SI24410A - Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra - Google Patents

Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra Download PDF

Info

Publication number
SI24410A
SI24410A SI201400224A SI201400224A SI24410A SI 24410 A SI24410 A SI 24410A SI 201400224 A SI201400224 A SI 201400224A SI 201400224 A SI201400224 A SI 201400224A SI 24410 A SI24410 A SI 24410A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
camera
temperature
observed
light spectrum
temperature measurement
Prior art date
Application number
SI201400224A
Other languages
English (en)
Inventor
Benjamin Bizjan
Branko Širok
Original Assignee
Benjamin Bizjan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Benjamin Bizjan filed Critical Benjamin Bizjan
Priority to SI201400224A priority Critical patent/SI24410A/sl
Publication of SI24410A publication Critical patent/SI24410A/sl
Priority to PCT/SI2015/000024 priority patent/WO2015195055A1/en

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01JMEASUREMENT OF INTENSITY, VELOCITY, SPECTRAL CONTENT, POLARISATION, PHASE OR PULSE CHARACTERISTICS OF INFRARED, VISIBLE OR ULTRAVIOLET LIGHT; COLORIMETRY; RADIATION PYROMETRY
    • G01J5/00Radiation pyrometry, e.g. infrared or optical thermometry
    • G01J5/0022Radiation pyrometry, e.g. infrared or optical thermometry for sensing the radiation of moving bodies
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01JMEASUREMENT OF INTENSITY, VELOCITY, SPECTRAL CONTENT, POLARISATION, PHASE OR PULSE CHARACTERISTICS OF INFRARED, VISIBLE OR ULTRAVIOLET LIGHT; COLORIMETRY; RADIATION PYROMETRY
    • G01J5/00Radiation pyrometry, e.g. infrared or optical thermometry
    • G01J2005/0077Imaging

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • Radiation Pyrometers (AREA)

Abstract

Predmet izuma - sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra - temelji na snemanju opazovanega procesa s kamero in računalniški obdelavi slik (slika 1). Tok vroče snovi (2) je sneman z digitalno hitro kamero (6), katere senzor zaznava pretežno vidni del svetlobnega spektra. Za kontinuirano zajemanje in obdelavo slik s kamere ter shranjevanje obdelanih podatkov v realnem času je uporabljen računalnik (7) z ustrezno programsko opremo. Princip izračuna absolutne temperature opazovane snovi (2) temelji na predpostavki, da snov (2) seva kot sivo telo z nespremenljivo emisivnostjo in na umerjanju metode na telo z znano temperaturo.

Description

Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra
Opis izuma
Izum se nanaša na sistem in metodo za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra. Omenjeni sistem in metoda sta namenjena merjenju temperature v procesih, kjer imajo opazovane snovi oziroma predmeti dovolj visoko temperaturo, da žarijo in jih je mogoče brez zunanje osvetlitve opazovati s kamero, ki snema v območju vidne svetlobe. Značilni primeri takšnih procesov so na primer obdelovalni postopki za vroče preoblikovanje kovin (npr. vroče valjanje) in proizvodnja vlaken mineralne (kamene, steklene, žlindrne itd.) volne iz taline na centrifugah, ki bo v tem patentu predstavljena kot primer uporabe omenjenega sistema in metode za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra. V primeru da je hitrost gibanja opazovane snovi velika, se kaže potreba po merjenju dvodimenzionalnih in/ali tridimenzionalnih skalarnih polj temperature s sistemi in metodami, ki poleg dobre prostorske ločljivosti omogočajo visoko frekvenco vzorčenja in dober dinamični odziv. Izmerjena skalama polja temperature lahko služijo za krmiljenje in/ali nadzor kvalitete tehničnega procesa.
Ker se pričakujejo zelo visoke temperature opazovane snovi in je potrebno celotno skalarno polje temperature izmeriti naenkrat (v istem časovnem trenutku), točkovni in/ali kontaktni sistemi in metode za merjenje temperature ne pridejo v poštev. Primerni pa so vizualizacijski sistemi in metode, delujoči na osnovi snemanja s kamero in naknadne obdelave posnetih slik. Znani so merilni sistemi in metode, ki skalama polja temperature merijo s pomočjo termovizijskih kamer, ki snemajo v območju infrardeče svetlobe. Takšni sistemi in metode ob pravilnem umerjanju omogočajo natančno merjenje skalarnih polj temperature, njihova glavna slabost pa je v visoki ceni ter omejeni ločljivosti in hitrosti snemanja infrardečih kamer.
Kamere, delujoče v vidnem delu svetlobnega spektra, so pri enaki zmogljivosti v smislu ločljivosti in hitrosti snemanja bistveno cenejše od infrardečih. Če je temperatura snovi v opazovanem procesu dovolj visoka, da snov žari oziroma se znaten del izsevanega energijskega toka nahaja v vidnem delu svetlobnega spektra, raven osvetlitve, zaznano na senzorju kamere, lahko uporabimo za oceno skalarnih polj temperature opazovanega procesa. Raven osvetlitve senzorja kamere se na posnetih slikah odraža kot sivinska stopnja. Medsebojna odvisnost temperature in sivinske stopnje slik je kompleksna in izrazito nelinearna, zato je eden od ciljev tega patenta predstaviti algoritem, ki bo omogočal pretvorbo iz sivinske v temperaturno skalo. Omenjeni algoritem je ključni sestavni del omenjenega sistema in metode za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra.
Z namenom izpolnitve ciljev patenta je bil zasnovan sistem za brezkontaktno merjenje temperature, ki ga sestavljajo sledeči elementi:
1. Najmanj ena digitalna kamera, katere senzor je občutljiv na svetlobo pretežno v za človeško oko vidnem delu spektra, to je v območju valovnih dolžin med približno 390nm in 700nm. Kamera mora omogočati snemanje z dovolj visoko hitrostjo in ločljivostjo, da je na podlagi obdelave posnetih slik mogoče analizirati želene dinamske lastnosti opazovanega procesa. Kamera je lahko monokromatske izvedbe in snema sivinske slike, ali pa barvne izvedbe in snema barvne slike procesa, ki se pretvorijo v sivinske slike v postopku naknadne obdelave. Kamera mora imeti možnost ročne nastavitve hitrosti snemanja slik in časa ekspozicije, to je trajanja izpostavljenosti senzorja kamere vpadli svetlobi med snemanjem posamezne slike.
2. Računalnik, ki omogoča kontinuiran prenos slik s kamere v realnem času, to je z zelo majhnim časovnim zamikom glede na opazovani proces.
3. V računalniškem programu implementiran in v realnem času delujoč algoritem za pretvorbo sivinskih slik v skalama polja temperature opazovanega procesa ter njihov izris in shranjevanje. Omenjeni algoritem je bistven sestavni del tega patenta in bo predstavljen v nadaljevanju, vključno s postopkom izpeljave.
Za opazovano snov oziroma predmet predpostavimo, da seva kot t.i. sivo telo po Stefan-Boltzmannovem zakonu, pri čemer je gostota izsevanega energijskega toka j podana z en. (1). Ker se emisivnost ε v razponu merjenih absolutnih temperatur T\e malo spreminja, jo obravnavamo kot konstantno.
j = £0sT4 ; as = 5.67 · 10_8IVni'2/f “4 (1)
Osvetljenost senzorja kamere Ev je sorazmerna s produktom svetlobnega izkoristka rji4 η in gostoto izsevanega energijskega toka za črno telo (£as ), kar popisuje en. (2).
Ev = Cj]-<ff4 (2)
Konstanta C je odvisna od oddaljenosti senzorja kamere od gorišča objektiva, od emisivnosti opazovane snovi ter časa ekspozicije Ie in jo določimo z umerjanjem na telo znane temperature.
Svetlobni izkoristek η (en. (4)) je definiran kot razmerje med energijskim tokom, izsevanim v področju valovnih dolžin 2, ki jih kamera zazna, in celotnim energijskim tokom, izsevanim v območju 0 < Λ < *.
f 7(2)5^(2)^2 = to—]βλ(Λ)<Μ o
/z = 6.626 10 34 J s
2hc2_1_
25 exp(/zc / 2kBT) -1 kB =1.381-10 2,J/K ; c = 3.0-108m/s (3)
Pri tem je v en. (3) h Planckova konstanta, ke Boltzmannova konstanta, c hitrost svetlobe v zraku in Βλ spektralna gostota elektromagnetnega valovanja. Z izrazom
Υ(λ) je podana osvetlitvena funkcija kamere, ki pomeni relativno občutljivost senzorja kamere pri določeni valovni dolžini λ glede na maksimalno občutljivost. Vrednost osvetlitvene funkcije se nahaja znotraj intervala 0 < Υ(λ) < 1. Iz en. (3) je s ponavljanjem izračuna za različne temperature moč dobiti odvisnost svetlobnega izkoristka od temperature. Dobljeno funkcijo rj(7) se lahko bodisi tabelira ali pa aproksimira z zvezno, na primer polinomsko funkcijo.
Za osvetljenost senzorja kamere Ev velja poleg formulacije v en. (2) še formulacija, ki popisuje pretvorbo vhodnega signala (osvetljenosti Ev) v izhodni signal (sivinska stopnja G). Sivinska stopnja posameznega piksla na posnetih slikah je podana s celoštevilskimi vrednostmi na intervalu (B G < 2-1, pri čemer je n bitna globina slike, spodnja meja intervala pomeni popolnoma črno, zgornja meja pa popolnoma belo barvo. Običajno je n = 8, kar pomeni, da so slike 8-bitne oziroma je vsak piksel lahko zapisan z 256 različnimi nivoji sivin. Sivinska stopnja je lahko podana tudi v normirani obliki 0 £ G £ 1, pri čemer se omenjeni interval enakomerno razdeli na 2n vrednosti.
k-tE (4)
V en. (4) je tE čas ekspozicije, k pa občutljivost senzorja kamere, ki jo izrazimo z enoto [sivina/lux-sj in je definirana kot razmerje med spremembo sivinske stopnje G pri spremembi osvetlitve senzorja za eno enoto.
Z izenačenjem en. (2) in en. (4) izpeljemo končni izraz za preračun sivinske stopnje v absolutno temperaturo.
(5)
Ker je svetlobni izkoristek η odvisen od temperature, je temperaturo iz en. (5) potrebno izračunati iterativno z upoštevanjem predhodno izpeljane funkcije η(Τ). Konstanto C se določi z umerjanjem na telo znane temperature.
Postopek za določanje skalarnih polj temperature procesa lahko popišemo z naslednjimi koraki:
1. Snemanje procesa s kamero in prenos posnetih na računalnik. Čas ekspozicije mora biti nastavljen dovolj nizko, da ne pride do zasičenja sivinske slike z belo barvo in/ali neostre slike zaradi gibanja opazovane snovi.
2. Določitev konstante C v enačbi (5). Posname se sliko telesa z enakomerno in znano temperaturo ter emisivnostjo, čim bolj podobno emisivnosti snovi, opazovane v točki 1. Pri tem se nastavi enak ekspozicijski čas kamere kot v točki 1. Če se spremeni položaj kamere, ekspozicijski čas kamere, uporabljen objektiv na kameri ali pa emisivnost opazovane snovi, je potrebno konstanto C ponovno določiti.
3. Iterativni izračun temperature z uporabo en. (5) in funkcije η(Τ), ki popisuje odvisnost svetlobnega izkoristka od temperature. Funkcijo η(Τ) predhodno izračunamo iz podatkov o občutljivosti senzorja kamere. Omenjena funkcija se lahko znatno razlikuje od standardne funkcije svetlobnega izkoristka, kakršna velja za človeško oko, in jo je v primeru uporabe drugačnega tipa kamere potrebno ponovno določiti.
Izum bo temeljiteje opisan na izvedbenem primeru s sklicevanjem na slike, ki prikazujejo:
• slika 1: Shema merilnega sistema in metode za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra, za primer, ko se omenjeni merilni sistem in metoda uporabljata za določanje skalarnih polj temperature taline na prvem kolesu centrifuge za proizvodnjo mineralne volne.
• slika 2: Značilna krivulja pretvorbe sivinske stopnje slik procesa, posnetih s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra, v absolutno temperaturo.
Na sliki 1 sta prikazana merilni sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra, in sicer na primeru centrifuge za proizvodnjo mineralne volne. Curek mineralne taline (4) iz rezervoarja (3) nateka na prvo kolo (1) centrifuge, kjer oblikuje tanek film (2), iz katerega se nato tvorijo vlakna mineralne volne (5). Kot naprava za zajem podatkov se uporablja digitalna hitra kamera (6), katere senzor zaznava pretežno vidni del svetlobnega spektra, za kontinuirano branje, obdelavo in shranjevanje podatkov v realnem času pa je uporabljen računalnik (7).
Na sliki 2 je prikazana značilna krivulja pretvorbe sivinske stopnje slik procesa, posnetih s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra, v absolutno temperaturo. Oblika krivulje se spreminja v odvisnosti od položaja kamere, ekspozicijskega časa kamere, lastnosti senzorja kamere, uporabljenega objektiva na kameri in pa emisivnosti opazovane snovi.

Claims (4)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra, označena s tem, da vsebujeta vsaj eno kamero (6) za snemanje opazovanega procesa, računalnik (7) in pa v okviru računalnika še ustrezno programsko opremo, v kateri se izvaja algoritem za pretvorbo sivinskih slik v skalama polja temperature.
  2. 2. Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature, kot predstavljena v Zahtevku 1, označena s tem, da je senzor kamere (6) občutljiv za elektromagnetno valovanje v območju valovnih dolžin med 100nm in 1000nm, izven tega območja valovnih dolžin pa je odziv senzorja na vpadlo elektromagnetno valovanje zanemarljivo majhen.
  3. 3. Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature, kot predstavljena v Zahtevku 1, označena s tem, da se pri opazovanju procesa ne uporablja pomožne osvetlitve, ampak vsa svetloba ali pa pretežni del svetlobe nastane kot energijski tok, ki je zaradi visoke temperature izsevan iz opazovane snovi.
  4. 4. Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature, kot predstavljena v
    Zahtevku 1, označena s tem, da se algoritem za izračun skalarnih polj temperature opazovanega procesa iz slik procesa, posnetih s kamero (6), umeri na sliko telesa z znano temperaturo.
SI201400224A 2014-06-18 2014-06-18 Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra SI24410A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201400224A SI24410A (sl) 2014-06-18 2014-06-18 Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra
PCT/SI2015/000024 WO2015195055A1 (en) 2014-06-18 2015-06-15 Apparatus and method for non-contact temperature measurement with a visible light camera

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201400224A SI24410A (sl) 2014-06-18 2014-06-18 Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI24410A true SI24410A (sl) 2014-12-31

Family

ID=52114112

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201400224A SI24410A (sl) 2014-06-18 2014-06-18 Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI24410A (sl)
WO (1) WO2015195055A1 (sl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114509166A (zh) * 2022-01-27 2022-05-17 重庆大学 一种高瞬态高温等离子体测温系统

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3724622B1 (en) * 2017-12-11 2024-02-21 Tata Steel IJmuiden B.V. Method and system for measuring the temperature of a moving metal strip
CN113514414B (zh) * 2021-06-08 2022-10-11 中国矿业大学 一种高温单颗粒煤焦热辐射波段的光谱发射率分布模型的建立方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114509166A (zh) * 2022-01-27 2022-05-17 重庆大学 一种高瞬态高温等离子体测温系统
CN114509166B (zh) * 2022-01-27 2024-02-23 重庆大学 一种高瞬态高温等离子体测温系统

Also Published As

Publication number Publication date
WO2015195055A1 (en) 2015-12-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lane et al. Thermographic measurements of the commercial laser powder bed fusion process at NIST
US7422365B2 (en) Thermal imaging system and method
CN105628208B (zh) 一种基于红外成像系统的温度测量方法
US20100265987A2 (en) Method and Apparatus for Measuring the Temperature of a Sheet Material
Lane et al. Calibration and measurement procedures for a high magnification thermal camera
CN106644089B (zh) 铸坯表面温度场测量传感器及方法
SI24410A (sl) Sistem in metoda za brezkontaktno merjenje temperature s kamero, delujočo v vidnem delu svetlobnega spektra
IL122258A (en) Method and system for determining temperature and/or emissivity function of objects by remote sensing
CN104101432B (zh) 一种测量封闭空腔金属器具内壁温度分布的方法
Grujić A review of thermal spectral imaging methods for monitoring high-temperature molten material streams
He et al. A novel and systematic signal extraction method for high-temperature object detection via structured light vision
Whitenton An introduction for machining researchers to measurement uncertainty sources in thermal images of metal cutting
Guoqing et al. Nonlinear atmospheric correction based on neural network for infrared target radiometry
Cheng et al. Application of a Temperature Measurement System Based on CCD Sensor in Blast Furnace Tuyere Raceway
Jiao et al. A smartphone-based infrared thermal imaging temperature sensor for accurate temperature measurement of pig groups
Daraseliya et al. Determining the temperature and gas concentration in a gas-air mixture.
Sankaranarayanan et al. Flame temperature measurement using color-ratio pyrometry with a consumer grade DSLR camera
Junhong et al. Research on slab surface temperature-measurement of continuous casting based on CCD imaging
CN213364035U (zh) 一种红外热成像测温装置
JP2007240164A (ja) 赤外線2波長処理方法
Li et al. Quantitative measurement of screening rate by a thermal imager
Pacholski et al. Practical assessment of accuracy of thermographic indirect measurements
Kienitz Thermal imaging as a modern form of pyrometry
JP2004219114A (ja) 多色赤外線撮像装置及びデータ処理方法
Bundas et al. Absolute temperature measurements using a two-color QWIP focal plane array

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20150121

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20180213