RO113280B1 - Sistem optic binocular - Google Patents
Sistem optic binocular Download PDFInfo
- Publication number
- RO113280B1 RO113280B1 RO9601932A RO9601932A RO113280B1 RO 113280 B1 RO113280 B1 RO 113280B1 RO 9601932 A RO9601932 A RO 9601932A RO 9601932 A RO9601932 A RO 9601932A RO 113280 B1 RO113280 B1 RO 113280B1
- Authority
- RO
- Romania
- Prior art keywords
- image
- eyepiece
- optical
- lenses
- axis
- Prior art date
Links
- 230000003287 optical effect Effects 0.000 title claims abstract description 46
- 238000013519 translation Methods 0.000 claims description 6
- 230000014616 translation Effects 0.000 claims description 6
- 210000001747 pupil Anatomy 0.000 claims description 4
- 238000011084 recovery Methods 0.000 claims description 3
- 238000010276 construction Methods 0.000 abstract description 4
- 239000011521 glass Substances 0.000 description 3
- 230000004075 alteration Effects 0.000 description 1
- 230000005540 biological transmission Effects 0.000 description 1
- 230000007423 decrease Effects 0.000 description 1
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 description 1
- 210000000887 face Anatomy 0.000 description 1
- 230000004907 flux Effects 0.000 description 1
- 230000005484 gravity Effects 0.000 description 1
- 210000003128 head Anatomy 0.000 description 1
- 238000005286 illumination Methods 0.000 description 1
Landscapes
- Telescopes (AREA)
Description
Invenția se referă la un sistem optic binocular, respectiv la un sistem optic prin care se privește cu ambii ochi, adaptabil la un singur obiectiv și destinat, în special, construcției de lunete de observare, atât pe timp de zi, cât și pe timp de noapte.
Este cunoscut un sistem optic binocular, utilizat în construcția lunetelor cu un singur obiectiv, sistem ce cuprinde centrat pe o axă principală de intrare a fasciculelor luminoase, un element optic semi-reflectant, alcătuit din două prisme isoscel drepte, identice, lipite pe o suprafață plană, semireflectantă, așezată la 45° față de axa principală. Suprafața semi-reflectantă lasă să treacă o parte din lumină spre un ocular convergent, coaxial cu axa principală și, totodată, deviază o altă parte a luminii, sub un unghi de 90°, spre un sistem optic convergent, care joacă rolul celui de-al doilea ocular, care asigură, totodată și corectarea aberațiilor. După trecerea prin cel de-al doilea ocular, fasciculul luminos întâlnește un sistem reflectant, format dintr-o prismă isoscel, cu reflexie totală și putere nulă având suprafața reflectantă la 45° față de axa celui de-al doilea ocular și paralelă cu suprafața semireflectantă aflată la 45° pe axa primului ocular.
Pe fetele prismei cu reflexie totală, care se intersectează sub un unghi de 90°, sunt lipite niște lamele plan-paralele. Reglarea distanței interpupilare se face prin deplasarea relativă între al doilea ocular și prisma cu reflexie totală de-a lungul axei fasciculului luminos deviat de suprafața semi-reflectantă aflată în fața primului ocular.
Acest sistem optic prezintă dezavantajul că luminanța imaginii scade cu mai mult de 50% ca urmare a divizării fasciculelor luminoase de intrare de către suprafața semi-reflectantă. Totodată, ca urmare a dispunerii componentelor optice cu axele în planul ochilor, rezultă un gabarit relativ mare.
Problema tehnică pe care o rezolvă invenția este transmiterea imaginii formate de obiectiv pe două căi optice, câte una pentru fiecare ochi, pe una din căi fiind preluată direct jumătatea superioară a imaginii, iar prin cealaltă cale fiind transmisă deviat jumătatea inferioară a imaginii, ambele căi asigurând o luminanță maximă a imaginii.
Sistemul optic binocular, conform invenției, are în alcătuire un grup de lentile, dispus după amplificatorul de luminanță, care formează o imagine virtuală, către obiectiv prin preluarea imaginii reale dată de obiectiv într-un plan, fie prin intermediul amplificatorului de luminanță,fie printr-un sistem optic inversor, astfel că, o zonă superioară a imaginii și o zonă centrală orizontală comună, sunt preluate direct de primul ocular, în timp ce aceeași zona centrală și o zonă inferioară a imaginii sunt preluate de o prismă cu reflexie totală așezată între grupul de lentile aflat în spatele amplificatorului de luminanță și primul ocular, cu o muchie de divizare, dispusă orizontal, în așa fel, încât intersectează axa optică principală sub un unghi de 90°, după divizare, fasciculele luminoase se transmit de-a lungul unui traseu frânt către un al doilea ocular, prin niște oglinzi plane care, împreună cu prisma cu reflexie totală, formează un sistem de redresare a imaginii de tip Porro, ce înglobează un vehicul optic format din două sisteme optice care permit translația pe o direcție perpendiculară față de axa vehiculului optic și de-a lungul acesteia, a celui de al doilea ocular împreună cu două oglinzi plane, dispuse periscopic, un sistem de lentile de câmp și un al doilea grup de lentile, aceste translații asigurând corelarea în înălțime a pupilelor de ieșire ale celor două oculare precum și extinderea domeniului distanțelor interpupilare; ansamblul periscopic format din oglinzile plane cu suprafețele reflectante paralele, se poate roti față de o axă, paralelă cu axa optică a celui de al doilea ocular, prin această rotire asigurându-se extinderea domeniului distanței interpupilare; sistemul de lentile de câmp, sau grupul de lentile de obținere a imaginii virtuale pentru al doilea ocular, sau ambele, pot fi așezate între suprafețele reflectante, paralele, ale oglinzilor plane dispuse periscopic.
Prin aplicarea invenției, se obțin următoarele avantaje:
RO 113280 Bl
- obținerea, pentru fiecare ochi, a unei imagini cu luminanță maximă;
- reducerea gabaritului, mai ales în cazul grosimetrelor mici, ceea ce permite realizarea de lunete cu o prindere 5 comodă și eficientă pe capul observatorului;
- realizarea de lunete cu amplificator de luminanță pentru timp de noapte, pentru distingerea de repere, atât ic apropiate cât, și depărtate;
- prin dispunerea pe orizontală a unei zone comune din imagine, se asigură o reunire stabilă a imaginii chiar pentru subiecți cu ochi sensibili. i;
Se dă, în continuare, un exemplu de realizare a invenției, în legătură și cu figura, care reprezintă schema optică a sistemului optic binocular, utilizat în construcția unei lunete. 20
Sistemul optic binocular, conform invenției, se compune din mai multe elemente și sisteme optice, unele dispuse pe o axă optică principală XX, pentru transmiterea imaginii la unul din ochi și 25 altele pe un sistem de axe formând un traseu frânt MIVOPRST, elemente cu care se face divizarea fasciculului pentru celălalt ochi. Imaginea dată de un obiectiv 1 se formează într-un plan a, fie prin intermediul 30 unui amplificator electronic de luminanță
2, în sine cunoscut, care asigură și redresarea imaginii, fie în locul acestuia, prin intermediul unui sistem optic inversor
3, figurat pe axa YY, care, de asemenea, 35 redresează imaginea, sistem care se așează cu axa YY suprapusă peste axa optică principală XX.
Observarea cu unul din ochi se face direct printr-un ocular 4, așezat pe axa 40 optică principală XX, iar cu o prismă 5, cu reflexie totală, având o muchie de divizare b care intersectează sub 90° axa optică principaă XX, se face preluarea fasciculelor de raze care se transmit la 45 un al doilea ocular 6, prin niște oglinzi plane 7, 8 și 9, care, împreună cu prisma 5, formează un sistem de redresare a imaginii de tip Porro și apoi, mai departe, fasciculele luminoase sunt preluate de alte 50 oglinzi 10 și 11, cu suprafețele reflectante paralele, dispuse periscopic.
între oglinzile plane 8 și 9, se așează două sisteme optice 12 și 13, compuse din lentile, care formează un vehicul optic, între sistemele optice 12 si 13 formându-se raze paralele, astfel că sistemele optice, așezate în continuare, înaintea celui de-al doilea ocular 6 să poată fi supuse unor translații, fie după o direcție c, în lungul unei axe OP, fie după o direcție d, perpendiculară pe axa OP. Aceste translații permit, atât corelarea la înălțime, a pupilelor de ieșire, cât si extinderea domeniului distanțelor interpupilare, peste valorile normale. în cazul în care se solicită aceasta. Vehiculul optic format din sistemele optice 12 și 13, dă o imagine reală dar inversată și, de aceea, este necesar să se utilizeze sistemul de redresare de tip Porro. Oglinzile plane 10 și 11 alcătuiesc un ansamblu periscopic, care permite proiectarea axei optice în direcția axei ST, prin care se obține aducerea la același nivel, pe orizontală, a axelor ocularelor 4 și 6. Sistemul optic Porro, format din elementele 5, 7, 8 si 9 împreună cu ansamblul periscopic al oglinzilor plane 10 și 11 se montează pe un singur șasiu, nereprezentat, care permite reducerea substanțială a gabaritului, o creștere a preciziei și o fiabilitate sporită. în cazul când se cere extinderea limitelor distanțelor interpupilare, ansamblul periscopic al oglinzilor plane 10 și 11, poate fi separat de sistemul Porro și rotit în jurul axei PR. Pe axa ST se plasează un sistem de lentile de câmp 14, pentru a realiza distanța pupilei de ieșire față de ocularul 6, în corespondență cu aceea dată de ocularul
4. Un grup de lentile 15 se asociază ocularului G, el având o focală corespunzătoare ca funcție unui al doilea grup de lentile 1G, așezat pe axa XX si care are rolul de a da o imagine virtuală, către obiectivul 1. prin preluarea imaginii reale dată de acesta.
Sistemele optice 14 și 15 se pot așeza și între oglinzile plane 10 și 11.
RO 113280 Bl
Imaginea formată în planul a este preluată astfel: o zonă superioară e se transmite direct unui ochi prin ocularul 4, o zonă inferioară f se transmite prin traseul frânt MIMOPRST celuilalt ochi prin 5 ocularul G, iar o zonă centrală g, orizontală, este comună pentru ambii ochi. Pentru diferențe minime de cromaticitate și de luminanță existene între imaginile preluate ce cei doi ochi, se introduce un ic filtru compensator 17. Deasupra planului format de axele celor două oculare 4 și 6 se plasează o sursă de lumină 18, acționată, fie de un întrerupător, fie împreună cu un pendul de gravitație, 15 asociat corpului lunetei. Sursei 18 i se atașează o mască 19, astfel ca fluxul luminos să fie orientat pentru iluminarea înspre în jos, pentru observarea unor repere din apropeire, fără ca sursa 18 20 să fie observabilă de la distanță.
într-o variantă constructivă, în locul prismei 5 cu reflexie totală se introduce o oglindă semi-reflectantă 20 sau un cub semi-reflectant, pentru tot câmpul, astfel 25 ca suprafața activă să facă parte din sistemul de redresare Porro, în care caz grupurile de lentile 15 și 1G devin facultative.
Claims (3)
- Revendicări1. Sistem optic binocular, care preia o imagine unică, furnizată de un singur 35 obiectiv, imagine care se formează într-un plan dispus la ieșirea unui amplificator electronic de luminanță aflat pe o axă optică principală cu obiectivul și cu un prim ocular, caracterizat prin aceea că, are 40 în alcătuire un grup de lentile (16), dispus după amplificatorul de luminanță (2), care formează o imagine virtuală, către obiectiv [1] prin preluarea imaginii reale dată de acesta într-un plan [a], fie prin intermediul 45 amplificatorului de luminanță [2], fie printrun sistem optic inversor (3), astfel că, o zonă superioară (e) a imaginii și o zonă centrală (g). orizontală, comună, sunt preluate direct de primul ocular (4J, în timp ce aceeași zonă centrală (g) și o zonă inferioară (f) a imaginii sunt preluate de o prismă (5) cu reflexie totală așezată între grupul de lentile (1G) aflat în spatele amplificatorului de luminanță (2) și primul ocular (4), cu o muchie de divizare (b), dispusă orizontal, în așa fel, încât intersectează axa optică principală (XX) sub un unghi de 90°, după divizare, fasciculele luminoase se transmit de-a lungul unui traseu frânt (MNOPRST) către un al doilea ocular (6), prin niște oglinzi plane (7, 8 și 9) care, împreună cu prisma (5) cu reflexie totală, formează un sistem de redresare a imaginii de tip Porro, ce înglobează un vehicul optic format din două sisteme optice (12 și 13) care permit translația pe două direcții (c si d) una în lungul și alta perpendiculară fată de axa (OP) vehiculului optic a celui de al doilea ocular (G), împreună cu două oglinzi plane (10 și 11), dispuse periscopic, un sistem de lentile de câmp (14) și un al doilea grup de lentile (15), aceste translații asigurând corelarea în înălțime a pupilelor de ieșire ale celor două oculare (4 și G) precum și extinderea domeniului distanțelor interpupilare.
- 2. Sistem optic, conform revendicării 1, caracterizat prin aceea că, ansamblul periscopic format din oglinzile plane (10 și 11) cu suprafețele reflectante paralele, se poate roti față de o axă (PR), paralelă cu axa optică (ST) a celui de al doilea ocular (6), prin această rotire asigurându-se extinderea domeniului distanței interpupilare.
- 3. Sistem optic, conform revendicării 1, caracterizat prin aceea că. sistemul de lentile de câmp (14), sau grupul de lentile (15) de obținere a imaginii virtuale pentru al doilea ocular (6), sau ambele, pot fi așezate între suprafețele reflectante, paralele, ale oglinzilor plane (10 și 11) dispuse periscopic.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| RO9601932A RO113280B1 (ro) | 1996-10-07 | 1996-10-07 | Sistem optic binocular |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| RO9601932A RO113280B1 (ro) | 1996-10-07 | 1996-10-07 | Sistem optic binocular |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| RO113280B1 true RO113280B1 (ro) | 1998-05-29 |
Family
ID=20104054
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| RO9601932A RO113280B1 (ro) | 1996-10-07 | 1996-10-07 | Sistem optic binocular |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| RO (1) | RO113280B1 (ro) |
-
1996
- 1996-10-07 RO RO9601932A patent/RO113280B1/ro unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4563061A (en) | Night vision viewing systems | |
| EP1012655B1 (en) | Image combining system for eyeglasses and face masks | |
| US4322135A (en) | Optical apparatus | |
| EP0775327B1 (en) | Head mounted display optics | |
| US7999924B2 (en) | Range binoculars | |
| US3064526A (en) | Dual image reflecting telescope | |
| US5712726A (en) | Compact binoculars for nighttime vision | |
| US6141146A (en) | Night vision goggle with improved optical system | |
| CN104020557A (zh) | 一种单目和准双目变换观察光学装置 | |
| US20030184859A1 (en) | Auxiliary binocular device for astronomical telescope | |
| JPH0654026U (ja) | ホログラフィックヘルメットに装着した両眼用デイスプレイ | |
| EP1808722A2 (en) | Image Combining System for Eyeglasses and Face Masks | |
| KR840000245B1 (ko) | 가시광선 및 부근 적외선 스펙트럼에 있어서의 잔여광선의 관찰용 쌍안경 | |
| US4392710A (en) | Optical apparatus | |
| US6483647B2 (en) | Night vision device | |
| US2963942A (en) | Binocular telescopes | |
| RO113280B1 (ro) | Sistem optic binocular | |
| US6362918B1 (en) | Compact keplerian telescope | |
| US7643210B2 (en) | Night vision binoculars | |
| US20060061858A1 (en) | Binoculars having single objective lens | |
| US5734500A (en) | Binocular with extended monocular field | |
| RU2143717C1 (ru) | Бинокулярная зрительная труба ночного видения | |
| JP2019117237A (ja) | ヘッドマウントディスプレイ | |
| US4361378A (en) | Biocular viewing apparatus | |
| JPS6343443Y2 (ro) |