SI9600008A - Ventilski zamašek - Google Patents

Ventilski zamašek Download PDF

Info

Publication number
SI9600008A
SI9600008A SI9600008A SI9600008A SI9600008A SI 9600008 A SI9600008 A SI 9600008A SI 9600008 A SI9600008 A SI 9600008A SI 9600008 A SI9600008 A SI 9600008A SI 9600008 A SI9600008 A SI 9600008A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
valve
groove
stopper according
seal
valve stopper
Prior art date
Application number
SI9600008A
Other languages
English (en)
Inventor
Milan Naterer
Antonio Sipic
Original Assignee
Milan Naterer
Antonio Sipic
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Naterer, Antonio Sipic filed Critical Milan Naterer
Priority to SI9600008A priority Critical patent/SI9600008A/sl
Publication of SI9600008A publication Critical patent/SI9600008A/sl

Links

Landscapes

  • Gas Exhaust Devices For Batteries (AREA)

Description

VENTILSKI ZAMAŠEK
Int.Cl.: F16K(17/00,17/19,17/28,17/42)
Predloženi izum se nanaša na ventilski zamašek, ki ima namen odvajanja nadtlakov ( v nadaljevanju kritični tlaki, ki nastanejo z različnimi kemijskimi ali drugimi procesi medijev v posodah ) iz hermetično zaprtih posod, v katerih lahko nastanejo kritični tlaki, ki bi z njihovim naraščanjem lahko povzročili nevarnost za okolje, v katerem so instalirane posode ali nevarnost za sam medij v posodi.
Z opisanim izumom je rešen problem varnega odvajanja kritičnih tlakov iz hermetično zaprtih posod, v katerih se nahajajo absorbirajoči elektroliti ali drugi mediji na katere lahko negativno vplivajo tako povečani tlaki. Hkrati pa z izpuščanjem teh tlakov sestavine (medij) v posodah ne smejo imeti stika s kisikom iz ozračja, kateri lahko povzroči spremembo procesa ali stanja omenjenih sestavin.
Problem, ki ga rešuje ventilski zamašek po izumu, se kaže predvsem v naslednjih izboljšanih lastnostih glede na dosedaj splošno znane tehnične rešitve, ki se pojavljajo na tržišču ali so znane iz splošne tehnične literature.
Tri osnovne rešitve po izumu se vpadjivo kažejo kot izboljšanje funkcijskih lastnosti, izdelovalno tehničnih in materialno tehničnih. To nam omogoča elegantna konstrukcijsko tehnološka rešitev zamaška (ventila), ki se kaže v enostavni montaži in demontaži čepa, v sigurnemu in zanesljivemu tesnjenju, v sigurni in zanesljivi ventilaciji plinov znotraj baterije, v sigurnem in zanesljivem preprečevanju vdora zraka iz okolice v baterijo.
Strokovnjaku z obravnavanega področja tehnike je znano, da pravilno odvajanje kritičnih tlakov iz hermetično zaprtih posod in istočasno preprečevanje vdora zunanjega zraka v posodo dosedaj ni bilo tehnično zanesljivo rešeno. Vedno so se pojavljale nezanesljive rešitve glede tesnjenja na zunanjo atmosfero ali glede samega postopka vgradnje podobnih ventilov na posodo.Vsi dosedanji sistemi so bili izvedbeno usmerjeni na princip lepljenja čepa v odgovarjajoče utore na pokrovih ali so koncipirani na principu zatikanja, kar onemogoča enostavno odpiranje posod. Obstajajo še druge rešitve odvajanja kritičnih tlakov iz hermetično zaprtih baterij, ki se funkcijsko ali konstrukcijsko razlikujejo od našega ventila tako, da se odaljujejo od stanja tehnike naše rešitve in s tem, takšni kot so, za naše področje obrambe niso bistveni. Pomembna je razlika v izvedbi ventilskega dela čepa tako, da obstoječi sistemi niso varovani proti zdrsavanju ventilskega prstana in proti nevarnosti nepravilne nastavitve ventilskega prstana. Posledica je nehermetično zapiranje baterije.
Analiza rešitve iz stanja tehnike je pokazala, daje rešitev z diametralnimi luknjami,ki povezujejo notranjost baterije in zunanjega okolja, ter konstrukcijsko rešitvijo utora, v katerem se zbirajo male količine kritičnega tlaka, ter z enakomerno porazdelitvijo sil tlaka ( plinov ) prihajajočih iz baterij na tesnilo utora, je značilno po tem, daje doseženo raztezanje tesnila, ki nam omogoča enakomerno odzračevanje s hkratno preprečitvijo prihajanja kisika v notr tanjost posode.
Na osnovi ugotovljenega stanja tehnike in izvedenih poizkusov smo potrdili določene prednosti diametralne postavitve dveh odzračevalnih tunelov (lukenj) v utor ventilskega prstana ter s pravilno konstrukcijsko-tehnološko rešitvijo oblike ventilskega zamaška v izumu združili pozitivne lastnosti ene in druge rešitve s ciljem ustvariti popolno odvajanje kritičnih tlakoviz hermetično zaprtih posod, enostavno vgradnjo ventila ( montaža in demontaža čepa je enostavna in brez poškodovanja), zanesljivo in sigurno nastavitev ventilskega prstana brez možnosti zdrsavanja ali napačne nastavitve v času delovanja.
Za rešitev naloge je ventilski zamašek po izumu značilen po značilnostih iz prvega patentnega zahtevka, torej: ventilski zamašek je zasnovan s (po sebi znanim) pravokotnim presekom, pri čemer se kritični tlaki iz hermetično zaprtih posod (baterij) odvajajo skozi notranjo odprtino ventila, nato prihajajo do dveh diametralnih tunelov (lukenj) in skozi njih prihajajo v obročast utor ventilskega prstana, pri tem se v utoru ustvarja nadtlak, ki razširja tesnilo in tako med tesnilom in glavo ventila uhaja v atmosfero ali kakšen drug zbirnik plinov v primeru, če so v posodah strupene kemikalije.
Za dosego optimalnega odvajanja kritičnih tlakov s poudarkom na enakomerni porazdelitvi pritiskov na notranjo steno tesnila ventilskega prstana so primerne izvedbe odzračevalnih lukenj v dvodiametralni ali večkotni izvedbi.
Izum bo opisan na izvedbenem primeru in slikah, ki prikazujejo: sl. 1 Ventilski zamašek pogled v narisu, sl.2 Ventilski zamašek vzdolžni prerez, sl.3 Ventilski zamašek pogled v tlorisu, sl.4 Izsek prereza sl.3 predstavljajoč izstop kritičnega tlaka skozi tunela 7, sl.5 Tesnilo ventilskega prstana v narisu in tlorisu, sl.6 in 7 Tesnili ventilskega zamaška (O-ring tesnili) v tlorisu in narisu.
Skica sl.l ponazarja ventilski zamašek v narisu brez sestavov, ki so v funkciji tesnenja in je koncipiran tako, daje izdelan iz enega komada tela ventila 1, z naslednjimi zunanjimi konstrukcijskimi rešitvami: spodnji del ventila je izveden v cevasti obliki z zunanjim navojem 2, ki služi za mehansko povezovanje z baterijo, ki ni prikazana v skici. Prehod med navojem 2 in prirobnico 3, v kateri je urezan utor 4, je izveden z okroglo (prstanasto) vdolbino 5 , ki ima isto funkcijo kot utor 4 , da se v njih namestita tesnili 4.1 in 5.1 s slik 6 in 7. Prirobnica 3 predstavlja prečno središčnico ventila, iz katere v zgornjem delu izhaja šesterokotni nastavek 9, ki je konstrukcijske rešitve, da odgovarja standardiziranemu ključu za montažo. Glava čepa 6 ( v spodnjem deluje izvedena iz šesterokotnega nastavka 9) je oblikovno rešena kot prstan, ki ima na sredini urezan utor ventilskega prstana 12, v katerem sta v smeri dveh zaščitnih jezičkov 13 (ti so v funkciji preprečitve zdrsavanja ventilskega tesnila 8 ) izvrtani diametralni izvrtini centralnega odzračevalnega utora 7, ki je povezan z notranjo luknjo (tunelom) ventila 7.1, prikazana na slikah 1. 2 .3 in 4. Takšna povezava omogoča prehod kritičnih tlakovdo ventilskega tesnila 8 . Ventilsko tesnilo 8 je iz posebnih tesnilnih snovi, ki omogočajo sproščanje (ventilacijo) nastalih plinov znotraj hermetično zaprte posode pri nadpritisku do 100 mbarov. Prav tako pa onemogoča pri normalnem stanju vdor zraka iz okolice v zaprto posodo skozi centralne odzračevalne tunele 7 in 7.1. Zdrsavanje ventilskega tesnila 8 preprečujeta dva jezička 13 , ki koncipirana v zgornjem delu glave ter njuna nevidna sredica seka utor 14 pod kotom 90° na zgornjem ravnem delu ventila. Utor 14 je namenjen za zavijanje ventila v pogojih, ko ni možno uporabiti šesterokotnega ključa za zavijanje po normalnem postopku in za to je predvideni nastavek 9.
Izum smo začeli ustvarjati z obročnim utorom 12 in v njem povezovalnim tunelom 7 , kar je prikazano v prerezu na sliki 2, pogled A-A in pri tem ostali. Izkazalo se je namreč, da smo s preprostostjo izdelave takega utora in tunela v primerjavi z rešitvami drugih podobnih odzračevalnikov in z doseganjem popolnega odvajanja plinov s hkratno preprečitvijo vhoda zunanjega zraka v baterijo dosegli temelj izuma.

Claims (11)

  1. Patentni zahtevki
    1. Ventilski zamašek za odvajanje nadtlakov (v nadaljevanjukritični tlaki) iz hermetično zaprtih posod (baterij), zasnovan tako, da kritični tlakiprihajajo skozi ventil v ozračje ali v druge za te pline namenjene zbiralnike, pri tem pa istočasno onemogoča vdor zunanjega ozračja v notranjost posod, je značilen po tem, daje telo ventila (1) zasnovano iz sredinskega votlega dela (tunela) (7.1), ki ga v spodnjem delu na zunanji strani objema navoj (2), na katerega se preko utorastega prehoda (5) prehaja v prirobnico (3), v kateri je v spodnjem delu urezan utor (4), v zgornjem delu pa prehaja v šesterokotni nastavek (9), ki po vertikali prehaja v prstanasti čep (6), ki je v zgornji ploskvi zaprt in ima po prečniku urezan utor (14), kateri seka pod kotom 90 0 nevidno sredico dveh di ametralno postavljenih jezičkov (13), ki sta soosno postavljena z diametralnimi (tuneli) izvrtanimi (7) v sredini vzdolžnice prstanastega čepa (6) tako, da delita obseg utora ventilskega prstana (12) na dva enaka dela.
  2. 2. Ventilski zamašek po zahtevku 1 je značilen po tem, da je utor ventilskega prstana (12) postavljen približno na sredino glave čepa (6).
  3. 3. Ventilski zamašek po zahtevku 1 in 2 je značilen po tem, da sta odzračevalni luknji tunela (7) izvrtani diametralno v utoru ventilskega prstana (12).
  4. 4. Ventilski zamašek po zahtevku 1 do 3 je značilen po tem, da sta lahko izvrtana več kot dva tunela (7) v pravilnem kotnem sorazmerju.
  5. 5. Ventilski zamašek po zahtevku 1 do 4, je značilen po tem, da so odzračevalni tuneli (7) in utor ventilskega prstana (12) z zunanje strani tesnjeni s tesnilom (8).
  6. 6. Ventilski zamašek po zahtevku 1 do 5 je značilen po tem, da zdrsavanje tesnila (8) preprečujeta dva diametralno postavljena jezička (13).
  7. 7. Ventilski zamašek po zahtevku 1 je značilen po tem, da je prirobnica (3) postavljena približno na sredino vzdolžnice telesa ventila (1).
  8. 8. Ventilski zamašek po zahtevku 1 je značilen po tem, da šesterokotni nastavek (9) konstrukcijske rešitve odgovarja standardizirani izvedbi ključev.
  9. 9. Ventilski zamašek po zahtevku 1 in 7 je značilen po tem, da je v spodnjem delu prirobnice urezan utor (4), v katerega se ugradi tesnilo (4.1), ki služi za tesnjenje med zunanjim telesom ventila (1) in hermetično zaprto posodo.
  10. 10. Ventilski zamašek po zahtevku 1 je značilen po tem, da je v utorskemu prehodu (5) med navojem ventila (2) in prirobnico (3) vstavljeno tesnilo (5.1), ki ima isti namen kot tesnilo iz zahtevka 9.
  11. 11. Ventilski zamašek po zahtevku 1 je značilen po tem, da je v glavi prstanastega čepa (6) vrezan utor (14), ki je namenjen za uvijanje ventila v posebnih pogojih, ko ventila ni možno uviti s pomočjo ključa in šesterokotnega nastavka (9).
SI9600008A 1996-01-15 1996-01-15 Ventilski zamašek SI9600008A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9600008A SI9600008A (sl) 1996-01-15 1996-01-15 Ventilski zamašek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9600008A SI9600008A (sl) 1996-01-15 1996-01-15 Ventilski zamašek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9600008A true SI9600008A (sl) 1996-10-31

Family

ID=20431761

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9600008A SI9600008A (sl) 1996-01-15 1996-01-15 Ventilski zamašek

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9600008A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6076471A (en) Tank car manway cover assembly
US4890817A (en) Quarter-turn valve
EP3221622B1 (en) Isolatable non-slam piston check valve
US9562619B2 (en) Safety valve
RU2765853C2 (ru) Предохранительное соединение
EP2636932A1 (en) Pinch valve having integrated pressure chamber
US4574988A (en) Pressure vessel for receiving liquids
EP0380195B1 (en) Safety connection into passages in a tubular body
ES2305433T3 (es) Elemento de valvula.
US4921281A (en) Safety connection into passages in a tubular body
AU2005243566B2 (en) Coupling device for a compressed gas cylinder
EP0075397B1 (en) Fluid container with venting means
US20080190925A1 (en) Closure safety interlock for a pressure vessel
US9909716B2 (en) Plug for a fluid coupling, corresponding valve, bottle and filling method
SI9600008A (sl) Ventilski zamašek
US10641425B2 (en) Depressurizer
ES2445030T3 (es) Frita de venteo y alivio de presión por estallido para una batería
ES2247292T3 (es) Valvula de descarga rapida para un sistema de extincion de incendios de gas inerte a alta presion.
KR100856735B1 (ko) 락킹 수단을 구비한 매뉴얼 밸브 장치
CN210510326U (zh) 一种可手动泄压和手动应急关阀的控制阀
CN202469105U (zh) 救生舱专用自动泄压阀
KR100749568B1 (ko) 연기감지 및 소화약제 방출용 3방향 밸브
CN102537447B (zh) 救生舱专用自动泄压阀
US4625754A (en) Valve bonnet closure
ES2861384T3 (es) Acoplamiento para la transmisión de fluidos, procedimiento para el cierre del canal de fluido de un acoplamiento semejante y uso preferido de este acoplamiento

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the prs date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20051108