SI25078A - Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami - Google Patents

Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami Download PDF

Info

Publication number
SI25078A
SI25078A SI201500258A SI201500258A SI25078A SI 25078 A SI25078 A SI 25078A SI 201500258 A SI201500258 A SI 201500258A SI 201500258 A SI201500258 A SI 201500258A SI 25078 A SI25078 A SI 25078A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
transceiver
component
data
message
radio
Prior art date
Application number
SI201500258A
Other languages
English (en)
Inventor
Denis LONÄŚAR
Original Assignee
Numikom d.o.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Numikom d.o.o. filed Critical Numikom d.o.o.
Priority to SI201500258A priority Critical patent/SI25078A/sl
Publication of SI25078A publication Critical patent/SI25078A/sl

Links

Landscapes

  • Telephone Function (AREA)

Abstract

Predmet izuma je sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami v katerem deluje brezžična oddajno-sprejemna naprava, ki v kombinaciji s telekomunikacijsko napravo omogoča dvosmerno zvočno in podatkovno komunikacijo na standardnih ne-licenčnih radijskih frekvencah med dvema enakima oddajno-sprejemnima napravama ali med oddajno-sprejemno napravo in klasično dvo-smerno radijsko postajo (WalkieTalkie), ki deluje v istem frekvenčnem pasu. Naprava za izvedbo sistema je sestavljena iz para brezžične oddajno-sprejemne naprave (2) in telekomunikacijske naprave (1), ki omogoča dvosmerno zvočno in podatkovno komunikacijo na standardnih ne-licenčnih radijskih frekvencah med dvema enakima paroma oddajno- sprejemne naprave (2) in telekomunikacijske naprave (1) ali med parom oddajno-sprejemne naprave (2) in telekomunikacijsko napravo (1) in standardne dvo-smerne radijske postaje (5), (npr. WalkieTalkie), ki deluje v istem frekvenčnem pasu in temelji na enakem standardu.

Description

SISTEM ANALOGNE IN DIGITALNE KOMUNIKACIJE MED
RAČUNALNIŠKO-KOMUNIKACIJSKIMI NAPRAVAMI
Predmet izuma je sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami v katerem deluje brezžična oddajno-sprejemna naprava, ki v kombinaciji s telekomunikacijsko napravo omogoča dvosmerno zvočno in podatkovno komunikacijo na standardnih nelicenčnih radijskih frekvencah med dvema enakima oddajno-sprejemnima napravama ali med oddajno-sprejemno naparavo in klasično dvo-smerno radijsko postajo (VValkieTalkie), ki deluje v istem frekvenčnem pasu. Sistem po izumu v osnovi omogoča delovanje na radijskih frekvencah in modulacijah, ki so namenjene javni dvo-smerni govorni komunikaciji (kot so standardi PMR446, FRS ipd.), ampak lahko uporablja tudi druge standardizirane ali nestandardizirane frekvence in načine komunikacije. Izum sodi v razred H04L 45/00 Mednarodne patentne klasifikacije.
Ljudje so vse bolj odvisni od uporabe telekomunikacijskih naprav pametnih telefonov, ki omogočajo dodatne storitve poleg same komunikacije. Pametni telefoni za 100 % izkoristek potrebujejo priklop na omrežje mobilne telefonije in internet. Uporaba pametnih telefonov pa ni možna, ko se uporabnik znajde na lokaciji kjer ni omrežja mobilne telefonije ali interneta in tako komunikacija med telekomunikacijskimi napravami ni mogoča.
Pametni telefoni pokrivajo širok spekter komunikacije preko omrežja mobilne telefonije in interneta. Obenem lahko pametni telefoni preusmerjajo ali usmerjajo tok podatkov iz pametnega telefona na internet ali druge računalniške in telekomunikacijske naprave preko različnih vgrajenih komponent (radijski oddajnik/sprejemnik, GPS, druge brezžične naprave kratkega dosega, komunikacijskih vmesnikov).
Pametni telefoni ustrezno opravljajo svojo komunikacijsko vlogo v okolju, kjer je zgrajena vsa potrebna infrastruktura - omrežje mobilne telefonije, brezžično naprave kratkega dosega ali dostop do interneta. Omrežje mobilne telefonije deluje na frekvencah od 850 do 1900 MHz, brezžične naparave kratkega dosega delujejo na frekvencah od 2,4 do 5.8 GHz - WIFI in Bluetooth IEEE-802.11x standard, okoli 2.4 GHz, GPS deluje na frekvencah od 1,227 do 1,575 GHz. Višja kot je frekvenca, slabši je doseg valovanja pri isti oddajni moči, kar pomeni, da potrebujejo infrastrukturo ali drugo telekomunikacijsko napravo v neposredni bližini. Te frekvence so zakonsko določene in se regulirajo s strani ITU (International Telecommunication Union).
Dovoljeni dosegi za različne komponente so odvisni od oddajne moči. GSM frekvenčno območje ima doseg okoli 35 km, medtem ko ima VViFi doseg do 3 km, BlueTooth pa doseg do 100 m. Vse te frekvence pa imajo dokaj slabo moč penetracije skozi zidove in druge materiale, kar pomeni, da se s povečevanjem ovir v okolici zmanjšuje doseg komunikacije.
Sistemi kot so PMR446 in FRS delujejo na frekvencah med 400 in 500 MHz, ki so prav tako regulirane s strani ITU. Te frekvence so javno dostopne in se za posamezne države lahko razlikujejo v oddajni moči in frekvenčnih korakih po kanalih. Doseg frekvenčnega območja je odvisen od oddajne moči in ovir v okolici. Te frekvence imajo sicer boljšo penetracijo kot GSM omrežje vendar je oddajna moč zelo omejena (od 0,5 W naprej), odvisno od države, kar pomeni doseg od 10 km naprej, ki pa se zmajšuje v odvisnosti od ovir.
Pri raziskavi drugih možni podobnih rešitev smo naleteli na patentno vlogo družbe GO TENNA iz Združenih držav z naslovom »SYSTEM AND METHOD FOR DIGITAL COMMUNICATION BETVVEEN COMPUTING DEVICES« s številko patentne prijave »WO2015139026 (A2) — 2015-0917«. Naprava družbe GO TENNA ima podobno delovanje kot naša vendar je naša naprava v delovanju superiorna ali drugačna. GO TENNA deluje na frekvencah, ki so nižje od 151-154 MHz, naša naprava pa na frekvenci med 400 in 500 MHz, kar pomeni, da ima naša naprava večjo možnost prenetriranja skozi ovire, obenem pa naš frekvenčni pas ni omejen samo na delovanje znotraj Združenih držav. Naša naprava je superiorna GO TENNA napravi v tem, da ima možnost pošiljanja in sprejemanja zvoka kar omogoča uporabniku tudi zvočni komunikacijo. Iz tehničnega vidika to pomeni, da ima naša naprava vgrajene druge module, ki skrbijo za komunikacijo med telekomunikacijsko napravo 1 in brežično oddajno4 sprejemno napravo 2 ali med dvema brezžično oddajno-sprejemnima napravama 2.
Tehnični problem, ki ga predložen sistem po izumu uspešno rešuje je brezžična komunikacija med dvema (ali več) ljudmi brez potrebe po posebni infrastrukturi (npr. mobilnem omrežju ali satelitih), ki bi nudila funkcije, podobne tistim, ki jih dandanes nudijo mobilni telefoni in so osrednjega pomena posebej tam, kjer/ko so komunikacijski viri omejeni npr. glasovna komunikacija, pošiljanje tekstovnih sporočil, javljanje geolokacije, navigacije od enega uporabnika do drugega, javljanje lokacije v sili.
Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniškokomunikacijskimi napravami po izumu vsebuje oz. omogoča izvajanje naslednjih postopkov:
dvosmerno radijsko (voki-toki) tehnologijo v obliki radijskofrekvenčnega modula, ki deluje v pasovih radijske frekvence, kjer licence niso potrebne;
modul Bluetooth, ki povezuje dvosmerni radijski modul s pametnim telefonom, mikrokontroler, ki nadzoruje delovanje naprave po izumu in skrbi za komunikacijo med napravo po izumu in pametnim telefonom; nespremenljiv prostor za shranjevanje nastavitev radijskega modula, sporočil, informacij o lokaciji in javljanje lokacije v sili ko/če naprava po izumu ni priključena na pametni mobilnik;
po naročilu izdelana aplikacija (združljiva s sistemoma iOS in Android), ki služi kot uporabniški vmesnik za delovanje z napravo po izumu in mu daje lastnosti pametnega telefona (geolokacija, vhodni/izhodni zvok).
Predmet izuma je sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami, ki obsega napravo in ustrezne protokole za delovanje računalniško-komunikacijskih naprav. Naprava za izvedbo sistema je sestavljena iz para brezžične oddajno-sprejemne naprave 2 in telekomunikacijske naprave 1, ki omogoča dvosmerno zvočno in podatkovno komunikacijo na standardnih nelicenčnih radijskih frekvencah med dvema enakima paroma oddajno-sprejemne-napravame 2 in telekomunikacijske naprave 1 ali med parom oddajno-sprejemne naprave 2 in telekomunikacijske naprave 1 in standardne dvo-smerne radijske postaje (npr. VValkieTalkie) 5, ki deluje v istem frekvenčnem pasu in temelji na enakem standardu. Naprava v osnovi deluje na radijskih frekvencah in modulacijah, ki so namenjene javni dvo-smerni govorni komunikaciji (kot so standardi PMR446, FRS ipd.), ampak lahko uporablja tudi druge standardizirane ali nestandardizirane frekvence in načine komunikacije.
Izum bomo podrobnjeje obrazložili na osnovi izvedbeneag primera in pripadajočih slik, od katerih kaže:
slika 1 blok shema sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami po izumu;
slika 1b povezovanje sistema oddajno-sprejemne naprave v kombinaciji s telekomunikacijsko napravo s standardno dvosmerno radijsko postajo, pri čemer se lahko prenaša samo zvok, podatki pa ne;
slika 2 diagram poteka protokola namestitve kanala oddajnosprejemne naprave 2 preko vmesnika programske opreme 4 nameščene na telekomunikacijski napravi 1 v namen pošiljanja zvoka;
slika 3 diagram poteka protokola sprejemanja zvoka od antene na oddajno-sprejemni napravi 2 do zvočnika na telekomunikacijski napravi 1;
slika 4 diagram poteka protokola pošiljanja sporočila od generiranja sporočila na telekomunikacijski napravi 1 do pošiljanja sporočila v obliki valovanja preko antene oddajno-sprejemne naprave 2 eni sami osebi ali skupini oseb;
slika 5 diagram poteka protokola sprejemanja sporočila od antene oddajno-sprejemne naprave 2 do prikaza sporočila na grafičnem vmesniku telekomunikacijske naprave 1;
Slika 6 diagram poteka protokola pošiljanja in sprejemanja GPS lokacije iz prve telekomunikacijske naprave 1 na drugo telekomunikacijsko napravo 2, pri čemer imata obe telekomunikacijski napravi 1 vsaka svojo oddajnosprejemno napravo 2;
slika 7 blok shema dveh, med seboj komunicirajočih naprav po izumu s prikazom pošiljanja zvoka in podatkov skozi glavne komponente znotraj obeh naprav ;
Slika 8 blok shema naprave ter pot zvoka ali podatka skozi glavne komponente vsake naprave v sistemu, do prenosa podatkov iz telekomunikacijske naprave 1 na spletni strežnik.
Naprava za izvedbo sistema analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskim napravami po izumu je sestavljena iz dveh delov in sicer zunanje radijske oddajno-sprejemne naprave 2, ki omogoča oddajanje in sprejemanje zvoka in podatkov na standardnih radijskih frekvencah in telekomunikacijske naprave 1. Oddajno-sprejemno napravo 2 sestavljajo procesor 2a, radijska komponenta 2c, antena 2d, pomnilnik 2e, komponenta 2f za realni čas in sekundarna brezžična komponenta 2b. Telekomunikacijsko napravo 1 sestavljajo vhodni zvočni vmesnik 1a, izhodni zvočni vmesnik 1b, vnosno-prikazovalni vmesnik (zaslon, lahko tipkovnica) 1c, senzorji (npr. GPS, pospeškometer, ipd.) 1d, brezžična komponenta 1e za kratke razdalje in programska oprema 4.
Na sliki 7 sta prikazani blok shemi dveh, med seboj komunicirajočih naprav po izumu, in prikaz pošiljanja zvoka in podatkov skozi glavne komponente znotraj obeh naprav, medtem ko je na sliki 8 prikazana blok shema naprave po izumu ter pot zvoka ali podatka skozi glavne komponente vsake naprave v sistemu, do prenosa podatkov iz telekomunikacijske naprave 1 na spletni strežnik 3.
Vsaka oddajno-sprejemna naprava 2 vsebuje procesorsko komponento 2a za obdelavo podatkov in krmiljenje delovanja ostalih komponent znotraj oddajno-sprejemne naprave 2, poleg tega naprava vsebuje dodatno sekundarno brezžično komunikacijsko komponento 2b, ki skrbi za dvosmerno povezavo in prenos zvoka ter podatkov med oddajnosprejemno napravo 2 in telekomunikacijsko napravo 1 (npr. pametni telefon ali tablica). Sekundarna brezčična komunikacijska komponenta 2b temelji na tehnologiji za brezžično komunikacijo kratkega dosega (npr. Bluetooth, Zigbee, WiFi, IR ipd.). Na telekomunikacijski napravi 1 je nameščena programska oprema 4 (aplikacija), ki vsebuje grafični vmesnik in preko katere upravljamo oddajno-sprejemno napravo 2. Programska oprema 4 nameščena na telekomunikacijski napravi 1 omogoča sprejem zvoka ali podatkov preko vhodnih vmesnikov (vgrajen ali zunanji mikrofon kot zvočni vhodni vmesnik 1a, tipkovnica ali zaslon na dotik kot vnosni ali vnosno - prikazovalni vmesnik 1c ali iz različnih senzorjev 1d vgrajenih v telekomunikacijsko napravo, ki lahko generirajo podatke (kot npr. geolokacijska komponenta, pospeškometer, žiroskop ipd.). Programska oprema 4 nato zvok ali podatke prenese na oddajno-sprejemno napravo 2 preko brezžične povezave med brezžično komponento za komunikacijo kratkega dosega vgrajeno v telekomunikacijski napravi in istovrstno komponento 2b na oddajno-sprejemni napravi 2. Zvok se nato na oddajno-sprejemni napravi prenese iz sekundarne brezžične komponente 2b do radijske komponente 2c, pod nadzorom procesorske komponente 2a. Podatki pa se iz sekundarne brezžične komponente 2b prenesejo do procesorske komponente 2a. Slednja podatke posreduje naprej radijski komponenti 2c, če so namenjeni pošiljanju drugi oddajno-sprejemni napravi preko dvosmerne radijske zveze, oz. jih ustrezno obdela in sproži ustrezne spremembe na oddajno-sprejemni napravi 2, ki so bile vsebovane v podatkih (npr. sprememba frekvenčnih parametrov radijske komponente ipd.).
Radijska komponenta 2c sprejet zvok ali podatke modulira na ustrezno radijsko frekvenco in preko antene 2d izseva v okolico v obliki radijskega valovanja s ciljem, da jih prejme druga oddajno-sprejemna naprava, ki ima kompatibilne radijske nastavitve (frekvenca, širina kanala, podkanal, ipd.) kot oddajno-sprejemna naprava, ki je signal oddala.
V primeru, ko oddajno-sprejemna naprava 2 prejme koristen signal (ki vsebuje zvok ali podatke) iz okolice prek antene 2d, ga na radijski komponenti 2c ustrezno demodulira ter pošlje zvok neposredno sekundarni brezžični komponenti 2b, podatke pa procesorski enoti 2a, ki jih ustrezno obdela, interpretira ter posreduje sekundarni brezžični komponenti 2b. Slednja nato pošlje zvok ali podatke prek brezžične povezave do istovrstne brezžične komponente 1e na telekomunikacijski napravi 1. Tam se pod nadzorom programske opreme 4 zvok predvaja preko ustreznega izhodnega zvočnega vmesnika (vgrajen ali zunanji
mikrofon, slušalke ali sorodna naprava) 1b, podatki pa prikažejo na ustrezen način na zaslonu telekomunikacijske naprave (odvisno od vsebine podatkov). Glede na vsebino in vrsto podatkov omogoča programska oprema nameščena na telekomunikacijski napravi 1 prikaz podatkov kot sporočilo ali kot informacijo o geolokaciji na zemljevidu ali kot alarm za klic v sili ipd. Programska oprema 4 vsebuje tudi grafični vmesnik kot imenik, kjer je prikaz vseh drugih znanih uporabnikov enake oddajno-sprejemne naprave 2 in kjer se sproti samodejno posodabljajo podatki o zadnjih znanih uporabnikovih radijskih nastavitvah. Telekomunikacijska naprava 1 omogoča preko nameščene programske opreme 4 prenos vseh zbranih podatkov na internetni strežnik 3 namenjen uporabnikom oddajno-sprejemne naprave 2, takrat ko je telekomunikacijska naprava 1 v dosegu brezžične povezave do Interneta. Podatki na internetnem strežniku 3 se shranijo v osebni uporabnikov profil. Internetni strežnik 3 lahko vsebuje tudi spletno stran za lažji dostop do uporabniških podatkov.
Programska oprema na telekomunikacijski napravi omogoča tudi pošiljanje paketa nove programske opreme za procesorsko komponento oddajno-sprejemne naprave preko brezžične povezave kratkega dosega. Nova programska oprema se na telekomunikacijsko napravo lahko naloži z Interneta, ko ima na voljo internetno povezavo, ali na kakšen drugi način.
Oddajno-sprejemna naprava 2 poleg procesorske komponente 2a, sekundarne brezžične komponente 2b ter radijske komponente 2c vsebuje tudi pomnilniško komponento 2e ter komponento, ki spremlja trenutni čas, tudi ko je naprava izklopljena 2f. Pomnilniška komponenta 2e je povezana s procesorsko komponento 2a in je namenjena hrambi zadnjih nastavitev (izbrani kanal, podkanal, stopnja ojačitve zvoka v obe smeri, ipd.), za čas, ko je oddajno sprejemna naprava izklopljena, prejetih sporočil, ko oddajno-sprejemna naprava ni povezana s telekomunikacijsko napravo 1 (in se sporočila ne morejo neposredno prenesti v uporabniški vmesnik programske opreme 4), hrambi podatka o zadnji lokaciji uporabnika (za potrebe klica v sili v primeru izgube povezave s telekomunikacijsko napravo). Pomnilniška komponenta je lahko realizirana na različne načine (flash pomnilnik, EEPROM, ipd.) ali celo kot kombinacija več različnih pomnilnikov. Komponenta 2f za hranjenje informacije o realnem času je prav tako povezana na procesorsko komponento 2a in skrbi za vzdrževanje informacije o točnem času na oddajno-sprejemni napravi 2, predvsem za potrebe časovne oznake prejetih sporočil ter podatka o zadnji lokaciji. Komponenta ob vsaki vnovični vzpostavitvi povezave s telekomunikacijsko napravo 1 prek brezžične povezave kratkega dosega posodobi stanje točnega časa. Procesorska komponenta 2a, pomnilniška komponenta 2e in komponenta 2f za hranjenje informacije o realnem času so lahko tudi medsebojno prepletene v smislu, da je več naštetih funkcionalnosti združenih v eno samo komponento ali da si več komponent deli isto funkcionalnost.
Protokol namestitve kanala oddajno-sprejemne naprave 2 preko vmesnika programske opreme 4 nameščene na telekomunikacijski napravi 1 v namen pošiljanja zvoka poteka v naslednjih korakih:
uporabnik namesti ustrezen kanal - frekvenco in podkanal na grafičnem uporabniškem vmesniku telekomunikacijske naprave 1:
namestitev se preko Bluetooth ali podobne komponente telekomunikacijske naprave 1 prenese oddajno-sprejemni napravi 2;
procesor 2a oddajno-sprejemne naprave 2 namesti ustrezno frekvenco na radijski komponenti 2c;
uporabnik s pritiskom na gumb na grafičnem vmesniku ali s pritiskom tipk za glasnost na ohišju telekomunikacijske naprave 1 (če je ta zaklenjena) sproži zajem zvoka preko lastnega mikrofona. Zajem zvoka se lahko izvede tudi s vklopom funkcije za avtomatsko preklapljanje med sprejemanjem in oddajanjem (VOX). Fuknckija se vklopi na grafičnem vmesniku telekomunikacijske naprave 1. Zvok se pošlje preko Bluetootha ali podobne komunikacije na oddajno-sprejemno napravo 2.
Protokol sprejemanja zvoka od antene na oddajno-sprejemni napravi 2 do zvočnika na telekomunikacijski napravi 1 poteka v naslednjih korakih:
ali izbran je način neprestanega spremljanja zvoka na izbranem kanalu;
oddajanje zvoka je aktivno da (izbira se ponavlja) ne (pojdi na naslednji korak) ali izbran je način spremljanja zvoka na izbranem podkanalu; oddajanje zvoka je aktivno da (izbira se ponavlja) ne (pojdi na naslednji korak) radijska komponenta 2c oddajno-sprejemne naprave 2 na izbranem kanalu oziroma frekvenci spremlja prejete signale in jih primerja s tonom izbranega podkanala, dokler se prejeti ton ne ujema s pripadajočim podkanalom;
radijska komponenta 2c oddajno-sprejemne naprave 2 vklopi notranje ojačevalnike in ojačan prejeti zvok posreduje Bluetooth komponenti 1e ter poda informacijo o stanju prejemanja lastnemu krmilniku;
Bluetooth komponenta 1e telekomunikacijske naprave 1 prejme posredovani zvok, ki se nato predvaja preko lastnega zvočnika ali slušalk.
Protokol pošiljanja sporočila od generiranja sporočila na telekomunikacijski napravi 1 do pošiljanja sporočila v obliki valovanja preko antene oddajno-sprejemne naprave 2 eni sami osebi poteka v naslednjih korakih:
uporabnik ali aplikacija sama pripravi sporočilo za izbranega prejemnika;
sporočilu se doda ukaz, ID prejemnika, timestamp; sporočilo se pošlje preko Bluetooth ali podobne povezave iz telekomunikacijske naprave 1 na oddajno-sprejemno napravo 2; procesorska komponenta oddajno-sprejemne naprave 2 k prejetemu sporočilu doda ID pošiljatelja/uporabnika; proesorska komponenta oddajno-sprejemne naprave 2 posreduje sporočilo radijski komponenti, ki spremeni sporočilo v radio-frekvenčni signal un ga pošlje v oblikim valovanja ven iz naprave;
sprejemno-oddajna naprava 2 pošiljatelja sprejme potrdilo o dostavi z iD prejemnika in ID pošiljatelja iz ukazom ne (vrne se nazaj na korak) da (proces zaključen);
ali skupini oseb poteka v naslednjih korakih;
uporabnik ali aplikacija sama pripravi sporočilo za vse na kanalu; sporočilu se doda ukaz, timestamp;
sporočilo se pošlje preko Bluetooth ali podobne povezave iz telekomunikacijske naprave 1 na oddajno-sprejemno napravo 2; procesorska komponenta oddajno-sprejemne naprave 2 k prejetemu sporočilu doda ID pošiljatelja/uporabnika; procesorska komponenta oddajno-sprejemne naprave 2 posreduje sporočilo radijski komponenti, ki spremeni sporočilo v radio-frekvenčni signal un ga pošlje v oblikim valovanja ven iz naprave;
sprejemno-oddajna naprava 2 pošiljatelja sprejme potrdilo o dostavi z iD prejemnika in ID pošiljatelja iz ukazom ne (vrne se nazaj na korak) da (proces zaključen).
Protokol sprejemanja sporočila od antene oddajno-sprejemne naprave 2 do prikaza sporočila na grafičnem vmesniku telekomunikacijske naprave 1 poteka v naslednjih korakih;
oddajno-sprejemna naprava 2 preko radijskih valov prejme signal s podatki;
radijski sprejemnik 2c v oddajno-sprejemni napravi 2 pretvori (demodulira) valovanje v podatke;
demodulirane podatke procesorska komponenta 2a oddajnosprejemne naprave 2 pošlje na sekundarno brezžično komponento
2b, od koder se podatki preko pbrezžične povezave pošljejo na brezžično komponento 1e telekomunikacijske naprave 1; na telekomunikacijsko napravo 1 pridejo podatki v obliki ID pošiljatelja, ID sprejemnika (v primeru grupe tega podatka ni), časovni zaznamek, ukaz in sporočilo;
na telekomunikacijski napravi 1 se podatki prikažejo na grafičnem vmesniku znotraj naložene programske opreme 4.
Protokol pošiljanja in sprejemanja GPS lokacije iz prve telekomunikacijske naprave 1 na drugo telekomunikacijsko napravo 2, pri čemer imata obe telekomunikacijski napravi 1 vsaka svojo oddajnosprejemno napravo 2 poteka v naslednjih korakih:
telekomunikacijska naprava 1 prejme GPS podatek; programska oprema 4 na telekomunikacijski napravi 1 obogati GPS podatek s časovnim zaznamkom;
obogaten GPS podatek je poslan na brezžično komponento 1e telekomunikacijske naprave 1;
sekundarna brezžična komponenta 2b sprejemno-oddajne naprave 2 prejme GPS podatek;
procesorska komponenta 2a odajno sprejemne naprave 2 obdela in obogati z ID pošiljatelja in frekvenco pošiljatelja ter ga pošlje na radijski oddajnik 2c;
radijski oddajnik 2c podatek modulira v valovanje in preko antene pošlje ven;
druga oddajno-sprejemna naprava 2 podatek v obliki valovanja prejme preko antene;
radijski sprejemnik 2c v oddajno-sprejemni napravi 2 pretvori (demodulira) valovanje v podatke;
demodulirane podatke procesorska komponenta 2a oddajnosprejemne naprave 2 pošlje na sekundarno brezžično komponento 2b, od koder se podatki preko brezžične povezave pošljejo na brezžično komponento 1e telekomunikacijske naprave 1;
na telekomunikacijsko napravo 1 pridejo podatki v obliki ID pošiljatelja, časovni zaznamke, ukaz;
na telekomunikacijski napravi 1 se podatki prikažejo na grafičnem vmesniku znotraj naložene programske opreme 4.
Oddajno-sprejemna naprava 2 po zgornjem opisu v povezavi s telekomunikacijsko napravo 1 po zgornjem opisu omogoča dvo-smerni prenos zvočnega (predvsem a ne izključno govornega) signala, podatkovnih sporočil, informacije o lokaciji, poziva za klic v sili (vključno z informacijo o lokaciji) in morebitnih drugih podatkov med enakimi napravami. Omogoča pa tudi dvo-smerni prenos samo zvočnega signala med opisano oddajno-sprejemno napravo in standardno napravo, ki temelji na enakih frekvencah in standardih kot opisana oddajno-sprejemna naprava 2.
Naprava po izumu večinoma nudi funkcionalnost dvosmerne radijske komunikacije. Pametni mobilnik skupaj z aplikacijo nudi uporabniku prijazen vmesnik, ki so ga uporabniki že vajeni, in različne lastnosti pametnih telefonov, ki so na voljo pri napravi po izumu - glasovna komunikacija, tekstovno sporočanje, javljanje lokacije, navigacija in javljanje lokacije v sili. V prihodnosti bo najverjetneje dodanih še več funkcij (npr. združitev dvosmerne komunikacije med radijskim in mobilnim omrežjem). Opisana naprava deluje v paru (komuniciranje med dvema napravama po izumu z zgoraj navedenimi »pametnimi« funkcijami), združljiva pa je tudi s standardnimi napravami voki-toki, ki so na voljo na tržišču, a le za glasovno komunikacijo.
Tehnična in komercialna prednost predloženega izuma sistema analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami je v tem, da združuje bistvene funkcije telekomunikacijskih naprav 1, kot so pametni mobilni telefoni (uporabniku prijazen uporabniški vmesnik, glasovna komunikacija, tekstovno sporočanje, javljanje lokacije, navigacija od enega uporabnika k drugemu, javljanje lokacije v sili) z dvosmerno radijsko komunikacijsko rešitvijo, ki deluje neodvisno od mobilnega omrežja. Združuje funkcije in prednosti standardnih dvosmernih radijev (voki-tokijev) in pametnih telefonov. Funkcije naprave po izumu so posebej namenjene avanturistom, ljubiteljem športa, kolesarjem, pohodnikom, tistim, ki radi potujejo, pa tudi vsem, ki si želijo rezervno napravo v primeru preobremenjenega ali poškodovanega omrežja.

Claims (8)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniškokomunikacijskimi napravami, kjer napravo za njegovo izvedbo sestavlja par oddajno-sprejemne naprave (2), ki omogoča oddajanje in sprejemanje zvoka in podatkov na standardnih radijskih frekvencah in telekomunikacijska naprava (1) označen s tem, da sta oddajno-sprejemna naprava (2) in telekomunikacijska naprava (1) medsebojno brezžično povezani na kratke razdalje (npr. z Bluetooth) medtem ko je oddajno-sprejemna naprava (2) prvega para preko radijske zveze na nelicenčnih radijskih frekvencah povezana z oddajno-sprejemno napravo (2) drugega para oddajno-sprejemne naprave (2) in telekomunikacijske naprave (1), pri čemer pa telekomunikacijski napravi (1) obeh parov omogočata prenos podatkov preko internetnega strežnika (3).
  2. 2. Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniškokomunikacijskimi napravami, kjer napravo za njegovo izvedbo sestavlja par oddajno-sprejemne naprave (2), ki omogoča oddajanje in sprejemanje zvoka in podatkov na standardnih radijskih frekvencah in telekomunikacijska naprava (1) označen s tem, da sta oddajno-sprejemna naprava (2) in telekomunikacijska naprava (1) medsebojno brezžično povezani na kratke razdalje (npr. z Bluetooth), medtem ko je oddajno-sprejemna naprava (2) povezana s standardno dvo-smerno radijsko postajo (npr. VValkieTalkie) (5), ki deluje v istem frekvenčnem pasu in temelji na enakem standardu.
  3. 3. Sistem po zahtevku 1, označen s tem, da oddajno-sprejemno napravo (2) sestavljajo procesor (2a), radijska komponenta (2c), antena (2d), pomnilnik (2e), komponenta (2f) za realni čas in sekundarna brezžična komponenta (2b), medtem ko telekomunikacijsko napravo (1) sestavljajo vhodni zvočni vmesnik (1a), izhodni zvočni vmensnik (1b), vnosno-prikazovalni vmesnik (zaslon, lahko tipkovnica) (1c), senzorji (npr. GPS, pospeškometer, ipd.) (1d), brezžična komponenta (1e) za kratke razdalje in programska oprema (4).
  4. 4. Protokol namestitve kanala oddajno-sprejemne naprave (2) preko vmesnika programske opreme (4) nameščene na telekomunikacijski napravi (1) v namen pošiljanja zvoka za delovanje sistema analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami po zahtevkih od 1-3, označen s tem, da:
    uporabnik namesti ustrezen kanal - frekvenco in podkanal na grafičnem uporabniškem vmesniku telekomunikacijske naprave O);
    namestitev se preko Bluetooth ali podobne komponente telekomunikacijske naprave (1) prenese oddajno-sprejemni napravi (2);
    procesor (2a) oddajno-sprejemne naprave (2) namesti ustrezno frekvenco na radijski komponenti (2c);
    uporabnik s pritiskom na gumb na grafičnem vmesniku ali s pritiskom tipk za glasnost na ohišju telekomunikacijske naprave (1) (če je ta zaklenjena) sproži zajem zvoka preko lastnega mikrofona in se zajem zvoka lahko izvede tudi s vklopom funkcije za avtomatsko preklapljanje med sprejemanjem in oddajanjem (VOX) in se fuknckija vklopi na grafičnem vmesniku telekomunikacijske naprave (1) ter se zvok pošlje preko Bluetootha ali podobne komunikacije na oddajno-sprejemno napravo (2).
  5. 5. Protokol sprejemanja zvoka od antene na oddajno-sprejemni napravi (2) do zvočnika na telekomunikacijski napravi (1) za delovanje sistema « · analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami po zahtevkih od 1-3, označen s tem, da ali izbran je način neprestanega spremljanja zvoka na izbranem kanalu;
    oddajanje zvoka je aktivno da (izbira se ponavlja) ne (pojdi na naslednji korak) da ali izbran je način spremljanja zvoka na izbranem podkanalu; oddajanje zvoka je aktivno da (izbira se ponavlja) ne (pojdi na naslednji korak) radijska komponenta (2c) oddajno-sprejemne naprave (2) na izbranem kanalu oziroma frekvenci spremlja prejete signale in jih primerja s tonom izbranega podkanala, dokler se prejeti ton ne ujema s pripadajočim podkanalom;
    radijska komponenta (2c) oddajno-sprejemne naprave (2) vklopi notranje ojačevalnike in ojačan prejeti zvok posreduje Bluetooth komponenti (1e) ter poda informacijo o stanju prejemanja lastnemu krmilniku;
    Bluetooth komponenta (1e) telekomunikacijske naprave (1) prejme posredovani zvok, ki se nato predvaja preko lastnega zvočnika ali slušalk.
  6. 6. Protokol pošiljanja sporočila od generiranja sporočila na telekomunikacijski napravi (1) do pošiljanja sporočila v obliki valovanja preko antene oddajno-sprejemne naprave (2), za delovanje sistema analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami po zahtevkih od 1-3, označen s tem, da pri eni sami osebi:
    uporabnik ali aplikacija sama pripravi sporočilo za izbranega prejemnika;
    sporočilu se doda ukaz, ID prejemnika, timestamp; sporočilo se pošlje preko Bluetooth komponente (1e) ali podobne povezave iz telekomunikacijske naprave (1) na oddajno-sprejemno napravo (2);
    procesorska komponenta (2a) oddajno-sprejemne naprave (2) k prejetemu sporočilu doda ID pošiljatelja/uporabnika; procesorska komponenta (2a) oddajno-sprejemne naprave (2) posreduje sporočilo radijski komponenti, ki spremeni sporočilo v radio-frekvenčni signal in ga pošlje v oblikim valovanja ven iz naprave;
    sprejemno-oddajna naprava (2) pošiljatelja sprejme potrdilo o dostavi z iD prejemnika in ID pošiljatelja iz ukazom ne (vrne se nazaj na korak) da (proces zaključen); pri skupini oseb:
    uporabnik ali aplikacija sama pripravi sporočilo za vse na kanalu; sporočilu se doda ukaz, timestamp;
    sporočilo se pošlje preko Bluetooth komponente (1f) ali podobne povezave iz telekomunikacijske naprave (1) na oddajnosprejemno napravo 2;
    procesorska komponenta oddajno-sprejemne naprave (2) k prejetemu sporočilu doda ID pošiljatelja/uporabnika; procesorska komponenta oddajno-sprejemne naprave (2) posreduje sporočilo radijski komponenti, ki spremeni sporočilo v radio-frekvenčni signal in ga pošlje v oblikim valovanja ven iz naprave;
    sprejemno-oddajna naprava (2) pošiljatelja sprejme potrdilo o dostavi z iD prejemnika in ID pošiljatelja iz ukazom ne (vrne se nazaj na korak) da (proces zaključen).
  7. 7. Protokol sprejemanja sporočila od antene oddajno-sprejemne naprave (2) do prikaza sporočila na grafičnem vmesniku telekomunikacijske naprave (1) za delovanje sistema analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami po zahtevkih od 1-3, označen s tem, da oddajno-sprejemna naprava (2) preko radijskih valov prejme signal s podatki:
    radijski sprejemnik (2c) v oddajno-sprejemni napravi (2) pretvori (demodulira) valovanje v podatke;
    demodulirane podatke procesorska komponenta (2a) oddajnosprejemne naprave (2) pošlje na sekundarno brezžično komponento (2b), od koder se podatki preko brezžične povezave pošljejo na brezžično komponento (1e) telekomunikacijske naprave (1):
    na telekomunikacijsko napravo (1) pridejo podatki v obliki ID pošiljatelja, ID sprejemnika (v primeru grupe tega podatka ni), časovni zaznamek, ukaz in sporočilo;
    na telekomunikacijski napravi (1) se podatki prikažejo na grafičnem vmesniku znotraj naložene programske opreme (4).
  8. 8. Protokol pošiljanja in sprejemanja GPS lokacije iz prve telekomunikacijske naprave (1) na drugo telekomunikacijsko napravo (1), pri čemer imata obe telekomunikacijski napravi (1) vsaka svojo oddajno-sprejemno napravo (2) za delovanje sistema analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami po zahtevkih od 1-3, označen s tem, telekomunikacijska naprava (1) prejme GPS podatek; programska oprema (4) na telekomunikacijski napravi (1) obogati GPS podatek s časovnim zaznamkom;
    obogaten GPS podatek je poslan na brezžično komponento (1e) telekomunikacijske naprave (1);
    sekundarna brezžična komponenta (2b) sprejemno-oddajne naprave (2) prejme GPS podatek;
    procesorska komponenta (2a) odajno sprejemne naprave (2) obdela in obogati z ID pošiljatelja in frekvenco pošiljatelja ter ga pošlje na radijski oddajnik (2c);
    radijski oddajnik (2c) podatek modulira v valovanje in preko antene pošlje ven;
    druga oddajno-sprejemna naprava (2) podatek v obliki valovanja prejme preko antene;
    radijski sprejemnik (2c) v oddajno-sprejemni napravi (2) pretvori (demodulira) valovanje v podatke;
    demodulirane podatke procesorska komponenta (2a) oddajnosprejemne naprave (2) pošlje na sekundarno brezžično komponento (2b), od koder se podatki preko brezžične povezave pošljejo na brezžično komponento (1e) telekomunikacijske naprave (1);
    na telekomunikacijsko napravo (1) pridejo podatki v obliki ID pošiljatelja, časovni zaznamke, ukaz;
    na telekomunikacijski napravi (1) se podatki prikažejo na grafičnem vmesniku znotraj naložene programske opreme (4).
SI201500258A 2015-10-20 2015-10-20 Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami SI25078A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201500258A SI25078A (sl) 2015-10-20 2015-10-20 Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201500258A SI25078A (sl) 2015-10-20 2015-10-20 Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25078A true SI25078A (sl) 2017-04-26

Family

ID=58553602

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201500258A SI25078A (sl) 2015-10-20 2015-10-20 Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI25078A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2017096637A1 (zh) Mimo卫星服务终端
US9112574B2 (en) Relaying device and communication system
WO2008045436A3 (en) Emergency communication system utilizing available radio frequencies and telephone lines
US10257882B2 (en) Communications assembly and apparatus
US9591124B2 (en) Method and system for transferring an audio signal between devices of a single user
CN104244197B (zh) 用于群体通讯的移动终端、移动即时通讯方法及系统
AU2015231914A1 (en) Method and system for transferring a call between devices of a single user
US20110064022A1 (en) Method and Apparatus for Enabling Networked Operations in Voice Radio Systems
US20230114196A1 (en) Hearing protector systems
CN107094149B (zh) 一种数字通信多协议转换装置及其使用方法
EP3166293B1 (en) Relay device, communication system, and audio signal relaying method
FR3062534A1 (fr) Procede, terminal et systeme permettant une communication vocale full-duplex ou de donnees sur un reseau autonome et une connexion directe avec d'autres moyens de communication sur d'autres reseaux
EP2885954B1 (en) Communications assembly and apparatus
CN110621085B (zh) 移动终端、数据传输方法及相关产品
CN114846886A (zh) 确定传输方向的方法、装置、通信设备及存储介质
US9763067B2 (en) Methods and apparatus for long-short wave, low-high frequency radio secure message service
CN111357320A (zh) 通信处理方法、装置及计算机存储介质
SI25078A (sl) Sistem analogne in digitalne komunikacije med računalniško-komunikacijskimi napravami
JP2019083432A (ja) 中継局及び中継エリア制御方法
CN209805816U (zh) 一种智能对讲设备及系统
CN108462514A (zh) 蓝牙对讲装置及相关对讲系统
RU214347U1 (ru) Мультипротокольный ретранслятор
AU2015392469A1 (en) Aggregating and segregating multipledigital vehicular repeaters automatically
KR101663539B1 (ko) 안드로이드 및 무전기 rf 기반의 듀얼폰에서 어플리케이션 기반의 메인 제어부를 이용한 이기종 간의 통화 서비스 장치
CN109792589A (zh) 数据传输方法及装置

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20170517

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20201104