SI26420A - Sistem in metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov - Google Patents

Sistem in metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov Download PDF

Info

Publication number
SI26420A
SI26420A SI202200206A SI202200206A SI26420A SI 26420 A SI26420 A SI 26420A SI 202200206 A SI202200206 A SI 202200206A SI 202200206 A SI202200206 A SI 202200206A SI 26420 A SI26420 A SI 26420A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
waste
processing
dpl
origin
proving
Prior art date
Application number
SI202200206A
Other languages
English (en)
Inventor
Damir Huremović
Tina Frangež
Slavko Dvoršak
Jure Fišer
Vilijana Brumec
Matej Dovšak
Matjašec Peter Hodl
Natalija Kurnik
Ajda Pleterski
Samo Ravter
Aleš Stražar
Aleksandra Lobnik
Tina Lobnik
Mojca Poberžnik
Nina Dajčman
Original Assignee
Surovina d.o.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Surovina d.o.o. filed Critical Surovina d.o.o.
Priority to SI202200206A priority Critical patent/SI26420A/sl
Publication of SI26420A publication Critical patent/SI26420A/sl

Links

Landscapes

  • Information Retrieval, Db Structures And Fs Structures Therefor (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Abstract

Izum sistem in metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov uporablja tehnologijo veriženja blokov kot orodje za zagotavljanje verodostojnosti končnega pdf dokumenta s katerim se dokazuje izvor samega reciklata oziroma surovin. Končni rezultat postopka je izdelava t.i. digitalnega potnega lista (DPL), ki je izdelan za posamezno šaržo končnega materiala pridelanega iz predelanih odpadkov. Da se DPL izda, se celotni proces od zbranega odpadka dokončnega materiala med posameznimi akterji ustrezno beleži, kar poteka preko vpisovanja podatkov v spletno aplikacijo, ki podatke shranjuje v centralno bazo podatkov. Ko je DPL pripravljen, se v blockchain bazo vnese hash PDF datoteke DPL, v isti blok pa se vnese še hash prejšnjega bloka, kar pomeni, da ni možno spreminjati nobenega bloka v nizu, ne da bi se porušila kompletna baza. Zaradi tega je DPL dokument praktično nemogoče spremeniti, kar pomeni, da ima dokument visoko stopnjo zaupanja za dokazovanjepristnosti izvora materiala oziroma surovine ali reciklata.

Description

SISTEM IN METODA ZA ZAGOTAVLJANJE SLEDLJIVOSTI IN DOKAZOVANJE IZVORA SUROVIN PRIPRAVLJENIH IZ PREDELANIH ODPADKOV
Področje tehnike
Izum spada na področje metod za zagotavljanje sledljivosti izvora materialov, bolj natančno sledljivosti surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov. Pričujoči izum se nanaša na sistem in metodo za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov.
Ozadje izuma in tehnični problem
Odpadki so lahko učinkovit vir surovin, če se jih ustrezno zbere, sortira in predela. Omenjeni odpadki so tako primerni za neposredno izdelavo reciklata, kakor tudi kot snovni vir za pridobivanje ostalih, surovin, kemikalij, snovi ali zmesi v trdnem, tekočem ah plinastem stanju. Pridobljene surovine lahko konkurirajo primarnim surovinam, še posebno to velja za plastiko. Uporaba reciklatov ali surovin pridelanih iz reciklatov ima nižji negativni vpliv na okolje, kar je vedno bolj pomembno tako za zakonodajalce kot za potrošnike, ki želijo, da ima njihov način življenja čim manjše posledice na okolje. Vsled tega je na trgu naraslo povpraševanje po reciklatih in/ali surovinah pridelanih iz odpadkov oziroma viškov, kar je pripeljalo do stanja, da nekateri reciklati dosegajo celo višje cene kakor primarne surovine.
Medtem ko je v zadnjih desetletjih sama tehnologija obdelave odpadkov skokovito napredovala, je področje dokazovanja pristnosti reciklatov še precej zapostavljeno področje. Trg prodaje reciklatov je torej dozorel in kot takšen potrebuje učinkovito orodje za nadzor in dokazovanje pristnosti, da je reciklat/surovina/izdelek dejansko pripravljen iz predelanih odpadkov. Tehnični problem, ki ga naslavlja pričujoči izum, je torej zasnova sistema in metode za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov, ki bo omogočala učinkovito in zanesljivo sledenje izvora surovin s končno izdajo dokumenta, katerega bo težko ali nemogoče spremeniti.
Stanje tehnike
Patentna prijava US2022215401 opisuje sistem za sledenje in zagotavljanje kvalitete surovin, ki vključuje analitski sistem prilagojen za izvajanje kemijske, kemijsko/fizikalne, ali fizikalne analize, oznako s kodo, bralni sistem za branje oznake, ki se lahko na podlagi kode preko omrežne povezave poveže s sistemom za zbiranje in hranjenje podatkov. Slednji vključuje seznam kod povezanih s surovinami in vsaka koda pripada surovini in vsaj enemu certifikatu analize surovine.
Patentna prijava US2022005002 se nanaša na postopek zbiranja in recikliranja embalažnih materialov, v sistemu zaprte zanke. Postopek vključuje korake zbiranja in razvrščanja izdelkov, ki vsebujejo material, ki se ga lahko reciklira, kar vodi do nastanka vsaj enega seta podatkov, ki se nanaša na količino ter izvor razvrščenih materialov, kot tudi identiteto, tip, znamko in/ali kvaliteto materiala. Postopek recikliranja materiala vključuje sledeče korake:
a) zbiranje množice izdelkov iz materialov, ki jih je možno reciklirati,
b) razvrščanje zbranih izdelkov glede na njihovo identiteto, znamko, tip in/ali kvaliteto, da se dobi skupine izdelkov,
c) oblikovanje vsaj enega seta podatkov, ki se nanaša na skupine materialov, pri čemer podatki vključujejo informacije o količini, izvoru razvrščenega materiala ter identiteti, znamki, tipu in/ali kvaliteti razvrščenega materiala,
d) poročanje omenjenih informacij v mrežo vozlišč za registracijo v verigo blokov.
Pričujoči izum se razlikuje od omenjene znane rešitve, ki uporablja tehnologije verige blokov po tem, da nima sistema zaprte zanke, da se lahko sledi izvoru materiala in vsem poročilom od izvornega materiala in se hkrati preverja istovetnost vseh poročil, ki so vezana na izvorni material, njegove predelave in končno obliko.
Opis rešitve tehničnega problema
Pričujoči izum rešuje slabosti znanih rešitev in predstavlja nadgradnjo obstoječih sistemov in metod za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanja pristnosti reciklatov in/ali surovin pridobljenih iz predelanih odpadkov. Rešitev tehničnega problema je definirana v neodvisnih zahtevkih, pri čemer so prednostne izvedbe rešitve definirane v odvisnih zahtevkih.
Za lažje razumevanje izuma bodo spodaj definirani nekateri pojmi, ki bodo uporabljeni za opis izuma.
Odpadni material je lahko reciklat, material, surovina, zmes, kemikalija, snov in podobno v katerikoli agregatnem stanju, ki kot odpadek vstopa v proces obdelave oziroma predelave.
Predelani material je reciklat, material, surovina, zmes, kemikalija, snov in podobno, ki je šel skozi vsaj en korak obdelave oziroma predelave, ki se razlikuje od odpadnega materiala ali v prejšnjem koraku obdelanega materiala v vsaj v eni fizikalni in/ali kemijski lastnosti.
Končni material je reciklat, material, surovina, zmes, kemikalija, snov in podobno, ki je šel skozi vsaj en korak obdelave oziroma predelave in je primeren za uporabo v kateremkoli postopku uporabe.
Digitalni potni list (DRL) je dokument, ki je izdelan za posamezno šaržo predelanega m/ah končnega materiala in vsebuje informacije o vseh poreklu šarže, vključno z izvornim materialom, količinami, postopki predelave in končnim poročilom o materialu. Koda je lahko katerakoli primerna koda, ki se uporablja na področju, prednostno je QR koda, lahko pa je tudi črtna koda, številčna koda, serijska številka, geslo in podobno. QR koda je lahko le povezava na spletni naslov, kjer je naložen DRL.
Hash je z algoritmom izračunan niz znakov, ki je vedno isti, če se dokument ni spremenil. V kolikor se je dokument spremenil, se je spremenil tudi hash. Ta sprememba se ne nanaša samo na vsebino dokumenta, temveč tudi na vse ostale atribute dokumenta.
Izum uporablja tehnologijo veriženja blokov kot orodje za zagotavljanje verodostojnosti končnega pdf dokumenta, s katerim se dokazuje izvor samega reciklata oziroma surovin. Končni rezultat postopka predelave je izdelava t.i. digitalnega potnega lista (DPL). DPL je dokument, ki je izdelan za posamezno šaržo predelanega in/ali končnega materiala pridelanega iz predelanih odpadkov, in je kot tak vpisan v blockchain (BC) bazo. V samo BC bazo se vnese hash PDF datoteke DPL, v isti blok pa se vnese še hash prejšnjega bloka, kar pomeni, da ni možno spreminjati nobenega bloka v nizu, ne da bi se porušila kompletna baza. S tem dobimo zagotovilo, ali je bil dokument spreminjan ali ne. Zaradi decentralizirane narave blockchain baze je takšen DPL dokument praktično nemogoče spremeniti, kar pomeni, da ima dokument visoko stopnjo zaupanja za dokazovanje pristnosti izvora materiala oziroma surovine ali reciklata. Da se DPL izda, se celotni proces od zbranega odpadka do surovine med posameznimi akterji ustrezno beleži, kar poteka preko vpisovanja podatkov v spletno aplikacijo, ki podatke shranjuje v bazo podatkov, prednostno v SOL bazo.
Celoten sistem je prednostno narejen po principu centralne baze (SOL) ter centralne spletne aplikacije v procesu same reciklaže. V času, ko se podatki za DPL ustvarjajo oziroma beležijo, sam DPL še ni izdelan. V trenutku, ko je proces reciklaže zaključen, se DPL zaključi ter se ustvari PDF dokument ter hash tega dokumenta in ta hash se vnese v decentralizirano bazo (blockchain). Po zaključku tega se sam dokument oziroma njegova vsebina ne more več spreminjati ne da bi se s tem spremenil tudi njegov hash. Teh podatkov ne morejo spreminjati niti ustvarjalci sistema (programerji).
Metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po izumu vključuje vsaj sledeče korake:
a) prevzem odpadkov in po potrebi razvrščanje na skupine odpadkov, ki so hranjeni in označeni s pravilno mednarodno klasifikacijsko številko odpadka,
b) primarni vpis prevzetih in razvrščenih odpadkov v spletno aplikacijo in z njo povezano centralno bazo podatkov, pri čemer se prevzem in informacije o odpadkih vpiše, kjer se zabeleži izvor odpadka, destinacijo odpadka, prevoznika in datum prejema odpadka, po želji tudi številko tehtalnega lista oziroma se priloži sam tehtalni list in/ali kateri drug dokument,
c) vsaj prva predelava odpadkov, da nastane pri predelani material, ki se razlikuje od vhodnega materiala vsaj v eni fizikalni in/ali kemijski lastnosti,
d) beleženje prve predelave odpadkov, tako da se vnese osebo ali podjetje, ki je opravil postopek, vhodne materiale in izhodne materiale, njihove količine, oblike, morebitne komentarje, ter postopek predelave,
e) končna predelava, pri čemer se dobi končni material, ki se ga lahko uporabi, se letega opremi z LOT številko oz. številko šarže, pri čemer je lahko prva predelava že končna predelava,
f) beleženje končne predelave, tako da se vnese identiteto materiala, LOT številko, količino, po potrebi pa tudi druge analize, kot so analize čistosti, in podobno,
g) preverjanje podatkov, prilagajanje in/ali dodajanje manjkajočih dokumentov in/ali podatkov, pri čemer spletna aplikacija po avtomatiziranem postopku logičnega preverjanja preveri vse do takrat vnesene podatke, na primer sešteva in odšteva količine, preverja dolžine oznak materialov, preverja če so dane priponke, in podobno,
h) prednostno ročno preverjanje podatkov avtomatsko preverjenih v predhodnem koraku, pri čemer ročno preverjanje izvede oseba, ki je sprožila postopek za izdelavo DPL,
i) izdelava DPL, ki vsebuje primerno kodo, prednostno QR kodo, za vpogled v vse bistvene korake postopka nastanka materiala/reciklata/surovine ter osnovne podatke, predvsem LOT številko osnovnega materiala, in
j) nastanek PDF dokumenta ter hash tega dokumenta z izdelanim DPL ter vnos hash dokumenta v decentralizirano BC bazo.
Med prvo in končno obdelavo je lahko še druga in vsaka nadaljnja predelava, pri čemer se dobljeni prvi predelani material obdela tako, da se dobi drugi predelani material, ki se razlikuje od prvega predelanega materiala vsaj v eni fizikalni in/ali kemijski lastnosti. Beleženje opcijske druge in vsake nadaljnje predelave se izvede na enak način kot pri prvi in/ali končni obdelavi, in sicer tako da se vnese osebo ali podjetje, ki je opravil postopek, vhodne materiale in izhodne materiale, njihove količine, oblike, morebitne komentarje, ter postopek predelave.
V času trajanja zbiranja odpadkov in predelave ter reciklaže so vsi podatki v centralizirani bazi, saj se ta baza lahko spreminja ter je primerna za shranjevanje večjih kohčin podatkov. Ko se proces zaključi, se ustvari PDF dokument, kateri je opremljen z vsemi potrebnimi/dostopnimi dokumenti o kvaliteti, certifikati, datasheet-i itd. Tudi PDF dokument (DPL) se odloži na centraliziran strežnik, istočasno pa se hash DPL-ja zapiše v decentralizirano blockchain bazo, za potrebe kasnejšega preverjanja istovetnosti dokumenta. Vsi podatki razen hash-ev so shranjeni na centralizirani bazi (SQL).
Primer metode za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po izumu za pridobivanje tereftalne kisline iz plastičnih odpadkov vključuje vsaj sledeče korake:
a) prevzem odpadkov in po potrebi razvrščanje na skupine odpadkov, ki so hranjeni in označeni s pravilno mednarodno klasifikacijsko številko odpadka,
b) primarni vpis prevzetih in razvrščenih odpadkov v spletno aplikacijo in z njo povezano centralno bazo podatkov, pri čemer se prevzem in informacije o odpadkih vpiše, kjer se zabeleži izvor odpadka, destinacijo odpadka, prevoznika in datum prejema odpadka, po želji tudi številko tehtalnega lista oziroma se priloži sam tehtalni list m/ah kateri drug dokument (npr. evidenčni list odpadka),
c) prva predelava odpadkov, ki je mletje plastenk in pranje dobljenega PET mlevca z ustreznim sredstvom, prednostno vodo,
d) beleženje prve predelave odpadkov, tako da se vnese osebo ali podjetje, ki je opravil postopek, vhodne materiale in izhodne materiale, njihove količine, oblike, morebitne komentarje, ter postopek predelave, kjer so vnosi:
teža pošiljke prevzete pod določeno evidenčno število, postopek mletja in pranja z navedbo pralnega sredstva in po potrebi korakov postopka, teža materiala v obliki plastenk, ki je šla v metje in pranje, teža dobljenega zmletega, opranega in posušenega PET mlevca
- količina odpadkov procesa,
e) končna predelava PET mlevca dobljenega v prejšnjem koraku s kemijsko razgradnjo v visokotlačnem reaktorju, pri čemer se dobi tereftalna kislina, ki se jo lahko uporabi, in pri čemer se dobljeno tereftalno kislino ustrezno zapakira, embalaža pa se opremi z LOT številko edinstveno za to šaržo tereftalne kisline, beleženje končne predelave, tako da se vnese identiteto materiala, LOT številko, količino, po potrebi pa tudi druge analize, kot so analize čistosti, in podobno, g) preverjanje podatkov, prilagajanje in/ali dodajanje manjkajočih dokumentov in/ali podatkov, pri čemer spletna aplikacija po avtomatiziranem postopku logičnega preverjanja preveri vse do takrat vnesene podatke, na primer sešteva in odšteva količine, preverja dolžine oznak materialov, preverja če so dane priponke, in podobno,
h) prednostno ročno preverjanje podatkov avtomatsko preverjenih v predhodnem koraku, pri čemer ročno preverjanje izvede oseba, ki je sprožila postopek za izdelavo DPL,
i) izdelava DPL, ki vsebuje primerno kodo, prednostno QR kodo, za vpogled v vse korake postopka nastanka materiala/reciklata/surovine ter osnovne podatke, predvsem LOT številko osnovnega materiala
j) nastanek PDF dokumenta ter hash tega dokumenta z izdelanim DPL in ta hash se vnese v decentralizirano BC bazo.
Sistem, ki omogoča celoten postopek oziroma njegovo izvedbo vključuje vsaj sledeče: server oziroma strežnik z bazo podatkov ter delom BC baze, procesor, prilagojen za izvajanje metode za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov, kot je bila opisana zgoraj, spletna aplikacija povezana s strežnikom in nameščena na napravi uporabnika, pri čemer je spletna aplikacija oblikovana tako, da se lahko vanjo vnašajo vsi podatki vezani na izvajalce obdelave, vhodne in izhodne materiale, količine, kvaliteto, poročila, in podobno, naprava uporabnika in uporabniški vmesnik na napravi, ki je lahko pametni telefon, tabhcni računalnik, računalnik, ki mora imeti dostop do interneta in spletni brskalnik,
- vsaj eno napravo, prednostno pa množico naprav, za vsakega izmed uporabnikov s,Sterna, ki obdelujejo material do končnega materiala, pri čemer je omenjena vsaj ena naprava računalnik, ki ima vsaj del BC baze, v katerega se vpisuje del BC podatkov, m ki hkrati deluje kot sistem preverjanja istovetnosti DPL dokumentov glede na blockchain bazo, pri čemer je spletni promet med napravami vključenih v blockchain mrežo kodiran.
Izum, kot je bil opisan zgoraj, omogoča učinkovito in zanesljivo sledenje izvora surovin s končno izdajo dokumenta, ki bo težko ali nemogoče spremeniti, saj uporablja tehnologijo veriženja blokov. Učinkovito sledenje omogočajo vpisi vseh bistvenih predelovalnih postopkov, vmesnih količin in drugih posebnosti (čistost, stranski produkti, ...).
Sistem in metodo za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po izumu bo v nadaljevanju opisana s pomočjo izvedbenega primera in slik, ki prikazujejo:
Slika 1 Shemo metode v enostavnem primeru
Slika 2 Shemo metode v kompleksnejšem primeru
Slika 3 Shemo postopka po zaključenem procesu predelave izhodnega materiala v končni material
Slika 1 prikazuje shemo metode v enostavnem primeru, slika 2 pa v kompleksnejšem primeru predelave materialov v končni material. V enostavnem primeru sta udeležena predelovalec odpadkov in en partner, medtem ko so v kompleksnejšem primeru poleg predelovalca odpadkov vključeni še trije partnerji.
Kot je prikazano na sliki 1, se odpadek prevzame in predelovalec odpadkov zabeleži zalogo m registrira odpadek preko spletne aplikacije na Server. Nato izvede prvo ter drugo obdelavo, kar ustrezno zabeleži in registrira preko spletne aplikacije na server s centralno bazo, ki sejo lahko spreminja. Na primer, iz plastenk se lahko pripravi PET mlevec, ki je material za pripravo tereftalne kisline. Na primer, zabeleži se, da je bilo iz xx kg pošiljke prevzete pod evidenčno št. xxxx, v postopek mletja in pranja dano xx kg materiala v obliki plastenk. Izhod od tega je bilo xx zmletega, opranega in posušenega PET mlevca + xx kg odpadkov.
Po prvi m drugi predelavi se PET mlevec prevzame s strani partnerja, kar se ustrezno zabeleži. Nato partner izvede končno predelavo, torej v tereftalno kislino, kar se zopet registrira preko spletne aplikacije. Na primer, partner doda podatke, da je iz xx kg mlevca nastalo xx teraftalne kisline in xx kg odpadkov oziroma stranskih produktov, ter vse komentarje postopka, če so potrebni. Nato se izdela DPL, pripravljena surovina, torej tereftalna kislina, pa se odpremi z DPL. Ko je DPL izdelan, se hash vpiše v decentralizirano blockchain bazo podatkov.
Pri kompleksnejšem primeru, kot je prikazan na sliki 2, se lahko iz določenih plastičnih odpadkov s postopkom predelave odpadkov pridobi tudi surovine v tekočih in/ali trdnih agregatnih stanjih. Npr. predelovalec odpadkov je dne »xx.xx.xxxx« (št. teptalnega lista »χχχχχχχ« in št. evidenčnega lista odpadkov »χχχχχχχχχχ«) od partnerskega podjetja prejel xx kg odpadne polietilenske folije nizke gostote (PE-LD) in prevzem zabeležil v spletni aplikacijo. Naslednji dan je iz prejete pošiljke odstranil »xx« kg nečistoč (papir, stiropor ipd.) in folijo ločil na »obarvano« in »ne-obarvano«, kar je ustrezno označil v spletni aplikaciji (iz vhoda »odpadne PE-LD folije, je tako dobil in registriral tri izhode: 1.) ne-obarvana folija xx kg: 2.) obarvana folija xx kg: 3. nečistoče). Nadalje je dne »xx.xx.xxxx« obarvano folijo dodatno obdelal (zmlel, opral in posušil), iz česar je dobil »xx kg očiščene obarvane PE-LD folije« in »xx kg odpadkov iz procesa«, kar je ponovno zabeležil v spletno aplikacijo. Nato je »očiščeno in obarvano PE-LD folijo« poslal do partnerja z visokotlačnim reaktorjem, kar je bilo zabeleženo v spletni aplikaciji. Novi partner je iz pošiljke odvzel približno četrtino in jo predelal s postopkom pirolize v visokotlačnem reaktorju. Pri tem je iz »xx kg očiščene obarvane PE-LD folije« pridobil »xx litrov tekoče frakcije - olja«, »xx kg plinske frakcije - mešani plim« in »xx kg ostanka - odpadek procesa«. Uporabljen vhodni material in dobljene izhodne materiale je vnesel v aplikacijo. Pri partnerju so vse tri frakcije (olje, mešanica plinov in ostanek) kočni produkti, ki se prodajajo na trgu. Zato je partner vse frakcije označil z ustrezno LOT številko, jih zapakiral v ustrezno embalažo, vse podatke vnesel V spletno aplikacijo in za vsako frakcijo izdelal spremljajoči DPL.
Slika 3 prikazuje shemo postopka po končani reciklaži, ko se v spletni aplikaciji konča priprava DPL in se nato avtomatsko preko aplikacije:
- ustvari LOT oznako, oziroma vnese predhodno ustvarjeno LOT oznako šarže,
- generira se pdf datoteko DPL,
- aplikacija ustvari digitalni prstni odtis pdf datoteke, t.i. hash, ki se vnese v blockchain bazo.
V kolikor uporabnik preko interneta in svoje naprave želi preveriti istovetnost DPL dokumenta, strežnik izdela hash prejete DPL datoteke in ga pošlje v preverjanje v blockchain bazo. Nato morajo vsi klienti v blockchain omrežju preveriti prejeti hash in ga potrditi (če se ujema) ali zavrniti (če se ne ujema). Strežnik po prejemu odgovorov klientov blockchain omrežja pošlje odgovor uporabniku z informacijo ali je DPL istoveten ah ne. V kolikor je, lahko nato uporabnik preveri še ostale podrobnosti postopka predelave materialov do materiala opremljenega z dotičnim DPL.

Claims (8)

1. Metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov vključuje vsaj sledeče korake:
a) prevzem odpadkov in po potrebi razvrščanje na skupine odpadkov, ki so hranjeni in označeni s pravilno mednarodno klasifikacijsko številko odpadka,
b) primarni vpis prevzetih in razvrščenih odpadkov v spletno aplikacijo in z njo povezano centralno bazo podatkov, pri čemer se prevzem in informacije o odpadkih vpiše, kjer se zabeleži izvor odpadka, destinacijo odpadka, prevoznika in datum prejema odpadka, po želji tudi številko tehtalnega lista oziroma se priloži sam tehtalni list in/ali kateri drug dokument,
c) vsaj prva predelava odpadkov, da nastane pri predelani material, ki se razlikuje od vhodnega materiala vsaj v eni fizikalni in/ali kemijski lastnosti,
d) beleženje prve predelave odpadkov, tako da se vnese osebo ali podjetje, ki je opravil postopek, vhodne materiale in izhodne materiale, njihove količine, oblike, morebitne komentarje, ter postopek predelave,
e) končna predelava, pri čemer se dobi končni material, ki se ga lahko uporabi, se le-tega opremi z LOT številko oz. številko šarže, pri čemer je lahko prva predelava že končna predelava,
f) beleženje končne predelave, tako da se vnese identiteto materiala, LOT številko, količino, po potrebi pa tudi druge analize, kot so analize čistosti, in podobno,
g) preverjanje podatkov, prilagajanje in/ali dodajanje manjkajočih dokumentov m/ah podatkov, pri čemer spletna aplikacija po avtomatiziranem postopku logičnega preverjanja preveri vse do takrat vnesene podatke, na primer sešteva m odšteva količine, preverja dolžine oznak materialov, preverja če so dane priponke, in podobno,
h) prednostno ročno preverjanje podatkov avtomatsko preverjenih v predhodnem koraku, pri čemer ročno preverjanje izvede oseba, ki je sprožila postopek za izdelavo DPL,
i) izdelava DPL, ki vsebuje primerno kodo za vpogled v vse korake postopka nastanka materiala/reciklata/surovine ter osnovne podatke, predvsem LOT številko osnovnega materiala, in
j) nastanek PDF dokumenta ter hash tega dokumenta z izdelanim DPL ter vnos digitalnega prstnega odtisa, t.i. hash, dokumenta DPL v decentralizirano blockchain bazo.
2. Metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po zahtevku 1, kjer je med prvo in končno obdelavo druga in po potrebi vsaka nadaljnja predelava, pri čemer se dobljeni prvi predelani material obdela tako, da se dobi drugi predelani material, ki se razlikuje od prvega predelanega materiala vsaj v eni fizikalni in/ali kemijski lastnosti.
3. Metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po zahtevku 2, kjer se po drugi in po potrebi vsaki nadaljnji obdelavi izvede beleženje druge in vsake nadaljnje predelave, tako da se vnese osebo ali podjetje, ki je opravil postopek, vhodne materiale in izhodne materiale, njihove količine, oblike, morebitne komentarje, ter postopek predelave.
4. Metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, kjer se v času trajanja zbiranja odpadkov in predelave ter reciklaže vse podatke vnaša v centralno bazo, ki je SQL baza.
5. Metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, kjer so pri beleženju predelav možni vnosi:
- teža pošiljke prevzete pod določeno evidenčno število,
- postopek obdelave in po potrebi korakov postopka,
- teža materiala, ki je šla v obdelavo,
- teža dobljenega predelanega materiala,
- količina odpadkov.
6. Metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, kjer je koda, s katero je opremljen DPL, katerakoli primerna koda, ki se uporablja na področju, prednostno QR koda, črtna koda, številčna koda, serijska številka, geslo.
7. Metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po zahtevku 6, kjer je koda QR koda in je povezava na spletni naslov, kjer je naložen DPL.
8. Sistem, ki omogoča celoten postopek oziroma njegovo izvedbo vključuje vsaj sledeče:
- server oziroma strežnik z bazo podatkov ter delom BC baze,
- procesor, prilagojen za izvajanje metode za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov,
- spletna aplikacija povezana s strežnikom in nameščena na napravi uporabnika, pri čemer je spletna aplikacija oblikovana tako, da se lahko vanjo vnašajo vsi podatki vezani na izvajalce obdelave, vhodne in izhodne materiale, količine, kvaliteto, poročila, in podobno,
- naprava uporabnika in uporabniški vmesnik na napravi, ki je lahko pametni telefon, tablični računalnik, računalnik, ki mora imeti dostop do interneta in spletni brskalnik,
- vsaj eno napravo, prednostno pa množico naprav, za vsakega izmed uporabnikov sistema, ki obdelujejo material do končnega materiala, pri čemer je omenjena vsaj ena naprava računalnik, ki ima vsaj del BC baze, v katerega se vpisuje del BC podatkov, in ki hkrati deluje kot sistem preverjanja istovetnosti DPL dokumentov glede na blockchain bazo, pri čemer je spletni promet med napravami vključenih v v blockchain mrežo kodiran.
SI202200206A 2022-09-15 2022-09-15 Sistem in metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov SI26420A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202200206A SI26420A (sl) 2022-09-15 2022-09-15 Sistem in metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202200206A SI26420A (sl) 2022-09-15 2022-09-15 Sistem in metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI26420A true SI26420A (sl) 2024-03-29

Family

ID=90458781

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI202200206A SI26420A (sl) 2022-09-15 2022-09-15 Sistem in metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI26420A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2018205172B2 (en) Method and apparatus for managing and providing provenance of product using blockchain
EP3262785B1 (en) Tracking unitization occurring in a supply chain
US10176481B2 (en) Method and apparatus for managing and providing provenance of product using blockchain
CN113784806B (zh) 闭环回收工艺和系统
Zhang et al. Blockchain-based safety management system for the grain supply chain
KR102254920B1 (ko) 공급 체인 제품 유닛의 보안 일련화를 위한 방법
KR20220024553A (ko) 격리된 탄소를 구비한 물질들에 대한 탄소 배출권의 블록체인 추적
Zheng et al. Construct food safety traceability system for people’s health under the internet of things and big data
CN107274136A (zh) 一种产品溯源信息保护方法
WO2020097432A1 (en) Fork chain product label and method of use
EP3948724A1 (en) Product labels, trust identifier systems containing the same, and methods of use thereof
US9633326B2 (en) Load distribution and consolidation tracking system
US20190139637A1 (en) Synchronization of hierarchical data
EP3579157A1 (en) Recycling management system and method
JP2023082191A (ja) 認証方法、認証システム及びプログラム
CN108491937A (zh) 再生资源云平台回收系统及其回收方法
CN114493335A (zh) 用于产品质量追溯的系统
CN111507710A (zh) 一种数据查询与共享系统
SI26420A (sl) Sistem in metoda za zagotavljanje sledljivosti in dokazovanje izvora surovin pripravljenih iz predelanih odpadkov
AU2019239672A1 (en) Item identification and tracking system and data access and governance system
Gomes et al. Bibliometric research in Warehouse Management System from 2006 to 2016
WO2020077057A1 (en) Waste classification systems and methods
US20200372557A1 (en) Systems and Methods to Determine Regulatory and Business Logic Classifications Based on First Principles
CN114684490B (zh) 基于溯源技术的快递物流共配专用箱及快递物流方法
CN206282324U (zh) 条码打印追溯系统

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20240403