SI25299A - Gramofon s ploščo, ki lebdi na magnetni blazini - Google Patents

Gramofon s ploščo, ki lebdi na magnetni blazini Download PDF

Info

Publication number
SI25299A
SI25299A SI201600253A SI201600253A SI25299A SI 25299 A SI25299 A SI 25299A SI 201600253 A SI201600253 A SI 201600253A SI 201600253 A SI201600253 A SI 201600253A SI 25299 A SI25299 A SI 25299A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
gramophone
disc
floating
turntable
coils
Prior art date
Application number
SI201600253A
Other languages
English (en)
Inventor
Smrtnik Sebastijan
Pegan Tomaž
Pegan Aleksander
Furlan Davorin
Doles Tadej
Kos Dejan
Smrtnik Klemen
Islamović Damir
Original Assignee
Mag-Lev Audio D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mag-Lev Audio D.O.O. filed Critical Mag-Lev Audio D.O.O.
Priority to SI201600253A priority Critical patent/SI25299A/sl
Priority to PCT/EP2017/075699 priority patent/WO2018069256A1/en
Priority to US16/341,555 priority patent/US20190325901A1/en
Priority to EP17784258.0A priority patent/EP3526793B1/en
Publication of SI25299A publication Critical patent/SI25299A/sl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B3/00Recording by mechanical cutting, deforming or pressing, e.g. of grooves or pits; Reproducing by mechanical sensing; Record carriers therefor
    • G11B3/60Turntables for record carriers
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B19/00Driving, starting, stopping record carriers not specifically of filamentary or web form, or of supports therefor; Control thereof; Control of operating function ; Driving both disc and head
    • G11B19/20Driving; Starting; Stopping; Control thereof
    • G11B19/2009Turntables, hubs and motors for disk drives; Mounting of motors in the drive

Landscapes

  • Holding Or Fastening Of Disk On Rotational Shaft (AREA)

Abstract

Konstrukcija gramofona (100) za predvajanje glasbenih posnetkov iz vinilnih plošč (50), katere se vrtijo na lebdeči gramofonski mizi (10) s pomočjo magnetnih silnic, nadomešča uveljavljene izvedbe analognih gramofonov, pri katerih sta pogon in vrtenje gramofonske mize izvedena pretežno s pomočjo elektromotornih in mehanskih elementov. Tehnologija na magnetnih silnicah lebdeče in vrteče se gramofonske mize (10) ne zahteva sprememb ustroja ostalih delov analogne gramofonske naprave, ima pa to prednost, dazmanjšuje neželene vibracije gramofonske mize (10) in neenakomernost vrtenja le-te med predvajanjem glasbe. Na takšen način se izboljša natančnost in verodostojnost branja zvočnega zapisa, poleg tega pa se zmanjša tudi potreba po močnejšem pritiskanju gramofonske igle (32) na vinilno ploščo (50), kije sicer potrebno zaradi nevarnosti preskakovanja igle (32). S tem se dlje ohranja oblika zapisa v brazdi vinilne plošče (50), kot tudi ostrina gramofonske igle (32). Zaradi zagotavljanja enakomernega vrtenja niveč potrebna presežna vztrajnostna masa gramofonske mize (10). Poleg zvočnih prednosti nova tehnologija dviguje tudi nivo vizualne izkušnje pri poslušanju zvočnih umetniških stvaritev. Sistem lebdeče in vrteče se mize se lahko uporablja tudi za druge namene, kot je na primer prikaz izložbenih eksponatov in podobno.

Description

GRAMOFON S PLOŠČO, KI LEBDI NA MAGNETNI BLAZINI
Predmet izuma
Predmet izuma je gramofon za predvajanje glasbenih posnetkov iz analognih nosilcev zvoka, to je vinilnih gramofonskih plošč, pri čemer za razliko od uveljavljene tehnologije gramofonska miza ni utečajena in gnana s pomočjo mehanskih strojnih elementov, temveč lebdeča nad ohišjem gramofona ter vrteča se s pomočjo elektromagnetnih silnic. Ostali sestavni deli gramofona lahko ostanejo vsebinsko nespremenjeni glede na obstoječe uveljavljene gramofone, lahko pa se oblikovno-stilistično prilagodijo novi podobi naprave. Tehnologija lebdeče gramofonske mize, na kateri se nahaja vinilna plošča, ne spreminja temeljnega ustroja analogne gramofonske naprave, kar pomeni, da se za njeno celovito izvedbo lahko uporabijo ostali tehnično in komercialno uveljavljeni deli analognih gramofonov. Poleg zvočnih prednosti nova tehnologija dviguje nivo vizualne izkušnje pri poslušanju glasbe, saj lebdeča in vrteča se gramofonska miza skupaj z nosilcem zvoka učinkuje na poslušalca nadrealistično in presežno, kar dodatno okrepi celotno izkušnjo poslušanja zvočnih umetniških stvaritev.
Tehnični problem
Klasični gramofoni se uporabljajo za namene reprodukcije zvoka, kije zapisan na analogno vinilno ploščo v obliki brazde, katera je vtisnjena v obe površini plošče in se spiralno boči od zunanjega roba plošče proti njenemu geometričnemu središču. Gramofon je v grobem sestavljen iz ohišja z električnimi in navigacijsko-stikalnimi elementi, motornega pogona, vrteče se gramofonske mize, gibljive ročke in odjemne elektromagnetne glave z gramofonsko iglo, ki se giblje v vse smeri ko drsi po brazdi vinilne plošče in s svojimi tresljaji v oprijemališču povzroča elektromagnetne impulze, ki nato ustrezno ojačani skozi zvočniške naprave interpretirajo zvočno izkušnjo poslušalcu.
Poglavitna lastnost dobrega gramofona je, da vinilno gramofonsko ploščo vrti z ustrezno in enakomerno hitrostjo brez neželenih pospeškov, pojemkov in s čim manj vibracijami.
Poglavitna vzroka za neenakomernost vrtenja plošče pri večini klasičnih gramofonov sta nestabilnost električne napetosti, ki poganja elektromotor in spremenljivo trenje jermenskega prenosa, ki prenaša vrtenje iz pogonske osi motorja na gnano os gramofonske mize.
Neželene vibracije lahko ustvaija sama gramofonska naprava zaradi nekvalitetnih električnih in mehaničnih sestavnih delov, še pogosteje pa tresljaji prihajajo iz okolice, na primer zaradi hoje človeka po nestabilnem podu sobe, v kateri se nahaja gramofon, zaradi neželenih dotikov gramofona ali podstavka gramofona med obratovanjem, ali pa zaradi samih zvočnih vibracij močno ojačane glasbe. Danes proizvajalci neželene vibracije dušijo z raznimi vzmetenji gramofonske mize ali ustrezno izbiro vzmetnih materialov gramofonske mize, prestižnejše različice gramofonov pa rešujejo problem z izredno visoko maso gramofonske mize in tudi predimenzionirano maso celotne naprave, kar posledično povzroča visoke stroške izdelave gramofona, kot tudi visoke cene ostalih glasbenih komponent, ki k tako dragemu gramofonu stilsko in kvalitativno sovpadajo.
Za prenos vrtenja iz pogonske osi elektromotorja na gnano os gramofonske mize se v praksi najpogosteje uporablja jermenski prenos. Motor se običajno nahaja pod gramofonsko mizo izven njenega vrtišča in prenaša kinetično vrtilno energijo na mizo s pomočjo plastičnega jermena, ki zmanjšuje motnje v nizkih frekvencah, ker jermen absorbira večino trenj in motenj, ki jih proizvaja motor. V uporabi je tudi neposreden pogon, katerega omogočajo sodobni koračni elektromotoiji, vendar morajo biti slednji izvedeni tako, da ne proizvajajo nizkofrekvenčnega šuma na odjemni glavi.
Naloga gramofonske ročke je, da drži odjemno magnetno glavo z gramofonsko iglo nad ploščo. Igla mehanično sledi spiralni obliki brazde, ki je vrezana v ploščo. Naloga ročke je da čim natančneje in obenem s čim manjšim trenjem drži odjemno glavo nad spiralno brazdo in jo vanjo rahlo pritiska. Idealna ročka bi bila popolnoma brez mase, za svoje potovanje v prečni smeri glede na potek spirale ne bi potrebovala nobene sile in bi bila hkrati skrajno toga, brez lastnih vibracij. Njen vpadni kot na spiralno brazdo bi moral biti po vsej dolžini spiralne brazde popolnoma enak, kar pa se v praksi zaradi tehnoloških ovir in visoke cene praviloma ne izvaja, razen pri vrhunskih napravah.
Za najboljše ročke na svetu veljajo tako imenovane tangencialne ročke. Ena boljših takih je last slovenskega proizvajalca Kuzma Air Line, saj omogoča, daje vpadni kot odjemne magnetne glave na začetku in na koncu posnetka enak, zračno blaženje ročke pa skrbi da je ročka ves čas toga in ne proizvaja tresljajev, temveč mimo sledi spiralni brazdi.
Odjemne magnetne glave na koncu ročke so v glavnem dveh tipov, s premikajočimi se magneti (MM) in s premikajočimi se tuljavami (MC). Obe vrsti delujeta na principu elektromagnetne indukcije. Pri obeh se gramofonska igla lahko giblje v vseh smereh in s tem ustvarja šibko magnetno polje ter posledično šibek električni tok. Razlika med (MM) in (MC) glavami je v tem da ima v jedru (MM) glava magnete, (MC) glava pa tuljave. (MM) glava proizvede napetost do 5 mV, zato je primerna za osnovne gramofonske predojačevalnike, (MC) glava pa ima nižjo impedanco in proizvede le 0,2 mV, zato potrebuje za ojačanje signala natančnejši in kompleksnejši gramofonski predojačevalnik, rezultat pa je boljša dinamiko pri zvoku in bolj natančni odčitki glasbenih sekvenc v nizko-tonskem glasbenem spektru frekvenc. Obstajajo tudi glave s premikajočim se železom (MI), ki so kvalitativno bliže (MC) glavam. Optične glave, ki skenirajo obliko brazde na površini vinilne plošče in nato preko računalnika dekodirajo zvok, niso doživele komercialnega preboja in so bolj redko v uporabi.
Gramofonska plošča (tudi fonografska plošča, ali preprosto plošča) je analogni nosilec zvoka okroglo-ploščate oblike, v katerem je odtisnjen spiralni utor, ki se začenja na periferni strani in končuje v središču plošče. Izraz LP (»long play«) plošča se nanaša na plošče, pri katerih lahko posnetek izvirnega zvoka poslušamo pri 33 obratih plošče v minuti LP 33 rpm oziroma 33 1/3 rpm (angleško: »revolutionsper minute« = obratov na minuto). Ostale oznake 16 rpm, 45 rpm in 78 rpm se nanašajo na drugačne hitrosti in nimajo oznake »LP«. Pred letom 1950 so bile plošče izdelane iz materiala šelak, kasneje pa bile so večinoma izdelane iz polivinilklorida (PVC), od tod tudi ime vinilna plošča oziroma vinilka (vir: Wikipedija- prosta enciklopedija).
Tehnični problem, ki ga rešuje naprava po izumu je, kako narediti vrtenje glasbenega medija, to je analogne gramofonske plošče čim bolj enakomerno in brez tresljajev že pri sorazmerno nizki masi gramofonske mize, kako zmanjšati obrabo dotikajočih se mehanskih delov plošče in igle na najmanjšo možno raven in obenem doseči izboljšanje vizualnega učinka naprave, ki bi to; na nek način že preživeto tehnologijo, zopet dvignil na raven, ki bi bila zanimiva širši publiki.
Znano stanje tehnike V Slovenski patentni bazi: http://www.uil-sipo.si/uil/dejavnosti/baze-podatkov/ pri iskanju ključne besede 'gramofon' ni bilo najdenega nobenega zadetka. V mednarodni patentni bazi http://si.espacenet.com/search97cgi/s97_cgi.exe?Action=FormGen&Template=si/si/advanced.hts pa je bilo pri vpisu vsebine 'magnetic tumtable' v polje 'Ključna beseda' najdenih 54 zadetkov, če pa je bila ista vsebina vnesena tudi v polje 'Povzetek, pa je bilo najdenih preko 1.700 zadetkov.
Rešitev tehničnega problema
Tehnologija gramofonske mize 10, ki lebdi na magnetni blazini poskrbi, da se kakršne koli vibracije, ki bi bile posledica tresenja ohišja 20 naprave zaradi neželenega dotika, ali zaradi tresenja njenega podstavka ali tal med obratovanjem, ne prenašajo na medij z zapisom zvočnega posnetka 50, to je na vinilno ploščo. Morebiten neželen zunanji tresljaj, ki bi ga na odjemno magnetno glavo 32 prenašala gramofonska ročka 31, ki ostaja klasična nespremenjena in zato povezana z ohišjem naprave, je zanemarljiv zaradi majhne mase ročke, oziroma zaradi njenega masno uravnoteženega ročičnega mehanizma.
Naprava po izumu 100 na takšen način izboljša natančnost in verodostojnost branja zvočnega zapisa, zmanjša pa se tudi potreba po močnejšem pritiskanju gramofonske igle 32 na vinilno ploščo 50, ki je v primeru tresljajev potrebno zaradi nevarnosti preskakovanja igle 32 med posameznimi brazdami zvočnega zapisa. S tem se zmanjša mehanična obraba zapisa v brazdi vinilne plošče 50, kakor tudi obraba gramofonske igle 32. Zaradi zagotavljanja enakomernega vrtenja ni več potrebna vstrajnostna presežna masa gramofonske mize 10 in celotne naprave 100, kar zmanjšuje stroške izdelave in transporta, poenostavi pa se tudi premikanje naprave v samih prostorih uporabnika. Celoten gramofon 100 pridobi višjo raven estetske vrednosti in s tem okrepi doživljajsko in umetniško izkušnjo poslušanja glasbe.
Opisani tehnični problem je rešen s konstrukcijo po izumu 100, katere bistvena značilnost je v tem, da omogoča lebdenje gramofonske mize 10 nad ohišjem naprave 20 s pomočjo elektromagnetnih silnic, katere ustvarjajo trajni magneti 6 in 21 ob pomoči korekcijskih elektromagnetnih tuljav 22 in obenem vrtenje gramofonske mize 10 s pomočjo elektromagnetnih silnic, katere ustvarjajo trajni magneti 2 v korelaciji s programsko vodenimi pogonskimi elektromagnetnimi tuljavami 25.
Razmik med zgornjo površino ohišja 20 in spodnjo površino diska 1 določa višino lebdenja, ki je lahko glede na ustvarjeno jakost magnetnega polja in glede na težo gramofonske mize 10 v razponu med 1 in 200 mm, prednostno 40 mm.
Gramofonska miza 10 je sestavljena iz diska 1, premera, ki je enak ali rahlo večji od premera »long play« vinilne plošče 50, to je 290 mm. Debelina mize 10 ni bistvena za izum in lahko niha med 8 in 100 mm, prednostno 25 mm. Material diska je prednostno umetna masa, katera je homogena in trdna in hkrati nizke specifične teže ter jo je mogoče brizgati, ulivati v kalupe ali kako drugače preprosto oblikovati in spajati. V geometričnem središču diska 1 se nahaja kovinska konica 7 za centriranje vinilne plošče 50, kije standardnih mer in oblik za potrebe osrediščenja in fiksiranja vinilnih plošč in zato ni predmet izuma. V notranjosti diska 1 so razmeščeni utori za namestitev trajnih magnetov 2, s pomočjo katerih je izvedeno vrtenje diska 1. Magneti 2 so prednostno diskaste oblike in so v disk 1 fiksno pričvrščeni in prednostno nevidni uporabniku, saj je njihov zunanji krožni rob pomaknjen od zunanjega krožnega roba diska 1 v njegovo notranjost od 0 do 20 mm, prednostno 2 mm. Venec diskastih trajnih 'neodim' magnetov je po obodu razmeščen v obliki venca v medsebojni razdalji od 2 do 10 cm, prednostno 5 cm, oziroma natančno toliko, kolikor zahteva delilni krog v premeru venca, da so lahko trajni magneti 2 v medsebojni razdalji enakomerno razporejeni in torej enako oddaljeni eden od drugega, s tem da mora biti njihovo število večkratnik števila elektromagnetnih tuljav 25. Trajni magneti 2 so polarizacijsko obrnjeni tako, da njihove magnetne silnice potekajo pravokotno na disk 1, s tem, daje vsak naslednji magnet v vencu od predhodnega glede na smer poteka magnetnih silnic zasukan za 180 kotnih stopinj, ali pa nezasukan, odvisno od izvedbe in daje število magnetov v vencu parno. Premer diskastih trajnih magnetov 2 znaša od 5 do 20 mm, prednostno 10 mm, višina diska magneta pa 1 do 10 mm, prednostno 4 mm.
Disk 3 iz mehkega železa je togo pričvrščen na zgornjo površino diska 1 in je vanj vgreznjen za celotno svojo debelino, tako da ostaja gornja površina diska 1 ravna. Z diskom 1 si deli geometrično središče 9. Debelina železnega diska 3 znaša od 0.1 do 2.5 mm, prednostno 0.5 mm. Zunanji premer diska 3 je od premera diska 1 manjši za 1 do 10, prednostno 3 mm, da se ob ugrezu v disk 1 robno skrije pogledu in je obenem zaščiten pred korozijo. Železni disk 3 ima na v svoji geometrični sredini okroglo odprtino s premerom, ki omogoča prehod kovinske konice 7. Železni disk 3 je namenjen preprečevanju prodora magnetnih silnic trajnih magnetov 2,5 in 6 navzgor, kjer se med obratovanjem nahaja odjemna magnetna glava 32. Vertikalna razdalja železnega diska 3 in trajnih magnetov 2 znaša med 2 in 50 mm, prednostno 10 mm, ker je s povečanjem medsebojne razdalje železa od trajnih magnetov učinkovitost nevtraliziranja prehoda magnetnega polja trajnih magnetov skozi železo večja.
Prevleka 4, kije položena na zgornjo stran diska 1, je odstranljiva. Njen premer je prednostno enak premeru diska 1. Prevleka 4 je izdelana je iz umetnih ali naravnih materialov, prednostno žaklovine, oz. filca, ali gume in služi boljšemu oprijemu vinilne plošče 50 z diskom 1. Poleg protizdrsnih lastnosti mora biti tudi antistatična, dovolj mehka in primerna za večkratno ročno čiščenje.
Površine za zrcalni odboj svetlobe 5 so nameščene v krožni kanal 8, ki je in vgreznjen v spodnjo površino diska 1 v globini od 1 mm do 15 mm, prednostno 8 mm. Širina krožnega kanala 8 znaša Njihovo število je prednostno enako številu trajnih magnetov 2. Material ni predpisan, mora pa biti v svoji svetlobni odbojnosti dovolj različen od ostale spodnje površine diska 1, da svetlobni senzor razliko svetlobnega odboja natančno loči. Eden ali več svetlobnih senzor 26, prednostno dva, preko odboja zrcalnih površin 5 odčitavata hitrost vrtenja diska 1 in to informacijo sporočata procesni enoti 27, ter ji s tem omogočata, da pravilno uravnava hitrost spreminjanja smeri in jakosti elektromagnetnega polja, ki ga proizvajajo elektromagnetne tuljave 25 v ohišju 20 naprave 100, katerih magnetne silnice se križajo z magnetnimi silnicami trajnih magnetov 2 v disku 1 in s tem povzročajo potreben navor za pospeševanje, vzdrževanje konstantne hitrosti in pojemanje vrtenja gramofonske mize 10.
Lebdenje mize 10 z vsemi vgrajenimi sestavnimi deli omogoča trajni 'neodim' magnet 6 prednostno v obliki enovitega magnetnega obroča s središčem v geometričnem središču diska 1, skozi katerega poteka tudi os vrtenja 9. Notranji premer obroča lahko znaša od 2 do 8 cm, prednostno 4 cm in prečni presek magneta 6 znaša prednostno 10x10 mm. Ta magnet je ravno tako kot magneti 2 togo vgrajen v notranjost diska 1. Magnet 6 se prednostno nahaja v sredini debeline diska 1 in je na takšen način mehansko zavarovan ter pogledu skrit. Njegove magnetne silnice potekajo v smeri, ki je pravokotna na površino diska 1, magnetno polje pa je obrnjeno odbojno navzdol, to je v smer, pri kateri se silnice odbijajo od trajnih magnetov 21, ki so nameščeni v ohišju 20 naprave 100 in katerih magnetne silnice so usmerjene navpično navzgor.
Lebdenje diska 1 z vsemi vgrajenimi sestavnimi deli od 2 do 7 omogoča skupina trajnih 'neodim' magnetov 21, ki so razporejeni v vencu prednostno enakega premera, kot je premer magneta 6. Središče venca se nahaja v osi vrtenja 9. Magneti 21 so zaprti v ohišju 20 naprave 100 prednostno tik pod njegovo površino. Število magnetov se lahko giblje od 1 do 50, prednostno 4. Pri izvedbi s štirimi magneti so ti pravokotne oblike, ali oblike krožnega izseka v radiu, kije enak radiu venca, v katerega so nameščeni. Pri različici s štirimi magneti je dolžina posameznega magneta prednostno 50 mm, pravokotni prečni presek pa prednostno v izmeri 10x10 mm. Magneti so razmeščeni po krožnici v medsebojno enakomerni razdalji, v ohišje 20 togo pričvrščeni in prednostno očem skriti. Magnetne silnice trajnih magnetov 21 so usmerjene vertikalno navzgor, torej pravokotno na površino diska 1 in v nasprotni smeri, kot silnice magneta 6, tako da se vmes ustvarja magnetni odboj.
Elektromagnetne korekcijske tuljave 22 skrbijo za uravnoteženje in osrediščenje položaja gramofonske mize 10, ki bi jo sicer magnetno polje med magneti 6 in 21 izvrglo iz središčne osi 9. Tuljave 22 so enakomerno medsebojno razmeščene v vencu s središčem v osi 9, ki je prednostno takšnega premera, da notranji rob tuljav 22 od zunanjega robu trajnih magnetov 21 loči le tanek električni izolacijski sloj. Tuljave 22 so položene horizontalno, njihove silnice pa potekajo vertikalno in so vse usmeijene odbojno navzgor. Mikrokrmilnik 24 s pomočjo zaznavanja sprememb elektromagnetnega polja štirih tuljav 22 ugotavlja odmik gramofonske mize 10 iz osi 9 in na podlagi tega podatka trenutno poveča moč tistih tuljav, ki se nahajajo na poziciji, kamor je miza 10 horizontalno zašla in s tem mizo 10 vračajo nazaj v osišče vrtenja 9.
Prednostno dvakrat po tri pogonske elektromagnetne tuljave 25 so enakomerno medsebojno razmeščene v horizontalnem vencu v razdalji 120 kotnih stopinj, s središčem v osi 9 in sicer prednostno v minimalni oddaljenosti od zunanjega roba horizontalnega venca korekcijskih tuljav 22. Med seboj sta ta dva trojčka tuljav 25 kotno zamaknjena za 40 do 59 stopinj, prednostno 50 kotnih stopinj. Za razliko od korekcijskih tuljav 22 so pogonske tuljave 25 postavljene vertikalno in v smeri proti geometričnemu središču 9, njihove magnetne silnice pa potekajo v horizontalni smeri vsakokratno tangencialno na krožnico vrtenja. Magnetne silnice tuljav 25 so usmerjene v določeni enoti časa vse v isto smer. Potreben navor za vrtenje zagotavlja odbojno privlačna sila med magnetnimi silnicami trajnih magnetov 2 in elektromagnetnimi silnicami tuljav 25.
Pogonske tuljave 25 morajo med obratovanjem stalno spreminjati smer magnetnih silnic, da enega od magnetov 2 disk 1 odrinejo, ko je le ta najbližji ter naslednjega pritegnejo. Ko se disk 1 za določen kot zavrti, se postopek ponovi, vendar tokrat s spremembo smeri elektromagnetnih silnic, kar pomeni, da elektromagnetne silnice tuljav 25 neprestano smemo pulzirajo.
Kje natančno se pri obračanju diska 1 nahaja pozicija določenega trajnega magneta 2 v odnosu na magnetno polje tuljav 25, ugotavljata prednostno dva svetlobna senzorja 26 v ohišju 20 preko odbojnih zrcalnih površin 5 v disku 1. Podatek se nato posreduje krmilni enoti 27, ta pa glede na zahtevo po pospeševanju, vzdrževanju hitrosti ali zaviranju diska 1 izda ustrezen ukaz o jakosti in smeri električnega toka za ustvarjanje magnetnega polja tuljav 25.
Programov za vzdrževanje hitrosti gramofonske mize 10 je toliko, kolikor je različnih zahtev po številu obratov glede na tipe vinilnih plošč 50.
Neželene vertikalne oscilacije gramofonske mize 10, ki se pojavljajo med vrtenjem na neravni blazini elektromagnetnih silnic, blaži prednostno isti sistem tuljav 25 in trajnih magnetov 2, ki je namenjen pogonu mize 10. Med magnetnimi silnicami ob pravilnem razmejevanju časa, jakosti in smeri magnetnega polja tuljav 25 ne prihaja do nasprotujočih si učinkov obeh funkcij. Vertikalno delovanje tuljave 25 v eno ali drugo smer se vključi po potrebi in to zgolj tedaj, ko se nahaja tuljava 25 neposredno pod magnetom 2, oziroma natančneje 1 do 10 stotink, prednostno 2 stotinki sekunde prej, preden se oba elementa 2 in 25 vertikalno pokrijeta in prednostno enako časovno dobo po tem prehodu. Tuljave 25, ki imajo pretežno horizontalni vpliv za potrebe vrtenja mize 10, delujejo torej v vmesnem času med enim in drugim horizontalnim impulzom po potrebi vertikalno. Z delitvijo časovnih intervalov iste tuljave 25 se torej opravljata v časovnem zaporedju dve različni funkciji, ena pogonska za kroženje gramofonske mize 10 in druga mikro-stabilizacijska za dušenje njenih vertikalnih oscilacij. Če vzamemo za primer, da znaša medsebojna razdalja trajnih magnetov 2, ki so razporejeni v vencu zunanjega oboda diska 1, 50 mm in s tem čas med prehodom dveh sosednjih trajnih magneta 2 nad tuljavo 25 npr. 0.11 sekunde, potem deluje tuljava 25 v funkciji vertikalne stabilizacije mize 10 prednostno prve 0,03 sekunde tega intervala, osrednji del intervala med prednostno 0,04 in 0,09 sekunde se uporabi za pogon mize 10, preostali čas tega intervala pa zopet za njeno stabilizacijo.
Zaznavo neželenega vertikalnega nihanja gramofonske mize omogoča optični element 26a, ki je umeščen v ohišje 20 in je toliko oddaljen od središčne osi 9, da osvetljuje krožnico spodnje ploskve diska 1 blizu njegovega zunanjega premera ter s tem meri razlike v razdalji diska 1 do ohišja 20. Element za določanje razdalje 26a je vgreznjen v ohišje 20 toliko, da sega na površino zgornje plošče ohišja 20 le njegov vrh. Prednostno je element 26a sestavljen iz optičnega senzorja za ugotavljanje razdalje, ki preko mikro-krmilniku 27 posreduje ukaz za potrebno jakost in smer električnega toka v elektromagnetnih tuljavah 25, katere nato z ustrezno spremembo moči in/ali smeri elektromagnetnega polja v za to namenjenem časovnem intervalu kroženja gramofonske mize 10 korigirajo, oziroma anulirajo njeno vertikalno oscilacijo.
Podporne nožiče 28 s pripadajočimi servomotorji 29 služijo za podporo in odlaganje gramofonske mize 10 med mirovanjem naprave 100. Magnetno polje med trajnimi magneti 6 in 21 namreč deluje tudi med izklopom naprave, vendar pa se tedaj izključi sistem za stabilizacijo in osrediščenje 22 in 24, tako da bi gramofonsko mizo 10 ob izključitvi sistema izvrglo iz osi 9, kar bi lahko povzročilo okvaro naprave in glasbenega medija, onemogočen pa bi bil tudi normalen ponovni zagon. Zaradi tega so v ohišju 20 gramofona 100 nameščene prednostno štiri podporne nožiče 28, prednostno okroglega preseka, ki se v svojem zgornjem delu zaključujejo s stožčasto obliko. Nožiče 28 prehajajo skozi zgornjo ploščo ohišja 20 preko pripadajočih odprtin 28a, prednostno s pomočjo vretenastega mehanizma. Dvižne nožiče s servomotorji so standardni proizvod in niso del izuma. Odprtine 28a so enakomerno medsebojno razporejene po namišljeni krožnici s središčem v osi 9. Premer namišljane krožnice razporeda odprtin 28a in s tem nožič 28 v ohišju 20 je enak srednjemu premeru krožnega utora 8 v gramofonski mizi 10.
Premer nožič 28 znaša od 5 do 20 mm, prednostno 10 mm, višina njihovega stožčastega zaključka pa od 1 do 10 mm, prednostno 3 mm. Nožiče 28 v svoji dvignjeni poziciji s stožčastim zaključkom nalegajo na krožni utor 8 diska 1, katerega širina znaša od 0.5 do 10 mm, prednostno 2 mm manj, kot znaša premer nožič 28, v vsakem primeru pa toliko, da se konica stožca nožiče 28 v nobenem primeru ne more dotakniti svetlobnega odboj nika 5, ki leži na dnu utora 8. Krožni utor 8 ima na svojih dveh zunanjih robovih izvedeno poševnino, katere kot je prednostno enak kotu stožca nožič 28, tako da naleganje gramofonske mize 10 na nožiče 28 ne povzroča obrabe in deformacij naležnih površin, obenem pa konstrukcija omogoča maksimalno centriranje gramofonske mize 10 v osi 9 v času mirovanja naprave 100. s čemer se zagotovi tudi uspešen vnovični zagon.
Nožiče 28 so v svoji neaktivni fazi skrite v ohišju 20, tako da iz ohišja gledajo le njihovi stožčasti vrhovi. Na takšen način so odprtine 28a zaprte, kar preprečuje prašenje notranjosti ohišja 20, hkrati pa je minimalno motena monolitna estetska podoba ohišja 20. Nožiče 28 se sinhronizirano vertikalno dvigujejo iz ohišja 20 s pomočjo servomotorjev 29 do višine, ki presega višino lebdenja mize 10 na magnetni blazini. Pred pričetkom predvajanja glasbe se najprej vključi elektromagnetni mehanizem (22,24) za kontrolo osrediščenja vrtenja, nato pa servomotoiji 29 potegnejo nožiče 28 v ohišje 20 skozi pripadajoče odprtine 28a. Ob zaključku predvajanja zadnjega posnetka na vinilni plošči 50, ali tik pred izključitvijo naprave 100 servomotoiji 29 dvignejo nožiče 28 v zgornjo lego, s tem mehansko podprejo mizo 10 in na takšen način preprečijo padec mize, ko se deaktivira kontrolni elektromagnetni mehanizem za osrediščenje vrtenja (22,24). Dvig nožič 28 je tolikšen, da v pokončnem položaju disk 1 dvignejo od 1 do 20 mm, prednostno 3 mm nad nivo lebdenja na magnetni blazini in s tem prevzamejo v času mirovanja, oziroma izključitve naprave 100 celotno maso bremena mize 10 in vinilne plošče 50 nase.
Način podpore gramofonske mize 10 je lahko izveden tudi na drugačen način s poudarkom, da se gramofonsko mizo 10 med mirovanjem stabilno mehansko podpre v najmanj treh točkah ter daje mehanizem estetsko vzdržen in v Času predvajanja glasbe očem Čim bolj skrit.
Ob vklopu naprave 100 se avtomatično aktivira stabilizacijsko magnetno polje tuljav 22 in ko je glasbeni nosilec 50 pravilno nameščen ter gramofonska ročka 31 aktivirana, se nožiče 28 avtomatično zložijo v ohišje 20, nato pa se aktivira sistem za elektromagnetni pogon gramofonske mize 10.
Za ambientalno osvetlitev naprave med delovanjem skrbi svetlobni obroč 60, ki je vgreznjen v gornjo ploskev ohišja 20 prednostno tako globoko, daje robna ploskev obroča z njo poravnana. Prečni presek obroča je prednostno pravokotne oblike, debelina traku obroča od 1 do 30 mm, prednostno 2 mm in širina traku od 5 do 40 mm, prednostno 11 mm. Notranji premer obroča 60 znaša od 100 do 350 mm, prednostno 230 mm in je osrediščen v osi 9. Svetlobni obroč 60 je narejen iz svetlobno prepustnega materiala. Obroč 60 je v notranjosti ohišja 20 vpet v krožni nosilec 61, slednji pa prednostno pričvrščen na notranjo stran gornje ploskve ohišja 20. Nosilec 61 je prednostno 30 mm večjega premera, kot obroč 60. V njegov notranji rob je umeščen trak LED diod 62, ki sveti proti središčni osi 9, pri tem pa glavnino svetlobe prestreže svetlobni obroč 60 in jo v razpršeni obliki prenese vertikalno navzgor do površine ohišja 20 ter naprej do gramofonske mize 10. Na takšen način je reža med ohišjem naprave 20 in lebdečo gramofonsko mizo 10 dodatno vizualno poudarjena, za intenzivnost in barvo svetlobe pa lahko skrbi sama naprava 100, ali pa klasični daljinski upravljavec LED trakov (neprikazano).
Podrobneje je bistvo izuma pojasnjeno z opisom izvedbenega primera z ozirom na priložene risbe, na katerih je prikazano naslednje: > Sl. 1 Ortogonalna projekcija celotne gramofonske naprave 100. > Sl. 2,3 Ortogonalna projekcija gramofonske naprave 100 brez gramofonske mize 10, ker so na ohišju naprave neposredno pod mizo 10 vidne gibljive nožiče 28, ter odprtine 28a, enkrat v spodnji neaktivni fazi in drugič v zgornji aktivni (podporni) fazi. > Sl. 4, S Narisni pogled na gramofonsko napravo 100, prvič ko gramofonska miza 10 med obratovanjem lebdi na magnetni blazini in drugič, ko je gramofonska miza 10 v času mirovanja podprta z nožicami 28. Na sliki 5 je v preseku prikazan tudi detajl naleganja nožič 28 v krožni utor 8. > Sl. 6,7 Tlorisni shematski pogled na gramofonsko mizo 10, s shematskim prikazom v njej razporejenih trajnih magnetov in ostalih sestavnih delov ter pripadajoč prečni prerez. > Sl. 8,9 Tlorisni shematski pogled na gramofonsko ohišje, s shematskim prikazom v njem razporejenih trajnih magnetov in elektromagnetnih tuljav in servomotorjev, ter pripadajoč prečni prerez. > S1.10 Shematski prikaz podsklopa za ambientalno osvetlitev 60,61,62 naprave 100.
Osnovni sestavni deli gramofona po izumu 100 so naslednji: > Gramofonska miza 10, ki je sestavljena iz naslednjih podelementov: o Plastični disk 1, v katerem se nahajajo odprtine za trajne magnete 2,6 in obroč 3. o Venec diskastih trajnih 'neodim' magnetov 2, ki so razmeščeni v notranjosti diska 1 po njegovem zunanjem obodu. o Disk 3 iz mehkega železa, ki je togo pričvrščen in vgreznjen v zgornjo površino diska 1 in ima isto središče, kot disk 1. o Žaklovinasta prevleka (file) 4, ki prekriva zgornjo površino diska 1. o Svetlobni odbojnik 5 na spodnji površini diska 1, ki so namenjene uravnavanju hitrosti diska 1 in odbijajo svetlobo prednostno dvema svetlobnima senzorjema 26, ki sta nameščena pod njimi v ohišje 20 naprave 100 v razdalji prednostno znotraj ene četrtine dolžine krožnice s središčem v točki 9. o Trajni magnet 6, prednostno v obliki obroča s pravokotnim presekom skrbi za lebdenje diska 1 nad ohišjem 20 naprave 100 med obratovanjem, o Kovinska konica 7 za fiksiranje in centriranje vinilne plošče 50 na disk 10. o Krožni utor 8 v dnu katerega so nameščeni svetlobni odbojniki 5 in na zunanji rob katerega v času mirovanja naprave 100 naležejo podporne nožiče 28. o Os vrtenja 9 diska 1 > Ohišje 20 v svoji notranjosti shranjuje naslednje poglavitne elemente: o Trajne 'neodim' magnete 21 za ustvaijanje magnetnega polja, ki v kombinaciji z magnetom 6 v disku 1 omogočajo lebdenje mize 10 nad ohišjem 20 v osi 9. o Elektromagnetne korekcijske tuljave 22, ki skrbijo za uravnoteženje in osrediščenje vrtenja mize 10, ki bi jo sicer magnetno polje med trajnimi magneti 6 in 21 izvrglo iz osi 9. o Mikrokrmilnik 24 za uravnavanje stabilizacije in osrediščenja mize 10. o Pogonske elektromagnetne tuljave 25 za vrtenje mize 10. o Prednostno dva optična elementa 26 za nadzor hitrosti vrtenja mize 10. o Optični element 26a za nadzor višine mize 10. o Mikrokrmilnik 27 za uravnavanje hitrosti vrtenja mize 10. o Podporne nožiče 28 s servomotorji 29 so namenjeni mehanski podpori in odlaganju gramofonske mize 10 med mirovanjem naprave 100. o Svetlobni obroč 60 za ambientalno osvetlitev lebdeče gramofonske mize 10 s krožnim nosilcem 61 in trakom LED diod 62, ki omogočajo raznobarvno osvetlitev različnih jakosti. o Stikalo 70 za vklop in izklop naprave 100, ki lahko zavzame tri pozicije: izključitev naprave 100 vklop in vrtenje gramofonske mize 10 s 33,3 obrati na minuto vklop in vrtenje gramofonske mize 10 s 45 obrati na minuto > Nosilec gramofonske ročke 30, gramofonska ročka 31 in magnetna odjemna glava z gramofonsko iglo 32. > Varovalni protiprašni pokrov (neprikazano). > Nosilec glasbenega zapisa - vinilna plošča 50.
Naprava po izumu 100 je univerzalna in primerna za predvajanje glasbe vseh poznanih tipov in velikosti analognih nosilcev zvoka v obliki plošč 50. Osnovna funkcija naprave po izumu 100 je predvajanje glasbe, obenem pa naprava ponuja presežni nivo vizualne izkušnje.
Sistem lebdenja in vrtenja mize je poleg uporabnosti v sklopu gramofonskih naprav primeren tudi za raznovrstne druge naprave (neprikazano), saj zaradi svoje posebne vizualne izkušnje pritegne pozornost opazovalcev. Tako je na primer na magnetnih silnicah lebdeča in vrteča se miza primerna za razstavljanje izložbenih eksponatov in podobno. V tem primeru mora sistem za uravnavanje hitrosti vrtenja omogočati nastavljanje raznovrstnih, predvsem manjših hitrosti, da si lahko opazovalec ogleda eksponat, ki je na mizi razstavljen, z vseh strani. Za te namene izvedene lebdeče mize in ohišja so lahko tudi večjih ali manjših gabaritov in nosilnosti od gramofonske mize 10, v skladu z njihovim namenom in uporabnostjo. V teh primerih je lahko izvedba tudi takšna, da ohišja naprave opazovalec sploh ne vidi, saj je le to skrito pod izložbeno podlago. Na takšen način je lahko ohišje manj estetsko dovršeno, vizualni efekt lebdenja pa celo dodatno poudarjen.
Razume se, daje lahko struktura konstrukcije v podrobnostih oblikovanja in spajanja osnovnih sestavnih delov tudi nekoliko drugačna od zgoraj opisane, kar pa ne spremeni temeljnih značilnosti in funkcije izuma.
Razume se, da lahko strokovnjak s tega področja na osnovi poznavanja izuma zasnuje tudi rahlo drugačne izvedbene primere od zgoraj opisanega, ne da bi s tem zaobšel osnovne značilnosti izuma, kot so opredeljene z naslednjimi patentnimi zahtevki:

Claims (27)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo (100) obsegajoč, gramofonsko mizo (10) z njenimi sestavnimi deli (1 - 7), ohišje (20) z njegovimi sestavnimi deli (21 - 29 in 26a), nosilca gramofonske ročke (30), gramofonske ročke (31), magnetne odjemne glava z gramofonsko iglo (32), nosilca glasbenega zapisa, to je vinilne plošče (50) in sistema za ambientalno osvetlitev (60-62) ter stikala za vklop (70), označen s tem, da omogoča lebdenje gramofonske mize (10) nad ohišjem naprave (20) s pomočjo elektromagnetnih silnic, katere ustvarjajo trajni magneti (6) in (21) ob pomoči korekcijskih elektromagnetnih tuljav (22) in obenem vrtenje gramofonske mize (10) s pomočjo elektromagnetnih silnic, katere ustvarjajo trajni magneti (2) v korelaciji s programsko vodenimi pogonskimi elektromagnetnimi tuljavami (25).
  2. 2. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevku 1, označen s tem, da razmik med zgornjo površino ohišja (20) in spodnjo površino diska (1) določa višino lebdenja, ki je lahko glede na ustvarjeno jakost magnetnega polja in glede na težo gramofonske mize (10) v razponu med 1 in 200 mm, prednostno 40 mm.
  3. 3. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 1 in 2, označen s tem, daje gramofonska miza (10) sestavljena iz diska (1), premera, kije enak ali rahlo večji od premera »long play« vinilne plošče (50), to je 290 mm, debelina mize (10) ni bistvena za izum in lahko niha med 8 in 100 mm, prednostno 20 mm, material diska je prednostno umetna masa, katera je homogena in trdna in hkrati nizke specifične teže ter jo je mogoče brizgati, ulivati v kalupe ali kako drugače preprosto oblikovati in spajati, v geometričnem središču diska (1) pa iznad njegove gornje površine sega kovinska konica (7), ki je namenjena centriranju vinilne plošče (50) in je standardnih mer in oblik, kot pri ostalih gramofonih.
  4. 4. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevku 3 , označen s tem, da so v notranjosti diska (1) razmeščeni utori za namestitev trajnih magnetov (2), s pomočjo katerih je izvedeno vrtenje diska (1), magneti (2) pa so prednostno diskaste oblike in so v disk (1) fiksno pričvrščeni in prednostno nevidni uporabniku, saj je njihov zunanji krožni rob pomaknjen od zunanjega krožnega roba diska (1) v njegovo notranjost od 0 do 20 mm, prednostno 2 mm.
  5. 5. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevku 3 in 4, označen s tem, daje venec diskastih trajnih 'neodim' magnetov (2) za pogon gramofonske mize (10) razmeščen po obodu diska (1) v obliki venca v medsebojni razdalji od 2 do 10 cm, prednostno 5 cm, oziroma natančno toliko, kolikor zahteva delilni krog v premeru venca, da so lahko trajni magneti (2) v medsebojni razdalji enakomerno razporejeni in torej enako oddaljeni eden od drugega, s tem da mora biti njihovo število večkratnik števila elektromagnetnih tuljav (25).
  6. 6. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 3 do 5, označen s tem, da sta lahko izvedbeni varianti dve, pri prvi so trajni magneti (2) polarizacijsko obrnjeni tako, da njihove magnetne silnice potekajo pravokotno na disk (1), s tem, daje vsak naslednji magnet v vencu od predhodnega glede na smer poteka magnetnih silnic zasukan za 180 kotnih stopinj, korkar zahteva, daje število magnetov v vencu parno, pri drugi varianti pa so magnetne silnice ravno tako pravokotne na disk (1), le da so v tem primeru magneti (2) polarizacijsko obrnjeni v isto smer, pri obeh variantah pa znaša premer diskastih trajnih magnetov (2) od 5 do 20 mm, prednostno 10 mm, višina diska magneta pa 1 do 10 mm, prednostno 4 mm.
  7. 7. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 3 do 6, označen s tem, daje disk (3) iz mehkega železa togo pričvrščen na zgornjo površino diska (1) in je vanj vgreznjen za celotno svojo debelino, tako da ostaja gornja površina diska (1) ravna, z diskom (1) si disk (3) deli geometrično središče (9), debelina železnega diska 3 znaša od 0.1 do 2.5 mm, prednostno 0.5 mm, zunanji premer diska (3) je od premera diska (1) manjši za 1 do 10 mm, prednostno 3 mm, da se ob ugrezu v disk (1) robno skrije pogledu in je obenem zaščiten pred korozijo, železni disk (3) ima na v svoji geometrični sredini okroglo odprtino s premerom, ki omogoča prehod kovinske konice (7), vertikalna razdalja železnega diska (3) in trajnih magnetov (2, 5,6) znaša med 2 in 50 mm, prednostno 10 mm, oziroma toliko, kolikor maksimalno omogoča debelina magnetne mize (10), ker je s povečanjem medsebojne razdalje mehkega železa od trajnih magnetov učinkovitost nevtraliziranja prehoda magnetnega polja trajnih magnetov skozi železo večja.
  8. 8. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 3 do 7, označen s tem, daje prevleka (4) izvedena v obliki diska z zunanjim premerom, ki je enak premeru diska (1), položena na zgornjo stran diska (1), odstranljiva, izdelana iz umetnih ali naravnih materialov, prednostno žaklovine, oziroma filca, ali gume in služi boljšemu oprijemu vinilne plošče (50) z diskom (1), poleg protizdrsnih lastnosti pa mora biti tudi antistatična, mehka in primerna za večkratno ročno čiščenje.
  9. 9. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 3 do 8, označen s tem, da so prednostno pravokotne površine za zrcalni odboj svetlobe (5) v širini od 1 do 20 mm, prednostno 3 mm usmerjene proti osi (9) in nameščene in vgreznjene prednostno od 2 mm do 3 mm v spodnjo ploskev diska (1) ter razporejene enakomerno v vencu s središčem v osi (9), njihovo število je prednostno enako številu trajnih magnetov (2), iz materiala, ki je v svoji svetlobni odbojnosti toliko različen od ostale spodnje površine diska (1), da eden ali več svetlobnih senzorjev (26), prednostno dva, razliko svetlobnega odboja natančno ločita, tako da preko odboja zrcalnih površin (5) odčitavata hitrost vrtenja diska (1) in to informacijo sporočata procesni enoti (27), ter ji s tem omogočata, da pravilno uravnava hitrost spreminjanja smeri in jakosti elektromagnetnega polja, ki ga proizvajajo elektromagnetne tuljave (25) v ohišju (20) naprave (100), katerih magnetne silnice se križajo z magnetnimi silnicami trajnih magnetov (2) v disku (1) in s tem povzročajo potreben navor za pospeševanje, vzdrževanje konstantne hitrosti in pojemanje vrtenja gramofonske mize (10).
  10. 10.Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 3 do 9, označen s tem, da lebdenje gramofonske mize (10) z vsemi vgrajenimi sestavnimi deli omogoča trajni 'neodim' magnet (6) prednostno v obliki enovitega magnetnega obroča s središčem v geometričnem središču diska (1), skozi katerega poteka tudi os vrtenja (9), notranji premer obroča lahko znaša od 2 do 8 cm, prednostno 4 cm in prečni presek magneta (6) znaša prednostno 10x10 mm, pri čemer je magnet (6) ravno tako kot magneti (2) togo vgrajen v notranjost diska (1) in se prednostno nahaja v sredini debeline diska (1) ter je na takšen način mehansko zavarovan ter pogledu skrit, njegove magnetne silnice pa potekajo v smeri, ki je pravokotna na površino diska (1), magnetno polje pa je obrnjeno odbojno navzdol, to je v smer, pri kateri se silnice odbijajo od trajnih magnetov (21), ki so nameščeni v ohišju (20) naprave (100) in katerih magnetne silnice so usmerjene navpično navzgor.
  11. 11 .Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 1,2 in 10, označen s tem, da lebdenje magnetne mize (10) z vsemi sestavnimi deli od (1 - 7) omogoča skupina trajnih 'neodim' magnetov (21), ki so razporejeni v vencu prednostno enakega premera, kot je premer magneta (6), središče venca se nahaja v osi vrtenja (9), magneti (21) so zaprti v ohišju (20) prednostno tik pod njegovo površino, število magnetov se lahko giblje od 1 do 50, prednostno 4, oblika magnetov je prednostno pravokotna ali oblike krožnega izseka v radiu, ki je enak radiu venca, v katerega so nameščeni, magneti (21) so takšne dolžine, daje razdalja med njimi minimalna, prednostno 10 mm, pravokotni prečni presek pa prednostno v izmeri 10 x 10 mm, magneti so razmeščeni po krožnici v medsebojno enakomerni razdalji, v ohišje (20) togo pričvrščeni in prednostno očem skriti, njihove magnetne silnice so usmerjene vertikalno navzgor, torej pravokotno na površino diska (1) in usmerjene v nasprotno smer, kot silnice magneta (6) gramofonske mize (10), tako da se med ohišjem naprave (20) in gramofonsko mizo (10) ustvaija magnetni odboj.
  12. 12. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da prednostno 4 elektromagnetne korekcijske tuljave (22) skrbijo za uravnoteženje in osrediščenje položaja gramofonske mize (10), ki bi jo sicer magnetno polje med magneti (6) in (21) izvrglo iz središčne osi (9), tuljave (22) so enakomerno medsebojno razmeščene v vencu s središčem v osi (9), kije prednostno takšnega premera, da notranji rob tuljav (22) od zunanjega robu trajnih magnetov (21) loči le tanek električni izolacijski sloj, tuljave (22) so položene horizontalno, njihove silnice pa potekajo vertikalno in so vse usmerjene odbojno navzgor.
  13. 13. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 1,4, 5 in 6, označen s tem, da so prednostno dvakrat po tri pogonske elektromagnetne tuljave (25) enakomerno medsebojno razmeščenih v horizontalnem vencu v razdalji 120 kotnih stopinj, s središčem v osi (9) in sicer prednostno v minimalni oddaljenosti od zunanjega roba horizontalnega venca korekcijskih tuljav (22) , med seboj sta ta dva trojčka tuljav (25) kotno zamaknjena za 40 do 59 kotnih stopinj, prednostno 50 kotnih stopinj, tuljave (25) so postavljene vertikalno in v smeri proti geometričnemu središču (9), njihove magnetne silnice potekajo v horizontalni smeri vsakokratno tangencialno na krožnico vrtenja, magnetne silnice tuljav (25) so usmerjene v določeni enoti časa vse v isto smer, potreben navor za vrtenje pa zagotavlja odbojno privlačna sila med magnetnimi silnicami trajnih magnetov (2) in elektromagnetnimi silnicami tuljav (25).
  14. 14. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 1, 4, 5,6 in 13, označen s tem, da morajo pogonske tuljave (25) med obratovanjem stalno spreminjati smer magnetnih silnic, da vsaka sebi mimobežni magnet (2) v disku (1) odriva do točke tik preden sta ta in naslednji magnet (2) od nje enako oddaljena, nato se za kratek čas izključi, tako da tedaj kroženje mize (10) omogoča le interna sila mase mize (10), potem pa se tuljava (25) zopet vključi, vendar s spremenjeno polarizacijo in približujoči se magnet (2) priteguje ter omenjeni postopek kontrolirano ponavlja, kar pomeni, da elektromagnetne silnice tuljav (25) neprestano smemo pulzirajo glede na navodila krmilnika (27).
  15. 15. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevku 14, označen s tem, da prednostno dva svetlobna senzorja (26), ki sta nameščena v ohišju (20) pod odbojnimi zrcalnimi površinami (5) diska (1) ugotavljata, kje natančno se pri obračanju diska (1) nahaja pozicija določenega trajnega magneta (2) v odnosu na magnetno polje tuljav (25) in podatek posreduje krmilni enoti (27), ta pa glede na zahtevo po pospeševanju, vzdrževanju hitrosti ali zaviranju gramofonske mize (10) izda ustrezen ukaz o jakosti in smeri električnega toka za ustvarjanje magnetnega polja tuljav (25).
  16. 16. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevku 15, označen s tem, daje programov za vzdrževanje hitrosti gramofonske mize (10) toliko, kolikor je različnih zahtev po številu obratov glede na tip vinilne plošče (50).
  17. 17. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 1, 9, 13, 14 in 15, označen s tem, da neželene vertikalne oscilacije gramofonske mize (10), ki se pojavljajo med vrtenjem na neravni blazini elektromagnetnih silnic, blaži prednostno isti sistem tuljav (25) in trajnih magnetov (2), ki je namenjen pogonu mize (10) tako, da med magnetnimi silnicami ob pravilnem razmejevanju časa, jakosti in smeri magnetnega polja tuljav (25) ne prihaja do nasprotujočih si učinkov obeh funkcij, saj se vertikalno delovanje tuljave (25) v eno ali drugo smer vključi po potrebi in to zgolj tedaj, ko se nahaja tuljava (25) neposredno pod magnetom (2), oziroma natančneje 1 do 10 stotink, prednostno 2 stotinki sekunde prej, preden se oba elementa (2) in (25) vertikalno pokrijeta in prednostno enako časovno dobo po tem prehodu, tuljave (25), ki imajo pretežno horizontalni vpliv za potrebe vrtenja mize (10), delujejo torej v vmesnem času med enim in drugim horizontalnim impulzom po potrebi vertikalno in se z delitvijo časovnih intervalov iste tuljave (25) torej opravljata v časovnem zaporedju dve različni funkciji, ena pogonska za kroženje gramofonske mize (10) in druga mikro-stabilizacijska za dušenje njenih vertikalnih oscilacij.
  18. 18. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevku 17, označen s tem, daje element za določanje razdalje (26a), ki nadzira vertikalno nihanje gramofonske mize (10) vgreznjen v gornjo površino ohišja (20) toliko, da sega do površine le vrh senzorja (26a) in je povezan v mikro-krmilnik (27), kateri posreduje informacijo o potrebni jakosti in smeri električnega toka v elektromagnetne tuljave (25) katere nato s spremembo elektromagnetnega polja v za to namenjenem časovnem intervalu kroženja gramofonske mize (10) korigirajo, oziroma anulirajo njeno vertikalno oscilacijo.
  19. 19. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da podporne nožiče (28) s pripadajočimi servomotorji (29) služijo za mehansko podporo in odlaganje gramofonske mize (10) med mirovanjem naprave (100), oziroma v vseh primerih, ko je izključen sistem za stabilizacijo in osrediščenje (22,24), saj nožiče (28) preprečijo izpad gramofonske mize (10) iz magnetne blazine statičnih magnetov (6) in (21) in s tem zagotovijo varnost celotne naprave ter nemoten ponovni zagon lebdeče gramofonske mize (10).
  20. 20. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevku 19, označen s tem, da so v ohišju (20) gramofona (100) nameščene prednostno štiri podporne nožiče (28), prednostno okroglega preseka, ki se v svojem zgornjem delu zaključijo s stožčasto obliko, tako da mizo (10) podprejo le konice teh stožcev, gibanje nožič (28) pa je takšno, da nožiče (28) prehajajo vertikalno skozi zgornjo ploščo ohišja (20) preko pripadajočih odprtin (28a), prednostno s pomočjo vretenastega mehanizma in servomotorja (29), pri čemer so odprtine (28a) enakomerno medsebojno razporejene po namišljeni krožnici s središčem v osi (9), premer namišljane krožnice pa je enak srednjemu premeru krožnega utora (8) v gramofonski mizi (10).
  21. 21 .Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 19 in 20, označen s tem, so nožiče (28) v svoji spodnji neaktivni fazi skrite v ohišju (20) tako globoko, da iz ohišja gledajo le njihovi stožčasti vrhovi, kar preprečuje prašenje notranjosti ohišja (20) in hkrati ne moti estetske podoba naprave, dvigovanje nožič (20) pa je enakomerno in medsebojno sinhronizirano do višine, ki presega višino lebdenja spodnje površine gramofonske mize (10) za 1 do 10 mm, prednostno 3 mm.
  22. 22. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 19 do 21, označen s tem da se pred pričetkom predvajanja glasbe avtomatično vključi elektromagnetni mehanizem (22, 24) za stabilizacijo in kontrolo osrediščenja vrtenja mize (10), nato servomotoiji (29) potegnejo nožiče (28) v ohišje (20) skozi pripadajoče odprtine (28a), nakar sistem vključi pogonske elektromagnetne tuljave (25) za rotacijo mize (10), ob zaključku predvajanja zadnjega posnetka na vinilni plošči (50), ali ob izključitvi naprave (100) pa pogonske elektromagnetne tuljave (25) zaustavijo rotacijo gramofonske mize (10), servomotorji (29) dvignejo nožiče (28), mehansko podprejo mizo in nato se celotna gramofonska naprava (100) dokončno izključi.
  23. 23. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 19 do 22, označen s tem da znaša premer nožič (28) od 5 do 20 mm, prednostno 10 mm, višina njihovega stožčastega zaključka od 1 do 10 mm, prednostno 3 mm, nožiče (28) v svoji dvignjeni poziciji s stožčastim zaključkom nalegajo na krožni utor (8) diska (1), katerega širina znaša od 0.5 do 10 mm, prednostno 2 mm manj, kot znaša premer prečnega preseka nožič (28), v vsakem primeru pa toliko manj, da se konica stožca nožiče 28 v nobenem primeru ne more dotakniti svetlobnega odbojnika (5), ki leži na dnu utora (8), krožni utor (8) ima na svojih dveh zunanjih robovih izvedeno poševnino, katere kot je prednostno enak kotu stožca nožič (28), tako da naleganje gramofonske mize (10) na nožiče (28) ne povzroča obrabe in deformacij naležnih površin, obenem pa konstrukcija omogoča maksimalno centriranje gramofonske mize (10) v osi (9) v času mirovanja naprave (100), s čemer se zagotovi tudi uspešen vnovični zagon naprave (100).
  24. 24. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem da se vklop in izklop naprave (100) vrši prednostno s stikalom (70), ki lahko zavzame prednostno tri pozicije, to je prvič izključitev naprave (100), drugič vklop in vrtenje gramofonske mize (10) s 33,3 obrati na minuto in tretjič vklop in vrtenje gramofonske mize s 45 obrati na minuto.
  25. 25. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po enem od predhodnih zahtevkov, označen s tem, da za ambientalno osvetlitev naprave med delovanjem prednostno skrbi svetlobni obroč (60), ki je vgreznjen v gornjo ploskev ohišja (20) prednostno tako globoko, daje robna ploskev obroča z njo poravnana.
  26. 26. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevku 25, označen s tem, daje prečni presek obroča prednostno pravokotne oblike, debelina traku obroča od 1 do 30 mm, prednostno 2 mm in širina traku od 5 do 40 mm, prednostno 11 mm, notranji premer obroča (60) znaša od 100 do 350 mm, prednostno 230 mm in je osrediščen v osi (9), svetlobni obroč (60) je narejen iz svetlobno prepustnega materiala, v notranjosti ohišja (20) vpet v krožni nosilec (61), slednji pa prednostno pričvrščen na notranjo stran gornje ploskve ohišja (20).
  27. 27. Gramofon z lebdečo gramofonsko mizo po zahtevkih 25 in 26, označen s tem, daje nosilec (61) prednostno 30 mm večjega premera, kot obroč 60, v njegov notranji rob je umeščen trak LED diod (62), ki sveti proti središčni osi (9), pri tem pa glavnino svetlobe prestreže svetlobni obroč (60) in jo v razpršeni obliki prenese vertikalno navzgor do površine ohišja (20) ter naprej do gramofonske mize (10), ter na takšen način osvetli prostor med ohišjem naprave (20) in lebdečo gramofonsko mizo (10), za intenzivnost in barvo svetlobe pa lahko skrbi navigacijski sistem same naprave (100), ali pa posebej za to namenjen daljinski upravljavec svetlobnih nastavitev LED trakov.
SI201600253A 2016-10-12 2016-10-12 Gramofon s ploščo, ki lebdi na magnetni blazini SI25299A (sl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201600253A SI25299A (sl) 2016-10-12 2016-10-12 Gramofon s ploščo, ki lebdi na magnetni blazini
PCT/EP2017/075699 WO2018069256A1 (en) 2016-10-12 2017-10-09 Gramophone with a turntable, levitating on a magnetic cushion
US16/341,555 US20190325901A1 (en) 2016-10-12 2017-10-09 Gramophone with a turntable, levitating on a magnetic cushion
EP17784258.0A EP3526793B1 (en) 2016-10-12 2017-10-09 Gramophone with a turntable, levitating on a magnetic cushion

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201600253A SI25299A (sl) 2016-10-12 2016-10-12 Gramofon s ploščo, ki lebdi na magnetni blazini

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25299A true SI25299A (sl) 2018-04-30

Family

ID=60083971

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201600253A SI25299A (sl) 2016-10-12 2016-10-12 Gramofon s ploščo, ki lebdi na magnetni blazini

Country Status (4)

Country Link
US (1) US20190325901A1 (sl)
EP (1) EP3526793B1 (sl)
SI (1) SI25299A (sl)
WO (1) WO2018069256A1 (sl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108538314B (zh) * 2018-05-28 2024-03-19 深圳万百万科技有限公司 一种唱片机
CN108766482A (zh) * 2018-09-04 2018-11-06 深圳万百万科技有限公司 一种组合唱片机
CN110855188B (zh) * 2019-12-09 2021-04-06 山东省计算中心(国家超级计算济南中心) 一种数字下推式磁悬浮装置及其控制方法
GB2624364A (en) * 2022-09-22 2024-05-22 Wilson Benesch Ltd A motor for a turntable and associated methods

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5229601B2 (sl) * 1972-02-18 1977-08-03
JPS5677952A (en) * 1979-11-27 1981-06-26 Matsushita Electric Ind Co Ltd Turntable device
JPS56140562A (en) * 1980-03-31 1981-11-02 Masahiro Ikemura Floating type turntable
JPH01311401A (ja) * 1988-03-14 1989-12-15 Nec Home Electron Ltd 回転台装置

Also Published As

Publication number Publication date
EP3526793A1 (en) 2019-08-21
WO2018069256A1 (en) 2018-04-19
EP3526793B1 (en) 2021-01-27
US20190325901A1 (en) 2019-10-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI25299A (sl) Gramofon s ploščo, ki lebdi na magnetni blazini
EP0880779A1 (en) Digital processing device for audio signal
US5743780A (en) Structure for driving toys by magnetic forces
US2943861A (en) Multi-speed phonograph record player
WO1998056689A1 (en) Decorative compact disc display device
US4304060A (en) Phonograph actuated elements
US3984111A (en) Toy phonograph
JPS57152568A (en) Sound reproducing device
US2985057A (en) Combined praxinoscope and phonograph
CN111667849A (zh) 基于磁悬浮的声音播放装置
US3620538A (en) Position-responsive voice unit
TW200638357A (en) Optical disk apparatus
US3844571A (en) Sound pick-up device for playing back records of small diameters on electric gramophones or and other reproducing apparatus provided with automatic stop means
US4043651A (en) Audio-visual device
US7768897B2 (en) Low friction turntable slip mat and method of using same
US3610637A (en) Toy phonograph
US4121834A (en) Pick-up device for a phonograph tone arm
US2985058A (en) Picture disk for praxinoscopic devices
US10699744B2 (en) 45 RPM toneolascope starspinner adaptor
US2277344A (en) Phonograph pickup
US2955509A (en) Reflector for praxinoscopic devices
JPWO2018025364A1 (ja) レコードプレーヤー
US2994745A (en) Device producing artificial reverberation for use in sound-reproduction installations
GB2405686A (en) Record deck interface for the manipulation of digital audio files
JPH0310075Y2 (sl)

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20180524