SI21621A - Večnamenska dekorativna letvica in način montaže - Google Patents

Večnamenska dekorativna letvica in način montaže Download PDF

Info

Publication number
SI21621A
SI21621A SI200400353A SI200400353A SI21621A SI 21621 A SI21621 A SI 21621A SI 200400353 A SI200400353 A SI 200400353A SI 200400353 A SI200400353 A SI 200400353A SI 21621 A SI21621 A SI 21621A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
decorative
slats
facade
fence
shape
Prior art date
Application number
SI200400353A
Other languages
English (en)
Inventor
Ziherl Janko
Original Assignee
Ziherl Janko
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ziherl Janko filed Critical Ziherl Janko
Priority to SI200400353A priority Critical patent/SI21621A/sl
Publication of SI21621A publication Critical patent/SI21621A/sl

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)

Abstract

Predstavljeni izum razkriva novo večnamensko dekorativno letvico, ki je gradbeni element in spada v sistem polnil in oblog v gradbeništvu. Izum opisuje tudi način montaže omenjene večnamenske dekorativne letvice in njeno uporabo v različne namene.ŕ

Description

SLOVENIJA
VEČNAMENSKA DEKORATIVNA LETVICA IN NAČIN MONTAŽE
Področje tehnike na katerega se izum nanaša
Večnamenska dekorativna letvica je gradbeni element, ki spada v sistem polnil in oblog v gradbeništvu.
Novi proizvod lahko uvrstimo med uveljavljene dekorativne letvice iz različnih materialov, kot so dekorativne letvice iz pocinkane in barvane pločevine, aluminijaste barvane pločevine, umetnih materialov in lesa.
Te dekorativne letvice so bolj ali manj standardne, oziroma različnih oblik, ki se uporabljajo za polnila na različnih poslovnih, industrijskih in individualnih objektih, in sicer:
1. ograje (balkonske in dvoriščne)
2. letvice za polnila vrat
3. stenske in stropne obloge
4. polnila neizoliranih in izoliranih objektov kot so: brunarice, drvarnice, lope, skladišča, itd.
Po pregledu področja tehnike sem ugotovil, da obstajajo štiri osnovne izvedbe polnil, ki se uporabljajo v zgoraj navedenih primerih. V vseh primerih se od polnila zahteva estetski izgled, estetski način pritrjevanja, estetsko zaključevanje na vogalih in robovih, lahko vzdrževanje in trajnost. Zato bom v nadaljevanju opisa izum te proizvode imenoval »dekorativna letvica«.
Kratek opis priloženih slik
V nadaljevanju bom izum opisal bolj podrobno, pri tem pa se bom za boljše razumevanje skliceval na priložene slike, ki prikazujejo:
Slikal: Primer montaže dekorativne letvice obstoječe izvedbe 1
Slika 2: Primer montaže dekorativne letvice obstoječe izvedbe 2
Slika 3: Primer montaže dekorativne letvice obstoječe izvedbe 3
Slika 4: Primer montaže dekorativne letvice obstoječe izvedbe 4
Slika 5: Prikazuje primere uporabe predlagane dekorativne letvice
Slika 5A: Prikazuje primer uporabe dekorativne letvice za prezračevano fasado z integrirano okensko površino
Slika 6A: Prikazuje predlagani profil dekorativne letvice za ograjo tlorisu
Slika 6B: Prikazuje predlagani profil dekorativne letvice za ograjo v prerezu
Slike 7A - 7F: Prikazujejo različne oblike predlagane letvice za ograjo
Slike 8A - 8F: Prikazujejo reliefno oblikovanje površine predlagane letvice za ograjo
Slika 9: Prikazuje vertikalni način montaže dekorativnih letvic za ravno in ločno ograjo
Slika 10A: Prikazuje predlagano dekorativno letvico za ograjo kot sončni kolektor v izometričnem pogledu
Slika 10B: Prikazuje predlagano dekorativno letvico za ograjo kot sončni kolektor v tlorisnem pogledu
Slika 10C: Prikazuje predlagano dekorativno letvico za ograjo kot sončni kolektor v prerezu
Slikali: Prikazuje način montaže predlagane dekorativne letvice za ograjo kot sončni kolektor
Slika 11 A: Prikazuje način montaže predlagane dekorativne letvice za ograjo kot sončni kolektor
Slika 12A: Prikazuje predlagano dekorativno letvico za fasado v izometričnem pogledu
Slika 12B: Prikazuje predlagano dekorativno letvico za fasado v tlorisu
Slika 12 C: Prikazuje predlagano dekorativno letvico za fasado v prerezu
Slike 13A-13F: Prikazujejo oblike čelnih spojev za predlagano dekorativno letvico za fasado
Slika 14: Prikazuje oblaganje okroglih stebrov s predlagano dekorativno letvico za fasado
Opis stanja tehnike
Prva izvedba
Dekorativne letvice 12 iz pločevine so krivljene na krivdnem stroju iz pločevine debeline od 0,5 do 2 mm, širine cca. 100 mm. Za estetsko sprejemljivo pritijevanje je stranski rob izdelan v obliki zatičnega spoja, tako da mesto pritrditve ni vidno.
Na sliki 1 je prikazana pločevinasta dekorativna letvica letvica 12, ki je pritrjena na jekleno podkonstrukcijo lis kovicami ali vijaki (niso prikazani) na mestu 13 v zatičnem spoju. Drugi vzdolžni rob dekorativne letvice pa je v zatični spoj le zataknjen.
Pomanjkljivosti prve izvedbe dekorativnih letvic:
ker so dekorativne letvice izdelane na preprostih krivdnih strojih, je oblikovan le stranski rob letvice, nima pa ustrezno oblikovane površine osrednjega dela, zaradi česar se nam posledično pojavlja valovitost in monotonost površine, prav tako pa nima oblikovanega čelnega zaključka, brez katerega letvic ne moremo ustrezno vzdolžno podaljševati,
- letvice iz pločevine, razen kvalitetnih materialov kot sta aluminij, baker in nerjaveče jeklo začnejo spreminjati videz, še posebno na poškodovanih mestih, kot na primer pri pocinkani barvani pločevini, ki se za pločevinaste dekorativne letvice uporablja največ, kjer zaradi poškodovane površine pri upogibanju in montaži pričnejo letvice rjaveti predvsem na mestih pritrjevanja, ki je poškodovano zaradi vrtanja pritrdilnih lukenj in na odkapu, kjer se voda zadržuje najdlje, problematično pa je tudi mesto čelnega odreza dekorativne letvice pri montaži,
- take dekorativne letvice se uporabljajo predvsem za industrijske objekte, ker za poslovne in individualne objekte deluje precej neestetsko (hladno), ob deževju povzročajo hrup, občutljive pa so tudi na mehanske poškodbe (praske, udarci).
Druga izvedba
Te dekorativne letvice, ki so prikazane na sliki 2, so izdelane z ekstruzijo umetnih mas in so po prerezu polne. Debelina teh letvic je cca. 1 cm, režemo jih na dolžino po želji, njihova širina pa je običajno okoli 10 cm. Površinski sloj na teh letvicah ima debelino cca. 0,2 mm in je rahlo hrapav (imitacija lesa), lahko pa je tudi povsem gladek. Površinski sloj je izdelan iz boljšega UV stabiliziranega materiala. Sredinski del 25 pa ima nalogo polnila in je cenena umetna masa (npr. penjeni PVC).
Pomanjkljivosti druge izvedbe dekorativnih letvic:
sicer zelo funkcionalna razporeditev materiala se izkaže, za pomanjkljivo pri čelnem odrezu, saj postane sredinski del 25 viden in izpostavljen vremenskim vplivom, na katere ni odporen,
- polne dekorativne letvice 22 nimajo oblikovanega stranskega robu in čelnega zaključka in se pritrjujejo en do drugega le na stik, na podkonstrukcijo 21 so pritijene z vijaki 23, ki ostanejo vidni.
Tretja izvedba
Te dekorativne letvice se izdelujejo z ekstruzijo umetnih mas iz cca. 2 mm debelega materiala, oblikovanega v S-obliko , kjer je širina S-oblike (vodoravna širina prikazane letvice) cca.70 mm, višina S-oblike (vodoravna globina prikazane letvice) pa cca. 35 mm. Ta izvedba je prikazana na sliki 3.
Dekorativne letvice »s«oblike 32 so pritijene na jekleno podkonstrukcijo 31 z vijaki 33. Koliko se skozi ograjo vidi, lahko določimo z razmikom letvic. Če želimo zapreti vidno polje med letvicami tudi s strani, moramo sosednje letvice medsebojno prekrivati.
Pomanjkljivosti tretje izvedbe dekorativnih letvic
- s tako izvedbo dekorativne letvice, kot je prikazana na sliki 3 je sicer volumska poraba materiala zmanjšana na račun oblike, ki je v bistvu izpeljana iz Z - profila, ki je optimalno nosilen in daje statično trdnost dekorativni letvici, vendar pa je dekorativna letvica oblikovana zelo preprosto, kar estetsko nima dobrega učinka, s tem profilom je prekrivanje letvic slabo, kar bistveno povečuje porabo.
Četrta izvedba:
Dekorativne letvice 42 (slika 4) so izdelane z ekstruzijo umetnih mas v prekatni izvedbi. Debeline dekorativne letvice 42 je običajno 9 mm, širina pa cca. 105 mm. Te dekorativne letvice 42 se uporabljajo npr. za plastični oboj ali oblogo v notranjih prostorih, kjer so na mestih 43 z vijaki ali žeblji pritrjene na leseno, kovinsko ali plastično nosilno konstrukcijo
41. Za estetsko ustrezno pritrjevanje, kjer se spoji ne vidijo, ima prav tako kot lesena izvedba izdelane vzdolžne utore za zatično spajanje.
Pomanjkljivosti četrte izvedbe dekorativnih letvic:
- material iz katerega je izdelana dekorativna letvica je enak kot material lamel pri roletah. Letvica je izdelana iz prekatov z debelino stene 1 mm, kar se izkaže pri širini cca. 100 mm za premajhno, saj se že pri ekstrudiranju površina ukrivi, prav tako pa se s časom izkaže, da je letvica nehomogena in podvržena zvijanju, barva pa bledi neenakomerno, oblika letvice je zelo enostavna, kar objektu ne zagotavlja estetskega učinka, ampak opravlja le svoj funkcionalni namen, da zapolni predvideno površino.
Opis tehničnega problema
Skupne pomanjkljivosti vseh do sedaj uveljavljenih izvedb dekorativnih letvic so naslednje:
- niso univerzalne, oziroma niso enako uporabne za montažo za ograje in fasade,
- nimajo sistema vzdolžnega in čelnega podaljševanja,
- niso prilagojene montaži polkrožnih ograj oziroma polkrožnih oblik napuščev in fasad, ki se v gradbeništvu vse bolj uveljavljajo, nimajo sistema zaključkov (vogalnik, odkapnik, čelna obroba, ipd.), največja pomanjkljivost pri dosedanjih letvicah pa je sama tehnologija linijskega preoblikovanja, ki daje zelo malo oblikovalskih možnosti.
Opis izuma
Predlagana dekorativna letvica želi odpraviti vse pomanjkljivosti poznanega stanja tehnike. Izhodišče za konstruiranje predlagane dekorativne letvice je bilo doseči čimbolj širok spekter uporabe, kar mi je uspelo z dvema izvedbama dekorativnih letvic. Ti dve izvedbi dekorativnih letvic se razlikujeta po oblikovanju stranskih in čelnih robov sredinski del pa ostaja enak.
V nadaljevanju imenujem ti dve izvedbi »dekorativne letvice« za fasado in »dekorativne letvice« za ograjo. Konstrukcija in način pritrjevanja sta opisana posebej. Na končuje opisana tehnologija in osnovni material za izdelovanje dekorativnih letvic.
Opis predlagane večnamenske dekorativne letvice in način montaže
Na sliki 5 so prikazani posamezni primeri uporabe predlagane večnamenske dekorativne letvice in način montaže. Na shematsko prikazani individualni hiši je prikazano devet primerov uporabe po predmetnem izumu:
(1) imitacija lesenega oboja (v slemenu je vertikalen način montaže v kapu pa vzdolžni način montaže.
(1 A) čelno oblikovanj e različnih vzorcev na čelu oboj a (2) kot prezračevana fasada (3) za notranje stenske obloge (4) za spuščene strope (5) za oblaganje različnih stebrov v okrogle oblike (6) za vertikalne zaokrožene ograje (7) za horizontalne ograje (8) kot dekorativna letvica (polnilo polken) (9) za zunanjo ograjo, ki je uporabna kot sončni kolektor
Za primer uporabe 1, 2, 3, 4 in 5 uporabljamo dekorativno letvico za fasado. Vsake izmed teh primerov uporabe nam zagotavlja dodatne funkcionalne možnosti letvice:
1. V primeru uporabe 1 lahko vgradimo prozorne letvice, za katere namestimo svetilko in tako postane predlagana dekorativna letvica svetilni element, ki razsvetljuje stopnišče, vhod, balkone, dvorišča, pešpoti, okolico hiše, itd..
2. V primeru 2 uporabimo dekorativno letvico za oblogo prezračevane fasade, ki je bolj podrobno prikazana na sliki 5A, uporabljene letvice so lakso neprozorne ali prozorne 51 na površini okenskih odprtin. Prozorne letvice 51 prepuščajo svetlobo skozi okensko odprtino, navzven pa zadržijo enotno oblikovanje, ker je okno integrirano v fasadno oblogo brez špalet in okenskih polic, kar daje objektu sodoben videz in nekaj ugodnih vplivov na funkcionalnost fasadne obloge, saj preprečimo pregrevanje, oziroma hlajenje objekta skozi okenske površine zaradi prezračevalnega sloja, okno razbremenimo zunanjih vremenskih vplivov, fasada pa ne potrebuje okenskih polic in okenskih špalet.
Ί
Prezračevanje skozi okensko odprtino ohranimo s pomočjo prezračevalnega kanala globine Z, ki znaša minimalno 4 cm in se nahaja med dekorativno fasadno letvico 52 in toplotno izolacijo 53 s katero izoliramo zid 54. Prezračevalni kanal ustvarimo z distančno konzolo 55 in perforiranim Z profilom 56. Prozorne letvice 51 potekajo do linije okenske špalete. To dosežemo tako, da na liniji okenske špalete letvico odrežemo in pritrdimo ustrezen spojni rob druge letvice, s katerim želimo čelno ali vzdolžno podaljšati. Za zaključevanje okenske odprtine 59 v coni prezračevanega kanala Z uporabimo perforirano špaletno letvico 58 iz enakega materiala in enake barve kot fasadne letvice 52, ki skrije fasadno podkonstrukcijo in ohrani prezračevanje skozi okensko odprtino.
3. V primeru 3 so letvice enake kot v zgornjih dveh primerih, le da je oblika površine, kot tudi prilagojena oblikovanju klasičnih lesenih oblog, klasičnemu opečnatemu zidu, klasičnemu kamnitemu zidu, ipd.
4. V primeru 4 so letvice enake kot zgoraj, le oblikovanje površine in barve so prilagojene klasičnemu oblikovanju stropov, obokanemu opečnatemu stropu, ipd.
5. V primeru 5 so letvice podobne kot v prejšnjih primerih, oblikovanje površine pa je prilagojeno oblikovanju baročnih stebrov, šestkotnih stebrov, ipd.
Za primere uporabe 6, 7, 8 in 9 uporabljamo dekorativno letvico za ograjo. Tem letvicam je skupno to, da so sestavljene iz dveh delov in sestavljajo votlo telo. Votlina dekorativne letvice je izkoriščena na različne načine, glede na način uporabe:
1. V primeru 6 in 7 v votlino letvice vgradimo nosilni stebriček, nosilno prečko ali svetilno telo s katerim dobimo osvetljeno dekorativno letvico.
2. V primeru uporabe 8 je v votlino letvice skrit jeklen okvir, ki daje krilu polkna trdnost, na ta okvir pa so lahko pritrjeni tečaji, ki služijo za pritrjevanje krila na zid. V tem primeru je največja velikost (širina in višina) votle dekorativne letvice enaka velikosti krila polkna.
3. V primeru uporabe 9 je votlina letvice izkoriščena kot rezervoar za ogrevanje sanitarne vode.
Dekorativna letvica za ograjo:
Osnovni profil nove dekorativne letvice za ograjo (sliki 6A, 6B) vsebuje osrednji del 61, kije valovite (kot je prikazano) ali ravne (ni prikazano) oblike in dva stranska roba 62 po prerezu lahko je lahko ploščat ali poljubnih oblih oblik. Širina osrednjega dela 61 je od 5 do 100 cm, prednostno 20 cm. Dolžina letvice pa je od 50 do 200 cm prednostno 100 cm. Pri oblikovanju dekorativne letvice pa je pomembno, da je stranski rob 62 s širino A dovolj širok, prednostno 20 mm tako, da lahko v ta rob po potrebi izvrtamo množico lukenj, prednostno štiri (niso prikazane), ki služijo za pritrjevanje dekorativne letvic na okrogle nosilne cevi, ki so prednostno iz nerjavečega jekla. Stranska roba 62 sta na skrajnem robu oblikovana v zaskočni utor 63, ki služi za fiksiranje zadnjega dela dekorativne letvice 64, ki notranjost letvice popolnoma skrije.
Za konkretno oblikovanje letvice izberemo najprej obliko letvice, ki daje ograji najpomembnejši vpliv na končni izgled in mu dajemo tudi naj večjo veljavo pri oblikovanju.
Na slikah 7A, 7B, 7C, 7D, 7E in 7F je prikazano nekaj uveljavljenega oblikovanja v stavbnem pohištvu in nekaj eksotičnih primerov oblikovanja, ki bi jih lahko uporabili npr. v trgovinah, lokalih, vrtcih, ker so bolj vpadljivi in bi lahko dali objektu svojevrsten pečat.
Pomemben vpliv na izgled letvice, pa ima tudi reliefno oblikovanje površine prikazano na slikah 8 A do 8D.
V poljubno oblikovan relief lahko vgradimo barvano steklo, s katerim dobimo kombinacijo materialov plastike, stekla in nerjavečega jekla, ki daje ograji višji oblikovalski nivo.
Prav tako lahko relief uporabimo za oblikovanje reklamnega logotipa, ali napisa trgovine ali lokala. V primeru, da ta relief izrežemo in osvetlimo ograjno letvico od znotraj dobimo ograjo z osvetljenim reklamnim napisom.
Reliefno oblikovanje površine ima poleg vizualne vloge tudi funkcionalno vlogo, ker z reliefom, ki je globok prednostno cca. 3 mm profiliramo površino in s tem pridobimo ojačitvene robove, ki dajejo relativno dolgi letvici dodatno togost in ohranja ravno linijo dekorativne letvice. Zato reliefne linije potekajo prednostno v vzdolžni smeri letvice kot je prikazano na sliki 6A. V primeru, da togost letvice ni zadovoljiva (pri daljših in širših dekorativnih letvicah za ograjo), se poslužimo ojačitvenega C profila 65, ki je izdelan prednostno iz pocinkane pločevine, ki ga nalepimo na sprednjo stran letvice, kot je prikazano na sliki 6B.
Tretji izbor pri oblikovanju pa opravimo med različnimi strukturami (hrapavost površine). Izbiramo lahko med hrapavostjo v samem osnovnem materialu (imitacijo lesa, usnja ipd.) ali pa z mikro-preoblikovanjem površine s katerim lahko dobimo površino podobno kot pri zaključnih slojih fasad z različno granulacijo (npr. 0,5 mm, 1,0 mm, 1,5 mm, 2 mm, 2,5 mm, 3 mm ali več).
Dekorativna letvica za fasado:
Dekorativna letvica za fasado 120 (slika 12C) ima osrednji del 121 enak kot letvica za ograjo, prikazana na sliki 6A in 6B. Razlikuje pa se v izvedbi stranskega robu (122 in 123), ki služi za zatični spoj pri pritrjevanju. Na eni strani je oblikovan stranski vzdolžni rob 122 v zatični spoj različnih oblik, v katerega lahko zataknemo ravni vzdolžni rob 123 sosednje letvice.
Čelna oblika zaključkov S in Z na vsakem koncu letvice sta enake oblike, tako da se pri vzdolžnem podaljševanju letvici tesno ujemata oziroma prilegata. Prav tako se oblika zaključka S ujema z obliko Sl osrednjega dela. To ujemanje oblik potrebujemo pri sestavljanju dveh letvic v vogalni spoj, pod kotom npr. 90° (ni prikazano).
Vzdolžni zatični rob ima različne oblike in zatične globine v primerih, ko želimo polagati letvice npr. okoli okroglih stebrov ali pri montaži v radij. Ta primer je prikazan na sliki 15.
Pri dekorativni letvici za fasado pa je zelo pomembno oblikovanje čelnega zaključka (slike 13A do 13F), ki je osnova za kvaliteten čelni spoj pri podaljševanju letvic. Od čelnega spoja zahtevamo, da je izveden s čim manj zračnosti, da s tem postane skoraj neopazen. Za doseganje čim manjše zračnosti v spoju lahko izberemo način spajanja z obliko zatičnega spoja, ki s konusom zagotavlja, da se spoj optimalno stisne in s silo trenja poveže v celoto, tako da ga da ni potrebno dodatno utrjevati.
Prav tako pa ima čelo pomembno oblikovno nalogo v primeru, da je ta zaključek obenem tudi vogalni element. V tem primeru pa je čelni zaključek izrazito izpostavljen kot vzorec in ga je potrebno ustrezno izbrati glede na ostalo oblikovanje na objektu. Primer take uporabe je prikazan na sliki 5 pri prvem načinu uporabe na čelu oboja 1 A.
Način montaže dekorativne letvice za ograjo (slika 9)
Podkonstrukcija ograje je zasnovana tako, da se na kraju montaže predpripravljene standardne prečke, stebri in spojni elementi le sestavijo z vijačenjem in ni potrebno nobenega varjenja, ki bi podkonstrukcijo pri montaži poškodovalo. Kasneje vse vijačene spoje prekrijemo z dekorativnimi letvicami.
Stebričke 91 privijačimo v tla ali bočno na ploščo balkona na enakomerne rastre. Letvice 93, imajo že standardno zvrtane štiri bočne izvrtine za pritrjevanje na prečke, na stebrih pa so privarjeni priključni elementi za prečko. Prečka narezana na pravo dolžino ima na eni strani navoj 95, ki ga privijačimo na stebriček v matico 97. Na prečko namestimo toliko letvic da zapolnimo raster. Prav tako storimo z drugo prečko. Letvice 93 lahko namestimo na obe prečki 92 preden pritrdimo prečke na stebriček, tako bo montaža lažja. Obe prečki 92 moramo na eni strani priviti v matico na stebričku 95, na drugi strani pa prečko le vstavimo na sedež 96 (cevka odprta iz zgornje strani) in zaradi togosti preko sedeža in preko cevi utrdimo spoj s kovico ali vijakom 99.
Pri namestitvi letvic na prečko moramo paziti, da smo prvo in zadnjo prečko namestili le polovično, ker bo druga polovica pritrjena s prečko iz sosednjega rastra in bosta ti dve letvici objeli stebriček. Prečno pomikanje letvice levo in desno preprečimo s tesnim nasedanjem prečke v izvrtino in dodatnim lepljenjem letvice na prečko.
Za zakrivanje stebrička bomo uporabili letvico 93 spredaj in letvico z utorom 94 zadaj tako, skupaj dajeta zadosten vmesni prostor za objemanje stebrička širine cca. 35 mm. Sestavljene dekorativne letvice dodatno utrdimo na spoju po obsegu z lepljenjem ali kovičenjem.
V primeru, da želimo osvetliti stopnišče z prosojno letvico, v katero bomo namontirali svetilko, moramo po stebričku in prečki do določene letvice pripeljati električni kabel 98. Tudi montaža ločne oblike ograje poteka enako, le daje prečka (102) v tem primeru ločne oblike in se prilega radiju balkona ali želeni obliki ograje.
Način montaže dekorativne letvice ograjo uporabno kot sončni kolektor
Ta izvedba dekorativne letvice 101, 102, prikazana na slikah 10A, 10B in 10C izkorišča votlino letvice tako, da sprednjo dve letvici 101, 102, sestavljeno v votel vodotesni kolektor, zatesnjen s tesnilnim trakom 103 (npr. dvostransko lepljiv trak iz dvokomponentnega lepila, v tehniki poznano) in zvijačen skupaj z vijaki 104, kar zagotavlja vodotesen spoj dveh letvic. Tako dobimo vodotesni kolektor volumna 6 do 10 litrov, odvisno od dimenzij uporabljenih letvic.
Dekorativna letvica 101, 102 je, značilna po tem, da ima vse lastnosti v bistvu enake kot dekorativna letvica za ograjo, le da ima stranske robove izvlečene navzven, s čimer dobimo prirobnico 105, ki letvico obkroža, kjer je barva omenjene letvice 101, 102 lahko poljubna, prednostno temna ali črna.
Na sliki 11 je prikazano povezovanje letvic v vodovodni sistem. Vertikalno postavljene vodotesne lamele povežemo v mrežo vsaj desetih kolektorjev s standardnimi pocinkanimi elementi za vodovodno napeljavo (cevi, fitingi). Spodnjo prečko priklopimo na hladno vodo (V), zgornjo prečko pa priklopimo na odvzem tople vode (I). Dodatno je izvedeno varovanje proti prevelikemu tlaku v sistemu z varnostnim ventilom 111 in praznenje sistema v zimskem času zaradi zmrzali z ventilom 112. Gibanje vode je prikazano na sliki 11 s puščicami.
S tem načinom montaže sončnega kolektorja zelo elegantno dosežemo, da sončni žarki dosežejo kolektor iz vseh strani. Prav tako pa lahko zaradi velike površine takšnega kolektorja na sorazmerno majhno količino vode pričakujemo dobre toplotne izkoristke.
Tehnologija in osnovni material za izdelavo predlaganih dekor letvic
Tako velik obseg uporabe je možen predvsem zato, ker je orodje, s katerim preoblikujemo ravne plošče v predlagane profile dokaj enostavno, saj potrebujemo le enodelni model za termoformiranje plastičnih mas, ki nam pomeni ob enem pozitivno obliko izdelka.
Sistem vakuumskega termoformiranja, oziroma vakuumskega toplotnega preoblikovanja je v stanju tehnike že dolgo poznan, vendar pa ta postopek do sedaj ni bil uporabljen za izdelavo dekorativnih letvic, kot ji opisani izum predvideva.
Postopek poteka tako, da preko orodja v katerem je votlina, ki ima negativno obliko želene dekorativne letvice, položimo ploščo iz termoplastičnega materiala in jo na omenjeno orodje zrakotesno pritisnemo. Med postopkom termoformiranja z vakuumom prisesamo segreto termoplastične plošče v votlino oziroma kalup, da dobimo želeno obliko profila.
Širino lamel, valovitost lamel, obliko čelnih zaključkov, posebne gravure in oblike na površini je zelo enostavno doseči z ustreznimi posegi v kalup, kar nam omogoča, da se lahko prilagajamo posebnim zahtevam oblikovanja.
Osnovni material za izdelavo predlaganih dekorativnih letvic so plošče iz termoplastičnih materialov širine 0,5 m do 1,0 m, prednostno 1,0 m, dolžine 0,5 m do 2,0 m, prednostno 2,0 m. Z vakuumimim strojem, ki ima dimezijo orodja npr. 2,0 x 1,0 m v enem preoblikovalnem ciklu dosežemo preoblikovanje cca. 2 m uporabne površine dekorativnih letvic, kar nam predstavlja pet letvice dimenzij cca. 200 x 20cm. Tak izkoristek kapacitet vakuumske naprave je dober.
Za material iz katerih so izdelane plošče se uporabljajo prednostno koekstrudirane plošče debeline cca. 2,0 mm za dekorativne letvice za fasado in debeline 3,0 mm za dekorativne letvice za ograjo.
S koekstruzijskimi ploščami optimalno izkoristimo bolj kvaliteten in UV obstojnejši material na površini, ki je prednostno PMMA ali ASA. Za osnovo pa se prednostno uporablja material ABS, ki zagotavlja dobre mehanske in trdnostne lastnosti izdelanih letvic.

Claims (13)

  1. Patentni zahtevki
    1. Dekorativna letvica za oblaganje fasad, značilna po tem, daje izdelana iz umetne mase, prednostno iz termoplastičnega materiala in da vsebuje:
    - osrednji del (121), ki je izbočen v obliko Sl in je lahko hrapav, gladek ali pa vsebuje poljubne reliefne oblike, kot so vzdolžna rebra in podobno, stranski del (122), ki vsebuje vzdolžni utor,
    - stranski del (123), ki se prilega v omenjeni vzdolžni utor,
    - zgornji zaključni del S, spodnji zaključni del Z, ki je take oblike, da se tesno prilega na zgornji zaključni del S naslednje letvice in tako omogoča podaljševanje letvic, kjer je spodnji zaključni del Z neobvezno take oblike, da se trdno prilega na izbočeno obliko Sl osrednjega dela letvice (121) in tako zagotavlja izvedbo vogalnih spojev.
  2. 2. Dekorativna letvica za ograje (93), značilna po tem, daje izdelana iz umetne mase, prednostno iz termoplastičnega materiala in da vsebuje:
    osrednji del (61), ki je valovit ali gladek in izbočen v obliko Sl,
    - vzdolžna stranska robova (62) z neobveznima zaskočnima utorom (63), ki v primeru potrebe služita za fiksiranje zadnjega dela dekorativne letvice (64), ki notranjost letvice popolnoma skrije, kjer je širina (A) vzdolžnih stranskih robov (62) tolikšna, da omogoča pozicioniranj e množice lukenj za pritrjevanje, prednostno pa je omenjena širina (A) 20 mm, zgornji zaključni del (S), in spodnji zaključni del (Z), kjer je širina osrednjega dela (61) je od 5 do 100 cm, prednostno 20 cm, dolžina omenjene dekorativne letvice za ograjo pa je od 50 cm do 200 cm, prednostno 100 cm.
  3. 3. Dekorativna letvica za ograje po zahtevku 2, značilna po tem, da ima v spodnjem zaključnem delu (S) utor, ki je take oblike da se prilega na praviloma vodoravni del nosilnih stebričkov (91) ograje.
  4. 4. Način sestavljanja dekorativnih letvic za oblaganje fasad po zahtevku 1, značilen po tem, da v stranski del (122), ki vsebuje vzdolžni utor vstavimo stranski del (123) sosednje letvice, ki se prilega v omenjeni vzdolžni utor.
  5. 5. Način montaže dekorativnih letvic za oblaganje fasad po zahtevku 1, značilen po tem, da spodnji zaključni del Z, kije take oblike, da se tesno prilega na zgornji zaključni del S naslednje letvice, namestimo na zgornji zaključni del S naslednje letvice v smeri montaže.
  6. 6. Način montaže vogalnih spojev dekorativnih letvic za oblaganje fasad po zahtevku 1, značilen po tem, da spodnji zaključni del Z, ki je take oblike, da se tesno prilega na izbočeno obliko Sl osrednjega dela letvice (121), pritrdimo tako, da se spodnji zaključni del Z tesno prileže na izbočeno obliko S1 osrednjega dela letvice (121) in tako izvedemo vogalni spoj.
  7. 7. Način montaže dekorativnih letvic za ograje, značilen po tem, da na podkonstrukcijo ograje, namestimo prečke (92), ki imajo na eni strani navoj (95), katerega uvijemo v matice (97) na stebričkih (91), na drugi strani pa jih ustavimo v sedež (96) in jih fiksiramo s kovico ali vijakom (96), kjer so na omenjene prečke (91) predhodno na enakomernih medsbojnih razdaljah nameščene letvice (93) tako, da so nataknjene na prečki (91), kjer prečki (91) potekata skozi bočne luknje na letvicah (93).
  8. 8. Način montaže dekorativnih letvic za ograje po zahtevku 7, značilen po tem, da so letvice razporejene tako, da so s sprednje strani zakriti vsi stebrički (91), za zakrivanja stebrička (91) z zadnje strani pa lahko uporabimo letvico z utorom po zahtevku 3.
  9. 9. Dekorativne letvice za oblaganje fasad, po zahtevku 1, značilne po tem, da so izdelane iz prozornega materiala, kar omogoča prekrivanje okenskih odprtin, ob tem pa prekrite okenske odprtine lahko še vedno služijo za dovajanje svetlobe v prostor, s čimer dobimo v fasadno oblogo integrirano okno, kot tudi za prekrivanje svetlobnih teles, ki so vgrajena v podkonstrukcijo fasade, napuščov in podobno, s čimer dobimo v fasado integrirana svetlobna telesa.
  10. 10. Način montaže dekorativnih letvic za oblaganje fasad, po zahtevkih 1 in 9, značilen po tem, da so letvice nameščene na razdalji najmanj 4 cm od toplotne izolacije (53) s katero je izoliran zid (54) objekta, na distančni konzoli (55) in perforiranemu Z profilu (56), kjer prozorne letvice (51) potekajo preko okenske površine in se končajo na liniji okenske špalete, zaključevanje okenske odprtine pa je izvedeno tako, da v coni tako nastalega prezračevalnega kanala (Z) uporabimo perforirano špaletno letvido (58), kije iz enakega materiala kot neprozorne fasadne letvice (52), tako, da fasadna podkonstrukcija ostane skrita, prezračevanje prostorov v objektu skozi okensko odprtino (59) pa je ohranjeno.
  11. 11. Uporaba dekorativnih letvic po zahtevku 9, značilna po tem, da z njimi prekrijemo svetlobna telesa, ki so vgrajena v podkonstrukcijo fasad, napuščov in podobno, s čimer dobimo v fasado integrirana svetlobna telesa, za osvetlitev stopnišč, vhodov, balkonov, dvorišč, pešpoti, okolice hiše in podobno.
  12. 12. Dekorativna letvica (101, 102), značilna po tem, da ima vse lastnosti v bistvu enake kot dekorativna letvica za ograjo, le da ima stranske robove izvlečene navzven, s čimer dobimo prirobnico (105), ki letvico obkroža, kjer je barva omenjene letvice (101, 102) lahko poljubna, prednostno temna ali črna.
  13. 13. Uporaba dekorativne letvice za ograjo po zahtevku 2, značilna po tem, da po dve letvici (101, 102) paroma sestavimo in vodotesno pritrdimo, s čimer dobimo votlo vodotesno telo volumna 6 do 10 litrov, s povezovanjem večih vertikalno postavljenih teles povezanih v mrežo vsaj desetih teles s standardnimi elementi za vodovodno napeljavo (cevi, fitingi) in ustreznim priklopom na hladno vodo (V) in na odvzem odvzem tople vode (I), ter varovanjem proti visokem tlaku (111), dobimo sončni kolektor, ki ga sončni žarki lahko dosežejo z vseh strani.
SI200400353A 2004-12-28 2004-12-28 Večnamenska dekorativna letvica in način montaže SI21621A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200400353A SI21621A (sl) 2004-12-28 2004-12-28 Večnamenska dekorativna letvica in način montaže

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200400353A SI21621A (sl) 2004-12-28 2004-12-28 Večnamenska dekorativna letvica in način montaže

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI21621A true SI21621A (sl) 2005-04-30

Family

ID=34511432

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200400353A SI21621A (sl) 2004-12-28 2004-12-28 Večnamenska dekorativna letvica in način montaže

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI21621A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5836119A (en) Window sash
US5956914A (en) Vinyl siding panels for building exteriors
EP2017399B1 (en) A facing arrangement for a balcony and a method for accomplishing such an arrangement
US8938927B1 (en) Horizontally oriented insulated metal panel siding system
JP5608017B2 (ja) 木製独立柱
CZ292894A3 (en) Hollow linear structural element made of thermoplastic material
US8875463B2 (en) Siding system
US20070039257A1 (en) Low profile architectural detailing assembly
US20080313981A1 (en) Tiled Panel Shutter
US20070017165A1 (en) Decoration of conservatories
KR101147011B1 (ko) 건물 장식용 알루미늄 몰딩
US20180132428A1 (en) Building Structure, Building and Greenhouse
EP2273040B1 (en) Frame for a fence
US8511012B2 (en) Frame construction for a fenestration
KR101011782B1 (ko) 알루미늄 플러스몰딩 및 시공방법
FI73288B (fi) Belaeggning foer vaegg.
US3994104A (en) Supported roof structure
US20220127860A1 (en) Support Assembly and/or Aesthetic Element for Surface
SI21621A (sl) Večnamenska dekorativna letvica in način montaže
KR20110005685U (ko) 휀스, 난간 및 목재창호 구조물
KR20130003853U (ko) 스크린 타입 루버의 조립구조
JPH0626167A (ja) 目地構造
CN211078071U (zh) 一种别墅梯型材结构
US11649665B1 (en) Overhead garage door trim system and method of installation and use
CN2417228Y (zh) 家庭快速装修集成板

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20050310

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20080804