SK11682001A3 - Spôsob a zariadenie na zber dát - Google Patents

Spôsob a zariadenie na zber dát Download PDF

Info

Publication number
SK11682001A3
SK11682001A3 SK1168-2001A SK11682001A SK11682001A3 SK 11682001 A3 SK11682001 A3 SK 11682001A3 SK 11682001 A SK11682001 A SK 11682001A SK 11682001 A3 SK11682001 A3 SK 11682001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
data
sgx
data collection
pgxy
intermediate station
Prior art date
Application number
SK1168-2001A
Other languages
English (en)
Other versions
SK287938B6 (sk
Inventor
Uwe Pahl
Herbert Tunkel
Original Assignee
Siemens Building Technologies Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7653004&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK11682001(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Siemens Building Technologies Ag filed Critical Siemens Building Technologies Ag
Publication of SK11682001A3 publication Critical patent/SK11682001A3/sk
Publication of SK287938B6 publication Critical patent/SK287938B6/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04QSELECTING
    • H04Q9/00Arrangements in telecontrol or telemetry systems for selectively calling a substation from a main station, in which substation desired apparatus is selected for applying a control signal thereto or for obtaining measured values therefrom
    • H04Q9/04Arrangements for synchronous operation
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01DMEASURING NOT SPECIALLY ADAPTED FOR A SPECIFIC VARIABLE; ARRANGEMENTS FOR MEASURING TWO OR MORE VARIABLES NOT COVERED IN A SINGLE OTHER SUBCLASS; TARIFF METERING APPARATUS; MEASURING OR TESTING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01D4/00Tariff metering apparatus
    • G01D4/002Remote reading of utility meters
    • G01D4/004Remote reading of utility meters to a fixed location

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Small-Scale Networks (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Communication Control (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Recording Measured Values (AREA)
  • Optical Recording Or Reproduction (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa vzťahuje k spôsobu na zber dát decentralizovane usporiadaných terminálov zberu dát, s aspoň jedným terminálom zberu dát a minimálne jednou medzistanicou, pričom sa dáta zbierajú pomocou minimálne jedného terminálu zberu dát a odovzdávajú sa cez prvé komunikačné cesty na minimálne jednu medzistanicu, a pričom dáta sa prenášajú v napred určiteľných časových odstupoch a počas napred určitelného časového okienka od terminálu zberu dát.
Doterajší stav techniky
Takýto spôsob poprípade zariadenie je napríklad známy z WO 98/10394,pričom dáta sa zbierajú pomocou aspoň jedného terminálu zberu dát a odovzdávajú sa cez minimálne jednu medzistanicu na centrálne zberné miesto dát. Tieto spôsoby a zariadenia sa hodia najmä na zber dát spotreby pomocou meracích prístrojov na napríklad decentralizovane umiestnených vykurovacích telesách miestností v budove, tieto dáta sa doteraz odpočítavali personálom na odpočítavanie a zbierali sa na výpočet spotreby prúdu, plynu, vody alebo tepla.
Na meracie prístroje na zber dát spotreby existuje
veiký počet sabotáži, prístupu. reštrikcií, životnosti, ako napríklad zaistenie veľkosti alebo tiež proti doba
Takéto spôsoby na zber dát decentralizovane
umiestnených terminálov zberu dát sa v praxi
uskutočňujú cez dátové prenosové kábly, ktoré sa rozprestierajú medzi centrálnym zberným miestom dát a niekoľkými terminálmi zberu dát s nim spojeným. Na veľa príkladov použitia je taký prenos dát nepoužiteľný, pretože inštalácia rôznych dátových prenosových káblov z hľadiska nákladov alebo z hľadiska s tým spojených ťažkostí nie je akceptovateľná, alebo krátkodobo nie je možná s obhájiteľnými nákladmi.
Pri diaľkovom odpočítavaní spotreby v už existujúcich budovách by preto bolo žiaduce, aby sa mohli odpočítavať rôzne meracie prístroje spotreby na vodu, plyn, olej, elektrinu, teplo atď., ktoré sú inštalované v najrôznejších obytných jednotkách domu, bez toho, že by existoval prístup k jednotlivým meracím miestam. Pri manuálnom odpočítavaní týchto meracích prístrojov vznikajú vysoké personálne náklady.
Z DE 4225 042 Al je známe zariadenie na bezdrôtový prenos medzi decentralizovane usporiadanými terminálmi zberu dát a centrálnym zberným miestom dát, a potom sa veľký počet terminálov zberu dát odovzdáva pomocou rádiového prenosu dáta spotreby na centrálne zberné miesto dát. Decentralizované terminály zberu dát pritom odovzdávajú svoje dátové záznamy v pevne napred daných časových okienkach malej šírky. Terminály zberu dát tak môžu pomocou batérií s dlhou životnosťou odovzdávať cez dlhší časový priestor dáta na centrálne zberné miesto dát.
Z WO 98/45717 je známy spôsob popr. zariadenie na zber dát zberu dát, terminálmi decentralizovane usporiadaných terminálov pričom medzi decentralizovane usporiadanými zberu dát a centrálnym zberným miestom dát ο
existuje obojsmerný bezdrôtový rádiový prenos, aby sa napríklad odovzdávali dáta spotreby od terminálov zberu dát na centrálne miesto dát.
Z W098/10394 je ďalej známy spôsob popr.
zariadenie takého typu, pričom odpočítané dáta decentralizovaných terminálov zberu dát sa obojsmerne odovzávajú cez medzistanicu na centrálne zberné miesto dát na zber a výpočet dát spotreby.
Nielen decentralizované terminály zberu dát, ale aj medistanice sú pritom ako medzi sebou, tak aj s centrálnym zberným miestom dát spojené obojsmerne za účelom komunikácie.
Konečne 3 e z „Leitfäden der angewandten Informatik, Datenubertragung und Rechnernetze; Dr. Sc. Math. ETH Pietro Schicke, strany 181 - 186, B.G. Teubner Stuttgart Verlag 1983, známe vybudovanie topológií siete na rádiové spôsobov komunikácie. Tieto možnosti posielania dát od staníc cez reléové stanice k c siete pomocou rôznych spôsoby opisujú rôzne centrálnych zdrojových elovým staniciam.
V týchto známych zariadeniach poprípade spôsoboch na zber dát decentralizovane usporiadaných terminálov zberu dát existuje najskôr nevýhoda v tom, že vysielači výkon decentralizovaných terminálov zberu dát je malý v prípade, že sa tieto majú prevádzkovať čo možno najdlhšie a tým a preto kvôli obmedzenej kapacite príslušných batérií s dlhou životnosťou majú iba malý rádiový odsah. Rádiový dosah týchto decentralizovaných terminálov zberu dát je preto obmedzený kapacitou batérií, ktoré sú k dispozícii, obmedzeniami vysielacieho výkonu.
ale tiež zákonnými
V masívnych budovách preto často nie je možné, prenášať dáta od všetkých meracích bodov k jedinej centrálnej prijímajúcej anténe. Podľa štruktúry budovy sa musí inštalovať viac prijímajúcich bodov, tzn. medzistaníc. Tieto medzistanice sa skladajú z antény a prijímača a odtiaľ sa dáta vedú ďalej alebo káblom alebo rádiovo na centrálne zberné miesto dát.
Takéto zariadenie je známe z DE 42 35
187 Al. Tu slúžia medzistanica, t zv.
lokálne prij ímacie zariadenie, na bezdrôtový príjem dát od terminálov zberu dát, ktoré zberajú údaj o spotrebe napríklad vykurovacieho telesa. Terminály zberu dát majú ďalej časovacie zariadenie, ktoré vypína vysielacie zariadenie terminálu zberu dát vždy mimo dobu trvania napred určeného časového okienka, v ktorom sa prenáša údaj o spotrebe. Tým sa zaručuje rádiový prenos dát terminálov zberu dát navzdory obmedzenej zásobe energie (batérie) terminálu zberu dát cez dlhý časový interval. Tiež medzistanice sa vypínajú na príjem iba počas tohto napred určeného časového okienka. Časové okienka sú napred dané, tzn. pri inštalácii systému sa napríklad nastavuje jeden rok alebo jeden mesiac. Tiež je pevne dané priradenie terminálov zberu dát k príslušnej medzistanici podľa indentifikačného kódu.
Nevýhoda tohto systému leží v tom, že každej medzistanici sa pevne priraďuj! terminály zberu dát. Keď sa prerušuje rádiový prenos, napríklad na základe prestavieb vo vnútri budovy, nemôže medzistanica už prijímať terminál zberu dát. Ostatné medzistanice, ktoré môžu terminál ešte prijímať, nie sú ale na tento terminál zberu dát nastavené, takže dáta tohto terminálu zberu dát sa strácajú. Na základe súčasného prenosu dát mnohých terminálov zberu dát v približne rovnakom čase dostávame premodulovanie a poruchy, pretože časové intervaly sú pre všetky terminály zberu dát pevne napred dané a sú približne rovnaké. Dáta sa preto musia prenášať viackrát a zaťažujú tak energetické zdroje terminálu zberu dát.
Vynález má za úlohu, spôsob popr.zariadenie uvedeného typu zlepšiť tak, že sa minimalizujú nároky na inštaláciu takéhoto zariadenia, redukujú sa náklady zberu dát a dáta sa dajú zbierať čo možno najbezpečnejšie a rýchlo. Má sa zabrániť závislosti terminálu zberu dát na len jednej medzistanici.
Úlohou predloženého vynálezu ďalej je uviesť systém zberu dát, ktorý nevyžaduje žiadne prepojenie káblami terminálov zberu dáta medzistanic, ktorý sa dá inštalovať aj nevyškolenými osobami, ktorý dáva zobrané dáta pokial možno denne k dispozícii a ktorý sa dá jednoducho ovládať.
Podstata vynálezu
Vynález rieši úlohu, ktorá je mu predložená, spôsobom na zber dát decentralizovane usporiadaných terminálov zberu dát, s aspoň jedným terminálom zberu dát a minimálne jednou medzistanicou, pričom sa dáta zbierajú pomocou minimálne jedného terminálu zberu dát a odovzdávajú sa cez prvé komunikačné cesty na minimálne jednu medzistanicu, a pričom dáta sa prenášajú v napred určiteľných časových odstupoch a počas napred určitelného časového okienka od terminálu zberu dát, ktorého podstatou je, že minimálne jeden terminál zberu dát sa automaticky priraďuje minimálne jednej medzistanici, a že minimálne jedna medzistanica sa zapína na príjem dát iba počas napred určiteľného časového okienka a po napred určiteľnom časovom odstupe príslušného terminálu zberu dát, priradeného medzistanici.
Úloha sa ďalej rieši zariadením na zber dát decentralizovane usporiadaných terminálov zberu dát, s minimálne jedným terminálom zberu dát a minimálne jednou medzistanicou, pričom dáta sa dajú zbierať pomocou minimálne jedného terminálu zberu dát a dajú sa ďalej viesť cez prvé komunikačné cesty na minimálne jednu medzistanicu, a pričom dáta sa dajú terminálom zberu dát prenášať v napred určitelných časových odstupoch a počas napred určiteľného časového okienka, ktorého podstou je, že minimálne jeden terminál zberu dát sa dá automaticky priraďovať minimálne jednej medzistanici, a že minimálne jedna medzistanica sa iba počas napred určiteľného časového okienka a po napred určiteľnom časovom odstupe príslušného terminálu zberu dát, priradeného medzistanici, zapína na. príjem dát.
Úloha sa ďalej rieši použitím spôsobu podľa vynálezu alebo zariadenia podľa vynálezu na zber dát o spotrebe decentralizovane usporiadaných meracích prístrojov v miestnostiach budov na meranie spotreby vody, plynu, tepla alebo podobne, ktorého podstatou je, že merané dáta príslušných meracích prístrojov sa posielajú na medzistanice, umeistnené na poschodiach budovy a tieto sa odovzdávajú na centrálne zberné miesto dát na centrálny odpočet dát o spotrebe.
Časový odstup a/alebo časové okienko na príjem dát medzistanice sa počíta z napred určiteľného časového odstupu popr. z napred určiteľného časového okienka priradeného terminálu zberu dát vrátane časovej chyby, vlastnej terminálu zberu dát.
Podľa prvého prednostného uskutočnenia vynálezu sa dáta odosielajú v napred určiteľných časových odstupoch a počas ' napred určiteľného časového okienka od terminálu zberu dát, prednostne merača spotreby s rádiovým vysielačom, na medzistanicu, prednostne vysielač /prijímač, prevádzkovaný z batérií, k montáži v rádiovom dosahu terminálov zberu dát. Medzistanica sa ale iba počas napred určiteľných časových okienok a po napred určiteľných časových odstupoch, ktoré terminál zberu dát, automaticky priradený medzistanici, oznamuje medzistanici predtým, pop.pri zohľadnení časovej chyby, zapína na príjem. S pomocou tohto „spôsobu s časovým okienkom, ktorý upravuje nepriame vysielanie dát od terminálov zberu dát k medzistaniciam, sa zaručuje, že nielen terminály zberu dát, ale i sebestačné medzistanice, sa „aktivujú iba počas veľmi krátkych časových priestorov, čím sa ušetrí veľa energie pomocou obmedzenej vysielacej popr. prijímacej pohotovosti.
Sieť, skladajúca sa z viac terminálov zberu dát popr.medzistaníc, sa môže napríklad skladať z až 15 medzistaníc a 512 terminálov zberu dát. Existuje ale aj možnosť, vybudovať sieť iba s jednou medzistanicou.
Táto sieť je potom schopná spravovať až 64 terminálov zberu dát.
Pokiaľ sa sieť skladá z viac ako jednej medzistanice, môže každá medzistanica spravovať napríklad až 64 terminálov zberu dát pomocou priameho príjmu.
S touto štruktúrou siete sa môže spájať členenie na tri roviny. V prvej rovine sa dáta terminálov zberu dát prenášajú na medzistanice a tam sa ukladajú. Odovzdávanie informácií, tzn. prenos dát, existuje v tejto rovine prednostne pomocou telegramov, ktoré napríklad používajú bezdrôtové protokoly. Druhá rovina podľa vynálezu slúži na rozšírenie dát všetkých terminálov dát, priradených sieti, medzi medzistanicami siete. Výmena dát v tejto rovine rovine existuje tiež cez určité telegramy, ktoré obsahujú dáta ako aj adresy a ďalšie informácie medzistaníc alebo terminálov zberu dát. V tretej rovine existuje prenos dát k zbernému miestu dát. Tiež tu je prenos dát možný bezdrôtovo alebo pomocou drôtov. Zberným miestom dát je pritom výhodne čiastočne alebo trvalé daná k dispozícii odpočítavacia jednotka, ktorá dáta z medzistanice vyzdvihuje popr. požaduje a dáva ich k dispozícii na ďalší prenos poprípade spracovanie.
Časové odstupy a/alebo časové okienko a príjem dát medzistanice sa počíta z napred určiteľných časových odstupov popr.napred určiteľných časových okienok priradeného terminálu zberu dát, vrátane časovej chyby, vlastnej terminálu zberu dát. Časové posuvy, vyvolané nepresnosťami hodín, v terminále zberu dát, sa tak detekujú, nastavujú a menia výlučne v medzistanici. Terminál zberu dát sa na základe jednosmerného spojenia s medzistanicami neovyplvňuj e. V medzistanici sa tak automaticky počíta budúce časové okienko vrátane časového odstupu medzi prijímajúcimi intervalmi dát terminálov zberu dát, popr. neprenosti hodín terminálu zberu dát, aby sa tak vypočítal budúci okamih vysielania terminálu zberu dát a medzistanica sa potom prepnula na prijímaciu pohotovosť.
Automatické priradenie terminálov zberu dát k medzistaniciam sa uskutočňuje na optimalizáciu spotreby energie medzistaníc.
Priradenie terminálov zberu dát k príslušným medzistaniciam sa prednostne uskutočňuje najskôr počas inštalačnej fázy.
Terminály zberu dát vysielajú zvláštne telegramy. Všetky medzistanice, ktoré prijímajú tieto telegramy, sa synchronizujú na tento terminál zberu dát a tiež skúšajú prijímať budúce telegramy týchto terminálov zberu dát. To značí, že najskôr je každý terminál zberu dát priradený všetkým medzistaniciam v rádiovom dosahu. Až neskoršie sa podľa určitých kritérií prebytočné priradenia opäť rušia. Týmito kritériami sú napríklad úroveň príjmu alebo počet terminálov zberu dát, ktoré sú už registrované v jednej medzistanici. V závislosti na úrovni príjmu sa tieto kritéria berú s rôznou váhou na rozhodnutie.
Podlá priraďovacieho kritéria „úroveň príjmu sa napríklad príslušnej medzistanici priraďujú tie terminály zberu dát, ktoré na základe svojho vysielacieho výkonu popr. svojho odstupu od medzistanice alebo popr. na základe predmetov medzi terminálom zberu dát a medzistanicou, ovplyvňujúcich rádiový prenos, majú úroveň príjmu, ktorá je vyššia ako úroveň príjmu na iných medzistaniciach. Pokial má táto medzistanica ďalej ešte menej priradených terminálov zberu dát ako iné medzistanice, priraďuje sa príslušný terminál zberu dát medzistanici. Táto rutina sa môže opakovať kedykoľvek, napríklad keď sa úroveň príjmu mení a je potrebné nové priradenie.
Medzistanica sa tak zapína na príjem dát iba na napred určiteľných časových okienkach a po napred určiteľných časových odstupoch tých terminálov zberu dát, ktoré boli priradené medzistanici. Zatiaľ čo iné, medzistanici nepriradené, terminály zberu dát vysielajú dáta, tieto sa ignorujú, kým sa medzistanica počas vysielacej doby týchto terminálov zberu dát prepne na príjem. Tým sa dosiahne veľká úspora energie medzistaníc vo vyššie opísanej sieti medzistaníc.
Ďalší prednostný spôsob spočíva v tom, že medzi predloženého vynálezu niekoľkými medzistanicami existujú obojsmerné druhé komunikačné cesty, pričom viacerým medzistaniciam sa na vybudovanie siete priraďujú prístrojové adresy a jedna jednoznačná sieťová adresa.
Ako už bolo opísané vyššie, existuje vo vnútri siete druhá rovina na rozšírenie dát na pokiaľ možno všetky medzistanice v sieti. Aby sa tieto dáta mohli spoľahlivo prenášať vo vnútri siete, tzn.
medzi jednotlivými medzistanicami, musia sa medzistaniciam počas inštalačnej fázy priraďovať pred inštaláciou terminálov zberu dát jednoznačné prístrojové adresy a jedna jednoznačná sieťová adresa.
Za týmto účelom si priraďuje viac medzistaníc podľa prednostného variantu vynálezu samostatne prístrojové adresy a jednu sieťovú adresu, pričom v každej medzistanici počas inštalačného módu, tzn.
prednostne počas štartu inštalačného módu, sa aktivuje počítadlo a medzistanice si medzi sebou oznamujú svoje príslušné stavy počítadla. Pokiaľ napríklad porovnáva prvá medzistanica a druhá medzistanica medzi sebou svoje stavy počítadla, tak sa medzistanici s nižším stavom počítadla, tzn.„mladšej medzistanici, priraďuje prístrojová adresa a sieťová adresa od medzistanice s vyšším stavom počítadla, tzn.„staršej medzistanice. Toto sa postupne uskutočňuje všetkými medzistanicami až všetky medzistanice majú odlíšiteľné prístrojové adresy a jednoznačné sieťové adresy.
Medzistanice tak majú obojsmerné komunikačné rozhranie, ktoré zaručuje komunikáciu medzi medzistanicami. Keď medzistanica už opatrená adresou stretne medzistanicu s ešte vyšším stavom počítadla, potom sa medzistanici s vyšším stavom počítadla novo prepožičiava popr. priraďuje prístrojová adresa a sieťová adresa a tieto sa postupne odovzdávajú na už „mladšie medzistanice s pomocou práve nových adries.
Jednoznačným priradením jednotlivých medzistaníc medzi sebou sa môžu dáta od odovzdávať vo vnútri siete od terminálov zberu dát medzistaníc, až dáta dosiahnu centrálne zberné miesto dát. Tým nie je nutné, aby každá medzistanica bola spoj ená s centrálnym zberným miestom dát, ale stačí, keď aspoň jedna medzistanica siete môže oboj smerne komunikovať s centrálnym zberným miestom dát.
Dve medzistanice tak tvoria už spoločnú sieť, keď sa obidva prístroje nachádzajú v inštalačnom móde. Inštalačný mod sa rozpoznáva napríklad identifikačným telegramom medzistaníc popr. inštalačným telegramom terminálov zberu dát. Sieť ako taká sa ale realizuje už jedinou medzistanicou.
Prihlásenie terminálov zberu dát u príslušnej medzistanice sa výhodne uskutočňuje tiež samostatne, pričom každý terminál zberu dát odosiela cez prvé jednosmerné komunikačné cesty prihlasovací signál, ktorý sa prijíma viac medzistanicami. Medzistanice, nachádzajúce sa v inštalačnom móde, porovnávajú úroveň príjmu terminálu zberu dát s minimálnou úrovňou príjmu, aby sa najskôr zistilo, či sa terminál zberu dát vôbec dá začleniť do príslušnej siete. Pokiaľ je tomu tak terminál zberu dát sa najskôr priraďuje viac medzistaniciam. Tieto priraďujú terminály zberu dát, ako je opísané vyššie, v neskoršom časovom okamihu práve jedinej medzistanici. Toto sa dá tiež označiť ako „okienkový uzatvárací algoritmus, pretože redundantné „prijímacie okienka jednotlivých medzistanic sa musia z dôvodu úspory energie „uzatvárať.
Medzistanica sa musí tak iba niekedy prepínať na „príjem dát, keď terminály zberu dát, ktoré sa priradily medzistanici, idú na „vysielanie a vysielajú dáta na základe vhodných telekomunikačných telegramov na medzistanicu. Počas inštalačnej fázy je prijímač medzistanice ale kontinuálne zapnutý na príjem, pretože nevie rozpoznať, keď nový terminál zberu dát vysiela, aby sa prihlásil.
Výstavba siete sa tak prednostne uskutočňuje podľa nasledujúcej schémy:
Všetky medzistanice, ktoré si počas inštalačnej fázy vymenili stav počítadla a prístrojové dáta a tým sa sjednotli na jednotnej sieťovej adrese a na, pre každý prístroj jedinej, jednoznačnej prístrojovej adrese, patria k jednej sieti. Všetky terminály zberu dát, ktoré počas inštalačného módu odoslali inštalačné telegramy a registrovali by sa minimálne jednou medzistanicou siete, sú členmi siete.
Selekcia terminálov zberu dát sa tak prednostne uskutočňuje podlá nasledujúcej schémy:
Najmä z dôvodov šetrenia prúdom a redukcie rádiovej prevádzky sa podľa určitých kritérií uzatvárajú „prijímacie okienka určitých medzistanic na rôzne terminály zberu dát a ďalej sa neobsluhujú. Dáta týchto terminálov zberu dát sa zbierajú inými medzistanicami a rozdeľujú sa v sieti. Tzn. terminály zberu dát zostávajú aj po uzatvorení „prijímacích okienok určitých medzistanic pomocou iných medzistanic naďalej členmi siete.
Dáta od minimálne jednej medzistanice sa cez tretie komunikačné cesty obojstranne odovzdávajú na centrálne zberné miesto dát. Prenos dát cez jednosmerné prvé komunikačné cesty , a/alebo prenos dát cez obojsmerné druhé komunikačné cesty a/alebo prenos dát cez obojsmerné tretie komunikačné cesty sa uskutočňuje podľa zvláštneho uskutočnenia vynálezu bezdrôtovo. Prenos dát cez obojsmerné druhé komunikačné cesty a/alebo prenos dát cez obojsmerné tretie komunikačné cesty sa môže uskutočňovať aj pomocov drôtov, pokiaľ náklady na inštaláciu kabeláže sú obhájiteľné.
V siete sa dáta terminálov zberu dát alebo tiež dáta medzistanic, ukladajú medzistanicami a v sieti sa opakovane cielene alebo necielene zaiselajú cez druhé obojsmerné komunikačné cesty. Dáta sa výhodne presne raz opakovane posielajú podľa komunikačných telegramov, aby sa jednak zaistilo, že dáta terminálov zberu dát sa spoľahlivo v sieti medzistanic odovzdávajú ďalej a aby sa jednak sieť nezaťažovala mnohými opakovanými balíkmi dát.
Terminál zberu dát výhodne stanovuje napred určiteľné časové odstupy a napred určiteľné časové okienka kvazináhodne pomocou kombinácie čísiel, aby sa zabránilo, že niekoľko terminálov zberu dát, priradených rovnakej medzistanici, vysiela zároveň a tak sa ruší. Napred určiteľné časové odstupy a napred určiteľné časové okienka sa oznamujú príslušnej medzistanici pomocou telekomunikačného telegramu, výhodne zároveň s dátovým telegramom. Podľa prednostného uskutočnenia vynálezu obsahuje dátový telegram terminálu zberu dát kombináciu čísiel, ktoré sú obsiahnuté v hlavičke telegramu a ktoré závisia na prístrojovej adrese a iných parametroch, ktoré sú špecifické pre terminál zberu dát. Táto kombinácia čísiel je teda od terminálu zberu dát k terminálu zberu dát rôzna. Z týchto „kvázi náhodných kombinácií čísiel popr. „náhodných čísiel, ktorých kódovanie je medzistanici známe, vypočítava medzistanica časový odstup a časové okienko na budúci prenos dát tohto terminálu zberu dát. Tá medzistanica, ktorej bol priradený terminál zberu dát, sa zapína iba počas tohto napred určiteľného časového okienka a týchto napred určiteľných časových odstupov na príjem dát. Poiaľ náhodne dochádza na súčasné vysielanie dát terminálov zberu dát, priradených rovnakej medzistanici, tak sa tieto terminály zberu dát už „nepremodulovávajú pri. budúcom vysielaní dát na základe individuálnych kombinácií čísiel a rozdielnych budúcich prijímacích časov, z nich vypočítaných.
Prednostné uskutočnenie vynálezu ďalej urpavuje paralelné prevádzkovanie niekolkých sietí. Dáta prej siete s pomocou medzistaníc, priradených tejto sieti, a dáta druhej siete sa pomocou medzistaníc, priradených tejto druhej sieti, odovzdávajú na zberné miesto dát. Medzi medzistanicami siete sa tak neprenášajú dáta cudzích sietí, pretože tieto sa príslušne identifikujú a ignorujú vhodnými komunikačnými protokolmi popr. sieťovými adresami.
Vynález sa ďalej týka zariadenia na zber dát decentralizovane usporiadaných terminálov zberu dát s minimálne jedným terminálom zberu dát a centrálnym zberným miestom dát, pričom terminál zberu dát zbiera dáta a minimálnej jedna medzistanica dáta terminálu zberu dát odovzdáva na centrálne zberné miesto dát.
Zariadenie podľa vynálezu je vybavené príslušnými komunikačnými prostriedkami, aby sa realizovali predpísané prenostné uskutočnenia spôsobu podľa vynálezu.
Výhodne má terminál zberu dát vysielač na vysielanie dát cez jednosmerné prvé komunikačné cesty na minimálne jednu medzistanicu, ktorá obsahuje príslušný vysielač. Medzistanica má ďalej selektovací prostriedok na priraďovanie terminálov zberu dát k príslušnej medzistanici.
Tieto selektovacie prostriedky merajú okrem iného výkon signálu, prijímaného terminálom zberu dát, a porovnávajú tento výkon s napred určitelným minimálnym prijímaným výkonom, aby sa zaistilo, či terminál zberu dát je priradený medzistanici príslušnej siete. Selektovacie prostriedky tým priraďujú príslušnej sieti iba tie terminály zberu dát, ktoré na základe ich vysielacieho výkonu prekračujú napred určitelný minimálny prijímací výkon na aspoň jednej medzistanici siete. Selektovacie prostriedky ďalej akumulujú prijímací výkon, pokial bol terminál zberu dát priradený minimálne jednej medzistanici siete. Táto úroveň príjmu sa potom prenáša cez sieť od medzistanic a slúži niekedy ako kritérium na priradenie terminálov zberu dát k medzistaniciam.
Na priradenie terminálov zberu dát k príslušným medzistaniciam sa dajú navrhnúť aj iné kritéria, ako je uvedené vyššie. Napríklad ako selektovacie kritérium slúži počet terminálov zberu dát na medzistanicu alebo manuálne priradenie terminálov zberu dát k medzistaniciam.
Zatiaľ čo terminál zberu dát vysiela na medzistanice počas inštalačného módu zvláštne napred určitelné . telegramy na prihlásenie, selektujú medzistanice prednostne v neskoršom časovom okamihu terminály zberu dát rovnakej siete, im potom priradené. Na priradenie terminálu zberu dát k sieti sa výhodne používa minimálny prijímací výkon, zatiaľ čo na priradenie k medzistanici sa výhodne používajú inštalčné telegramy a/alebo počet terminálov zberu dát na medzistanicu.
Zariadenie podľa vynálezu sa 'tak skladá z medzistaníc a terminálov zberu dát, ktoré medzi sebou odosielajú dáta iba v napred určiteľných časových odstupoch a počas napred určiteľného časového okienka, pričom medzistanice sa zapínajú na príjem dát iba počas napred určiteľných časových okienok a v napred určiteľných časových odstupoch.
Medzistanice majú prostriedky na výpočet časových odstupov a/alebo časových okienok na príjem dát terminálov zberu dát, pričom výpočet sa uskutočňuje cez napred určiteľné časové odstupy, priradených príslušným medzistaniciam, vrátane časovej chyby, vlastnej priradeným terminálom zberu dát.
Medzi viacerými medzistanicami existujú obojsmerné druhé komunikačné cesty a viac medzistaníc má dodatočné priraďovacie prostriedky, aby sa samostatne mohla vybudovať sieť. Tieto priraďovacie prostriedky viacerých medzistaníc si prideľujú prístrojové adresy a sieťovú adresu, pričom v každom priraďovacom prostriedku je jednej každej medzistanici počas inštalačného módu aktivovateľné počítadlo, priraďovacie prostriedky spolu navzájom porovnávajú svoje stavy počítadiel a priraďovací prostriedok s vyšším stavom počítadla prideľuje priraďovaciemu prostriedku s nižším stavom počítadla adresy tejto medzistanice, až postupne všetky medzistanice majú jednoznačné adresy. Počítadla medzistaníc sa prednostne aktivujú pri štarte inštalačného módu.
Zatiaľ čo terminály zberu dát majú iba vysielača na jednosmernú komunikáciu, medzistanice a výhodne aj terminály zberu dát majú vysielača a prijímače na rádiový prenos dát cez obojsmerné komunikačné cesty. Medzistanice a centrálne zberné miesto dát alebo tiež medzistanice rôznych sietí môžu ďalej viesť všetky dáta rádiovou cestou a/alebo cez bus-a/alebo koaxiálne vedenie alebo dvoj vodičové vedenie.Medzistanice výhodne odovzávajú svoje dáta pomocou vodičov na zberné miesto dát, pokial je toto obhájitelné pomocou inštalačných nákladov na kábel.
Výhodne sa spôsob podľa vynálezu popr. zariadenie podľa vynálezu na zber dát spotreby decentralizovane usporiadaných meracích prístrojov v miestnostiach budov dá používať na meranie spotreby vody, plynu, tepla, elektriny alebo podobne. Namerané dáta príslušných meracích prístrojov sa pritom posielajú na medzistanice, umiestnené na poschodiach budovy, a odtiaľ sa odovzávajú na centrálne zberné miesto dát na centrálny odpočet dát spotreby. Medzistanice jedného poschodia pritom môžu vytvoriť vlastnú sieť na poschodí, alebo medzistanice všetkých poschodí tvoria jedinú sieť na prenos dát meracích prístrojov na centrálne zberné miesto dát, ktoré sa napríklad nachádza v pivnici.
Podľa konfigurácie budovy sa tak jednoduchým a nákladovo priaznivým spôsobom dajú vybudovať rôzne siete, ktoré sa samostatne konfigurujú, samostatne priraďujú a podľa vhodných komunikačných protokolov posielajú dáta pri minimálnej spotrebe energie spoľahlivo na zberné miesto dát.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Prednostné uskutočnenie predloženého vynálezu sa bližšie vysvetľuje podľa nasledujúcich obrázkov. Pritom tu značia:
Obr.l štruktúrovaný obrázok spôsobu podľa vynálezu popr.zariadenia podľa vynálezu;
Obr.2 variant použitia spôsobu podľa vynálezu popr.zariadenia podľa vynálezu; a
Obr.3 štruktúrovaný obrázok na objasnenie priradenia. jednotlivých terminálov zberu dát k medzistaniciam.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obrázok 1 ukazuje centrálne zberné miesto 1^ dát, ktoré cez obojsmerné tretie komunikačné cesty 2_ vo vnútri tretej sieťovej vrstvy E3 vymenuje dáta s medzistanicami SGl...n. Medzi medzistanicami 5Gl...n existujú obojsmerné druhé komunikačné cesty 3 vo vnútri druhej sieťovej vrstvy E2.
Medzistanice SGl...n tvoria s príslušnými terminálmi PGll...ni zberu dát napríklad prvú sieť NI, ktorá je na obr.l znázornená pred naznačenou druhou sieťou N2 s podobnou štruktúrou (nie je znázornené). Každej medzistanici SGx sa priraďuje rad terminálov zberu dát PGgxy. Na obr.l sa rôzne terminály zberu dát PGxy oblastnej skupiny Gl...j priraďujú medzistanici SGx. Terminály zberu dát PG11 až PGli sa napríklad priraďujú oblastnej skupine G1 medzistanice SG1.
Druhá skupina terminálov zberu dát PG21 až PG2i oblastnej skupiny G2 sa priraďuje medzistanici SG2.
Pokial by sa mal príjem medzi terminálmi zberu dát PG21 až PG2i oblastnej skupiny G2 k medzistanici SG2 zhorišť, potom sa podľa jednosmerných prvých komunikačných ciest £ vo vnútri prvej sieťovej vrstvy EI budujú iné spojovacie cesty k iným medzistaniciam, napríklad k medzistanici SG1. Terminál zberu dát PGxy môže mať najskôr spojenie s viacerými medzistanicami jednej siete. Prebytočné spojenia sa v neskoršom časovom okamihu uzatvárajú podľa príslušnej,vyššie uvedenej, selekcie.
Priradenie oblastných skupín Gl...j terminálov zberu dát k príslušným medzistaniciam SGl...n sa tak uskutočňuje na základe predpísaných priraďovacích prostriedkov medzistaníc SGl...n napríklad podľa toho, v medzistanici SGx detekovaného, prijímajúceho výkonu príslušného terminálu zberu dát PGxy.
Celkovo sa dá priradiť celkový počet nxi (napríklad 512) terminálov zberu dát určitému počtu (napríklad 15) medzistaníc, pričom terminály zberu dát PGxy sú rozdelené do celkom (napríklad 15) oblastných skupín.
Sieť Nl, znázornená na obr.l, sa skladá z medzistaníc SG1 až SGn. Za sieťou Nl je naznačená druhá sieť N2, ktorá sa tiež skladá z medzistaníc SG1 (2) (nie je znázornené) a príslušných terminálov zberu dát PG11 (2) ...ni (2) (nie je znázornené). Terminál zberu dát PGxy má normálne iba spojenie so sieťou. Možný je ale aj variant, keď terminál zberu dát PGxy má spojenie s dvoma alebo viacero sieťami.
Obr.2 ukazuje prednostný spôsob použitia spôsobu podľa vynálezu popr.zariadenia podľa vynálezu,na napríklad vykurovacích telesách 10 v miestnostiach 6 budovy _5 sa umiestňujú merače tepla, tzn. terminály zberu dát PGxy, aby sa merala spotreba tepla každého vykurovacieho telesa 10. Teplo sa dopravuje cez vyvíjač <8 tepla, ktorý je riadený regulačným prístrojom _9, k vykurovacím telesám 10. Na zber dát terminálov zberu dát PGxy slúži centrálne zberné miesto dát 1. Vedenia 7 dopravujú teplo k vykurovacím telesám 10.
Na obr.2 sú znázornené dve medzistanice SG1 a SG2 vždy vo vnútri jedného poschodia, pričom horné poschodie je označené ako oblastná skupina G1 a spodné poschodie ako oblastná skupina G2. Medzistanici SG1 sa priraďujú dva terminály zberu dát PG11 a PG12 dvoch vykurovacích telies 10 .na hornom poschodí ako aj napríklad elektromer, slúžiaci ako terminál zberu dát PG13.
Druhej medzistanici 5G2 spodného poschodia sa tiež priraďujú dva terminály zberu dát PG21 a PG22, umiestnené na vykurovacích telesách 10 spodného poschodia, ako aj napríklad terminál zberu dát PG23, umiestnený na hornom poschodí ako plynomer. Z toho je zrejmé, že terminál zberu dát,umiestnený na hornom poschodí napríklad ako plynomer, je priradený druhej medzistanici SG2, pokial táto druhá medzistanica SG2 lepšia prijíma terminál zberu dát PG23, slúžiaci ako plynomer, ako prvej medzistanici SG1.
Obr.3 ukazuje schematicky štruktúrovaný obrázok na objasnenie „prihlasovacej procedúry jednotlivých terminálov zberu dát PGlľ až PG21 medzistaníc SG1 a SG2. Zatiaľ čo na ľavej strane znázornené prvé tri terminály zberu dát PG11, PG12 a PG13 sa priraďujú prvej medzistanici SG1, štvrtý na ľavej strane znázornený terminál zberu dát PG21 sa priraďuje druhej medzistanici SG2.
Priradenie sa uskutočňuje cez prihlašovaci signál· AS, ktorý obsahuje identifikačné číslo ID, ktoré sa odosiela cez prvé jednosmerné komunikačné cesty 4_ od všetkých terminálov zberu dát PG11 až PG21, ako je znázornené na obr.3, prijíma sa tiež obidvoma medzistanicami SG1 a SG2. Medzistanice SG1 a SG2 akumulujú prijímací výkon všetkých terminálov zberu dát PG11 až PG21 a vymeňujú si medzi sebou dáta terminálov zberu dát a prijímajúci výkon každého terminálu zberu dát PG11...21. Obidve medzistanice, ktoré prijímajú rovnaký signál hodnoty (úroveň príjmu) ostatných medzistaníc a zberu dát, porovnávajú svoje s hodnotami (úroveň príjmu) rozhodujú potom na základe úrovne príjmu a počtu priamo prijímaných terminálov zberu dát, či má príjem ďalej pokračovať. Minimálna úroveň príjmu sa berie na priradenie medzistanice na sieť.
Ako je znázornené na obr.3, je úroveň príjmu na ľavej strane prvých troch terminálov zberu dát PG11,
PG12 a PG13 na druhú medzistanicu
SG2 a úroveň príjmu na ľavej strane štvrtého terminálu zberu dát PG21 pre medzistanicu SG1 menší (označené šípkami na spôsob „blesku).Úrovne príjmu všetkých štyroch terminálov zberu dát PG11 až
PG21 ale prekračujú minimálnu úroveň príjmu, takže všetky terminály zberu dát sa môžu priraďovať na sieť
N1, skladajúcu sa z dvoch medzistaníc SG1 a SG2.
Siete, znázornené na obr. 1 až 3, majú topológiu siete podlá vynálezu. Každý terminál zberu dát PGxy sa pri inštalácii siete môže prijímať viacero medzistanicami SGx. V priebehu prvého pracovného dňa sa každý terminál zberu dát PGxy podľa vyššie opísaného algoritmu priraďuje špeciálnej medzistanici SGx siete.
Príjem terminálu zberu dát PGxy pomocou viac
medzistanic SGx je prípustný.
Každá medzistanica SGx tak tvorí uzol siete pre
prvú sieťovú vrstvu El. Medzistanice SGx sú medzi sebou rovoprávne. Každá medzistanica SGx, ktorá sa nachádza v rádiovom dosahu inej medzistanice SGx+1, prijíma jej telegramy popr. dáta. Výhodne sa tak tvorí redundantná a pre každú štruktúru budovy optimálna topológia. Rozšírením dát v sieti sú tieto po určitom čase k dispozícii všetkým medzistanicim SGl...n. Dáta sa tak môžu čítať od každej medzistanice SGx a odovzdávať ďalej.
Dáta v sieti sa výhodne adresujú a neorientovane rozosielajú. Cesta k príjemcovi nie je v sieti N1 napríklad explicitne stanovená. Dáta sa tak môžu k príjemcovi dostať rôznymi cestami. Pri adresovaní dát o cielenú adresu sa môže jednať obežnú adresu.
medzistanice alebo o uskutočňuje vo
Vysielanie dát, vyššie opísaných tzn. telegramov, sa stanovených časoch.
Tieto časy sú vždy známe tým príslušným medzistaniciam SGx, ktoré sa nachádzajú v rádiovom dosahu práve ostatných medzistanic SGx-1. Každý z prijímaných dátových telegramov sa jednoznačne identifikuje a v neskoršom vysielacom okienku sa výhodne presne raz opäť odosiela.
Týmto spôsobom sa dáta rozširujú v celej sieti, pričom rozširovanie dátového telegramu popr. dátového paketu po priebehu cez sieť končí samé, pretože každá medzistanica SGx porovnáva dátový paket s uloženými dátovými paketmi, ktoré sú uložené v pamäťových prostriedkoch medzistanic SGx, aby sa zistilo, či dátový paket bol už odoslaný alebo či sa jedná o nový dátový paket, ktorý sa ešte prednostne raz musí odoslať.
K synchronizácii systémového času siete N1 sa ako časová základňa definuje čas „staršej medzistanice SG1 ako prvého pristroja v sieti. Ďalšie medzistanice SG2...N, ktoré sa do siete postupne začleňujú, preberajú jednorázovo čas prvej medzistanice SG1. Hodinový čas medzistanice všetkých medzistanic v sieti sa pravidelne prenáša napríklad stavovým telegramom. Tým sa môže aj k neskorším časovým okamihom určovať časová chyba medzi vlastným časom medzistanice 5G2...n a systémovým časom prvej medzistanice SG1.
PATENTOVÉ

Claims (1)

  1. NÁROKY decentralizovane
    Spôsob na zber dát usporiadaných terminálov zberu dát, terminálom zberu dát (PGxy) medzistanicou (SGx), minimálnee jedného odovzdávajú sa cez ?ν <«5β - ©1 s aspoň jedným a minimálne jednou pričom sa dáta zbierajú pomocou terminálu zberu dát prvé komunikačné (PGxy) cesty (4) na minimálne jednu medzistanicu (SGx), a pričom dáta sa prenášajú v napred určiteľných časových odstupoch a počas napred určiteľného časového okienka od terminálu zberu dát (PGxy) , vyznačujúci sa tým, že minimálne jeden terminál zberu dát (PGxy) sa automaticky priraďuje minimálne jednej medzistanici (SGx), a že minimálne jedna medzistanica (SGx) zapína na príjem dát iba počas napred určiteľného časového okienka a po napred určiteľnom časovom odstupe príslušného terminálu zberu dát (PGxy), priradeného medzistanici (SGx).
    2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujú c i sa t ý m, že časový odstup a/alebo časové okienko na príjem dát medzistanice (SGx) sa vypočítava z napred určiteľného časového odstupu pop.napred určiteľného časového okienka priradeného terminálu zberu dát (PGxy) vrátane časovej chyby, vlastnej terminálu zberu dát (PGxy).
    3. Spôsob podlá jedného z nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že medzi niekoľkými medzistanicami (SGl...n) existujú obojsmerné druhé komunikačné cesty (3), a že niekoľkým medzistaniciam (SGl...n) sa na výstavbu prvej siete (Nl) priraďuje jednoznačná sieťová adresa a jednoznačné prístrojové adresy.
    Spôsob podľa nároku 3, vyznačujú c i sa tým, že niekolko medzistaníc (SGl...n) prvej siete (Nl) si priraďuje samostatne sieťovú adresu a prístrojové adresy, pričom
    a)
    b) v každej medzistanici (SGx) sa počas inštalačného módu aktivuje počítadlo, prvá medzistanica (SGx+1) a druhá medzistanica (SGx+2) navzájom porovnávajú svoje stavy počítadla a
    c) medzistanica s vyšším stavom počítadla prideľuje medzistanici s nižším sieťovú adresu a prístrojovú adresu, stavom počítadla až postupne všetky medzistanice (SGl...n) siete majú vlastnú sieťovú adresu a jednoznačnú prístrojovú adresu.
    5. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, v y z n ačujúci sa tým, že dáta terminálov zberu dát (PGxy) sa vysielajú cez
    jednosmerné bezdrôtové komunkačné cesty(4), že niekolko medzistaníc (SGl...n) meria, popr. prijíma a ukladá úroveň príjmu a dáta terminálov zberu dát (PGxy), že medzistanice (SGl...n) si medzi sebou cez obojsmerné druhé komunikačné cesty (3) vymenujú dáta a úroveň príjmu terminálov zberu dát (PGxy), a že automatické priradenie príslušných terminálov zberu dát (PGxy) k príslušnej medzistanici (SGx) prvej siete (Nl) sa uskutočňuje podľa príslušnej úrovne príjmu terminálov zberu dát (PGxy) a počtu terminálov zberu dát (PGxy) na jednu medzistanicu (SGx) .
    6. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že prenosy dát medzi medzistanicami (SGx) sa uskutočňujú iba počas napred určiteľných časových okienok a po napred určiteľných časových odstupoch, pričom si medzistanice (SGx) vždy oznamujú časové okienko a časové odstupy, takže medzistanice (SGx) sa zapínajú iba počas napred určiteľného časového okienka a po napred určiteľných časových odstupoch iných medzistaníc (SGx) na príjem dát.
    nárokov, terminály
    Spôsob zberu dát medzistanice (SGx) podľa (PGxy) počas jedného z predchádzajúcich sa tým, že medzistanice (SGx) sa samostatne prihlasujú u inštalačného módu, pričom sa nachádza v inštalačnom móde a pričom každý terminál zberu dát (PGxy) vysiela cez prvé j ednosmerné komunikačné cesty (4) prihlasovací signál (AS) , ktorý sa prij íma medzistanicou (SGx) v inštalačnom móde.
    8.
    Spôsob podľa nároku
    7, vyznač c i sa m, že terminál automaticky priraďuje prvej prvej.
    siete (Nl) v inštalačnom móde, keď úroveň príjmu terminálu zberu dát (PGxy), meraná v minimálne jednej prekračuj e určitú minimálnu úroveň príjmu.
    9.
    Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že dáta sa ukladajú minimálne jednou medzistanicou (SGx) a/alebo sa odovzdávajú cez tretie komunikačné cesty (2) obojsmerne na centrálne zberné miesto dát (1).
    10. Spôsob podlá jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa uskutočňuje bezdrôtový prenos dát cez jednosmerné prvé komunikačné cesty (4) a/alebo prenos dát cez obojsmerné druhé komunikačné cesty (3) a/alebo prenos dát cez obojsmerné tretie komunikačné cesty (2), a/alebo ‘že sa uskutočňuje prenos dát po drôtoch cez obojsmerné druhé komunikačné cesty (3) a/alebo prenos dát cez obojsmerné tretie komunikačné cesty(2). 11. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že dáta terminálov zberu dát (PGxy) a/alebo dáta medzistanic (SGx) sa ukladajú medzistanicami (SGx) a v sieti (Nl) sa opakovane cielene a/alebo . necielene posielajú po druhých komunikačných cestách (3), najmä sa opakovane posielajú presne raz. 12. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že dáta terminálov zberu dát (PGxy) sa ukladajú pomocou medzistanic (SGxy) a až v neskoršom časovom okamihu sa čítajú mobilným zberným miestom dát (1). 13. Zariadenie na zber dát decentralizovane usporiadaných terminálov zberu dát, s minimálne jedným terminálom zberu dát (PGxy) a minimálne jednou medzistanicou (SGx), pričom dáta sa dajú ďalej viesť cez prvé komunikačné cesty (4) na minimálne jednu medzistanicu (SGx), a pričom dáta sa dajú terminálom zberu dát (PGxy) prenášať v napred určiteľných časových odstupoch a počas napred určiteľného časového okienka, vyznačujúce sa tým, že minimálne jeden
    terminál zberu dát (PGxy) sa dá automaticky priraďovať minimálne jednej medzistanici (SGx) , a že minimálne jedna medzistanica (SGx) sa iba počas napred určitelného časového okienka a po napred určitelnom časovom odstupe príslušného terminálu zberu dát (PGxy), priradeného medzistanici (SGx), zapína na príjem dát.
    14. Zariadenie podlá nároku 13, vyzná č u j ú c e sa t ý m, že terminálu zberu dát (PGxy) posielajú dáta po prvých jednosmerných bezdrôtových komunikačných cestách (4),že úroveň príjmu a dáta terminálov zberu dát (PGxy) sa dajú merať, ukladať a zbierať vo viacerých medzistaniciach (SGl...n) , že medzistanice (SGl...n) si medzi sebou vymenujú dáta úrovne príjmu terminálov zberu dát (PGxy) cez obojsmerné druhé komunikačné cesty (3),a že automatické priradenie príslušných terminálov zberu dát (PGxy) k príslušnej medzistanici (SGx) prvej siete (Nl) sa dá uskutočniť na základe príslušných úrovní príjmu
    terminálov zberu dát (PGxy) a počtu terminálov zberu dát (PGxy) na medzistanici (SGx). 15. Zariadenie podľa jedného z nárokov 13 alebo 14, v y z načuj úce sa t ý m, že terminál zberu dát (PGxy) stanovuje napred určiteľné časové odstupy a
    napred určiteľné časové okienka kvazináhodne pomocou generátora náhodných čísiel, že napred určiteľné časové odstupy a napred určiteľné časové okienka príslušných medzistanic (SGx) sa dajú oznamovať pomocou telekomunikačného telegramu, a že tá medzistanica (SGx), ktorej sa priraďoval terminál zberu dát (PGxy), sa zapína na príjem dát ibe počas tohto napred určitelného časového okienka a týchto napred určiteľných časových odstupov.
    16. Zariadenie podlá nároku 15, v y z n a č u j ú c e sa t ý m, že napred určiteľné časové odstupy a napred určiteľné časové okienka sa dajú stanoviť pomocou kombinácie čísiel, že termiály zberu dát (PGxy) práve vysielajú individuálnu kombináciu čísiel pomocou telekomunikačných telegramov, a že medzistanice (SGx) majú prostriedky na dekódovanie kombinácie čísiel.
    17. Zariadenie podľa jedného z nárokov 13 až
    16, vyznačujúce sa tým, že medzistanice (SGx) majú prostriedky na výpočet časových odstupov a/alebo časového okienka na príjem dát terminálov zberu dát (PGxy), pričom výpočet sa uskutočňuje cez napred určené časové odstupy pop.napred určené časové okienka terminálov zberu dát (PGxy),priradených príslušným medzistaniciam (SGx), popr. pomocou dekódovania kombinácie čísiel vrátane časovej chyby, vlastnej priradeným terminálom zberu dát (PGxy),ako aj ďalších kritérií.
    18. Zariadenie podľa jedného z nárokov 13 až
    17, vyznačujúce sa tým, že medzi niekoľkými medzistanicami (SGl...n) existujú obojsmerné druhé komunikačné cesty (3) , a že niekoľko medzistaníc (SGl...n) má obojsmerné druhé komunikačné cesty (3), a že niekoľko medzistaníc (SGl...n) má priraďovacie prostriedky k samostatnej výstavbe siete (Nl).
    Zariadenie podľa nároku 18, j ú c e niekoľkých siete (Nl) sa tým, medzistaníc
    19.
    že si priraďovacie prostriedky (SGl...n) na samostatnú výstavbu sieťovú adresu a prístrojové priraďovacom prostriedku každej priraďujú adresy, pričom v každom
    20.
    21.
    22.
    medzistanice (SGx) sa počas inštalačného módu dá aktivovať počítadlo, priraďovacie prostriedky spolu navzájom porovnávajú svoje stavy počítadiel a priraďovací prostriedok s vyšším stavom počítadla priraďuje priraďovaciemu prostriedku s nižším stavom počítadla pre túto medzistanicu (SGx) sieťovú adresu a prístrojovú adresu, až postupne všetky medzistanice (SGl...n) siete (Nl) majú sieťovú adresu a jednoznačné prístrojové adresy.
    Zariadenie podľa jedného z nárokov 13 až
    19, vyznačujúce sa tým, že terminály zberu dát (PGxy) majú vysielač a medzistanice (SGx) a zberné miesto (1) má vysielač a prijímač na rádiový prenos dát.
    Zariadenie podľa jedného z nárokov 13 až
    20, vyznačujúce sa tým, že dáta medzi medzistanicami (SGx) a/alebo medzi medzistanicami (SGx) a zberným miestom (1) sa dajú viesť rádiovo a/alebo cez bus vedenia a/alebo cez koaxiálne vedenie.
    Použitie spôsobu podľa jedného z nárokov 1 až 12 alebo zariadenia podľa jedného z nárokov 13 až
    21, na zber dát o spotrebe decentralizovane usporiadaných meracích prístrojov v miestnostiach budov na meranie spotreby vody, plynu, tepla alebo podobne, v y z n a č u j ú ce sa tým, že merané dáta príslušných meracích prístrojov (PGxy) sa posielajú na medzistanice (SGx), umiestnené na poschodiach budovy a tieto sa odovzdávajú na centrálne zberné miesto dát (1) na centrálny odpočet dát o spotrebe.
    1/3
SK1168-2001A 2000-08-16 2001-08-13 Method and apparatus for acquiring data SK287938B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10040604A DE10040604A1 (de) 2000-08-16 2000-08-16 Verfahren und Vorrichtung zur Datenerfassung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK11682001A3 true SK11682001A3 (sk) 2002-09-10
SK287938B6 SK287938B6 (sk) 2012-05-03

Family

ID=7653004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1168-2001A SK287938B6 (sk) 2000-08-16 2001-08-13 Method and apparatus for acquiring data

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1180909B1 (sk)
AT (1) ATE465602T1 (sk)
CZ (1) CZ305362B6 (sk)
DE (2) DE10040604A1 (sk)
DK (1) DK1180909T3 (sk)
HR (1) HRP20010571B1 (sk)
SK (1) SK287938B6 (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7372818B2 (en) 2002-03-28 2008-05-13 General Motors Corporation Mobile vehicle quiescent cycle control method
EP1705461A1 (de) * 2005-03-23 2006-09-27 Bfw Werner Voelk Gmbh Erfassung von Verbrauchsdaten mithilfe von Verbrauchsdatenerfassungsvorrichtungen und Datensammelvorrichtungen
DE102009033553A1 (de) 2009-07-16 2011-01-20 Techem Energy Services Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Konfiguration eines Funknetzwerkes
DE102010047946A1 (de) 2010-10-08 2012-04-12 Metrona Wärmemesser Union Gmbh Verfahren zur Konfiguration eines Netzwerks von Netzknoten sowie Verfahren und Vorrichtungsanordnung zur Übermittlung von Verbrauchsdaten dezentral angeordneter Datenerfassungsgeräte
DE102017010135A1 (de) 2017-10-28 2019-05-02 Diehl Metering Systems Gmbh Verfahren zum Betrieb eines Verbrauchsdatenerfassungssystems sowie Verbrauchsdatenerfassungssystem
DE102017127241B4 (de) * 2017-11-20 2019-09-19 Qundis Gmbh Verbrauchswertsendeeinheit und Verfahren zu deren Betrieb, Verbrauchswertempfangseinheit und Verfahren zu deren Betrieb sowie Sender-Empfänger-Anordnung und Verfahren zu deren Betrieb
CN108845514B (zh) * 2018-07-09 2021-07-23 宁波三星医疗电气股份有限公司 基于链路检测的电表数据采集方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4225042C2 (de) * 1992-07-29 1996-10-17 Ziegler Horst Verfahren zum Übertragen von Verbrauchs-Meßdaten
DE19824471B4 (de) * 1998-05-30 2005-06-16 Ziegler, Horst, Prof. Dr. Verfahren zur Übertragung von Daten
DE19905316A1 (de) * 1999-02-09 2000-08-10 Horst Ziegler Datenübertragungssystem, insbesondere zur Verbrauchsdatenerfassung

Also Published As

Publication number Publication date
EP1180909A3 (de) 2007-04-25
ATE465602T1 (de) 2010-05-15
HRP20010571A2 (en) 2002-04-30
SK287938B6 (sk) 2012-05-03
DE10040604A1 (de) 2002-03-28
DK1180909T3 (da) 2010-08-16
EP1180909A2 (de) 2002-02-20
CZ305362B6 (cs) 2015-08-19
CZ20012892A3 (cs) 2002-07-17
EP1180909B1 (de) 2010-04-21
HRP20010571B1 (en) 2011-03-31
DE50115439D1 (de) 2010-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9612132B2 (en) Optimized data collection in a wireless fixed network metering system
US8792409B2 (en) Clearing redundant data in wireless mesh network
AU2010235877B2 (en) Packet acknowledgement for polled mesh network communications
JP7512531B2 (ja) 送変電設備のモノのインターネットにおけるノード設備の無線通信方法及びシステム
US8619609B2 (en) Mesh infrastructure utilizing priority repeaters and multiple transceivers
CN113724485B (zh) 一种快速密集信息采集方法
CN102598595A (zh) 在包括无电池ZigBee设备的网络中通信的方法及用于其的网络和设备
SK11682001A3 (sk) Spôsob a zariadenie na zber dát
CA2781351C (en) Synchronized communication for mesh connected transceiver
JP2014155133A (ja) ネットワークシステム及びネットワークシステムの通信方法
US20180160449A1 (en) Asynchronous ubiquitous protocol
JP2012070369A (ja) マルチホップ通信方法、マルチホップ通信システム、および通信端末
CA2717641A1 (en) Packet acknowledgment for polled mesh network communications
US20240236716A1 (en) Arrangement and method for operating a network infrastructure, method for operating a gateway, gateway, shared-usage tertiary infrastructure and method for applying a program logic of gateway software
JP2012253668A (ja) データ管理システム
JP2017130752A (ja) 子機及び通信システム

Legal Events

Date Code Title Description
PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: SIEMENS BUILDING TECHNOLOGIES ELECTRONIC GMBH,, DE

Free format text: FORMER OWNER: SIEMENS SCHWEIZ AG, ZUERICH, CH

Effective date: 20091118

Owner name: SIEMENS SCHWEIZ AG, ZUERICH, CH

Free format text: FORMER OWNER: SIEMENS BUILDING TECHNOLOGIES AG, ZUERICH, CH

Effective date: 20100422

TC4A Change of owner's name

Owner name: QUNDIS GMBH, MUEHLHAUSEN, DE

Effective date: 20100422

TE4A Change of owner's address

Owner name: QUNDIS GMBH, ERFURT, DE

Effective date: 20131211

MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20180813