PL97233B1 - Sposob wstepnego wylegania kurczat oraz wylegarnia kurczat - Google Patents

Sposob wstepnego wylegania kurczat oraz wylegarnia kurczat Download PDF

Info

Publication number
PL97233B1
PL97233B1 PL1975177951A PL17795175A PL97233B1 PL 97233 B1 PL97233 B1 PL 97233B1 PL 1975177951 A PL1975177951 A PL 1975177951A PL 17795175 A PL17795175 A PL 17795175A PL 97233 B1 PL97233 B1 PL 97233B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
lodging
eggs
conveyor
trays
Prior art date
Application number
PL1975177951A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Henricus Gerardus Hermanus Maria Pas Zeddam
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henricus Gerardus Hermanus Maria Pas Zeddam filed Critical Henricus Gerardus Hermanus Maria Pas Zeddam
Publication of PL97233B1 publication Critical patent/PL97233B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K41/00Incubators for poultry

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Attitude Control For Articles On Conveyors (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wstepnego wylegania kurczat oraz wylegarnia kurczat zawie¬ rajaca co najmniej jedna komore wylegowa. Do ko¬ mory wylegowej wprowadza sie porcje jajek i po¬ zostawia sie je w tej komorze w ciagu wymaga¬ nego wstepnego okresu czasu wylegania, a nastep¬ nie wyjmuje sie je.
Dotychczas porcje jajek na tacach lub wózkach wprowadzono do wylegowej komory recznie i nie przesuwano ich w tej komorze. Takze polaczenie tac z jajkami pozostawalo niezmieniane podczas procesu wylegania. Wsuwanie nowych wsadów ja¬ jek do wylegowej komory stanowi powazna wade pod wzgledem higieny, poniewaz podczas wchodze¬ nia do komory istnieje duze ryzyko wprowadzenia zanieczyszczen. Ponadto na skutek stycznego po¬ lozenia jajek zapotrzebowanie energii dla oplywu tac z jajkami przez gorace powietrze z wentyla¬ torów jest bardzo duze. Poza tym wysokosc zna¬ nych wylegowych komór jest ograniczona wysoko¬ scia tac z jajkami ustawionymi jedna na drugiej lub wózków z jajkami tak, ze w przypadku zasto¬ sowania wysokich komór pewna ich przestrzen po¬ zostaje bezuzyteczna.
Zgodnie z wynalazkiem sposób wstepnego wyle¬ gania kurczat polega na tym, ze porcje jajek, wpro¬ wadzane kolejno do komory wylegowej, przesuwa sie ruchem ciaglym we wnetrzu tej komory pod¬ czas calego procesu wylegania wstepnego oraz obraca sie je o kat 90° w celu zapewnienia równo- to 2 miernego nagrzewania goracym powietrzem, do¬ prowadzanym stale do wnetrza komory wylegowej.
W wyniku ciaglego transportowania jajek z ma¬ la predkoscia w komorze wylegowej nastepuje pod¬ dawanie ich dzialaniu przeplywajacego powietrza, dzieki czemu wystepuje wlasciwy rozklad róznic temperatur, które wynikaja z energii cieplnej do¬ prowadzanej oraz odbieranej przez zyjace zarod¬ ki. Wprowadzania, transport wewnatrz wylegowej „ komory oraz odprowadzanie na zewnatrz moze od¬ bywac sie calkowicie automatycznie, a dzieki bra¬ kowi koniecznosci wchodzenia do wylegowej komo¬ ry zapewnia sie wymagane warunki higieny pro¬ cesu, a ponadto uzyskuje sie optymalne wykorzy¬ stanie przestrzeni w tej komorze.
Przedmiotem wynalazku jest ponadto wylegar¬ nia kurczat zawierajaca co najmniej jedna wyle¬ gowa komore, która ma obiegowy przenosnik poru¬ szajacy sie ruchem ciaglym we wnetrzu tej komo¬ ry, sluzacy do wprowadzania porcji jajek umie¬ szczonych na tacach do wnetrza komory, przeno¬ szenia ich poprzez te komore i odprowadzania na zewnatrz po okresie czasu wymaganego do wyle¬ gania wstepnego. Tace na których umieszczone sa porcje jajek wprowadzanych do komory wylego¬ wej, polaczone sa z przenosnikiem obiegowym roz¬ lacznie. Na ramie kazdej tacy osadzona jest pro¬ wadzaca rolka wspólpracujaca z prowadnicami znajdujacymi sie na krzywoliniowych odcinkach przenosnika, które wspólnie powoduja obracanie tac 47 23397 233 podczas ich ruchu na zakretach, przy czym pred¬ kosc przesuwu przenosnika na zakretach jest wie¬ ksza od jego predkosci na odcinkach prostolinio¬ wych. Ponadto wylegarnia zawiera pulsatory do za¬ sysania powietrza, autmotycznego jego podgrzewa¬ nia i nastepnie równomiernego doprowadzania do tac z jajkami we wnetfzu komory "wylegowej.
Przedmiot wynalazku jest objasniony w przykla¬ dzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wylegowa komore i przenosnik w wi¬ doku perspektywicznym, fig. 2 — przenosnik wraz z elementami powodujacymi obracanie tac z jajka¬ mi, w schematycznym widoku z góry, fig. 3 — ten sam przenosnik, co na fig. 2, w widoku z przodu, a fig. 4 do 9 — przedstawiaja kolejne fazy wpro¬ wadzania porcji jaj do wylegowej komory.
W wylegarni wedlug wynalazku przenosnik prze¬ chodzi przez rózne ustawione obok siebie komory wylegowe, z których dla uproszczenia na rysunku uwidoczniono tylko dwie komory 2 i 3. W Kazdej komorze wylegowej 2, 3 przenosnik 7 porusza sie po kolowej drodze, na której nie pokazane na ry¬ sunku wylaczniki umieszczone sa w miejscach, gdzie zakrety 4, 5 lacza sie z prostoliniowa wloto¬ wa i wylotowa czescia przenosnika 1. Podwieszone tace 6 z jajkami moga byc automatycznie podla¬ czane do przenosnika lub odlaczane od niego za pomoca dowolnych elementów laczeniowych.
Tace 6 z jajkami sa zawieszone na przenosniku w polozeniu ukosnym, dla lepszego oddzialywania na nie goracego powietrza. Na zakrecie przy ruchu w kierunku pokazanym strzalka na fig. 1 tace 6 z jajkami przesuwaja sie ze zwiekszona predkoscia, dzieki czemu nie stykaja sie ze soba i nie prze¬ szkadzaja sobie na zakrecie. Dla zrealizowania tej cechy odcinki przenosnika na zakretach napedzane sa z predkoscia liniowa wieksza od predkosci jego odcinków prostoliniowych. Ponadto oczywista jest sprawa, ze odcinki na zakretach i odcinki prostoli¬ niowe przenosnika sa niezalezne od siebie. Nieco wieksza predkosc na zakretach uzyskiwana jest z glównego przenosnika. Tak wiec odleglosci miedzy tacami moga byc utrzymywane mozliwie male, dzieki czemu powierzchnia zajmowana przez ko- • more wylegowa jest optymalnie wykorzystana. Tace z jajkami sa obracane podczas pokonywania zakre¬ tów, przy czym to obracanie odbywa sie dwa razy podczas jednego obiegu. Na zakretach umieszczo¬ ne sa prowadnice 7, które sa nachylone pod katem do poziomej drogi przenosnika. W narozniku ra¬ my tac 6 z jajkami umieszczona jest rolka lub ma¬ le kólko 8, które ma mozliwosc toczenia sie po pro¬ wadnicach 7. Oczywiste jest wiec, ze kazdorazowo, gdy tace poruszaja sie na zakretach 4 i 5, sa one przekrecane w wyniku ukladu prowadnic 7. Kat pochylenia prowadnicy 7 wzgledem poziomu okre¬ sla wiec kat obrócenia tac z jajkami.
Tace z jajkami sa zawieszone na przenosniku pod katem 45° do poziomu, dzieki czemu uzyskuje sie optymalne zagospodarowanie powierzchni zaj¬ mowanej przez tace na przenosniku. Poza tym obracanie tac z jajkami z nachyleniem pod katem 45° jest potrzebne dla dobrego przekazywania cie¬ pla, w celu utrzymywania zarodka w srodku jaj¬ ka, dzieki czemu uniemozliwia sie jego opadanie lub przyklejanie.
Na fig. 4 do 9 pokazano sposób wprowadzania da komory wylegowej, kazdorazowo co trzy dni, szó- stej czesci calkowitej ilosci jajek. Od momentu wprowadzenia jajek do komory rozpoczyna sie wstepny okres wylegania trwajacy 18, dni. Uklad wprowadzania tac z jajkami do wylegowej komory zostal tak dobrany, ze jajka po najwiekszej nad- l0 miarowej egzotermicznej reakcji posuwane sa da¬ lej w taki sposób, ze jajka te zaczynaja tracic ich nadmierne cieplo i przekazuja je w wiekszosci do nastepnej porcji jajek. Jajka tej ostatniej porcji, które na skutek krótszego okresu istnienia reaguja nieco mniej egzotermicznie przekazuja z kolei nad¬ mierne cieplo do kolejnej porcji jajek i tak dalej.
Ten bardziej lub mniej automatyczny proces trwa az do wprowadzenia ostatnich jajek, które reaguja endetermicznie, a nie egzotermicznie i w konse¬ kwencji potrzebuja ciepla, co zwiazane jest ze wzrostem zarodka. Tak wiec pomiedzy jajkami kazdej porcji odbywa sie optymalna wymiana cie¬ pla bez koniecznosci przerywania procesu wylega¬ nia. Jednoczesnie oczywiste jest, ze wylegowa ko¬ mora jest zawsze' calkowicie wypelniona i ze ca trzy dni odpowiednio wprowadza sie do wylegowej komory lub wyjmuje z niej te sama ilosc tac z jaj¬ kami, przy czym kazda pojedyncza taca z jajkami przebywa w wylegowej komorze 18 dni.
W komorach wylegowych umieszczonych jest wie¬ le pulsatorów 9, które zasysaja swieze powietrze, automatycznie podgrzewaja powietrze i nastepnie jednolicie rozprowadzaja je w wylegowej komorze.
Nalezy zaznaczyc, ze dzieki ciaglemu przesuwaniu do przodu tac z jajkami i ciaglemu ich obracaniu jajka sa optymalnie oplywane przez gorace powie¬ trze, wskutek czego zmniejszone zostaja róznice temperatur do absolutnego minimum i dlatega energia pobierana przez pulsatory nie jest duza.
Opisany powyzej uklad jest optymalny z higie¬ nicznego punktu widzenia, poniewaz wylegowe ko¬ mory sa odizolowane od otoczenia, zas ekonomicz- nosc procesu zwieksza w razie potrzeby mozliwosc zastosowania zaprogramowanej automatyzacji. 40 45 50 55 60

Claims (7)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wstepnego wylegania kurczat, polegaja¬ cy na wprowadzaniu porcji jajek do komory wy¬ legowej, pozostawianiu ich w tej komorze w ciagu wymaganego okresu czasu wylegania wstepnego, a nastepnie usuwaniu jajek z wylegarni, znamienny tym, ze porcje zlozone z duzej ilosci jajek wprowa¬ dza sie kolejno do komory wylegowej, przesuwa sie je obiegowym ruchem ciaglym we wnetrzu ko¬ mory podczas calego procesu wylegania wstepnego oraz obraca sie je o kat 90° w stosunku do osi po¬ ziomej co najmniej dwa razy podczas kazdego obie¬ gu komory, w celu zapewnienia równomiernego na¬ grzewania jajek ogrzanym powietrzem, które do¬ prowadza sie stale do wnetrza komory, przy czym podczas okresu wylegania wstepnego trwajacego 18 dni porcje jajek wprowadza sie do wylegarni co 3 dni, wskutek czego porcje te rozmieszczone sa w97 233 iednakowych odleglosciach od siebie i równiez co 3 dni odprowadza sie z komory porcje jajek wy¬ noszaca szósta czesc calosci wsadu, przy czym no¬ wa grupe jajek wprowadza sie do komory w takiej kolejnosci, aby stanowila ona kolejna nastepna grupe jajek za grupa wprowadzona uprzednio.
2. Wylegarnia kurczat zawierajaca co najmniej jedna wylegowa komore, znamienna tym, ze komo¬ ra wylegowa (2) ma obiegowy przenosnik (1) po¬ ruszajacy sie ruchem ciaglym, sluzacy do wpro¬ wadzania wielu porcji jajek umieszczonych na ta¬ cach (6) do tej komory wylegowej oraz przenosze¬ nia ich poprzez te komore i wyprowadzania na ze- rrnatrz po zakonczeniu procesu wylegania wstep¬ nego.
3. Wylegarnia wedlug zastrz. 2, znamienna tym, ze tace (6) polaczone sa z przenosnikiem (1) roz¬ lacznie za pomoca dowolnych elementów laczenio¬ wych.
4. Wylegarnia wedlug zastrz. 2, znamienna tym, ze odcinki przenosnika (1) na zakretach (4, 5) oraz jego odcinki prostoliniowe maja naped niezalezny od siebie dla zapewnienia wiekszej predkosci ruchu przenosnika na zakretach (4, 5) niz na odcinkach prostoliniowych.
5. Wylegarnia wedlug zastrz. 2, znamienna tym, ze tace (6) sa zawieszone na przenosniku (1) ^od katem 45° wzgledem poziomu.
6. Wylegarnia wedlug zastrz. 2, znamienna tym. ze na zakretach (4, 5) przenosnika (1), umieszczone sa prowadnice (7), a na ramie kazdej tacy (6) osa¬ dzona jest wspólpracujaca z nia rolka (8) które slu¬ za do obrania tac (6) podczas ich ruchu na zakre¬ tach (4, 5).
7. Wylegarnia wedlug zastrz. 2, znamienna tym, ze zawiera pulsatory (9) sluzace do zasysania swie¬ zego powietrza ogrzewania go i równomiernego do¬ prowadzania do wnetrza komory wylegowej. FIG.1 FIG,297233 FIG.3 FIG.A \^\ |g / FIG.5 L i ' ' i 7H7 i ' ' ' 00- VT i i .MMi . i 2 FIG6 H—i—h 1 «2 i I I FIG. 7 L a ¦MB -l—h i FIG.8 FIG.9 \wmmi^mmifmmm wm \y ii/ w n/ w/y \\/ y y y y r^ 117|I71I/1I/11/11711/11 W.Z.Graf. Z-d Nr 2, zam. 845/78, A4, 105 Cena 45 zl
PL1975177951A 1974-02-13 1975-02-11 Sposob wstepnego wylegania kurczat oraz wylegarnia kurczat PL97233B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL7401946.A NL158361B (nl) 1974-02-13 1974-02-13 Werkwijze voor het voorbroeden van kippeeieren.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL97233B1 true PL97233B1 (pl) 1978-02-28

Family

ID=19820739

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975177951A PL97233B1 (pl) 1974-02-13 1975-02-11 Sposob wstepnego wylegania kurczat oraz wylegarnia kurczat

Country Status (13)

Country Link
JP (1) JPS50110882A (pl)
BE (1) BE825274A (pl)
BR (1) BR7500880A (pl)
CA (1) CA1022405A (pl)
DK (1) DK150672C (pl)
ES (1) ES434661A1 (pl)
FR (1) FR2260287B1 (pl)
GB (1) GB1492854A (pl)
HU (1) HU178673B (pl)
IN (1) IN145234B (pl)
IT (1) IT1125192B (pl)
NL (1) NL158361B (pl)
PL (1) PL97233B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7861673B2 (en) 2006-04-11 2011-01-04 Life-Science Innovations, Llc Egg incubation transport system and methods regarding same
RU2511260C2 (ru) * 2011-06-27 2014-04-10 Дорохин Василий Иванович Инкубаторная секция
PL233465B1 (pl) * 2017-07-13 2019-10-31 Falkowski Andrzej Gospodarstwo Rybackie Falko Aparat słojowy do inkubacji ikry
BR112022010014A2 (pt) * 2019-11-26 2022-08-16 Ovo Incubators Pty Ltd Incubadora

Also Published As

Publication number Publication date
GB1492854A (en) 1977-11-23
FR2260287B1 (pl) 1977-04-15
IT1125192B (it) 1986-05-14
DK150672B (da) 1987-05-25
HU178673B (en) 1982-06-28
DK150672C (da) 1987-12-28
NL7401946A (nl) 1975-08-15
ES434661A1 (es) 1977-05-01
BR7500880A (pt) 1975-12-02
DK53075A (pl) 1975-10-06
FR2260287A1 (pl) 1975-09-05
JPS50110882A (pl) 1975-09-01
CA1022405A (en) 1977-12-13
BE825274A (nl) 1975-05-29
NL158361B (nl) 1978-11-15
IN145234B (pl) 1978-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2358000A (en) Dairy establishment
US11357218B2 (en) Breeding system for crawling insects
CN209030849U (zh) 一种育成及产蛋期的种鸡鸡舍和饲养设备
US4697547A (en) Apparatus and method for rearing and/or keeping animals
PL97233B1 (pl) Sposob wstepnego wylegania kurczat oraz wylegarnia kurczat
CN108849628A (zh) 一种蛋鸡养殖用饲料下料装置
CN110301365A (zh) 一种牛养殖用喂食装置
US3941091A (en) Egg layer system
CN210641897U (zh) 一种畜牧用喂料机
CN205180048U (zh) 鸡蛋导流板式养鸡设备
CN108174793A (zh) 一种畜牧养殖用冬季饮水设备
CN208387611U (zh) 一种定时投料且均匀的家禽喂料设备
CN217242603U (zh) 宠物食品烘焙干燥箱
CN205180049U (zh) 自动收取鸡蛋输送式养鸡设备
US4059071A (en) Poultry cage system with controlled feeder
CN104221979A (zh) 一种淡水鱼塘喂鱼装置
CN218224483U (zh) 一种海钓鱼钩定型装置
CN205902622U (zh) 生猪用定量喂食装置
CN205180042U (zh) 循环供料式养鸡设备
CN211407252U (zh) 一种翻蛋装置
CN112586393B (zh) 一种禽类养殖系统及养殖方法
US4715323A (en) Apparatus for supplying food to a plurality of cages
SU1727732A1 (ru) Животноводческа ферма круглой формы
CN219288436U (zh) 一种便于使用的养羊用高效喂食装置
CN217407447U (zh) 一种可调控多用途孵化器