SI25726A2 - Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru - Google Patents

Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru Download PDF

Info

Publication number
SI25726A2
SI25726A2 SI201900091A SI201900091A SI25726A2 SI 25726 A2 SI25726 A2 SI 25726A2 SI 201900091 A SI201900091 A SI 201900091A SI 201900091 A SI201900091 A SI 201900091A SI 25726 A2 SI25726 A2 SI 25726A2
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
lamella
rotating
window
room
facing
Prior art date
Application number
SI201900091A
Other languages
English (en)
Inventor
Djordje Kovačević
Original Assignee
Djordje Kovačević
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Djordje Kovačević filed Critical Djordje Kovačević
Publication of SI25726A2 publication Critical patent/SI25726A2/sl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B9/00Screening or protective devices for wall or similar openings, with or without operating or securing mechanisms; Closures of similar construction
    • E06B9/24Screens or other constructions affording protection against light, especially against sunshine; Similar screens for privacy or appearance; Slat blinds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Blinds (AREA)

Abstract

Izum je na področju človeških potreb uvrščen med pohištvo, še posebno na področje opreme za vrata in okna. Predmet izuma so tribarvna okenska senčila, še posebno zavese in žaluzije, ki omogočajo nadzor temperature v prostoru zaradi svoje posebne barvne zasnove. Bistvo tribarvnega okenskega senčila za nadzor temperature v prostoru je v tem, da ima dve lameli, glavno in rotirajočo, pri čemer je rotirajoča lamela dvobarvna, tako da je ena stran svetla (običajno bela) in odbija svetlobo, druga pa temna(običajno črna) in absorbira svetlobo. Glavna lamela je poljubne barve glede na želje uporabnika in je vedno obrnjena v notranjost prostora. Glavna in rotirajoča lamela sta povezani s poljubnimi povezovalnimi elementi, prednostno z magnetom, utori, zakovicami, ali ježki, tako da sta obe lameli med seboj vedno vzporedni, s čemer je zagotovljen prostor za kroženje zraka. Senčilo po izumu je lahko oblikovano na različne načine, prednostno kot običajne navpične zavese, žaluzije, beneška senčila, notranjapolkna in podobno.

Description

Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru
Področje tehnike
Izum je na področju človeških potreb uvrščen med pohištvo, še posebno na področje opreme za vrata in okna. Predmet izuma so tribarvna okenska senčila, še posebno zavese in žaluzije, ki omogočajo nadzor temperature v prostoru zaradi svoje posebne barvne zasnove.
Ozadje izuma in tehnični problem
Okensko senčilo kot so zavese in žaluzije je običajno premičen kos tekstila ali umetnega materiala nameščen pred oknom z namenom kontrole prehoda svetlobe v notranji prostor ali z namenom blokiranja pogledov iz zunanjosti v notranjost prostora. Obstajajo številne oblike, materiali, barve in vzorci okenskih senčil, med temi tudi takšne zavese, ki zagotavljajo odbijanje svetlobe za preprečevanje pregrevanja notranjega prostora ali absorpcijo svetlobe za višanje temperature. Večinoma so znane zavese in tudi žaluzije, ki so običajno nameščene pred oknom iz zunanje ali notranje strani s podobnim namenom kot zavese, energetsko neučinkovite. Glede na barvo in letni čas so znani modeli zaves ali žaluzij neprilagodljivi, zaradi česar so stroški ogrevanja in hlajenja prostorov višji.
Tehnični problem, ki ga pričujoči izum rešuje, je konstrukcijska rešitev okenskega senčila z izboljšano energetsko učinkovitostjo, in sicer tako, da bodo v ogrevalni sezoni stroški ogrevanja nižji, v poletni sezoni pa stroški ohlajanja nižji. Obenem mora konstrukcija senčila omogočati tudi prilagajanje barvni shemi prostora, v katerem se bo senčilo nahajalo.
Stanje tehnike
Okenska senčila obstajajo v različnih izvedbah, med katerimi je kar nekaj takšnih, ki naj bi bila energetsko učinkovita. Običajno so to t. i. izolacijske zavese sestavljene iz štirih plasti:
- osrednja plast iz pene z visoko gostoto, ki zagotavlja toplotno in zvočno izolacijo;
- zaščitna plast, ki preprečuje peni absorpcijo vlage;
- plast reflektivnega materiala, ki odbija toploto nazaj v sobo; in
- zunanja okrasno plast.
Uporabni model CN201551125 opisuje učinkovito in energetsko varčno tekstilno zaveso, ki je narejena iz poliesterskih vlaken ovitih v polivinilklorid, pri čemer so dodane plasti polifluortetraetilena in aluminijeve paste. S takšno strukturo je zagotovljena odpornost zavese, filtriranje svetlobe, toplotna izolacija in posledično boljša energetska učinkovitost.
Patentna prijava US4307768 opisuje strukturo okenskega senčila za znižanje toplotnih izgub ali gretja okna, pri čemer se lahko senčilo raztegne ali zloži. Sestavljeno je iz dveh nasprotujočih si sten iz tankega, fleksibilnega materiala, ki sta med seboj povezani z množico povezovalnih linij, tako da vmes nastane množica kanalov. Le-ti omogočajo boljšo izolacijo.
Opisane rešitve se od pričujočega izuma razlikujejo po strukturi in materialih.
Opis rešitve tehničnega problema
Bistvo tribarvnega okenskega senčila za nadzor temperature v prostoru je v tem, da ima dve lameli, glavno in rotirajočo, pri čemer je rotirajoča lamela dvobarvna, tako da je ena stran svetla (običajno bela) in odbija svetlobo, druga pa temna (običajno črna) in absorbira svetlobo. Glavna lamela je poljubne barve glede na želje uporabnika in je vedno obrnjena v notranjost prostora. Glavna in rotirajoča lamela sta povezani s poljubnimi povezovalnimi elementi, prednostno z magnetom, utori, zakovicami, ali ježki, tako da sta obe lameli med seboj vedno vzporedni, s čemer je zagotovljen prostor za kroženje zraka. Senčilo po izumu je lahko oblikovano na različne načine, prednostno kot običajne navpične zavese, žaluzije, beneška senčila, notranja polkna in podobno.
Glavna lamela je lahko iz različnih materialov, prednostno toplotno odpornih materialov, vključno s tekstilom, lesom, plastiko, aluminijem, kompozitnimi materiali, medtem ko je rotirajoča lamela izdelana iz tankih aluminijastih plošč. Ena stran je v beli ali drugi svetli barvi, druga pa v črni ali druge temne barve. Spreminjanje barve rotirajoče lamele je odvisno od letnega časa. Poleti mora senčilo v čim večji meri odbijati sončne žarke in tako zmanjšati pregrevanje zavese ter posledično notranjosti prostora. S svetlo barvo kot je bela ali bež se sončni žarki učinkovito odbijejo, prenos toplote v prostor pa je zmanjšan. Nasprotno mora pozimi zavesa omogočati absorpcijo svetlobe in s tem dodatno gretje prostora, saj zavesa postane toplotno telo. S temno barvo kot je črna, rjava, modra ali temno siva se toplota nabira v zavesi, oddaja pa se lahko tudi naprej v prostor, zaradi česar se gretje lahko zniža. Obračanje rotirajoče lamele se torej izvede dvakrat na leto, in sicer na začetku in koncu sezone ogrevanja. Obračanje se izvede tako, da se povezovalne elemente, prednostno magnete, odklopi, rotirajočo lamelo obrne in nato ponovno pritrdi povezovalne elemente.
Senčilo po izumu je lahko oblikovano na različne načine, prednostno kot običajne navpične zavese, žaluzije, beneška senčila, zebra zavese, panelne zavese, notranja polkna in podobno. Lahko se uporablja za širok spekter stanovanjskih in poslovnih objektov, zlasti za stavbe s steklenimi fasadami. Prednost izuma je prihranek energije za ogrevanje in hlajenje, s čemer se znižajo tudi emisije ogljikovega dioksida.
Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru po izumu bo v nadaljevanju natančneje opisano s pomočjo izvedbenih primerov in slik, ki prikazujejo:
Slika 1a
Stranski pogled na okensko senčilo v obliki zavese v sezoni ogrevanja
Slika 1b Stranski pogled na okensko senčilo v obliki zavese v poletni sezoni
Slika 2a Stranski pogled na okensko senčilo v obliki beneškega senčila v sezoni ogrevanja
Slika 2b Stranski pogled na okensko senčilo v obliki beneškega senčila v poletni sezoni
Slika 3a Stranski pogled na okensko senčilo v obliki rolo senčila v sezoni ogrevanja
Slika 3b Stranski pogled na okensko senčilo v obliki rolo senčila v poletni sezoni
Slika 4a Stranski pogled na okensko senčilo v obliki notranjega polkna v sezoni ogrevanja
Slika 4b Stranski pogled na okensko senčilo v obliki notranjega polkna v poletni sezoni
Na vseh slikah je konstrukcija zavese glede na okno prikazana v stranskem pogledu oziroma prerezu, kjer je leva stran notranjost prostora, desna stran pa zunanjost. Sončni žarki so ponazorjeni s puščicami.
Slika 1 prikazuje izvedbeni primer okenskega senčila po izumu, ki je zasnovano kot običajna zavesa, prikazuje postavitev v sezoni ogrevanja, ko je temna (črna) stran zavese obrnjena proti zunanjosti in absorbira sončne žarke, zaradi česar je notranjost prostora toplejša in je potrebna po ogrevanju znižana. Slika 3b prikazuje postavitev v poletni sezoni, ko se proti zunanjosti obrne svetla (bela) stran, ki odbija sončne žarke, zaradi česar ne pride do gretja prostora in je potreba po hlajenju znižana. Zavesa 21 po prvem izvedbenem primeru je torej nameščena pred oknom 11 v notranjosti prostora, med tem ko sončni žarki prihajajo od zunaj in padajo na okno 11 ter zunanjo površino rotirajoče lamele 211, ki je v sezoni ogrevanja temna površina 211 a (slika 1a), v poletni sezoni pa svetla površina 211b (slika 1b). Glavna lamela 212 je obrnjena v notranjost prostora, z rotirajočo lamelo 211 pa je povezana z vsaj dvema magnetoma 31 nameščenima blizu vrha in dna zavese 21.
Slika 2 prikazuje drugi izvedbeni primer okenskega senčila, kjer je le-to zasnovano kot beneško senčilo, slika 2a prikazuje postavitev v sezoni ogrevanja, slika 2b pa v poletni sezoni. Beneško senčilo 22 je nameščeno pred oknom 12, senčilo 22 pa je sestavljeno iz večjega števila plošč 22a, ki imajo notranjo lamelo 222 obrnjeno v notranjost prostora ter rotirajočo lamelo 221, katere zunanja površina je v ogrevalni sezoni temna površina 221 a (slika 2a), v poletni sezoni pa svetla površina 221b (slika 2b). Obe lameli sta tako kot v prvem izvedbenem primeru povezani z vsaj dvema magnetoma 32, odbijanje oziroma absorpcija žarkov pa deluje po enakem principu kot pri zavesi na sliki 1.
Slika 3 prikazuje tretji izvedbeni primer okenskega senčila, in sicer v obliki rolo senčila 23 pred oknom 13. Slika 3a prikazuje postavitev v sezoni ogrevanja, ko je temna (črna) stran rolo senčila obrnjena proti zunanjosti in absorbira sončne žarke, zaradi česar je notranjost prostora toplejša in je potrebna po ogrevanju znižana. Slika 3b prikazuje postavitev v poletni sezoni, ko se proti zunanjosti obrne svetla (bela) stran, ki odbija sončne žarke, zaradi česar ne pride do gretja prostora in je potreba po hlajenju znižana. Tako kot beneško senčilo 22 je tudi rolo senčilo 23 sestavljeno iz večjega števila plošč 23a, ki imajo notranjo lamelo 232 obrnjeno v notranjost prostora, rotirajočo lamelo 231 pa proti oknu, pri čemer je njena temna površina 231 a obrnjena proti oknu v sezoni ogrevanja (slika 3a), njena svetla površina 231 b pa je obrnjena proti oknu v poletni sezoni (slika 3b). Obe lameli sta povezani z vsaj dvema magnetoma 33.
Slika 4 prikazuje okensko senčilo po četrtem izvedbenem primeru v obliki notranjega polkna 24 pred oknom 14, in sicer slika 4a v sezoni ogrevanja, slika 4b pa v poletni sezoni. Tako kot pri prejšnjih izvedbenih primerih je tudi v tem primeru odbijanje oziroma absorpcija sončnih žarkov izvedena na enak način, in sicer z obračanjem rotirajoče lamele večjega števila plošč 24a, ki poleg okvirja sestavljajo polkno 24. Vsaka izmed plošč 24a ima notranjo lamelo 242 obrnjeno v notranjost prostora, rotirajočo lamelo 241 pa proti oknu, pri čemer je njena temna površina 241 a obrnjena proti oknu v sezoni ogrevanja (slika 4a), njena svetla površina 241 b pa je obrnjena proti oknu v poletni sezoni (slika 4b). Obe lameli sta povezani z vsaj dvema magnetoma 34.

Claims (8)

  1. Patentni zahtevki
    1. Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru, značilno po tem, da ima dve lameli, glavno in rotirajočo, pri čemer je rotirajoča lamela dvobarvna, tako da je ena stran svetla, prednostno bela, in odbija svetlobo, druga pa temna, prednostno črna, in absorbira svetlobo; in sta glavna in rotirajoča lamela povezani s poljubnimi povezovalnimi elementi, prednostno z magnetom, utori, zakovicami, ali ježki, tako da sta obe lameli med seboj vedno vzporedni in da se lahko rotirajoča lamela obrača na temno ali svetlo stran.
  2. 2. Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru po zahtevku 1, značilna po tem, da je glavna lamela je poljubne barve in je vedno obrnjena v notranjost prostora.
  3. 3. Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru po zahtevku 1 ali zahtevku 2, značilno po tem, da je glavna lamela lahko iz različnih materialov, prednostno iz toplotno odpornih materialov, vključno s tekstilom, lesom, plastiko, aluminijem, kompozitnimi materiali, medtem ko je rotirajoča lamela izdelana iz tankih aluminijastih plošč.
  4. 4. Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru po kateremkoli izmed predhodnih zahtevkov, značilno po tem, da je oblikovano na različne načine, prednostno kot običajne navpične zavese, žaluzije, beneška senčila, zebra zavese, panelne zavese in notranja polkna.
  5. 5. Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru po kateremkoli izmed zahtevkov od 1 do 4, značilno po tem, da je zasnovano kot običajna zavesa, pri čemer je zavesa (21) sestavljena iz glavne lamele (212) obrnjene v notranjost prostora ter rotirajoče lamele (211), kjer je v sezoni ogrevanja njena temna površina (211 a) obrnjena proti zunanjosti, v poletni sezoni pa je proti zunanjosti obrnjena njena svetla površina (211 b); pri čemer sta glavna in rotirajoča lamela (211 in 212) povezani z vsaj dvema magnetoma (31) nameščenima blizu vrha in dna zavese (21).
  6. 6. Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru po kateremkoli izmed zahtevkov od 1 do 4, značilno po tem, da zasnovano kot beneško senčilo (22), sestavljeno iz večjega števila plošč (22a), ki imajo notranjo lamelo (222) obrnjeno v notranjost prostora ter rotirajočo lamelo (221), katere zunanja površina je v ogrevalni sezoni temna površina (221a), v poletni sezoni pa svetla površina (221 b); pri čemer sta obe lameli (221 in 222) povezani z vsaj dvema magnetoma (32).
  7. 7. Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru po kateremkoli izmed zahtevkov od 1 do 4, značilno po tem, da je v obliki rolo senčila (23), ki je sestavljeno iz večjega števila plošč (23a), ki imajo notranjo lamelo (232) obrnjeno v notranjost prostora, rotirajočo lamelo (231) pa proti oknu, pri čemer je njena temna površina (231 a) obrnjena proti oknu v sezoni ogrevanja, njena svetla površina (231 b) pa je obrnjena proti oknu v poletni sezoni, pri čemer sta obe lameli sta povezani z vsaj dvema magnetoma (33).
  8. 8. Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru po kateremkoli izmed zahtevkov od 1 do 4, značilno po tem, da je zasnovano kot notranje polkno (24) sestavljeno iz okvirja in večjega števila plošč (24a), ki ima vsaka notranjo lamelo (242) obrnjeno v notranjost prostora, in rotirajočo lamelo (241), katere zunanja površina je v ogrevalni sezoni temna površina (241 a), v poletni sezoni pa svetla površina (241 b); pri čemer sta obe lameli (241 in 242) povezani z vsaj dvema magnetoma (34).
SI201900091A 2018-04-30 2019-04-26 Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru SI25726A2 (sl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKBA201800039U DK201800039U3 (da) 2018-04-30 2018-04-30 Tricolor gardin til temperaturregulering

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25726A2 true SI25726A2 (sl) 2020-04-30

Family

ID=69140716

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201900091A SI25726A2 (sl) 2018-04-30 2019-04-26 Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru

Country Status (2)

Country Link
DK (1) DK201800039U3 (sl)
SI (1) SI25726A2 (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
DK201800039U3 (da) 2019-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11299930B2 (en) Slatted roller blind
US3990635A (en) Window mounted solar heating unit
EP3702499B1 (en) Light-blocking fabric and manufacturing method therefor
KR20100010743U (ko) 롤 블라인드
US20070034343A1 (en) Window screen
US11639632B2 (en) Window treatment with outdoor temperature indication arrangement
SI25726A2 (sl) Tribarvno okensko senčilo za nadzor temperature v prostoru
KR101352018B1 (ko) 전천후 이동식 블라인드 내장형 친환경 디자인 창호
KR20110070717A (ko) 외창 블라인드 내장형 이중창호
CN212765087U (zh) 蜂巢帘
KR20110019971A (ko) 블라인드
JPS6233915Y2 (sl)
CN105840084A (zh) 一种逆向反光遮阳窗帘
KR200432763Y1 (ko) 이중 커튼
TWM580117U (zh) Double roller blind and hem
KR102060637B1 (ko) 열관리 기능을 가지는 건물 외벽 시스템
SU1740904A1 (ru) Коллектор солнечной энергии
CN1959057B (zh) 一种遮阳卷帘板
CN218644196U (zh) 一种智能窗帘
KR20230092259A (ko) 다기능 블라인드
KR20110062855A (ko) 초고층 건물의 에너지 절약형 창호시스템
JPS6361468B2 (sl)
JP6008526B2 (ja) 開閉体装置
KR101275440B1 (ko) 이중 창호
CA1062107A (en) Window mounted solar heating system

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20200608