SI25011A - Nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih - Google Patents

Nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih Download PDF

Info

Publication number
SI25011A
SI25011A SI201600225A SI201600225A SI25011A SI 25011 A SI25011 A SI 25011A SI 201600225 A SI201600225 A SI 201600225A SI 201600225 A SI201600225 A SI 201600225A SI 25011 A SI25011 A SI 25011A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
cylindrical
fluid
inserts
insert
head
Prior art date
Application number
SI201600225A
Other languages
English (en)
Inventor
Luka Kastelec
Original Assignee
S.E.P. D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by S.E.P. D.O.O. filed Critical S.E.P. D.O.O.
Priority to SI201600225A priority Critical patent/SI25011A/sl
Priority to EP16206992.6A priority patent/EP3293061B1/en
Priority to ES16206992T priority patent/ES2706289T3/es
Publication of SI25011A publication Critical patent/SI25011A/sl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/46Cleaning windscreens, windows or optical devices using liquid; Windscreen washers
    • B60S1/48Liquid supply therefor
    • B60S1/52Arrangement of nozzles; Liquid spreading means

Abstract

Nastavljiva fluidična ssoba pralnega sistema na vozilih po izumu prednostno rešuje problem izvedbe fluidičnih šob (1) z večjim številom vgrajenih cilindriccnih fluidičnih vložkov (5), kot je bilo značilno za sedaj znane šobe, ki obsegajo le en cilindrični vložek v svoji glavi. Prijavljena nastavljiva fluidična šoba (1) namreč omogoča, da se lahko v pripadajoče cilindriccne odprtine (6) v njeni glavi (3) vstavita tudi dve, tri ali še več cilindričnih fluidičnih vložkov (5), ki imajo notranje tokovne kanale (10) izvedene v oba simetrična polcilindra (8) in (9), ki obsegata poglobitvi (20) oziroma (21) in sta med sabo spojena preko centrirnih čepov (11) in (12), potisnjenih v centrirni luknji (13) in (14). V ta namen sta v glavo (3) ohišja (2) izvedeni dve, tri ali več cilindričnih odprtin (6) v značilni geometrični razporeditvi.

Description

Predmet izuma je nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih, ki je predvidena za vgradnjo v zemeljska, vodna in/ali zračna vozila in je namenjena za čiščenje vetrobranskih stekel, zadnjih stekel, stranskih stekel, strešnih stekel, oken, leč žarometov, leč kamer ter drugih pralnih površin na vozilih. Obsega najmanj enega, dva, tri ali več dvodelnih cilindričnih fluidičnih vložkov z notranjimi tokovnimi kanali v obeh polcilindrih, ki so krožno gibljivo vgrajeni v glavo ohišja šobe, kar omogoča nastavitev kota nagiba izhodne odprtine za izpust pralne tekočine.
Tehnični problem
Tehnični problem, ki ga rešuje izum, je takšna konstrukcija nastavljive fluidične šobe pralnega sistema na vozilih, ki bo omogočala vgradnjo enega, dveh, treh ali več krožno gibljivih cilindričnih fluidičnih vložkov znotraj iste glave fluidične šobe, ki jih bo mogoče vstaviti v katerokoli cilindrično odprtino. V glavi fluidične šobe bodo cilindrični vložki znotraj cilindričnih lukenj en napram drugemu ustrezno pozicionirani na način, da bo omogočal da bodo s curki pralne tekočine pokrili želen del pralne površine na vozilih, še zlasti pri večjih pralnih površinah. Posledično bo potrebno za pranje velikih pralnih površin vgraditi na vozila manjše število fluidičnih šob.
Nadalje izum rešuje problem, kako izvesti tokovne kanale s takšno vhodno in izhodno odprtino znotraj obeh polcilindrov fluidičnega cilindričnega vložka, da bo le ta, ob značilni obliki teh odprtin omogočal ustvarjanje optimalnega fluidičnega učinka pralne tekočine na poti skozi cilindrični fluidični vložek in pri izhodu iz njega, pri čemer bo mogoče curek pralne tekočine nastavljati po vertikali glede na položaj in velikost površine na vozilu, ki se pere.
Izum rešuje tudi problem pravilne in natančne sestave obeh polcilindrov v cilindrični fluidični vložek po izumu, ki zagotavlja, da bodo identični tokovni kanali obeh polcilindrov pozicionirani skladno eni napram drugim.
Konstrukcija fluidične šobe po izumu bo torej omogočala vgradnjo večjega števila cilindričnih fluidičnih vložkov, ob tem pa bodo njeno ohišje, glava in nastavek za priključek pralne tekočine, še vedno kompaktni, izdelava in sestava ter vstavitev cilindričnih fluidičnih vložkov pa enostavna.
Stanje tehnike
Znanih je kar nekaj izvedb šob za pranje določenih steklenih površin na vozilih, ki so ali klasične izvedbe s fiksnim curkom pralne tekočine, ali kot fluidične in podobno.
Znana je šoba z nastavljivim cilindričnim vložkom po patentnem dokumentu WO 2005/021341, ki ga sestavljata dva polcilindra, ki sta med sabo nedeljivo spojena s pregibnim tečajem iz tankega tračnega filma. Fluidna struktura oziroma tokovni kanali so izvedeni v notranjo površino enega polcilindra. Slabost te znane šobe je v tem, da ni izvedena tako, da bi omogočala vgradnjo dveh, treh ali več cilindričnih vložkov znotraj glave šobe, saj bi v tem primeru prišlo do zamika nivoja curkov pralne tekočine, ker je fluidna struktura izvedena samo v notranjo ploskev spodnjega polcilindra, zato se izhodna odprtina nahaja pod delilno ravnino cilindrskega vložka. Pri taki izvedbi curek
pralne tekočine iz šobe ni usmerjen naravnost glede na os cilindra, zaradi česa pride do zamika curka v odnosu na samo šobo. Nadaljnja slabost te šobe je v tem, da lahko po sestavi obeh polcilindrov pregibni tečaj iz tračnega filma štrli nekoliko navzven, kar povzroča težjo sestavo in vgradnjo cilindrskega vložka v glavo šobe. To lahko povzroči poškodbo pregibnega tečaja in posledično puščanje pralne tekočine iz šobe. V primeru, da pa bi pregibni tečaj odstranili, postane vložek nestabilen, kar bi povzročalo težave pri njegovem nameščanju v šobo. Ima tudi to slabost, da je potrebno pri vgradnji cilindrskega vložka v glavo šobe paziti, da bo vanjo vstavljen vložek tako, da je polcilinder s fluidno strukturo nameščen vedno spodaj.
Po dokumentu WO 2011/033223 je znana cilindrična 3-jet šoba, ki iz nastavljivega cilindra spušča tri curke pralne tekočine hkrati. K 3-jet šobi je dodan dodatek s fluidičnim vložkom, ki omogoča fluidični izhod pralne tekočine in lahko na ta način nadomesti 3-jet šobo. Torej ima lahko šoba na pralno tekočino 3-jet ali fluidični učinek. Votel cilindrični vložek s tremi izhodnimi odprtinami je enodelne izvedbe in je krožno gibljivo nameščen v glavo šobe. Slabost te šobe je v tem, da za izvajanje fluidične funkcije potrebuje poseben dodatek k osnovni 3-jet šobi. Nadalje je njena slabost v tem, da ne omogoča vgradnje dveh, treh ali več nastavljivih cilindrov znotraj glave šobe. Pri fluidični funkciji je slabost te šobe, da fluidični vložek štrli iz šobe in se lahko hitro poškoduje, lahko pa se tudi premakne iz položaja za idealno smer curka pralne tekočine na prano površino. Zaradi zunanjega dodatnega fluidičnega vložka je šoba precej velika, zaradi česar obstaja možnost, da se center izhoda curka pralne tekočine nekoliko zamakne v odnosu na center šobe same, kar pomeni tudi zamik curka tekočine. Nadalje je slabost te rešitve tudi v tem, da se lahko štrleča šoba iz utora, ki jo drži znotraj namestitvenega območja, tudi iztakne. Njena izdelava in montaža je zapletena, zlasti zaradi doseganja dobrega tesnenja med cilindrom in glavo. Prav tako je znano, da šobe z več curki porabijo večje količine pralne tekočine za zagotavljanje enakega učinka pranja, kot šobe z enim curkom.
Nadalje je po dokumentu EP 1 629 896 znana oscilacijska pralna naprava z nastavljivim krogelnim nosilcem z vstavljenim dvodelnim fluidičnim vložkom. Pri izvedbi s krogelnim nosilcem lahko nastanejo težave pri nastavitvi smeri curka pralne tekočine zaradi majhnega tesnilnega roba, ki ga le ta zagotavlja. Posledično lahko pride tudi do slabšega tesnenja krogelne šobe znotraj odprtine v glavi in izhajanja pralne tekočine. Slabost te naprave je tudi v tem, da je krogelna šoba sestavljena iz kar treh komponent, zaradi česar je zaradi zagotavljanja njenega tesnenja izdelava in montaža zahtevna ter draga. Dalje je njena slabost še v tem, da je pri njej težje zagotavljati pritrdilno cono same krogelne šobe, ker se lahko ta znotraj odprtine v glavi giblje v vse smeri.
Po dokumentu DE 196 52 083 je šoba za pranje fiksno pritrjena na držalo šobe, ki je v karoserijo vozila vpeto nekoliko oddaljeno od nastavljive zapore. Ko se zapora nastavi, je mogoče celotno držalo šobe zavrteti in s tem nastaviti nagibni kot šobe za pranje, ki je enak smeri curka tekočine za pranje. Slabost te naprave je predvsem v tem, da je držalo šobe velikih dimenzij in, da ima dve tesnilni mesti med vodom za dotok pralne tekočine in pralno šobo, katerih obdelava je zahtevna. Šoba zapira luknjo v katero je nameščena. S tem, ko šobo premaknemo v eno ali drugo smer nastane ob šobi luknja, saj se zapora premika skupaj z nastavljivim delom. Zaradi tega na tem mestu ni več tesnilnega učinka in lahko pride do zatekanja vode, pa tudi vizualni učinek ni dober.
Skupne pomanjkljivosti predhodno opisanih znanih rešitev naprav za pranje določenih steklenih površin na vozilih so predvsem v tem, da v posamezno držalo oziroma glavo šobe ni mogoče vstaviti dveh, treh ali več cilindričnih vložkov s fluidičnimi pralnimi šobami in jim zagotoviti stalen in enakomeren dotok pralne tekočine v vstopne komore pred cilindričnimi vložki. Nadalje, da fluidna struktura oziroma tokovni kanali niso izvedeni v oba polcilindra cilindričnih fluidičnih vložkov, kar ne zagotavlja optimalnega fluidičnega toka pralne tekočine. Dalje je njihova pomanjkljivost v tem, da je njihova izdelava in montaža dokaj zapletena, pri čemer je pri vgradnji cilindričnih vložkov, oziroma pred njihovim vstavljanjem v pripadajoče cilindrične odprtine, potrebno še posebej paziti na njihov pravilen položaj.
Predhodno opisane slabosti posameznih znanih rešitev ter njihove skupne pomanjkljivosti predstavljajo nerešen tehnični problem na področju naprav za čiščenje stekel na vozilih.
Opisani tehnični problem bo rešen z nastavljivo fluidično šobo pralnega sistema na vozilih, katere glava bo lahko izvedena za vgradnjo enega, dveh, treh ali več cilindričnih fluidičnih vložkov.
Opis izuma in metoda njegove uporabe
Izum temelji na razvoju nastavljive fluidične šobe pralnega sistema na vozilih, ki bo lahko vsebovala enega, dva, tri ali več cilindričnih fluidičnih vložkov z optimalnim fluidičnim učinkom in, ki bo s curki pralne tekočine pokrila čim večjo pralno površino na vozilih.
Izum rešuje ta problem z inovativno izvedbo glave fluidične šobe in s fluidično strukturo izvedeno v obeh polcilindrih cilindričnega fluidičnega vložka, katere značilnost predstavlja zlasti izvedba vstopne in izstopne odprtine pralne tekočine.
Integrirano ohišje tvorita nastavek za priključitev cevi s pralno tekočino in glava s toliko cilindričnimi odprtinami, kolikor bo vanjo vstavljenih cilindričnih fluidičnih vložkov. Pralna tekočina doteka v integrirano ohišje fluidične šobe preko dovodnega kanala, ki se nadaljuje v glavo gobaste oblike. Po izhodu iz dovodnega kanala se pralna tekočina razporedi po vstopnih kanalih, ki vodijo v posamezne cilindrične fluidične vložke, pri čemer se tekočina porazdeli enakomerno po vhodnih odprtinah teh cilindričnih vložkov. Pri tem velja, da je vstopnih kanalov toliko, kolikor je cilindričnih lukenj v glavi in vanje vstavljenih cilindričnih vložkov. Preko ustrezne fluidne strukture znotraj cilindričnih vložkov, ki jo oblikujejo notranji tokovni kanali ustreznega designa, se formira oscilacijski curek pralne tekočine, ki je preko izstopne odprtine usmerjen na površino vozila, ki jo pere. Za dosego optimalnega fluidičnega učinka je zelo pomembna izvedba in lokacija vhodne in izhodne odprtine na cilindričnem vložku. Pri tem je lahko fluidna struktura oziroma tokovni kanali znotraj nje poljubne izvedbe pod pogojem, da ta dosega potreben fluidični učinek.
Cilindrični fluidični vložek po izumu tvorita dva polcilindra, od katerih ima vsak od njiju na notranji ravnini izvedene tokovne kanale, ki so identičnega designa in so po sestavi cilidričnega vložka med sabo skladni. Za pravilno pozicioniranost in natančno sestavo so namenjeni centrirni čepi in centrirne luknje na polcilindrih.
Zaradi simetrične izvedbe polcilindrov je popolnoma vseeno, s katere strani glave fluidične šobe vstavimo cilindrične fluidične vložke in to tako, da se konci z utorom za nastavitev njihovega položaja nahajajo zunaj. Prav tako bo funkcija cilindričnih fluidičnih vložkov enaka ne glede na to, kateri polcilinder bo spodaj in kateri zgoraj.
Nastavitev kota nagiba cilindričnega vložka in s tem curka pralne tekočine napram pralni površini je preprosta. Za to je namenjen utor na vidni čelni strani cilindričnega vložka, v katerega enostavno vtaknemo izvijač ali kaj podobnega in vložek krožno zavrtimo v eno ali drugo smer, ter na ta način curek tekočine nastavljamo po vertikali v območju poglobitve okrog vstopne odprtine.
Kot je uvodoma že omenjeno, je spekter možne uporabe nastavljive fluidične šobe na vozilih zelo širok, pri vseh vrstah zemeljskih, vodnih in zračnih vozilih in za različne steklene pralne površine na njih.
Ker izum omogoča številne izvedbe in, da bi prikazali osnovni princip izvedbe ter delovanja, bo nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih v nadaljevanju opisana na osnovi treh prednostnih izvedbenih primerov glave šobe, v odvisnosti od števila vstavljenih cilindričnih fluidičnih vložkov, ki bodo predstavljeni s pomočjo slik, ki prikazujejo:
Sl. 1 nastavljivo fluidično šobo pralnega sistema na vozilih po prijavljenem izumu z enim cilindričnim fluidičnim vložkom, v čelnem pogledu
Sl. 2 enako kot v Sl. 1, samo v vertikalnem osnem prerezu A-A
Sl. 3 enako kot v Sl. 2, samo v stranskem pogledu
Sl. 4 enako kot v Sl. 1, samo v prerezu B-B
Sl. 5 enako kot v Sl. 1, samo prazno ohišje, brez vstavljenega vložka, v aksonometrični projekciji
Sl. 6 nastavljivo fluidično šobo pralnega sistema na vozilih po prijavljenem izumu z dvema cilindričnima fluidičnima vložkoma, v čelnem pogledu
Sl. 7 enako kot v Sl. 6, samo v stranskem pogledu
Sl. 8 enako kot v Sl. 6, samo v vodoravnem prerezu C-C
Sl. 9 enako kot v sliki 6, samo v navpičnem prerezu D-D
Sl. 10 enako kot v Sl. 6, samo prazno ohišje, brez vstavljenih vložkov, v aksonometrični projekciji
Sl. 11 nastavljivo fluidično šobo pralnega sistema na vozilih po prijavljenem izumu s tremi cilindričnimi fluidičnimi vložki, v čelnem pogledu
Sl. 12 enako kot v sliki 11, samo v navpičnem prerezu E-E
Sl. 13 enako kot v Sl. 11, samo prazno ohišje, brez vstavljenih vložkov, v aksonometrični projekciji
Sl. 14 enako kot v Sl. 11, samo v stranskem pogledu
Sl. 15 enako kot v Sl. 11, samo v vodoravnem prerezu F-F
Sl. 16 cilindrični fluidični vložek po izumu, v tlorisu
Sl. 17 enako kot v Sl. 16, samo v stranskem pogledu
Sl. 18 enako kot v Sl. 16, samo v vertikalnem osnem prerezu G-G
Sl. 19 enako kot v Sl. 16, samo izometrični projekciji ter v stranskem pogledu na strani izstopne odprtine
Sl. 20 enako kot v Sl. 19, samo na strani vstopne odprtine
Sl. 21 polcilinder s centrirnima čepoma, v aksonometrični projekciji
Sl. 22 enako kot v Sl. 21, samo drugi polcilinder s centrirnima luknjama
Pri tem sklicevalne oznake na slikah predstavljajo:
1- fluidična šoba
2- ohišje
3- glava
4- nastavek
5- cilindrični fluidični vložek
6- cilindrična odprtina
7- odprtina
8- polcilinder
9- polcilinder
10- notranji tokovni kanali
11- centrirni čep
12- centrirni čep
13- centrirna luknja
14- centrirna luknja
15- poglobitev
16- poglobitev
17- vstopna odprtina
18- izstopna odprtina
19- utor
20- poglobitev
21- poglobitev
22- mejna odprtina
23- dovodni kanal
24- pritrdilni klip
25- vstopni kanal
26- vzdolžna os
27- ploskev presečišča
28- ploskev presečišča
29- komora
Za vse, v nadaljevanju opisane izvedbene primere nastavljive fluidične šobe pralnega sistema na vozilih po izumu velja, da fluidično šobo 1 v osnovi tvori ohišje 2, v katerega sta integrirana glava 3 in nastavek 4. Izvedbe glav 3 so lahko različne, v odvisnosti od vsakega opazovanega izvedbenega primera posebej, oziroma so odvisne od števila vanje vgrajenih cilindričnih fluidičnih vložkov 5. Natančneje bo to opisano v nadaljevanju, s pomočjo obravnavanih izvedbenih primerov.
Ne glede na izvedbo glave 3 ohišja 2 velja, da se v vseh izvedbenih primerih fluidične šobe 1 uporabijo cilindrični fluidični vložki 5 identične konstrukcije, ki se razlikujejo le v dimenzijah, ki pa morajo takšne, da omogočajo tipizacijo, unifikacijo in standardizacijo ohišij 2 fluidičnih šob 1 in cilindričnih fluidičnih vložkov 5, vključno z izvedbo nastavkov 4.
Na nastavek 4 se natakne cev za dovod pralne tekočine, ki pa ni prikazana. Pralna tekočina se po dovodnem kanalu 23 v nastavku 4 dovaja do vseh vstopnih kanalov 25 in vmesnih komor 29 ter preko njih skozi vstopne odprtine 17 v in skozi cilindrične fluidične vložke 5. Iz njih pralna tekočina izstopa skozi izstopne odprtine 18.
Za vse opisane izvedbene primere prav tako velja, da se lahko posamezni cilindrični fluidični vložki 5 vstavijo v katerokoli cilindrično odprtino 6 v glavi 3, kar omogočata simetrija cilindričnega fluidičnega vložka 5 in položaj izstopne odprtine 18, ki je izvedena v območju in na polovici središčne vzdolžne osi 26 ter v območju prečne oziroma vertikalne središčne osi cilindričnega fluidičnega vložka 5. Pri tem sta vstopna odprtina 17 in izstopna odprtina 18 locirani na isti prečni osi cilindričnega fluidičnega vložka 5, torej sta izvedeni na polovici njegove dolžine. Temu ustrezno so izvedene oziroma prilagojene odprtine 7 v glavi 3 fluidične šobe 1. Prav tako za vse izvedbene primere velja, da cilindrični fluidični vložki 5 znotraj cilindričnih odprtin 6 v smeri svoje vzdolžne osi 26 niso pomični.
Na Sl. 1 do vključno Sl. 5 je prikazan prvi izvedbeni primer nastavljive fluidične šobe pralnega sistema na vozilih po izumu, ki vsebuje en cilindrični fluidični vložek 5. Pri tem primeru je v glavo 3 fluidične šobe 1 izvedena stranska cilindrična odprtina 6, katere vodoravna vzdolžna os leži pravokotno na navpično vzdolžno os nastavka 4 z dovodnim kanalom 23 in je od nje nekoliko odmaknjena. V cilindrično odprtino 6 je z enim koncem krožno gibljivo vstavljen cilindrični fluidični vložek 5 tako, da njegova vstopna odprtina 17 leži na strani dovodnega kanala 23 z vstopnim kanalom 25 in vmesno komoro 29, dočim se njegova izstopna odprtina 18 nahaja znotraj območja odprtine 7 na čelni strani glave 3.
Na enem koncu je v manjšo čelno ploskev cilindričnega fluidičnega vložka 5 izveden utor 19 za vertikalno nastavitev izstopne odprtine 18 in s tem nastavitev kota oziroma višine curka pralne tekočine napram površini za pranje. V ta namen zadošča uporaba preprostega delovnega pripomočka, ki ga je mogoče vstaviti v utor 19. Ta značilnost je skupna vsem izvedbenim primerom. Konec cilindričnega fluidičnega vložka 5 z utorom 19 gleda iz cilindrične odprtine 6.
Na zunanji steni nastavka 4 so izvedeni pritrdilni klipi 24 za fiksiranje fluidične šobe 1 v pripadajočo odprtino v steni karoserije vozila. Lahko so poljubne izvedbe. Velja za vse izvedbene primere.
V nadaljevanju bosta opisani še izvedbi fluidične šobe 1 z dvema in tremi cilindričnimi fluidičnimi vložki 5, ki sta prav tako slikovno prikazani s tem, da bodo v njunih opisih poudarjene zgolj značilnosti, ki pripadajo izključno njima in pa razlike v njuni izvedbi, ki se od izvedbe predhodno opisane fluidične šobe 1 z enim cilindričnim fluidičnim vložkom 5 bistveno razlikujejo. Konstrukcijske značilnosti, ki so identične kot pri prvem izvedenem primeru fluidične šobe 1 z enim cilindrskim fluidičnim vložkom 5, v nadaljevanju torej ne bodo ponovno opisovane in pojasnjevane.
Izvedba fluidične šobe 1 z dvema cilindričnima fluidičnima vložkoma 5 po drugem izvedbenem primeru, je prikazana na Sl. 6 do vključno Sl. 10. Pri tem primeru sta v glavo 3 izvedeni dve cilindrični odprtini 6, ki ležita v isti ravnini tako, da njuni vzdolžni osi oklepata poljubni ostri kot. V vsako cilindrično odprtino 6 je vstavljen po en cilindrični fluidični vložek 5 tako, da vzdolžni osi 26 obeh cilindričnih fluidičnih vložkov 5 objemata ostri kot, ki je identičen oziroma skladen ostremu kotu med obema vzdolžnima osema cilindričnih odprtin 6, ki se sekata v sredini glave 3.
Cilindrična fluidična vložka 5 sta v pripadajoči cilindrični odprtini 6 vstavljena tako, da njuna vstopna odprtina 17 leži nasproti oziroma ob pripadajočem vstopnem kanalu 25, s katerim tvori komoro 29. Izstopni odprtini 18 cilindričnih fluidičnih vložkov 5 sta pozicionirani vsaka znotraj območja pripadajoče odprtine 7 v glavi 3, ki sta izvedeni v isti vodoravni ravnini in nekoliko razmaknjeni ena od druge.
Vstopna kanala 25 obeh cilindričnih fluidičnih vložkov 5 sta pretočno povezana s skupnim dovodnim kanalom 23 za dotok pralne tekočine, ki iz vstopnih kanalov 25 ter skozi vmesno komoro 29 teče v in skozi cilindrična fluidična vložka 5.
Tretji izvedbeni primer fluidične šobe 1 s tremi cilindričnimi fluidičnimi vložki 5 je prikazan na Sl. 11 do vključno Sl. 15. Pri tem primeru so v glavo 3 izvedene tri cilindrične odprtine 6. Spodnji cilindrični odprtini 6 se, kot pri predhodnem izvedbenem primeru nahajata v isti horizontalni ravnini, pri čemer njuni vzdolžni osi oklepata poljubni ostri kot v odnosu na vertikalno ravnino in se spojita na sredini fluidične šobe 1.
Nad spodnjima cilindričnima odprtinama 6 in v območju vertikalne osi glave 3 je locirana tretja cilindrična odrtina 6.
V vsako od omenjenih treh cilindričnih odprtin 6 vodi pripadajoči vstopni kanal 25. Vstopni kanali 25 vse tri cilindrične odprtine 6 pretočno povezujejo s skupnim dovodnim kanalom 23.
V vsako cilindrično odprtino 6 je vstavljen po en cilindrični vložek 5 tako, da vzdolžni osi 26 cilindričnih fluidičnih vložkov 5 v spodnjih dveh cilindričnih odprtinah 6 objemata ostri kot, ki je identičen oziroma skladen ostremu kotu med vzdolžnima osema cilindričnih odprtin 6, dočim je vzdolžna os 26 nad njima ležečega cilindričnega fluidičnega vložka 5 pravokotna na vertikalno os dovodnega kanala 23.
Cilindrični fluidični vložki 5 so v pripadajoče cilindrične odprtine 6 v glavi 3 z enim koncem vstavljeni tako, da njihova vstopna odprtina 17 leži ob pripadajočem vstopnem kanalu 25, s katerim tvorijo soležno komoro 29. Izstopne odprtine 18 vseh treh cilindričnih fluidičnih vložkov 5 so pozicionirane tako, da leži vsaka izstopna odprtina 18 znotraj območja pripadajoče odprtine 7. Spodnji dve odprtini 7 sta izvedeni v isti vodoravni ravnini in sta nekoliko razmaknjeni ena od druge. Tretja odprtina 7 leži nad njima v območju vmesne vertikalne osi, ki je pravokotna na vodoravno os spodnjih odprtin 7. Vse odprtine 7 so izvedene na oziroma v čelni steni glave 3.
Z vstavitvijo cilindričnih fluidičnih vložkov 5 v cilindrične odprtine 6 se med cilindričnimi fluidičnimi vložki 5 in vstopnimi kanali 25 oblikujejo vmesne komore 29.
Kot je predhodno že opisano, so vstopni kanali 25 vseh treh cilindričnih fluidičnih vložkov 5 pretočno povezani s skupnim dovodnim kanalom 23 za dotok in pretok pralne tekočine v in skozi cilindrične fluidične vložke 5, ki so vstavljeni v cilindrične odprtine 6. Ker so vstopni kanali 25 enakih presekov in premerov, se pralna tekočina enakomerno porazdeli v vse vstopne kanale 25, posledično pa tudi v vse cilindrične fluidične vložke 5.
Velja pa, da so vse cilindrične odprtine 6 takšnega premera, da lahko vanje vložimo cilindrične fluidične vložke 5 v vodotesnem prilegu. Slednje omogoča uporabo samo enega tipa cilindričnih fluidičnih vložkov 5 za vse cilindrične • · odprtine 6 v glavi 3, s tem pa tipizacijo, unifikacijo ter standardizacijo izdelave ter sestave fluidičnih šob 1, ne glede na izvedbeni primer.
Položaj izstopne odprtine 18 na cilindričnih fluidičnih vložkih 5 se znotraj odprtin 7 v glavi 3 fluidične šobe 1 nastavlja poljubno v vertikalni smeri. Temu služijo utori 19 na cilindričnih fluidičnih vložkih 5. Zaradi možnosti krožnega premikanja vsakega cilindričnega fluidičnega vložka 5 posebej, jih lahko nastavimo v različne položaje oziroma višine, v odnosu na vertikalo in v odnosu na pralno površino.
V nekem drugem izvedbenem primeru, ki pa na slikah ni prikazan, ima lahko fluidična šoba 1 v glavi 3 v poljubnem nizu izvedene tudi štiri, pet ali še več cilindričnih odprtin 6, z enakim številom vanje vstavljenih cilindričnih fluidičnih vložkov 5. Temu enako je tudi število vstopnih kanalov 25. Praktično je število cilindričnih odprtin 6 s cilindričnimi fluidičnimi vložki 5 omejeno zgolj z dimenzijami glave 3 fluidične šobe 1, dovodnega kanala 23 in vstopnih kanalov 25, ki pogojujejo zagotavljanje zadostne količine pralne tekočine. Omejeno pa je tudi z velikostjo pralne površine na vozilu. Seveda pa za vse prikazane in neprikazane izvedbene primere velja, da morajo biti cilindrične odprtine 6 v glavi 3 vsake fluidične šobe 1 locirane in izvedene tako, da omogočajo nemoteno vstavljanje in ločeno vertikalno regulacijo posameznih cilindričnih fluidičnih vložkov 5 znotraj cilindričnih odprtin 6.
Prav tako za vse predhodno opisane izvedbene primere velja, da je v vsako cilindrično odprtino 6 z enim koncem krožno gibljivo vstavljen cilindrični fluidični vložek 5 tako, da njegova vstopna odprtina 17 leži na strani dovodnega kanala 23 z vstopnim kanalom 25 in komoro 29, dočim se njegova izstopna odprtina 18 nahaja znotraj območja odprtine 7 na čelni strani glave 3.
Za vse predhodno prikazane in opisane izvedbene primere fluidičnih šob 1 tudi velja, da so cilindrične odprtine 6 v glavi 3 enakih oblik ter dimenzij, kar enako velja za obliko in dimenzije cilindričnih fluidičnih vložkov 5 in, da dimenzije enih in drugih zagotavljajo medsebojni vodotesni prileg. Prav tako so enakih presekov in dimenzij tudi vstopni kanali 25. Z oblikovalskega vidika je priporočljivo, da so poenotene tudi odprtine 7 v glavi 3. Vsakršno odstopanje od teh tehničnih parametrov lahko negativno vpliva na izvedbo, delovanje in izgled fluidičnih šob 1.
Izvedba cilindričnega fluidičnega vložka 5 po izumu je prikazana na sl. 16 do vključno sl. 22.
Cilindrični fluidični vložek 5 tvorita polcilindra 8 in 9, ki en na drugega nalegata po vmesnih ploskvah presečišča 27 ter 28 tako, da njuna vmesna vzdolžna os 26 deli cilindrični fluidični vložek 5 na dve simetrični, skoraj skladni polovici, ki se med sabo razlikujeta izključno po tem, da ima ena od njiju izvedena centrirna čepa 12, druga pa centrirni luknji 13. Tako spojena polcilindra 8 in 9 oblikujeta vmesno fluidično strukturo v smislu designa notranjih tokovnih kanalov 10, ki so izvedeni v ploskev presečišča 27 na polcilindru 9 in v ploskev presečišča 28 na polcilindru 8 ter so med sabo skladni. Prav tako so v sestavljenem stanju cilindričnega fluidičnega vložka 5 med sabo skladni poglobitvi 15 in 16 z vstopno odprtino 17 ter poglobitvi 20 in 21 ter obe polovici izstopne odprtine 18, izvedeni na ali v polcilindru 8 in/ali polcilindru 9.
V osnovi sta polcilindra 8 in 9 izvedena kot dva ločena dela, ki skupaj tvorita simetrični cilindrični fluidični vložek 5 in, ki ju med sabo povezujeta centrirna čepa 11 in 12 na ploskvi presečišča 27 polcilindra 9, vstavljena v centrirni luknji 13 in 14 na ploskvi presečišča 28 polcilindra 8. Pri tem je centrirni čep 11 vstavljen v centrirno luknjo 13, centrirni čep 12 pa v centrirno luknjo 14.
Centrirni čep 11 je izveden med notranjimi tokovnimi kanali 10 in poglobitvijo 21, centrirni čep 12 pa ob krajšem robu čelne ploskve polcilindra 9. Na enak način sta izvedeni njima skladni centrirni luknji 13 in 14 v ploskvi presečišča 28 polcilindra 8.
V nekem drugem izvedbenem primeru sta lahko centrirna čepa 11 in 12 izvedena tudi na ploskvi presečišča 28 polcilindra 8, centrirni luknji 13 in 14 pa v ploskvi presečišča 27 polcilindra 9 in so lahko drugače tudi pozicionirani na oziroma v ploskvi presečišč 27 in 28. Centrirna čepa 11 in 12 sta v prikazanem primeru oblike prisekanega stožca, kar enako veja za centrirni luknji 13 in 14. Eni in drugi pa so lahko v nekem drugem izvedbenem primeru tudi drugačnih pravilnih in nepravilnih oblik.
Poglobitev 20 na polcilindru 8 in poglobitev 21 na polcilindru 9 skupaj tvorita utor 19 za vertikalno nastavitev izstopne odprtine 18 na cilindričnem fluidičnem vložku 5 znotraj obsega njemu pripadajoče cilindrične odprtine 6 v glavi 3 fluidične šobe 1.
V en daljši stranski rob polcilindrov 8 in 9 sta, v območju njune prečne središčne osi, izvedeni skladni polovici vstopne odprtine 17, v nasprotni daljši rob pa imata, prav tako v območju njune prečne osi, izvedeni skladni polovici izstopne odprtine 18 za vstop in izstop pralne tekočine iz cilindričnega fluidičnega vložka 5. Vstopno odprtino 17 cilindričnega fluidičnega vložka 5 obkrožata poglobitvi 15 in 16, ki ju obdaja mejna odprtina 22. Med vstopno odprtino 17 in izstopno odprtino 18 se nahajajo notranji tokovni kanali 10 cilindričnega fluidičnega vložka 5 poljubnega designa, ki poskrbijo za učinkovito razpršitev pralne tekočine v pravi smeri.
Delovanje fluidične šobe 1 po izumu je enostavno in učinkovito, ne glede na vrsto opisanega izvedbenega primera. Zaradi enostavnega razumevanja bistva izuma bo opisano delovanje fluidične šobe 1 s tremi cilindričnimi fluidičnimi vložki 5, kar pa smiselno velja tudi za ostale izvedbe z enim, dvema ali več cilindričnimi fluidičnimi vložki 5.
Pralna tekočina v fluidično šobo 1 vstopa skozi skupni dovodni kanal 23 v nastavku 4, na katerega je nameščena dovodna cev za dotok pralne tekočine v fluidično šobo 1, ki pa ni prikazana. Po dovodnem kanalu 23 pralna tekočina
nato potuje v notranjost integriranega ohišja 2, oziroma v glavo 3, v kateri se enakomerno razporedi v vse tri vstopne kanale 25 enako. Po vstopnih kanalih 25 in skozi pripadajoče vmesne komore 29 pralna tekočina nadaljuje pot preko poglobitve 15 in 16 v in skozi vstopne odprtine 17 v posamezne vstavljene cilindrične fluidične vložke 5. Pot nadaljuje skozi njihove notranje tokovne kanale 10, iz katerih generiran oscilirajoči curek pralne tekočine iz cilindričnih fluidičnih vložkov 5 izstopa skozi izstopne odprtine 18 v smeri pralne površine na vozilu. Smer oziroma kot curka iz posameznega cilindričnega fluidičnega vložka 5 se pred tem nastavi s pomočjo utora 19.
Kot pralne površine so mišljene steklene površine na vozilih, kot so na primer vetrobranska stekla, zadnja stekla, stranska stekla, strešna stekla, leče kamer na vozilih in podobno.

Claims (13)

1. Nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih, pri kateri ohišje (2) fluidične šobe (1) tvorita glava (3) s horizontalno cilindrično odprtino (6) in vanjo krožno gibljivo nameščenim cilindričnim vložkom (5) ter nastavek (4) z dovodnim kanalom (23), značilna po tem, da je v glavo (3) lahko izvedena ena, prednostno pa dve, tri ali več cilindričnih odprtin (6), ki so vse preko vstopnih kanalov (25) pretočno povezane z dovodnim kanalom (23) v nastavku (4), pri čemer je v posamezne cilindrične odprtine (6) nameščen najmanj en cilindrični fluidični vložek (5) tako, da skupaj s pripadajočimi vstopnimi kanali (25) oblikuje vmesno komoro (29); da je cilindrični fluidični vložek (5) izveden iz dveh, med sabo ločenih simetričnih polcilindrov (8) in (9), pri čemer so notranji tokovni kanali (10) z vstopno odprtino (17) in izstopno odprtino (18) skladno izvedeni v obe ploskvi presečišča (28) in (27), kar enako velja za skladnost poglobitve (20) v ploskvi presečišča (28) in poglobitve (21) v ploskvi presečišča (27) ter za skladnost pozicije centrirnih čepov (11) in (12) na ploskvi presečišča (27) napram poziciji centrirnih lukenj (13) in (14) v ploskvi presečišča (28)
2. Fluidična šoba po zahtevku 1, značilna po tem, da vsako cilindrično odprtino (6) s skupnim dovodnim kanalom (23) pretočno povezuje vsaj en vstopni kanal (25), pri čemer so vsi vstopni kanali (25) enakega premera in preseka.
3. Fluidična šoba po zahtevku 1, značilna po tem, da sta pri izvedbi fluidične šobe (1) z dvema cilindričnima fluidičnima vložkoma (5) v glavo (3), ena ob drugi izvedeni dve cilindrični odprtini (6) tako, da ležita v isti horizontalni ravnini, njuni vzdolžni osi pa oklepata poljubni ostri kot, ki je enak ostremu kotu med vzdolžnima osema (26) vanju vstavljenih cilindričnih vložkov (5), ki se sekata v sredini glave (3).
4. Fluidična šoba po zahtevku 1, značilna po tem, da sta pri izvedbi fluidične šobe (1) s tremi cilindričnimi fluidičnimi vložki (5) spodnji cilindrični odprtini (6) nekoliko razmaknjeni in izvedeni v isti horizontalni ravnini tako, da njuni • · vzdolžni osi oklepata poljubni ostri kot v odnosu na vertikalno ravnino in se sekata v sredini glave (3), nekoliko nad spodnjima cilindričnima odprtinama (6) pa je v območju vertikalne osi glave (3), ki je pravokotna na spodnjo os spodnjih odprtin (7), locirana tretja cilindrična odprtina (6).
5. Fluidična šoba po zahtevku 1, značilna po tem, da so cilindrične odprtine (6) znotraj glave (3) locirane in izvedene tako, da je omogočeno nemoteno vstavljanje in regulacija vsakega posameznega cilindričnega fluidičnega vložka (5) posebej in so dalje takšnih presekov in dimenzij, ki zagotavljajo vodotesni prileg vanje vstavljenih cilindričnih fluidičnih vložkov (5).
6. Fluidična šoba po zahtevku 5, značilna po tem, da se lahko cilindrični fluidični vložki (5) v cilindrične odprtine (6) vstavijo ne glede na položaj polcilindra (8) in polcilindra (9), kar omogočata simetrija cilindričnega fluidičnega vložka (5) in lokacija izstopne odprtine (18) v območju polovice središčne vzdolžne osi (26) ter v območju vertikalne središčne osi cilindričnega fluidičnega vložka (5).
7. Fluidična šoba po zahtevku 4, značilna po tem, da so cilindrični fluidični vložki (5) v cilindrične odprtine (6) vstavljeni tako, da vzdolžni osi (26) cilindričnih fluidičnih vložkov (5) v spodnjem paru cilindričnih odprtin (6) objemata ostri kot, ki je enak oziroma skladen ostremu kotu med vzdolžnima osema obeh cilindričnih odprtin (6), dočim je vzdolžna os (26) cilindričnega fluidičnega vložka (5) nad njima, pravokotna na vertikalno os dovodnega kanala (23).
8. Fluidična šoba po zahtevku 1, značilna po tem, da je v določeno glavo (3) fluidične šobe (1) vstavljenih toliko cilindričnih fluidičnih vložkov (5), kolikor je v njej izvedenih cilindričnih odprtin (6) in njim pripadajočih vstopnih kanalov (25).
9. Fluidična šoba po zahtevku 5, značilna po tem, da znotraj cilindričnih odprtin (6) krožno gibljivi cilindrični fluidični vložki (5) v smeri svojih vzdolžnih osi (26) niso pomični.
10. Fluidična šoba po zahtevku 1, značilna po tem, da sta polcilindra (8) in (9) izvedena kot dva medsebojno ločena dela, ki se v simetrični cilindrični fluidični vložek (5) spojita tako, da je centrirni čep (11) polcilindra (9) nameščen v centrirno luknjo (13) polcilindra (8), centrirni čep (12) polcilindra (9) pa je nameščen v centrirno luknjo (14) polcilindra (8).
11. Fluidična šoba po zahtevku 1, značilna po tem, da sta ob vstopni odprtini (17) cilindričnega fluidičnega vložka (5) izvedeni poglobitvi (15) in (16), ki ju obkroža mejna odprtina (22).
12. Fluidična šoba po zahtevku 1, značilna po tem, da je poglobitev (20) izvedena ob krajšem robu ploskve presečišča (28) polcilindra (8), poglobitev (21) pa je izvedena ob krajšem robu ploskve presečišča (27) polcilindra (9).
13. Fluidična šoba po zahtevkih 3 in 4, značilna po tem, da si znotraj glave (3) iste fluidične šobe (1) lahko sledijo izvedbe, ki so kombinacija izvedb z dvema in/ali tremi cilindričnimi fluidičnimi vložki (5) znotraj pripadajočih cilindričnih odprtin (6) in to v enem ali v več poljubnih zaporednih nizih.
SI201600225A 2016-09-08 2016-09-08 Nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih SI25011A (sl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201600225A SI25011A (sl) 2016-09-08 2016-09-08 Nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih
EP16206992.6A EP3293061B1 (en) 2016-09-08 2016-12-27 Adjustable fluidic nozzle of the washing system on vehicles
ES16206992T ES2706289T3 (es) 2016-09-08 2016-12-27 Boquilla fluídica regulable del sistema de lavado en vehículos

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201600225A SI25011A (sl) 2016-09-08 2016-09-08 Nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25011A true SI25011A (sl) 2016-12-30

Family

ID=57583449

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201600225A SI25011A (sl) 2016-09-08 2016-09-08 Nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3293061B1 (sl)
ES (1) ES2706289T3 (sl)
SI (1) SI25011A (sl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2019164869A1 (en) * 2018-02-20 2019-08-29 Spraying Systems Co. Split body fluidic spray nozzle

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102018002610B4 (de) * 2018-03-29 2022-03-10 Psa Automobiles Sa Scheibenwaschdüse für ein Kraftfahrzeug
WO2021019566A1 (en) * 2019-07-30 2021-02-04 Sangle Aadinath Windscreen washer nozzle assembly
US11338315B2 (en) 2019-12-31 2022-05-24 A. Raymond Et Cie Articulating nozzle

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19652083C2 (de) 1996-12-14 2002-07-11 Siemens Ag Zur Befestigung in einem Kraftfahrzeug vorgesehener Düsenstock
ES2200620B1 (es) * 2001-02-02 2005-05-01 Fico Transpar, S.A. Dispositivo de proyeccion de liquido limpiador para surtidores de lavaparabrisas de vehiculos automoviles.
DE10339505A1 (de) 2003-08-27 2005-03-24 Siemens Ag Zur Befestigung in einem Kraftfahrzeug vorgesehene Einrichtung zur Reinigung einer Scheibe oder einer Streuscheibe
US7316362B2 (en) 2004-08-26 2008-01-08 Nippon Vinylon Co., Ltd. Spraying angular variable washer nozzle device
DE102005039009A1 (de) * 2005-08-18 2007-03-01 A. Raymond Et Cie Vorrichtung zum Beaufschlagen eines Gegenstandes mit einer Flüssigkeit
FR2950013B1 (fr) 2009-09-17 2015-04-17 Coutier Moulage Gen Ind Gicleur a barillet pour systeme de lave-glace

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2019164869A1 (en) * 2018-02-20 2019-08-29 Spraying Systems Co. Split body fluidic spray nozzle
CN111989163A (zh) * 2018-02-20 2020-11-24 喷雾系统公司 分体式液体喷嘴
CN111989163B (zh) * 2018-02-20 2022-06-28 喷雾系统公司 用于产生振荡喷雾排放的喷嘴组件

Also Published As

Publication number Publication date
ES2706289T3 (es) 2019-03-28
EP3293061B1 (en) 2018-12-26
EP3293061A1 (en) 2018-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI25011A (sl) Nastavljiva fluidična šoba pralnega sistema na vozilih
ES2303149T3 (es) Dispositivo de boquilla de lavado oscilante con ajuste angular variable.
JP2532323Y2 (ja) ノズル
US7059545B2 (en) Automatic air-assisted manifold mounted gun
WO2017113163A1 (zh) 生物打印机喷头组件及生物打印机
ES2396942T3 (es) Boquilla de pulverización de líquido y pulverizador de líquido que comprende dicha boquilla
KR900701408A (ko) 트리거 스프레이어에 사용되는 배럴스크린 인서트를 구비한 거품노즐조립체
CN107969151A (zh) 用于液体的压力控制装置
PT1635074T (pt) Dispositivo para divisão específica de um líquido não newtoniano se escoa através de um canal, tal como, por exemplo, uma massa fundida de matéria sintética
ES2367042T3 (es) Boquilla de pulverización de un líquido a alta presión para una máquina de limpieza de cristales oftálmicos u otros sustratos.
JP4341864B2 (ja) 気液混合流の噴射装置
ES2938057T3 (es) Boquilla de pulverización de fluido de cuerpo dividido
EP3281707A1 (en) Automatic spray gun
CN215977521U (zh) 一种淋浴器内芯和淋浴器
ES2530212T3 (es) Disposición de tobera para distribuir material líquido
CN208260316U (zh) 滤芯结构及包括其的净水机
ES2314027T3 (es) Boquilla pulverizadora.
ES2923955T3 (es) Turbina para dispositivo de proyección de fluido, dispositivo de proyección de fluido, así como conjunto que comprende dicho dispositivo y una herramienta
BRPI0413046B1 (pt) Bottle for the distribution of two liquids
ES2374422T3 (es) Dispositivo para el reparto de una corriente de lubricante transportada mediante una corriente de aire.
BR112019005331B1 (pt) Aparelho de pulverização de líquido
TWI754758B (zh) 噴嘴尖口配接器,噴嘴組件及噴嘴
CN102292164B (zh) 喷雾器按钮以及喷雾器盖
KR20170123235A (ko) 노즐장치
CN217898881U (zh) 电子膨胀阀

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20170110

SP72 Change of data on inventor

Inventor name: PAL EDMUND; SI

Effective date: 20170310

Inventor name: KASTELEC LUKA; SI

Effective date: 20170310

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20200724