SI20784A - Deska z vezmi nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje - Google Patents
Deska z vezmi nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje Download PDFInfo
- Publication number
- SI20784A SI20784A SI200000232A SI200000232A SI20784A SI 20784 A SI20784 A SI 20784A SI 200000232 A SI200000232 A SI 200000232A SI 200000232 A SI200000232 A SI 200000232A SI 20784 A SI20784 A SI 20784A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- board
- skis
- bindings
- hinges
- steering mechanism
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
Abstract
Izum se nanaša na desko (2) z vezmi (1), ki je postavljena na mehanizem za krmiljenje; oboje skupaj je postavljeno na sovprežno ležeči smučki (21) s konstantnim medsebojnim razmakom. Izum je zaznamovan na problemu, kako smučar, ki je z vezmi (1) pritrjen na desko (2), zagotovi premikanje samega sebe, po zasneženem klancu navzdol, naravnost, v levo ali desno na način da desko (2) z vezmi (1) obdrži v osnovnem položaju, jo nagiba v levo ali desno. Naprava po izumu obsega desko (2) z vezmi (1), ki je postavljena in z vijaki (4) pritrjena na gornja tečaja nosilcev (5). Gornji tečaji (5) so preko sornika (6) povezani z nosilcema (11) mehanizma. Na spodnji strani so nosilci (11), zopet preko sornika (16), povezani s spodnjimi tečaji nosilcev (18), le-ti pa so naprej z vijaki (20) privijačeni na smuči (21). Z leve in desne spodnje strani deske (2) potekata po dve palici-vzvoda (12) za prenos sile na ustrezno stran nasproti ležeče smučke (21) (sl.2). Konci palic (12) so vstavljeni v tečaje (8,15) s sorniki (13). V osnovnem položaju je deska (2) z vezmi (1) za višino mehanizma za krmiljenje dvignjena nad smučki (21), le-ti pa sta za širino mehanizma razmaknjeni vsaka k sebi.ŕ
Description
DESKA Z VEZMI, NAMEŠČENA NA MEHANIZEM ZA SOVPREŽNO POSTAVITEV SMUČI IN NJIHOVO KRMILJENJE
Predmet izuma je naprava, sestavljena iz deske z vezmi, ki je nameščena na mehanizem za sovprežno pritrditev smuči in njihovo krmiljenje.
Tehnični problem, ki ga rešuje izum, je konstrukcija naprave, ki uporabniku zagotovlja premikanje samega sebe na sovprežno vzporedno postavljenih smučeh po zasneženem klancu navzdol naravnost, v levo ali desno, na način, da desko, na kateri je pritrjen z vezmi, obdrži v osnovnem položaju, jo nagiba levo ali desno.
Mehanizem, na katerega je postavljena deska, na kateri stoji smučar, in ki je pritrjen na sovprežno postavljenih smučeh, zagotavlja prenos sile smučarja na smuči, ki je potrebna za krmiljenje naprave, po smučišču navzdol. Mehanizem nagiba obe smuči, kar omogoča smučarju gibanje v želeno smer, hkrati pa smuči vzdržuje na konstantni medsebojni razdalji. Pričujoči izum se prišteva med zimske športne pripomočke in kot tak naj bi nudil svojstvene športne užitke.
Na področju individualnih športov na snegu je že dolgo časa poznano in najbolj razširjeno smučanje. Pred leti so se pojavile nekatere nove zvrsti: boardanje, bigfoot, itd.. Gibanje s pričujočo napravo bi lahko postavili ob bok tem športnim disciplinam.
Pri smučanju uporabljamo par smuči, od katerih si po eno, preko vezi in smučarskih čevljev, pritrdimo na vsako nogo. Pri boardanju uporabljamo desko, ki si jo prav tako, preko vezi in smučarskih čevljev, pritrdimo na noge. Boarder ni obrnjen naravnost naprej v smeri gibanja, kot smučar na smučeh, ampak je obrnjen naprej z bokom. Nogi sta na deski medsebojno fiksirani. Poznana je tudi oblika gibanja na snegu, ko smučar stoji na deski podobni boardu (široka smučkabigfoot) in je obrnjen naravnost naprej v smeri gibanja. Gibanje na smučeh uporabniku zagotavlja večjo gibljivost, okretnost, kontrolo krmiljenja in hitrost, kot na boardu ali bigfootu. Pri zavijanju v levo ali desno smučar vso težo svojega telesa, prenaša na spodnjo smučko. To je možno tudi zato, ker sta nogi ločeni. Vsaka noga stoji na svoji smučki. Pri boardu in bigfootu temu ni tako. Nogi sta med seboj fiksirani. Obe sodelujeta pri gibanju v levo ali desno in izvajate gibe v podporo drugi. Pri zavijanju se teža smučarja prenaša na zgornji rob deske. Težišče je bolj izmaknjeno iz ravnovesne linije. Potrebno je večje nagibanje, kar za uporabnika pomeni večji napor. Zaradi večje drsne površine boarda in bigfoota je na drsnih ploskvah prisotno večje trenje. Posledično so hitrosti gibanja nižje.
Predstavljeni izum bi lahko uvrstili v kategorijo športa na snegu, ki se uvršča med smučanje in boardanje. Gibanje na pripomočku ima skupne lastnosti tako s smučanjem kot z boardanjem. Smuči, ki predstavljajo stik s snegom, funkcionirajo kot pri smučanju. Uporabnik pa, ki stoji na deski, se giba in krmili, kot se to počenja na boardu. Celotna drsalna naprava ima manjšo stično površino s snegom kot board, zato so hitrosti drsenja po snegu večje. Pri zavijanju v levo ali desno ne sodeluje samo en robnik, kot pri boardu ali bigfootu, temveč dva, tako robnik zgornje kot spodnje smučke, pri čemer je večji del teže, kot pri smučanju, na spodnji smučki. Uporabnik se lažje obdrži v ravnotežju. Naprava omogoča, da uporabnik, ki ima na napravi enak položaj in način gibanja kot na snovvboardu, krmili sovprežene smuči, kot to počenja smučar. Možno je tudi, da je uporabnik na napravi obrnjen naprej, kot na smučeh.
Kar je skateboard na suhem, je pričujoči izum na snegu. Predstavlja adekvat skateboarda na snegu. Zaradi lažjega zavijanja in manjšega rajdnega kroga, bi bilo zaželeno uporabiti curving ali kakšne posebne smuči. Naprava pa bi se lahko uporabljala tudi na običajnih smučeh. Brez večjih sprememb bi jo lahko ob namestitvi na vodne smuči, uporabljali tudi na vodi, ob manjših spremembah pa bi jo lahko namestili celo na kolesca.
Obstaja mnogo patentov na področju, ki obravnava izboljšave in novosti pripomočkov za športe na snegu. Tako naprimer patent SI 9800003 A, obravnava platformo za pritrditev vezi pri smučki ali podobni drsalni napravi. Tovrstno napravo sestavljajo prednji blok, zadnji blok, oba skupaj pa sta povezana z vmesnim blokom. Naprava omogoča hitro in enostavno montažo vsakovrstnih razpoložljivih vezi na smuči. Smučem opremljenim s to napravo se izboljšajo vozne lastnosti.
Tudi EP 0 835 675 A2 in WO 99/07450 obravnavata platformo za pritrditev vezi na smuči. Poudarek pri teh patentih je, ob enostavnejši kontroli, na izboljšanju voznih lastnosti smuči. V ta namen naj bi se na spoj smuči-vezi, poleg delov iz katerih je sestavljena platforma, vgradilo še različne elastične in dušilne elemente.
EP 0 230 989 A2 se nanaša na vzmeteno platformo, na kateri stoji smučar pritrjen z vezmi. Platforma omogoča, kar pride še posebej do izraza na strmih smučiščih, bolj kontroliran prenos sile teže smučarja na smuči ter enostavnejše spreminjanje smeri. Tovrstna naprava obsega prednjo in zadnjo zgibno roko z osovinicami. Zgibni roki sta preko tečajev pritrjeni na smuči, na drugi strani pa je nanju preko osovinic pritrjena vzmetena paltforma. Pod platformo se nahaja vzmet, ki amortizira sunke in omogoča kontroliran prenos sile.
Patenta US005613695A in US004161324 A obravnavata snowboard, ki je izpeljanka iz skateboarda. Sestavljena sta iz deske na kateri stoji smučar in dveh specialno izdelanih kratkih, širokih smuči, ki sta v konstrukciji postavljeni ena za drugo. Smučki sta z desko povezani s povezovalnima elementoma, ki omogočata spremembo lego smuči in s tem posledično spremembo gibanja na tej napravi.
US005613695A predstavlja snowboard, ki je podoben gornjima dvema. Od njiju se razlikuje po tem, daje deska na kateri stoji smučar razdeljena. Sestavljena je iz dveh plošč, prednje in zadnje, na kateri smučar namesti svoje noge. Vsaka plošča, s smučko na kateri fiksno stoji, predstavlja negiben sklop. Oba sklopa sta med sabo povezana s palico, ki jima omogoča rotacijo okoli vertikalnih osi.
Patent US004871337 A za razliko od prej navedenih govori o snowboardu, oziroma o premičnih ploščah z vezmi, na njem, na katerih stoji uporabnik. Board tvori deska, na kateri je po kanalu možno pozicionirati, prednjo in zadnjo ploščo z vezmi, po želji uporabnika.
Naprava po izumu je sestavljena iz deske z vezmi, ki je pritrjena na gibljivi mehanizem. Vse skupaj je postavljeno in pritrjeno na smuči. Gibljivi mehanizem je sestavljen iz štirih tečajev za pričvrstitev na smuči, dveh tečajev za pričvrstitev na desko, štirih nosilcev v obliki trikraka in štirih palic za prenos sile. Na prirobnicah šestih večjih tečajev nosilcev se nahaja osem manjših tečajev za priklop palic - vzvodov.
Izum bo opisan na slikah, ki prikazujejo:
sl. 1 celotna naprava po izumu v aksonometrični projekciji sl. 2 mehanizem po izumu v aksonometrični projekciji sl. 3 shematično prikazana naprava po izumu v aksonometrični projekciji sl. 4 naprava po izumu v delovanju - narisni pogled.
Napravo tvori deska 2 z vezmi 1 in mehanizem za krmiljenje smuči s pritrdilnimi tečaji 22. Vezi 1 imajo na deski 2 položaj, ki je najbolj ugoden za uporabnika. Možna je tudi izvedba brez vezi 1, kot recimo na skateboardu. Deska 2 ima luknje skozi katere se vstavijo vijaki 4 za pritrditev. Na njeni gornji strani so z vijaki pritrjene vezi 1. Možna je tudi drugačna pritrditev vezi 1, naprimer z lepljenjem. Deska 2 je z vijaki 4, na svoji spodnji strani, pritrjena na prirobnico gornjih dveh tečajev 3. Širina prirobnice 3 gornjih dveh tečajev 5, je zaradi prenosa sile, enaka kot pri deski 2. Gornja tečaja 5 s sornikom 6, povezujeta desko 2 z nosilcema 11. Prav tako imata, na svojem spodnjem delu, spredaj na desni strani in zadaj na levi strani, manjša tečaja 8 v katere so vstavljeni konci palic - vzvodov 12. Poglavitni del mehanizma za krmiljenje smuči 22 tvorita nosilca 11. Oblikovana sta v obliki trikraka. Na krajnih koncih nosilca 11 so vzdolžno izvrtane luknje skozi katere potekajo sorniki 6,16, ki ju povezujejo z gornjima 8 in spodnjimi tečaji 18. Nosilec 11 je nosilni element, ki preko sornikov 6,16, dopušča hkratno gibanje elementov v eni prostorski stopnji. Nosilca 11 mehanizma za krmiljenje smuči 22 sta vstavljena v štiri spodnje tečaje 18. Spodnji tečaji 18 so podobni gornjim tečajem 5. V konstrukciji imajo med sabo obrnjen položaj. Vsak izmed spodnjih tečajev 18 ima, za razliko od gornjih dveh, na ustreznem mestu samo en tečaj 15 za sornik palice 13. Prirobnica spodnjih tečajev 19 se prilega širini smuči 21. Poleg obeg nosilcev 11 so med gornje 5 in spodnje tečaje 18 vpete še štiri palice vzvodi 12. Palice 12 so v tečaje 8,15 vpete z manjšimi sorniki 9,13. Po dve palici 12 z malih tečajev 8, z iste strani deske 2, potekata k tečajema 15, na enako stran nasproti ležeče smučke 21. Palice 12 so vzvodi, preko katerih se sila z ene strani deske 2, na katero pritiska smučar, prenaša na enako stran nasproti ležeče smučke 21 in tako omogočajo krmiljenje. Vsi našteti sestavni deli tvorijo sklop, ki se z vijaki 20 preko prirobnice spodnjih tečajev 19 fiksira na smuči 21, kar skupaj predstavlja sredstvo, ki omogoča gibanje po snegu.
Sama konstrukcija dopušča dokaj širok izbor materialov za sestavne dele. Kljub temu naj bi njihov izbor botroval čim večji funkcionalnosti. Deska na kateri stoji smučar, je lahko izdelana iz lesa, plastične mase, kovine (npr. aluminij) ali zlitine. Tečaji, nosilci, palice, prirobnice, ležišča sornikov so lahko izdelani iz enake kvalitetne kovine, ki bi bila dovolj trdna in imela dovolj veliko nosilnost. Material in dimenzioniranje sestavnih delov mora omogočiti dovolj veliko nosilnost in prenos vseh sil in obremenitev, ki se pojavijo pri gibanju uporabnika na takem sredstvu.
Glede na to, da gre za idejo o dosedaj neznani napravi, bi se lahko pozneje izkazalo, da se funkcionalnost konstrukcije poveča, če bi kakšen del oblikovali drugače (naprimer: drugačna oblika nosilcev, tečajev; drugačna oblika nosilcev, palic) ali če bi za določeno funkcijo, ki jo ima element v konstrukciji, uporabili drug element. Za konstrukcijo bi lahko zasnovali drugačno razporeditev delov (naprimer: vijakov, palic, prirobnic tečajev, itd... .). Prav tako pa bi kakšen del pridodali. Naprimer: varovalo za fiksiranje mehanizma v negibnem položaju; vzmetni element, ki bi desko vračal v osnovni položaj. Možna je tudi dimenzijska variantnost. Prav verjetno bi dosegli večjo stabilnost, če bi spremenili obliko ali če bi povečali širino nosilcev in s tem razmak med smučmi. Optimalna oblikovna in dimenzijska zasnova bi se pokazala sčasoma, ko bi bila naprava podvržena testiranju in bi se pokazale potrebe po določenih izboljšavah. Desko z vezmi in smučki se na tečaje mehanizma za krmiljenje privijači. Dele mehanizma za krmiljenje se med sabo poveže s sorniki, ki se proti izpadu, zavarujejo z vskočniki. Naprava naj bi se uporabljala za spuščanje po zasneženem klancu navzdol. Uporabnik naj bi si napravo pritrdil na noge. Obrnjen naj bi bil z bokom naprej. Med drsenjem po klancu navzdol bi smučar s svojim nagibanjem spreminjal nagib smuči in s tem smer gibanja na napravi. Možno je tudi, da bi uporabnik na napravi zavzel položaj s telesom naravnost naprej, kot ga imajo smučarji na smučeh.
Claims (8)
- PATENTNI ZAHTEVKI1. Deska z vezmi, nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje, označena s tem, da obsega desko (2) z vezmi (1) nameščeno in pritrjeno na mehanizem za krmiljenje (22), oba sklopa skupaj pa sta nameščena na gornjo površino smuči (21).
- 2. Deska z vezmi, nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje po zahtevku 1, označena s tem, da ima mehanizem za krmiljenje (22) dva nosilca (11) trikrake oblike, ki sta nosilna elementa in štiri palice-vzvode (12), ki omogočajo hkratno gibanje iste strani deske (2) in smuči (21) ter so vpeti v tečaje (5,8,15,18).
- 3. Deska z vezmi, nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje po zahtevku 1, označena s tem, daje gibljiva povezava, med desko (2) z vezmi (1) in mehanizmom za krmiljenje (22) ter mehanizmom za krmiljenje (22) in smučmi (21), vzpostavljena vsakokrat s pomočjo tečajev (5,8,15,18), v katere so vstavljeni sorniki (6,9,13,16) in proti izpadu zavarovani z vskočniki (7,10,14,17).
- 4. Deska z vezmi, nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje po zahtevku 1, označena s tem, da prednji in zadnji komplet nosilca (11) in palic (12), stojita na konstantni medsebojni razdalji, pri tem pa imajo tako nosilci (11) kot palice (12) na svojih koncih izvrtane luknje, skozi katere potekajo sorniki (6,9,13,16).
- 5. Deska z vezmi, nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje po zahtevku 1, označena s tem, da so tečaji (5,8,15,18), ki zagotavljajo gibljivo povezavo sestavnih delov naprave, preko svoje prirobnice (3,19), vsakokrat na spodnjo površino deske (2) z vezmi (1) in na zgornjo površino smuči (21), pritrjeni z vijaki (4,20).
- 6. Deska z vezmi, nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje po zahtevku 1, označena s tem, da sejo uporablja na smučeh za gibanje po snegu.
- 7. Deska z vezmi, nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje po zahtevku 1, označena s tem, da sejo uporablja na smučeh za smučanje na vodi.
- 8. Deska z vezmi, nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje po zahtevku 1, označena s tem, da se jo uporablja na kolescih za gibanje po kopnem.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI200000232A SI20784A (sl) | 2000-09-25 | 2000-09-25 | Deska z vezmi nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI200000232A SI20784A (sl) | 2000-09-25 | 2000-09-25 | Deska z vezmi nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI20784A true SI20784A (sl) | 2002-06-30 |
Family
ID=20432729
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI200000232A SI20784A (sl) | 2000-09-25 | 2000-09-25 | Deska z vezmi nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SI (1) | SI20784A (sl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US20230097209A1 (en) * | 2021-01-04 | 2023-03-30 | Michael Kildevaeld | System and method of configuring skis into an emulation snowboard |
-
2000
- 2000-09-25 SI SI200000232A patent/SI20784A/sl not_active IP Right Cessation
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US20230097209A1 (en) * | 2021-01-04 | 2023-03-30 | Michael Kildevaeld | System and method of configuring skis into an emulation snowboard |
US11986724B2 (en) * | 2021-01-04 | 2024-05-21 | Michael Kildevaeld | System and method of configuring skis into an emulation snowboard |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5558354A (en) | Combination skis and mounting plate assembly | |
US6773021B2 (en) | Sliding device | |
US4403785A (en) | Monoski and releasable bindings for street shoes mountable fore and aft of the ski | |
EP0500991B1 (en) | Rollerboard for road-skiing | |
US5474321A (en) | Carrying plate for securing a ski boot on a ski | |
US9174663B2 (en) | Snow rider | |
KR20070114266A (ko) | 멀티 엣지 스노우보드 | |
US20170007900A1 (en) | Stand-on land vehicle for simulating skiing | |
US9539489B2 (en) | Summer style wheeled ski | |
CA1092806A (en) | Ski boot | |
US5901981A (en) | Roller-ski and brake apparatus | |
RU2273588C2 (ru) | Снегокат | |
US6648348B2 (en) | Ski-snowboard | |
US7581735B2 (en) | Skateboard ski with spring suspension | |
WO1997048459A9 (en) | Roller-ski apparatus | |
RU2270124C2 (ru) | Устройство для скольжения по снегу (варианты) | |
US20020185828A1 (en) | Snowboard system | |
US20010038184A1 (en) | Mounting device for securing a frame onto a snow board | |
US4795146A (en) | Training device for cross-country skiers and ice skaters | |
US6039329A (en) | Roller skate shock absorber system | |
US6113115A (en) | Winter sports device | |
SI20784A (sl) | Deska z vezmi nameščena na mehanizem za sovprežno postavitev smuči in njihovo krmiljenje | |
US20050029757A1 (en) | Swivelable mount for attaching a binding to a snowboard | |
CA2233610A1 (en) | Snowboard suspension system | |
WO1998009691A9 (en) | Independent suspension system for in-line skates |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF | Valid on the prs date | ||
KO00 | Lapse of patent |
Effective date: 20060516 |