RO128074A2 - Clemă de legătură electrică şi mecanică automată - Google Patents

Clemă de legătură electrică şi mecanică automată Download PDF

Info

Publication number
RO128074A2
RO128074A2 ROA200900749A RO200900749A RO128074A2 RO 128074 A2 RO128074 A2 RO 128074A2 RO A200900749 A ROA200900749 A RO A200900749A RO 200900749 A RO200900749 A RO 200900749A RO 128074 A2 RO128074 A2 RO 128074A2
Authority
RO
Romania
Prior art keywords
aluminum
clamp
mechanical connection
clamping
connection clamp
Prior art date
Application number
ROA200900749A
Other languages
English (en)
Inventor
Ion Burlacu
Vasile Constantin
Mihai Silivestru Dumitraşcu
Valentin Melnic
Original Assignee
Romplast S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Romplast S.A. filed Critical Romplast S.A.
Priority to ROA200900749A priority Critical patent/RO128074A2/ro
Publication of RO128074A2 publication Critical patent/RO128074A2/ro

Links

Landscapes

  • Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)

Abstract

Invenţia se referă la o clemă pentru realizarea unei legături mecanice simultan cu o conexiune electrică, destinată înădirii conductoarelor din aluminiu sau din oţel şi aluminiu, aflate în aliniament într-o reţea electrică aeriană. Clema conform invenţiei este formată dintr-un corp (1) tubular, realizat din aluminiu, în care este fixat, prin sertizare, un separator (2) de sens, de o parte şi de cealaltă a acestuia, în corp (1), fiind plasate câte un arc (3), un corp (4) de strângere, care susţine un dop (5) de ghidare, şi, respectiv, o pană (6) de strângere.

Description

CLEMA DE LEGĂTURĂ ELECTRICA SI MECANICA AUTOMATA
Clema de legătură electrica si mecanica automata, conform invenției, este destinata inadirii conductoarelor de aluminiu si otel aluminiu aflate in aliniament din rețelele electice aeriene.
Sunt cunoscute soluții traditionate de îmbinare a conductorelor prin folosirea unor eclise strânse cu șuruburi, care prezintă dezavantajul ca timpul de asamblare este foarte mare de peste 10 minute si rezultatele nesatisfacatoare.
Mai este cunoscuta pe piața o clema fabricata de Hubbell Power Sytems cu aceeași destinație care este realizata din țeava de aliaje înalt aliate din aluminiu prelucrata prin roluire in structuri biconice, care prezintă dezavantajul ca materialul de lucru respectiv țeava din aliaj de aluminiu înalt aliat necesita multiple procedee speciale, iar tehnologia de obținere a structurilor conice prin roluire este una costisitoare necesitând prelucari speciale, de asemeni in timp din cauza subtirimii țevi aceasta se poate deforma, presiunea de contact scade ajungandu-se la caderea liniei electrice.
Problema tehnica pe care o rezolva invenția este alegerea unor materiale si a unei construcții, care sa asigure o legătură sigura a liniei electrice, intr-un timp foarte scurt de 1-2 secunde.
Clema de legătură electrica si mecanica automata prezintă următoarele avantaje :
- folosește materiale de uz general, fara prelucari speciale;
- este mult mai stabila din punct de vedere funcțional deoarece sistemul de strângere este realizat pe structuri circulare si nu conice;
- fiabilitate mai mare;
- stabilitate mult mai mare a legăturii in timp prelungind durata de viata a liniei aeriene.
Se da in continuare un exemplu de realizare al invenției, in legătură cu figurile 1-6 care reprezintă :
- fig 1 secțiune țeava;
- fig 2 secțiune corp de strângere;
- fig 3 secțiune separator;
- fig 4 secțiune pene;
- fig 5 secțiune dop de ghidaj;
- fig 6 seciune ansamblu clema
Clema de legătură electrica si mecanica automata se realizează constructiv astfel : intr-o țeava din aluminiu, care formează corpul clemei 1, se introduce un separator 2 de sens, acesta este fixat printr-o sertizare ușoara de pereții interiori ai țevii 1.
' TAT PENTRU INVENȚII ή f cerer;, de brevet de inver-··.
’ % -^..4^0.9.,00.^ Ϊ
D: i i -.1 ·J e pozi t.. „. 2 2 -M - 2009 • ·.·«> x . , * * ** Β· ’ “
Se introduce pe rând in fiecare parte a corpului clemei 1, un arc 3, corpul de strângere 4 in care este introdus dopul de ghidaj 5 si penele de strângere 6.
Tot acest ansamblu este introdus in corpul clemei 1 si împins pana la tensionarea ușoara a arcului 3. In acest moment se executa o sertizare de rezistenta a țevii 1 pe corpul de strângere 4. Clema este gata de lucru.
Corpul clemei 1 este dimensionat astfel incat sa reziste la solicitările impuse, astfel va avea diferite lungimi, diametre si grosimi de perete in funcție de secțiunea conductorului. Are rolul de a susține si ghida toate celelalte subansamble d
ιΛ 2009-00749-- Γ
2 -09- 2009 J compunerea clemei. Se poate realiza din aluminiu : țeava, bare de diferite diametre si lungimi, precum si diferite grosimi de perete.
Corpul de strângere 4 este o piesa care are o anumita geometrie cu o anumita conicitate la interior ce va asigura ghidarea penelor de strângere 6, care vor asigura presiunea de contact necesara blocării conductorului electric si asigurarea continuității din punct de vedere electric.
Acesta se montează in interiorul corpului clemei 1, prin sertizare controlata cu anumiti parametrii de presiune si diametre pentru asigurarea unui contact intre cele doua subansamble. Se realizează din bara de aluminiu de diferite diametre prin operația de prelucrare stunjire sau turnare. Datorita geometriei corpului de strângere 4, care prezintă anumite conicitati la interior ce se termina cu zone de diametre diferite formând un umăr se poate monta dopul de ghidaj 5 al conductorului electric.
Astfel dopul de ghidaj 5 va avea diferite diametre interioare ce vor coincide cu diferite secțiuni de conductor. Este realizat din materiale plastice prin injecție, din aluminiu prin deformare plastica in matrite sau turnare sub presiune in matrite.
Separatorul 2 se va monta in interiorul corpului clemei 1 la jumătate, iar realizarea montării se face prin sertizare controlata, forma lui va permite poziționarea arcului 3 in locașurile de fixare de o parte si de alta a sa. Este realizat din materiale plastice armate cu fibra de sticla prin injecție, aschiere din bare din materiale plastice armate cu fibra de sticla extrudate sau prin turnare aluminiu, precum si prin operația de strunjire a barelor extrudate din aluminiu ce pot avea diferite lungimi.
Penele 6 au geometria exterioara conica de conicitate egala cu cea a coprului de strângere 4, iar la partea inferioara are geometria necesara pentru a permite alunecarea conductorului, rolul lor împreuna cu corpul de strângere 4 fiind de blocare a conductorului. Penele 6 sunt realizate din aluminiu prin turnare.
Arcul 3 are rolul de pretensionare a întregului ansamblu , precum si de a stabili zona de deplasare a penelor 6 in corpul de strângere 4.
Funcționarea clemei electrice si mecanice automate.
Diametrul interior al dopului de ghidaj 5 este realizat in stricta concordanta cu diametrul exterior al cablului ce va fi inadit. Căpătui cablului curatat si fasonat este introdus in dopul de ghidaj 5. Se aplica un efort axial care va împinge dopul de ghidaj 5, acesta va apasa pe penele 6 care la rândul lor apasa pe arcul 3.
Mentinandu-se presiunea, arcului 3 se va contracta din ce in ce mai mult permițând penelor 6 sa alunece pe conul corpului de strângere 4. In acest fel distanta dintre penele 6 se va mari.
In momentul in care distanta dintre penele 6 va fi mai mare decât diamentrul exterior al dopului de ghidaj 5 acesta va aluneca pe partea interioara urmat de cablul ce trebuie inadit. In momentul in care dopul 5 va parași spațiul interior al penelor 6, acesta va cadea in interiorul arcului 3.
In acest moment dispărând elementul de rezistenta mecanica care i-a produs tensionarea, arcul 3 va împinge puternic in marginile penelor 6 care culisand pe zona conica a corpului de strângere 3 se vor strânge la rândul lor pe cablul intrat in urma dopului 5. In acest moment cablul este fixat si securizat îmbinarea fiind una clasica de strângere pe con.

Claims (5)

  1. REVENDICĂRI:
    1. Clema de legătură electrica si mecanica automata caracterizata prin aceea ca se realizează constructiv astfel intr-o țeava din aluminiu, care formează un corp clema (1) in care se introduc: un separator (2) de sens, fixat la jumătate printr-o sertizare ușoara de pereții interiori ai corpului (1), un arc (3), corpul de strângere (4) in care este introdus un dop de ghidaj (5) si penele de strângere (6), toate acestea fiind împinse pana la tensionarea ușoara a arcului (3), moment in care se executa o sertizare de rezistenta a corpului clemei ( 1) pe corpul de strângere (4).
  2. 2. Clema de legătură electrica si mecanica automata, conform revendicării 1 are corpul de strângere (4) costruit din bara de aluminiu de diferite diametre prin operația de prelucrare stunjire sau turnare cu o anumita conicitate la interior ce va asigura ghidarea penelor de strângere (6), iar in niște zone de diametre diferite ce formează un umăr se permite montarea dopului de ghidaj (5) si se montează in interiorul corpului clemei (1), prin sertizare controlata cu anumiti parametrii de presiune si diametre pentru asigurarea unui contact intre cele doua subansamble.
  3. 3. Clema de legătură electrica si mecanica automata, conform revendicării 1 are separatorul (2) montat in interiorul corpului clemei (1) la jumătate, prin sertizare controlata, iar forma lui permite poziționarea arcului (3) in locașurile de fixare de o parte si de alta a sa, este realizat din materiale plastice armate cu fibra de sticla prin injecție sau aschiere, din bare din materiale plastice armate cu fibra de sticla extrudate sau prin turnare din aluminiu, precum si prin operația de strunjire a barelor extrudate din aluminiu ce pot avea diferite lungimi.
  4. 4. Clema de legătură electrica si mecanica automata, conform revendicării 1 are penele (6) realizate din aluminiu prin turnare cu o geometrie exterioara conica, de conicitate egala cu cea a coprului de strângere (4), iar la partea inferioara are geometria necesara pentru a permite alunecarea conductorului.
  5. 5. Clema de legătură electrica si mecanica automata, conform revendicării 1 are dopul de ghidaj (5) cu diferite diametre interioare ce vor coincide cu diferite secțiuni de conductor si este realizat din materiale plastice prin injecție, din aluminiu prin deformare plastica in matrite sau turnare sub presiune in matrite.
ROA200900749A 2009-09-22 2009-09-22 Clemă de legătură electrică şi mecanică automată RO128074A2 (ro)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ROA200900749A RO128074A2 (ro) 2009-09-22 2009-09-22 Clemă de legătură electrică şi mecanică automată

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ROA200900749A RO128074A2 (ro) 2009-09-22 2009-09-22 Clemă de legătură electrică şi mecanică automată

Publications (1)

Publication Number Publication Date
RO128074A2 true RO128074A2 (ro) 2012-12-28

Family

ID=47504272

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
ROA200900749A RO128074A2 (ro) 2009-09-22 2009-09-22 Clemă de legătură electrică şi mecanică automată

Country Status (1)

Country Link
RO (1) RO128074A2 (ro)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5789038B1 (ja) 電線接続具
MA40828A (fr) Ensemble connecteur
AR111778A1 (es) Conjunto de conector de cuña, métodos y conexiones que lo incluyen
JP2013149494A5 (ro)
US20150075837A1 (en) Compression formed connector for carbon-fiber composite core conductor assembly used in transmission line installations and method of constructing the same
CN106026003B (zh) 带有墩头的能自防水的电缆同轴对接装置
MX391130B (es) Empalme con abrazadera de derivacion.
RO128074A2 (ro) Clemă de legătură electrică şi mecanică automată
RU165632U1 (ru) Анкерный клиновый зажим
EP3708693A4 (en) METHOD FOR MANUFACTURING A WIRE FROM AN ALUMINUM ALLOY, METHOD FOR MANUFACTURING AN ELECTRICAL WIRE THEREOF, AND METHOD FOR MANUFACTURING A CABLE HARNESS
CN205242854U (zh) 钢绞线连接器
CN202513519U (zh) 一种碳纤维光电复合导线接续金具
CN110165430A (zh) 一种接地卡具
CN105470893A (zh) 一种耐张线夹
CN203397000U (zh) 一种碳纤维芯光纤导线接续金具
CN104901035A (zh) 电缆分支箱/环网柜并联进网的方法及其相应的分流装置
CN205354773U (zh) 防过张力拉线绝缘子
CN204577941U (zh) 一种10kV跌落式熔断器熔管的摘挂装置
EP2647973A1 (en) Method of manufacturing temperature sensor and the temperature sensor
RU155033U1 (ru) Стыковой цанговый зажим для многопроволочных и контактных проводов
CN103956597B (zh) 一种预绞式跳线引流金具
CN203321055U (zh) 输电线路杆塔拉线尾线压接管
CN204030030U (zh) 应急电源连接线夹
CN106786281B (zh) 耐张导线压接管防护方法
CN204905448U (zh) 一种复合芯导线连接管电力金具