SI9200313A - Sistem visečih pohištvenih elementov - Google Patents

Sistem visečih pohištvenih elementov Download PDF

Info

Publication number
SI9200313A
SI9200313A SI9200313A SI9200313A SI9200313A SI 9200313 A SI9200313 A SI 9200313A SI 9200313 A SI9200313 A SI 9200313A SI 9200313 A SI9200313 A SI 9200313A SI 9200313 A SI9200313 A SI 9200313A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
elements
furniture
wardrobes
ceiling
vertical
Prior art date
Application number
SI9200313A
Other languages
English (en)
Inventor
Vinko Rozman
Original Assignee
Univ Ljubljani
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Ljubljani filed Critical Univ Ljubljani
Priority to SI9200313A priority Critical patent/SI9200313A/sl
Publication of SI9200313A publication Critical patent/SI9200313A/sl

Links

Landscapes

  • Assembled Shelves (AREA)

Abstract

Predmet izuma je sistem visečih pohištvenih elementov, predvsem garderobnih in podobnih omar, s katerimi izkoriščamo nosilnost sten in stropa prostora, v katerega je takšen sistem pohištvenih elementov vgrajen tako, da so vsi vertikalni elementi sistema po izumu namesto na tlak obremenjeni na nateg. Sistem visečih pohištvenih elementov, predvsem garderobnih in podobnih omar po izumu temelji na v strop pritrjenih ali že prej vgrajenih vodilnih letvah, v katerih so drsno nameščeni obešalna regulirna okovja, ki istočasno omogočajo pritrditev, nevezano na vrata, poljubno nameščenih vertikal, ki so povezane z horizontalnimi elementi kot npr. policami, predali ipd. in vpete ter stransko spodaj vertikalno prosto ujete v podnožje, medtem ko je na vmesne obešeno še dno pohištvenega elementa.

Description

Predmet izuma je sistem visečih pohištvenih elementov, predvsem garderobnih in podobnih omar, s katerimi izkoriščamo nosilnost sten in stropa prostora, v katerega je takšen sistem pohištvenih elementov vgrajen tako, da so vsi vertikalni elementi sistema po izumu namesto na tlak obremenjeni na nateg. Izum spada v razred A 47B 53/00 mednarodne patentne klasifikacije.
-2Tehnični problem, ki ga predložen izum uspešno rešuje je konstrukcija in izvedba takih pohištvenih elementov, predvsem večjih garderobnih omar, ki bi optimalno izkoriščale razpoložljiv stavbni prostor, ki je zaradi različnih konstrukcijskih in prostorskih zasnov zelo različen. Sistem pohištvenih elementov po izumu naj poleg tega na enostaven način rešuje tudi problem prilagajanja notranje razporeditve prostora v omari individualnim željam ter omogoči prihranke pri materialu v primerjavi s klasičnimi tovrstnimi pohištvenimi elementi.
Pohištveni elementi, predvsem večji kosi pohištvenih elementov kot so večje garderobne in podobne omare, lahko glede na dosedanje konstrukcijske izvedbe razdelimo predvsem na dve glavni skupini in sicer mobilno shranjevalno ali odlagalno pohištvo ter vgrajeno shranjevalno ali odlagalno pohištvo.
Mobilno shranjevalno ali odlagalno pohištvo oziroma klasična omara ima v osnovi točno določene in opredeljene funkcije stranic, pregrad, stropa, dna, hrbtišča in ostalega. Kljub temu, da je lahko izvedeno kot sistem, ki ga ob ustrezni trgovski ponudbi svobodno izberemo in smiselno sestavimo po svojih potrebah in možnostih pa ne omogoča optimalne izrabe stavbnega prostora, poleg tega pa smo tudi zaradi predpisanih le nekaj standardnih velikosti vratnih elementov omejeni v svobodnem oblikovanju oziroma dopolnjevanju takega mobilnega shranjevalnega ali odlagalnega pohištva.
Primeri tovrstnega pohištva se na trgu pojavljajo pod različnimi komercialnimi oznakami različnih proizvajalcev (npr. TOM - Bor Laško,
-3HOPO - Hoja Ljubljana, ΜΑΝΤΑ - Stil Koper, Sistem 7 - Lesonit Ilirska Bistrica, K 3 - Savinja Celje, Program 3x3 - Brest Cerknica itd.).
Drugo vrsto predstavlja vgrajeno shranjevalno ali odlagalno pohištvo npr. vgrajene garderobne in druge omare. Pri pohištvu, ki bolje izkorišča razpoložljiv stavbni prostor, pa so pomanjkljivosti predvsem v neustreznem tehnološkem in organizacijskem pristopu k problemu vgrajenega pohištva. Terminološko so opredeljene kot vgrajene omare tiste omare, ki jih vgradimo z vzidanjem, pritrditvijo z vijaki ali čim drugim, ali pa mogoče le z vstavitvijo v povsem določen, za to omaro grajen prostor. Pri pravih vzidanih omarah je klasično mokromontažno vgrajena nosilna konstrukcija, na katero so potem pritrjeni vidni elementi, medtem ko so druge vrste le omare za določen prostor, oziroma omara narejena po meri prostora in ne vgrajena omara.
Velika večina tako imenovanih vzidanih omar je še zmeraj izdelana klasično, torej ima taka omara še zmeraj vse nosilne elemente tako dimenzionirane, da lahko stoji sama. S tem pa ima tudi vse pomanjkljivosti prejšnje vrste pohištvenih elementov.
Obešeno shranjevalno pohištvo, kakršno je razvito dosedaj in ki ga sestavljajo v bistvu le trije elementi: nosilna letev, konzola in police je vertikalno zelo fleksibilno, zaradi konzol pa je dimenzijsko po globini omejeno. V glavnem pa sedanje konstrukcijske izvedbe obešenega shranjevalnega prostora ne nudijo kompletnejše ponudbe, kot npr. predalov, možnosti za obešanje, vertikalnega pregrajevanja ipd. ter nimajo nobenega stranskega ter sprednjega zapiranja.
-4Vsem sistemom pohištvenih elementov, predvsem večjih kosov npr. garderobnih omar v sedanji konstrukcijski obliki, pa je skupna velika poraba lesa, ki bi se jo dalo z drugačnim pristopom k tej problematiki zmanjšati.
Sistem visečih pohištvenih elementov, predvsem garderobnih in podobnih omar po izumu temelji na v strop pritrjenih ali že prej vgrajenih vodilnih letvah, v katerih so drsno nameščeni obešalna regulirna okovja, ki istočasno omogočajo pritrditev, nevezano na vrata, poljubno nameščenih vertikal, ki so povezane z horizontalnimi elementi kot npr. policami, predali ipd. in vpete ter stransko spodaj vertikalno prosto ujete v podnožje, medtem ko je na vmesne obešeno še dno pohištvenega elementa.
Izum bom podrobneje obrazložil na osnovi izvedbenega primera in slik, od katerih kaže:
slika 1 primerjava med standardno mobilno ali “vzidano omaro ter visečo omaro sistema po izumu v pogledu izrabe prostora, možnosti kombiniranja vrat, dimenzij vertikalnih in prečnih ploskev ter postopkom sestave oziroma gradnje slika2 -slika7 detalji konstrukcijske rešitve pritrditve horizontalnih in vertikalnih elementov sistema po izumu
-5sllka 8 shematski prikaz postopka sestave npr. visečega omarnega sistema
Na sliki 1 je prikazana primerjava med standardno mobilno ali vzidano omaro ter visečo omaro sistema po izumu v pogledu izrabe prostora, možnosti kombiniranja vrat, dimenzij vertikalnih in prečnih ploskev ter postopkom sestave oziroma gradnje . Pri standardni omari A so vertikalni elementi zaradi obremenitev in nevarnosti uklona debeli okrog 20 mm, kar je razvidno iz detalja C. Tako po širini kot višini ponavadi ni povsem izkoriščen razpoložljiv prostor, ker modularni ritem enakih vrtljivih vrat in način postavljanja tega ne omogoča. Omaro sestavljamo ležečo na sprednjih robovih ter jo nato sestavljeno dvigamo v stoječi položaj.
Vertikalne elemente viseče omara B sistema po izumu je možno s pomočjo v dve vodilni letvi vstavljenega regulirnega okovja razporediti v razpoložljivem prostoru. Elementi niso obremenjeni na uklon ampak le na čisti nateg so lahko stanjšani na debeline okrog 6 mm (detalj D). Štirje modularno zasnovani horizontalni elementi in hrbtišče fiksirajo omami sestav, podnožje, ki zaključuje sestav in je pritrjeno na tleh pa je spojeno s sestavom tako, da omogoča vertikalne, ne pa horizontalne pomike. Omara se zapira s prilagodljivimi pomičnimi vrati.
Na slikah 2 do 7 so prikazani detalji konstrukcijske rešitve pritrditve horizontalnih in vertikalnih elementov sistema po izumu. Sistem sestavljata dve vodilni letvi 1, pritrjeni oz. vgrajeni v strop v kateri so preko regulirnih okovov 2 z matico pomično nameščeni vertikalni elementi 4. Obešalna
-6regulirna okova 2 sta na znan način pritrjena na vertikalne elemente 4, njihov del z razširjeno glavo pa je drsno vstavljen v vodilni letvi 1 tako, da je vsak vertikalni elementi 4 obešen ter drsno premikajoče nameščen v vodilnih letvah 1. Vertikalne elemente 4 s standardnim okovjem 3 spojimo s horizontalnimi elementi 6, nakar namestimo še hrbtišče 5. V tako formiran sestav vstavimo omame elemente 7, kot so police, predali, garderobne palice in drugo, nakar fiksiramo celoten sestav s pomočjo čepa na podnožje 8, ki je pritrjeno na tla. Takšna učvrstitev omogoča vertikalne, preprečuje pa horizontalne premike.
Na sliki 8 je shematsko prikazan način sestave npr. visečega omarnega sistema. V vodilne letve 1 (poz. A), ki so vgrajene ali pritrjene na strop vstavimo in razporedimo potrebno število vertikalnih elementov 4 (poz. B). Z namestitvijo zgornjega horizontalnega elementa ter namestitvijo hrbtišča 5 (poz. C) dosežemo zgornjo razmejitev omarnega prostora. Nato izvedemo še preostale pritrditve horizontalnih elementov (poz. D). Sledi ujetje oziroma stabiliziranje omarnega sistema s podnožjem 8 (poz. E) nakar vstavimo modularne elemente kot so police, predali, garderobne palice ipd.

Claims (1)

  1. PATENTNI ZAHTEVEK
    1. Sistem visečih pohištvenih elementov, označen s tem, da ga sestavljajo v strop pritrjeni ali že prej vgrajeni pari vodilnih letev (1), v katerih so drsno nameščena obešalna regulirna okovja (2), ki istočasno omogočajo pritrditev poljubno nameščenih vertikalnih elementov (4), ki so povezani z horizontalnimi elementi (6) in vpeti ter stransko spodaj vertikalno prosto ujeti v podnožje (8), medtem ko je na horizontalne elemente (6) obešeno še dno posameznega pohištvenega elementa.
SI9200313A 1992-11-11 1992-11-11 Sistem visečih pohištvenih elementov SI9200313A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9200313A SI9200313A (sl) 1992-11-11 1992-11-11 Sistem visečih pohištvenih elementov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9200313A SI9200313A (sl) 1992-11-11 1992-11-11 Sistem visečih pohištvenih elementov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9200313A true SI9200313A (sl) 1994-06-30

Family

ID=20431040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9200313A SI9200313A (sl) 1992-11-11 1992-11-11 Sistem visečih pohištvenih elementov

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9200313A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2971805A (en) Modular cabinet structure and components used therein
US3101817A (en) Wall panel structure
FI114838B (fi) Kehikkorungon ja jalustan käsittävä kytkinkaappi
US6315135B1 (en) Combination shelving system
US5802778A (en) Workstation with flexible canopy
SK14902002A3 (sk) Úložná zostava s rozšíriteľnou skriňou na dvojité zavesenie
US4206956A (en) Knock-down cupboard assembly
US20210120950A1 (en) Modular closet system
US5158186A (en) Hanging file system
BRPI0718163A2 (pt) Coberta que pode ser abaixada para ocultar os mecanismos de portas deslizantes em mobiliário
US5601016A (en) Adjustable shelf system and method
US2944863A (en) Closet construction
US3819245A (en) Base for cabinet or the like
US20020112411A1 (en) Bracket assembly for partition panels
US20180213931A1 (en) Vertically retractable counterweighted rack for overhead closet storage
US3351403A (en) Wall mounted semi-concealed wardrobe
SI9200313A (sl) Sistem visečih pohištvenih elementov
US5651469A (en) Garment rack assembly
GB1068579A (en) Support assembly for shelves and like fittings
US3088422A (en) Adjustable pole hanger for clothes
US3427086A (en) Wall wardrobe
US3351401A (en) Cabinet assembly for use with display rack
US3346314A (en) Wall wardrobe
EP0585496A1 (en) Hanging file system
JP3728037B2 (ja) スライド書架装置