SK13092002A3 - Ergonomické sedacie pracovisko - Google Patents

Ergonomické sedacie pracovisko Download PDF

Info

Publication number
SK13092002A3
SK13092002A3 SK1309-2002A SK13092002A SK13092002A3 SK 13092002 A3 SK13092002 A3 SK 13092002A3 SK 13092002 A SK13092002 A SK 13092002A SK 13092002 A3 SK13092002 A3 SK 13092002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
support
seat
calf
seating
knee
Prior art date
Application number
SK1309-2002A
Other languages
English (en)
Inventor
Juraj Michálek
Original Assignee
Juraj Michálek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juraj Michálek filed Critical Juraj Michálek
Priority to SK1309-2002A priority Critical patent/SK13092002A3/sk
Priority to PCT/SK2003/000016 priority patent/WO2004023938A1/en
Priority to AU2003273214A priority patent/AU2003273214A1/en
Publication of SK13092002A3 publication Critical patent/SK13092002A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C9/00Stools for specified purposes
    • A47C9/002Stools for specified purposes with exercising means or having special therapeutic or ergonomic effects
    • A47C9/005Stools for specified purposes with exercising means or having special therapeutic or ergonomic effects with forwardly inclined seat, e.g. with a knee-support
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B83/00Combinations comprising two or more pieces of furniture of different kinds
    • A47B83/02Tables combined with seats
    • A47B2083/025Computer workstation with integrated seat

Landscapes

  • Special Chairs (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka novej konštrukcie ergonomického sedacieho pracoviska na polohovanie pri sedavom zamestnaní.
Doterajší stav techniky
Pri činnostiach, pri ktorých je sedenie vhodnejšie ako iné spôsoby polohovania (školy, úrady, kancelárie a pod.), sa na sedenie a prácu používajú bežné kancelárske stoličky a stoly príp. lavice (žiaci v školách). Avšak sedenie na takýchto stoličkách a za bežnými stolmi spôsobuje menšie či väčšie zdravotné problémy každému, kto to praktizuje čo i len niekoľko desiatok minút denne. Problém doterajšieho riešenia takéhoto typu nábytku (aj toho najprispôsobivejšieho a vybaveného rôznymi technicky náročnými doplnkami, ako sú napr. nastaviteľná výška a sklon sedadla, područiek alebo operadla, prípadne pracovnej plochy stola) spočíva v nedostatočnej prispôsobivosti potrebám a možnostiam ľudského tela pri rôznych činnostiach. Zaťaženie zadku, niekedy aj lakťov či celých ramien, ale najmä chrbtice v celej jej dĺžke spôsobuje dočasné, ale stále viac aj trvalé bolesti, spôsobené neprirodzeným zaťažením chrbtice (obr. IA, IB - zaťaženie a deformovanie chrbtice pri sedení, obr. IC - chrbtica pri státí).
Ďalším problémom dodnes používaných stolov a stoličiek je ich malá flexibilita vzhľadom na individuálne zvláštnosti telesných rozmerov užívateľov. Tak napríklad ergonomická stolička známa z EP 1 163 865 A2, pozostávajúca zo sedadla, opierky chrbta a rámu so zadným segmentom má polohovateľnú len výšku sedadla. Stolička podľa WO 00/05996 má, podobne ako stolička podľa WO 01/76418 A1, polohovateľnú nielen výšku sedadla, ale aj jeho sklon, rovnako aj opierku chrbta. Ani tieto prvky však nepokrývajú dostatočne ergonomické nároky vzhľadom na telesné danosti užívateľov.
Flexibilita z hľadiska telesne postihnutých užívateľov nebola pritom zohľadnená takmer vôbec (skôr naopak, práve dodnes používané stoličky a stoly spôsobujú zdravotné problémy asi dvom tretinám až trom štvrtinám ich používateľov).
Snaha riešiť tieto problémy viedla k vytvoreniu kľakadla, ktoré čiastočne odbremenilo zadok a najspodnejšiu časť chrbtice, ale zato zvýšilo zaťaženie zvyšku chrbtice, paží a príslušného svalstva tým, že bolo odstránené zadné operadlo (jeden zo zdrojov /dp-DÍ/
- 2 nesprávneho polohovania pri sedavých prácach). Výsledkom je len čiastkové vylepšenie, ktoré ale prinieslo zhoršenie iných parametrov sedenia.
Optimálnou polohou pre chrbticu človeka je - okrem ležania na ergonomicky správnej podložke - státie. Vtedy je chrbtica ako celok, ale aj jednotlivé stavce a medzistavcové platničky, zaťažená optimálne, t.j. rovnomerne a v ťažisku a nie nerovnomerne a excentrický.
Cieľom predloženého vynálezu je vytvorenie takého ergonomického pracoviska na použitie pri sedavom zamestnaní, ktoré maximálne eliminuje nedostatky doterajších stoličiek a stolov a prispieva k zníženiu vzniku zdravotných problémov majúcich pôvod v doteraz používaných nábytkoch na sedenie.
Podstata vynálezu
Spomenuté nedostatky odstraňuje ergonomické sedacie pracovisko na polohovanie pri sedavom zamestnaní. Podstata technického riešenia spočíva v tom, že ergonomické sedacie pracovisko, obsahujúce časť na sedenie, je tvorené konštrukciou, zahrnujúcu sedadlo, opierku trupu, opierky pracovnej plochy a časť tvoriacu pracovnú plochu Vzdialenosť sedadla od podlahy je 15 až 105 cm a vzdialenosť medzi konštrukciou sedadla a opierkami je 10 až 33 cm. Opierka trupu je vybavená prostriedkami na uchytenie a nastavovanie pracovnej plochy a má aj nosnú funkciu. Môže niesť napríklad osvetlenie.
Sedacie pracovisko ďalej obsahuje aspoň jednu opierku lýtok a/alebo opierku predkolenia a/alebo opierku chodidiel. Sedadlo a opierka trupu môžu byť vzájomne spojené, pričom sedadlo je s výhodou vybavené opierkou lýtok a/alebo opierkou predkolenia a/alebo opierkou chodidiel.
Podľa ďalšieho uskutočnenia sedadlo, opierka trupu a opierka lýtok a/alebo opierka predkolenia a/alebo opierka chodidiel môžu byť samostatné, prípadne vybavené aspoň jedným prvkom na pripevnenie k vonkajšej konštrukcii. Poloha samostatných opierok (trupu, lýtok, predkolenia, chodidiel) môže byť fixovaná prostredníctvom vonkajšej nosnej konštrukcie. Je výhodné, ak opierka trupu, ktorá je výhodne šírkovo nastaviteľná, je vybavená aspoň jednou opierkou hlavy a aspoň jedným pripevňovacím prvkom na pripevnenie k nosnej konštrukcii.
- 3 Sedadlo, opierka lýtok a/alebo opierka predkolenia a/alebo opierka chodidiel môžu byť vybavené spoločným pripevňovacím prvkom na pripevnenie k nosnej konštrukcii. Nosnou konštrukciou v tomto význame sa rozumie stena, strop alebo podlaha.
Konštrukcia ergonomického pracoviska podľa predloženého vynálezu môže byť výhodne vyrobená z oceľových rúrok alebo rúrok z ľahkých zliatin rôzneho priemeru. Sedadlo môže byť vyrobené z perforovaného plechu, laminátu, plastu, dreva alebo vypletané. Opierka chodidiel môže byť vyrobená z plného plechu alebo perforovaného plechu, prípadne z dreveného roštu.
Ergonomické sedacie pracovisko podľa predloženého vynálezu rozkladá zaťaženie užívateľa rovnomerne na viacero častí a plôch tela tak, že celkové namáhanie nie je zdraviu škodlivé, ba ani telesne či psychicky nepríjemné. Časť tela (teda časť váhy tela) sa opiera lýtkom alebo (variantne) predkolením (podobne ako pri kľakadle), časť priehlbinou medzi ramenami a trupom, prípadne hlavou (čelom, bradou). Týmto dochádza k odľahčeniu zadku a nie je žiaduce a možné opierať sa lakťami o pracovnú dosku.
Práve možnosť opretia trupu resp. trupu a hlavy je hlavnou prednosťou predmetného vynálezu. Toto všetko minimalizuje zaťaženie všetkých častí ľudského tela, ale najmä chrbtice od krku po kostrč, čo umožňuje celkom novú kvalitu polohovania, ktoré nielenže neškodí, ale dokonca pôsobí nápravné (rehabilitačné) na už poškodený alebo unavený chrbát.
Okrem toho prihlasované ergonomické sedacie pracovisko umožňuje ľahké a jednoduché nastavenie výšky a sklonu pracovnej dosky podľa telesných daností a druhu pracovnej činnosti od vodorovnej po takmer zvislú polohu pre ľudí s rozdielom v telesnej výške až cca 40 cm na tom istom ergonomickom sedacom pracovisku. To umožňuje optimálne vyriešenie potrieb celej populácie pomocou štyroch až piatich veľkostí pracoviska. Je to možné najmä vďaka tomu, že vzdialenosť x (pozri obrázky 1 a 2) je jednou z najstabilnejších a najmenej sa meniacich vzdialeností ľudského tela počas jeho rastu, ale aj medzi rôznymi jednotlivcami s rovnakou telesnou výškou. Preto aj rozdiely tohto rozmeru medzi vysokými a nízkymi resp. medzi dospelými a deťmi, sú minimálne, aj keď extrémne telesné odchýlky nie sú vylúčené. V takomto prípade ergonomické sedacie pracovisko ponúka korekciu nastavením polohy pracovnej dosky fixáciou objímok na úseku označenom ktoré môže byť prípadne vybavené zarážkami, ako je to znázornené na obrázkoch 5 a 6.
- 4 Prehľad obrázkov na výkresoch
Predložený vynález je bližšie vysvetlený pomocou obrázkov, kde na obr.1 je čelný pohľad na základné uskutočnenie ergonomického sedacieho pracoviska, na obr. 2 bočný pohľad na sedacie pracovisko z obr. 1, na obr. 3 pohľad zhora na sedacie pracovisko z obr. 1, na obr. 4 čelný pohľad na sedacie pracovisko z obr. 1, doplnené opierkami a pracovnou plochou, na obr. 5 bočný pohľad na sedacie pracovisko z obr. 4, na obr. 6 pohľad zhora na sedacie pracovisko z obr. 4, na obr. 7, 8, 9, 10, 11 a 12 sú bočné pohľady na možné uskutočnenia sedacích pracovísk, vybavených pripevňovacími prvkami na nosnú konštrukciu. Obr. 13, 14 a 15 znázorňujú jednotlivé konkrétne uskutočnenia, ktoré budú podrobnejšie opísané v príkladoch. Na obrázkoch 16, 17, 18, 20, 21, 22 a 23 sú znázornené ďalšie možné uskutočnenia technického riešenia. Na obrázku 19 je znázornený pohľad zhora na ergonomické pracovisko zodpovedajúce obrázkom 17 a 18 a na obrázku 24 je príslušný pohľad zhora zodpovedajúci obrázkom 20 až 23.
Príkladv uskutočnenia
Príklad 1
Ergonomické sedacie pracovisko - základný variant
Ergonomické sedacie pracovisko podľa obr. 13 pre výškovú kategóriu 165-205 cm bolo vyrobené z kovových ohýbaných rúrok.
Časť konštrukcie, nesúca sedadlo 1 a časť nesúca opierku 2 trupu a prostriedky 4a a 4b na upevnenie a nastavovanie polohy pracovnej plochy 3 boli privarené k ploche, tvoriacej opierku 7 chodidiel, ktorá bola vyrobená z perforovaného plechu. Konštrukcia, obsahujúca sedadlo i, bola bez opierky lýtok a predkolenia. Opierka 2 trupu bola vybavená prostriedkami 12 na nastavenie jej šírky. Prostriedky 12 na nastavenie šírky opierky 2 trupu sú vytvorené dvomi dvojicami kovových pásov s vodiacou medzerou ktoré sú napevno uchytené (privarené) ku konštrukcii pracoviska, približne v oblasti drieku a ramien sediaceho človeka. Opierky 2 trupu sú posuvne uchytené v medzere každej dvojice pásov a po nastavení podľa šírky hrude sediaceho človeka sa upevnia skrutkami. Opierka 7 chodidiel ako aj sedadlo 1 boli vyhotovené z perforovaného plechu.
Pracovnú plochu 3 ergonomického pracoviska tvorila doska z plexiskla, vybavená prostriedkami 4 vo forme tenkého lanka, prechádzajúcim hornou časťou opierky 2 trupu, slúžiacim na upevnenie a nastavenie polohy (polohovanie) pracovnej dosky. Ergonomické
- 5 pracovisko bolo ďalej vybavené nosičom monitora osobného počítača, vyrobeného z pásovej ocele.
Vzdialenosť sedadla i od podlahy bola 72 až 73 cm, medzera medzi konštrukciou sedadla i a opierkou 2 bola 24 až 25 cm.
Príklad 2
Ergonomické sedacie pracovisko podľa obr. 15 pre výškovú kategóriu 135 až 175 cm bolo vyrobené z kovových rúrok dvoch priemerov ohýbaním. Spodná časť konštrukcie (tzn. konštrukcia, nesúca sedadlo i, opierku 5 lýtok a opierku 6 predkolenia) je vyrobená z oceľových rúrok väčšieho priemeru ako vrchná časť konštrukcie, nesúca opierku 2 trupu, s prostriedkami 4a a 4b na upevnenie a nastavenie pracovnej plochy 3. Sedadlo i bolo vyrobené z laminátu.
Opierka 5 lýtok a opierka 6 predkolenia bola urobená z plastového výpletu (pružné plastové hadice s priemerom 4 až 6 mm, prípadne obalené textíliou) medzi rúrkovou konštrukciou opierky nôh. Prostriedky 12 na nastavenie šírky opierky 2 trupu boli vytvorené rovnako ako v príklade 1 dvomi dvojicami kovových pásov ktoré boli napevno uchytené ku konštrukcii pracoviska, približne v oblasti drieku a ramien sediaceho človeka.
Pracovná plocha 3 ergonomického pracoviska je tvorená drevenou doskou s výrezom vyplneným plexisklom umožňujúcim sledovať monitor osobného počítača. Doska bola nastaviteľné upevnená prostriedkami 4b ako v predchádzajúcom príklade vybavená tenkým lankom, prechádzajúcim hornou časťou opierky 2 trupu. Ergonomické pracovisko bolo ďalej vybavené nosičom monitora osobného počítača, vyrobeného z pásovej ocele.
Vzdialenosť sedadla i od podlahy bola 61 až 62 cm, medzera medzi konštrukciou sedadla 1 a opierkou 2 trupu bola 15 až 16 cm.
Príklad 3
Sedacie pracovisko z obr. 14 je podobné ako na obrázku 15, avšak bolo vyrobené zváraním oceľových rúrok. Z dôvodu pevnosti boli zvary v rohoch, kde sú najviac namáhané, spevnené. Opierky 2 trupu nie sú, v tomto uskutočnení, vybavené prostriedkami na nastavovanie ich šírky. Ak je sedacie pracovisko určené pre nižšie postavy (približne do 170 cm) nie je potrebné nastavovanie šírky opierky 2 trupu Sedadlo i bolo tvorené
- 6 dreveným roštom a ergonomické pracovisko bolo ďalej vybavené prostriedkom na uloženie kancelárskych potrieb.
Vzdialenosť sedadla I od podlahy bola 61 až 62 cm, medzera medzi konštrukciou sedadla 1 a opierkou 2 trupu bola 15 až 16 cm.
Príklad 4
Sedacie pracoviská znázornené na obr. 7 a 9 sú vybavené pripevňovacími prvkami 8 k nosnej konštrukcii - stropu. Líšia sa len vyhotovením sedadiel i a opierok 5 lýtok a opierok 6 predkolenia.
Príklad 5
Sedacie pracoviská znázornené na obr. 8 a 10 pozostávajú z opierky 2 trupu, ktorá je vybavená pripevňovacím prvkom 9, do zvislej nosnej konštrukcie - steny, rovnako ako sedadlo i vybavené opierkami 6 predkolenia a opierkami 5 lýtok.
Príklad 6
Sedacie pracovisko z obr. 11 je vybavené pripevňovacím prvkom 10 nosnej konštrukcie - podlahy.
Príklad 7
Sedacie pracovisko z obr. 12 obsahuje všetky tri pripevňovacie prvky, pričom sedadlo je vybavené pripevňovacím prvkom 9, opierka 6 predkolenia s opierkou 5 lýtok sú pripevnené k podlahe pripevňovacím prvkom 10 a opierka 2 trupu je pripevnená k stropu pripevňovacím prvkom 8.
Príklad 8
Sedacie pracovisko z obr. 16 je neobsahuje opierky nôh. Sedí sa na ňom s nohami pod sebou.
Príklad 9
Sedacie pracoviská z obr. 17 a 18 sú okrem sedadla i, opierky trupu a pracovnej plochy 3 vybavené opierkami 5 lýtok, opierkami 6 predkolenia a môžu byť vybavené aj opierkami 7 chodidiel. Opierky 7 chodidiel sú vytvorené vo forme kolísky. V zadnej časti sú vytvorené priestory na umiestnenie počítača a prípadne aj tašky.
Príklad 10
Sedacie pracoviská z obr. 20 až 23 predstavujú ďalšie uskutočnenia technického riešenia. Sú vybavené opierkami 5 lýtok, opierkami 6 predkolenia a niektoré aj opierkami 7 chodidiel. Podobne ako v príklade 9, sú tu vytvorené priestory na umiestnenie počítača a prípadne aj tašky.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Ergonomické sedacie pracovisko na polohovanie pri sedavom zamestnaní, obsahujúce časť na sedenie, vyznačujúca sa tým, že je tvorené konštrukciou, obsahujúcou sedadlo (1), opierku (2) trupu, prostriedky (4a a 4b) na upevnenie a nastavenie pracovnej plochy a časť tvoriacu pracovnú plochu (3), pričom vzdialenosť sedadla (1) od podlahy je 15 až 105 cm a min. vzdialenosť medzi konštrukciou sedadla (1) a opierkou (2) trupu je 10 až 33 cm.
  2. 2. Sedacie pracovisko podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že ďalej je vybavené aspoň jednou opierkou (5) lýtok a/alebo opierkou (6) predkolenia a/alebo opierku (7) chodidiel.
  3. 3. Sedacie pracovisko podľa nároku 1, vyznačujúc e sa tým, že sedadlo (1) a opierka (2) trupu sú vzájomne spojené.
  4. 4. Sedacie pracovisko podľa nároku 3, vyznačujúc e sa tým, že sedadlo (1) je vybavené opierkou (5) lýtok a/alebo opierkou (6) predkolenia a/alebo opierkou (7) chodidiel.
  5. 5. Sedacie pracovisko podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúc e sa tým, že sedadlo (1) , opierka (2) trupu a opierka (5) lýtok a/alebo opierka (6) predkolenia a/alebo opierka (7) chodidiel sú samostatné a prípadne vybavené aspoň jedným prvkom (8, 9, alebo 10) na pripevnenie k vonkajšej nosnej konštrukcii.
  6. 6. Sedacie pracovisko podľa nároku 5, vyznačujúc e sa tým, že poloha opierky (2) trupu a opierky (5) lýtok a/alebo opierky (6) predkolenia a/alebo opierky (7) chodidiel je vzájomne fixovaná prostredníctvom vonkajšej nosnej konštrukcie.
  7. 7. Sedacie pracovisko podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúc e sa tým, že opierka (2) trupu je vybavená aspoň jednou opierkou (11) hlavy.
  8. 8. Sedacie pracovisko podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúc e sa tým, že opierka (2) trupu je vybavená aspoň jedným pripevňovacím prvkom (8, 9) na pripevnenie k nosnej konštrukcii.
  9. 9. Sedacie pracovisko podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúc e sa tým, že opierka (2) trupu je opatrená prostriedkami (12) na nastavenie jej šírky.
  10. 10. Sedacie pracovisko podľa nárokov 5, 7a 9, vyznačujúc e sa tým, že sedadlo (1), opierka (5) lýtok a/alebo opierka (6) predkolenia a/alebo opierka (7) chodidiel sú vybavené spoločným pripevňovacím prvkom (8, 9 alebo 10) na pripevnenie k nosnej konštrukcii.
SK1309-2002A 2002-09-12 2002-09-12 Ergonomické sedacie pracovisko SK13092002A3 (sk)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1309-2002A SK13092002A3 (sk) 2002-09-12 2002-09-12 Ergonomické sedacie pracovisko
PCT/SK2003/000016 WO2004023938A1 (en) 2002-09-12 2003-09-10 Ergonomic seat workplace
AU2003273214A AU2003273214A1 (en) 2002-09-12 2003-09-10 Ergonomic seat workplace

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1309-2002A SK13092002A3 (sk) 2002-09-12 2002-09-12 Ergonomické sedacie pracovisko

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK13092002A3 true SK13092002A3 (sk) 2004-04-06

Family

ID=31989672

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1309-2002A SK13092002A3 (sk) 2002-09-12 2002-09-12 Ergonomické sedacie pracovisko

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU2003273214A1 (sk)
SK (1) SK13092002A3 (sk)
WO (1) WO2004023938A1 (sk)

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3754787A (en) * 1971-12-02 1973-08-28 W Garber Operating support for surgeons
US4650249A (en) * 1984-12-31 1987-03-17 Hector Serber Ergonomic seating assembly system with front chest support component, pelvic tilt seat component and related attachments
NO175613C (no) * 1988-12-13 1994-11-09 Peter Opsvik Anordning ved en stol, f.eks. en kombi-stol
US4913487A (en) * 1989-04-03 1990-04-03 The Boeing Company Aircraft workstation which is convertible between a flight attendant's seat and a computer terminal
US4943117A (en) * 1989-07-24 1990-07-24 Brown Shawn W Body weight distribution support chair
US5542746A (en) * 1994-03-17 1996-08-06 Bujaryn; L. Walter Variable posture component system seating device
GB2340746B (en) 1998-07-27 2002-02-13 Ashfield Eng Co Wexford Ltd A chair
US6523895B1 (en) 1999-02-05 2003-02-25 Davis Furniture Industries, Inc. Ergonomic chair
US6726276B1 (en) * 1999-02-25 2004-04-27 Health Postures, Inc. Synergistic body positioning and dynamic support system
ITPD20000076A1 (it) 2000-03-31 2001-10-01 Cazzaro Spa Struttura di sedia

Also Published As

Publication number Publication date
AU2003273214A1 (en) 2004-04-30
WO2004023938A1 (en) 2004-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9801472B2 (en) Upright active-sitting seat
US6070943A (en) Ergonomic seating unit
US7396082B2 (en) Task chair
US6616238B1 (en) Ergonomic seating unit
US7963606B2 (en) Task chair
US7040703B2 (en) Health chair a dynamically balanced task chair
US6578217B1 (en) Cushion and method for accommodating multiple body positions
FI81247B (fi) Stol.
US6086157A (en) Ergonomic chair
US20150173515A1 (en) Seat
JP2007503281A (ja) 背部支持システム
DK156694B (da) Siddeanordning
US6655731B2 (en) Therapeutic chair
US10575646B2 (en) Meditation seat
US20050046258A1 (en) Task chair
SK13092002A3 (sk) Ergonomické sedacie pracovisko
US5181764A (en) Chair and seat apparatus, and methods of constructing and utilizing same
EP2129264A2 (en) Ergonomic structure
SE544669C2 (en) Ergonomic chair
AU2005232245B2 (en) Improved Seat
US20030075958A1 (en) Sexual intercourse chair
JP6112768B2 (ja) 着座器具
CA2815599C (en) Upright active-sitting seat
US5052755A (en) Chair, and methods of constructing and utilizing same
CA2375917A1 (en) An improved open-angle seat for a chair