SE468614B - Modulaer anordning vid fotmanoevrerat kontaktdon - Google Patents

Modulaer anordning vid fotmanoevrerat kontaktdon

Info

Publication number
SE468614B
SE468614B SE9103144A SE9103144A SE468614B SE 468614 B SE468614 B SE 468614B SE 9103144 A SE9103144 A SE 9103144A SE 9103144 A SE9103144 A SE 9103144A SE 468614 B SE468614 B SE 468614B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
foot
foot switch
module plate
module
modular device
Prior art date
Application number
SE9103144A
Other languages
English (en)
Other versions
SE9103144L (sv
SE9103144D0 (sv
Inventor
Aake Idsund
Original Assignee
Aake Idsund
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aake Idsund filed Critical Aake Idsund
Priority to SE9103144A priority Critical patent/SE468614B/sv
Publication of SE9103144D0 publication Critical patent/SE9103144D0/sv
Publication of SE9103144L publication Critical patent/SE9103144L/sv
Publication of SE468614B publication Critical patent/SE468614B/sv

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/02Operating parts, i.e. for operating driving mechanism by a mechanical force external to the switch
    • H01H3/14Operating parts, i.e. for operating driving mechanism by a mechanical force external to the switch adapted for operation by a part of the human body other than the hand, e.g. by foot

Landscapes

  • Push-Button Switches (AREA)
  • Position Input By Displaying (AREA)
  • Input From Keyboards Or The Like (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)

Description

463 614 2 soleus' vars senor förenas till den så kallade akillessenan för en ensidig belastning. Detta leder lätt till arbetsskador i form av dels förslitningsskador på själva musklerna men också skador på själva senorna vilket så småningom kan leda till hälta.
Till exempel en bokbindare som står framför en bokbinderimaskin utför med foten kanske upp till 10 tryckningar med foten per minut vilket innebär 600 manövreringar per timme och upp till 5000 sådana tryckningar med foten per arbetsdag. Detta gör att man t. ex. försöker att minska belastningen genom att byta fot och vissa maskiner förses därför med en längsgående skena strax över golvet för att manövrering skall kunna utföras alternativt med den foten eller den andra foten. Det är av denna anledning inte ovanligt att en som t. ex. arbetat inom bokbinderibranschen under många år ofta också uppvisar en hälta på grund av denna arbetsställning med foten lätt upplyft och stödande på klacken.
Redogörelse för uppfinningen Det är därför ett syfte med den föreliggande uppfinningen att tillhandahålla en anordning vid en fotmanövrerad kontakt eller strömbrytare som löser problemet med felaktig belastning av underbenets muskler för den fot med vilken kontakten manövreras.
Det är vidare ett syfte med den föreliggande uppfinningen att tillhandahålla ett modulsystem för att enkelt skapa en något upphöjd golvyta vid en maskin som skall styras. Ännu ett ytterligare syfte med den föreliggande uppfinningen är att med hjälp av en särskilt anordnad modul tillhandahålla en manöverkontakt som ligger i nivå med den skapade upphöjda golvytan och därmed kan manövreras med foten plant mot modulens överyta. ' Ett ytterligare syfte med modulsystemet i enlighet med före- liggande uppfinning är att skapa en något upphöjd golvyta med en lämplig halkfri beläggning samtidigt som att upphöjningen t.ex. skyddar manöverkontakten i modulen från att obehörigen bli 468 614 3 påverkad av t.ex. vagnar eller likande som körs på golvet förbi den manövrerade maskinen genom att dessa inte enkelt kan passera över modulen med den inbyggda manöverkontakten.
I enlighet med den föreliggande uppfinningen är manöverkontakten vidare enkelt justerbar för den typ av sko som operatören använder för att erhålla maximal avlastning av underbenens muskulatur vid användande av en modul försedd med en sådan fotmanövrerad kontakt eller strömbrytare.
Vidare i enlighet med den föreliggande uppfinningen skyddas vidare manöverkontakten av en anordning vilken förhindrar oavsedd manövrering men tillåter att operatörens fot placeras på sådant sätt över kontaktanordningen så att problemet med felaktig belastning av underbenets muskler för den fot med vilken kontakten manövreras helt elimineras.
Figurbeskrivning Uppfinningen kommer att beskrivas i form av en föredragen, belysande utföringsform med hjälp av de bifogade ritningarna där motsvarande delar är försedda med lika hänvisningsbeteckningar.
I ritningarna är: Fig. l en illustration av ställningen för en fot vid an- vändning av en konventionell fotströmbrytare, Fig. 2 en illustration av ställningen för en fot vid an- vändning av en fotströmbrytare i enlighet med den föreliggande uppfinningen, Fig. 3 en belysande utföringsform av en anordning innefattande sex modulplattor varav en med en fotströmbiytare i enlighet med den föreliggande uppfinningen, Fig. 4 en delvis genomskuren vy uppifrån av ett område av en modulplatta innehållande en fotströmbrytare i enlighet med föreliggande uppfinning, 468 614 4 Fig. 5 en sidovy av ett snitt längs linjen I-I i Fig. 4a, da Fig. 6 en sidovy av ett diagonalt snitt längs linjen II-II i Fig. 3a.
Belysande utföringsform I fig l visas en fotställning vid användning av en konventionell fotströmbrytare. Även med fotströmbrytaren i "från-läge" belastas därvid musklerna i enlighet med de uppåtriktade pilarna. Fig. 2 visar ställningen för en fot vid användning av en fotströmbrytare anordnad i enlighet med den föreliggande uppfinningen, varvid hela foten vilar på en något upphöjd platta och endast vid “till- läge" av fotströmbrytaren arbetar musklerna i enlighet med pilarna i fig. 2, medan i "från-läge" inget muskelarbete likande det i fig. 1 krävs.
Fig. 3 visar i en belysande utföringsform en anordning bestående av ett fem modulplattor 1 och en modulplatta 2 innehållande en fotströmbrytare eller fotkontakt 15. Modulplattorna är före- trädesvis tillverkade i trä eller något motsvarande material och är försedda med ett skyddsskikt vilket bildar en övre beläggning ll (se Fig. 5) ovanpå modulplattorna. Anordningen placeras fram- för en maskin där en operatör t. ex. kan stå eller sitta på en stol och manövrera maskinen med hjälp av fotkontakten 15. Över fotkontakten är vidare anordnat ett skydd 20 för förhindrande av oavsiktligt trampande på fotkontakten. Skyddet 20 är i den belysande utföringsformen utformat som en från två sidor öppen kåpa i vilken t.ex. en sko kan inplaceras. Kåpan utgöres därvid av en U-formad plåt placerad över fotkontakten 15 och fäst t. ex. med skruvar 21 i modulplattan 2. Fotkontakten kan alltså endast manövreras genom att t. ex. en lämpligt skoförsedd fot placeras med skon inne över själva fotkontakten och fotströmbrytaren är alltså heller inte möjlig att påverka vid en överkörning av modulplattan 2 med en vagn eller liknade anordning. Den lilla höjden för modulplattorna 1, 2 över det ordinarie golvet bidrar ytterligare till att förhindra direkt överkörning med vagnar och liknande som kan tänkas passera förbi. 468 614 Fig. 4 visar uppifrån ett delvis genomskuret stycke av modulplat- tan 2 innehållande fotkontakten 15. Fotkontakten 15 vilken i den belysande utföringsformen utgörs av en inkapslad mikroströmbry- tare 15' är i försänkt en urtagning motsvarande den inkapslade mikroströmbrytarens storlek varvid en kanal 13 för ut en anslut- ningskabel 16 från modulplattan 2. Anslutningskabelns andra ände (ej visad) är företrädesvis kopplad till en anpassningsanordning vilken innehåller en reläanordning så att mikroströmbrytaren 15' kopplas via manöverkabeln till en primär làgspänningssida av reläanordningen medan en sekundärsida av reläanordningen lämp- ligen är dimensionerad för att hantera 220 eller 380 V för manövrering av apparaten eller maskinen ifråga. I en belysande utföringsform används som fotströmbrytare lämpligen en anordning benämnd "Soft Touch Switch" typ SFU-l R, tillverkad av Kokusai Dengyd Co. Ltd, Japan.
Ur fig. 5 och 6 framgår att fotkontakten med mikroströmbrytaren 15' är anordnad på en rörligt upphängd platta 17. Den rörligt upphängda plattan 17 är försedd med två utdragna vinklade remsor 16 riktade mot en operatör (Fig. 4 och 6) och vilka i den belysande utföringsformen med hjälp av två justeringsorgan 25 i form av skruvar kan justeras så att mikroströmbrytarens läge i urtagningen i modulplattan 2 blir sådant att fotkontakten ligger i jämnhöj d med den övre beläggningen 11 så att en minimal nedtryckning av t. ex. en skosula som vilar mot de övre be- läggningen av modulplattan kan få mikroströmbrytaren 15' att slutas. Dessa justeringsorgan är därvid som i den belysande utföringsformen lämpligen placerade vid sidan av och utanför skyddet 20 för enkel åtkomst samtidigt som att dessa också skyddas av skyddet 20.
I Varje modulplatta 1 resp 2 är vidare i sina sidokanter försedda med bottenhál 10 i vilka exempelvis ett stift av trä, metall eller plast insätts för att koppla ihop två modulplattor sida vid sida. Stiftens längd görs därvid enligt känd teknik dubbelt så långa som djupet för ett bottenhál 10. 4 6 8 6 1 4 - 6 I den visade utföringsfonnen av modulen 2 ligger fotströmbrytaren i en öppen urtagning och är ej täckt av den övre beläggningen ll.
Det är naturligtvis möjligt med en utföringsform där även hela modulplattan 2 är täckt av den övre beläggningen 11 som generellt avser att erbjuda en viss svikt och en viss friktion mot det som placeras ovanpå modulplattan.
Fotströmbrytaren i enlighet med den föreliggande uppfinningen erbjuder en enkel och billig lösning pà problemet att minimalt belasta foten för en operatör av en maskin med hjälp av en fotkontakt eller fotströmbrytare samtidigt som att anordningen i sin helhet erbjuder en lämplig yta för en operatör att stå pà eller sitta på med en stol. Genom att själva fotkontakten utgörs av en separat kapslad enhet erhålls möjlighet till enkelt och snabbt utbyte om mikroströmbrytaren skulle slitas ut förutom att anordningen ger fullgott skydd för operatören vad avser risken för elektrisk chock.

Claims (9)

468 614 7 PATENTKRAV
1. Modulär anordning vid fotmanövrerat kontaktdon för'manövrering av en apparat eller maskin, innefattande en fotströmbrytare och en anslutningskabel, varvid anslutningskabeln i sin ena ände är kopplad till -fotströmbrytaren och i sin andra ände via en anpassningsanordning är kopplad till apparaten eller maskinen, k ä n n e t e c k n a d av att innefatta en väsentligen rektangulär modulplatta (1, 2) för placering på golvet framför maskinen och vilken modulplatta ensam eller tillsammans med ett lämpligt antal andra liknande modulplattor kommer att bilda en. något upphöjd yta framför maskinen, att modulplattan (1, 2) utgörs av en väsentligen platt skiva med en höjd av storleksordningen 3 - 5 cm och i sina sidoytor försedd med organ (10) för sammankoppling med andra modulplattor, att åtminstone en rektangulär' modulplatta (2) innefattar fotströmbrytaren (15) inbyggd i modulplattan och med fotström- brytarens översida i plan med modulplattans övre yta för att en operatör skall med båda fötterna plant vilande på modulplattan kunna med ena foten manövrera fotströmbrytaren (15).
2. Modulär anordning enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a d av att modulplattan (1, 2) på sin översida är försedd med ett lämpligt skyddande skikt vilket bildar en övre beläggning (11) för att man på denna övre beläggning säkert skall kunna placera t.ex. en stol eller att det går att säkert stå på modulen eller modulerna.
3. Modulär anordning enligt krav 2, k ä n n e t e c k n a d av att fotströmbrytaren (15) företrädesvis utgörs av en inkapslad mikroströmbrytare vilken är anordnad infälld i en urtagning (12) anordnad i en modulplatta (2) och varvid fotströmbrytarens (15) höjd i modulplattan är justerbar i förhållande till modulplattans övre yta med dess övre beläggning (11), att fotströmbrytaren (15) därvid vilar pá en rörlig platta (17) av metall, trä eller plast inbyggd i modulplattan (2). 468 614- 8
4. Modulär anordning enligt krav 3, k ä n n e t e c k n a d av att organen för sammankoppling av modulplattor (l, 2) före- trädesvis utgörs av ett antal bottenhål (10) i varje sidoyta i vilka hål ett stift av trä, metall eller plast insättes och kommer att motsvaras av liknande bottenhål (10) i sidoytan av en annan motsvarande modulplatta (1, 2) som lägges bredvid modul- plattan så att dessa modulplattor kan skjutas ihop till en sammanhängande enhet.
5. Modulär anordning enligt krav 4, k ä n n e t e c k n a d av att över den i en modulplatta (2) infällda fotströmbrytaren (15) finns ett täckande skydd (20) som tillåter att en fot före- trädesvis från sidan kan inplaceras över fotströmbrytaren (15).
6. Modulär anordning enligt krav 5, k ä n n e t e c k n a d av att anpassningsanordningen företrädesvis innehåller en reläanordning så att fotströmbrytaren (15) via anslutningskabeln kopplas till en primär lågspänningssida av reläanordningen medan en sekundärsida av'reläanordningen lämp1igen.är dimensionerad för att hantera 220 eller 380 V för manövrering av apparaten eller maskinen.
7. Modulär'anordning enligt krav 6, k ä n n e t e c k n a d av att fotströmbrytarens justeringsanordning lämpligen utgöres av inställningsorgan (25) placerade på vardera sidan av det täckande skyddet (20) över mikroströmbrytaren, företrädesvis i form av skruvar med en låsmutter.
8. Modulär'anordning enligt krav 7, k ä n n e t e c k n a d av att det täckande skyddet (20) utgörs av en upp och nedvänd U- formad profil av plåt eller plast med en bredd mellan skänklarna i den U-formade profilen så att en sko får plats i den U-formade profilen vilken bildar skyddet (20) placerat över fotström- brytaren (15).
9. Modulär anordning enligt något av föregående krav, k ä n - n e t e c k n a d av att den övre beläggningen (11) täcker hela 468 614 9 modulplattan (2) inklusive den inbyggda fotströmbrytaren (15).
SE9103144A 1991-10-28 1991-10-28 Modulaer anordning vid fotmanoevrerat kontaktdon SE468614B (sv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9103144A SE468614B (sv) 1991-10-28 1991-10-28 Modulaer anordning vid fotmanoevrerat kontaktdon

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9103144A SE468614B (sv) 1991-10-28 1991-10-28 Modulaer anordning vid fotmanoevrerat kontaktdon

Publications (3)

Publication Number Publication Date
SE9103144D0 SE9103144D0 (sv) 1991-10-28
SE9103144L SE9103144L (sv) 1993-02-15
SE468614B true SE468614B (sv) 1993-02-15

Family

ID=20384133

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE9103144A SE468614B (sv) 1991-10-28 1991-10-28 Modulaer anordning vid fotmanoevrerat kontaktdon

Country Status (1)

Country Link
SE (1) SE468614B (sv)

Also Published As

Publication number Publication date
SE9103144L (sv) 1993-02-15
SE9103144D0 (sv) 1991-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4949959A (en) Barbell assist device
US6041523A (en) Method for weight-training using a shoe insert
US6042521A (en) Exercising means
ATE211713T1 (de) Fahrerstand für flurförderzeug mit in drei positionen verstellbarer sitzeinrichtung
CA2129377A1 (en) Stair climbing aid
US20210244584A1 (en) Stand Assist Stool and Method
US20090111669A1 (en) Calf exercise system
SE468614B (sv) Modulaer anordning vid fotmanoevrerat kontaktdon
US5417630A (en) In place exercise device with adjustable resistance
US5419748A (en) Adjustable, multiple resistive force exerciser
DE69828905D1 (de) Bewegbare handballen-, handgelenk- und vorarmstütze zur verwendung bei tastaturen
CN112827115A (zh) 一种楼梯形康复锻炼器
AU595141B2 (en) Toilet bowl accessory
KR102133516B1 (ko) 수중 운동 장치
US7044900B2 (en) Exercise apparatus
AU748158B2 (en) Exercise means
KR19980019256U (ko) 좌변기용 발판
JP2002369894A (ja) 健康管理機
DE19727201A1 (de) Schuh
AU2001100311A4 (en) Adjustable heel locator for a foot exercise machine
DK381781A (da) Fodstoette
KR20250178007A (ko) 안정적인 자세유지 구조를 포함하는 자동 벽 스쿼트 장치
JP2003220103A (ja) 歩行訓練者用テーブル
KR20220096225A (ko) 스테퍼
DE102014000800A1 (de) Treppensteigplattform

Legal Events

Date Code Title Description
NAL Patent in force

Ref document number: 9103144-3

Format of ref document f/p: F

NUG Patent has lapsed