SI22216A - Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosnikuin verižni prenosnik, zlasti prenosnik vitla, obsegajoč tovrstno napenjalo - Google Patents

Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosnikuin verižni prenosnik, zlasti prenosnik vitla, obsegajoč tovrstno napenjalo Download PDF

Info

Publication number
SI22216A
SI22216A SI200600015A SI200600015A SI22216A SI 22216 A SI22216 A SI 22216A SI 200600015 A SI200600015 A SI 200600015A SI 200600015 A SI200600015 A SI 200600015A SI 22216 A SI22216 A SI 22216A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
chain
tensioner
guide
tensioning lever
area
Prior art date
Application number
SI200600015A
Other languages
English (en)
Inventor
PAN Iztok Ĺ
Original Assignee
Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. filed Critical Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority to SI200600015A priority Critical patent/SI22216A/sl
Publication of SI22216A publication Critical patent/SI22216A/sl

Links

Landscapes

  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)

Abstract

Predlagano je z vidika izdelave in vgradnje preprosto napenjalo (1) za vzdrževanje potrebne napetosti lamelne verige (2) v verižnem prenosniku, npr. pri verižnem prenosniku gozdarskega vitla, ki bo obenem zagotavljalo tudi vodenje verige (2) v vsakokrat želeni smeri in hkrati tudi dušenje nihanja vsaj tistega kraka verige (2), ki je v stiku znapenjalom (1). Napenjalo (1) obsega usločeno inproti vsakokratni verigi (2) pritisljivo vodilno območje (13) in je zasnovano kot enovit, ustreznoukrivljen inprožen trak. Njegova širina (b) v vodilnem območju (13) je manjša od najmanjše razdalje (B) med vsakokrat na skupnem sorniku (21) nameščenima lamelama (22', 22'') verige (2). Na enem koncu (11) napenjala (1) je predvideno prednostno zaskočnoležišče (110) za vpetje napenjala (1) z možnostjo zasuka okoli osi (Y), ki poteka vzporedno z osmi sornikov (21) verige (2), na preostalem koncu (12) pa vodilo (120), ki zagotavlja vpetje napenjala (1) z možnostjo premikanja v vzdolžni smeri (X), namreč v smeri tekaverige (2).

Description

Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosniku in verižni prenosnik, zlasti prenosnik vitla, obsegajoč tovrstno napenjalo
V okviru strojništva izum spada na področje strojnih elementov, natančneje prenosnikov za prenos vrtilnega gibanja preko brezkončnega gibkega prenosnega sredstva, povsem konkretno pa k pripravam za spreminjanje napetosti jermenov, vrvi ali verig. Po drugi strani je lahko izum na področju delovnih postopkov in transporta uvrščen k vitlom, še zlasti k sklopom za prenos moči s pogonskega sredstva do navijalnega bobna, smiselno pa tudi h konstrukcijskim posebnostim, ki so s tem povezane.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako zasnovati z vidika izdelave in vgradnje preprosto napenjalo za vzdrževanje potrebne napetosti lamelne verige v verižnem prenosniku, npr. pri verižnem prenosniku gozdarskega vitla, ki bo obenem zagotavljalo tudi vodenje verige v vsakokrat želeni smeri in hkrati tudi dušenje nihanja vsaj tistega kraka verige ki je v stiku z napenjalom.
Na področju verižnih pogonov so znane različne izvedbe konceptualno sicer podobnih napenjal, namreč takšnih ki sestoje iz drsne obloge, ki je nameščena preko ustrezne upogibne listnate vzmeti, pri čemer je omenjena obloga zahvaljujoč omenjeni vzmeti prislonjena ob vsakokrat pripadajoč krak verige, ki je predviden za napenjanje.
Napenjalo po EP 0 581 219 BI sestoji iz togega nosilca, na katerem je zavihtljivo pritrjena drsna obloga, ki je podprta z upogibno listno vzmetjo, ki je usločena v smeri proti verige in s tem formira krivino, po kateri naj bi približno potekal napeti krak verige. Tovrstna izvedba napenjala je povezana s celo vrsto ukrepov, npr. že v zvezi s pritrditvijo omenjenega nosilca, obenem pa ne omogoča niti vodenja verige v smeri lamel, niti dušenja nihanja v smeri vzporedno z lamelami ali pravokotno glede na nazadnje omenjeno smer.
Zelo podobna izvedba napenjala je opisana v DE 41 14 948 BI, le da je v tem primeru na nosilcu napenjala predvideno tudi vodilo preostalega kraka verige, v splošnem pa so pomanjkljivosti tovrstnega napenjala podobne kot v primeru napenjala po EP 0581 219B1.
Napenjalo po EP 0 867 600 BI sestoji iz ploščnate, na obeh konceh odebeljene drsne obloge iz elastične umetne mase, ki na notranji površini med omenjenima odebelitvama obsega zarezi, v kateri je s svojima koncema vstavljena ploščnata listnata upogibna vzmet. Ko je napenjalo prislonjeno ob verigo, sicer omogoča napenjanje verige, ne pa tudi njenega vodenja, prav tako duši zgolj nihanja v smeri vzporedno z lamelami verige, ne pa tudi v drugih smereh.
Napenjalo po DE 40 06 280 C2 je zasnovano ob upoštevanju potrebe po dušenju nihanj v smeri vzporedno z lamelami. V ta namen je spet predvidena upogibna vzmet, ki je zavihtljivo pritrjena na ustreznem tečaju in na kateri je nameščena drsna obloga, ki je naslonjena ob verigo, pri čemer je obloga na prostem koncu vzmeti odebeljena na tisti strani, ki je predvidena za naleganje na ustrezni podpori. Vsakršno pritiskanje te odebelitve obloge ob podporo je povezano deformacijo odebeljenega konca, kar naj bi omogočalo dušenje nihanj v smeri vzporedno z lamelami. Tudi tovrstna rešitev v ničemer ne pripomore niti k boljšemu k vodenju verige, niti k dušenju nihanja v smeri pravokotno glede na lamele. Izboljšana verzija taistega prijavitelja, ki je obravnavana v DE 43 27 315 Al obsega izraziteje usločeno vzmet in oblogo, vse preostale podrobnosti vključno s prednostmi in za presojo pričujočega izuma relevantnimi pomanjkljivostmi pa ostajajo enake kot v primeru rešitve po DE 40 06 280 C2.
EP 1 030 078 A2 in DE 600 13 929 T2 opisujeta rešitev, ki je v osnovi podobna predhodno obravnavanima po DE 40 06 280 C2 oz. DE 43 27 315 Al, vendar je v tem primeru odebeljeni konec drsne obloge cevasto zasnovan oz. opremljen z odprtino, ki poteka pravokotno glede na ravnino lamel oz. vzporedno z ravnino, ki poteka skozi osi somikov med lamelami verige. V tem primeru naj bi bilo doseženo še učinkovitejše dušenje nihanj in mehko naleganje obloge na verigi, medtem ko vsi drugi prej našteti problemi v zvezi z vodenjem verige in dušenjem nihanj v drugi smeri še naprej ostajajo nerešeni.
Podobno se tudi rešitev po DE 195 35 038 Al intenzivno ukvarja z dušenjem, pri tem pa sta na voljo dve druga preko druge nameščeni oblogi. Vsaka od njiju je na odebeljenem koncu opremljena s prečno skoznjo luknjo, s katero je natakljiva na ustrezen čep oz. sornik in s tem okoli slednjega zasukljiva. Tanjša kraka oblog sta kot rečeno nameščena drug preko drugega, pri čemer je spodnji krak nameščen preko upogibne listne vzmeti, s katero sta potem oba medsebojno nalegajoča in sodelujoča kraka oblog podprta in držana proti verigi. Pri deformiranju tovrstnega sklopa se med omenjenima krakoma pojavljajo strižne sile, ki sicer še dodatno pripomorejo k dušenju nihanja, medtem ko doseganja drugih želenih učinkov v zvezi z uvodoma zastavljenim problemov obravnavana rešitev ne omogoča.
Nadaljnja, konceptualno nekoliko drugačna zasnova napenjala je opisana v DE 32 49 504 Al, pri čemer gre za bat, ki je v osni smeri premakljivo uležiščen v ustreznem ohišju in pri tem podprt z vijačno vzmetjo, pri tem pa izbočena čelna površina omenjenega bata sega izven ohišja in je prislonjena ob verigo, ki je predvidena za napenjanje. Ta rešitev omogoča doseganje večjih pomikov bata on s tem večjih odklonov napenjala iz izhodiščnega položaja, s tem pa seveda večje območje delovanja napenjala. Po drugi strani je naležna površina med batom in verigo razmeroma majhna, kar vodi do visokih obremenitev bata in/ali z njim sodelujočih površin delov verige, pri tem pa napenjalo ne omogoča niti vodenja, niti dušenja nihanja verige.
Pri nekaterih izvedbah gozdarskih vitlov kot npr. pri tisti po DE 100 34 336 Al, je navijalni boben gnan z verigo, ki poteka preko dvojice verižnih koles, od katerih je eno nameščeno na izstopni gredi reduktorja, preostalo pa na pogonski gredi navijalnega bobna. Verigo je možno napenjati bodisi s spreminjanjem medosne razdalje obeh verižnih koles oz. reduktorja in navijalnega bobna, ali s pomočjo ustreznega napenjala, ki je nameščeno na enem (prednostno odgonskem) kraku verige. Napenjalo je običajno izvedeno kot manjše zobato kolo, ki je uležajeno na zavihtljivi, vzmetno podprti ročici ter na ta način pritisnjeno proti verigi, s čimer je potem zagotovljena potrebna napetost verige. Tak način napenjanja verige praviloma omogoča napenjanje verige v primeru mirnega, nesunkovitega prenosa moči, le stežka oz. v manjši meri pa tudi vodenje verige oz. dušenje nihanj verige tako tisti v prečni ravnini, ki poteka vzporedno z lamelami, kot tudi v preostali prečni ravnini, ki poteka pravokotno glede na lamele oz. v osi sornikov med lamelami.
V kontekstu pričujočega izuma je predvideno napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosniku, kakršno obsega usločeno in proti vsakokratni verigi pritisljivo območje. Po izumu je napenjalo zasnovano kot enovit, ustrezno ukrivljen in prožen trak, ki obsega vodilno območje, katerega širina je manjša od najmanjše razdalje med vsakokrat na skupnem somiku nameščenima lamelama verige ter na enem koncu prednostno zaskočno ležišče za vpetje napenjala z možnostjo zasuka okoli osi, ki poteka vzporedno z osmi sornikov verige, na preostalem koncu pa vodilo, ki zagotavlja vpetje napenjala z možnostjo premikanja v vzdolžni smeri, namreč v smeri teka verige. Pri tem sta vzdolžna robova napenjala v njegovem vodilnem območju bodisi vsaj v pretežnem delu dolžine omenjenega vodilnega območja ali po celotni dolžini le-tega med seboj vzporedna.
Omenjeno ležišče je prednostno zasnovano kot zaskočno, zahvaljujoč svoji prožnosti na vsakokrat izbrani lokaciji držano ležišče, kije na pripadajočem koncu napenjala zasnovano kot vsaj v bistvu polkrožno, vendar za več kot 180° ukrivljeno območje traku, ki je predvideno za namestitev napenjala na vsak v bistvu cilindričen nosilni element z možnostjo zasuka napenjala okoli osi omenjenega elementa.
Omenjeno vodilo na pripadajočem koncu napenjala prednostno obsega podolgovato luknjo, ki poteka v smeri teka verige in je prirejena za sodelovanje z ustreznim vanjo vstavljivim fiksnim nastavkom, pri čemer je zahvaljujoč tovrstnemu sodelovanju vodilo napenjala premakljivo v vzdolžni smeri, namreč v smeri teka verige.
Med ležiščem in vodilnim območjem napenjala je prednostno predviden vsaj v bistvu polkrožen prehod, ki poteka v smeri usločenosti vodilnega območja napenjala ter zvezno in postopoma izhaja iz omenjenega vodilnega območja ter zatem prav tako zvezno in postopoma prehaja v omenjeno ležišče, ki pa je ukrivljeno v nasprotno smer.
Med vodilnim območjem in vodilom napenjala je prednostno predviden vsaj v bistvu polkrožen, v smeri usločenosti vodilnega območja ukrivljen prehod, ki po eni strani zvezno in postopoma izhaja iz omenjenega vodilnega območja in je zaključen z omenjenim vodilom.
Napenjalo po izumu je lahko po eni strani s svojim ležiščem namestljivo na vsaj v bistvu cilindričen nosilec, ki je razporejen na ustreznem odmiku od verige v območju med reduktorjem in verižnim kolesom napenjalnega bobna gozdarskega vitla, pri čemer je nadalje v njegovo vodilo vstavljiv fiksen, na ustreznem odmiku od verige spet v območju med reduktorjem in verižnim kolesom napenjalnega bobna gozdarskega vitla razporejen nastavek, tako daje zahvaljujoč svoji prožnosti napenjalo pritisnjeno proti verigi, namreč proti sornikom oz. na slednjih nameščenim kotalčnim elementom med lamelami verige.
Izum se posredno nanaša tudi na verižni prenosnik, ki sestoji vsaj iz reduktorja s pripadajočim pogonskim verižnim kolesom kot tudi iz preko verige gnanega verižnega kolesa, pri čemer tak prenosnik obsega med omenjenim reduktorjem in omenjenim gnanim verižnim kolesom razporejeno ter zahvaljujoč svoji prožnosti s svojim vodilnim območjem proti verigi pritisnjeno napenjalo v skladu s prej navedenimi značilnostmi. Tovrsten prenosnik v območju med reduktorjem in gnanim verižnim kolesom obsega po eni strani na primerni razdalji od verige razporejen fiksni nastavek, kije prirejen za sodelovanje z vodilom napenjala, in po drugi strani prav tako fiksno vpet in vsaj v bistvu cilindrično zasnovan nosilni element, na katerega je s svojim ležiščem z možnostjo zasuka okoli osi elementa namestljivo napenjalo, kije obenem zahvaljujoč razporeditvi omenjenega nastavka in elementa in še zlasti tudi svoji prožnosti pritisnjeno proti verigi, namreč proti somikom oz. kotalčnim elementom med lamelami verige.
Primer izvedbe izuma bo v obrazložen v povezavi s priloženo skico, kjer kaže Sl. 1 napenjalo verige v perspektivi,
Sl. 2 napenjalo v vgrajenem stanju, spet v perspektivi,
Sl. 3 pa napenjalo v vgrajenem stanju, tokrat v narisu.
Napenjalo 1 po izumu je (sl. 1) zasnovano kot ustrezno usločen oz. prekrivljen ter ustrezno prožen vzmetni pločevinast trak, kije prirejen za naleganje na verigi 2 (sl. 2 oz. 3).
Veriga 2 je običajna lamelna veriga, ki na znan in v stroki običajen način sestoji iz ustreznega števila dvojic med seboj s pomočjo somikov 21 zasukljivo povezanih lamel 22', 22, pri čemer je na vsakokratnem sorniku 21 v območju med vsakokrat pripadajočima lamelama 22', 22 prednostno na voljo ustrezen kotalčni element 23, npr. tulka. Tovrstna veriga 2 omogoča prenos momenta oz. moči z vsakokrat pogonskega na vsakokrat gnano verižno kolo 25, v obravnavanem primeru (sl. 3) npr. z neprikazanega verižnega kolesa reduktorja 26 na gnano verižno kolo 25 neprikazanega navij alnega bobna pri gozdarskem vitlu.
Napenjalo 1 po izumu je predvideno za naleganje v območju kotalčnih elementov 23 oz. somikov 21 med lamelami 22', 22 verige 2 in na enem koncu 11 obsega ležišče 110 za zavihtljivo uležiščenje napenjala 1, na preostalem koncu 12 pa vodilo 120, ki dopušča premike napenjala v vzdolžni smeri X, t.j. v smeri teka verige 2, ne pa tudi v prečni smeri Y, t.j. v smeri osi somikov 21 verige 2.
Pri tem je osrednje oz. efektivno vodilno območje 13 napenjala 1 na vsakokrat največji za naleganje na verigi 2 predvideni dolžini L prednostno linijsko zasnovano, kar pomeni, da sta njegova vzdolžna robova 131, 132 med seboj vsaj v bistvu vzporedna, hkrati pa usločeno v smeri proti verigi 2, pri čemer je širina b napenjala 1 v omenjenem vodilnem območju 13 manjša od najmanjše razdalje B med vsakokrat na taistem sorniku 21 nameščenima lamelama 22', 22 verige 2. Omenjenemu vodilnemu območju 13 sta na obeh koncih 11,12 napenjala 1 zvezno in postopno, prednostno brez skokovitih sprememb oblike, še zlasti npr. brez lomov, zarez, stopničastih ali drugih ostrih prehodov, prirejeni obe prehodni območji 1Γ, 12'. Vsako od omenjenih prehodnih območij 11', 12 je prednostno zasnovano kot približno vsaj 180-stopinjski, v bistvu polkrožen lok, ki poteka v smeri usločenosti vodilnega območja 13 proti vsakokrat pripadajočemu ležišču 110 oz. vodilu 120 na vsakokrat ustreznem koncu 11,12 napenjala 1.
Ležišče 110 napenjala 1 je v obravnavanem primeru izvedeno kot več kot 180stopinjsko vsaj v bistvu polkrožno območje, ki pa je ukrivljeno v nasprotni smeri od ukrivljenosti pripadajočega prehoda 11' v vodilno območje 13. Dejstvo, da gre za nekoliko več kot 180-stopinjsko v bistvu polkrožno območje, je povezano z možnostjo namestitve ležišča 110 na v bistvu cilindričen nosilni element 14, na katerega je potem zavihtljivo t.j. z možnostjo zasuka namestljivo napenjalo 1, kije obenem zahvaljujoč prožnosti v območju omenjenega ležišča 110 sočasno tudi varovano proti nehoteni odstranitvi.
Vodilo 120 napenjala 1 je v prikazanem primeru izvedeno na karseda preprost način, in sicer kot podolgovata, prednostno pravokotna luknja, ki je tako prirejena za sodelovanje z vanj oz. skozenj segajočim nastavkom 15, ki je v tem primeru izveden kot v profilu kvadratna štrlina. Nastavek 15 je fiksiran, vodilo 120 pa je premakljivo v vzdolžni smeri X, t.j. v smeri teka verige 2, s čimer je dosežena potrebna kompenzacija premikov zaradi večje ali manjše usločenosti vodilnega območja 13 napenjala 1 v odvisnosti od napetosti verige 2.
Eden od zelo dobrodošlih načinov čisto praktične uporabe napenjala 1 po izumu je ponazorjen na sl. 2 in 3, pri čemer gre za uporabo v gozdarskem vitlu, ki obsega reduktor 26 z ustreznim (neprikazanim) pogonskim verižnim kolesom in gnanim verižnim kolesom 25, ki je povezan s prav tako neprikazanim navij alnim bobnom. Omenjeni reduktor 26 je opremljen z napenjalnim sklopom 260, s pomočjo katerega je možno do neke mere spreminjati položaj celotnega reduktorja 26 in s tem med drugim vsaj v grobem prednastaviti napetost verige 2. Z namenom vgradnje napenjala po izumu je v območju poteka verige 2 med reduktorjem 26 in gnanim verižnim kolesom 25 navijalnega bobna na vsakokrat ustrezni razdalji od verige 2 po eni strani na vsakokrat primernem nosilcu 150 ali kar na katerem od obstoječih delov vitla predviden nastavek 15 za sodelovanje z vodilom 120 zaradi premakljivosti napenjala 1 v smeri X poteka verige 2, po drugi strani pa ustrezen nosilni element 14, ki je primeren za namestitev ležišča 110 za zagotavljanje potrebne zasukljivosti napenjala 1 po izumu okoli osi omenjenega elementa 14, tako daje vodilno območje 13 napenjala zahvaljujoč razporeditvi elementa 14 in nastavka 15 in še zlasti tudi zahvaljujoč svoji prožnosti pritisnjeno proti verigi 2, in sicer na ta način, da omenjeno vodilno območje 13 nalega na somikih 21 oz. slednjim pripadajočih kotalčnih elementih 23 med vsakokrat s taistim somikom 21 povezanima lamelama 22', 22 verige 2.
Zahvaljujoč tovrstni zasnovi napenjala 1 slednje na nedvomno učinkovit način vzdržuje potrebno napetost verige 2, obenem pa zahvaljujoč med drugim možnosti vzdolžnega drsenja vodila 120 omogoča tudi dušenje morebitnih nihanj v ravnini, ki poteka v smeri Z pravokotno na osi somikov 21 oz. glede na sam potek verige 2 v območju napenjala 1 (sl. 2). Razen tega pa napenjalo 1, ki je zahvaljujoč svojemu vpetju v območju ležišča 110 in vodila 120 čvrsto držano v smeri X poteka verige 2 in katerega vodilno območje 13 se nahaja v naleganju na somikih 21 oz. kotalčnih elementih 23 med lamelami 22', 22, zagotavlja tudi izvrstno vodenje verige 2 v smeri X, t.j. v smeri njenega teka, pri čemer je preprečeno tudi vsakršno nihanje verige 2 v smeri Y, t.j. v smeri osi somikov 21, do česar lahko pride npr. zaradi dolgotrajnega obratovanja verižnega pogona zaradi obrabe in s tem zračnosti med lamelami 22', 22 in somiki 21 verige 2.

Claims (10)

1. Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosniku, obsegajoče usločeno in proti vsakokratni verigi (2) pritisljivo območje (13), označeno s tem, da je zasnovano kot enovit, ustrezno ukrivljen in prožen trak, ki obsega vodilno območje (13) , katerega širina (b) je manjša od najmanjše razdalje (B) med vsakokrat na skupnem sorniku (21) nameščenima lamelama (22', 22) verige (2) ter na enem koncu (11) prednostno zaskočno ležišče (110) za vpetje napenjala (1) z možnostjo zasuka okoli osi (Y), ki poteka vzporedno z osmi somikov (21) verige (2), na preostalem koncu (12) pa vodilo (120), ki zagotavlja vpetje napenjala (1) z možnostjo premikanja v vzdolžni smeri (X), namreč v smeri teka verige (2).
2. Napenjalo po zahtevku 1, označeno s tem, da sta vzdolžna robova (131, 132) napenjala (1) v njegovem vodilnem območju (13) vsaj v pretežnem delu dolžine (L) omenjenega vodilnega območja (13) med seboj vzporedna.
3. Napenjalo po zahtevku 1, označeno s tem, da sta vzdolžna robova (131, 132) napenjala (1) v njegovem vodilnem območju (13) po celotni dolžini (L) omenjenega vodilnega območja (13) med seboj vzporedna.
4. Napenjalo po enem od zahtevkov 1 do 3, označeno s tem, da je ležišče (110) zasnovano kot zaskočno, zahvaljujoč svoji prožnosti na vsakokrat izbrani lokaciji držano ležišče, ki je na pripadajočem koncu (11) napenjala (1) zasnovano kot vsaj v bistvu polkrožno, vendar za več kot 180° ukrivljeno območje traku, ki je predvideno za namestitev napenjala (1) na vsak v bistvu cilindričen nosilni element (14) z možnostjo zasuka napenjala (1) okoli osi omenjenega elementa (14).
5. Napenjalo po enem od zahtevkov 1 do 3, označeno s tem, da vodilo (120) na pripadajočem koncu (12) napenjala (1) obsega podolgovato luknjo, ki poteka v smeri (X) teka verige (2) in je prirejena za sodelovanje z ustreznim vanjo vstavljivim fiksnim nastavkom (15), pri čemer je zahvaljujoč tovrstnemu sodelovanju vodilo (120) napenjala (1) premakljivo v vzdolžni smeri (X), namreč v smeri teka verige (2).
6. Napenjalo po zahtevku 4, označeno s tem, da je med ležiščem (110) in vodilnim območjem (13) napenjala (1) predviden vsaj v bistvu polkrožen prehod (11’), ki poteka v smeri usločenosti vodilnega območja (13) napenjala (1) ter zvezno in postopoma izhaja iz omenjenega vodilnega območja (13) ter zatem prav tako zvezno in postopoma prehaja v omenjeno ležišče (110), ki pa je ukrivljeno v nasprotno smer.
7. Napenjalo po zahtevku 5, označeno s tem, da je med vodilnim območjem (13) in vodilom (110) napenjala (1) predviden vsaj v bistvu polkrožen, v smeri usločenosti vodilnega območja (13) ukrivljen prehod (12’), ki po eni strani zvezno in postopoma izhaja iz omenjenega vodilnega območja (13) in je zaključen z omenjenim vodilom (120).
8. Napenjalo po enem od predhodnih zahtevkov, označeno s tem, daje po eni strani s svojim ležiščem (110) namestljivo na vsaj v bistvu cilindričen nosilec (14), ki je razporejen na ustreznem odmiku od verige (2) v območju med reduktorjem (26) in verižnim kolesom (25) napenjalnega bobna gozdarskega vitla, daje nadalje v njegovo vodilo (120) vstavljiv fiksen, na ustreznem odmiku od verige (2) v območju med reduktorjem (26) in verižnim kolesom (25) napenjalnega bobna gozdarskega vitla razporejen nastavek (15), in daje zahvaljujoč svoji prožnosti pri tem pritisnjeno proti verigi (2), namreč proti somikom (21) oz. na slednjih nameščenim kotalčnim elementom (23) med lamelami (22', 22) verige(2).
9. Verižni prenosnik, sestoječ vsaj iz reduktorja (26) s pripadajočim pogonskim verižnim kolesom kot tudi iz preko verige (2) gnanega verižnega kolesa (25), označen s tem, da obsega med omenjenim reduktorjem (26) in omenjenim gnanim verižnim kolesom (25) razporejeno ter zahvaljujoč svoji prožnosti s svojim vodilnim območjem (13) proti verigi (2) pritisnjeno napenjalo (1) po enem od predhodnih zahtevkov.
10. Verižni prenosnik po zahtevku 9, označen s tem, da v območju med reduktorjem (26) in gnanim verižnim kolesom (25) obsega po eni strani na primerni razdalji od verige (2) razporejen fiksni nastavek (15), ki je prirejen za sodelovanje z vodilom (120) napenjala (1), in po drugi strani prav tako fiksno vpet in vsaj v bistvu cilindrično zasnovan nosilni element (14), na katerega je s svojim ležiščem (110) z možnostjo zasuka okoli osi elementa (14) namestljivo napenjalo (1), ki je obenem zahvaljujoč razporeditvi omenjenega nastavka (15) in elementa (14) in še zlasti tudi svoji prožnosti pritisnjeno proti verigi (2), namreč proti somikom (21) oz. kotalčnim elementom (23) med lamelami (22', 22) verige (2).
SI200600015A 2006-02-02 2006-02-02 Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosnikuin verižni prenosnik, zlasti prenosnik vitla, obsegajoč tovrstno napenjalo SI22216A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200600015A SI22216A (sl) 2006-02-02 2006-02-02 Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosnikuin verižni prenosnik, zlasti prenosnik vitla, obsegajoč tovrstno napenjalo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200600015A SI22216A (sl) 2006-02-02 2006-02-02 Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosnikuin verižni prenosnik, zlasti prenosnik vitla, obsegajoč tovrstno napenjalo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI22216A true SI22216A (sl) 2007-08-31

Family

ID=38457667

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200600015A SI22216A (sl) 2006-02-02 2006-02-02 Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosnikuin verižni prenosnik, zlasti prenosnik vitla, obsegajoč tovrstno napenjalo

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI22216A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5776025A (en) Adjustable self-aligning belt tensioner
US6117034A (en) Floating flexible drive element tensioner
US3673884A (en) Chain tensioning device for snowmobile type transmission
JP5705973B2 (ja) 連続ベルト又はチェーン駆動システム用のテンショニング機構
KR101720962B1 (ko) 이동 아암을 갖는 다중 스트랜드 인장 장치
KR100391837B1 (ko) 에너지 안내 체인
US3071980A (en) Drive-tensioning apparatus
US5441458A (en) Grooved roller chain idler
WO1983002308A1 (en) Idler mechanism
KR20100114823A (ko) 체인
US20090036243A1 (en) Blade tensioner with opposing spans
US8186504B2 (en) Curved belt conveyor
US4069902A (en) Reversible ratchet loadbinder
CN104696459A (zh) 链传动单元
KR20130058681A (ko) 스윙 아암을 구비한 인장 장치
US3830114A (en) Chain tensioner
US7735576B2 (en) Device for guiding and tensioning supply lines
EP1602773B1 (en) A device for adjusting the tension of a motion transmission belt
SI22216A (sl) Napenjalo lamelne verige pri verižnem prenosnikuin verižni prenosnik, zlasti prenosnik vitla, obsegajoč tovrstno napenjalo
FI79937B (fi) Draganordning foer gardin.
DE4114477C2 (de) Keilriemenantrieb mit Spannvorrichtung
US4191062A (en) Chain drive and automatic chain tensioning unit
EP0492404B1 (en) Linear velocity corrective device
US20130026012A1 (en) Conveyor
PL120177B1 (en) Chain-type driving system including a closed loop driving chainzamknutym konturom

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20060607

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20160204