SK145693A3 - Organicknminerálne kvapalné hnojivo - Google Patents

Organicknminerálne kvapalné hnojivo Download PDF

Info

Publication number
SK145693A3
SK145693A3 SK145693A SK145693A SK145693A3 SK 145693 A3 SK145693 A3 SK 145693A3 SK 145693 A SK145693 A SK 145693A SK 145693 A SK145693 A SK 145693A SK 145693 A3 SK145693 A3 SK 145693A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
acid
potassium
magnesium
calcium
stillage
Prior art date
Application number
SK145693A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Teren
Eduard Hutar
Original Assignee
Jan Teren
Eduard Hutar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Teren, Eduard Hutar filed Critical Jan Teren
Priority to SK145693A priority Critical patent/SK145693A3/sk
Publication of SK145693A3 publication Critical patent/SK145693A3/sk

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Organickominerálne hnojivo obsahuje 2 a 46 % hmotn. sušiny liehovarských melasových výpalkov a/alebo výpalkov vznikajúcich pri fermentačnej výrobe kyseliny citrónovej a zvyšok do 100 % hmotn. tvor! aspoň jedna zo skupiny látok zahrňujúcich vodu, amoniak, močovinu, dusičnan amónny, draselný, vápenatý alebo horečnatý, síran amónny, draselný alebo horečnatý, fosforečnan amónny, draselný, vápenatý alebo horečnatý, lignosulfát horečnatý alebo vápenatý, humínové a fulvokyseliny, 2—metyl-4-chlôrfenoxy octovú kyselinu, 2'- -(2,4-dichlórfenoxy) propiónovú kyselinu alebo kyselinu 2-metoxy-3,6-dichlórbenzoovú.

Description

Oblasť techniky
Predmetom vynálezu je organominerálne kvapalné hnojivo
Doterajší stav techniky
Hlavne v poslednom čase sa v poľnohospodárskej a záhradkárskej praxi uprednostňuje použitie organických a organo-minerálnych hnojív, ktoré sú popri základných, sekundárnych a stopových rastlinných živinách tiež zdrojom uhlíkatých látok a tiež celého radu rozmanitých biologicky aktívnych látok. V dôsledku toho takéto hnojivá nezabezpečujú len výživu rastlín, ale obvykle stimulujú činnosť pôdnej mikroflóry a priaznivo ovplyvňujú štruktúru a sorpčné vlastnosti pôdy.
V zahraničí a tiež u nás sa vyrába viacero tuhých organominerálnych hnojív vo forme granúl, rôznych komprimátov, tabliet a tyčiniek. Ich základom je obvykle rašelina, špeciálne upravený trus hospodárskych zvierat a rozmanité odpady predovšetkým drevo-celulózového priemyslu.
Popri tuhých produktoch tohto typu sa do popredia dostáva tiež ich kvapalná forma, v prípade ktorej sa k už uvedeným výhodám pridružujú dalej prednosti kvapalných hnojív, ktoré sú dobre známe z oblasti výroby a používania kvapalných minerálnych hnojív.
V spojitosti s produkciou tzv. biohumusu na báze maštaľného hnoja, prepracovaného v zažívacom takte dážďoviek, vyrábajú sa vyluhovaním produktu kalifornských dážďoviek tiež kvapalné organominerálne viaczložkové hnojivá. Jednotlivé typy produktov zo súboru predmetných hnojív sú diferencovane obohatené o rôzne makro a nikroživiny. Nevýhodou týchto pro2 duktov je nízka koncentrácia v nich obsiahnutých rastlinných živín, ktorá v prípade sumy základných rastlinných živín obvykle nie je vyššia než niekoľko hmotnostných percent a nízka je tiež fázová stabilita predmetných kvapalných hnojív pri teplotách pod 0 °C.
Podstata vynálezu
Teraz sa zistilo, že nevýhody doteraz vyrábaných a používaných kvapalných organominerálnych hnojív odstraňujú kvapalné organominerálne hnojivá v zmy s-L g tohto riešenia·
Pre kvapalné organominerálne hnojivo podľa tohto vynálezu je charakteristické, že pozostáva z 2 až 45 hmotnostných percent sušiny liehovarských melasových výpalkov a/alebo výpalkov vznikajúcich pri fermentačnej výrobe kyseliny citrónovej. Zvyšok do 100 hmotnostných percent tvorí aspoň jedna zo skupiny látok zahrňujúcich: vodu, amoniak, močovinu, dusičnan amónny, draselný, vápenatý alebo horečnatý, síran amónny, draselný alebo horečnatý, alebo niektorý z fosforečnanov amón nych, draselných, vápenatých alebo horeSňatých, lignosulfonátov hore Sňatých alebo vápenatých, humínových a fulvo-kyselín, 2-metyl-4-chlór£enoxyoctovú kyselinu, 2*-(2,4 dichlórfenoxy) propionovú kyselinu, alebo 2-netoxy-3,S-dichlórbenzoovú kyselinu.
Liehovarské výpalky tzv. liehovarská šlempa a výpalky z biotechnologickej výroby kyselín;' citrónovej vznikajú pri fermentačnom spracovaní repnej melasy na predmetné produkty - lieh, resp. kyselinu citrónovú. Podľa podmienok výroby sa tieto oddelene alebo po vzájomnom zmiešaní zahusťujú na komerčnú koncentráciu 40-45 sušiny a takto získaný koncentrát sa v zahraničí a dnes už aj u nás používa ako výživný a schuťovací doplnok kŕmnych dávok pre hovädzí dobytok a ovce hlavne pri ich výkrme. Koncentrát z výpalkov a šlempy obsahuje všetky látky z melasy, ktoré sa nespotrebovali počas fermentačného procesu výroby liehu a kyseliny citrónovej a tiež látky, ktoré počas fermentácie vznikli.
Komplexným chemickým rozborom sa preukázalo, že výpalky obsahujú všetky rastlinné živiny, ktoré repa počas rastu a fyziologického zretia čerpala z pôdy. Len horčík a fosfor sú vo výpalkoch obsiahnuté v menšej miere. Osobitne zaujímavé je, že dusík a draslík obsiahnutý vo výpalkoch sú organicky viazané, pričom z celkového obsahu dusíkatých látok predstavujú asi 75 $ nebielkovinové dusíkaté látky, prevažne amidy. Z aminokyselín sú v najväčšej miere zastúpené kyselina asparágová, alanín, tyrozín, giycín a serín.
Z ostatných biologicky zaujímavých organických zlúčenín sú vo výpalkoch obsiahnuté tiež viacaýtne alkoholy (glycerol), karboxylové kyseliny (kyselina mliečna, kyselina glukónová, kyselina citrónová) a vitamíny (hlavne skupiny 3). Organické dusíkaté látky a zostatkové cukry pri aplikácii výpalkov do pôdy účinkujú ako ľahko asimilov:teľné živné zdroje pre pôdne mikroorganizmy. Dynamika dusíka tak podlieha úplne odlišným zákonitostiam, než je obvyklé pre dusík obsia/mutý v dnes masovo používaných hnojivách. Cez zimu je dusík obsiahnutý v organických zlúčeninách výpalkov viazaný a až po ohriati pôdy a jej čiastočnom vysušení sa dusík v dô-ledku mineralizačných procesov postupne stáva prístupným pre rastliny.
Experimentálne sa preukázalo, že vzhľadom na uvedené skutočnosti je účelné vyučiť liehovarské nelazové výpalky a/alebo výpalky vznikajú pri fermentačnej bioprodukcii kyseliny citrónovej na prípravu kvapalných organominerálnych hnojív.
V závislosti od zloženia takto pripravených hnojív tieto nožu mať charakter koloidných roztokov, gélov, suspenzií alebo pást. Suspenzné, gelovité a pastovité produkty sa vyznačujú tixotropiou, t.j. mechanickým namáhaním sa významne menia ich reologické vlastnosti (znižuje ich viskozitu).
Príklady
Ďalej uvedené príklady bližšie ozrejmujú a dokumentujú, ale v žiadnom prípade neobmedzujú patentové nároky vynálezu.
Príklad 1
Za účelom prípravy dusíkatého kvapalného organominerálneho hnojiva s obsahom pozvoľne pôsobiaceho dusíka sa do homogenizačného reaktora predložilo 4934,2 1 produktu získaného zahusťovaním zmesi výpalkov z výroby liehu a kyseliny citrónovej sa za miešania postupne zadávkovalo 4000 kg granulovanej močoviny. Použité zahustené výpalky obsahovali: 45,6 sušiny (105 °C), 2,53 £ celkového dusíka, 5,3.102 £ PgO^ a 5,4 I^O. Acidita výpalkov bola: P^-onc s 5,24 a pK^ : 4,62 a ich merná hmotnosť d2Q oc = 1,216 g.cm”\
Získané kvapalné organicko-minerálne hnojivo obsahovalo:
hmôt. £,í celkového dusíka (248,6 kg K.m”^) a 3,24 hmôt. ¢. K20 (40,3 kg KgO.m”^). Jeho merná hmotnosť bola 1,243 g.cnT^ a pK, : 5,68. Produkt mal charakter viskózneho koloidného roztoku.
Príklad 2
Do homogenizačného kotla sa predložilo 57 zmesi výpal5 kov z výroby liehu a kyseliny citrónovej, 30 granulovanej močoviny a 13 % vodného roztoku dusičnanu korečnatého, ktorý obsahuje 10 # lí a 6 jí MgO·
Pripravený produkt obsahoval 16,6 # celk. dusíka, 3,1 %
KgO a 1,0 5» KgO. Vyznačoval sa slabo kyslou chemickou reakciou (pH. s 5,5 a pH.: 5,7) a jeho merná hmotnosť uri 20 °C.
i.OIlC· l/C
Produkt mal povahu koloidného roztoku.
Príklad 3
Ľo nádrže opatrenej miešadlon sa postupne zade-vkovalo:
2450 kg zahustenej zmesi výpalkov z výroby liehu a kyseliny citrónovej
100C kg zahusteného horečnatého výluhu,
650 kg nasýteného vodného roztoku Líg(H0-)2 (10 $« Iľ-rlOj;
MgO)
900 kg granulovanej močoviny
Po rozpustení močoviny sa získalo 5 t kvapalného organo-minerálneho hnojiva obsahujúceho: 132,2 kg celkového dusíka, 32,7 kg KgC a 22,7 kg LľgO v 1 m\
Príklad 4
Ľa účelom prípravy kvapalného organominerálneho hnojiva typu 6-4-6 určeného prevažne na minokoreňovú aplikáciu sa do reakčného kotla opatreného miešadlon postupne zadávkovaloí 2C7S,5 kg vody
320,C kg technickej ľosíorcčnej kyccliny (26,5 > ^-PO^)
625,5 kg vedného roztoku hydroxidu draselného (44 μ hOH) 575,0 kg granulovanej močoviny
1400,0 kg zahustenej zmesi výpalkov z výroby lieľiU a kyseliny citrónovej.
Uvedeným spôsobom sa pripravilo 5 t kvapalného organominerálneho hnojiva typu.: 6-4-6, ktoré obsahovalo v m^: 70 kg celkovéŕio K a rovnaké množstvo 1^0 a 46,7 kg ^2^5· ’r°áukt mal prakticky neutrálnu chemickú reakciu (pH^ pH^: 6,7)· • 7,1 a onc
Príklad 5
Za účelom prípravy špeciálneho kvapalného organominerálneho hnojiva určeného pre komplexné ošetrenie zatrávnených plôch (okrasné trávniky, parkové trávniky, futbalové a golfové ihriská a pod.) sa do homogenizačného zásobníka postupne zadávkuje:
1410 kg zahustenej zmesi výpalkov z výroby liehu a kyseliny citrónovej
900 kg dusíkatého roztoku na báze NH^IíO- a močoviny typu DALI
300 kg nasýteného vodného roztoku LlgClíO^Jg (10-0-0-8 LľgC)
300 kg nasýteného vodného roztoku ICIigFO^ a KgHPO^ typu
0-18-21 kg mikroelementového koncentrátu obsahujúceho Fe, hn a Zn
1 koncentrátu obsahujúceho 180 g.l”^ 2-mety1-4-chlór— 4 fenoxyoctovej kyseliny a 21 g.l 2-metoxy-3,6-dichlor benzoovej kyseliny.
Použitý mikroelecentový koncentrát bol pripravený podľa tejto receptúry:
24,85 vody
65,59 /j Syntronu C (cca 305- vodný roztek ila-DTPA)
8,65 í- zelenej skalice (FeSO^^HgQ)
0,54 5» LínSO^.KgO
0,38 ;é ZnSO^.7HgO
Llilcroelementový koncentrát obsahoval 1,74 jé ?e, 0,176 Je En a 0,086 fo Zn v komplexnej väzbe.
Pripravené kvapalné organo-minerálne hnojivo sa odporu3 2
Salo aplikovať v dávke 250 cmJ/m ošetrovaného trávnika za rok v 4 až 6 aplikáciách. Takto bolo zabezpečené plnohodnot né ošetrenie intenzívne využívaných zatrávnených plôch.

Claims (1)

  1. Kvapalné organo-minerálne hnojivo vyznačujúce sa tým, že pozostáva z 2 až 46 hmotnostných percent sušiny liehovarokých melasových výpalkov o/alebo výpalkov vznikajúcich pri fermentačnej výrobe kyseliny citrónovej, pričom zvyšok do 100 hmotnostných percent tvorí aspoň jedna zo skupiny látok zahrňujúcich: vodu, amoniak, močovinu, dusičnan amónny, draselný, vápenatý alebo herečnatý, síran amónny, draselný alebo horečnatý, alebo niektorý z fosforečnanov amónnych, draselných, vápenatých alebo horečnatých, ligr.osulfonátov *
    horečnatých. alebo vápenatých, humínovýchTfulvo-kyselín, 2_metyl-4-chlórfenoxyoctovú kyselinu, 2 *-(2,4 dichlórfenoxy) propionovú kyselinu, alebo 2-metoxy-3,6-dichlórbenzeovú kyselinu.
SK145693A 1993-12-21 1993-12-21 Organicknminerálne kvapalné hnojivo SK145693A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK145693A SK145693A3 (sk) 1993-12-21 1993-12-21 Organicknminerálne kvapalné hnojivo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK145693A SK145693A3 (sk) 1993-12-21 1993-12-21 Organicknminerálne kvapalné hnojivo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK145693A3 true SK145693A3 (sk) 1995-07-11

Family

ID=20434575

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK145693A SK145693A3 (sk) 1993-12-21 1993-12-21 Organicknminerálne kvapalné hnojivo

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK145693A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2819974B1 (en) A fertilizer, its use and process for preparing it
CN1044598C (zh) 茄果类蔬菜专用复合肥及生产方法
CN106866269A (zh) 聚谷氨酸复合肥、制备方法及其应用
CZ278603B6 (en) Liquid organo-mineral fertilizer based on molasses residues and process for producing thereof
KR100847122B1 (ko) 아미노산 폐액을 이용한 질소 함유 비료의 제조방법
US7825266B1 (en) Extraction of fulvic minerals from humic substances
US5174806A (en) Neutral solid fertilizer
CN104016758A (zh) 一种利用发酵废弃物制备桉树专用有机复合肥的方法
CN1223627A (zh) 制备液体肥料基质的方法
Kabaloev et al. Use of distillery waste as a fertilizer
SK145693A3 (sk) Organicknminerálne kvapalné hnojivo
EP0370565A1 (en) A method for the preparation of fertilizer
DE3644671C1 (de) Duengemittel mit einem Gehalt an Pilzmyzel sowie Verfahren zur Herstellung des Duengemittels
CH616396A5 (en) Process for the biological treatment of slurries and sewage sludge
CZ11501U1 (cs) Kapalné biotechnologické hnojivo
CN108083943A (zh) 一种含有机小分子的水溶肥及其制备方法
RU2058278C1 (ru) Способ получения гранулированного минерального удобрения, обогащенного микроэлементами
JPS6389485A (ja) 甘蔗糖廃蜜の造粒方法
CN1219730C (zh) 优势肥用有机物料快速有效处理方法
CN105859367A (zh) 一种活化碳肥及其制备方法
CN1232813A (zh) 高腐植酸有机无机复合肥
DE1592609B1 (de) Verfahren zur Herstellung eines granulierten, schwefel und gegebenenfalls kalisalzhaltigen Phosphatdüngemittels
US4178214A (en) Culture medium for cultivation of fodder yeasts
RU2222514C2 (ru) Азотно-цеолитовое удобрение пролонгированного действия
SU1675293A1 (ru) Органо-минеральное удобрение