SI25923A - Zračno podprta konstrukcija - Google Patents

Zračno podprta konstrukcija Download PDF

Info

Publication number
SI25923A
SI25923A SI201900209A SI201900209A SI25923A SI 25923 A SI25923 A SI 25923A SI 201900209 A SI201900209 A SI 201900209A SI 201900209 A SI201900209 A SI 201900209A SI 25923 A SI25923 A SI 25923A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
air
membrane
pressure
supported
space
Prior art date
Application number
SI201900209A
Other languages
English (en)
Inventor
Olaj Dušan
Original Assignee
DUOL d.o.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by DUOL d.o.o. filed Critical DUOL d.o.o.
Priority to SI201900209A priority Critical patent/SI25923A/sl
Priority to SI202030167T priority patent/SI3816371T1/sl
Priority to FIEP20000397.8T priority patent/FI3816371T3/fi
Priority to EP20000397.8A priority patent/EP3816371B1/en
Priority to LTEP20000397.8T priority patent/LT3816371T/lt
Priority to PL20000397.8T priority patent/PL3816371T3/pl
Priority to HRP20230213TT priority patent/HRP20230213T1/hr
Publication of SI25923A publication Critical patent/SI25923A/sl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H15/00Tents or canopies, in general
    • E04H15/20Tents or canopies, in general inflatable, e.g. shaped, strengthened or supported by fluid pressure
    • E04H15/22Tents or canopies, in general inflatable, e.g. shaped, strengthened or supported by fluid pressure supported by air pressure inside the tent
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H15/00Tents or canopies, in general
    • E04H15/20Tents or canopies, in general inflatable, e.g. shaped, strengthened or supported by fluid pressure
    • E04H2015/202Tents or canopies, in general inflatable, e.g. shaped, strengthened or supported by fluid pressure with inflatable panels, without inflatable tubular framework
    • E04H2015/205Tents or canopies, in general inflatable, e.g. shaped, strengthened or supported by fluid pressure with inflatable panels, without inflatable tubular framework made from two sheets with intermediate spacer means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)

Abstract

Zračno podprta konstrukcija, ki obsega kupolo, ki je tvorjena z vsaj dvema membranama, od katerih je ena membrana zunanja membrana, katere ena ploskev je obrnjena proti zunanjosti in je druga ploskev obrnjena proti notranji membrani, in je ena membrana notranja membrana, katere ena ploskev je obrnjena proti notranjemu prostoru konstrukcije in je druga ploskev obrnjena proti zunanji membrani, in vpihovalno-ogrevalno enoto za dovajanje zraka v notranjost zračno podprte konstrukcije in ustvarjanje nadtlaka, s čimer se zagotavlja stabilnost in zahtevane klimatske pogoje v notranjosti zračno podprte konstrukcije, pri čemer zunanja membrana in notranja membrana tvorita vmesni prostor in sta v celoti v medsebojnem razmiku.

Description

ZRAČNO PODPRTA KONSTRUKCIJA
Predmet izuma
Predmet izuma je zračno podprta konstrukcija, ki obsega kupolo, tvorjeno iz vsaj dveh membran.
Tehnični problem
Tehnični problem je zasnovati tako zračno podprto konstrukcijo, ki ima kupolo tvorjeno z vsaj dvema membranama, pri čemer bo kupola zasnovana s poljubno zunanjo obliko in bo hkrati imela tudi dobre izolacijske lastnostmi.
Stanje tehnike
Zračno podprta konstrukcija, kot je napihljiva dvorana, je objekt, ki je tvorjen iz ene membrane, lahko tudi več. Zračno podprta konstrukcija je zasidrana v tla in podprta samo z zrakom. Zrak se v notranjost dvorane črpa s prezračevalnim sistemom tako, da dvigne membrano, jo napihne in z ustvarjenim nadtlakom glede na tlak okolice ohranja obliko in s tem strukturo membrane. Nadtlak v notranjosti napihljive dvorane je za uporabnika neopazen saj je zgolj za približno 250 Pascalov višji od zunanjega zračnega tlaka. Napihljive dvorane se uporabljajo za sezonsko ali trajno prekritje različnih športnih objektov, razstavnih in drugih umetniških prostorov, kot tudi za potrebe industrije in v vojaške namene. Odvisno od zahtev in vrste objekta je napihljiva dvorana tvorjena z najmanj eno membrano. Zaradi zahtev po čim manjši porabi energije tako za ogrevanje v zimskem času kotu za ohlajanje v poletnem času, je zahteva po vsaj dvoslojni nadtlačni lupinasti konstrukciji že zelo običajna. Poleg tega se v primeru dve ali več slojne konstrukcije zmanjša tudi nastanek kondenzata.
Da se zahtevane izolacijske lastnosti nadtlačne lupinaste konstrukcije dosežejo, morata biti membrani med seboj v bistvu ločeni tako, da med njima nastane prostor, zapolnjen z izolacijskim sredstvom, kot je izolacijska folija ali zrak. Notranja membrana je v enakomernih razmikih pritrjena na zunanjo membrano in nastanejo t. im. žepi, ki se razširjajo po obodu lupinaste konstrukcije. Mesta, kjer se membrani stikata, nimajo zračnega žepa, zato ta mesta niso izolirana in dejansko predstavljajo toplotne mostove. Ustvarja se kondenzat, ki kaplja z membrane ali teče po površini notranje membrane, ki je obrnjena v notranjost prostora. Da sta zunanja in notranja membrana v področju žepa med seboj resnično ločeni, mora biti med njima razmeščena dodatna izolacijska folija, zrak z določenim nadtakom ali kombinacija obojega, pri čemer mora biti v primeru uporabe zraka pritrditev notranje membrane na zunanjo zračno neprepustna. Posledica take medsebojne pritrditve je napihljiva lupinasta konstrukcija s številnimi vzdolžnimi in/ali prečnimi izboklinami oziroma prekati, ki naredijo zunanjo in notranjo membrano in s tem površino konstrukcije neravno, valovito, negladko.
Zunanji izgled tako tvorjene napihljive lupinaste konstrukcije zaradi »buhtljaste« površine ustvarja pri uporabnikih vtis cenenega industrijskega skladišča, čeprav je lahko tak objekt namenjen za popolnoma druge namene. Take vrste napihljiva lupinasta konstrukcija je zaradi svojega izgleda nezaželena predvsem v urbanih območjih.
Znane so zračno podprte konstrukcije poljubnih oblik, vendar so tvorjene z enojno membrano in tako ne izpolnjujejo energetskih zahtev.
V primeru zračno podprte konstrukcije s kupolo z dvema membranama in negeometrijske oblike je taka kupola zasnovana »buhtljasto« in ne doseže želene oblike zaradi nedoseganja enakomerne deformacije potem, ko se doseže zahtevan tlak v notranjosti prostora konstrukcije.
Rešitev tehničnega problema
Tehnični problem je rešen z zračno podprto konstrukcijo, katere glavne značilnosti so podane v prvem neodvisnem patentnem zahtevku. Dodatne značilnosti so podane v nadaljnjih odvisnih zahtevkih.
Zračno podprta konstrukcija, ki obsega kupolo, ki je tvorjena z vsaj dvema membranama, od katerih je ena membrana zunanja membrana, katere ena ploskev je obrnjena proti zunanjosti in je druga ploskev obrnjena proti notranji membrani, in je ena membrana notranja membrana, katere ena ploskev je obrnjena proti notranjemu prostoru konstrukcije in je druga ploskev obrnjena proti zunanji membrani, in vpihovalno-ogrevalno enoto za dovajanje zraka v notranjost zračno podprte konstrukcije in ustvarjanje nadtlaka, s čimer se zagotavlja stabilnost in zahtevane klimatske pogoje v notranjosti zračno podprte konstrukcije, pri čemer zunanja membrana in notranja membrana medsebojno razmaknjeni preko celotne svoje površine tako, da tvorita vmesni prostor in ga obdajata, pri čemer je vsakokratna membrana podprta z zrakom, katerega tlak je večji od tlaka okolice.
Notranja membrana obsega odprtino, v kateri je na zrakotesen način razporejena enota za regulacijo pretoka zraka in tlaka, s pomočjo katere se dovaja in regulira zrak iz prostora konstrukcije v vmesni prostor med notranjo in zunanjo membrano in regulira tlak v vmesnem prostoru. Tlak v vmesnem prostoru je večji od tlaka v notranjem prostoru konstrukcije, pri čemer je tlak notranjega prostora večji od zunanjega zračnega tlaka.
Enota za regulacijo pretoka zraka in tlaka je razporejena v notranji membrani prednostno v območju dovoda zraka v notranjost prostora konstrukcije, da se doseže dovolj velik tok zraka v vmesni prostor med zunanjo notranjo membrano.
Ker zunanja in notranja membrana nista medsebojno spojeni, posamezna membrana ne ustvarja gub in nima napihnjenega balonastega videza. Nasprotno, površina vsakokratne membrane je gladka.
Razmik med zunanjo in notranjo membrano je odvisen od izolacijskih zahtev, kajti večji razmik pomeni debelejši sloj izolacijskega sredstva, v tem primeru zraka in je lahko poljuben. Razmik med zunanjo in notranjo membrano je lahko tudi neenakomeren, ker je ustvarjen zgolj z nadtlakom zraka v tem vmesnem prostoru. Posledično je lahko zunanja membrana zasnovana nepravilnih oblik, medtem ko je notranja membrana gladka. V primeru, ko je zunanja membrana poljubne oblike, ki se vklaplja v okolico, je notranja membrana lahko manjša in take velikosti, ki ustreza namembnosti prostora. S tem se tudi zmanjša prostor, ki ga je treba v zimskem času ogrevati oziroma hladiti v poletnem času. Posledično se zmanjša poraba energije.
Prednost zračno podprte konstrukcije po izumu je tudi v tem, da se prostor med membranama lahko izkoristi za namestitev različnih instalacijskih vodov, ki so sicer razporejeni v notranjosti prostora in s tem vidni.
Dodatna prednost zračno podprte konstrukcije po izumu je tudi v tem, da v medprostor doteka ogrevan zrak iz notranjega prostora, ki segreva zunanjo membrano in s tem topi sneg, ki ga je pozimi treba odstranjevati s kupole zaradi obremenitev.
Podrobneje bo izum predstavljen z izvedbenim primerom in skicami, ki kažejo
Sl. 1 Zračno podprta konstrukcija, prečni pogled
Sl. 2 Zračno podprta konstrukcija, pogled v projekciji
Zračno podprta konstrukcija 100 obsega kupolo 1, ki je tvorjena v izvedbenem primeru iz dveh membran, zunanje membrane 2 in notranje membrane 3, in vpihovalno-ogrevalno enoto 5, ki z dovajanjem zraka v notranjost 8 zračno podprte konstrukcije zagotavlja njeno stabilnost in zahtevane klimatske pogoje znotraj zračno podprte konstrukcije. Membran, ki tvorijo kupolo je lahko tudi več kot dve.
Kupola 1, ki je v izvedbenem primeru tvorjena iz dveh membran, ima zunanjo membrano 2, katere ena ploskev 21 je obrnjena proti zunanjosti in je druga ploskev 22 obrnjena proti vmesnemu prostoru 4 med membranama, in notranjo membrano 3, katere ena ploskev 31 je obrnjena proti notranjemu prostoru 8 kupole 1 in je druga ploskev 32 obrnjena proti vmesnemu prostoru 4 med membranama 2, 3.
Kupola 1 je s pomočjo sistema sidranja (ni predmet izuma in ni prikazano) pritrjena bodisi na predhodno pripravljene temelje ali neposredno v tla. Zaradi zagotavlja zahtevanih pogojev znotraj kupole 1 in čim manjše porabe energije, je kupola 1 sidrana v tla na način, ki zagotavlja minimalno izgubo zraka tako, daje vsakokratna membrana 2, 3 ločeno sidrana v tla. Kupola 1 ima po obodu v področju stikanja kupole 1 s tlemi razporejene vhode (niso predmet izuma), katerih oblika in število je odvisno od potreb. Razume se, da so vhodi tvorjeni tako, da so zračno tesni.
Za postavitev in stabilnost kupole skrbi vpihovalno - ogrevalna enota 5, ki je nameščena zunaj kupole 1 v njeni bližini. Vpihovalno — ogrevalna enota 5 črpa zrak iz okolice in ga preko vodov dovaja v notranjost 8 konstrukcije, to je v prostor med tlemi in membrano. Zaradi dovajanja zraka v notranji prostor 8 konstrukcije, se v prostoru ustvari nadtlak pn, ki povzroči, da se membrana odmakne od tal in lebdi na zraku.
Vsakokratna membrana 2, 3 je tvorjena iz trakov 6, 7 določene širine in dolžine, ki so po vzdolžnem robu med seboj spojeni na zrakotesen način, pri čemer je način spajanja izveden na poljuben znan način, kot na primer šivanje, varjenje, lepljenje ali drug znan postopka spajanja. Dolžina posameznega traku 6 ustreza celotni širini zunanje membrane 2. Dolžina posameznega traku 7 ustreza celotni širini notranje membrane 3.
Membrana je izdelana iz ustreznega materiala, običajno kompozitnega materiala z lastnostmi, ki izpolnjujejo zahteve za zračno podprte konstrukcije. Material membrane ni predmet tega izuma.
Notranja membrana 3 obsega odprtino 9, ki je prednostno razporejena v območju vpihovanja zraka v prostor 8, vendar je lahko razporejena tudi kjer koli na notranji membrani 3. Notranja membrana 3 je v območju odprtine 9 ojačana z dodatnimi plastmi materiala. V odprtini 9 je zrakotesno razporejena enota 10 za regulacijo pretoka zraka in tlaka v obliki regulacijske tlačne žaluzije, ki regulira pretok zraka iz prostora 8 v vmesni prostor 4 med notranjo 3 in zunanjo membrano 2 in regulira tlak pv v vmesnem prostoru 4, ki mora biti večji od tlaka pn v prostoru 8, pri čemer je tlak Pn prostora 8 večji od zunanjega zračnega tlaka po. Za boljši zajem zraka ima enota 10 za regulacijo pretoka zraka in tlaka na svojem zgornjem delu, to je delu, ki je bolj oddaljen od tal, dograjen usmerjevalnik 11 zraka. Regulacijska tlačna žaluzija 10 je v povezavi z vpihovalno-ogrevalna enoto 5 in krmiljena s krmilnim sistemom, ki je del vpihovalno-ogrevalne enote 5. S pomočjo regulacijske tlačne žaluzije 10 se v vmesnem prostoru 4 ves čas uporabe zračno podprte konstrukcije zagotavlja zadosten tlak pv, ki povzroči in vzdržuje razmik med zunanjo 2 in notranjo membrano 3 ter preprečuje njun medsebojen stik. S tem je dosežen konstanten zračni žep, ki ima izolacijske lastnosti. Ker med zunanjo 2 in notranjo membrano 3 ni nobenega stika, ne pride do tvorjenja toplotnih mostov. Posledično ni energijskih izgub, niti tvorjenja kondenzata.
Regulacijska tlačna žaluzija 10 lahko vzdržuje kakršen koli zahtevan tlak pv vmesnega prostora 4 in dovaja poljubno zahtevano količino zraka v vmesni prostor 4. Zato je lahko zunanja membrana 2 poljubne oblike, kakršno si je zamislil arhitekt in/ali naročnik, medtem ko je notranja membrana 3 velikosti, ki optimalno ustreza potrebam. Zaradi optimizacije notranjega prostora 8 je manjša poraba energije ob istočasno večji debelini izolacijske zračne plasti v vestnem prostoru.
Dodatna prednost tako zasnovane zračno podprte konstrukcije jev tem, da je zaradi odsotnosti stikov med zunanjo 2 in notranjo membrano 3 notranja membrana 3 gladka, brez izboklin in valov. Taka površina notranje membrane 3 daje uporabnikom dodatne možnosti njene uporabe, na primer projekcije.

Claims (5)

  1. Patentni zahtevki
    1. Zračno podprta konstrukcija, ki obsega kupolo, ki je tvorjena z vsaj dvema membranama, od katerih je ena membrana zunanja membrana, katere ena ploskev je obrnjena proti zunanjosti in je druga ploskev obrnjena proti notranji membrani, in je ena membrana notranja membrana, katere ena ploskev je obrnjena proti notranjemu prostoru konstrukcije in je druga ploskev obrnjena proti zunanji membrani, in vpihovalno-ogrevalno enoto za dovajanje zraka v notranjost zračno podprte konstrukcije in ustvarjanje nadtlaka, s čimer se zagotavlja stabilnost in zahtevane klimatske pogoje v notranjosti zračno podprte konstrukcije, značilna po tem, da sta zunanja membrana (2) in notranja membrana (3) medsebojno razmaknjeni preko celotne svoje površine tako, da tvorita vmesni prostor (4), pri čemer je vsakokratna membrana (2, 3) podprta z zrakom, katerega tlak je večji od tlaka okolice.
  2. 2. Zračno podprta konstrukcija po zahtevku 1, značilna po tem, da notranja membrana (3) obsega odprtino (9), v kateri je na zrakotesen način razporejena enota (10) za regulacijo pretoka zraka in tlaka, s pomočjo katere se dovaja in regulira zrak iz prostora (8) konstrukcije v vmesni prostor (4) med notranjo (3) in zunanjo membrano (2) in se regulira tlak (pv) v vmesnem prostoru (4).
  3. 3. Zračno podprta konstrukcija po zahtevku 2, značilna po tem, da je tlak (pv) v vmesnem prostoru (4) večji od tlaka (pn) v prostoru (8), pri čemer je tlak (pn) prostora 8 večji od zunanjega zračnega tlaka (p0).
  4. 4. Zračno podprta konstrukcija po zahtevku 2 ali 3, značilna po tem, da je enota (10) za regulacijo pretoka zraka in tlaka razporejena na notranji membrani (3) v območju vpihovanja zraka v prostor (8).
  5. 5. Zračno podprta konstrukcija po katerem koli predhodnem zahtevku, značilna po tem, da je enota (10) za regulacijo pretoka zraka in tlaka regulacijska tlačna žaluzija.
SI201900209A 2019-11-04 2019-11-04 Zračno podprta konstrukcija SI25923A (sl)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201900209A SI25923A (sl) 2019-11-04 2019-11-04 Zračno podprta konstrukcija
SI202030167T SI3816371T1 (sl) 2019-11-04 2020-11-04 Zračno podprta konstrukcija
FIEP20000397.8T FI3816371T3 (fi) 2019-11-04 2020-11-04 Ilmatuettu rakenne
EP20000397.8A EP3816371B1 (en) 2019-11-04 2020-11-04 Air - supported structure
LTEP20000397.8T LT3816371T (lt) 2019-11-04 2020-11-04 Oru palaikoma konstrukcija
PL20000397.8T PL3816371T3 (pl) 2019-11-04 2020-11-04 Konstrukcja utrzymywana przez powietrze
HRP20230213TT HRP20230213T1 (hr) 2019-11-04 2020-11-04 Zračno poduprta struktura

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201900209A SI25923A (sl) 2019-11-04 2019-11-04 Zračno podprta konstrukcija

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25923A true SI25923A (sl) 2021-05-31

Family

ID=74124956

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201900209A SI25923A (sl) 2019-11-04 2019-11-04 Zračno podprta konstrukcija
SI202030167T SI3816371T1 (sl) 2019-11-04 2020-11-04 Zračno podprta konstrukcija

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI202030167T SI3816371T1 (sl) 2019-11-04 2020-11-04 Zračno podprta konstrukcija

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP3816371B1 (sl)
FI (1) FI3816371T3 (sl)
HR (1) HRP20230213T1 (sl)
LT (1) LT3816371T (sl)
PL (1) PL3816371T3 (sl)
SI (2) SI25923A (sl)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2649101A (en) * 1952-04-09 1953-08-18 Gen Electric Double-wall portable shelter
FR2542025B1 (fr) * 1983-03-02 1985-06-21 Travaux Elect Meca Cie Indle Structure gonflable a usage d'abri
IT1217792B (it) * 1988-06-07 1990-03-30 Moldip Spa Miglioramenti in un rifugio d,emergenza
AUPR666001A0 (en) * 2001-07-27 2001-08-16 Inflatable Image Technologies Pty. Limited Inflatables
GB2519552A (en) * 2013-10-24 2015-04-29 Hot Pod Yoga Ltd Inflatable Exercise Chamber
US10995513B2 (en) * 2017-10-12 2021-05-04 Air Structures American Technologies, Inc. Air supported structures with frozen precipitation accumulation prevention
KR101931524B1 (ko) * 2018-08-29 2018-12-21 주식회사 국제기구에어돔 에어돔

Also Published As

Publication number Publication date
SI3816371T1 (sl) 2023-04-28
FI3816371T3 (fi) 2023-02-28
EP3816371B1 (en) 2022-12-14
LT3816371T (lt) 2023-02-27
HRP20230213T1 (hr) 2023-04-14
EP3816371A1 (en) 2021-05-05
PL3816371T3 (pl) 2023-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2398789T3 (es) Sistema pasivo resistente al fuego paa rellenar un espacio o hueco limitado por elementos de construcción
EP3060732B1 (en) Heated inflatable exercise chamber with gas-permeable inner membran
US8047905B2 (en) Method, arrangement and apparatus for facilitating environmental climate control of a building structure
US9003717B2 (en) Tropical ventilation well
CN102032418B (zh) 隔热保温材料
ATE373155T1 (de) Pneumatische wandkonstruktion
SI25923A (sl) Zračno podprta konstrukcija
KR200476350Y1 (ko) 애드벌룬을 이용한 광고장치
US10472838B1 (en) Fan first integrated stadia bowl construction method
KR20190002439U (ko) 화염 및 연기 차단기능을 갖는 입상 에어덕트용 슬리브
US10995513B2 (en) Air supported structures with frozen precipitation accumulation prevention
CN210263401U (zh) 一种中空式保温棉、充气膜和膜建筑
JP2012057454A (ja) 災害用仕切りエアーマット
JP4117661B2 (ja) 保冷倉庫等の断熱壁構造、断熱天井構造と、それらを使用する保冷倉庫等の断熱構造
WO2012177186A2 (ru) Активная воздухораспределяющая потолочная облицовка и активный воздуховод с ионным движителем (варианты)
JP7168530B2 (ja) 床吹出放射空調システム
CN209686688U (zh) 楼板拼缝通风管结构及通风结构
US20200345150A1 (en) Inflatable insulated vacuum panel
CN109457852A (zh) 楼板拼缝通风管结构及通风结构
CN107700750A (zh) 一种用于建筑的模块化板材
JP6014016B2 (ja) 建物の換気構造
JP2005241105A (ja) 置換空調システム
KR102599857B1 (ko) 수조를 가진 에어하우스
SI25922A (sl) Zračno podprta konstrukcija z vsaj dvema membranama in med njima nameščeno izolacijsko folijo
KR102036997B1 (ko) 사계절용 온실 하우스 시스템

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20210611