SI8912495A - Stikalna priprava - Google Patents
Stikalna priprava Download PDFInfo
- Publication number
- SI8912495A SI8912495A SI8912495A SI8912495A SI8912495A SI 8912495 A SI8912495 A SI 8912495A SI 8912495 A SI8912495 A SI 8912495A SI 8912495 A SI8912495 A SI 8912495A SI 8912495 A SI8912495 A SI 8912495A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- switch
- switch lever
- lever
- switching device
- base body
- Prior art date
Links
Landscapes
- Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)
- Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
- Push-Button Switches (AREA)
- Switches With Compound Operations (AREA)
Abstract
Pri posebno kot temperaturni regulator oblikovani
električni stikalni pripravi (1) je od hidravlične
razteznostne doze (12) za delovanje na preskočno
stikalo (5) vplivana, vzmetna stikalna ročica (14)
pričvrščena na kot plošča oblikovanih nosilnih delih
(20) iz pločevine sestoječega nosilnega telesa (3)
osnovnega telesa (2) prek oblikovno sklepno vprijemajočih
zaskočnih povezav (32), pri čemer ležita na
obeh straneh stikalne ročice (14) ležeča nosilna dela
(20) kot stranski kotni zapognitvi nosilne plošče (30)
nosilnega telesa (3) pravokotno k zglobni osi (25)
stikalne ročice (14) in medseboj sprejemata končni
odsek izolacijskega telesa (4), ki nosi stikalo (5). S
tem je podan izredno ugoden sprejem sil, tako da se
lahko izdeluje nosilno telo iz ekstremno tanke pločevine
in kot sorazmeroma elastičen sestavni del.
Nadalje je podana zelo preprosta montaža stikalne
ročice (14).
Description
Stikalna priprava
Izum se nanaša na prednostno termično stikalno pripravo z najmanj enim stikalom.
Tovrstne stikalne priprave so namenjene posebno krmiljenju ali regulaciji obratovanja električnih priprav, prednostno električnih toplotnih priprav, kot so to ogrevalniki tekočine, npr. ogrevalniki vode ali friteze, plošče za žar oz. peko, pečice ipd. S nemškimi patentnimi spisi 24 14 812, 24 14 813 in 25 40 499 so znani temperaturni regulatorji. Kot prenosni vzvod od razteznostne doze na stikalo uporabljena zglobna ročica je pričvrščena na nosilnem delu (izolacijskem telesu) z vijaki.
Izum ima za nalogo, da poda stikalni pripravi, posebno njenim učinkovitim sestavnim delom, pri preprosti in lahki gradnji visoko čvrstost oz. togost.
Po izumu je lahko najmanj en nosilni del oblikovan tako, da se razteza vzdolž stikalne ročice več kot za eno petino ali eno četrtino, prednostno za več kot polovico proste dolžine stikalne ročice, približno se nahaja nosilni del z največjim delom tega raztezanja pred zadnjim koncem stikalne ročice, t.j., da se razteza od zadnjega konca stikalne ročice v smeri proti njenemu prednjemu koncu, tako da ni za nosilni del potrebna praktično nobena dodatna gradbena dolžina osnovnega telesa. Predstavljivo je, da se tvori ta nosilni del s prečnim oz. robnim mostičem z ustreznim raztezanjem, bolje pa bi lahko ležal najmanj en nosilni del za stikalno ročico v ravnini prečno k zglobni osi, pri čemer je lahko oblikovan npr. v obliki mostiča ali plošče. Sile stikalne ročice delujejo zato približno v ravnini največje preoblikovalne čvrstoti nosilnega dela.
Nosilni del bi se lahko priključeval približno vzporedno k zglobni osi na preostalo osnovno telo, njegova čvrstost v smeri obremenitve pa se zviša, če se priključuje na preostalo osnovno telo vzdolž približno vzporedno k vzdolžni smeri stikalne ročice oz. približno pravokotno k zglobni osi ležeče vzdolžne omejitve.
Posebno preprosta oblika nastopi, če je najmanj en nosilni del predviden na področju te stransko zunanje vzdolžne omejitve, ker je potem prostor med temi vzdolžnimi omejitvami popolnoma prost za sprejem sestavnih delov delovalne naprave. Če sta predvidena dva medsebojno v razmiku približno vzporedno nasproti si stoječa nosilna dela, potem se lahko njun medsebojni razmik izbere tako, da se stikalna ročica z njim natančno ujema in da tvorita praktično stranska zaščitna ščita za sprejemni prostor. S tem se lahko tudi brez dodatnih sestavnih delov oblikuje sprejemni prostor kot stransko z nosilnimi ščiti in na dveh, druga drugi nasproti ležečih straneh z osnovnim telesom in stikalno ročico omejen prostor ohišja.
Veliko trdnost se doseže s tem, da je en nosilni del oblikovan z npr. kot plošča oblikovanim kotnim krakom, katerega kotni robnik leži prečno k stikalni ročici oz. osnovnemu telesu, pri čemer sta lahko dva nosilna dela oblikovana v enem kosu s krakoma nosilnega telesa U-oblike. Njun razmik je lahko približno širina osnovnega telesa in tudi stikalne ročice, tako da je lahko stikalna ročica približno tako široka kot osnovno telo. Tudi stikalna ročica iz tanke pločevine ima lahko tako zelo plosko vzmetno karakteristiko oz. visoko trdnost.
Namesto, da bi se nosilne dele oblikovalo z izolacijskim telesom, so lahko oblikovani z najmanj enim, od izolacijskega telesa ločenim sestavnim delom, npr. iz pločevine, posebno kot štancan zapognjen del. Ker je to nosilno telo z nosilnim delom izvedeno bistveno bolj togo, je lahko izdelano iz sorazmeroma tanke pločevine z npr. manj kot 1 mm (0,6 mm) debeline, pri čemer lahko ustreza debelina pločevine nosilnega telesa približno tisti od stikalne ročice. Pri opisani in tudi pri drugih stikalnih pripravah je lahko povezana stikalna ročica z osnovnim telesom oz. z nosilnim delom prek samozaskočne, prednostno zaskočne oz. vskočne povezave, ki ne potrebuje niti poseb2 nih pritrdilnih sredstev, niti posebnih montažnih faz, kot potekov upogibanja ali stiskanja. S tem se lahko stikalna priprava montira bolje z robotom. Tudi rahljanje povezave med stikalno ročico in osnovnim telesom je v teku časa obratovanja izključeno.
Če je med stikalno ročico in nasproti ležečim osnovnim telesom oblikovan sprejemni prostor med stransko zunanjima robnikoma stikalne ročice proti zadnjemu koncu osnovnega telesa vsaj deloma odprt, tako da lahko npr. deli delovalne naprave, ki se nahajajo znotraj sprejemnega prostora, vprijemajo v ustrezno odprtino, so lahko ti deli spravljeni bolj kompaktno oz. se lahko dimenzionirajo večje brez dodatne potrebe po prostoru, kar zopet omogoča povečanje stikalnega hoda in višjo stikalno natančnost.
Prednostno je, da lahko leži iz keramičnega gradiva, kot steatita, sestoječe izolacijsko telo na sorazmeroma velikem delu dolžine osnovnega telesa prosto oz. sega prek nosilnega telesa in je oblikovano v področju nosilnega telesa kot posebno tanka, približno prek dolžine nosilnega telesa in/ali njegove širine prehajajoča plošča. Sprejemni prostor med stranskimi nosilnimi deli je tako na tisti strani, ki leži nasproti stikalni ročici, omejen z izolacijsko ploščo. Nosilno telo iz pločevine je namenjeno tudi pritrditvi stikalne priprave na masko priprave ali podobno, pri čemer nastane zaradi tankega nosilnega telesa velika elastičnost. Zato lahko prenese pritrdilna preoblikovanja, ne da bi jih preneslo na funkcijske dele. Pritrditev stikalne ročice je izvedena pri tem stransko od osnovnega telesa, medtem ko poteka njegova pritrditev na tisti njegovi strani, kije obrnjena proč od stikalne ročice, tako da preoblikovanja nosilnega telesa ne morejo voditi tudi do preoblikovanj položaja oz. oblike nosilnih delov.
Izum je primeren posebno za stikalne priprave z enoročičnim vzvodom med pritisno točko stikala in delovalno napravo. Ta delovalna naprava deluje smotrno neodvisno od temperature in se lahko nastavlja tudi brezstopenjsko ročno npr. prek nastavitvenega vretena, na različne temperature obratovanja oz. nivoje moči. To je lahko doza z membrano oz. razteznostna doza, ki je priključena prek kapilarne cevi na temperaturno tipalo v električni pripravi. Razteznostna doza se nahaja smotrno v navedenem sprejemnem prostoru s središčno osjo, ki je približno pravokotno na zglobno os oz. osno enako k nastavitvenemu vretenu, ki lahko deluje neposredno na razteznostno dozo. Tako ima lahko ta razteznostna doza velik zunanji premer, ker lahko s oknasto odprtino, ki je predvidena v stikalni ročici, sega deloma skozi.
Izvedbeni primer izuma z variantami je prikazan v risbah in bo v nadaljnjem podrobneje opisan. V risbah prikazujejo:
sl. 1 stikalno pripravo po izumu v prikazu v perspektivi in z deloma dvignjenim pokrovom, sl. 2 stikalno pripravo po sl. 1 v vzdolžnem prerezu, sl. 3 izrez sl. 1 v povečanem prikazu, sl. 4 del stikalne priprave v vzdolžnem prerezu po sl. 2 in v še ne sestavljenem stanju, sl. 5 pogled na notranjo stran osnovnega telesa stikalne priprave in sl. 6 stikalno pripravo v delno prerezanem pogledu na zadnji konec in v še nepopolnoma sestavljenem stanju.
V sl. 1 do 6 obsega stikalna priprava 1 po izumu plosko, približno kot plošča oblikovano osnovno telo 2, ki je sestavljeno iz kovinskega nosilnega telesa 3 približno U-oblike, ter na tega pritrjenega, stopničasto kot plošča oblikovanega, keramičnega izolacijskega telesa 4 in nosi izven nosilnega telesa 3 na strani plošče izolacijskega telesa 4 prosto ležeče stikalo 5 v obliki preskočnega stikala. Na prečno k vzdolžni smeri osnovnega telesa 2 prosto ležečem ter od nosilnega telesa 3 oddaljeno ležečem koncu izstopata iz izolacijskega telesa 4 prek tiste strani plošče, ki nosi stikalo 5, najmanj dva približno v skupni ravnini nameščena električna priključna člena 6 v obliki ploskih vtičnih jezikov, ki sta s kotno zapognjenimi kraki pritrjena z vijaki naležno na vsakokrat pripadajoči strani plošče izolacijskega telesa 4 in sta namenjena za električni priključek stikala 5.
Stikalo 5 nosi na koncu prosto štrleče kontaktne vzmeti 9, ki tvorijo zaskočno vzmet, premični kontakt 7, kateremu je dodeljen nepomični kontakt 8, če je stikalna priprava uporabljena kot priklopno ali izklopno stikalo. Potem obstojata dva priključna člena. Pri oblikovanju kot preklopnik se nahaja gibljiv kontakt 7 med dvema nepomičnima kontaktoma, katerim je dodeljen po eden od treh priključnih členov 6. Podolgovata kontaktna vzmet 9, ki leži v ravnini, ki je približno vzporedna izolacijskemu telesu 4, je pritrjena prosto izstopajoče na izolacijskem telesu 4 samo s svojim, od konktakta 7 oddaljenim koncem in tvori med svojima koncema s prečnim žlebom zakrivljeno izstopajoč tlačni člen 10, prek katerega se deluje na gibljivi kontakt 7.
Za premikanje stikala 5 je predvidena premikalna naprava 11, ki vsebuje v mehanski zaporedni vezavi kot termomehanski oz. termohidravlični stikalni člen plosko razteznostno dozo 12 in k tej približno osno enako nastavitveno vreteno 13, ki leži približno pravokotno na ravnini izolacijskega telesa 4 in je ležajeno z navojem glede na osnovno telo 2 aksialno prestavljivo. Tisti konec nastavitvenega vretena 13, ki izstopa iz tiste strani plošče osnovnega telesa 2, ki je obrnjena proč od stikala 5 oz. razteznostne doze 12, je namenjen zasučno sklepni povezavi z nastavitvenim gumbom ali podobnim za nastavitev stikalne priprave na različne stikalne temperature. Drugi konec nastavitvenega vretena nalega s kroglastim končnim členom osrednje tlačne plošče na pripadajoči strani oz. na pripadajoči membranski lupini razteznostne doze 12 nasproti, pri čemer ima lahko končni člen pri izklopljeni stikalni pripravi 1 razmik od te tlačne plošče in nalega v ostalem na tlačni plošči.
Razteznostna doza 12 sestoji iz dveh, na svojih kotno zapognjenih robovih tesno povezanih membranskih lupin, ki omejujeta med seboj tlačni razteznostni prostor, tako da izvaja razteznostna doza 12 od nastavitvenega vretena 13 nastavljivo vplivano delovalno gibanje. To se prenaša na stikalo 5 s plosko, npr. iz vzmetnega jekla sestoječo, prosto izstopajočo stikalno ročico 14, ki poteka približno vzporedno k ravnini izolacijskega telesa 4 in vzporedno k osnovnemu telesu 2. Stikalo 5 in razteznostna doza 12 ležita približno vzporedno z izolacijskim telesom 4 in stikalo ročico 14. Razteznostna doza 12 je pritrjena z v njeni osi ležečim, izstopajočim nastavkom med konca stikalne ročice 14 brez dodatnih pritrdilnih sredstev s kremplasto vstavitvijo v odprtino neposredno na stikalni ročici 14, tako da tvori s to v sebi sklenjeno gradbeno enoto. Nastavek je lahko uporabljen kot priključni nastavek za kapilarno cev, ki je priključena na razteznostno dozo 12 in nosi na drugem koncu temperaturno tipalo, ki tvorita skupaj z razteznostno tekočino napolnjen sistem. Priključek kapilarne cevi pa je lahko izveden tudi na drugi strani. Blizu svojemu prostemu koncu nosi stikalna ročica 14 izoliran delovalni člen 19. Ta deluje na preskočno stikalo 5.
Nastavitveno vreteno 13 nosi med razteznostno dozo 12 in osnovnim telesom 2 glede nanjo zasučno zavarovano nastavitveno nalego 15, ki ima približno obliko krožnega koluta in ki vsebuje prek oboda izstopajoče naležne grebene za omejitev zasučne poti nastavitvenega vretena 13. Nastavitvena nalega 15 je nataknjena z nekrožno prehodno odprtino na komplementarno oblikovan končni odsek nastavitvenega vretena 13 in je z istočasno kot zaskočna vzmet 16 uporabljeno vzmetjo zavarovana v svoji nataknjeni legi aksialno s tem, da drsi ta vzmet na svoji, od osnovnega telesa 2 proč obrnjeni strani koluta nastavitvene nalege 15 s prednapetostjo in potisne nastavitveno nalego 15 proti ustrezni obročasti rami nastavitvenega vretena ali vretenskega ležaja 18. Ta vretenski ležaj 18 prehaja skozi osnovno telo 2 tako v področju nosilnega telesa 3 kot tudi izolacijskega telesa 4 v obliki tulke, ki je položajno zavarovana npr. s krempljastim oprijemom v prehodni odprtini nosilnega telesa 3 tako aksialno kot tudi v smeri oboda. Z opisanim oblikovanjem nastavitvena nalega 15 ne izvaja več aksialnih gibanj nastavitvenega vretena 13, temveč je nameščena glede na nastavitveno vreteno 13 aksialno pomično. Prečno k vzdolžni smeri osnovnega telesa 2 so na obeh straneh nastavitvenega vretena 13 na od stikala 5 proč obrnjeni strani plošče oblikovani iz nosilnega telesa 3 jezikasto zapognjeni pritrdilni členi 17 z kot oko izvedenimi navojnimi izvrtinami, ki so uporabljene tako za pritrditev stikalne priprave 1 oz. osnovnega telesa 2 na notranji strani maske priprave ali podobnega, ker nalegajo samo ti pritrdilni členi, ki se lahko malenkostno vzmetno preoblikujejo, na nasprotni ploskvi, medtem ko nalega preostalo osnovno telo 2 brez dotika.
V področju zadnje, od stikala 5 oz. priključnih členov 6 bolj oddaljene in od teh proč obrnjene strani delovalne naprave 11 ležečega konca sta predvidena na obeh straneh stransko od osnovnega telesa 2 in približno v ravninah stranskih vzdolžnih strani 21 izolacijskega telesa 4 dva, približno kot plošča oblikovana, vendar s profiliram ojačena, medsebojno v glavnem vzporedno nosilna dela 20, ki segata v glavnem do zadnjega konca osnovnega telesa 2 oz. nosilnega telesa 3 oz. tvorita ta konec in se raztezata od tega konca naprej samo prek približno v velikostnem redu polovice ležečega dela dolžine osnovnega telesa 2, pri čemer ustreza ta del največ polovici celotne dolžine osnovnega telesa 2 ali pa je lahko manjši. Nosilni deli 20 segajo prek strani plošče izolacijskega telesa 4, ki nosi stikalo 5, približno za njegovo debelino in prekrivajo pripadajoča področja pred njegovimi stranskimi vzdolžnimi stranicami 21 tako, da leži izolacijsko telo 4 skoraj središčeno med notranjimi stranmi nosilnih delov 20. Istočasno segajo nosilni deli 20 s svojimi prostimi vzdolžnimi robniki tako skoraj do ravnine stikalne ročice 14, da ležijo stransko na obeh straneh oboda razteznostnedoze 12 in v razmiku od te. Nosilni deli 20 so izdelani s stranskimi zapognitvami enodelno z nosilnim telesom 3 iz tanke pločevine. S tem razširjajo osnovno telo 2 samo nebistveno prek izolacijskega telesa 4.
Nosilni deli 20 so namenjeni pritrditvi oz. ležajenju stikalne ročice 14, ki tvori v področju svojega, od svojega prednjega, prostega konca 22 ročice proč obrnjenega zadnjega konca 23 ročice približno v svoji ravnini ležečo zglobno cono 24 z zglobno osjo 25, ki je predvidena približno pravokotno k vzdolžni smeri osnovnega telesa 2 in približno vzporedno k njegovi ravnini tako, da leži v področju zadnjega konca osnovnega telesa 2 na od tega proč obrnjeni strani razteznostne doze 12. Zglobna cona 24 je oblikovana s približno kot četrtinka kroga oblikovano zakrivljeno zapognitvijo 27 zadnjega konca stikalne ročice 14, ki prehaja v približno raven pritrdilni krak 26. Zadnji konec v tlorisu naprej približno v obliki trapeza se ožeče stikalne ročice 14 ter pritrdilni krak 26 sta približno tako široka kot osnovno telo 2 oz. svetli razmik med nosilnimi deli 20, tako da sta pritrdilni krak 26 in s tem stikalna ročica 14 varovana brez zračnosti glede stranske pomike glede na osnovno telo 2 samo z v danih pogojih vzmetno napetim položajem med nosilnimi deli 22. Pritrdilni krak 26 leži na zadnjem koncu osnovnega telesa 2 oz. izolacijskega telesa 4 in približno v ravnini, ki je pravokotno k ravnini osnovnega telesa 2, pri čemer leži od stikalne ročice 14 proč obrnjena zunanja stran pritrdilnega kraka 16 v glavnem prosto.
Z opisanim oblikovanjem ležijo nosilni deli 20 v ravninah 28, ki so predvidene prečno k zglobni osi 25, pri čemer segajo nosilni deli 20 do blizu do te zglobne osi, tako da nastopajo majhne ročične sile. Razen tega se priključuje vsak nosilni del 20 prek vzdolžne omejitve 29 na osnovno telo 2 oz. nosilno telo 3, ki leži prečno oz. pravokotno k zglobni osi 25, ter vzporedno k ravnini osnovnega telesa 2 in/ali v ravnini nosilnega telesa 20 približno v ravnini od stikalne ročice 14 proč obrnjene strani plošče osnovnega telesa 2 oz. izolacijskega telesa 4, tako daje podan zelo ugoden prehod sile od nosilnega dela 20 na preostalo osnovno telo 2. Nosilni deli 20 so oblikovani pri tem s stranskimi zapognitvami v glavnem ravne osnovne plošče 30 nosilnega telesa 3, ki nalega na navedeni strani plošče izolacijskega telesa 4, iz katere so izoblikovani pritrdilni členi 17 in glede na katero je zavarovano pritrjen ležaj 18 vretena. S tem objema nosilno telo 3 pripadajoč vzdolžni del izolacijskega telesa 4 na obeh straneh, pri čemer je pritrjeno nosilno telo 3 na izolacijskem telesu 4 z vijaki, ki vprijemajo v navojne izvrtine v glavnem po celi ploskvi na izolacijskem telesu 4 nalegajoče osnovne plošče 30 in tvori s tem ter v danih pogojih z ležajem 18 vretena in stikalom 5 v sebi sklenjeno gradbeno enoto. V to gradbeno enoto se lahko potem s strani osnovne plošče 30 uvije nastavitveno vreteno 13, zatem vstavita nastavitvena nalega 15 in zaskočna vzmet 16 in se lahko končno iz stikalne ročice 14 in razteznostne doze 12 sestoječa gradbena enota pritrdi samo z zaskočno povezavo prednapeto in oblikovno sklepno zavarovano brez zračnosti.
Stranska robna področja 31 pritrdilnega kraka 26 tvorijo trakasto oblikovane vtične člene za uvajanje v vtične reže 33, ki so predvidene v področju zadnjega konca osnovnega telesa 2 oz. nosilnih delov 20 v teh tako , da ležijo v skupni, k ravnini plošče osnovnega telesa 2 približno pravokotno oz. k zglobni osi 25 približno vzporedno ali celo približno v zglobni osi 25 predvideni ravnini. Prečno k ravnini plošče osnovnega telesa 2 raztezajoče se vtične reže 33 so lahko oblikovane sicer z na notranjih straneh nosilnih delov 2 odprtimi utori, vendar smotrno z preboji nosilnih delov 20. Vsaka vtična reža 39 je s tem glede na ravnino 28 pripadajočega nosilnega dela 20 premaknjena malenkostno navznoter, tako da je omejena na obeh straneh stransko z dvema, iz nosilnega dela 20 z zapognitvami izoblikovanima, trakastima mostičnima nastavkoma 25, pri čemer se priključujeta mostična nastavka 35 prek poševnih zapognitev vsakokrat z obema koncema na preostali nosilni del 20 in tvorijo profiliranja, ki prispevajo k nadaljnjemu povečanju togosti nosilnega dela 20. Vtične reže 33 segajo približno prek celotne dolžine mostičnih nastavkov 35 vključno z njihovimi zapognitvami oz. prek največjega dela višine vsakokrat pripadajočega nosilnega dela 20.
Prek stranskih robnikov pritrditvenih krakov 26 oz. od njihovih robnih področij 31 izstopa vsakokrat enodelno s stikalno ročico 14 oblikovan zaskočni greben 36, ki tvori na svoji, proti stikalni ročici 14 obrnjeni strani približno pravokotno k nosilnemu delu 20 izstopajočo zaskočno ramo 37 in na od tega proč obrnjeni strani uvajalno poševnino
38. Ustrezna uvajalna poševnina 39 je predvidena tudi na vsaki strani prostega konca pritrdilnega kraka 26. Za montažo stikalne ročice 14 se uvede pritrdilni krak 26 med prosta vzdolžna robnika nosilnih delov 20 v ravnini vtičnih rež 33, pri čemer se z v danih pogojih na vzdolžnih robnikih nosilnih delov 20 obtočnimi uvajalnimi poševninami 39 izravna stransko samodejno, tako da se lahko izvaja preprosto tudi montaža z rokovalnimi avtomati (roboti). Pri naletu uvajalnih poševnin 38 zaskočnih grebenov 36 proti prostim vzdolžnim robnikom nosilnih delov 20 se razkrečijo te vzmetno navzven, pri čemer vprime pritrdilni krak 26 s svojim koncem že v vtične reže 33 in je s tem voden. Uvajalne poševnine 38 lahko naletijo v danih pogojih tudi še na del pripadajoče, med mostičnimi nastavki 35 v področju pripadajočega konca reže naprej vodene poševnine, dokler ne prispejo v področje vtičnih rež 33, tako da skočijo nosilni deli 20 vzmetno nazaj in zaprejo s tem zaskočne grebene 36 tako, da je stikalna ročica 14 oblikovno sklepno zavarovana v tisti smeri, ki je nasprotna smeri vtikanja. Zato tvorijo pripadajoči konci rež vtičnih rež 33 nasprotna ramena 40 za zaskočna ramena 37 zaskočnih grebenov 36. V stični smeri je stikalna ročica 14 z ustreznim naleganjem pritrdilnega kraka 26 zavarovana na drugih koncih rež.
V montiranem položaju leži pritrdilni krak 26 vsak s svojim prostim koncem v kot utor oblikovanem prostem prostoru 40, ki je omejen z zadnjo končno ploskvijo 42 izolacijskega telesa 4 in zadnjim prečnim krakom 43 nosilnega telesa 3, pri čemer je ta, glede na širino nosilnega telesa 3 bistveno ožji prečni krak 43 z zadnjega konca osnovne plošče 30 kotno zapognjen v isti smeri kot nosilni deli 20. S tem oblikovanimi omejitvenimi ploskvami prostega prostora 41 je pritrdilni krak 26 zavarovan pred izbočnimi preoblikovanji, ki bi lahko eventualno nastopala pri ustrezno visoki obremenitvi zglobne cone 24 in bi lahko vodila k zrahljanju glede na nosilne dele 20. Pritrdilni krak 26 je lahko še nadalje ojačen z žlebom U-oblike.
Nosilni deli 20 ležajijo zaskočno vzmet 16 na nosilnem telesu 2. Zaskočna vzmet 16 je kot trak oblikovana listnata vzmet, ki vprijema z nekoliko ožjimi konci 16 v ležajnih režah 44, ki so predvidene približno vzporedno k ravnini plošče osnovnega telesa 2 v nosilnih delih 20 pred vtičnimi režami 33 in blizu prostih vzdolžnih robnikov nosilnih delov 20. Med konci je zaskočna vzmet 16 izrezana za prehod nastavitvenega vretena 13, pri čemer sta s tem oblikovana vzdolžna trakova približno v sredini dolžine zaskočne vzmeti 16 vsakokrat zapognjena v greben približno V-oblike. Bliže pri zadnjemu koncu osnovnega telesa 2 ležeč greben je uporabljen kot zaskočni greben 45 za vprijem v ustrezni obodni izrez nastavitvene nalege 15 v ničelnem oz. izklopnem položaju stikalne priprave 1. Drugi, na nasproti ležeči strani nastavitvenega vretena 13 ležeč greben poteka prednapeto v obliki sani na pripadajoči čelni strani nastavitvene nalege 15 v vsakem zasučnem položaju nastavitvenega vretena 13 in drži prav tako kot zaskočni greben 45 nastavitveno nalego 15 vzmetno v njenem aksialnem delovnem položaju. Naležnemu grebenu nastavitvene nalege 15 je na pripadajoči strani osnovnega telesa 2 dodeljena nasprotna nalega 46, ki je oblikovana smotrno z nastavkom izolacijskega telesa 4 in leži na od zadnjega konca osnovnega telesa 2 proč obrnjeni strani nastavitvene nalege 15 oz. med to in stikalom 5. V sliki 5 v področju nosilnega telesa 3 samo črtkano-pikčasto nakazano izolacijsko telo 4 tvori v področju nosilnega telesa 3 v debelini zmanjšano izolacijsko ploščo 47, skozi katero prehaja ležaj 18 vretena, na kateri, proti stikalni ročici 14 obrnjeni strani plošče prehaja prek odmaknjene, nasprotno nalego 46 vsebujoče stopnice v preostali, izven nosilnega telesa 3 ležeč del izolacijskega telesa 4 in katerega prednji, v področju te stopnice ležeč konec sovpada približno s prednjim koncem osnovne plošče 30. S tem štrli izolacijsko telo 4 s svojim delom, ki nosi stikalo 5 ter priključne člene 6, prosto prek nosilnega telesa 3.
Natezna razbremenitev 48 za v sliki 2 nakazano kapilarno cev 49 se lahko združi pri gradnji s prečnim krakom 43 na preprost način s tem, da je iz prečnega kraka 43 navzven izštancan zakrivljen jezik, s katerim se lahko od razteznostne doze 12 proč vodena kapilarna cev 49 s spenjanjem pritrdi glede na osnovno telo 2, tako da eventualne natezne obremenitve ne vplivajo na priključek kapilarne cevi 49 na razteznostni dozi 12.
Nadalje se lahko (v sliki 4 črtkano) prioblikuje na zgornjem robniku prečnega kraka 43 ploščat vtični jezik 60, podoben ploščatim vtičnim jezikom 6, ki so predvideni za natik ozemljitvenega vodnika za primer, da npr. pri maski štedilnika iz umetne snovi ozemljitev ni zagotovljena prek pritrditve regulatorja.
Kot risbe nadalje kažejo, je v področju zadnjega konca stikalne ročice 14 predvidena prek več kot polovice širine osnovnega telesa 2 segajoča, kot okno oblikovana odprtina 50, ki se razteza od zadnjega konca 23 ročice stikalne ročice 14 prek zapognitve 27 in prek največjega dela višine pritrdilnega kraka 26 ter leži približno v sredini širine osnovnega telesa 2 oz. približno simetrično k proti vzdolžni smeri osnovnega telesa 2 vzporedni ter k tej ravnini plošče pravokotni aksialni ravnini razteznostne doze 12. V to odprtino 50 lahko vprijema zadnji obodni odsek razteznostne doze 12, tako da se lahko namesti tudi razteznostna doza 12 z relativno velikim premerom brez povečevanja osnovnega telesa 2 oz. se lahko poveča razmik med vprijemno točko razteznostne doze 12 in delovalnim členom 19 za doseganje večje ročične prestave. Odprtina 50 lahko sega npr. približno do prostega vzdolžnega robnika prečnega kraka 43. Zaradi te odprtine 50 je pritrdilni krak 26 vpogledu od spredaj približno U-oblike, tako, da se priključuje prek zapognitev 27 na stikalno ročico 14 samo z v medsebojnem razmiku ležečimi stranskimi kraki 51, medtem ko so medsebojno povezani ti stranski kraki 51 v svojem, od stikalne ročice 14 bolj oddaljenem končnem področju prek v prostem prostoru 41 ležečega prečnega mostiča 52.
Za prekritje osnovnega telesa 2 na tisti strani, ki nosi funkcijske dele, namreč delovalno napravo 11 in stikalo 5, je predviden prekrivni pokrov 53 (sl. 1, 2), ki ščiti navzven vse, za delovne funkcije stikalne priprave 1 pomembne oz. obremenitveno občutljive dele, in sestoji iz izolacijskega gradiva, posebno umetne snovi. Ta prekrivni pokrov 53 lahko vprijema prek svojega roba pokrova izstopajočimi in med njegovima koncema približno v sredini dolžine osnovnega telesa ležečimi, jezikastimi zaskočnimi členi 54 zaskočno neposredno v osnovno telo 2, posebno v izolacijsko telo 4. Zaskočni -členi 54 se priključujejo neposredno na prednje konce nosilnih delov 20 in zunanje strani zaskočnih členov 54 oz. pripadajoče zunanje strani prekrivnega pokrova 35 ležijo približno poravnano z zunanjimi stranmi nosilnih delov 20. Prekrivni pokrov 53 lahko sega pri tem samo prek dela višine nosilnih delov 20, pri čemer je z navzven premaknjenimi vtičnimi režami 33 zagotovljeno, da stranska robna področja 31 pritrdilnih krakov 26 ne segajo prek zunanjih strani nosilnih delov 20.
Claims (16)
- PATENTNI ZAHTEVKI1. Stikalna priprava z najmanj enim stikalom, označena s tem, da vsebuje vsaj eno delovalno pripravo (11) za stikalo (5).
- 2. Stikalna priprava po zahtevku 1, pri kateri vsebuje vsaj ena delovalna priprava 11 za električno stikalo 5 na osnovnem telesu 2 od zglobne cone 24 prosto izstopajočo, vzmetno stikalno ročico 14 za delovanje na gibljiv kontakt 7 stikala 5, ki je vsaj deloma nameščen na izolacijskem telesu 4 osnovnega telesa 2, pri čemer je stikalna ročica pričvrščena v bližini zglobne cone 24, ki določuje zglobno os 25, na prečno k njej izstopajočem nosilnem delu 20 osnovnega telesa 2, označeno s tem, da je v ravnini (28), ki leži prečno v zglobni osi (25), nameščen vsaj en nosilni del (20) za stikalno ročico.
- 3. Stikalna priprava po zahtevku 1 ali 2, označena s tem, da se najmanj en nosilni del (20) za vsaj eno stikalno ročico (14) priključuje na osnovno telo (2) vzdolž približno vzporedno k vzdolžni smeri stikalne ročice (14) ležeče vzdolžne omejitve (29).
- 4. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da sta predvidena dva, drug drugemu približno vzporedno nasproti stoječa, posebno stransko v področju zunanjih strani stikalne ročice (14) nameščena nosilna dela (20), na katerih je pričvrščena stikalna ročica (14) prednostno s stranskimi robnimi področji (31).
- 5. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da je najmanj en nosilni del (20) za stikalno ročico (14) oblikovan v obliki plošče po načinu nosilnega ščita, pri čemer sta prednostno oba nosilna ščita oblikovana s kraki v vzdolžnem pogledu stikalne ročice (14) približno kot U-oblikovanega nosilnega telesa (3).
- 6. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da je najmanj en nosilni del (20) za stikalno ročico (14) oblikovan kot od izolacijskega telesa (4) ločen gradbeni del, posebno iz pločevine, pri čemer segata prednostno en nosilni del (20) in izolacijsko telo (4) drug v drugega v vzdolžni smeri stikalne ročice (14).
- 7. Stikalna priprava, zlasti po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da je najmanj ena stikalna ročica (14) pričvrščena na najmanj enem nosilnem delu (20) prek zaskočne povezave in da je posebno nosilni del (20) nameščen vzmetno po načinu zaskočne vzmeti.
- 8. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da obsega najmanj en nosilni del (20) za pritrditev stikalne ročice (14) vtično režo (33), posebno režast preboj, katerega središčna ravnina (34) reže leži prednostno približno pravokotno k nosilnemu delu (20) in/ali katerega vzdolžna smer je predvidena prečno k vzdolžni smeri stikalne ročice (14).
- 9. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da vsebuje stikalna ročica (14) za pritrditev na najmanj enem nosilnem delu (20) zaskočni greben (36), ki je izoblikovan prednostno iz stranskega robnika stikalne ročice (14) in/ali tvori na eni, od zaskočnega ramena (36) proč obrnjeni strani uvajalno poševnino (38), pri čemer je posebno stikalna ročica (14) zavarovana na držalu z vzmetno prednapetostjo.
- 10. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da vsebuje najmanj en nosilni del (20) za pritrditev stikalne ročice (14) glede na to izstopajoč pritrdilni nastavek, posebno z obema koncema enodelno na nosilni del (20) priključujoč se mostični nastavek (35), v katerem je predvidena vtična reža (33), ki tvori prednostno s koncem reže, ki leži na enem koncu pritrdilnega nastavka, nasprotno ramo (40) za zaskočni greben (36).
- 11. Stikalna priprava posebno po enem od predhodnih zahtekvov, označena s tem, da tvorita stikalna ročica (14) in osnovno telo (2) v področju pritrditve za stikalno ročico (14) in med njenimi stranskimi robniki kot okno oblikovano odprtino (50), ki je omejena prednostno vsaj stransko oz. prek svojega celotnega oboda od stikalne ročice (14) in leži posebno v glavnem med nosilnimi deli (20).
- 12. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da obsega stikalna ročica (14) na zadnjem koncu (23) ročice kotno zapognjen pritrdilni krak (26), ki vprijema v najmanj enem nosilnem delu (29 in prednostno v enem režastem prostem prostoru (41) med zadnjim koncem izolacijskega telesa (4) in zadnjim prečnim krakom (43) nosilnega telesa (3) in katerega kotna zapognitev (27) tvori zglobno cono (24).
- 13. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da štrli izolacijsko telo (4) s svojim, od zglobne cone (24) stikalne ročice (14) oddaljenim koncem prosto prek najmanj enega nosilnega dela (20) za stikalno ročico (14), posebno približno s polovico svoje dolžine prek nosilnega telesa (3) in je oblikovano prednostno v področju nosilnega telesa (3) kot v debelini zmanjšana izolacijska plošča (47).
- 14. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da vsebuje, posebno med zglobno cono (24) in stikalom (5) na stikalno ročico (14) delujoča delovalna naprava (11) termoaktivni stikalni člen in/ali nastavitveno vreteno (13), ki prehaja prednostno skozi izolacijsko telo (3) med nosilnimi deli (20) in nosi posebno na notranji strani izolacijskega telesa (3) nastavitveno nalego (15), na katero vpliva na najmanj enem nosilnem delu (20) ležajena zaskočna vzmet (16).
- 15. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da vsebuje delovalna naprava (11) za oblikovanje stikalne priprave (1) kot temperaturni regulator za razteznostno tekočino polnjeno, posebno od nastavitvenega vretena (13) vplivano razteznostno dozo (12), ki štrli prednostno prek zadnjega konca stikalne ročice (14) oz. vprijema z obodnim odsekom v kot okno oblikovano odprtino (50).
- 16. Stikalna priprava po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da je na nosilnem telesu (3), prednostno na robniku prečnega kraka (43) prioblikovan vzporedno k prečnemu kraku potekajoč ozemljitveni ploščat vtični jezik (60).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE3844472A DE3844472A1 (de) | 1988-12-31 | 1988-12-31 | Schaltgeraet |
YU249589A YU249589A (sh) | 1988-12-31 | 1989-12-28 | Stikalna priprava |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI8912495A true SI8912495A (sl) | 1997-06-30 |
SI8912495B SI8912495B (sl) | 1999-04-30 |
Family
ID=25875854
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI8912495A SI8912495B (sl) | 1988-12-31 | 1989-12-28 | Stikalna priprava |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
HR (1) | HRP930150A2 (sl) |
SI (1) | SI8912495B (sl) |
-
1989
- 1989-12-28 SI SI8912495A patent/SI8912495B/sl not_active IP Right Cessation
-
1993
- 1993-02-11 HR HR930150A patent/HRP930150A2/hr not_active Application Discontinuation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HRP930150A2 (en) | 1995-12-31 |
SI8912495B (sl) | 1999-04-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP3116065B1 (en) | Push-in clamp retainer, push-in clamp assembly and electric connector element | |
EP0500227B1 (en) | Contact in electric part socket | |
US5163338A (en) | Cable core length adjuster mechanism | |
US6126495A (en) | Miniaturized plug-in contact element | |
US9806462B2 (en) | Electrical connection terminal having an insert device for providing a counter-bearing for a tool | |
AU682614B2 (en) | Control system with bowden wire assembly end clip | |
EP0571385B1 (en) | Improvements in or relating to electrical connectors | |
JPS62165823A (ja) | 温度感知機 | |
US6064294A (en) | Temperature switch, particularly adjustable temperature regulator | |
US5029303A (en) | Switching device | |
JPS5935613B2 (ja) | 過熱保護スイツチ付電気式料理板 | |
SI8912495A (sl) | Stikalna priprava | |
US5343775A (en) | Control lever assembly | |
GB2076644A (en) | Wiper arm to blade connection | |
US4182998A (en) | Externally adjustable electromagnetic relay | |
EP0645051B1 (en) | Energy regulators | |
US5550525A (en) | Switch with bimetallic element | |
US5326949A (en) | Adjustable device, particularly an electric switching, controlling or regulating device | |
US5311165A (en) | Modular electric/gas oven thermostat and assembly method | |
US5025242A (en) | Oven thermostat | |
ITMI940808A1 (it) | Apparecchiatura elettrica modulare con dispositivo di aggancio su rotaia | |
EP0481355B1 (de) | Schaltegerät mit einer Einrichtung zur Steuerung eines Umgebungs-Einflusses | |
US4754253A (en) | Adjustable temperature thermostat | |
US5051717A (en) | High limit thermostat apparatus | |
EP1001126A3 (de) | Fixiervorrichtung |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
KO00 | Lapse of patent |
Effective date: 20041027 |