SI8211067A8 - Postopek za pripravo 9-{1,3-dihidroksi-2-propoksi-metil) gvanina - Google Patents

Postopek za pripravo 9-{1,3-dihidroksi-2-propoksi-metil) gvanina Download PDF

Info

Publication number
SI8211067A8
SI8211067A8 SI8211067A SI8211067A SI8211067A8 SI 8211067 A8 SI8211067 A8 SI 8211067A8 SI 8211067 A SI8211067 A SI 8211067A SI 8211067 A SI8211067 A SI 8211067A SI 8211067 A8 SI8211067 A8 SI 8211067A8
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
compound
salt
guanine
formula
propoxymethyl
Prior art date
Application number
SI8211067A
Other languages
English (en)
Inventor
Julien P Verheyden
John C Martin
Original Assignee
Syntex Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Syntex Inc filed Critical Syntex Inc
Publication of SI8211067A8 publication Critical patent/SI8211067A8/sl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Postopek za pripravo novega 9-(1,3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina
Tehnično področje izuma
Predloženi izum je s področja sintezne kemije, specifično pa se nanaša na postopek za pripravo novega, antivirusno učinkovitega 9-(1,3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina.
Tehnični problem
Obstajala je potreba po ugotovitvi novega, tehnološko naprednega postopka za pripravo novega 9-(1,3-dihidroksi2-propoksimetil)gvanina, primernega za zatiranje virusnih infekcij, z dobrimi dobitki in z zadovoljivo čistočo.
Stanje tehnike
9-(1,3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanin je nova spojina, zato postopek za njegovo pripravo še ni bil opisan.
Virusne infekcije so na široko razširjene in se odražajo na raznovrstnih simptomih. Nekatere virusne infekcije zlahka premaga obrambni mehanizem telesa, medtem ko so druge resnejše narave in vodijo do stalne poškodbe, npr. slepote in celo do smrti.
- 2'Bia izmed teh družin virusov, ki lahko izzove resne infekcije, je skupina Herpes virusa.
Dandanes uporabljena zdravila za zdravljenje virusnih infekcij so v mnogih primerih neučinkovita, če pa so učinkovita, se jih potrebuje v velikih in/ali kontinuirnih dozah, katere izzovejo resne stranske efekte in/ali toksičnost. Zato obstaja potreba po učinkovitem antivirusnem sredstvu, ki je učinkovito pri nižjih doziranjih, kot so zdravila, katera so danes na voljo, s čimer se zmanjša tveganje možnih stranskih efektov in toksičnosti
ZDA patent št. 4 199 574 opisuje spojine, prikazane z naslednjo generično formulo:
d v kateri je X žveplo ali kisik, H je vodik, halogen, hidroksi, alkoksi, azid, tio, alkiltio, amino, alkilamino ali dialkilamino,
R je vodik, halogen, alkiltio, acilamino, amino ali azid, R-2 je vodik, raven ali razvejen ali cikličen alkil, hidroksialkil, benziloksialkil ali fenil, R je vodik, hidroksi ali alkil, R je vodik, hidroksi, amino, alkil, hidroksialkil, benziloksi, benzoil oksi, benzoiloksimetil, sulfamoiloksi, fosfat, karboksipropiamiloksi, raven ali cikličen aciloksi z 1 do 8 atomi ogljika, acetoksi ali substituirana karbamoilna skupina s formulo NHCO-Z, kjer je Z alkil, aril ali aralkil, v danem primeru substituiran z enim 6 ali več sulfonilov, aminov, karbamoilov ali halogenov, R je vodi:
3 4 ali alkil, s pridržkom, da kadar je X kisik in so R , R , R in
hidroksi, ali njihove soli.
Za razred spojin, prikazan z zgornjo formulo^in za farmacevtsko sprejemljive, kislinske adicijske soli, je opisano, da kažejo anti virusno aktivnost. GL e j tudi Tetrahedron Letters. 21,327-30 (1980).
Opis rešitve tehničnega problema z izvedbenimi primeri
Sedaj pa smo ugotovili, da so presenetljivo spojina 9(l,3-člihidroksi-2-propoksimetil)gvanin in njene soli posebno učinkovito anti virusno sredstvo. Selektivna aktivnost te spojine je poudarjena, kadar spojino primerjamo s strukturno najpodobnej širni spojinami, prikazanimi v ZDA patentu št. 4 199 574 in pri antivirusnem poskusu, kot je podrobneje prikazano γ primeru -.-5.
V smislu izuma predlagamo postopek za pripravo 9-(1,3dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina s formulo
(I) in njegovih farmacevtsko sprejemljivih soli.
Opisujemo tudi farmacevtske sestavke, ki vsebujejo kot bistveno sestavino spojino, dobljeno po izumu. Ti sestavki lahko vsebujejo druge farmacevtsko učinkovite sestavine z isto indikacijo. V večini primerov bodo ti sestavki vsebovali primerne farmacevtske nosilce ali polnila.
Opisujemo tudi postopek za zdravljenje virusnih infekcij, ki obsega dajanje spojine s formulo (I) ali sestavka, ki jo vsebuje.
Postopek za pripravo spojine s formulo (I) in njenih farmacevtsko sprejemljivih soli obsega:
a) deaciliranje spojine s formulo ύτΛ
R-N^ir
H CH~OCHCH0OH i 2 ch2oh kjer je R definiran kot acilna skupina,
R”8, kjer je R ravna ali razvejena ogljikovodikova veriga z ena do deset atomi ogljika, da daje 9-(1,3-dihidroksi-2-propoksi metil )gvanin, ali
b) dearalkiliranje spojine s formulo
kjer je R‘ definiran kot zaščitna skupina, kot je benzil, ki je v danem primeru substituiran z 1 ali 2 alkoksi skupinama, kjer ima alkil zgoraj definirani pomen, prednostno 4® metoksi, ali nižjimi alkilnimi skupinami, kjer je alkil definiran kot raven ali razvejen ogljikovodik z 1 do 4 atomi ogljika, prednostno metil, da dobimo 9-(1,3-dibidroksi-2-propoksimetil)gvanin, ali
- 5 c) deanJalkiliranje in deaciliranje spojine s formulo
kjer imata E in E' zgoraj navedeni pomen, da dobimo 9-(l»3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanin, ali
d) prevedbo 9-(1,5-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanin0> v farmacevtsko sprejemljivo sol, ali
e) prevedbo soli9-(l,$-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina v 9-(l,5“dihidroksi-2-propoksi)gvanin, ali
f) pretvorbo soli 9-(1 »3-dihidroksi-2-propoksimetil)gva nina v njegovo farmacevtsko sprejemljivo sol.
Spojine s formulo IX, v kateri.
v kateri pomeni R acilno skupino RCO, kjer je R ravna ali razvejena veriga ogljikovodika z 1 do 10 atomi ogljika, in njihovih soli, pripravimo z:
a) dearalkiliranjem spojine s formulo
kjer ima R zgoraj navedeni pomen in je R’ zaščitna skupina, kot benzil, v danem primeru substituirana z 1 ali 2 alkoksi skupinama, ali nižjima alkilnima skupinama, kjer je alkil definiran kot ravna ali razvejena veriga ogljikovodika z 1 do 4 atomi ogljika, ali
b) presnovo spojine s formulo (VIII) z Lewisovo kislino,
c) presnovo, spojine s formulo (Vlil) z ocetno kislino,
d) pretvorbo spojine s formulo (IX) v njeno sol, ali
I
e) pretvorbo soli v ustrezalo prosto spojino s formulo (IX).
Tiste spojine s formulo IX, kjer je R acilna skupina, kot je zgoraj definirana, rabijo kot intermediati za spojino s formulo I, pri čemer so pri tem postopku spojine deacilirane, kot je podrobneje opisano v nadaljevanju.
- 7 V tekstu opisa in priloženih zahtevkih imajo naslednji izrazi označen pomen, razen če ni navedeno nasprotno.
Farmacevtsko sprejemljive soli se nanašajo na tiste soli, ki imajo biološko učinkovitost in lastnosti proste spojine in ki niso biološko ali kako drugače nezaželene. Soli so lahko bodisi kislinske adicijske soli ali anorganske kovinske soli, prednostno soli alkalijskih kovin. Primerne kisline za tvorbo soli so anorganske kisline kot klorovodikova, bromovodikova, žveplova, solitrna, fosforova kislina in podobne, izmed organski! kislin pa trifluoroocetna, metansulfonska, etansulf onska in p-toluensulfonska kislina in podobne. Primerne baze za tvorbo soli sc organske baze, anorganske kovinske baze, kot bakrove ali srebrove baze ter alkalijske baze kot alkalijski hidroksidi, npr. natrijem hidroksid, kalijev hidroksid, in podobno.
Spojina, dobljena po izumu, označena z zgornjo formulo (I), ter njene farmacevtsko sprejemljive soli, se odlikujejo po tem, da nudi substitucija z 1,3-dihidroksi2-propoksimetilno skupino v legi 9 gvaninskega jedra presenetljivo močno aktivno spojino.
Predložena spojina s formulo (I) in njene farmacevtsko sprejemljive soli, kažejo močno antivirusno učinkovitost, če jih dajemo živalim, zlasti sesalcem (ljudem ali živalim), mrzlo-krvnim živalim kot ribam, nadalje ptičem, posebno pa ljudem. Tako npr. spojina, dobljena po izumu, kaže odlično učinkovitost proti Herpes Simplex virusoma I in II ter sorodnim virusom, kot je cytomegalovirus,
Epstein-Barr virus in varicella Zoster virus.
- 8 Farmacevtske sestavke, tako za veterino kot humano medicino, kateri vsebujejo predloženo spojino, primerno za antivirusno uporabo, pripravljamo po metodah ter lahko vsebujejo polnila, ki so v stroki dobro znana. Splošno priznana zbirka takih metod in sestavin je navedena v Remington‘s Pharmaceutical Sciences,
E. W. Martin, (Mark Publ. Oo., 15· izd. 1975)·
Farmacevtski sestavki lahko vsebujejo tudi druge antivirusno učinkovite snovi. Na splošno lahko farmacevtski sestavek vsebuje od 0,1 do 9θ mas. % učinkovite snovi.
Spojino s formulo (I) lahko dajemo parenteralno (npr. z intravenozno, intraperitonealno ali intramuskularno injekcijo), oralno, zunanje ali rektalno, v odvisnosti od tega, ali se pripravek uporablja za zdravljenje notranjih ali zunanjih virusnih infekcij·
Za notranje infekcije se sestavke daje oralno ali parenteralno pri dozirnih nivojih, izračunanih kot prosta baza, okoli 0,1 do 300 mg/kg, prednostno 1,0 do JO mg/kg telesne teže sesalce ter se jih lahko uporablja pri človeku v obliki dozirne enote, daje pa enkrat do štirikrat dnevno v količini 1 do 250 mg na dozirno enoto. Za oralno dajanje pa lahko fini praški ali granule vsebujejo razredčila, dispergatorje in/ali površinsko aktivna sredstva ter se jih lahko ponudi v_ obliki napitka v vodi ali sirupu} v kapsulah ali vrečkah v suhem stanju ali v nevodni raztopini ali suspenziji, kjer so lahko vključena suspendiraa sredstvs v tabletah, kjer so lahko vključena veziva in maziva, ali v suspenziji v vodi ali v sirupu. Po želji ali potrebi so lahko vklju- 9 cena še sredstva za izboljšanje okusa, konzervatorji, suspendirna sredstva, zgoščevala ali emulgatorji. Prednostne so tablete in granule in le-te so lahko preslojene.
Za parenteralno dajanje ali dajanje kapljic, kot npr. pri očesnih infekcijah, lahko nudimo spojine v vodni raztopini v koncentraciji okoli 0,1 do 10 %, bolj prednostno okoli 0,1 do 7 %. Raztopina lahko vsebuje antioksidante, pufre itd.
Alternativno pa za infekcije oči ali drugih zunanjih tkiv, npr. ust in kože, prednostno nanašamo sestavke na inficirani del telesa pacienta lokalno kot mazivo, kremo, aerosol ali prah, prednostno kot mazivo ali kremo. Spojine lahko nudimo kot mazivo, npr. z vodotopno osnovo za mazivo, ali v kremi, npr. z oljem v vodni osnovi za kremo, v koncentraciji okoli 0,01 do 10 %, prednostno 0,1 do 7 %, najbolj prednostno okoli 0,5 mas./ vol.%. Dodatno se da virusne infekcije oči, kot herpesni keratitis, zdraviti z uporabo sistema zdravila z zakasnjenim sproščanjem, kot je opisano v ZDA patentu Št. 4 217 ^898.
Predlagani sestavki sj koristni tudi pri zdravljenju nehumanih sesalcev, ptičev, npr. piščancev in puranov ter mrzlo-krvnih živali kot rib. Ptičje virusne bolezni kot Nev Oastle bolezen, Marekovo bolezen ipd. se da preprečiti in/ali zdraviti s spojinami s formulo (U, po metodah, dah, ki so v veterini dobro znane, kot je npr. pomakanje izleženih jajc v raztopino, ki vsebuje spojino, injiciranje sestavka, ki vsebuje spojino, pticam, ali pa dodajanje spojine v smislu predloženega izuma h krmi ali pitni vodi.
Ribe, ki so v omejenem območju kot ribniku, akvariju ali tanku, se da tudi obdelati proti virusnim infekcijam kot so her- 10 pesu. podobni virusi, npr. channel catfish virus (CCV), herpesvirus salomones, Nerka virus ipd., z dodajanjem spojine direktno v vodo ribnika, akvarija ali tanka, ali z vgrajevanjem spojin v krmo.
Točni režim za dajanje spojin in sestavkov, ki jih tukaj prikazujemo, bo nujno odvisen od potreb posameznega obdelovanega subjekta, tipa obdelave in seveda presoje zdravnika.
Spojino s formulo (I) lahko pripravimo z naslednjo reakcijsko shemo, kjer je R definiran kot acilna skupina,
H
R”0, kjer je R” ravna ali razvejena veriga ogljikovodika z 1 do 10 atomi ogljika in je R' definiran kot zaščitna skupina, kot je benzil, ki je v danem primeru substituiran z 1 ali 2 alkoksi skupinama, kjer je alkil ravna ali razvejena veriga ogljikovodika z 1 do 4 atomi ogljika, prednostno metoksi, ali nižjima alkilnima skupinama, kjer ima alkil zgoraj definirani pomen, prednostno metilom.
-11/°\ ch2chch2ci (II)
CH~OR'
I 2
CH~OCH~C1 i Z 2 ch2or' (IV)
(VI)
CHo0R' I 2 ^Η2CH90R' (III)
CHo0R‘
I 2
CH„OCH„OCCH_
I 2 2 II 3 °
CH2OR' (V)
(x)
(IX) :hch2oh :h2oh
Spojino s formulo (III) pripravimo z dokapavanjem epii klorohidrina (II) k raztopini alkalijske soli, prednostno natrijeve soli benzil alkohola, v danem primeru suhstituiranega tako, kot je zgoraj definirano, v topilu kot dimetilformamidu, dimetilacetamidu, heksametilfosforamidu, dimetilsulfoksidu, sulfolanu, tetrahidrofuranu in dioksanu, pri temperaturi okoli 0 do 100 °0, prednostno okoli 15 do 40 °0. Reakcijsko zmes mešamo okoli 10 ur do 24 ur, prednostno okoli 12 ur do 18 ur pri temperaturi okoli 0 °C do 100 °C, prednostno okoli 20 do 5θ °θ.
Spojino s formulo (III) klorometiliramo do spojine s formulo (IV) z vpihavanjem suhega plinastega klorovodika v raztopini spojine in paraformaldehida, raztopljenega v halogeniranem ogljikovodikovem topilu kot dikloroetanu, kloroformu, diklorometanu in 1,1,2-trikloroetanu, ohlajenem na temperaturo okoli 0 °0 d.o 25 °0, prednostno pri temperaturi okoli 0 °C. Plinasti klorovodik dodajamo v teku 3θ minut do 5 ur, prednostno v obdobju 1 ure do 2 ui^ dokler se paraformaldehid ne raztopi. Raztopino vzdržujemo pri temperaturi okoli 0 °0 do 10 °C okoli 12 do 48 ur, prednostno od okoli 0 0 do 5 °θ okoli 16 ur do 24 ur.
Spojino s formulo (V) pripravimo s presnovo alkalijskega acetata kot natrijevega acetata, s spojino s formulo (IV), raz- 13 topljeno v topilu kot dimetilformamidu, tetrahidrofuranu, dime tilacetamidu, heksametilfosforamidu, dimetilsulfoksidu, sulfolanu, in dioksanu, pri temperaturi 0 °C do 45 °0, prednostno okoli 0 °C do 25 °0. Raztopino mešamo okoli 5 do okoli 24 ur, prednostno okoli 10 ur do okoli 18 ur, pri temperaturi okoli 10 °C do okoli 3θ °0 in prednostno pri temperaturi okoli 15 °G do 25 °0.
Spojino s formulo (VII) pripravimo s segrevanjem gvanina (VI) z anhidridom karboksilne kisline z 2 do 20 atomi ogljika, kot acetiuihidridom-butiranhidridom, valer-anhidridom, kaprilanhidridom, prednostno čistim acet-anhidridom, ob refluksu v okoli 10 do 24 urah., prednostno okoli 12 do 18 urah.
N2,9 -diacilgvanin s formulo (VII) presnovimo s spojino s formulo (V), da tvorimo spojino s formulo (VIII) samo ali v topilu kot dioksanu, sulfolanu in podobnem, v prisotnosti katalit ske količine kisline kot bis(p-nitrofenil)fosfata, toluen sulfonske kisline, metilfo sionske kisline ali diklorocetne kisline, prednostno bis(p-nitrofenil)fosfata pri temperaturi okoli 75 °G do 200 °C, prednostno pri okoli 110 do 180 °0. Reakcijo na splošno izvedemo ob uporabi 0,8 molov do 1,2 molov spojine s formulo (V) na 1 mol spojine s formulo (Vil).
Zaščitni skupini lahko odstranimo obe na enkrat, v danem primeru substituiran benzil nato acil, ali pa acil, zatem pa v danem primerni substituiran benzil.
Benzilne zaščitne (R*) skupine lahko odstranimo najprej iz spojine s formulo (VIII) po eni izmed številnih metod; katalit sko hidrogenacijsko reakcijo z Lewisovimi kislinami ali acetolizo da se tvori spojina s formulo (IX).
- 14 Katalitsko hidrogeniranje na splošno vršimo v prisotnosti katalizatorja za hidrogeniranje, kot je paladij, platina, rodij ali nikelj na nosilcu, kot oglju ter v prisotnosti inertnega topila za spojino s formulo IX. Vodik dodajamo raztopini pri tlaku 718,20 pa (15 psi) do 957θ,06 Pa (200 psi), prednostno pri tlaku 1426,41 Pa (50 psi) do 5850,42 Pa (80 psi). Običajno je reakcijska temperatura v območju 0 do 50 °0. Pri prednostnih pogojih dodajamo paladij na oglju v gošči k raztopini spojine s formulo (VIII), raztopljeni v topilu kot vodnem nižjem alkil alkoholu, kjer je alkil definiran kot raven ali razvejen ogljikovodik z 1 do 4 atomi ogljika, prednostno vodni metanol.
Spojino s formulo I lahko pripravimo z deaciliranjem spo jine IX z odstranitvijo zaščitne skupine R na način, znan sam po sebi. To odstranitev lahko izvedemo pri sol voliti čnib pogojih, pri čemer prikladno topilo povrne amino funkcijo v legi 2 gvanin skega obročnega sistema. Taka topila vključujejo vodo ali nižje alkanole z 1 do 4 atomi ogljika. Solvolizo lahko vršimo pri kislih ali bazičnih pogojih. Reakcijske temperature običajno izberemo v območju 0 do 5θ °0, prednostno 10 do 5θ °0. Najbolj prednostno je območje 15 do 25 °0. Prednostna je bazična solvoliza. Primerne baze vključujejo alkalijske hidrokside, alkalijske karbonate ali amoniak. Prednostna topila so nižji alkanoli, zlasti metanol. Pri prednostnih pogojih raztopino spojine s formulo (IX) in baze mešamo okoli 1 uro do 5θ prednostno okoli 10 ur do 24 ur, pri temperaturi okoli 10 °C do 5° °C, prednostno pri temperaturi okoli 15 °0 do 25 °C.
Acilno zaščitno skupino lahko najprej odstranimo, v skladu z enakimi pogoji, kot so opisani zgoraj.
Benzilne (R’) zaščitne skupine lahko odstranimo na sam po sebi znan način iz spojine s formulo (X) po enem izmed številnih načinov: katalitskim hidrogeniranjem, reakcijo z Leuisovimi kislinami (npr. kot sledi:
Raztopini 9—(1,3-dibenziloksi-2-propoksimetil)gvanina (0,87 g, 2 mmola) v metilenkloridu (100 ml) pri -78°C smo dodali BBr^ (4 mmole). Po 24 urah smo v raztopino vlili metanol (5 ml) in uparili. Preostanek smo dvakrat izprali z metilenkloridom (20 ml) in prekristalizirali iz vode, da smo dobili 9-(1,3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanin), ali aoetolizo, da tvorimo spojino s formulo (I). Katalitsko hidrogeniranje na splošno vršimo v prisotnosti hidrogenacijskega katalizatorja kot paladija, platine, rodija ali niklja na nosilcu kot oglju ter v prisotnosti inertnega topila za spojino s formulo X. (0,82 g; 2 mmola). Vodik dodajamo raztopini pri tlaku 718,20 Pa (15 psi) do 9576,06 Pa (200 psi), prednostno pri tlaku 1436,41 Pa (30 psi) do 3830,42 Pa (80 psi) Reakcijska temperatura je običajno v območju 0 do 50 °C.
Pri prednostnih pogojih dodajamo paladij na oglju v gošči (20 %, 19 ml etanola (20 ml) in cikloheksana (10 ml) k raztopini spojine s formulo (X), raztopljeni v topilu, kot je vodni nižji alkil alkohol, kjer je alkil definiran kot raven ali razvejen ogljikovodik z 1 do 4 atomi ogljika, prednostno kot vodni metanol. Raztopino smo razredčili z vodo (100 ml) in vroče filtrirali; filtrat smo ohladili ter kristale zbrali, da smo dobili 9-(1,315a dihidroksi-2-propoksimetil)gvanin.
Tako acilne kot tudi benzilne zaščitne skupine lahko odstranimo iz spojine s formulo (VIII) v eni stopnji, da tvorimo spojino s formulo (I).
Spojino s formulo (VIII) (0,31 g, 0,65 mmolov) refluktiramo (temperatura med -25 in -40 °C) v raztopini natrija v tekočem amoniaku (10 ml), pri čemer je natrij prisoten v majhnem prebitku, tej raztopini pa dodajamo majhno količino vira protonov, kot je nižji alkil alkohol, kjer je alkil raven ali razvejen ter ima 1 do 4 atome ogljika, prednostno etanol ali metanol. Amoniak uparimo ter ostanek zdrgnemo z amonijevim kloridom (0,3 g), da tvorimo ostanek, ki je spojina s formulo (I).
Farmacevtsko sprejemljive soli spojine I pripravimo s
- 16 presnovo spojine s formulo I s primerno bazo ali kislino, kot je definirana zgoraj. To pretvorbo vršimo v topilu, pri čemer dodajamo približno stehiometrične ekvivalente baze ali kisline k spojini s formulo I v primernem inertnem topilu pri temperaturi med 0 in 5θ °θ·
Podobno lahko iz spojin s formulo I odstranimo soli spojin s formulo I z podajanjem stehiometričnega ekvivalenta baze b kislinski adicpjski soli ali kisline k soli spojine s formulo I z bazo, v topilu pri temperaturi med 0 in 50 °θ·
Podobno se da sol spojine s formulo I pretvoriti v farmacevtsko sprejemljivo sol s formulo I, npr. z običajno solno dvojno razgradnjo, pri čemer anion ali kation izhodne snovi nadomestimo s farmacevtsko sprejemljivim anionom ali kationom. Solna dvojna razgradnja običajno izkoristi dejstvo, da se manj topna sol pripravi iz bolj topne soli pri temperaturah dvojne razgradnje 0 do 50 °0·
Naslednji specifični opis podajamo zato, da bodo strokovnjaki na tem področju jasneje razumeli in izvajali izum. Vendar ga nikakor ni treba razumeti kot omejevanje obsega izuma, temveč samo kot njegovo pojasnilo.
PRIPRAVA I
Priprava 1,5-di-O-benzilglicerola
Natrijev hidrid (100 g (50 %-na disperzija v mineralnem olju), 2,08 molov) smo dvakrat izprali z enim litrom heksana, nakar» smo sušili pod dušikom. Zatem smo dodali suh dimetilformamid (1,5 1)· Nato smo dodali benzil alkohol (400 ml) s tolikšno hitrostjo, da smo vzdrževali temperaturo pod 50 °C. Dodajanje je trajalo 2 uri. Epiklorohidrin (92,5 6, 1 mol) smo nato dokapavali
- 17 v teku pol ure ob hlajenju z ledom, da smo temperaturo vzdrževali pod 40 °0. Nato smo raztopino mešali še 16 ur pri 21 °0 in nato
2,5 ure pri 50 °0. Dimetilformamid smo nato odstranili z uparjenjem ob zmanjšanem tlaku. Oljnati preostanek smo raztopili v
2,5 1 dietiletra. Organsko raztopino smo izprali z 2 1 vode,
1 2%-ne kisline, 2 11 %-nega natrijevega bikarbonata in 1 1 slanice, sušili nad natrijevim sulfatom in koncentrirali kot rjavo olje. Destilacija nam je dala 147,8 g 1,3-di-0-henzilglicerola (vrel. 170 do 180 °C/133»322 Pa).
PRIPRAVA II
Priprava 1,5-di-0-benzil-2-0-klorometil glic erola
Suh plinast klorovodik smo uvajali v mehurčkih 1,5 ure v raztopino 1,3-di-0-henzilglicerola iz priprave I (15 g» 55 mmolov) in paraformaldehida (3,3 g, 110 mmolov) v 175 ml 1,2-dikloro etana pri 0 °0. Nato smo raztopino shranili v zaprti bučki 21 ur pri 4 °0. Nato smo raztopino sušili nad. magnezijevim sulfatom oh ogrevanju na 21 °C, nato filtrirali in koncentrirali, da smo dobili 17»5 g 1,3-di-0-henzil-2-0-klorome til glicerol a.
PRIPRAVA III
Priprava 2-0-ac e t oksime t il-1.5-di-0-benzil glic erola
Raztopini 1,3-di-0-benzil-2-0-klorometil-glicerola iz priprave II (17,5 g» 55 mmolov) v 400 ml dimetilformamida pri 0 °0 pod sušilno cevko smo dodali natrijev acetat (6 g). Nato smo raztopino segreli na 21 °0 in magnetno mešali 15 ur. Topilo smo odstranili z uperjen jem oh zmanjšanem tlaku in oljnati preostanek raztopili v 0,45 kg (1 ft.) dietiletra. Etmo raztopino
- 18 smo enkrat izprali s 75° ml vode, dvakrat z 250 ml vode in enkrat z 25O ml slanice, sušili nad natrijevim sulfatom in koncentrirali, da smo dobili 19 g 2-0-acetoksimetil-1,3-di-0-benzilglicerola kot olje.
PRIPRAVA IV
Priprava N^.9-diacetilgvanina
Gvanin (20 g, 0,132 molov) smo združili s 3θθ ml acetahhidrida in zmes segrevali 16 ur ob refluksu. Zmes smo ohladili in prebitni acetanhidrid odstranili z uparjenjem ob zmanjšanem tlaku. Ostanek smo prekristalizirali Iz dimetilsulfoksida, da smo dobili 25,6 g N2,9-Giacetilgvanina.
PRIMER 1
A) Priprava N^-acetil-9-(l .5-dibenziloksi-2-propoksimetil)gvanina
1^-9 -diacetilgvanin iz priprave IV (15,61 g, 66 mmolov), 2-0-acetoksimetil-1,3-di-0-benzilglicerol iz priprave III (19 g, 55 mmolov) in bis(p-nitrofenil)fosfat (0,5 g) smo mešali skupaj s 150 ml dietiletna. Topilo smo odstranili z uparjenjem in ostanek ogrevali na oljni kopeli s temperaturo 175 °0 1,5 ure v toku dušika. Kolonska kromatografija z elucijo z 1:9 metanolom/metilenkloridom, čemur je sledila prekristalizacija iz etil acetata, p
nam je dala 4,76 g N -acetil-9-(l ,3-dibenziloksi-2-propoksimetil)· gvanina s tal. 145 do 146 °0.
p
B) Priprava N -acetil-9- (1,3-dihidroksi-2-propoksimetil )gvanina
Raztopini N^-acetil-9-(l ,3-d.ibenziloksi-2-propoksimetil)gvanina (4,62 g, 9,6? mmolov) v 15θ ml metanola in 40 ml vode smo dodali 20 %-ni paladijev hidroksid na oglju kot goščo v 10 ml vode. Zmes smo hidrogenirali na Parrovem hidrogenatorju pi 2872,82 Pa
- 19 (60 psi) vodika 38 ur, nato smo filtrirali skozi Celite in koncentrirali v belo trdno snov. Prekristalizacija iz metanola/ etil acetata nam je dala 1,4 g N^-acetil-9-(l,3-dihidroksi-2propoksimetil)gvanina e tal. 205 do 208 °C.
Matično lužnico smo nadalje reducirali z 10 %-nim paladijem na oglju (1 g) v 150 ml metanola in 5θ ml vode pri 2872,82 Pa (60 psi) 47 ur. i Celokupni dobitek ]^-acetil~9-(l,3“dihidroksi2-propoksimetil)gvanina je znašal 2,11 g.
C) Priprava 9- (1«3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina
N^-acetil-9-d, 3-dihidroksi-2-propoksimetil) gvanin (721,9 mg, 2,4 mmole) smo mešali s 5θ ml metanolne raztopine amoniaka (metanol, nasičen z amoniakom pri 0 °0) 17 ur pri 21 °C. Raztopino smo koncentrirali do bele trdne snovi in ostanek prekristalizirali iz metanola, da smo dobili 582,3 mg 9-(1,3-dihidr· oksi-2-propoksimetil)gvanin s tal. 250 °C. (razp.).
PRIMER 2
9-(l,3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanin smo raztopili v vodni raztopini, ki je vsebovala 1 molski ekvivalent natrijevega hidroksida. Raztopino smo nato liofilizirali, da smo dobili natrijevo sol 9-(l,3-dihidroksi-2-propoks ime til) gvanina kot bel pral UV: X maks’ 265 nra; E = l1400·
PRIMER 3
Natrijevo sol 9-(1»3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina smo raztopili v minimalni količini vode in dodali razredčeno klorovodikovo kislino, da smo uravnali pH na 7· Iz raztopine je kri20 staliziral 9-( 1,3“dihidroksi-2-propoksimetil)gvanin s tal. 250 °C (razp.).
Pretvorba soli v 30I
Raztopini natrijeve soli 9-(1,3-dihidroksi-2-pro poksimetil)gvanina (0,83 g, 3 mmole) v vodi (10 ml) smo dodali amonijev klorid (0,48 g, 9 mmolov) in nastalo raztopino ohladili na 0 °C. Kristale smo zbrali s filtracijo in sušili. Nato smo jih raztopili v vodi (100 ml), ki je vsebovala KOH (0,17 g, 3 mmole). Nastalo raztopino smo zamrznili, nato pa liofilizirali, da smo dobili kalijevo sol 9-(1,3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina.
-24Navedba o najboljši, prijaviteljici znani izvedbi za gospodarsko izkoriščanje izuma p
A) Priprava N -acetil-9-(1,5-dibenziloksi-2-propoksimetil )gvanina
N^-9~diacetilgvanin iz priprave IV (15»61 S» 66 mmolov), 2-0-acetoksimetil-1,3-di-0-benzilglicerol iz priprave III (*19 6» 55 mmolov) in bis(p-nitrofenil) fosfat (0,5 g) smo mešali skupaj s 150 ml di etil etra. Topilo smo odstranili z uparjenjem in ostanek ogrevali na oljni kopeli s temperaturo 175 °0 1,5 ure v toku dušika. Kolonska kromatografija z elucijo z 1:9 metanolom/metilenkloridom, čemur je sledila prekristalizacija iz etil acetata» nam je dala 4,76 g N^-acetil-9-(1,3-dibenziloksi-2-propoksimetil) gvanina s tal. 145 do 146 °C.
p
B) Priprava N -acetil-9-(l .3-dihidroksi-2-propoksimetil)p:vanina
Raztopini N^-acetil-9-(l ,3-dibenziloksi-2-propoksimetil)gvanina (4,62 g, 9»67 mmolov) v 150 ml metanola in 40 ml vode smo dodali 20 %-ni paladijev hidroksid na oglju kot goščo v 10 ml vode. Zmes smo hidrogenirali na Parrovem hidrogenatorju pri. 2872,82 Pa (60 psi) vodika 38 ur, nato smo filtrirali skozi Celite in koncentrirali v belo trdno snov. Prekristalizacija iz metanola/ etil acetata nam je dala 1,4 g N2-acetil-9-(l,3-dihidroksi-2propoksimetil)gvanina s tal. 205 do 208 °0.
Matično lužnico smo nadalje reducirali z 10 %-nim paladijem na oglju (1 g) v 150 ml metanola in 50 ml vode pri 2872,82 Pa (60 psi) 47 ur. <Celokupni dobitek N^-acetil-9-(1,3-8ihidroksi2-propoksimetil)gvanina je znašal 2,11 g.
21C) Priprava 9-(1«5-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina
N^-ac etil -9- (1»3-dihi droks i-2-propoksime t il) gvanin (721,9 mg» 2,4 mmole) smo mešali s 50 ml metanolne raztopine amoniaka (metanol, nasičen z amoniakom pri O °0) 17 ur pri 21 °0 Raztopino smo koncentrirali do bele trdne snovi in ostanek prekristalizirali iz metanola, da smo dobili 582,5 mg 9-(1»5-čLiDidr oksi-2-propoksimetil)gvanin s tal. 250 °C. (razp.).

Claims (2)

  1. PATENTNI ZAHTEVEK
    Postopek za pripravo 9-(
  2. 3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina in njegovih farmacevtsko sprejemljivih soli, označen s tem, da deaciliramo spojino s formulo kjer je R acilrta skupina R”CO, kjer je R” ravna ali razvejena veriga ogljikovodika z 1 do 10 atomi ogljika kot metil, etil, izopropil, Npropil, izobutil, n-butil, terc.-butil, n-heksil, izohekdil, n-oktil, izooktil, n-nonil, izononil, n-decil ali izodecil, pri solvolitskih pogojih kot v vodnem ali C^-C^-alkanolnem mediju, v prisotnosti kisline ali baze kot amoniaka, pri temperaturi 0 do 50°C, ali dearalkiliramo spojino s formulo kjer je R’ zaščitna skupina kot benzilna skupina, v danem primeru substituirana z 1 ali 2 alkilnima ali alkoksilnima skupinama z 1 do 4 atomi ogljika v alkilnem ali alkoksilnem delu, kot metoksilno ali metilno skupino, pri pogojih katalitskega hidrogeniranja kot v prisotnosti paladija, platine, rodija ali niklja, na nosilcu kot oglju, z inertnim topilom kot C1-C^-alkoholom, z Lewisovo ali ocetno kislino, ali dearilalkiliramo ali deaciliramo spojino s formulo kjer imata R in R’ zgoraj navedeni pomen, z refluktiranjem ob znižani temperaturi kot -25° do -40°C, z natrijem v tekočem amoniaku, v prisotnosti vira protonov kot C^-C^-alkohola, ali pretvorimo 9-(1,3-dihidroksi-2-propoksimetil)-gvanin v farmacevtsko sprejemljivo sol ob uporabi baze kot natrijevega hidroksida ali kalijevega hidroksida, za pretvorbo v anorgansko kovinsko sol, ali primerne kisline kot klorovodikove ali trifluorocetne kisline, za pretvorbo v kislinsko adicijsko sol, ali pretvorimo sol 9-(1,3-dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina v farmacevtsko sprejemljivo sol pri pogojih dvojne razgradnje soli, kjer se običajno pripravi manj topna sol iz bolj topne soli, kot kalijeva sol iz natrijeve soli.
    Za
    SYNTEX (U.S.A.) INC.:
    1818O-VIII-88/KA
    P O V Z E TE K
    Predlagamo postopek za pripravo novega 9-(1,3dihidroksi-2-propoksimetil)gvanina in njegovih farmacevtsko sprejemljivih soli, s formulo z deaciliranjem, dearalkiliranjem ali dearilalkiliranjem in deaciliranjem ustreznih derivatov spojine (I) ter pretvorbo v soli ali pretvorbo soli v spojino (I).
    Produkti so antivirusno učinkoviti.
SI8211067A 1982-05-19 1982-05-19 Postopek za pripravo 9-{1,3-dihidroksi-2-propoksi-metil) gvanina SI8211067A8 (sl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
YU106782A YU44423B (en) 1982-05-19 1982-05-19 Process for preparation of new 9-(1,3-dihydroxy-2-prophoxymethyl) guanine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI8211067A8 true SI8211067A8 (sl) 1995-04-30

Family

ID=25552638

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8211067A SI8211067A8 (sl) 1982-05-19 1982-05-19 Postopek za pripravo 9-{1,3-dihidroksi-2-propoksi-metil) gvanina

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI8211067A8 (sl)
YU (1) YU44423B (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
YU106782A (en) 1986-10-31
YU44423B (en) 1990-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR890004663B1 (ko) 9-(1,3-디하이드록시-2-프로폭시메틸)-구아닌 및 그의 제조방법
HU210069A9 (en) Oral gallium complexes
HU193530B (en) Process for preparing 9-/3-0-monosubstituted or 1,3-di-0-substituted propoxymethyl/-guanine derivatives and pharmaceutical compositions comprising such active substances
SI8211067A8 (sl) Postopek za pripravo 9-{1,3-dihidroksi-2-propoksi-metil) gvanina
FI85142B (fi) Foerfarande foer framstaellning av ergolinestrar.
US4603219A (en) 1,3-dibenzyloxy-2-acetoxymethoxypropane, intermediate for 9-(1,3-dihydroxy-2-propoxymethyl)guanine
CA1060438A (en) Pharmaceutical compositions
EP0133096B1 (fr) Nouveaux dérivés de synergistines, leur préparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
FR2470770A1 (fr) Nouveaux ethers de b-imidazolylethyle de quinoleine-2 ou 4-methanols, utiles notamment comme antimicrobiens, et leur procede de preparation
EP0118565A1 (en) 1,4-methano-2-benzazepine derivatives
EP0402232A1 (fr) Dérivés de pyridobenzoindole, leur préparation et les compositions qui les contiennent
FR2465733A1 (fr) Nouveaux derives imidazolylethoxymethyliques de 1,3-dioxoloquinoleines utiles notamment comme medicaments antibacteriens et antifongiques, leur procede de preparation et compositions therapeutiques et formes pharmaceutiques les contenant
US4507305A (en) 9-(1,3-Dihydroxy-2-propoxymethyl)guanine as antiviral agent
AU613649B2 (en) Compositions and methods for promoting growth of animals
CA1162544A (en) Naphthyridine derivatives
FI56533C (fi) Saett att framstaella nya 4alfa-karbamyloxi-8-alkoxi-10-metylen-3-metyl-2,9-dioxatricyklo(4,3,1,03,7)-dekaner
FR2517672A1 (fr) Thioalcanoyl-carnitines, procede pour leur preparation et composition pharmaceutique les contenant
US4423236A (en) 5,6,-0-Isoalkylidene ascorbic acid derivatives
EP1390367A1 (fr) Derives de dihydroimidazo[5,1-a]-beta-carboline, leur procede de preparation et leur application a titre de medicament
CS225817B2 (en) The production of the 9-/3-/3,5-cis/dimenhylpiperazine/propyl/carbazole
AU749692B2 (en) Antineoplastic cyclolignan derivatives
CA1105053A (fr) Sulfamido acetyleniques de benzamides utilisables en therapeutique
EP0003265A1 (en) Immunostimulatory imidazole derivatives, their preparation and their pharmaceutical compositions
FR2669637A1 (fr) Nouveaux derives de pyridobenzoindole, leur preparation et les compositions qui les contiennent.
WO2007073231A1 (fr) Agent pour traiter des maladies tumorales, procede de fabrication correspondant et procede pour traiter des maladies tumorales