SI22341A - Antioksidativna zascita polinenasicenih olj in izdelkov na osnovi polinenasicenih olj - Google Patents

Antioksidativna zascita polinenasicenih olj in izdelkov na osnovi polinenasicenih olj Download PDF

Info

Publication number
SI22341A
SI22341A SI200600164A SI200600164A SI22341A SI 22341 A SI22341 A SI 22341A SI 200600164 A SI200600164 A SI 200600164A SI 200600164 A SI200600164 A SI 200600164A SI 22341 A SI22341 A SI 22341A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
oil
polyunsaturated
tocopherol
oils
extract
Prior art date
Application number
SI200600164A
Other languages
English (en)
Inventor
Kolar Majda Hadolin
HRAS Andreja RIŽNER
Original Assignee
Vitiva Proizvodnja In Storitve D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vitiva Proizvodnja In Storitve D.O.O. filed Critical Vitiva Proizvodnja In Storitve D.O.O.
Priority to SI200600164A priority Critical patent/SI22341A/sl
Publication of SI22341A publication Critical patent/SI22341A/sl

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Predmet izuma je antioksidativna zascita in s temstabilizacija polinenasicenih olj, kot so omega olje, ribje olje, itd. in izdelkov na osnovi polinenasicenih olj z raztopino ekstraktov rastlin kot so rozmarin, zajbelj, melisa, origano, setraj, meta, timijan iz druzine ustnatic v olju in antioksidativno mesanico na osnovi raztopine ekstrakta ustnatic, delta-tokoferola in alfa-tokoferola. Glavni aktivni ucinkovini v ekstraktih rastlin druzine ustnatic sta karnozolna kislina in karnozol. Osnovni ekstraktirastlin druzine ustnatic so v praskasti obliki. Vindustrijskem merilu je aplikacija praskastega produkta zaradi slabe topnosti zelo tezka, zato je nujno pripraviti raztopino ekstrakta v olju. Izum se nanasa tudi na pripravo mesanice, ki je sestavljena iz raztopine ekstrakta ustnatic, delta-tokoferola in alfa- tokoferola, kjer je antioksidativni ucinek zvecan zaradi zvecanega razmerja med delta- tokoferolom in alfa-tokoferolom, kajti delta-tokoferol ima v primerjavi z alfa-tokoferolom visji antioksidativnipotencial, in sinergisticnega delovanja med ekstraktom rozmarina in delta- tokoferolom.

Description

-1ANTIOKSIDATIVNA STABILIZACIJA POLINENASIČENIH OLJ IN IZDELKOV NA OSNOVI POLINENASIČENIH OLJ
Predmet izuma je antioksidativna zaščita in s tem stabilizacija polinenasičenih olj, ko so omega olje, ribje olje, itd. in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj z raztopino ekstraktov rastlin kot so rožmarin, žajbelj, melisa, origano, šetraj, meta, timijan iz družine ustnatic v olju in antioksidativno mešanico na osnovi raztopine ekstrakta ustnatic, δ-tokoferola in a-tokoferola. Glavni aktivni učinkovini v ekstraktih rastlin družine ustnatic sta kamozolna kislina in kamozol. Osnovni ekstrakti rastlin družine ustnatic so v praškasti obliki. V industrijskem merilu je aplikacija praškastega produkta zaradi slabe topnosti zelo težka, zato je nujno pripraviti raztopino ekstrakta v olju.
Izum se nanaša tudi na pripravo mešanice, ki je sestavljena iz raztopine ekstrakta ustnatic, δtokoferola in α-tokoferola, kjer je antioksidativni učinek zvečan zaradi zvečanega razmerja med δ-tokoferolom in α-tokoferolom, kajti δ-tokoferol ima v primerjavi z α-tokoferolom višji antioksidativni potencial, in sinergističnega delovanja med ekstraktom ustnatic in δtokoferolom.
Patenti US 6623774, JP2000144168, US2003161918 in EP0999259 opisujejo stabilizacijo ribjega olja z obdelavo s silicijevim dioksidom in vakuumsko parno destilacijo pri temperaturi od 140 do 210°C ter ob prisotnosti 0,1-04 % deodoriziranega rožmarinovega ali žajbljevega ekstrakta. Kot sinergiste dodajajo askorbil palmitat in mešane tokoferole.
Patent US 5102659 opisuje uporabo mešanice askorbil palmitata, mešanih tokoferolov in ekstrakta rožmarina v utežnem razmeiju 2:1:1 za stabilizacijo vitaminsko-prehranskih dodatkov in za podaljšanje roka trajanja hrane.
Uporaba tokoferolov in njihovih derivatov, askorbinske kisline in njenih derivatov, BHT, rožmarinovega ekstrakta in ubikinona ter njegovih derivatov ter mešanica omenjenih antioksidantov za uporabo v kozmetičnih in farmacevtskih pripravkih je opisana v patentih US 6066327 in US6068848.
Patent US 5023100 opisuje uporabo rožmarinovega ekstrakta za izboljšanje oksidativne stabilnosti ribjega olja.
-2Sinergistična mešanica, ki sestoji iz mono- in digliceridov, askorbil palmitata, citronske kisline, askorbinske kisline, askorbil stearata in ekstrakta rastlin družine ustnatic je opisana v patentu US 4877635.
Patent US 5498434 opisuje sinergistično mešanico na osnovi lecitina, tokoferolov in ekstrakta rožmarina za stabilizacijo maščobe (tudi ribjega olja) v živalski hrani.
Patent US 5234702 opisuje sinergistično mešanico askorbil palmitata, beta karotena, mešanih tokoferolov in citrata. Patent tudi omenja, vendar ne ščiti, da antioksidativna učinkovitost posameznih izomer tokoferolov narašča od alfa do delta (α<β<γ<δ).
Patent US 5871757 opisuje uporabo timijanovega, origanovega poprovega eteričnega olja in eteričnega olja nageljnovih žbic za stabilizacijo polinenasičenih maščob.
US patent št. 5077069 opisuje uporabo naravnih antioksidantov vključujoč tokoferole, askorbinsko kislino, citronsko kislino, fosfolipide in opcijsko rožmarinov ekstrakt za stabilizacijo polinenasičenih olj.
Patent JP10195434 opisuje mešanico rožmarinovega ekstrakta, tokoferolov ter estra višje maščobne kisline in askorbil palmitata.
Patent GB2245812 opisuje mešanico, sestavljeno iz askorbil palmitata, tokoferolov in rožmarinovega ekstrakta za stabilizacijo vitaminsko-mineralnih pripravkov.
Patent JP2092258 ščiti uporabo sinergistične mešanice tokoferolov in/ali rožmarinovega ekstrakta in/ali galne kisline z ekstraktom čaja.
Patenta JP61027910 in JP61024522 opisujeta sinergizem med ekstrakti rožmarina, žajblja, paprike, sezama in timijana ter tokoferoli, askorbinsko kislino, karotenoidi in katalazo. Sinergistična mešanica se uporablja v kozmetiki.
Patentna prijava W02006/053917 opisuje sinergistično mešanico, sestavljeno iz alfa tokoferola in rožmarinovega ekstrakta za stabilizacijo lososovega olja.
Patent US5017397 opisuje ekstrakte rožmarina, žajblja, timijana in origana, pridobljene s superkritično ekstrakcijo.
Prijava WO9211768 opisuje mešanico za stabilizacijo hrane, kozmetike in farmacevtskih izdelkov in je sestavljena iz tokoferolov, askorbinske kisline, citronske kisline in fosfolipidov. Mešanica lahko vsebuje tudi ekstrakt rožmarina.
Tokoferoli so najbolj poznani in najbolj pogosto uporabljani naravni antioksidanti. Razvrščeni so v dve skupini: tokoferoli in tokotrienoli. V okviru posameznega razreda pa nastopajo štiri izomere: α-, β-, γ-, in δ-. Najpomembnejši izomer α-tokoferol ima v oljih nižjo antioksidativno
-3učinkovitost kot ostali izomeri. V splošnem je antioksidativna učinkovitost posameznih izomerov razvrščena po naslednjem vrstnem redu α-tokoferol < β-tokoferol < γ-tokoferol < δtokoferol. Tokoferoli kot antioksidanti delujejo na dva načina:
• donotji vodikovega atoma in • lovilci prostega kisika.
Izmed ekstraktov rastlin se kot naravni antioksidanti najpogosteje uporabljajo ekstrakti ustnatic, to je rožmarina, žajblja, melise, origana, šetraja, mete in timijana. Glavni antioksidativni učinkovini v ekstraktih navedenih ustnatic sta kamozolna kislina in kamozol. Antioksidativno delujejo kot donoiji vodikovega atoma. Glede na mehanizem delovanja tokoferoli in antioksidativne učinkovine iz rastlin družine ustnatic delujejo sinergistično.
Na tržišču se tokoferoli največ uporabljajo kot mešani tokoferoli in se označujejo z imenom tokoferoli. Komercialni tokoferoli vsebujejo 5-15 % a-tokoferola, 55-65 % γ- in β-tokoferola in 25-40 % δ-tokoferola.
Naloga in cilj izuma je priprava raztopine ekstrakta ustnatic v olju, ki ima prednost predvsem v ustreznejšem apliciranju v industrijskem merilu. Z dodatkom zeolita in filtriranjem skozi zeolit je odstranjen velik del eteričnih olj.
Naloga in cilj izuma je tudi priprava antioksidativne mešanice za stabilizacijo polinenasičenih olj, to je omega olja, ribjega olja, itd. in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj, ki ga označujeta dve lastnosti:
• z zvišanjem vsebnosti δ-tokoferola glede na ostale izomere (α-, β-, γ-) je zvišan antioksidativni potencial same mešanice tokoferolov in • sinergistično delovanje δ-tokoferola z ekstrakti iz rastlin družine ustnatic (rožmarin, žajbelj, melisa, origano, šetraj, meta, timijan).
Po izumu je naloga rešena z antioksidativno zaščito in s tem stabilizacijo polinenasičenih olj, to je omega olja, ribjega olja, itd. z raztopino ekstrakta ustnatic v olju, prednostno v rastlinskem, sončničnem ter ostalih jedilnih oljih in/ali parafinskem olju in z antioksidativno mešanico, ki vsebuje 30-70 ut.% raztopine ekstrakta ustnatic, 30-70 ut.% δ-tokoferola in 0-5 ut.% atokoferola.
Izum bo opisan z izvedbenimi primeri in sliko, ki prikazuje:
-4Slika 1: Rezultati merjenja stabilnosti ribjega olja brez in z dodanimi antioksidanti: δ- in atokoferolom in antioksidativno mešanico (ROŽMARIN).
Izum obsega antioksidativno stabilizacijo polinenasičenih olj, predvsem omega olja in ribjega olja in izdelkov na osnovi nenasičenih olj z raztopino ekstrakta iz rastlin družine ustnatic v olju in z antioksidativno mešanico raztopine ekstrakta ustnatic, δ-tokoferola in α-tokoferola, kjer je razmerje med δ-tokoferolom in α-tokoferolom višje glede na razmerje v komercialnem tokoferolu. Pripravljena formulacija vsebuje 30-70 ut.% raztopine ekstrakta ustnatic (0,3-7 ut. % kamozolne kisline, 0,1-2 ut. % kamozola), 30-70 ut.% δ-tokoferola in 0-5 ut.% atokoferola. Izum vključuje ščitenje polinenasičenih olj (omega olje, ribje olje, itd.) in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj z naravnimi oksidanti tako, da se polinenasičenim oljem in njihovim izdelkom doda raztopina ekstrakta ustnatic v olju v koncentraciji 0,01-0,25 ut.% ali prej omenjena antioksidativna mešanica v koncentraciji od 0,01 do 0,5 ut. %, ki v danem koncentracijskem območju ne spremenita organoleptičnih lastnosti izdelka, ki ga oksidativno ščitimo.
PRIMER 1 g rožmarinovega ekstrakta, ki je vseboval 20 ut. % kamozolne kisline, 5 ut.% kamozola in 3 ut.% metil-kamozola smo dodali 100 ml rastlinskega olja (T=60°C) in mešali 2 uri pri temperaturi 60°C. Mešanici smo dodali 10 % zeolita in pustili, da se je zmes ohladila na 40°C. Zmes smo nato prefiltrirali skozi plast zeolita. Dobljena raztopina rožmarinovega ekstrakta v olju je vsebovala 4 ut.% kamozolne kisline in 1 ut.% kamozola.
Antioksidativno učinkovitost dobljenega produkta smo določali na ribjem olju v naslednjih koncentracijah: 0,1 ut.%, 0,15 ut.%, 0,25 ut.% in 0,4 ut.%. Za merjenje oksidativnega statusa ribjega olja smo uporabili rancimat metodo. Rezultat je podan kot indukcijski čas. Večji je indukcijski čas olja, večja je njegova stabilnost. Kot kontrolo smo uporabili vzorec ribjega olja brez dodanega antioksidanta in vzorec z dodanimi mešanimi tokoferoli (skupna vsebnost tokoferolov: 515 mg/g), ki se običajno uporabljajo za antioksidativno zaščito ribjega olja. Da bi preizkusili sinergizem med ekstraktom rožmarina in mešanimi tokoferoli, smo naredili mešanico v razmeiju 1:1 in dodali ribjemu olju v koncentraciji 0,4%. Rezultati so prikazani v tabeli 1.
-5Tabela 1: Rezultati merjenja stabilnosti ribjega olja brez in z dodanimi antioksidanti.
Indukcijski čas, h Podaj sanj e roka trajanja, %
kontrola 2,04
mešani tokoferoli, 0,2% 2,13 4,4
raztopina rožm. ekstrakta, 0,1 ut.% 3,21 57,4
raztopina rožm. ekstrakta, 0,15 ut.% 3,73 82,8
raztopina rožm. ekstrakta, 0,25 ut.% 3,75 83,8
raztopina rožm. ekstrakta, 0,40 ut.% 3,55 74,0
mešani tokoferoli / raztopina rožm. ekstrakta (1 /1), 0,4 ut.% 2,37 16,2
Dodatek raztopine rožmarinovega ekstrakta v rastlinskem olju v koncentraciji 0,15 ut.% je za 1,8-krat podaljšal rok obstojnosti ribjega olja glede na kontrolni vzorec in za 1,75-krat glede na vzorec z dodanim komercialnim produktom - mešanimi tokoferoli v koncentraciji 0,2 ut.%. Med ekstraktom rožmarina in mešanimi tokoferoli ni prišlo do sinergističnega delovanja.
PRIMER 2
Raztopini rožmarinovega ekstrakta, ki smo jo pripravili po postopku v primeru 1, smo dodali δ(čistota = 90 %) in α-tokoferol (čistota = 90 %) v naslednjem razmerju: raztopina rožmarinovega ekstrakta / δ-tokoferol / a-tokoferol (30 / 65 / 5). Pripravljeno antioksidativno mešanico (ROŽMARIN) smo vmešali v ribje olje v naslednjih koncentracij ali: 0,1 ut.%, 0,15 ut.%, 0,25 ut.% in 0,4 ut,%. Da bi dokazali sinergizem med kamozolno kislino in δtokoferolom ter α-tokoferolom, smo pripravili vzorce ribjega olja z dodanima δ- in atokoferolom v koncentracijah 0,1 ut.%, 0,15 ut.%, 0,25 ut.% in 0,4 ut.%. Kontrolni vzorec ni vseboval nobenega antioksidanta. Rezultati rancimat testa so prikazani na sliki 1, podaljšanje roka traj anj a pa v tabeli 2.
-6Tabela 2: Podaljšanje roka trajanja ribjega olja z dodanimi antioksidanti: δ- in a-tokoferolom ter antioksidativno mešanico (ROŽMARIN).
Podajšanje roka trajanja, %
a-tokoferol 0,10 % 25,65
δ-tokoferol 0,10 % 74,78
ROŽMARIN - 0,10% 118,26
a-tokoferol 0,15 % 26,52
δ-tokoferol 0,15 % 110,43
ROŽMARIN - 0,15% 172,17
a-tokoferol 0,25 % 24,78
δ-tokoferol 0,25 % 193,48
ROŽMARIN - 0,25% 434,35
a-tokoferol 0,40 % 27,83
δ-tokoferol 0,40 % 201,30
ROŽMARIN - 0,40% 446,09
Rezultati v tabelah 1 in 2 ter na sliki 1 kažejo na občuten sinergizem med ekstraktom rožmarina in mešanico a- in δ-tokoferola z zvišano vsebnostjo δ-tokoferola glede na v naravi prisotno razmetje.
PRIMER 3
Učinkovitost v primeru 2 pripravljene antioksidativne mešanice na osnovi ekstrakta rožmarina ter a- in δ-tokoferola smo preverili na olju boraga, katerega sestava je prikazana v tabeli 3. Olje boraga je pomemben vir omega maščobnih kislin.
-7Tabela 3: Maščobno-kislinska sestava olja boraga.
Vsebnost, %
Olj eva kislina (18:1) 8
Linolej ska kislina (18:2) 26
γ-linolenska kislina (GLA, 18:3, n-6) 57
α-linolenska kislina (ALA, 18:3, n-3) 5
Eikosenojska kislina (20:1) 4
Pripravljeno antioksidativno mešanico (ROŽMARIN) in raztopino rožmarinovega ekstrakta v rastlinskem olju smo vmešali v olje boraga v koncentracijah: 0,1 ut.% in 0,15 ut.%, komercialni produkt - sintetični antioksidant BHT pa v koncentraciji 0,02 ut.%. Rezultati so prikazani v tabeli 4.
Tabela 4: Rezultati merjenja stabilnosti olja boraga brez in z dodanimi antioksidanti.
Indukcijski čas, h Podajšanje roka trajanja, %
kontrola 6,94
BHT, 0,02% 9,83 41,6
raztopina rožm. ekstrakta, 0,10 ut.% 14,42 107,8
raztopina rožm. ekstrakta, 0,15 ut.% 16,15 132,7
ROŽMARIN, 0,10 ut.% 20,31 192,7
ROŽMARIN, 0,15 ut.% 22,56 225,1
Dodatek raztopine rožmarinovega ekstrakta v rastlinskem olju v koncentraciji 0,15 ut.% je za 2,3-krat podaljšal rok obstojnosti olja boraga glede na kontrolni vzorec in za 1,6-krat glede na vzorec z dodanim komercialnim produktom - sintetičnim antioksidantom BHT v koncentraciji 0,02 ut.%.
Dodatek antioksidativne mešanice na osnovi ekstrakta rožmarina ter a- in δ-tokoferola (ROŽMARIN) v koncentraciji 0,15 ut.% pa je rok obstojnosti olja boraga glede na kontrolni vzorec podaljšal 3,3-krat in za 2,3-krat glede na vzorec z dodanim komercialnim produktom sintetičnim antioksidantom BHT v koncentraciji 0,02 ut.%.
-8Dodatek mešanice a- in δ-tokoferola z zvečanim deležem δ-tokoferola k raztopini ekstrakta rožmarina je izboljšal antioksidativno delovanje samega ekstrakta, mešanica je delovala sinergistično.
Antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj po izumu je torej značilen po tem, da si raztopino ekstrakta rožmarina pripravimo tako, da olje segrejemo na temperaturo 50-80°C in dodamo 10-30 ut.% ekstrakta ustnatic in mešamo 2 uri, nato zmesi dodamo 10-15 ut.% zeolita, ki služi za deodorizacijo produkta in zmes pustimo, da se ohladi na 30-40°C, nakar neraztopljene delce odfiltriramo skozi nasipno plast zeolita. Pri tem je navedeno olje prednostno rastlinsko, sončnično ter drugo jedilno olje in/ali parafinsko olje ter da je ekstrakt ustnatic prednostno ekstrakt rožmarina, žajblja, melise, origana, šetraja, mete in/ali timijana. Raztopina ekstrakta ustnatic v olju vsebuje 1-10 % kamozolne kisline in 0,2-2,5 ut. % kamozola.
Po izumu je antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj značilna po tem, da se polinenasičenim oljem, prednostno ribjemu olju in omega olju ter izdelkom na osnovi polinenasičenih olj doda raztopina ekstrakta ustnatic v olju, pripravljena kot je opisano. Polinenasičenim oljem in izdelkom na osnovi polinenasičenih olj se doda raztopina ekstrakta ustnatic v olju v doziranju 0,01 - 0,25 ut.%, kar ne povzroči organoleptičnih sprememb polinenasičenega olja oziroma izdelka na osnovi polinenasičenega olja.
Antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj po izumu je značilna tudi po tem, da antioksidativno učinkovitost raztopine ekstrakta rožmarina izboljšamo s pripravo antioksidativne mešanice, ki vsebuje 30-70 ut.% raztopine ekstrakta ustnatic, pripravljenega po zahtevku 1, 30-70 ut.% δ-tokoferola in 0-5 ut.% a-tokoferola.
Po izumu je antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj, značilna po tem, da antioksidativna mešanica vsebuje 0,3-7 ut.% kamozolne kisline in 0,1-2 ut.% kamozola.
Po izumu je antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj z naravnimi antioksidanti značilna po tem, da se polinenasičenim oljem in izdelkom na osnovi polinenasičenih olj doda antioksidativna mešanica, pripravljena kot opisano. Antioksidativna mešanica se doda v doziranju 0,01 - 0,5 ut.%, kar ne povzroči organoleptičnih sprememb polinenasičenega olja oziroma izdelka na osnovi polinenasičenega olja.

Claims (8)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj, kjer je postopek za pripravo raztopine ekstrakta značilen po tem, da olje segrejemo na temperaturo 50-80°C in dodamo 10-30 ut.% ekstrakta ustnatic in mešamo 2 uri, nato zmesi dodamo 10-15 ut.% zeolita, ki služi za deodorizacijo produkta in zmes pustimo, da se ohladi na 30-40°C, nakar neraztopljene delce odfiltriramo skozi nasipno plast zeolita.
  2. 2. Antioksidativna stabilizacija po zahtevku 1, označena s tem, da je navedeno olje prednostno rastlinsko, sončnično ter drugo jedilno olje in/ali parafinsko olje ter da je ekstrakt ustnatic prednostno ekstrakt rožmarina, žajblja, melise, origana, šetraja, mete in/ali timijana.
  3. 3. Antioksidativna stabilizacija po zahtevku 1, označena s tem, da raztopina ekstrakta ustnatic v olju vsebuje 1-10 % kamozolne kisline in 0,2-2,5 ut. % kamozola.
  4. 4. Antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj, označena s tem, da se polinenasičenim oljem, prednostno ribjemu olju in omega olju ter izdelkom na osnovi polinenasičenih olj doda raztopina ekstrakta ustnatic v olju, pripravljena po zahtevku 1.
  5. 5. Antioksidativna stabilizacija po zahtevku 4, značilna po tem, da se polinenasičenim oljem in izdelkom na osnovi polinenasičenih olj doda raztopina ekstrakta ustnatic v olju v doziranju 0,01 - 0,25 ut.%, kar ne povzroči organoleptičnih sprememb polinenasičenega olja oziroma izdelka na osnovi polinenasičenega olja.
  6. 6. Antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj z antioksidativno mešanico, ki vsebuje 30-70 ut.% raztopine ekstrakta ustnatic, pripravljenega po zahtevku 1, 30-70 ut.% δ-tokoferola in 0-5 ut.% a-tokoferola.
  7. 7. Antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj, značilna po tem, da antioksidativna mešanica vsebuje 0,3-7 ut. % kamozolne kisline in 0,1-2 ut. % kamozola.
  8. 8. Antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj z naravnimi antioksidanti, označena s tem, da se polinenasičenim oljem in izdelkom na osnovi polinenasičenih olj doda antioksidativna mešanica, pripravljena po zahtevku 6
    -109. Antioksidativna stabilizacija polinenasičenih olj in izdelkov na osnovi polinenasičenih olj, značilna po tem, da se polinenasičenim oljem in izdelkom na osnovi polinenasičenih olj doda antioksidativna mešanica v doziranju 0,01 - 0,5 ut.%, kar ne povzroči organoleptičnih sprememb polinenasičenega olja oziroma izdelka na osnovi polinenasičenega olja.
SI200600164A 2006-07-11 2006-07-11 Antioksidativna zascita polinenasicenih olj in izdelkov na osnovi polinenasicenih olj SI22341A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200600164A SI22341A (sl) 2006-07-11 2006-07-11 Antioksidativna zascita polinenasicenih olj in izdelkov na osnovi polinenasicenih olj

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200600164A SI22341A (sl) 2006-07-11 2006-07-11 Antioksidativna zascita polinenasicenih olj in izdelkov na osnovi polinenasicenih olj

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI22341A true SI22341A (sl) 2008-02-29

Family

ID=39357033

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200600164A SI22341A (sl) 2006-07-11 2006-07-11 Antioksidativna zascita polinenasicenih olj in izdelkov na osnovi polinenasicenih olj

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI22341A (sl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111011635A (zh) * 2019-12-27 2020-04-17 南京泛成生物科技有限公司 一种宠物食品用抗氧化剂组合物及含该组合物的宠物食品

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111011635A (zh) * 2019-12-27 2020-04-17 南京泛成生物科技有限公司 一种宠物食品用抗氧化剂组合物及含该组合物的宠物食品

Similar Documents

Publication Publication Date Title
de Oliveira et al. Use of natural antioxidants in the inhibition of cholesterol oxidation: A review
KR910004884B1 (ko) 유지류의 산화억제방법
US5077069A (en) Composition of natural antioxidants for the stabilization of polyunsaturated oils
US20100178369A1 (en) Antioxidant-stabilized concentrated fish oil
US9301536B2 (en) Antioxidant composition for marine oils comprising tocopherol, rosemary extract, ascorbic acid and green tea extract
US5871757A (en) Stabilization of polyunsaturates
JP2018070887A (ja) 酸化安定性多価不飽和脂肪酸を含有する油
CN109022148B (zh) 四元复配抗氧化剂、其制备方法及用途
Moen et al. Antioxidant efficacy of a new synergistic, multicomponent formulation for fish oil omega-3 concentrates
EP2285242B1 (en) Plant extract and pufa combinations
ES2782832T3 (es) Composición antioxidante destinada a la estabilización oxidativa de aceites marinos, animales o vegetales
KR20140116482A (ko) Dha 및 epa를 포함하는 유기 유화액
Ibsch et al. Study of pure and combined antioxidants for replacing TBHQ in soybean oil packed in pet bottles
Tohma et al. Efficacy of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) powder and extracts in the protection of refined and stripped hazelnut oil
SI22341A (sl) Antioksidativna zascita polinenasicenih olj in izdelkov na osnovi polinenasicenih olj
EP2575485A1 (en) Synergistic antioxidant composition
Azizkhani et al. Effects of some natural antioxidant mixtures on margarine stability.
US20080069942A1 (en) Flax-stabilized fatty acid compositions and methods
KR102050070B1 (ko) 산화안정성이 있는 유지조성물 및 이를 포함하는 연질캡슐제제
JPS6320383A (ja) 抗酸化剤
CN102524431A (zh) 含红豆多酚或其复合配方的食用油及其制备
Azizkhani et al. Effect of natural antioxidant mixtures on margarine stability.
KR20150042493A (ko) 들기름이 함유된 조미김용 오일 및 이를 포함하는 조미김
CN115651761A (zh) 基于协同效应延长橄榄油货架期的内源性多酚的添加方法
JP2020150822A (ja) 油脂、油脂の製造方法、および油脂用酸化抑制剤

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20060901

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20100225