SI9010420A - Pozicioniranje šipe, potujoče na transporterju - Google Patents

Pozicioniranje šipe, potujoče na transporterju Download PDF

Info

Publication number
SI9010420A
SI9010420A SI9010420A SI9010420A SI9010420A SI 9010420 A SI9010420 A SI 9010420A SI 9010420 A SI9010420 A SI 9010420A SI 9010420 A SI9010420 A SI 9010420A SI 9010420 A SI9010420 A SI 9010420A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
conveyor
pile
positioning
speed
glass
Prior art date
Application number
SI9010420A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernard Letemps
Philippe Dereims
Original Assignee
Saint Gobain Vitrage
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR8903935A external-priority patent/FR2644777B1/fr
Application filed by Saint Gobain Vitrage filed Critical Saint Gobain Vitrage
Publication of SI9010420A publication Critical patent/SI9010420A/sl

Links

Landscapes

  • Control Of Conveyors (AREA)

Abstract

Izum se nanaša na napravo in postopek za pozicioniranje šipe (1), potujoče na transporterju, v skladu s katerima je na poti šipe (1) razporejen zaustavljalni element (6, 7), ob katerega zadene en konec vodilnega roba šipe(1) in ki ostane v stiku s steklom toliko časa, kolikor je potrebnega za to, da transporter, ki še naprej premika šipo (1), steklo preusmeri, pri čemer je za izum značilno to, da v trajanju pozicioniranja zaustavljalni element (6, 7) izvaja translacijsko gibanje vzporedno s potovanjem stekla in v isti smeri kot slednje, s hitrostjo, ki je pod hitrostjo V1 transporterja. Izum je najsmotrneje uporabljiv pri usločevalnih postrojenjih, pri katerih gre za visoke hitrosti.

Description

Izum se nanaša na pozicioniranje šipe, potujoče na transporterju, zlasti šipe, segrete nad zmehčišče glede na usločitev in/ali toplotno obdelavo za spremembo določenih mehanskih značilnosti šipe. Bolj konkretno izum zadeva proizvodnjo šip za motoma vozila.
Da bi dobili primerno šipo z optimalno usločenostjo in zadovoljivo optično kakovostjo je pomembno, da je šipa, predno jo zgrabijo orodja za usločanje in/ali toplotno obdelavo, pravilno postavljena. Vendar pa šipe, kije segreta čez temperaturo mehčanja, ni mogoče držati s prijemali ali drugimi zgrabilnimi elementi, če ni mogoče sprejeti sledi, ki jih orodja nujno pustijo za seboj. Prav tako je treba šipo postaviti glede na orodja pred segrevanjem, t.j. orodja se morajo zaustaviti za skrajno dolgo časa, kar vodi k zelo visokim proizvodnim stroškom.
Ti problemi sledi prijemal in zaustavljanja orodij se zmanjšajo v slučaju postopkov usločanja in/ali toplotne obdelave, pri katerih se prva stopnja, namreč segrevanje šipe, izvaja v peči, skozi katero šipe potujejo npr. na kotalni postelji. Problem postavljanja pa ni rešen, ker so potovalne hitrosti in dolžine peči take, da dve zaporedni si šipi nimata vedno natanko isti tirnici. Te razlike v tirnicah lahko vodijo k dvema vrstama napak, namreč k drsenju pravokotno na os transporterja in zasuku glede na omenjeno os, in tem napakam se da izogniti z bočnimi položajnimi sredstvi in čelnimi položajnimi sredstvi.
Kot je razvidno iz EP-A- 267.120, je bočno vodenje doseženo npr. s pomočjo vodilnih palic, ki se gibljejo skupaj z napredovanjem v smeri naprej gibanja transporterja in ki določajo prehod za šipo. Steklo podrsava na teh palicah, ki ga pa ne zaustavijo.
Ker pa šipe, ki so predvidene za okna motornih vozil, nikoli niso pravokotne plošče in skoraj praviloma se njihova širina od enega konca okna do drugega spreminja, omenjeno bočno pozicioniranje ne zadošča in mora biti dopolnjeno s čelnim pozicioniranjem, ki po EP-A- 267.120 vključuje fazo zaustavljanja šipe. Da šipo usmerijo, kot je treba, je na njeni progi razporejeno zaustavljalno sredstvo, ki sestoji iz npr. dveh nastavkov in ki je nujno nataknjeno na en konec vodilnega roba šipe in je položajno držano primerno dolgo časa, tako da transporter med nadaljnjim gibanjem šipe le-to lahko preusmeri. Dokler zaustavljalno sredstvo drži šipo vsaj delno zaustavljeno, šipa podrsava na mestu na kolescih, ki lahko pustijo na steklu odtis, katerega se zaradi visoke temperature kaj lahko opazi. Tako je čelno pozicioniranje vir številnih optičnih okvar.
Predmet izuma je nov postopek čelnega pozicioniranja šipe, ki minimizira trenje stekjla ob kolescih in s tem tveganje nastanka sledi.
Rešitev, ki jo predlaga izum, obsega postopek pozicioniranja šipe, potujoče na transporterju, po katerem je na poti šipe vključen zaustavljalni element, na katerega se zatakne en konec vodilnega roba šipe in ki ostane v stiku s steklom primerno dolgo za izvedbo preusmeritve, ki jo opravi transporter, ko brez prestanka premika šipo, pri čemer je izum značilen po tem, da zaustavljalno sredstvo v času pozicioniranja izvaja translacijsko gibanje vzporedno s smerjo potovanja stekla v isti smeri kot slednje in pri hitrosti, kije nižja od hitrosti gibanja transporterja.
V primerjavi s postopki iz stanja tehnike čelno pozicioniranje šipe po izumu ne vključuje zaustavljanja potovanja šipe, tako da se vroče steklo na kolescih samo upočasni, kar pomeni, da se ohrani optična kakovost stekla.
Smotrno se zaustavljalni element giblje, predno nanj zadene prednji konec šipe. To gibanje se prednostno sproži z zaznavanjem pred prispetjem šipe prednostno s pomočjo svetlobne pregrade, kakršna je znana npr. iz EP-A- 267.850.
Ko je pozicioniranje slednjič vzpostavljeno, se v nadaljnjem zaustavljalni element primerno pospeši na hitrost, kije višja od hitrosti transporterja, tako da se zaustavljalni element loči od šipe brez nevarnosti, da bi slednjo malenkostno dvignil, pri čemer šipa zaradi svoje visoke temperature stremi za tem, da se prilepi na zaustavljalni element.
Od trenutka, ko je zaustavljalni element zadosti odmaknjen od šipe, se ta element lahko povleče nazaj, t.j. odstrani s proge šipe, in se seveda z visoko hitrostjo vrne v svoj izhodiščni položaj, kjer čaka na naslednjo šipo. Očitno se to vračanje izvaja pri zadostnem odmiku zaustavljalnega elementa od proge šipe, s čimer je zagotovljeno, da se zaustavljalni element ne dotika šipe.
Predmet pričujoče prijave je tudi naprava, ki je zasnovana za izvedbo predloženega postopka pozicioniranja. Ta naprava je v glavnem sestavljena iz nosilca, na katerega je pritrjen zaustavljalni element, pri čemer je nosilec podprt na vsakem svojem koncu s tirnicama, ki sta vzporedni z osjo transporterja, katerega nosijo premakljivi vozički, ki potujejo na kolescih, pri čemer se premik vozičkov opravi z obračanjem polža ali dvigalke, razporejene vzporedno z osjo transporterja.
Premik nosilca v navpični smeri za prehod opornikov v zgornji položaj na koncu pozicioniranja in nato nazaj v spodnji položaj za šipo se opravi prednostno z vgraditvijo kolesca na izsrednosti, ki jo vključi pnevmatska vrtilna dvigalka, prednostno z digitalnim električnim krmiljenjem, in ki je funkcija položaja vozička in smeri njegove premaknitve.
Smotrno je za hkraten pogon dveh vozičkov, razporejenih na vsaki strani transporterja, uporabljen isti motor, pri čemer prenosniški trakovi zavrtijo polže ali dvigalke z enakimi hitrostmi. Ta motor, ki je razporejen npr. pod transporteijem, je prednostno opremljen z uravnalnikom hitrosti, ki omogoča gibanje vozičkov s sorazmerno nizko konstantno hitrostjo v smeri potovanja transporterja med pozicioniranjem in nato s pospeševanjem za potrebe oddvojitve zaustavljalnega elementa in slednjič zagotovi vračalno gibanje prednostno s hitrostjo, ki je višja od hitrosti gibanja zunaj, s čimer so omogočene višje proizvodne hitrosti s kratkim presledkom med zaporednima šipama.
Po definiciji je šipa popolno orientirana, ko je njen vodilni rob poravnan z zaustavljalnim elementom. Ta zaustavljalni element je narejen npr. kot enojen zvezni del v smislu zaslona ali kot niz medsebojno razmaknjenih delov v smislu naslonov. V splošnem gre za dva naslona, ki sta do skrajnosti razmaknjena, računajoč pri tem z dolžino vodilnega roba s ciljem, doseči večjo natančnost pozicioniranja. Vgraditev teh naslonov prednostno dopušča regulacijo njunega položaja relativno glede na nosilec vsaj v smeri pravokotno nanj, tako da je omogočeno pozicioniranje šip, katerih vodilni rob ne poteka pravokotno na os transporterja. Koristna je tudi možnost regulacije razmika med naslonoma. Tako je npr. možno v ta namen uporabiti na drsniku zasnovane montažne sklope.
Nadaljnje podrobnosti in smotrne značilnosti izuma so v nadaljnjem opisane upoštevaje dva lista skic, v katerih kaže sl. 1 šipo v tlorisu pred pozicioniranjem in po njem, sl. 2 vsebino sl. 1 v perspektivni projekciji, in sl. 3 napravo za pozicioniranje po izumu v prerezu po črti A - A s sl. 1.
Sl. 1 poenostavljeno kaže šipo 1, ki potuje v smeri, ki jo označuje puščica Ffna transporterju z osjo 2, pri čemer transporter tvori postelja 3 gnanih valjev. Šipa je pripravljena za vstop v npr. usločevalno postajo, zlasti tako po FR-A-2.549.465 ali FR-A-2.6Q4.992. Šipa je v ta namen segreta na temperaturo blizu 650 °C, kar jo naredi v bistvu plastično in občutljivo na to, da jo predmet, ki pride v stik z njo, zaznamuje. Vrtenje valjev 3 podeli steklu hitrost VI, ki znaša npr. okoli 20 cm/s.
Nad transporterjem je vzporedno z valji razporejen nosilec 4. K omenjenemu nosilcu 4 sta priključeni npr. preko drsnikov roki 5, ki nosita naslona 6, 7, ki sta na drsni način fiksirana na rokah 5. Naslona 6, 7 napredujeta v smeri transporterja, ravna črta, ki poteka čez ta naslona, pa ustreza želenemu položaju za vodilni rob šipe.
Kot se da v podrobnostih videti s sl. 2, je nosilec 4 na svojih konceh podprt s tirnicama, razporejenima na vsakokratni strani transporterja in vzporedno z osjo 2. Tirnici 8, 8’ tečeta po kolesih 9, 9’ in 10, 10’ in ju translatorno poganjata vozička 11, 11’. Voziček se premika s pomočjo dvigalke 12, ki je vzporedna s tirnicama 8 in katero vrti jermen 13, katerega poganja motor, ki je razporejen pod transporterjem. Podobna je stvar z vozičkom 11’, tako daje nosilec gnan z isto hitrostjo na obeh svojih koncih.
Kolesi 9 in 10 sta rabljeni za dviganje in spuščanje nosilca in naslonov, ki sta združena z njim. Kolo 9 je prednostno na fiksni višini in se prosto vrti. Nizvodno razporejeno kolo 10 se nahaja na izsredniku, katerega premika npr. vrtilna pnevmatska dvigalka. Slednjo smotrno vklaplja digitalno električno krmilje, ki je odvisno od položaja vozička in smeri njegovega premika.
Pozicionimi cikel je takle: V čakalnem položaju se nosilec nahaja nad valji in na zadosti velikem odmiku od transporterja, tako da sta opori v neaktivnem položaju; z drugimi besedami, gre za dvignjeni položaj. Ko šipa vstopi v pozicionirno polje, jo zazna brezkontaktni detektor 15, npr. svetlobna zavesa, ki je združena s fotoelektrično celico ali kamero. Naslona se zatem spustita v spodnji položaj, torej v aktivni položaj. Hkrati ali s časovno zakasnitvijo, ki je fiksirana kot funkcija razmika med detektorjem 15 in naslonoma 6, 7, se vključi premikanje nosilca 4 vzporedno z osjo 2 transporterja. Časovna zakasnitev je smotrno izbrana tako, da se pospeševalna faza, v kateri nosilec 4 od mirovanja prejme konstantno hitrost V2, konča v trenutku, ko konec vodilnega roba na čelu zadene ob prvi naslon 7.
Iz razloga splošnega dimenzioniranja je razdalja d2, ki jo pokrivata naslona, omejena, tako da mora biti V2 zadosti majhna, da razdalja dl, katero v istem času lahko pokrije šipa do skrajnega zadka, ustreza, da omenjeni konec ujame naslon 6, ki v istem času pokriva razdaljo d2. Da se zmanjša trenje, kateremu je podvržena šipa, ki jo drži naslon 7, mora biti hitrost V2 kar se da blizu hitrosti VI. Dober kompromis privede do izbire hitrosti V2 npr. manj od polovice hitrosti VI transporterja.
Ob koncu potovanja se morata naslona 6 in 7 potegniti nazaj, da lahko šipa nadaljuje s potovanjem. Da je zagotovljeno, da steklo (ki se zaradi svoje visoke temperature nekoliko prilepi na naslona) v trenutku, ko sta naslona dvignjena, ne teži k premikanju proč s transporterja, se to potegovanje nazaj izvaja dvostopenjsko, namreč naslona se pospešita do hitrosti V2’, ki je večja od VI, od stekla pa se oddaljita s pomočjo kolesa 10.
Nosilec, ki nosi naslona, zatem pride prednostno z visoko hitrostjo v začetni čakalni položaj, kjer je pripravljen za pozicioniranje naslednje šipe. V določenih slučajih je hitrost potovanja šipe zelo visoka, kar včasih pogojuje vračalne hitrosti nad hitrostjo VI.
Sl. 3 je pogled od spredaj na transporter, ki je opremljen s pozicionirnim sistemom po izumu. Na sl. 3 je predstavljena pozicionirna naprava, ko sta naslona dvignjena. Transporter je sestavljen iz valjev 16, nameščenih na kolesih 17, ki so vgrajena v ustreznih oporah 18. Na enem od svojih koncev so valji 16 gnani s hitrostjo VI od pastorkov
19. Ves transporter je zaščiten s pokrovom, fiksiranim na okvir 20, tako da so šipe vzdrževane na primerni temperaturi.
Pozicionirni sistem obsega nosilec 21, ki je razporejen nad cilindri 16 in vzporedno z njimi. Nosilec 21 je smotrno opremljen z dvema oporama, ki sta vgrajeni npr. s pomočjo drsnikov, pri čemer ti opori nista vidni na sl. 3. Na vsaki strani nosilca 21 so razporejene konzole 22, na katerih sta pritrjeni tirnici 23, 24, pri čemer tirnica 23 teče na kolesu 25. Tirnica 24, kije narejena s trikotnim delom, teče na kolesu 26, zasnovanem kot utorasto kolo, ki izvaja in zagotavlja vodilno funkcijo. Kolesi 25,26 sta pritrjeni na izsrednikih, ki ju premikata pnevmatski dvigalki 27.
Fiksirne konzole 22 so nadalje pritrjene na vozičkih 28, ki se drsno gibljejo vzdolž osi, vzporedne z ravnino risbe, kar je rezultat tega, da jermen 29 vrti dvigalko, jermen pa je preko niza vračalnih jermenic speljan k osi motorja 30, fiksiranega k tlom preko nog 31.
Sl. 3 tudi kaže, da se da višino vozičkov 28 nastaviti s pomočjo premikalnih ročajev 32, s čimer je omogočeno regulirati razdaljo med naslonoma in valji 16 transporterja, kar je potrebno v zvezi z upoštevanjem različnosti debeline šip.
Nosilec 21 se da s pridom dvigniti s pomočjo kavljev, pritrjenih na okvir 20, ko je le-ta dvignjen npr. za odpravo šip, blokiranih na transporterju zaradi problemov nekje niže na liniji, zlasti v oblikovalni postaji.
Pozicionirna naprava, kot jo predlaga izum, omogoča v veliki meri omejiti intenzivnost trenja med šipami in valji in s tem se izboljša optična kakovost šip ali oken. Ta naprava celo lahko deluje v postrojenju, kjer si šipe sledijo druga blizu druge, npr. kjer so razmaknjene za manj kot 50 cm pri hitrosti potovanja okoli 20 cm/s, kot je to slučaj z usločevalnim postrojenjem, kakršno je znano iz FR-A-2.549.465 in FR-A-2.604.992.

Claims (10)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek pozicioniranja šipe (1), potujoče na transporterju, v skladu s katerim je na progi šipe (1) vgrajen zaustavljalni element (6, 7), na katerega z enim koncem zadene vodilni rob šipe (1) in ki primerno dolgo ostane v stiku s steklom (1), da transporter lahko preusmeri steklo in nadaljuje s premikanjem šipe (1), označen s tem, da skozi vso dobo pozicioniranja zaustavljalno sredstvo (6, 7) izvaja translacijsko gibanje vzporedno s potovanjem stekla v isti smeri kot slednje in s hitrostjo, kije nižja od hitrosti transporterja.
  2. 2. Pozicionimi proces po zahtevku 1, označen s tem, da držimo hitrost V2 zaustavljalnega elementa (6,7) konstantno, koje šipa (1) v stiku z njim.
  3. 3. Pozicionimi proces po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da se zaustavljalni element (6, 7) premakne, predno nanj zadene šipa (1), pri čemer se faza pospeševanja konča, ko na zaustavljalni element (6, 7) zadene konec vodilnega roba.
  4. 4. Pozicionimi proces po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da se, ko je pozicioniranje končano, zaustavljalni element (6,7) pospeši in prejme hitrost V2’ nad hitrostjo transporterja in se nato potegne nazaj.
  5. 5. Pozicionimi proces po zahtevku 1, označen s tem, da zaustavljalni element (6, 7) sledi naslednjemu zaporedju hitrosti:
    čakanje v začetnem položaju, pri čemer je zaustavljalni element (6, 7) potegnjen nazaj, spustitev zaustavljalnega elementa (6,7), pospešenje zaustavljalnega elementa (6,7) na hitrost V2, translatomo gibanje pri konstantni hitrosti V2, pospešenje ob koncu pozicioniranja in povlečenje nazaj zaustavljalnega elementa (6,7), in vrnitev v začetni položaj.
  6. 6. Pozicionirni proces po zahtevku 5, označen s tem, da je hitrost V2 manjša od polovice hitrosti VI transporterja.
  7. 7. Naprava za pozicioniranje šipe (1), potujoče na transporterju, katero tvori nosilec (21), h kateremu je pritrjen zaustavljalni element (6, 7), katerega nosi na svojem koncu posamezna tirnica (8), ki sta vzporedni z osjo (2) transporterja, pri čemer sta tirnici podprti z vozičkoma (11), potujočima na kolesih (9,10), pri čemer se premik vozičkov (11) opravi z vrtenjem polža (12), ki je vzporeden z osjo (2) transporterja.
  8. 8. Pozicionima naprava po zahtevku 7, označena s tem, da sta kolesi pritijeni na izsrednikih, kiju premikata vrtilni dvigalki (14), ki sta prednostno digitalno uravnavani.
  9. 9. Pozicionima naprava po zahtevkih 7 ali 8, označena s tem, da je zaustavljalni element (6,7) narejen iz naslonov, pritrjenih z drsnikoma na rokah (5), pritrjenih na nosilcu (4,21).
  10. 10. Uporaba pozicionime naprave po enem od zahtevkov 7 do 9 pri usločevalnem postrojenju, v katerem šipe potujejo z visokimi hitrostmi.
SI9010420A 1989-03-24 1990-03-02 Pozicioniranje šipe, potujoče na transporterju SI9010420A (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8903935A FR2644777B1 (fr) 1989-03-24 1989-03-24 Positionnement d'une feuille de verre defilant sur un convoyeur
YU42090A YU47160B (sh) 1989-03-24 1990-03-02 Postupak pozicioniranja staklene ploče koja se kreće na transporteru i uređaja za izvođenja postupaka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9010420A true SI9010420A (sl) 1997-08-31

Family

ID=26227228

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9010420A SI9010420A (sl) 1989-03-24 1990-03-02 Pozicioniranje šipe, potujoče na transporterju

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP940886B1 (sl)
SI (1) SI9010420A (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP940886B1 (en) 1998-12-31
HRP940886A2 (en) 1996-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6345635B2 (en) Conveying system for work pieces
US4985059A (en) Method and apparatus for positioning a glass sheet traveling on a conveyor
MXPA03009819A (es) Maquina de desplazamiento de recipientes delante de puestos de control.
US3934375A (en) Arrangement for automatically loading and unloading a machining apparatus
US5135102A (en) Sorting conveyor
NL7904898A (nl) Stapelinrichting.
SI9010420A (sl) Pozicioniranje šipe, potujoče na transporterju
US2997191A (en) Processing machine
CA2270087C (en) Apparatus and methods for transferring workpiece in a transfer press machine
US3185328A (en) Machine for handling objects
US3256011A (en) Piler mechanism for metal sheets
US4109780A (en) Conveyor systems with gating arrangement
JPH061419A (ja) 可動体搬送装置
US2893573A (en) Piler mechanism for metal sheets
CN115818182A (zh) 汽车底盘线对中系统
US3800710A (en) Stopping stations of a power and free conveyor
NL9401349A (nl) Inrichting voor het tijdelijk tot staan brengen van transportgoed.
US4339848A (en) Apparatus for removing the cut off feet of a fowl from an overhead conveyor shackle
US4491170A (en) Dummy bar wagon for an installation for the continuous casting of steel
CN219155583U (zh) 一种外挂结构
CN210480128U (zh) 一种产品加工连线装置
SU1512877A2 (ru) Тележечный конвейер
SU1411231A1 (ru) Тележечный конвейер
SU174095A1 (ru) УСТАНОВКА ДЛЯ УКЛАДКИ КИРПИЧА-СЫРЦА И ПОДОБНЫХ ИЗДЕЛИЙ НА ПОЛОЧНЫЕ ВАГОНЕТКИ^~''•• -i->&J.J^i::\^ ' '•• -I -ii'Tl";'!? - <^т: ::::п|гг';п-'^jAvj'i ЖА
SU1162704A1 (ru) Транспортна установка дл передачи изделий с одного конвейера на другой

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the prs date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20071010