SK1032018A3 - Stacionárny bicykel - Google Patents
Stacionárny bicykel Download PDFInfo
- Publication number
- SK1032018A3 SK1032018A3 SK103-2018A SK1032018A SK1032018A3 SK 1032018 A3 SK1032018 A3 SK 1032018A3 SK 1032018 A SK1032018 A SK 1032018A SK 1032018 A3 SK1032018 A3 SK 1032018A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- movable frame
- main frame
- frame
- drive wheel
- stationary bicycle
- Prior art date
Links
Landscapes
- Motorcycle And Bicycle Frame (AREA)
Abstract
Stacionárny bicykel pozostáva z hlavného rámu (1) vybaveného pohyblivým rámom (2), z hnacieho kolesa (3), zo zotrvačníka (7) vybaveného hnaným kolesom (4), aspoň z dvoch navádzacích kladiek (5), (6), zo záťažového člena (10) a z okružnej reťaze (8). Vratný úsek (82) a hnací úsek (81) okružnej reťaze (8) sú v závislosti od polohy pohyblivého rámu (2) dĺžkovo meniteľné. Poloha pohyblivého rámu (2) je závislá od veľkosti brzdiacej sily, veľkosti silového pôsobenia záťažového člena (10), pohybového stavu hnacieho kolesa (3) a pohybového stavu hnaného kolesa (4).
Description
Oblasť techniky
Výnálezom je stacionárny bicykel, ktoiý simuluje jazdu naieálnom bicykli pri stúpanído kopca.
Doterajší stav techniky
Súčasné stacionárne bicykle sú obvykle riešené tak, že hnacie koleso je pevne opatrené dvojicou ramien v uhlovom rozostupe 180° na koncoch opatrených pedálmi. Hnacie koleso je kinematický spriahnuté hnacím členom obvykle okružnou reťazou, s hnaným kolesom upevneným na zotrvačníku. Hnacie koleso opatrené pedálmi, môže byť so zotrvačníkom kinematický spriahnuté napríklad aj tak, že je kinematický spriahnuté okružnou reťazou s hnaným kolesom, upevneným na inom hnacom kolese v spoločnej osy otáčania, ktoré je následne inou okružnou reťazou kinematický spriahnuté s hnaným kolesom upevneným na zotrvačníku. Zotrvačník je obvykle riešený ako kotúč brzdený brzdiacou silou, riadenou brzdovou sústavou. Brzdová sústava je obvykle ovládaná manuálne, pričom brzdiaca sila je obvykle vyvodená aspoň jedným trecím elementom Brzdová sústava môže byť ovládaná aj automaticky, programovo vybavenou riadiacou jednotkou, ovládajúcou elektromagnetickú brzdiacu silu. Zotrvačník môže byť riešený aj ako rotor opatrený lopatkami rotujúci v tekutine ktorá mu kladie odpor. Do kinematickej väzby medzi hnacím kolesom a zotrvačníkom je u niektorých konštrukčných prevedení, zaradená jednosmerná spojka, takzvaná voľnobežka, ktorou je obvykle opatrené hnané koleso. Ak je hnané koleso pevne spriahnuté so zotrvačníkom bez použitia jednosmernej spojky, tak zotrvačník bude svoju pohybovú energiu odovzdávať do pedálov v momente, keď cvičiaci športovec zníži respektíve prestane do pedálov pôsobiť silou. U riešení s použitím jedno s mernej spojky sa v takýchto momentoch kinetická energia zotrvačníka na pedále neprenáša. Nevýhodou spomínaných riešení je, že simulujú len vodorovnú jazdu na reálnom bicykli a nedokážu simulovať brzdiaci účinok gravitačnej sily, prejavujúci sa pri stúpaní do kopca na reálnych bicykloch, pričom tento brzdiaci účinok, ovplyvňuje s ilov o dynamické pôsobenie dolných končatín do pedálov.
Podstata vynálezu
Uvedenú nevýhodu odstraňuje stacionárny bicykel obsahujúci rám, sedačku, dvojicu ramien opatrených pedálmi, hnacie koleso kinematický spriahnuté okružnou reťazou s hnaným kolesom, ktoré je aspoň jednosmerne kinematický spriahnuté so zotrvačníkom, brzdeným riadenou brzdiacou silou. Podstatné je, že v usporiadanej mechanickej sústave, pozostávajúcej z hlavného rámu, opatreného pohyblivým rámom, ďalej pozostávajúcej z hnacieho kolesa a zotrvačníka opatreného hnaným kolesom, aspoň dvoch navádzacích kladiek, záťažového člena a okružnej reťaze, sú vratný úsek a hnací úsek okružnej reťaze v závislosti od polohy pohyblivého rámu dĺžkové meniteľné, pričom poloha pohyblivého rámu je závislá od veľkosti brzdiacej sily, veľkosti silového pôsobenia záťažového člena, pohybového stavu hnacieho kolesa a pohybového stavu hnaného kolesa. Hnacím úsekom okružnej reťaze je ten úsek, ktorý prenáša krútiaci moment z hnacieho kolesa na hnané koleso a v zmysle zmeny svojej dĺžky je zaťažený záťažovým členom
Do podstaty patrí, ak hlavný rám je opatrený lineárnym vedením, ktoré je jeho pevnou súčasťou, na ktorom je posuvne uložený pohyblivý rám, ktorý je pevne opatrený hnacím kolesom a navádzacou kladkou, pričom hlavný rám je pevne opatrený navádzacou kladkou a zotrvačníkom s hnaným kolesom Záťažovým členom je pohyblivý rám so všetkými jemu prislúchajúcimi súčasťami, pričom hlavný rám je ustavený voči vodorovnej rovine v určitom uhle náklonu, napríklad tak, že je ustavený na stupňovitej podložke. Súčasťami prislúchajúcimi pohyblivému rámu sú napríklad sedačka, hnacie koleso, pedále, navádzacia kladka a podobne. Súčasťou tejto záťaže je aj športovec, keď prevádza cvičenie.
Je výhodné ak hlavný rám, je opatrený náklonovým zariadením
Je výhodné ak náklonovým zariadením je usporiadaná sústava pozostávajúca z prevodovky na vstupe opatrenej elektromotorom a výstupe opatrenej ozubeným hrebeňom, výsuvným koncomzapretým do podložky, ktorého motorické vysúvame a zasúvanie, mení sklon hlavného rámu.
Je taktiež výhodné ak náklonovým zariadením je usporiadaná sústava pozostávajúca z podložky, opatrenej vodiacou dráhou pre koleso, pevne upravené na pohyblivom ráme. Súčasťou náklonového zariadenia je čap pevne upravený v podložke, na ktorom je výkyvné uložený hlavný rám Vodiaca dráha môže mať charakter naklonenej roviny, alebo môže mať tvar krivky.
Do podstaty patrí a môže byť výhodné ak, v hlavnomráme je pod určitým uhlomvo či vodorovnej rovine, pevne upravené lineárne vedenie, na ktorom je posuvne uložený pohyblivý rám, ktorý je opatrený hnacimkolesom, zotrvačníkom s hnaným kolesom a pevnou vratnou kladkou, pričom navádzacia kladka prislúchajúca vratnému úseku okružnej reťaze, má charakter voľnej kladky a v posuvnom zmysle je lankom, navedeným pevnou vratnou kladkou, spriahnutá s hlavným rámom Navádzacia kladka, prislúchajúca hnaciemu úseku
S K103-2018 Α3 okružnej reťaze, je upevnená v hlavnom ráme. Záťažovým členom je pohyblivý rám, so všetkými jemu prislúchajúcimi súčasťami. Taktiež do tejto záťaže patrí aj športovec, keď prevádza cvičenie.
Do podstaty patrí a môže byť výhodné ak, hlavný rám je opatrený hnacím kolesom, pevnou navádzacou kladkou a lineárnym vedením, ktoré je jeho pevnou súčasťou, na ktoromje posuvne uložený pohyblivý ráma ktorý je pevne opatrený navádzacou kladkou a zotrvačníkom s hnaný m kole s o m Záťažovýmčlenomje ťažná pružina, jedným koncom upnutá k pohyblivému rámu a druhým koncom upnutá k hlavnému rámu, alebo k externej konštrukcii. Ako záťažový člen môže byť použité nataviteľné závažie, spriahnuté lankom s pohyblivým rámom, pričom lanko je vedené dvoma inými vodiacimi kladkami ktorými je opatrený hlavný rám, alebo externá konštrukcia.
Je výhodné ak hnacie koleso je opatrené bezpečnostnou brzdou, ktorá v prípade zošmyknutia sa nôh z pedálov, zabráni hnaciemu kolesu otáčať sa proti jeho zmyslu otáčania, čím sa predíde možnému zraneniu trénujúceho športovca. Bezpečnostná brzda môže byť vytvorená napríklad tak, že hnacie koleso, je pevne opatrené ozubeným kotúčom, s ozubením jednosmerného záberu, pričom záber je orientovaný opačne, ako je zmysel otáčania hnacieho kolesa. Na čape upevnenom na tom ráme, ktorý je týmto hnacím kolesom opatrený, je pevne výkyvné uložená západka, opatrená čapom, na ktoromje výkyvné uložená podpera, voľným koncom dosadnutánapodpemomprstenci, ktorým je ozubený kotúč pevne opatrený.
Môže byť výhodné, ak medzi hlavným rámom a pohyblivým rámom, je upravený blokovač pohybu s funkciou zablokovať, alebo vymedziť rozsah pohybu pohyblivého rámu, a tým uľahčiť nastupovanie a vystupovanie z prístroja, prípadne umožniť prevádzať cvičenie s takým s ilov o dynamický m priebehom, ako je tomu u súčasných prístrojov. Blokovačom môže byť napríklad kolík upravený na pohyblivom ráme, pričom v hlavnom ráme je aspoň jeden otvor, do ktorého sa blokovací kolik na základe príkazu športovca zasunie. Kolík môže byť ovládaný obvyklým spôsobom ovládačom z miesta cvičenia, napríklad mechanickou, alebo elektromechanickou sústavou.
Charakteristika účinku
Charakteristickým účinkom nového riešenia je, že športovec musí silou dolných končatín, pôsobiť do pedálov stacionárneho bicykla podľa vynálezu tak, že silovody namický priebeh prekonávania cvičebnej záťaže, simuluje silo vody namický priebeh silového pôsobenia do pedálov reálneho bicykla, počas stúpania do kopca.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr. 1 je z bočného pohľadu príkladne znázornený stacionárny bicykel, ustavený na stupňovitej podložie tak, že jeho lineárne vedenie je voči vodorovnej rovine v určitom uhle náklonu, záťažovýmčlenomje posuvne uložený pohyblivý rám, spoločne so všetkými súčasťami, ktorými je opatrený. Podložka nie je súčasťou prístroja.
Na obr. 2 je z bočného pohľadu príkladne znázornený stacionárny bicykel, opatrený náklonovýmzariadením, pozostávajúcim z prevodovky, na vstupe opatrenej elektromotorom a výstupe opatrenej ozubeným hrebeňom, výstupným koncom zapretým do neznázomenej podložky, na ktorej je prístroj ustavený aktoránieje súčasťou prístroja.
Na obr. 3 je z bočného pohľadu príkladne znázornený stacionárny bicykel, opatrený náklonovýmzariadením, pozostávajúcim z čapu upraveného v podložie, ktorá je súčasťou prístroja a ktorá je opatrená dráhou, určenou pre vedenie kolesa, upraveného na pohyblivom ráme.
Na obr. 4 je z bočného pohľadu príkladne znázornený stacionárny bicykel, ktorého hlavný rám je opatrený lineárnym vedením, upravenýmvoči vodorovnej rovine v určitom uhle náklonu.
Na obr. 5 je z bočného pohľadu príkladne znázornený stacionárny bicykel, opatrený ťažnou pružinou, ktorá je záťažovým členom
Na obr. 6 je príkladne znázornené usporiadanie bezpečnostnejbrzdy.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Stacionárny bicykel znázornený na obrázku 1, pozostáva z hlavného rámu 1, pevne opatreného lineárnym vedením 12. Na jednom konci je hlavný rám 1, pevne opatrený druhou navádzacou kladkou 5. Druhý koniec hlavného rámu 1, je pevne opatrený čapom 9, na ktoromje otočné uložený zotrvačník 7, pevne opatrený hnaným kolesom 4. Na lineárnom vedení 12, je posuvne uložený pohyblivý rám 2, neznázomenými lineárnymi ložskami, ktoré sú jeho pevnou súčasťou. Pohyblivý rám 2 je opatrený hnacímkolesom 3, opatreným dvoma ramenami 20 a 21, ktoré sú opatrené pedálmi 22 a 23. Pohyblivý rám2 je pevne opatrený prvou navádzacou kladkou 6 a v hornej časti sedačkou 19 a rukoväťou 13. Okružnou reťazou 8, v zmysle jej okružného pohybu, sú kinematický spriahnuté hnacie koleso 3, prvá navádzacia kladka 6, hnané koleso 4 a druhá navádzacia
S K103-2018 Α3 kladka 5. Stacionárny bicykel je opatrený brzdovou sústavou, ktorá pozostáva z ovládača 18, opatreného skrutkou 17, zatočenou v matici 16, ktorá je upevnená na pohyblivom ráme 2, pričom táto časť brzdovej sústavy je obvyklým spôsobom fúnkčne prepojená lanovodom 15 s neznázomenými čeľusťami, obvyklým spôsobom upravenými na hlavnom ráme 1, ktoré sú opatrené trecími elementmi 14. Lanovod 15, neznázomené čeľuste a trecie elementy 14, sú súčasťou brzdovej sústavy. Záťažovým členom 10, je pohyblivý rám 2 so všetkými súčasťami na ňom upevnenými.
Stacionárny bicykel znázornený na obrázku 2, pozostáva z hlavného rámu 1, pevne opatreného lineárnym vedením 12. Na jednom konci je hlavný rám 1, pevne opatrený druhou navádzacou kladkou 5. Druhý koniec hlavného rámu 1, je pevne opatrený čapom 9, na ktoromje otočné uložený zotrvačník 7, pevne opatrený hnaným kolesom 4. Na lineárnom vedení 12, je posuvne uložený pohyblivý rám 2, neznázomenými lineárnymi ložiskami, ktoré sú jeho pevnou súčasťou. Pohyblivý rám 2 je opatrený hnacímko lesom 3, opatreným dvoma ramenami 20 a 21, ktoré sú opatrené pedálmi 22 a 23. Pohyblivý rám 2 je pevne opatrený prvou navádzacou kladkou 6 a v hornej časti sedačkou 19 a rukoväťou 13. Okružnou reťazou 8, v zmysle jej okružného pohybu, sú kinematický spriahnuté hnacie koleso 3, prvá navádzacia kladka 6, hnané koleso 4 a druhá navádzacia kladka 5. Stacionárny bicykel je opatrený brzdovou sústavou, ktorá pozostáva z ovládača 18, opatreného skrutkou 17, zatočenou v matici 16, ktorá je upevnená na pohyblivom ráme 2, pričom táto časť brzdovej sústavy je obvyklým spôsobom fúnkčne prepojená lanovodom 15 s neznázomenými čeľusťami, obvyklým spôsobom upravenými na ráme 1, ktoré sú opatrené trecími elementmi 14. Lanovod 15, neznázomené čeľuste a trecie elementy 14, sú súčasťou brzdovej sústavy. Na konci hlavného rámu 1, ktorý prislúcha umiestneniu zotrvačníka 7, je hlavný rám 1, pevne opatrený náklonovým zariadením 30, ktoré pozostáva z prevodovky 27 na vstupe opatrenej elektromotorom 28 a výstupe opatrenej ozubeným hrebeňom 29. Náklonové zariadenie 30, je ovládateľné neznázomeným ovládačom, upraveným na rukoväti 13. Záťažovým členom 10, je pohyblivý rám 2 so všetkými súčasťami na ňom upevnenými.
Stacionárny bicykel znázornený na obrázku 3, pozostáva z hlavného rámu 1, pevne opatreného lineárnym vedením 12. Na jednom konci je hlavný rám 1, pevne opatrený druhou navádzacou kladkou 5. Druhý koniec hlavného rámu 1, je pevne opatrený čapom 9, na ktoromje otočné uložený zotrvačník 7, pevne opatrený hnaným kolesom 4. Na lineárnom vedení 12, je posuvne uložený pohyblivý rám 2, neznázomenými lineárnymi ložiskami, ktoré sú jeho pevnou súčasťou. Pohyblivý rám 2 je opatrený hnacímkolesom 3, opatreným dvoma ramenami 20 a 21, ktoré sú opatrené pedálmi 22 a 23. Pohyblivý rám 2 je pevne opatrený prvou navádzacou kladkou 6 a v hornej časti sedačkou 19 a rukoväťou 13. Okružnou reťazou 8, v zmysle jej okružného pohybu, sú kinematický spriahnuté hnacie koleso 3, prvá navádzacia kladka 6, hnané koleso 4 a druhá navádzacia kladka 5. Stacionárny bicykel je opatrený brzdovou sústavou, ktorá pozostáva z ovládača 18, opatreného skrutkou 17, zatočenou v matici 16, ktorá je upevnená na pohyblivom ráme 2, pričom táto časť brzdovej sústavy je obvyklým spôsobom fúnkčne prepojená lanovodom 15 s neznázomenými čeľusťami, obvyklýmspôsobom upravenými na hlavnom ráme 1, ktoré sú opatrené trecími elementmi 14. Lanovod 15, neznázomené čeľuste a trecie elementy 14, sú súčasťou brzdovej sústavy. Stacionárny bicykel je opatrený náklonovým zariadením 30, ktoré pozostáva z podložky 32, opatrenej vodiacou dráhou 31, ktorá má tvar krivky, na ktorej je dosadnuté koleso 34, upevnené na pohyblivom ráme 2. Podložia 32 je opatrená čapom 33, na ktoromje výkyvné uložený hlavný rám 1 tým koncom, ktorý prislúcha umiestneniu druhej navádzacej kladky 5. Záťažovým členom 10, je pohyblivý rám 2 so všetkými súčasťami na ňom upevnenými.
Stacionárny bicykel znázornený na obrázku 4, pozostáva z hlavného rámu 1, pevne opatreného druhou navádzacou kladkou 5 a lineárnym vedením 12. Lineárne vedenie 12, je voči vodorovnej rovine v hlavnom ráme 1 upravené v určitom náklone. Na lineárnom vedení 12, je posuvne uložený pohyblivý rám 2 neznázornenými lineárnymi ložiskami, ktoré sú jeho pevnou súčasťou. Pohyblivý rám 2 je v hornej časti opatrený sedačkou 19, rukoväťou 13 a v strednej oblasti čapom 9, na ktoromje uložený zotrvačník 7, pevne opatrený hnaným kolesom 4. Pohyblivý rám 2 je ďalej opatrený hnacím kolesom 3, opatreným dvojicou ramien 20 a 21, ktoré sú opatrené pedálmi 22 a 23. Pohyblivý rám 2 je ďalej pevne opatrený vratnou kladkou 25, ktorou je vedené lanko 26, jedným koncom upnuté k hlavnému rámu 1 a druhým koncom upnuté k domcu 24, opatreného navádzacou kladkou 6. Oknržnou reťazou 8, v zmysle jej oknržného pohybu, sú kinematický spriahnuté hnacie koleso 3, druhá navádzacia kladka 5, hnané koleso 4 a prvá navádzacia kladka 6. Stacionárny bicykel je opatrený brzdovou sústavou, ktorá pozostáva z ovládača 18, opatreného skrutkou 17, zatočenou v matici 16, ktorá je upevnená na pohyblivom ráme 2, pričom táto časť brzdovej sústavy je obvyklým spôsobom fúnkčne prepojená lanovodom 15 s neznázomenými čeľusťami, obvyklým spôsobom upravenými na pohyblivom ráme 2, ktoré sú opatrené trecími elementmi 14. Lanovod 15, neznázomené čeľuste a trecie elementy 14, sú súčasťou brzdovej sústavy. Záťažovým členom 10, je pohyblivý rám2 so všetkými súčasťami na ňom upevnenými.
Stacionárny bicykel znázornený na obrázku 5, pozostáva z hlavného rámu 1, pevne opatreného lineárnym vedením 12. Jeden koniec hlavného rámu 1, je pevne opatrený druhou navádzacou kladkou 5 a druhý koniec hlavného rámu 1 je opatrený hnacím kolesom 3, opatreným dvoma ramenami 20 a 21, ktoré sú opatrené pedálmi 22 a 23. Hlavný rám 1 je opatrený v hornej časti sedačkou 19 a rukoväťou 13. Na lineárnom vedení 12
S K103-2018 Α3 je posuvne uložený pohyblivý rám 2, neznázomenými lineárnymi ložiskami. Pohyblivý rám 2 je pevne opatrený prvou navádzacou kladkou 6 a čapom 9, na ktorom je uložený zotrvačník 7, pevne opatrený hnaným kolesom 4. Okružnou reťazou 8, v zmysle jej okružného pohybu, sú kinematický spriahnuté hnacie koleso 3, hnané koleso 4, prvá navádzacia kladka 6 a druhá navádzacia kladka 5. Záťažovým členom 10 je pružina 11, jedným koncom upnutá k hlavnému rámu 1 a druhým koncom upnutá k pohyblivému rámu 2. Stacionárny bicykel je opatrený brzdovou sústavou, ktorá pozostáva z ovládača 18, opatreného skrutkou 17, zatočenou v matici 16, ktorá je upevnená na hlavnom ráme 1, pričom táto časť brzdovej sústavy je obvyklým spôsobom fúnkčne prepojená lanovodom 15 s neznázomenými čeľusťami, obvyklým spôsobom upravenými na pohyblivom ráme 2, ktoré sú opatrené trecími elementmi 14. Lanovod 15, neznázomené čeľuste a trecie elementy 14, sú súčasťou brzdovej sústavy.
Na obrázku 6, je znázornená bezpečnostná brzda 35, pozostávajúca z ozubeného kotúča 37, pevne upraveného na hnacom kolese 3, upravenom na hlavnom ráme 1. Ozubený kotúč 37 je opatrený ozubením jednosmerného zábem, pričom záber je orientovaný, proti zmyslu otáčania hnacieho kolesa 3. Hlavný rám 1, je opatrený čapom 40, na ktorom je pevne výkyvné uložená západka 41, opatrená Capom 39, na ktorom je pevne výkyvné uložená podpera 38, voľným koncom dosadnutá na podpernom prstenci 36, ktorým je ozubený kotúč 37, pevne opatrený. Voľný koniec podpery 38, má možnosť výkyvu z polohy zvislej, proti zmyslu otáčania hnacieho kolesa 3.
Činnosť a použitie stacionárneho bicykla znázorneného na obrázku 1, je nasledovná. Športovec uchopí rukami rukoväť 13, jednou nohou si stúpne na niektorý z pedálov 22, 23, potom sa posadí na sedačku 19 a jednou rukou otáča ovládačom 18 tak, že úroveň brzdiacej sily, brzdovej sústavy nastaví na nulovú úroveň tým, že trecie elementy 14, uvoľnia zotrvačník 7. Potom v smere pohybu hodinových ručičiek, striedavo dolnými končatinami pôsobí silou do pedálov 22, 23. V dôsledku toho sa v tom istom smere otáča hnacie koleso 3, ktoré prostredníctvom okružnej reťaze 8, prenáša krútiaci moment na hnané koleso 4, a tým aj na zotrvačník 7, ktoré sa v dôsledku toho otáčajú, aj s navádzacími kladkami 5, 6, pričom prvá navádzacia kladka 6, sa otáča opačne ako hnacie koleso 3. Tým, že stacionárny bicykel je ustavený na stupňovitej podložke v určitom uhle náklonu voči vodorovnej rovine, tak pohyblivý ram2je dôsledkompôsobenia gravitačnej sily, dosadnutý na vystupujúcej časti ľavej strany hlavného rámu 1. Pre pohyblivý rám2 je táto strana východiskovou polohou. Súčasťou tiažovej sily pohyblivého rámu 2, je aj tiažová sila športovca, konajúceho cvičenie. Opačným otáčaním ovládača 18 si športovec začne zvyšovať tréningové zaťaženie tým, že začne zvyšovať veľkosť brzdiacej sily. Keď brzdiaca sila, dosiahne vyššiu úroveň, ako je úroveň silového pôsobenia tiažovej sily pohyblivého rámu 2, v zmysle jeho posuvu, so smerovou orientáciou do východiskovej polohy, tak pohyb livý rám 2 sa začne posúvať na pravú stranu hlavného rámu 1 a zaprie sa do jeho vystupujúcej časti, pričom tiažová sila pohyblivého rámu 2, bude pôsobiť na hnacie koleso 3,_proti zmyslu jeho otáčania. Ak športovec má tendenciu v určitom momente využiť zotrvačnosť zotrvačníka 7 a v dôsledku toho znížiť respektíve prestať silové pôsobiť do toho z pedálov 22, 23, ktoiýmprave prenáša svoju silu, tak tiažová sila, ktorá ťahá pohyblivý rám 2 do východiskovej polohy, udržuje príslušnú dolnú končatinu v silovom pôsobení. Keď sa zmenou polohy pohyblivého rámu 2, hnací úsek 81 okružnej reťaze 8 skracuje, tak jej vratný úsek 82 sa predlžuje a naopak.
Činnosť a použitie stacionárneho bicykla znázorneného na obrázku 2, je nasledovná. Športovec uchopí rukami rukoväť 13, jednou nohou si stúpne na niektorý z pedálov 22, 23, potom sa posadí na sedačku 19 a jednou rukou otáča ovládačom 18 tak, že úroveň brzdiacej sily, brzdovej sústavy nastaví na nulovú úroveň tým, že trecie elementy 14, uvoľnia zotrvačník 7. Potom v smere hodinových ručičiek, striedavo dolnými končatinami pôsobí silou do pedálov 22,_23. V dôsledku toho sa v tom istom smere otáča hnacie koleso 3, ktoré prostredníctvom okružnej reťaze 8, prenáša krútiaci moment na hnané koleso 4, a tým aj na zotrvačník 7, ktoré sa v dôsledku toho otáčajú, aj s navádzacími kladkami 5, 6, pričom prvá navádzacia kladka 6, sa otáča opačne ako hnacie koleso 3. Tým, že ozubený hrebeň 29 je vysunutý, tak lineárne vedenie 12 je voči vodorovnej rovine v náklone a pohyblivý rám 2 je dôsledkompôsobenia tiažovej sily, dosadnutý na vystupujúcej časti ľavej strany hlavného rámu 1. Pre pohyblivý rám 2 je táto strana hlavného rámu 1 východiskovou polohou. Súčasťou tiažovej sily pohyblivého rámu 2 je aj tiažová sila športovca, konajúceho cvičenie. Opačným otáčaním ovládača 18 si športovec začne zvyšovať tréningové zaťaženie tým, že začne zvyšovať veľkosť brzdiacej sily. Keď brzdiaca sila, dosiahne vyššiu úroveň, ako je úroveň silového pôsobenia tiažovej sily pohyblivého rámu 2, v zmysle jeho posuvu, so smerovou orientáciou do východiskovej polohy, tak pohyblivý rám 2 sa začne posúvať na pravú stranu hlavného rámu 1 a zaprie sa do jeho vystupujúcej časti, pričom tiažová sila pohyblivého rámu 2, bude pôsobiť na hnacie koleso 3, proti zmyslu jeho otáčania. Ak športovec má tendenciu v určitom momente využiť zotrvačnosť zotrvačníka 7 a v dôsledku toho znížiť respektíve prestať silové pôsobiť do toho z pedálov 22, 23, ktoiýmprave prenáša svoju silu, tak tiažová sila, ktorá ťahá pohyblivý rám 2 do východiskovej polohy, udržuje príslušnú dolnú končatinu v silovom pôsobení. Keď sa zmenou polohy pohyblivého rámu 2, hnací úsek 81 okružnej reťaze 8 skracuje, tak jej vratný úsek 82 sa predlžuje a naopak. Neznázomeným ovládačom umiestneným na rukoväti 13, môže športovec dať príkaz elektromotora 28, ktoiý prostredníctvom prevodovky 27 viac zasunie, alebo vysunie ozubený hrebeň 29 a upraví
S K103-2018 Α3 tak sklon hlavného rámu 1, a tým upraví aj veľkosť silového pôsobenia tiažovej sily, pohyblivého rámu 2, v zmysle jeho posuvua v spojitostis touto zmenou siupravíaj veľkosť brzdiacej sily.
Činnosť a použitie stacionárneho bicykla znázorneného na obrázku 3, je nasledovná. Športovec uchopí rukami rukoväť 13, jednou nohou si stúpne na niektoiý z pedálov 22, 23, potom sa posadí na sedačku 19 a jednou rukou otáča ovládačom 18 tak, že úroveň brzdiacej sily, brzdovej sústavy nastaví na určitú úroveň tým, že trecie elementy 14, zvýšia, alebo znížia prítlak na zotrvačník 7. Potomv smere hodinových ručičiek, striedavo dolnými končatinami pôsobí silou do pedálov 22, 23. V dôsledku toho sa v tom istom smere začne otáčať hnacie koleso 3. Okružnou reťazou 8, sa prenáša krútiaci moment na hnané koleso 4, a tým aj na zotrvačník 7. Dokiaľ je pohyblivý rám 2 vo východiskovej polohe, tak lineárne vedenie 12, je vo vodorovnej polohe. Tým, že zotrvačník 7 je brzdený, okružná reťaz 8 nebude konať okružný pohyb, ale začne sa posúvať pohyblivý rám 2 z východiskovej polohy, to znamená z ľavej strany hlavného rámu 1 k pravej strane hlavného rámu 1, pričom prvá navádzacia kladka 6, sa otáča opačne ako hnacie koleso 3. Tým, že koleso 34, sa počas posúvania pohyblivého rámu 2, po lineárnom vedení 12, odvaľuje po zakrivenej vodiacej dráhe 31, dochádza k zmene náklonu hlavného rámu 1, mení sa náklon lineárneho vedenia 12 a dochádza k nárastu silového pôsobenia tiažovej sily pohyblivého rámu 2, v zmysle jeho posuvu, so smerovou orientáciou do východiskovej polohy. Keď sa veľkosť silového pôsobenia tiažovej sily pohyblivého rámu 2, dostane do rovnovážneho stavu s brzdiacou silou, prestane sa pohyblivý rám 2 posúvať k pravej strane hlavného rámu 1, okružná reťaz 8 začne konať okružný pohyb, začne sa otáčať hnané koleso 4 so zotrvačníkom7 a druhou navádzacou kladkou 5. Súčasťou tiažovej sily pohyblivého rámu 2, je aj tiažová sila športovca, konajúceho cvičenie, pričom výsledná tiažová sila, bude pôsobiť na hnacie koleso 3, proti zmyslu jeho otáčania. Ak športovec má tendenciu v určitom momente využiť zotrvačnosť zotrvačníka 7 a v dôsledku toho znížiť respektíve prestať silové pôsobiť do toho z pedálov 22, 23, ktorým práve prenáša svoju silu, tak tiažová sila, ktorá ťahá pohyblivý rám 2 do východiskovej polohy, udržuje príslušnú dolnú končatinu v silovompôsobení. Keď sa zmenou polohy pohyblivého rámu 2, hnací úsek 81_okružnej reťaze 8 skracuje, tak jej vratný úsek 82 sa predlžuje a naopak.
Činnosť a použitie stacionárneho bicykla znázorneného na obrázku 4, je nasledovná. Športovec uchopí rukami rukoväť 13, jednou nohou si stúpne na niektorý z pedálov 22, 23, potom sa posadí na sedačku 19 a jednou rukou otáča ovládačom 18 tak, že úroveň brzdiacej sily, brzdovej sústavy nastaví na nulovú úroveň tým, že trecie elementy 14, uvoľnia zotrvačník 7. Potom v smere hodinových ručičiek, striedavo dolnými končatinami pôsobí silou do pedálov 22, 23. V dôsledku toho sa v tom istom smere otáča hnacie koleso 3, ktoré prostredníctvom okružnej reťaze 8, prenáša krútiaci moment na hnané koleso 4, a tým aj na zotrvačník 7, ktoré sa v dôsledku toho otáčajú, aj s navádzacími kladkami 5, 6. Hnané koleso 4 a zotrvačník 7 sa otáčajú proti smeru hodinových ručičiek. Tým, že lineárne vedenie 12 je voči vodorovnej rovine upravené v určitom uhle náklonu, tak pohyblivý rám 2 je dôsledkom pôsobenia tiažovej sily, dosadnutý na vystupujúcej časti ľavej strany hlavného rámu 1, pričom pre pohyblivý rám 2 je táto strana východiskovou polohou. Súčasťou tiažovej sily pohyblivého rámu 2, je aj tiažová sila športovca, konajúceho cvičenie. Opačným otáčaním ovládača 18 si športovec začne zvyšovať tréningové zaťaženie tým, že začne zvyšovať veľkosť brzdiacej sily. Keď brzdiaca sila dosiahne vyššiu úroveň ako je úroveň silového pôsobenia tiažovej sily pohyblivého rámu 2, v zmysle jeho posuvu, so smerovou orientáciou do východiskovej polohy, tak pohyblivý rám 2 sa začne posúvať na pravú stranu hlavného rámu 1 a zaprie sa do jeho vystupujúcej časti, pričom tiažová sila pohyblivého rámu 2, bude pôsobiť na hnacie koleso 3, proti zmyslu jeho otáčania. Tým, že prvá navádzacia kladka 6, je lankom 26, navedeným cez vratnú kladku 25 upnutá k hlavnému rámu 1, prvá navádzacia kladka 6 počas posúvania pohyblivého rámu 2 mení svoju polohu voči hlavnému rámu 1 a taktiež voči pohyblivému rámu 2. Keď sa zmenou polohy pohyblivého rámu 2, hnací úsek 81 okružnej reťaze 8 skracuje, tak jej vratný úsek 82 sa predlžuje a naopak. Ak športovec má tendenciu v určitom momente využiť zotrvačnosť zotrvačníka 7 a v dôsledku toho znížiť respektíve prestať silové pôsobiť do toho zpedálov 22,23, ktorýmpráve prenáša svoju silu, tak tiažová sila, ktorá ťahá pohyblivý rám 2 do východiskovej polohy, udržuje príslušnú dolnú končatinu v silovom pôsobení.
Činnosť a použitie stacionárneho bicykla znázorneného na obrázku 5, je nasledovná. Športovec uchopí rukami rukoväť 13, jednou nohou si stúpne na niektorý z pedálov 22, 23, potom sa posadí na sedačku 19 a jednou rukou otáča ovládačom 18 tak, že úroveň brzdiacej sily, brzdovej sústavy nastaví na určitú úroveň tým, že trecie elementy 14, zvýšia, alebo znížia prítlak na zotrvačník 7. Potomv smere hodinových ručičiek, striedavo dolnými končatinami pôsobí silou do pedálov 22, 23. V dôsledku toho sa v tom istom smere začne otáčať hnacie koleso 3 a druhá navádzacia kladka 5. Okružnou reťazou 8, sa prenáša krútiaci moment na hnané koleso 4, a tým aj na zotrvačník 7. Tým, že zotrvačník 7 je brzdený, nebude sa otáčať, ale začne sa posúvať pohyblivý rám 2 z východiskovej polohy, to znamená z pravej strany hlavného rámu 1 k ľavej strane hlavného rámu 1, pričom sa nebude otáčať ani prvá navádzacia kladka 6. Počas posúvania pohyblivého rámu 2, dochádza k naťahovaniu, a tým aj nárastu silového pôsobenia pružiny 11, ktorá svojim silovým účinkom ťahá pohyblivý rám 2, späť do východiskovej polohy, pričom silový účinok pružiny 11, pôsobí na hnacie koleso 3, proti zmy slu jeho otáčania. Keď veľkosť silového pôsobenia pružiny 11, dosiahne úroveň brzdiacej si6
S K103-2018 Α3 ly, prestane sa pohyblivý rám 2 posúvať k ľavej strane hlavného rámu 1, začne sa otáčať hnané koleso 4 so zotrvačníkom 7 a prvou navádzacou kladkou 6, pričom prvá navádzacia kladka 6, sa otáča opačne ako hnacie koleso 3. Ak športovec má tendenciu v určitom momente využiť zotrvačnosť zotrvačníka 7 a v dôsledku toho znížiť respektíve prestať silové pôsobiť do toho z pedálov 22, 23, ktorým práve prenáša svoju silu, tak pružina 11, ťahajúca svojou silou pohyblivý rám 2 do východiskovej polohy, udržuje príslušnú dolnú končatinu v silovom pôsobení. Keď sa zmenou polohy pohyblivého rámu 2, hnací úsek 81 okružnej reťaze 8 skracuje, tak jej vratný úsek 82 sa predlžuje a naopak.
Činnosť a použitie bezpečnostnej brzdy znázornenej na obrázku 6, je nasledovná. Podpera 38, je v zvislej polohe, podopiera a udržuje voľný koniec západky 41, nadvihnutý nad ozubením ozubeného kotúča 37 tým, že je voľným koncom zapretá do podperného prstenca 36. Západka 41, v tejto polohe nebráni otáčaniu hnacieho kolesa 3 v zmysle jeho otáčania. Podperný prstenec 36, tým, že sa otáča spolu s hnacím kolesom 3 a ozubeným kotúčom 37, udržuje podperu 38 v zvislej polohe. V momente zošmyknutia sa tej dolnej končatiny, ktorá práve pôsobí silou do niektorého z pedálov 22, 23, hnacie koleso 3 sa začne nekontrolovane otáčať opačným smerom Dôsledkom toho sa podpera 38 na čape 39 vychýli, západka 41 účinkom tiažovej sily sa vychýli na čape 40, voľným koncom zapadne do ozubenia ozubeného kotúča 37 a otáčanie hnacieho kolesa 3 zastaví. Keď sa hnacie koleso 3, začne otáčať v zmysle svojho otáčania, ozubenie ozubeného kotúča 37 tým, že je jednosmerného záberu, nadvihne západku 41,_ktorú následne do polohy, v ktorej bola na začiatku, nastaví podpera 38, ktorú do zvislej polohy nastaví podperný prstenec 36 účinkom trenia, medzi ním a voľným koncom podpery 38.
Priemyselná využiteľnosť
Stacionárny bicykel je možné priemyselne vyrábať pre potreby kondičného, rehabilitačného a vrcholového tréningu športovcov. Riešenie je možné aplikovať na všetky prístroje, ktoré obsahujú hnacie koleso, kinematický spriahnuté hnacím členom s hnaným kolesom, ktoré je kinematický spriahnuté s brzdeným zotrvačníkom
Claims (9)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Stacionárny bicykel obsahujúci rám, sedačku, dvojicu ramien opatrených pedálmi, hnacie koleso (3) kinematický spriahnuté okružnou reťazou s hnaným kolesom (4), ktoré je aspoň jednosmerne kinematický spriahnuté so zotrvačníkom (7), brzdeným riadenou brzdiacou silou, vyznačujúci sa tým, že je tvorený usporiadanou mechanickou sústavou, pozostávajúcou z hlavného rámu (1), opatreného pohyblivým rámom (2), z hnacieho kolesa (3), zo zotrvačníka (7) opatreného hnaným kolesom (4), z aspoň dvoch navádzacích kladiek (5), (6), zo záťažového člena (10) a z okružnej reťaze (8), kde vratný úsek (82) a hnací úsek (81) okružnej reťaze (8) sú v závislosti od polohy pohyblivého rámu (2) dĺžkovo meniteľné, pričom poloha pohyblivého rámu (2) je závislá od veľkosti brzdiacej sily, veľkosti silového pôsobenia záťažového člena (10), pohybového stavu hnacieho kolesa (3) a pohybového stavu hnaného kolesa (4).
- 2. Stacionárny bicykel podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že hlavný rám (1) je opatrený lineárnym vedením (12), na ktorom je pohyblivý rám (2) uložený posuvne a je pevne opatrený hnacímkolesom (3) a prvou navádzacou kladkou (6), pričom hlavný rám (1) je pevne opatrený druhou navádzacou kladkou (5) a zotrvačníkom (7) s hnaným kolesom (4), kde záťažovým členom (10) je pohyblivý rám (2), so všetkými jemu prislúchajúcimi súčasťami, pričom hlavný rám (1) je vo funkčnom stave voči vodorovnej rovine ustavený v náklone.
- 3. Stacionárny bicykel podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že hlavný rám (1) je opatrený náklonovým zariadením (30).
- 4. Stacionárny bicykel podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že náklonovým zariadením (30) je sústava pozostávajúca z prevodovky (27) na vstupe opatrenej elektromotorom (28) a výstupe opatrenej ozubeným hrebeňom(29).
- 5. Stacionárny bicykel podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že náklonovým zariadením (30) je sústava pozostávajúca z podložky (32), opatrenej vodiacou dráhou (31) pre koleso (34), ktoré je pevne upravené na pohyblivom ráme (2) a z čapu (33), pevne upraveného v podložke (32), na ktorom je výkyvné uložený hlavný rám (1).
- 6. Stacionárny bicykel podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, žev hlavnom ráme (1) je v určitom uhle s vodorovnou rovinou, upravené lineárne vedenie (12), naktoromje posuvne uložený pohyblivý rám (2), opatrený hnacím kolesom (3), zotrvačníkom (7) s hnaným kolesom (4) a pevnou vratnou kladkou (25), kde prvá navádzacia kladka (6) má charakter voľnej kladky a v posuvnom zmysle je lankom (26), navedeným vratnou kladkou (25), spriahnutá s hlavným rámom (1), druhá navádzacia kladka (5) je upevnená v hlavnom ráme (1), záťažovým členom (10) je pohyblivý rám (2) so všetkými jemu prislúchajúcimi súčasťami.
- 7. Stacionárny bicykel podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že hlavný rám (1) je opatrený hnacím kolesom (3), pevnou druhou navádzacou kladkou (5) a lineárnym vedením (12), na ktorom je posuvne uložený pohyblivý rám (2), pevne opatrený prvou navádzacou kladkou (6) a zotrvačníkom (7) s hnaným kolesom (4), záťažovým členom (10) je ťažná pružina (11), jedným koncom upnutá k hlavnému rámu (1) a druhým koncom upnuták pohyblivému rámu (2).
- 8. Stacionárny bicykel podľa nároku 2, 6, a 7, vyznačujúci sa tým, že hnacie koleso (3), je opatrené bezpečnostnou brzdou (35).
- 9. Stacionárny bicykel podľa nároku 2, 5, 6, a 7, vyznačujúci sa tým, že medzi hlavným rámom (1) a pohyblivým rámom (2) je upravený neznázomený blokovač pohybu pohyblivého rámu (2).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK103-2018A SK1032018A3 (sk) | 2018-09-19 | 2018-09-19 | Stacionárny bicykel |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK103-2018A SK1032018A3 (sk) | 2018-09-19 | 2018-09-19 | Stacionárny bicykel |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK1032018A3 true SK1032018A3 (sk) | 2020-04-02 |
Family
ID=69957702
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK103-2018A SK1032018A3 (sk) | 2018-09-19 | 2018-09-19 | Stacionárny bicykel |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK1032018A3 (sk) |
-
2018
- 2018-09-19 SK SK103-2018A patent/SK1032018A3/sk unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US8025608B2 (en) | Continuous rope pulling exercise apparatus | |
US8926474B2 (en) | Endless belt arm exercise device with braking mechanism | |
US4138106A (en) | Weight training apparatus | |
US9016435B2 (en) | Line dispensing device with eddy current braking for use with climbing and evacuation | |
US7601105B1 (en) | Cable crossover exercise apparatus with lateral arm movement | |
US7966941B1 (en) | Rider controlled zip line trolley brake | |
EP2977086B1 (en) | Curved treadmill | |
US6835167B2 (en) | Speed-controlled exercise method and apparatus | |
US5007631A (en) | Structure of climbing exerciser with a counter-weight freewheel mechanism | |
US8021285B2 (en) | Endless cord exercise machine with rotary viscous dampers | |
US8162802B2 (en) | Method and tool for exercising muscles | |
US8096385B2 (en) | Belayer/descender safety device | |
US20070142176A1 (en) | Self-regulating endless climbing wall | |
US7811204B2 (en) | Assisted rope climbing apparatus | |
WO1996041658A2 (en) | Jamming device for rope and alike | |
US9272179B2 (en) | Tension systems and methods of use | |
US7018323B1 (en) | Rope climbing apparatus | |
WO2009011921A1 (en) | Personal escape device and methods for using same | |
US20200069993A1 (en) | Exercising device | |
US4114726A (en) | Fire escape devices | |
US20190175972A1 (en) | Isokinetic Rope Climbing Method and Machine | |
SK1032018A3 (sk) | Stacionárny bicykel | |
RU2308305C2 (ru) | Спусковое устройство | |
CN217708683U (zh) | 一种新型升降装置 | |
SK1022018A3 (sk) | Stacionárny bicykel |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FB9A | Suspension of patent application procedure |