading method and apparatus | |
JPH0359620B2 (sk) | ||
CN103209623B (zh) | 用于监控和控制通过料包或包囊制备饮料、特别是咖啡的机器的操作模式的系统 | |
EP0718607B1 (en) | An automatic system for the detection and remote transmission of data in particular of typical data relative to tanks for liquid fuels | |
WO1996002904A1 (en) | Smoke detector system with digital display | |
JPH08223092A (ja) | ロードサーベイシステム | |
KR100353206B1 (ko) | 상수도 무선 검침 자동화 시스템 | |
SK167491A3 (en) | Autonomous system for scanning and recording of impulses | |
US5856791A (en) | Port expander for utility meter reading | |
GB2237910A (en) | Telemetry transponder | |
KR20050036080A (ko) | 유무선을 이용한 원격 검침시스템 | |
LT3717B (en) | Autonomous pulse reading and recording system | |
US5181241A (en) | Lead line supervision system | |
KR200199878Y1 (ko) | 적외선을 이용한 원격검침장치 | |
JP4450481B2 (ja) | 水道メータ用集中検針システムと集合用受信器 | |
JPH0461432A (ja) | 自動検針システム |