SK1182014U1 - Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy - Google Patents

Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy Download PDF

Info

Publication number
SK1182014U1
SK1182014U1 SK118-2014U SK1182014U SK1182014U1 SK 1182014 U1 SK1182014 U1 SK 1182014U1 SK 1182014 U SK1182014 U SK 1182014U SK 1182014 U1 SK1182014 U1 SK 1182014U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
costume
trousers
vest
hooks
knees
Prior art date
Application number
SK118-2014U
Other languages
English (en)
Other versions
SK7697Y1 (sk
Inventor
Marek Paľúch
Original Assignee
Marek Paľúch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marek Paľúch filed Critical Marek Paľúch
Priority to SK118-2014U priority Critical patent/SK7697Y1/sk
Publication of SK1182014U1 publication Critical patent/SK1182014U1/sk
Publication of SK7697Y1 publication Critical patent/SK7697Y1/sk

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Abstract

Opisuje sa kostým, ktorý pozostáva z vesty (1), nohavíc (2), kolenačiek (3) a špeciálnych ortopedických topánok (10) s háčikmi (7), ktoré sú navzájom pospájané pomocou pružných gumíc (5) do jedného funkčného celku na zabezpečenie celkovej korekcie tela.

Description

Názov technického riešenia
Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy.
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka kostýmu určeného na cvičenie s pacientami s poruchami pohybového systému a centrálnej nervovej sústavy, využívaný najmä na podporu a stabilizáciu svalstva pri cvičení, teda v oblasti medicíny.
Doterajší stav techniky
Pôvodná, veľmi jednoduchá verzia tohto technického riešenia bola pôvodne používaná ruskými kozmonautmi, aby vyrovnal účinky dlhodobého stavu bez tiaže na telo, zatiaľ čo sa kozmonauti nachádzajú v beztiažovom priestore.
V súčasnosti existujú viaceré riešenia, ktoré určitým spôsobom fixujú postavu pacienta pri cvičení, väčšina týchto riešení zložitým spôsobom fixuje postavu pacienta, avšak mnohé z nich skôr by mohli poškodiť pohybový aparát človeka ako pomôcť alebo sú menej efektívne.
Súčasná ponuka rôznych pomôcok používaných pri fyzickej rehabilitácii pacientov s telesným postihnutím je rôznorodá, avšak mnoho z doposiaľ používaných riešení sa vyznačuje rôznymi kontraindikáciami, čo do značnej miery komplikuje prognózu pre telesný i duševný vývoj postihnutých pacientov.
Prihlasované technické riešenie je výsledkom dlhoročných skúseností a praxe, pričom jeho výstupná fáza, je finálnym prevedením týchto skúseností do jednotného uceleného kostýmu, ktorého každá časť má presne stanovený účel.
Tento kostým napomáha v korekcii celkového držania tela a vykonávania pohybov, ktoré pacient urobiť nevie alebo ich vykonáva pomocou kompenzačných pomôcok. Konštrukcia kostýmu tieto patologické vzorce eliminuje a utlmuje i
pomocou gumíc, ktoré sú podstatnou súčasťou kostýmu. Tým sa nacvičujú a navodzujú automatické fyziologické stereotypy, teda vzorce pohybového ústrojenstva človeka.
Kostým zabezpečuje vždy správne postavenie trupu a končatín a stimuluje pacienta k aktívnemu pohybu.
Daný kostým nie je len bežnou pomôckou pri vykonávaní úkonov alebo akýmsi doplnkom, ale je plnohodnotným nástrojom pri vykonávaní rehabilitácii cieľových skupín a to najmä pri normalizácií svalového tonusu (hypertonický/hypotonický syndróm), detskej mozgovej obmy, edukácia a reedukácia reči, rozvíjanie emócií, po cievnych mozgových príhodách, po traumatických poškodeniach miechy a mozgu, poúrazových stavoch a bolestí chrbtice, utlmuje hyperkinézy, pôsobí na stabilitu a koordináciu, stimuluje po fyzickej aj psychickej stránke.
Podstata technického riešenia v
Špeciálny kostým podľa tohto technického riešenia je využívaný na podporu a stabilizáciu svalstva pri cvičení u rôznych cieľových skupín, ktorý napomáha v korekcii celkového držania tela a vykonávania pohybov, ktoré pacient nevie vykonať sám.
Princíp účinku spočíva na cielenej korekcii držania tela, vykonávania pohybov prostredníctvom podporných regulačných vplyvov obleku.
Rehabilitačná liečba má tendenciu viesť k silnej normalizácii, a to k aferentným impulzom, čo má účinky na motor uprostred mozgu a k obnoveniu postihnutej funkcie. Cvičenia v kostýme vedie k výraznému zlepšeniu pohybových schopností pacienta a taktiež k zmierneniu daného ochorenia.
Fyzioterapeut nastaví tlakovú silu kostýmu, ktorá smeruje pozdĺž osi tela. Následne sa vypočíta intenzita tlaku a jej dávkovanie v závislosti od hmotnosti pacienta, jeho počiatočných pohybových schopností, veku a danej diagnózy.
• ο · · · · · ··· ·· · ·· ......./Í4*-Wf
Tlaková sila opravuje postavenie jednotlivých segmentov pohybov trupu a dolných končatín. Cvičením a ďalším prekonaním odporu zvyšujeme aktivitu posturálnej pozície svalov. Výber správneho ťahu, funkčná korekcia, rotačný pohyb segmentov tela dokáže viesť prúdy normalizovaného toku impulzov v svalovoväzivového aparátu v centrálnej nervovej sústave. Rehabilitačnou liečbou sa prevádza funkčný systém antigravitačných a ďalších analyzátorov systému v mozgu, ktorý je základom pre rozvoj fyziologických pohybov. Následne sa rozvíjajú emócie, čo u pacientov do určitej miery ovplyvňuje inteligenciu a reč.
V kostýme cvičenie prebieha približne 120 minút denne spolu s podpornou terapiou. Počas 120 minútového intenzívneho cvičenia tím špecialistov využíva širokú škálu cvičebných úkonov následnou vertikalizáciou a stimuláciou chôdze pacienta vo vertikalizačných aparátoch.
Kostým pozostáva z vesty, nohavíc, kolenačiek a špeciálnych upravených topánok s háčikmi a elastických gúm. Počas špecializovaných cvičení, terapeuti upravujú elastické komponenty, ktoré napínajú flexor a extensor svaly, rotátory trupu a dolných končatín. Taktiež umožňujú korekciu polohy nôh a ostatných časti tela pacienta. Počas nosenia rehabilitačného obleku, prechádza rôznymi cvičeniami.
Oblek funguje ako elastická ťŕéma obklopujúca telo ktorá neobmedzuje pohyb, ale pridáva ďalšie zaťaženia vopred určených medziach.
Vesta, nohavice, kolenačky a špeciálne upravené topánky sú prepojené pomocou gumíc na dorzálnej strane smerujúceho od hlavy k päte na veste od akromionu kontralaterálne po dolný uhol lopatky - angulus scapulae bilaterálne priťahuje lopatky k sebe, oplošťuje torakálnu kyfózu, upravuje predsunutie ramien a vzpriamuje trup.
Kostým obsahuje aj sekundárne prvky - čiapku a rukávniky, ktoré sú voliteľné a v praxi príliš nevyužívané, z dôvodu kontraindikácii ktoré môžu spôsobovať.
Všetky podporné prvky sú z textilného materiálu a sú navzájom pospájané pomocou pružných gumíc s presne stanovenou hustotou, ktoré spájajú všetky časti kostýmu dokopy. Tým je zabezpečená celková korekcia tela. Korekciu vykonávajú fyzioterapeuti podľa patologického postavenia končatín a trupu. Korekcia trupu sa ovplyvňuje gumicami ako na chrbtovej strane, tak aj na prednej strane tela a ich rozloženie a spôsob uchopenia sa odlišuje od iných využívaných riešení vo svete.
Na prednej časti tela ovplyvňujeme gumicami podľa upevnenia oslabené brušné svaly, hypertonické alebo hypotonické flexory coxy, hypotonické m. tibialis a spastické Achillove šľachy. Aplikácia gumíc by mala byť rovnomerná a šitá na mieru každému pacientovi. Dôležitou súčasťou sú ortopedické topánky, ktoré dopĺňajú konštrukciu kostýmu a sú významných prvkom hlavnej časti kostýmu.
Gumice a zapínajú a upevňujú na háčiky podľa toho ktoré svaly alebo svalové skupiny chceme aktivovať alebo utlmiť. Smer a ťah ide z hora nadol a zdola nahor. Gumicami môžeme ovplyvniť napríklad kyfózu, predsunuté ramená, stimuláciu medzilopatkových svalov, stranovú asymetriu, rotáciu trupu do strany, hyperlordózu, oslabené gluteálne svalstvo, spasticitu zákolenných šliach, hypermobilitu kolenných kĺbov, planovalgozitu, vbočené kolená a iné.
Tlaková sila je nastavená fyzioterapeutmi a je prísne individuálne prispôsobená možnostiam a schopnostiam pacienta. Táto sila smeruje v pozdĺžnej osi tela. Časti tela sú prepojené a korigované ako jeden celok. Počas cvičenia sa prekonávaním ťahu gumíc zvyšujeme aktivitu svalov a svalových skupín, ktoré potrebujeme na vykonanie cieleného predurčeného pohybu. Využíva zapájanie a pôsobenie svalových skupín - agonistov a antagonistov. Tým docieli stimuláciu receptorov, ktorých vzruchy prechádzajú celým telom až do centrálnej nervovej sústavy.
Ďalej rozoznávame korekčné gumičky, ktoré upravujú a stimulujú postavenie končatín a trupu. Korigujú sa nohy do intrarotácie a extrarotácie chodidla,
planovalgozitu chodidiel, stoj o širokej báze, varozita a valgozita kolien, skolióza, anteflexia a lateroflexia trupu.
Kostým je prispôsobený výške aj hmotnosti pacienta a cvičenia sú prispôsobené veku, diagnóze a momentálnemu stavu. Cvičenie v kostýme je kreatívne a môže byť vykonávané v rôznych polohách ako ľah, sed a stoj.
Základom u každého pacienta je prístup individuálny no založený na presnom dodržiavaní vývojového lokomočného štádia človeka. Nácvik teda začína od základnej stimulácie zapájania svalov až po obraty, plazenie, sed na pätách, vysoký sed, nákročná fáza, samotný stoj, nácvik kročnej fázy, nácvik chôdze s dopomocou až po samostatnú chôdzu pacienta.
Pri používaní kostýmu je súčasťou rehabilitácie aj nácvik samostatnosti a sebestačnosti pacienta. Cviky majú ciel zlepšiť pohyblivosť a zvýšiť rozsahy klbnej pohyblivosti, mobility kĺbov, zlepšenie a podporu pohybu, nácvik rovnováhy a orientácie v priestore, nápravu pohybových vzorcov a normalizácia svalového tonusu.
Prehľad obrázkov na výkresoch:
Na obrázku č. 1 je zobrazený pohľad na kostým spredu
Na obrázku č. 2 je zobrazený pohľad na kostým zozadu
Na obrázku č. 3 je zobrazený pohľad na jednotlivé zoblečené časti kostýmu spredu
Na obrázku č. 4 je zobrazený pohľad na zoblečenú časť kostýmu (trup) spredu
Na obrázku č. 5 je zobrazený pohľad na zoblečenú časť kostýmu (trup) zozadu
Na obrázku č. 6 je zobrazený pohľad na zoblečenú zadnú časť kostýmu (trup) zvrchu
Príklady uskutočnenia technického riešenia
Kostým je vyrobený zo zelenej keproviny a pozostáva z vesty 1, nohavíc 2, kolenačiek 3 a špeciálne upravených návlekov na ortopedickú obuv 4 s háčikmi 7 a elastických gumíc 5. Počas špecializovaných cvičení, terapeuti upravujú elastické komponenty, ktoré napínajú flexor a extensor svaly, rotátory trupu a dolných končatín. Taktiež umožňujú korekciu polohy nôh a ostatných časti tela pacienta. Počas nosenia rehabilitačného obleku, prechádza rôznymi cvičeniami. Kostým obsahuje aj sekundárne prvky - čiapku a rukávniky, ktoré sú voliteľné a v praxi príliš nevyužívané, z dôvodu kontraindikácii ktoré môžu spôsobovať.
Fyzioterapeut nastaví tlakovú silu kostýmu, ktorá smeruje pozdĺž osi tela. Následne sa vypočíta intenzita tlaku a jej dávkovanie v závislosti od hmotnosti pacienta, jeho počiatočných pohybových schopností, veku a danej diagnózy. Tlaková sila opravuje postavenie jednotlivých segmentov pohybov trupu a dolných končatín. Cvičením a ďalším prekonaním odporu zvyšujeme aktivitu posturálnej pozície svalov. Výber správneho ťahu, funkčná korekcia, rotačný pohyb segmentov tela dokáže viesť prúdy normalizovaného toku impulzov v svalovoväzivového aparátu v centrálnej nervovej sústavy. Rehabilitačnou liečbou prevádzame funkčný systém antigravitačných a ďalších analyzátorov systému v mozgu, ktorý je základom pre rozvoj fyziologických pohybov. Následne sa rozvíjajú emócie, čo u pacientov do určitej miery ovplyvňuje inteligenciu a reč.
Cvičenie v kostýme sa praktizuje vyškolenými fyzioterapeutmi približne 120 minút denne spolu s podpornou terapiou. Počas 120 minútového intenzívneho cvičenia tím špecialistov využíva širokú škálu cvičebných úkonov následnou vertikalizáciou a stimuláciou chôdze pacienta vo vertikalizačných aparátoch.
Pri nasadení kostýmu na pacienta sa zabezpečí, aby pacient mal oblečené minimálne: polokošeľu z golierom, nohavice elastického typu, ktoré kopírujú telo pacienta a vhodnú pevnú obuv, pričom je odporúčaná obuv ortopedická. Je potrebne zabezpečiť, aby po oblečení kostýmu jednotlivé časti kostýmu neboli v priamom styku z telom pacienta. Rozzipsovať nohavicový zips. Obliecť nohavice 2, zazipsovať nohavicový zips. Utiahnuť odevne šnúrky na oboch stranách nohavíc
2. Utiahnuť opasok na nohaviciach 2. Obliecť vestu 1, následné utiahnuť odevne šnúrky na prednej aj zadnej strane vesty 1. Utiahnuť opasok na veste 1. Spojiť ľadvinkové spony medzi vestou 1 a nohavicami 2. Povoliť suché zipsy na kolenačkách 3. Obliecť kolenačky 3 na ľavé a pravé koleno. Prevliecť suché zipsy cez prevliekacie spony na kolenačkách 3 a utiahnuť suché zipsy. Uvoľniť suché zipsy na návlekoch pre ortopedickú obuv 4. Obuť pravý a ľavý návlek pre ortopedickú obuv 4. Zatiahnuť suché zipsy na obidvoch návlekoch ortopedickej obuvi 4. Na základe odporúčania od ošetrujúceho lekára umiestniť do plastových háčikov 7 obleku gumice 5. Rozmiestenie gumičiek 5 po celom povrchu obleku je možné až na základe odporúčania ošetrujúceho lekára. V prípade potreby na exponované miesta umiestniť sadu vypchávok. Ak dĺžka gumice 5 nedosahuje požadované hodnoty je potrebné gumice 5 rovnakej hrúbky navzájom spojiť. Pri nasadzovaní gumíc 5 na požadované miesta obleku je potrebné gumice 5 vizuálne kontrolovať. Pri kontrole je potrebné sledovať povrch gumice 5 a v prípade natrhnutia, alebo iného vonkajšieho poškodenia je potrebné gumice 5 vyradiť a nahradiť .
Priemyselná využiteľnosť
Primáme využitie kostýmu je najmä pri rehabilitačnej liečbe. Včasná a dôsledná rehabilitácia je kľúčom k navráteniu alebo zlepšeniu stratených pohybových a rečových funkcií, a tým aj nácvik sebestačnosti a navráteniu do spoločenského života. Ďalšou oblasťou sú poúrazové stavy, ktorých následkom sú traumatické poškodenia tela. Podľa stavu pacienta, rozsahu poškodenia a druhu traumy zostaví team lekárov a fyzioterapeutov špeciálny cvičebný a terapeutický program, individuálne pre každého pacienta. Kostým ovplyvňuje celkový psychomotorický vývoj človeka. Rozvoj a stimulácia svalstva a psychiky je veľmi dôležitou zložkou rehabilitácie u ľudí, ktorý prekonali náhlu cievnu mozgovú príhodu. Cieľom technického riešenia je cielený nácvik jemnej a hrubej motoriky, navrátenie stratenej citlivosti nácvik a stimulácia rečovej zložky u ktorej dochádza k častému poškodeniu.

Claims (8)

1. Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy pozostávajúci z vesty (1), nohavíc (2), kolenačiek (3) a špeciálne upravených ortopedických topánok (10) s háčikmi (7), vyznačujúci sa tým, že všetky jednotlivé prvky (1,2,3,10) kostýmu sú navzájom pospájané pomocou háčikov (7) a pružných gumíc (5), na vytvorenie jedného funkčného celku na zabezpečenie celkovej korekcie tela.
2. Kostým podľa nároku 1 vyznačujúci sa tým, že vesta (1), nohavice (2), kolenačky (3) a ortopedické topánky (10) s háčikmi (7) sú po stranách z prednej aj zadnej časti kostýmu spojené trojicou gumíc (5).
3. Kostým podľa nároku 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že vesta (1) je spojená s nohavicami (2) z prednej časti gumicami (5) od hlavy k päte do kríža cez brušné svaly, pričom nohavice (2) a kolenačky (3) a ortopedické topánky (10) sú spojené gumicami zvislým prepojením.
4. Kostým podľa nároku 1 až 3 vyznačujúci sa tým, že vesta (1) je s nohavicami spojená nastaviteľnými prackami (9) na korigovanie postavenia trupu.
5. Kostým podľa nároku 1 a 4, vyznačujúci sa tým, že gumice (5) sú pripojené na jednotlivých častiach kostýmu pomocou umelých háčikov (7) účelovo umiestnených na jednotlivých podporných prvkoch na zabezpečenie pevného a presného uchytenia na začiatku jej odstupu až po úpon.
6. Kostým podľa nároku 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že prvky kostýmu upevnené háčikmi (7) sú nastaviteľné horizontálne aj vertikálne.
7. Kostým podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že nohavice (2) sú v páse zo zadnej strany prispôsobené na reguláciu veľkosti a stavby tela pacienta prostredníctvom gumíc (5).
*1 • · · β «b • · «
8. Kostým podľa nároku 1 až 7 vyznačujúci sa tým, že nohavice (2), kolenačky (3) a špeciálne upravené ortopedické topánky (10) sú prepojené pomocou gumíc (5) zvislým smerom, pričom nohavice (2) s vestou (1) sú spojené do kríža z chrbtovej strany dvojitým prepojením.
SK118-2014U 2014-09-11 2014-09-11 Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy SK7697Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK118-2014U SK7697Y1 (sk) 2014-09-11 2014-09-11 Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK118-2014U SK7697Y1 (sk) 2014-09-11 2014-09-11 Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK1182014U1 true SK1182014U1 (sk) 2016-08-01
SK7697Y1 SK7697Y1 (sk) 2017-02-02

Family

ID=56506283

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK118-2014U SK7697Y1 (sk) 2014-09-11 2014-09-11 Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK7697Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK7697Y1 (sk) 2017-02-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9414954B2 (en) Posture improving garment
DK2467106T3 (en) Weights are provided with weights and places to improve balance
US20070004570A1 (en) Device for treatment of patients with disturbed posture and motor activity
US20150196789A1 (en) Hamstrong prosthetic hamstring/ post chain brace
US11412794B2 (en) Limb sleeves for body alignment
US9474674B2 (en) Proprioceptive topical leg gear and methods of use
US20180200572A1 (en) Sports strap
Sarvestani et al. The effect of eight weeks aquatic balance trainingand core stabilization training on dynamic balance in inactive elder males
WO2017170272A1 (ja) 衣類
RU2266082C1 (ru) Устройство для нейро-ортопедической реабилитации
SK1182014U1 (sk) Kostým na liečbu porúch pohybového systému a ochorení centrálnej nervovej sústavy
RU2573535C2 (ru) Способ нейродинамической (нейросенсорной) коррекции для восстановления двигательных, позных, сенсорных и когнитивных функций у больных с патологией нервной системы и опорно-двигательного аппарата и костюм для его применения
RU2687798C1 (ru) Устройство для реабилитации детей, больных детским церебральным параличом (ДЦП)
Lee et al. The effects of horseback riding on body mass index and gait in obese women
BR102013025926A2 (pt) processo terapêutico associado à roupa ortopédica e gaiolas aramadas para exercício dinâmico de postura
RU184519U1 (ru) Бандаж для реабилитации детей больных детским церебральным параличом (ДЦП)
Gramatikova et al. Kinesitherapy after reconstruction of anterior cruciate ligament of knee joint
RU70625U1 (ru) Одежда-тренажер для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата
US20210045930A1 (en) Compression garment
RU2295321C2 (ru) Костюм для принудительного изменения позы человека и создания повышенной нагрузки на опорно-двигательный аппарат
KR101414320B1 (ko) 장애아동용 보행 벨트
Kingkinnarti et al. Comprehensiveness of physiotherapy intervention to prevent fall in diabetic neuropathy patient at dr. h arjono s ponorogo hospital: a case report
GB2499675A (en) Exercise device to strengthen the legs of a user
JP2022076424A (ja) 関節サポーター
Haidamac Complementary therapies in the recovery of pre-school children diagnosed with cerebral palsy