SI24900A - Oddušnik s protipožarno zaporo - Google Patents

Oddušnik s protipožarno zaporo Download PDF

Info

Publication number
SI24900A
SI24900A SI201400445A SI201400445A SI24900A SI 24900 A SI24900 A SI 24900A SI 201400445 A SI201400445 A SI 201400445A SI 201400445 A SI201400445 A SI 201400445A SI 24900 A SI24900 A SI 24900A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
vent
fire
tanks
tank
explosion
Prior art date
Application number
SI201400445A
Other languages
English (en)
Inventor
KavÄŤiÄŤ Andrej
Original Assignee
KavÄŤiÄŤ Andrej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by KavÄŤiÄŤ Andrej filed Critical KavÄŤiÄŤ Andrej
Priority to SI201400445A priority Critical patent/SI24900A/sl
Publication of SI24900A publication Critical patent/SI24900A/sl

Links

Landscapes

  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)

Abstract

Pri današnjem stanju tehnike se izvaja prezračevanje rezervoarjev gorljivih tekočin in tekočin, ki vsebujejo organske snovi, neposredno po odzračevalni cevi skozi odprtino v okolico. Taka izvedba ima slabo stran, da ne preprečuje širjenje požara oziroma eksplozije, kar pomeni nevarnost za vsebino rezervoarja. Naprava po tem izumu je oddušnik, ki ima vgrajeno zaporo za požar, realiziran pa je lahko na več načinov. Skupno vsem tehničnim izvedbam oddušnika po tem patentu je ta, da ima vstavljen porozen element, katerega funkcija je odvajanje toliko toplote od gorljivega plina, ki prehaja oddušnik, da se ustavi eventualno gorenje. Uporaba oddušnika po tem patentu bistveno izboljšuje varnost rezervoarjev v navtiki. Problematika je identična tudi pri vseh odzračevalnih napravah rezervoarjev, kot so vozila, generatorji in podobno.

Description

1260 Ljubljana
Oddušnik s protipožarno zaporo
Na plovilih vseh velikosti je potreba po odzračevanju rezervoarjev preko oddušnika. Primeri odzračevanja : rezervoarji za nafto, bencin, pitno, črno in sivo vodo. Odzračevanje je v praksi večinoma izvedeno tako, da je na rezervoarju za tekočino priključek za cev. Ta priključek se nahaja na najvišjem mestu rezervoarja. Pri jadrnicah se priporočata dva taka priključka za odzračevanje na nasprotnih straneh v smeri nagiba jadrnice. Pri odzračevanju je v večini primerov dvosmerni pretok zraka. Ko polnimo rezervoar tekočina izpodrine zrak v rezervoarju in zrak gre po cevi iz rezervoarja in skozi oddušnik v okolico. Ko se rezervoar prazni, porabljeno tekočino nadomesti zrak in je zračni tok v obratni smeri. Zračni pretok je stalen v obe smeri tudi zaradi temperaturnih sprememb. Odzračevanje je izvedeno preko cevi od gornjega nivoja rezervoarja do odprtine v trupu barke, kjer je stik z okolico. Na mestu kjer cev doseže odprtino v trupu barke je nameščen oddušnik. Oddušnik je element, ki definira odprtino za odzračevanje in omogoči pritrditev cevi za odzračevanje. Običajno je oddušnik tudi nosilec mrežice, ki prepreči vstop žuželkam v sistem za zračenje in prepreči vstop tudi za večje prašne delce. V daljnem tekstu bom problematiko omejil na plovila, čeprav je ista problematika tudi drugje. Z namestitvijo oddušnika za zrak čim višje na plovilu je oteženo, da bi voda prišla v sistem za odzračevanje, nikakor pa s tem ukrepom ni preprečen vstop atmosferske vode. To velja tudi pri mirujočem plovilu. Razmere se bistveno poslabšajo v viharju, ko odprtino zanesljivo dosega atmosferska voda in vstopa v naprave plovila. Danes obstojajo oddušniki, ki zavirajo vstop vode v rezervoar, neoviran pa je pretok zraka in hlapov v obe smeri. Tržno dobavljivi oddušniki za’ rekrčSČiJSka plovite'’ nimajo vgrajene zaščite pred eksplozijo. To je današnje stanje tehnike.
Oddušnik z zaporo za vodo ima pozitivno vlogo v ekološkem smislu. Oddušnik z zaporo za vodo načeloma predstavlja čim manjši upor za pretok zraka, toda nek manjši upor le predstavlja. Majhen zračni upor je koristen v tem smislu, da zmanjša izstop hlapov iz rezervoarja v okolico in otežuje širjenje smradu iz rezervoarja.
V rezervoarjih nad tekočino običajno ni čist zrak, temveč hlapi in pogosto metan. Hlapi nastanejo zaradi izparevanje frakcij goriva, metan pa je produkt gnitja v rezervoarjih z odpadki. Ti hlapi so gorljivi in zato eksplozivni. Koncentracija teh plinov in parje običajno v rezervoarju tako visoka, da so nad eksplozijsko mejo. To pomeni, da v samem rezervoarju, dokler je zaprt, se ne morejo vžgat ali eksplodirat. Najbolj nevarna je situacija v okolici oddušnika, na zunanji strani plovila. Tam se plini oziroma hlapi razredčijo in je pričakovat, da je eksplozijska zmes. V kolikor pride do vžiga plinov ali par v nivoju oddušnika to še ni katastrofa. Dosledno pa ob lokalni eksploziji pride do udara globlje v cev in do mešanja zraka s plini. Tako se eksplozija razširi do rezervoarja in ta eksplodira. Tovrstno so najbolj ogroženi rezervoarji za bencin. Sledijo rezervoarji za nafto in tudi rezervoarjev za črno in sivo vodo ni za podcenjevat, toliko bolj, če se njihova vsebina lahko segreva. Gnitje organskih snovi, katerih produkt je metan, je intenzivno nad 20stC. Ti rezervoarji imajo še to šibko stran, da je zaradi prisotnosti zraka koncentracija metana v rezervoarju pogosto na eksplozivnem nivoju.
Za razumevanje navedene problematike moram razčistit sledeč pojem. Eksplozija je s stališča varnosti in fizike isto kot požar, le da se izgorevanje pri eksploziji hitro širi. Povedano drugače, eksplozija je hiter požar. Posledično protipožarni predpisi veljajo tudi za gorljive ·· ·· · · · pline. Vsak plin, ki je vnetljiv, je tudi eksploziven. Sekundarna protieksplozijškb^žaščita-šo”·’ vsi ukrepi za omejitev učinkov eksplozije na neznatno raven. Možnost eksplozije ne moremo povsem preprečiti s še tako skrbnim načrtovanjem.
Znano je, da veliko plovil potone zaradi požarov in eksplozij. Ko plovilo zgori, je težko določiti izvor požara. Je velika verjetnost, da se je požar začel na mestu oddušnika. Oddušniki za odzračevanje rezervoarjev za goriva in črne vode imajo po tej patentni prijavi vgrajeno napravo za preprečevanje širjenja ognja, v daljnem tekstu imenovano protipožarno zaporo.
Protipožarno zaporo je možno izvesti na več načinov. Oddušnik po tem patentu ima tako izvedbo protipožarne zapore, da gredo zrak in hlapi po majhnih kanalih skozi trdno snov, ki dobro odvaja toploto. Učinek takega prehoda plinov skozi kanale je, da odvzame gorečemu plinu toliko toplote, da se ustavi kemični proces oksidacije, kar je v bistvu gorenje. Na ta način obstoja pretok zraka in hlapov skozi porozno snov in je omogočeno odzračevanje rezervoarjev, ne more pa se širiti ogenj iz okolice v rezervoar. Protipožarna zapora je v bistvu ploščica porozne snovi, ki prepreči prehod ognja. Najboljši prevod toplote imajo kovine, zato je načeloma porozna snov iz kovin, ker zadostno odvajajo toploto. Porozno kovinsko snov lahko izdelamo s poljubnim tehnološkim postopkom. Zelo kvalitetno porozno snov dobimo s sintranjem.
Sintranje je postopek izdelave končnega izdelka iz kovinskega prahu. Kovinski prah sestavljajo drobna zrnca kovin. Izdelava delov iz prahov je v dveh korakih. Najprej stiskanje prahov, pri tem nastane surovi stisnjenec, ki ima zadostno trdnost, da ga lahko prenašamo.
Nato segrevanje v varovalni atmosferi na temperaturo blizu tališča kovine. Pri tem se posamezni delci združijo in zavarijo ter s tem pridobijo zadostno trdnost za uporabo. Ta del izdelave, ko material segrevamo, imenujemo sintranje.
h .: .......
- · · · · ; ···. · · . . ;
Sintran izdelek je še vedno porozen, zaradi česar je njegova trdnost v vsakem [JfihTeiU ···' manjša od trdnosti ustreznega kompaktnega gradiva. Da povečamo trdnost, vroč sintran izdelek ponovno stiskamo .
Za potrebe navtike je uporaben zgolj sintran material iz kislinsko odpornega nerjavečega jekla. Tak izdelek je zelo zahteven za sintranje zaradi visokega tališča materiala, je pa poleg korozijske odpornosti naravnost idealen za izvedbo protipožarne zapore, ker je relativno trden in zato zdrži mehanski pritisk eksplozije. Debeljina protipožarne zapore iz sintrane kovine je odvisna za katere pline in pare naredimo protipožarno zaporo. V kolikor varujemo za pare naftnih derivatov in metana, potem zadošča debeljina nekaj milimetrov. Za varovanje pred požarom pri plinih eksplozijske skupine C, kot sta vodik in acetilen, bi morala biti ta debelina več decimetrov. V praksi v rezervoarjih plovil niso prisotni plini C skupine in zato je debeljina protipožarne zapore od 3 do 5mm povsem ustrezna.
Protipožarna zapora je lahko tudi v sistemu odzračevanja z vodno zaporo. Protipožarna zapora in vodna zapora nimata enaki funkciji in sta iz različnih materialov. V kolikor se v sistemu zračenja nahajata tako protipožarna zapora, kot zapora za vodo ali celo odzračevalni ventil in so ti nameščeni serijsko, se mora nahajati na strani rezervoarja protipožrna zapora, vodna zapora in odzračevalni ventil pa na strani odzračevanja v okolico.

Claims (1)

  1. Oddušnik zaprte posode delno napolnjene s tekočino, označen s tem, da se nahaja kjerkoli v cevni povezavi posode z okolico vstavek narejen iz porozne snovi s kanali takih dimenzij, da prepušča pline, učinkovito pa odvaja toploto plina in tako prepreči širjenje požara preko oddušnika.
SI201400445A 2014-12-15 2014-12-15 Oddušnik s protipožarno zaporo SI24900A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201400445A SI24900A (sl) 2014-12-15 2014-12-15 Oddušnik s protipožarno zaporo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201400445A SI24900A (sl) 2014-12-15 2014-12-15 Oddušnik s protipožarno zaporo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI24900A true SI24900A (sl) 2016-06-30

Family

ID=56168139

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201400445A SI24900A (sl) 2014-12-15 2014-12-15 Oddušnik s protipožarno zaporo

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI24900A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10328790B2 (en) Safety arrangement for a vehicle tank
CN2921544Y (zh) 安全环保型埋地储油罐
EP2311756A1 (en) Leakage self-help container for stocking hazardous chemical products
SI24900A (sl) Oddušnik s protipožarno zaporo
JP2012130651A (ja) 内部浮き蓋付固定屋根タンク及び浮き屋根式タンクの消火及び防火設備、消火及び防火方法
Schmidt Atmospheric tank failures: Mechanisms and an unexpected case study
KR101271332B1 (ko) 위험한 화학 물질의 누출용 회수 장치
US9707422B2 (en) Transport container flame arrestor
Esteves et al. Mathematical modeling of cryogenic spills onto quiescent sea waters followed by pool fires of liquefied natural gas (LNG)
JP4693824B2 (ja) 燃焼ガス供給路に設置される水式逆火防止装置
RU147638U1 (ru) Комбинированная установка тушения пожаров нефти в вертикальных стальных резервуарах большой вместимости и их обвалованиях
CN101912673B (zh) 石油天然气火灾防控收集法
KR101394568B1 (ko) 원형 챔버가 구비된 화재진압용 폼 토출량 테스트 시스템
Brzezińska et al. Analyses of LPG dispersion during its accidental release in enclosed car parks
CN101518678A (zh) 易燃液体收集灌装防控火灾装置
TW201337178A (zh) 火焰防阻器及其卡式火焰防阻元件
JP5519005B2 (ja) 加圧ガス用安全装置
CN201746313U (zh) 一种燃液收集输送装置
RU134057U1 (ru) Установка тушения пожаров в вертикальных стальных резервуарах и их обвалованиях с устройством для предотвращения взрыва при нагреве нефтепродукта
CN101920078B (zh) 快捷阻断石油天然气火灾新方法
RU140545U1 (ru) Установка газового тушения нефтепродуктов с плавающей тарелкой в вертикальных стальных резервуарах
Hasselbring Case study: Flame arresters and exploding gasoline containers
TWI432666B (zh) 保護法蘭洩漏的火焰防阻器及火焰防阻元件
Evegren Safety & transport fire research
EA202091050A1 (ru) Стационарно установленная система пожаротушения, в особенности для противопожарной защиты объектов, содержащих подверженные опасности конструкции, находящиеся друг от друга на расстоянии

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20160726

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20180823