SI23114A - Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke - Google Patents

Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke Download PDF

Info

Publication number
SI23114A
SI23114A SI200900204A SI200900204A SI23114A SI 23114 A SI23114 A SI 23114A SI 200900204 A SI200900204 A SI 200900204A SI 200900204 A SI200900204 A SI 200900204A SI 23114 A SI23114 A SI 23114A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
interrogator
user
rfid label
rfid
professional
Prior art date
Application number
SI200900204A
Other languages
English (en)
Inventor
Vinko Kunc
TIGLIC Maksimiljan Ĺ
Original Assignee
Ids D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ids D.O.O. filed Critical Ids D.O.O.
Priority to SI200900204A priority Critical patent/SI23114A/sl
Priority to PCT/SI2010/000043 priority patent/WO2011010970A1/en
Publication of SI23114A publication Critical patent/SI23114A/sl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F21/00Security arrangements for protecting computers, components thereof, programs or data against unauthorised activity
    • G06F21/30Authentication, i.e. establishing the identity or authorisation of security principals
    • G06F21/31User authentication
    • G06F21/34User authentication involving the use of external additional devices, e.g. dongles or smart cards
    • G06F21/35User authentication involving the use of external additional devices, e.g. dongles or smart cards communicating wirelessly
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W12/00Security arrangements; Authentication; Protecting privacy or anonymity
    • H04W12/06Authentication
    • H04W12/069Authentication using certificates or pre-shared keys
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F2221/00Indexing scheme relating to security arrangements for protecting computers, components thereof, programs or data against unauthorised activity
    • G06F2221/21Indexing scheme relating to G06F21/00 and subgroups addressing additional information or applications relating to security arrangements for protecting computers, components thereof, programs or data against unauthorised activity
    • G06F2221/2103Challenge-response
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F2221/00Indexing scheme relating to security arrangements for protecting computers, components thereof, programs or data against unauthorised activity
    • G06F2221/21Indexing scheme relating to G06F21/00 and subgroups addressing additional information or applications relating to security arrangements for protecting computers, components thereof, programs or data against unauthorised activity
    • G06F2221/2129Authenticate client device independently of the user

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Security & Cryptography (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Computer Hardware Design (AREA)
  • Software Systems (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Abstract

RFID nalepka, ki vsebuje privatni ključ izdelka, na katerem je nalepljena, komunicira z uporabniškim izpraševalnikom in s profesionalnim izpraševalnikom. Na RFID nalepki profesionalni izpraševalnik določi takšni lokaciji, ki sta dostopni uporabniškemu izpraševalniku, kot lokacijo URL naslova aplikacije za preverjanje pristnosti digitalnega podpisa, ki ga je generiral kriptografski algoritem, ki je vgrajen v RFID nalepki, in kot lokacijo URL naslova javnega ključa, ki ga je v RFID nalepki vgrajeni kriptografski algoritem generiral skupaj z omenjenim privatnim ključem. Predlagani postopek potencialnemu končnemu uporabniku z RFID nalepko ob-lepljenega izdelka omogoči, da s široko dostopnim uporabniškim izpraševalnikom, na primer z NFC mobilnim telefonom, od RFID nalepke pridobi ključne podatke za preverjanje njene pristnosti in nato preveri njeno pristnost, oboje brez specifičnega tehničnega znanja.

Description

Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke
Izum se nanaša na postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke, ki vsebuje privatni ključ izdelka, na katerem je RFID nalepka nalepljena, in ki komunicira tako z uporabniškim izpraševalnikom, ki potencialnemu končnemu uporabniku oblepljenega izdelka omogoči preveriti pristnost tega izdelka, kot tudi s profesionalnim izpraševalnikom, ki izdelovalcu tega izdelka omogoča polno kontrolo nad RFID nalepko.
Izum je po mednarodni klasifikaciji patentov uvrščen v razred H 04Q 07/00.
Po eni strani seje RFID nalepka v praksi že uveljavila.
RFID nalepka komunicira v nizkofrekvenčnem področju (125 kHz), visokofrekvenčnem področju (13,56 MHz) ali v področju zelo visokih frekvenc (UHF, okoli 900 MHz) po izbranem RFID protokolu. Omenjena nalepka pa lahko tudi » · kontaktno komunicira, in sicer po standardiziranem serijskem komunikacijskem protokolu.
Z RFID nalepko izdelovalec ponuja končnemu uporabniku oblepljenega izdelka možnost preverbe pristnosti ali porekla tega izdelka. Ponarejanje zlasti izdelkov priznane blagovne znamke ali geografske označbe je namreč pereč problem.
Izdelovalec oblepljenega izdelka ima polno pooblastilo, torej polno kontrolo nad takšno RFID nalepko, da jo aktivira in deaktivira, lahko dostopa do vseh podatkov v njej, vanjo vstavlja podatke, nastavlja parametre njenega delovanja in uporablja v njej vgrajeni kriptografski algoritem.
V ta namen izdelovalec oblepljenega izdelka potrebuje profesionalni izpraševalnik, ki podpira omenjeni izbrani RFID protokol in je opremljen z dodatno programsko opremo. Dodatna programska oprema omogoči uporabo ukazov, ki so specifični za določeno RFID nalepko. Ukazi so lahko zaščiteni z gesli.
Komuniciranje med profesionalnim izpraševalnikom in RFID nalepko mora biti varno. Sporočila morajo biti zato kriptografirana.
Kriptografsko zaščitena RFID nalepka je opisana v patentni prijavi US 2006/0133606 Al.
Pristnost ali poreklo izdelka pa se profesionalno preverja na primer tudi v distribucijski verigi tega izdelka, pri kupcu na veliko in pri inšpekcijski službi.
Pomanjkljivost takšnega postopka pa je v tem, da potencialni končni uporabnik omenjenega izdelka ne more preveriti pristnost ali poreklo izdelka, saj nima niti omenjenega profesionalnega izpraševalnika niti potrebnega tehničnega znanja za delo z njim.
• «
Po drugi strani pa se hitro razvija NFC tehnologija. Mobilni telefon se opremi z dodatnim sklopom in dodatno storitvijo v tej smeri, da uporabnik lahko uporabi NFC telefon kot NFC izpraševalnik RFID nalepke.
NFC forum je opredelil 4 tipe NFC RFID nalepk opisane vrste. Pri tem je določil fizični nivo komunikacije, za katerega je osnova eden od obstoječih RFID protokolov. Najpogosteje je to protokol ISO 14443A. Določil je tudi lokacijo podatkov na NFC RFID nalepki, torej naslove lokacij s podatki, ki naj bodo dostopni NFC izpraševalniku. Določil pa je tudi kodo aplikacije kot naslov, kjer uporabnik dobi podatek, kako naj interpretira podatke z omenjene nalepke.
Aplikacija za določeno kodo je že na mobilnem telefonu, sicer pa jo uporabnik lahko po podatkih z RFID nalepke pridobi od operaterja preko mobilne veze ali s spleta.
Vsi podatki na omenjenih lokacijah v RFID nalepki so torej dostopni vsakemu uporabniku mobilnega telefona, ki je opremljen z NFC vezjem in katerega operater podpira določeno aplikacijo omenjene nalepke.
Naloga izuma je, predlagati postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke na oblepljenem izdelku preko komuniciranja z njo, tako da se bo RFID nalepka organizirala na ta način, da bo s široko dostopno pripravo potencialni končni uporabnik omenjenega oblepljenega izdelka imel dostop do za omenjeno preverjanje pomembnih podatkov z RFID nalepke in da bo pri vsaki vzpostavitvi komunikacije RFID nalepka prepoznala, ali z njo komunicira izdelovalec ali potencialni končni uporabnik omenjenega oblepljenega izdelka.
Navedena naloga je rešena s postopkom po izumu za preverjanje pristnosti RFID nalepke, pri čemer je postopek opredeljen z značilnostmi iz označujočega dela prvega patentnega zahtevka, podzahtevki pa opredeljujejo variante izvedbenega primera.
Z izumom predlagani postopek potencialnemu končnemu uporabniku z RFID nalepko oblepljenega izdelka omogoči, da s široko dostopnim uporabniškim izpraševalnikom, na primer z NFC mobilnim telefonom, od RFID nalepke pridobi ključne podatke za preverjanje njene pristnosti in nato preveri njeno pristnost, oboje brez specifičnega tehničnega znanja.
Izum bo v nadaljnjem podrobno obrazložen na osnovi opisa izvedbenega primera in njegovih variant.
Izdelovalec izdelka, ki je oblepljen z RFID nalepko, komunicira z le-to po postopku po izumu s polnimi pooblastili tako, kot je komuniciral doslej, preko profesionalnega izpraševalnika. Profesionalni izpraševalnik je prednostno RFID izpraševalnik.
Profesionalni izpraševalnik izdelovalcu obleplejenega izdelka omogoča polno kontrolo nad aktivno pametno RFID nalepko. Omenjeni izdelovalec torej na znan način preko profesionalnega izpraševalnika lahko dostopa do vseh podatkov v omenjeni nalepki, vstavlja podatke vanjo in nastavlja parametre njenega delovanja in uporablja v RFID nalepki vgrajen kriptografski algoritem.
Z izumom pa se predlaga, da s pomočjo profesionalnega izpraševalnika na RFID nalepki izdelovalec obleplejenega izdelka določi takšni lokaciji, ki sta dostopni uporabniškemu izpraševalniku, kot lokacijo URL naslova aplikacije za preverjanje pristnosti digitalnega podpisa, ki ga je generiral kriptografski algoritem, ki je « * « · • · · * · · ···· • · · · · · · · • · ··· · > ·· • · · » * · « « a · « · ·· · vgrajen v RFID nalepki, v odziv na sporočilo uporabniškega izpraševalnika, in kot lokacijo URL naslova javnega ključa, ki ga je omenjeni kriptografski algoritem generiral skupaj z omenjenim privatnim ključem.
V RFID nalepki vgrajeni kriptografski algoritem generira digitalni podpis v odgovor na sporočilo uporabniškega izpraševalnika potencialnega končnega uporabnika oblepljenega izdelka.
Uporabniški izpraševalnik prebere tako digitalni podpis z RFID nalepke kot tudi javni ključ z URL naslova.
Končni uporabnik oblepljenega izdelka nato preko svojega uporabniškega izpraševalnika uporabi javni ključ v aplikaciji za preverjanje pristnosti digitalnega podpisa in na ta način preveri, ali je bil pridobljeni digitalni podpis res generiran z javnemu ključu ustrezajočim privatnim ključem.
S predstavljenim postopkom po izumu se je dosedanja organiziranost sistema spremenila.
Z izumom se je doseglo, da vsak potencialni končni uporabnik oblepljenega izdelka brez relevantnega tehničnega znanja preko svojega uporabniškega izpraševalnika, prednostno takšnega, kot ga ima povprečen uporabnik, v današnjem času na primer NFC mobilnega telefona, lahko dostopi do omenjenih podatkov na RFID nalepki, ki so pomembni za izvedbo omenjenega preverjanja.
Potencialni končni uporabnik oblepljenega izdelka pridobi programsko opremo in javni ključ za izvedbo omenjene preverbe od skrbnika telefonskega omrežja ali preko dostopa do spleta.
Potencialni končni uporabnik oblepljenega izdelka uporablja uporabniški izpraševalnik, kije v današnjem času prednostno mobilni telefon z NFC modulom.
Uporabniški izpraševalnik pa je lahko tudi dlančnik.
NFC mobilni telefon kot uporabniški izpraševalnik deluje na frekvenci 13,56 MHz. Postopek po izumu se lahko izvede tudi z uporabniškim izpraševalnikom na UHF frekvenčnem področju.
Po postopku po izumu je RFID nalepka soočena s sobivanjem dveh načinov komuniciranja.
RFID nalepka namreč po eni strani na prvi - profesionalni - način komunicira s profesionalnim izpraševalnikom izdelovalca oblepljenega izdelka in po drugi strani na drugi - uporabniški - način komunicira z uporabniškim izpraševalnikom potencialnega končnega uporabnika tega izdelka.
Prvi način komuniciranja je nadrejen drugemu načinu komuniciranja in uporablja vse možnosti, ki jih omogoča tip uporabljene RFID nalepke. Izdelovalec oblepljenega izdelka v prvem načinu komuniciranja določi, kako bo RFID nalepka delovala v drugem načinu komuniciranja.
RFID nalepka se NFC mobilnemu telefonu kot uporabniškemu izpraševalniku v drugem načinu komuniciranja predstavi kot NFC kartica in se nato tako obnaša.
Prvi način komuniciranja omogoča polno kontrolo nad RFID nalepko in poln dostop do vseh podatkov, medtem ko drugi način komuniciranja ne omogoča kontrole nad omenjeno nalepko, omogoča pa dostop le do URL naslova aplikacije za preverjanje pristnosti digitalnega podpisa, ki ga je generirala RFID nalepka, in URL naslova javnega ključa, ki ga je v RFID nalepki vgrajeni kriptografski algoritem generiral skupaj z omenjenim privatnim ključem.
Drugi način komuniciranja je torej dejansko namenjen posredovanju izbranih in dovoljenih podatkov krogu zainteresiranih končnih uporabnikov oblepljenega izdelka v pomoč pri odločitvi glede nakupa tega izdelka.
RFID nalepka mora torej razpoznati način komuniciranja, v katerega je vstopila.
RFID nalepka med komuniciranjem razpozna izpraševalnik kot uporabniški izpraševalnik ali izdelovalcev profesionalni izpraševalnik po RFID protokolu, ki ga ta izpraševalnik uporablja. To seveda velja, kadar sta omenjena protokola različna.
RFID nalepka pa izpraševalnik, ki z njo kontaktno komunicira preko žične povezave, razpozna kot izdelovalcev profesionalni izpraševalnik. Kontaktna povezava uporablja standardizirani serijski komunikacijski protokol SPI ali I2C. Funkcionalnost, ki jo je prej imela RFID komunikacija, se sedaj podvoji ali pa se prenese na enega od omenjenih kontaktnih komunikacijskih protokolov.
RFID nalepka razpozna izpraševalnik kot uporabniški izpraševalnik ali profesionalni izpraševalnik po ukazu, ki ga prejme od izpraševalnika, potem ko se je osnovna povezava že vzpostavila. Omenjena nalepka in izpraševalnik namreč najprej opravita osamitveni protokol, tako da izpraševalnik od nje nalepka pridobi enotno identifikacijsko številko. Če je prisotnih več nalepk, izpraševalnik zatem komunicira le z omenjeno nalepko.
RFID nalepka lahko razpozna izpraševalnik kot uporabniški izpraševalnik ali profesionalni izpraševalnik tudi po frekvenci, na kateri se ta izpraševalnik oglaša.

Claims (10)

  1. Patentni zahtevki
    1. Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke, ki vsebuje privatni ključ izdelka, na katerem je RFID nalepka nalepljena, pri čemer je javni ključ izdelka javno dostopen, in ki komunicira z uporabniškim izpraševalnikom in s profesionalnim izpraševalnikom, ki izdelovalcu omenjenega izdelka omogoča polno kontrolo nad RFID nalepko, tako da lahko dostopa do vseh podatkov v njej in vstavlja podatke vanjo, nastavlja parametre njenega delovanja in uporablja v njej vgrajeni kriptografski algoritem, označen s tem, da na RFID nalepki profesionalni izpraševalnik določi takšni lokaciji, ki sta dostopni uporabniškemu izpraševalniku, kot lokacijo URL naslova aplikacije za preverjanje pristnosti digitalnega podpisa, ki gaje generiral kriptografski algoritem, kije vgrajen v RFID nalepki, in kot lokacijo URL naslova javnega ključa, ki ga je v RFID nalepki vgrajeni kriptografski algoritem generiral skupaj z omenjenim privatnim ključem.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da RFID nalepka generira digitalni podpis v odgovor na sporočilo uporabniškega izpraševalnika in da uporabniški izpraševalnik uporabi javni ključ v aplikaciji za preverjanje pristnosti digitalnega podpisa, da preveri, ali je bil omenjeni digitalni podpis generiran z javnemu ključu ustrezajočim privatnim ključem.
  3. 3. Postopek po zahtevku 2, označen s tem, daje uporabniški izpraševalnik mobilni telefon z NFC modulom.
  4. 4. Postopek po zahtevku 2, označen s tem, daje uporabniški izpraševalnik dlančnik.
  5. 5. Postopek po zahtevku 3 ali 4, označen s tem, da uporabniški izpraševalnik deluje na frekvenci 13,56 MHz.
  6. 6. Postopek po zahtevku 3 ali 4, označen s tem, da uporabniški izpraševalnik deluje na UHF frekvenčnem področju.
  7. 7. Postopek po zahtevku 5 do 6, označen s tem, da RFID nalepka razpozna izpraševalnik kot uporabniški izpraševalnik ali profesionalni izpraševalnik po RFID protokolu, ki ga ta izpraševalnik uporablja.
  8. 8. Postopek po zahtevku 5 ali 6, označen s tem, da RFID nalepka razpozna izpraševalnik, ki z njo kontaktno komunicira, kot profesionalni izpraševalnik.
  9. 9. Postopek po zahtevku 5 ali 6, označen s tem, da RFID nalepka razpozna izpraševalnik kot uporabniški izpraševalnik ali profesionalni izpraševalnik po ukazu, ki ga uporablja izpraševalnik.
  10. 10. Postopek po zahtevku 5 ali 6, označen s tem, da RFID nalepka razpozna izpraševalnik kot uporabniški izpraševalnik ali profesionalni izpraševalnik po frekvenci, na kateri se ta izpraševalnik oglaša.
SI200900204A 2009-07-20 2009-07-20 Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke SI23114A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200900204A SI23114A (sl) 2009-07-20 2009-07-20 Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke
PCT/SI2010/000043 WO2011010970A1 (en) 2009-07-20 2010-07-09 Method for authentication of an rfid tag

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200900204A SI23114A (sl) 2009-07-20 2009-07-20 Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI23114A true SI23114A (sl) 2011-01-31

Family

ID=42761250

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200900204A SI23114A (sl) 2009-07-20 2009-07-20 Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI23114A (sl)
WO (1) WO2011010970A1 (sl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2011094384A1 (en) 2010-01-29 2011-08-04 Avery Dennison Corporation Smart sign box using electronic interactions
US10977965B2 (en) 2010-01-29 2021-04-13 Avery Dennison Retail Information Services, Llc Smart sign box using electronic interactions
WO2012163920A2 (en) * 2011-05-31 2012-12-06 Copy Stop Systems Aps A system and a method for verifying a communication device
WO2013033522A1 (en) 2011-09-01 2013-03-07 Avery Dennison Corporation Apparatus, system and method for consumer tracking
US8630908B2 (en) 2011-11-02 2014-01-14 Avery Dennison Corporation Distributed point of sale, electronic article surveillance, and product information system, apparatus and method
WO2014039089A1 (en) 2012-09-10 2014-03-13 Avery Dennison Corporation Method for preventing unauthorized diversion of nfc tags
EP3214572B1 (en) 2012-10-18 2020-01-29 Avery Dennison Corporation System and apparatus for nfc security
US9767329B2 (en) 2012-11-19 2017-09-19 Avery Dennison Retail Information Services, Llc NFC tags with proximity detection
FR2999307A1 (fr) * 2012-12-06 2014-06-13 Archos Procede de distribution d'une application logicielle sur un equipement numerique mettant en œuvre un objet mediateur de distribution, dispositifs mettant en œuvre ce procede
GB201308065D0 (en) * 2013-05-03 2013-06-12 Now 2 Now Ltd Near field communication device data system
WO2017101983A1 (en) * 2015-12-15 2017-06-22 Sony Mobile Communications Inc. Methods and devices for finding rfid tags
DE112018000705T5 (de) 2017-03-06 2019-11-14 Cummins Filtration Ip, Inc. Erkennung von echten filtern mit einem filterüberwachungssystem
KR20200136392A (ko) 2018-03-26 2020-12-07 필립모리스 프로덕츠 에스.에이. 복합 다공성 지지 요소를 갖는 흡입기

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0784256A1 (en) * 1995-12-22 1997-07-16 Intel Corporation Method and apparatus for public-key cryptography using a secure semiconductor device
WO2001047789A1 (fr) * 1999-12-28 2001-07-05 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Support d'enregistrement de donnees, etiquette sans contact a circuit integre, dispositif d'acces, systeme d'acces, systeme de gestion de cycle de vie, procede d'entree/sortie et procede d'acces
DE102004059391C5 (de) 2004-12-09 2012-01-12 Jörg Eberwein Krypto-Wireless-Tag
EP1710764A1 (en) * 2005-04-07 2006-10-11 Sap Ag Authentication of products using identification tags
US20070106897A1 (en) * 2005-11-07 2007-05-10 Michael Kulakowski Secure RFID authentication system

Also Published As

Publication number Publication date
WO2011010970A1 (en) 2011-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI23114A (sl) Postopek za preverjanje pristnosti RFID nalepke
CN104301119B (zh) 数据签名方法、签名验证方法、数据签名设备及验证服务器
Chothia et al. A traceability attack against e-passports
US8508339B2 (en) Associating a biometric reference template with an identification tag
US9218498B2 (en) Method of verifying the validity of an electronic parking ticket
CN109417481A (zh) 通过移动电话中软件虚拟非接触卡的临时密钥提高安全性
CN109564598B (zh) 一种终端检测方法及终端
AU2014272654B2 (en) Systems and methods for verification conducted at a secure element
US20080024268A1 (en) Component authentication for computer systems
US20060235805A1 (en) Universal anti-counterfeit method and system
CN101344906B (zh) 一种分块式的远程更新方法
CN106302544A (zh) 一种安全验证方法和系统
CN103955733B (zh) 电子身份证芯片卡、读卡器、电子身份证验证系统和方法
KR20150139616A (ko) 디지털 인증서의 제공
FR2996328A1 (fr) Procede de protection de donnees sensibles transmises dans un systeme nfc
KR100512064B1 (ko) 제품의 진품 여부를 확인하기 위한 비접촉식 통신 태그 및 휴대형 태그 판독기
KR100870261B1 (ko) 데이터 통신장치 및 데이터 통신방법
JP2010140495A (ja) スマートカードに情報のダウンロードを認証するための方法および装置
CN107506207A (zh) 一种pos机的安全验证方法及终端
JP4843960B2 (ja) タグ認証システム、認証装置、及び、タグ認証方法
JP2015103048A (ja) 被認証体、認証システム、および、認証方法
CN107645500B (zh) 广播数据交互方法及装置
KR20040104854A (ko) 알에프 태그에 저장된 제품 확인 정보를 판독할 수 있는이동통신 단말기 및 그 단말기와 통신하는 컴퓨터에서실행 가능한 서비스 관리 방법
JP2006184980A (ja) 情報配信システム
JP6318868B2 (ja) 認証システム、及び携帯通信端末

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20110131

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20130222