PL94935B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL94935B1
PL94935B1 PL18090175A PL18090175A PL94935B1 PL 94935 B1 PL94935 B1 PL 94935B1 PL 18090175 A PL18090175 A PL 18090175A PL 18090175 A PL18090175 A PL 18090175A PL 94935 B1 PL94935 B1 PL 94935B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conductors
conductor
clamp
central part
spacer
Prior art date
Application number
PL18090175A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Eszakdunantuli Aramszolgaltato
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eszakdunantuli Aramszolgaltato filed Critical Eszakdunantuli Aramszolgaltato
Publication of PL94935B1 publication Critical patent/PL94935B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G7/00Overhead installations of electric lines or cables
    • H02G7/12Devices for maintaining distance between parallel conductors, e.g. spacer
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G7/00Overhead installations of electric lines or cables
    • H02G7/20Spatial arrangements or dispositions of lines or cables on poles, posts or towers

Landscapes

  • Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)
  • Installation Of Indoor Wiring (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest uklad przewodów linii napowietrznej o zmniejszonych naprezeniach i zmniej¬ szonym odstepie przewodów fazowych, dla napiec nie wiekszych od 1 kV i o golych przewodach, który umozli¬ wia obnizenie naprezenia slupów i zmniejszenia odstepów miedzy przewodami fazowymi tak, ze nie ma niebez¬ pieczenstwa wystepowania wahan miedzy nimi lub zderzen.
Dla zaspokojenia wzrastajacych wymagan na energie elektryczna konieczne jest stawianie nowych sieci o napieciu do 1kV, ^ Rozklad energii elektrycznej i utrzymanie strat na minimalnym poziomie powoduje koniecznosc staranne¬ go rozmieszczenia linii niskiego napiecia i stacji transformatorowych w punktach ciezkosci obciazenia.
Z technicznego punktu widzenia wykonanie sieci niskiego napiecia z przewodami napowietrznymi z powo¬ du wysokich kosztów jest uzasadnione tylko w specjalnych przypadkach.
Znany jest uklad linii sredniego napiecia z przewodem napowietrznym, zawierajacy uchwyt dystansowy w ksztalcie krzyza, na którym pomiedzy slupami zawieszone sa i przymocowane do uchwytu dystansowego przewody napowietrzne, w trójkatnym ukladzie. Odstep miedzy przewodami napowietrznymi ustala sie za po¬ moca ramienia uchwytu. Z drugiej strony unika sie niebezpieczenstwa wahan miedzy przewodami i zderzen miedzy nimi przez tradycyjne trójkatne rozmieszczenie.
Celem wynalazku jest opracowanie ukladu przewodów dla linii napowietrznej, który umozliwia zgrupowa¬ nie odmiennych przewodów, na przyklad trzech przewodów fazowych i jednego przewodu zerowego, jak rów¬ niez jednego lub dwóch przewodów dla oswietlenia.
Cel wynalazku zostal osiagniety przez to, ze uklad ma gola linke przewodu zerowego zawieszona miedzy dwoma slupami naprezajacymi stanowiaca linke nosna. Do linki nosnej i slupa nosnego zamocowane sa za pomoca obejmy uchwyty dystansowe izolowane lub wykonane z tworzywa izolacyjnego. Uchwyty zawieraja kanalki usytuowane symetrycznie do czesci srodkowej posiadajacej hak i poprzeczki. Przewód na przyklad fazowy lub przewody dla oswietlenia przymocowane sa w kanalkach uchwytu.4 2 94935 Pozar hakiem czesc srodkowa uchwytu zawiera po dwa kanalki dla przewodu - korzystnie w dwóch plasz¬ czyznach pionowych. Na nizszej czesci uchwytu dystansowego moze byc usytuowany dalszy kanalek. Kazdy uchwyt dystansowy ma cztery lub piec kanalków. Konstrukcja haka jest zalezna od ilosci przeWodów w Ukla¬ dzie. < Przez zastosowanie wlasciwych odstepów zmniejsza sie zwis przewodów, wzglednie miedzy slupem a sa¬ siednim z nim uchwytem dystansowym w takim wymiarze, ze ani wahania miedzy nimi ani uderzenia mimo, ze kazde dwa przewody po obu stronach uchwytu dystansowego sa ulozone korzystnie w plaszczyznach piono¬ wych nie moga sie przytrafic.
Uchwyt dystansowy moze byc wykonany z izolacyjnego materialu lub nawet z izolacyjnego tworzywa.
Kanalki uchwytu dystansowego nie musza byc koniecznie usytuowane w plaszczyznie pionowej. Moga byc usytuowane w plaszczyznach wzajemnie przesunietych. Z punktu widzenia oszczednosci przestrzeni, najkorzy¬ stniejsze jesf powszechnie stosowane ukladanie w plaszczyznie pionowej.
Uklad przewodów wedlug wynalazku posiada nastepujace zalety.
Stosowany jako linka nosna, polozony u góry przewód zerowy ochrania polozone nizej przewody fazowe i przewód dla oswietlenia przed szkodliwymi, mechanicznymi oddzialywaniami, spadajacych na linie galezi drzew i w stosunku do wyladowan atmosferycznych.
Uklad pozwala na montaz przewodów o znacznie zmniejszonych naprezeniach jak te, które byly stosowa¬ ne dotychczas w praktyce. Stosownie do tego naprezenie konstrukcji nosnej bedzie znacznie mniejsze. Dzieki temu mozliwe bedzie takze stosowanie mniejszych slupów o zmniejszonych naciagach.
Montowane przewody o nieznacznych naprezeniach sa zakladane w pionie bez ryzyka uderzen i wahan miedzy nimi.
Rozpietosc przesel o równym odstepie fazowym sa zwiekszone bez niebezpieczenstwa zderzen i wahan miedzy nimi do rozpietosci granicznej slupów.
Mechaniczna trwalosc przewodów o zmniejszonym naprezeniu zwieksza sie.
Uklad przewodów wedlug wynalazku o zmniejszonym odstepie przewodów fazowych wymaga mniejszej przestrzeni, co pozwala na ulozenie linii o waskim sladzie przejscia. Dzieki temu nieskomplikowane jest z jednej strony ulozenie linii na obszarze zabudowanym, z drugiej strony wymagane jest przeprowadzenie wyciec drzew wzglednie galezi na zadrzewionym obszarze w mniejszym zakresie.
Ze wzgledu na male zapotrzebowanie przestrzeni mozna stosowac kilka ukladów przewodów na takich samych konstrukcjach nosnych, bez zwiekszenia wymiarów konstrukcji nosnych za pomoca prostych i tanich elementów o zmniejszonych wymiarach.
Uklad przewodów wedlug wynalazku pozwala na wyeliminowanie izolatorów porcelanowych na slupach nosnych.
Usuniecie niebezpieczenstwa zderzen i wzajemnych wahan pozwala na obnizenie liczby zaklócen w eksplo- * atacjif?W ten sposób mozna zmniejszyc naklady kosztów na przerwy w zaopatrzeniu i liczbe reklamacji konsu¬ mentów.
Zmniejszony odstep pozwala zmniejszyc impedancje sieci niskiego napiecia, dzieki temu zmniejszy sie spadek napiecia w sieci i straty na sieci.
Ze wzgledu na zmniejszona impedancje pozorna petli jest mozliwe przeprowadzenie ochrony przed doty¬ kiem przez zerowanie sieci.
Przy rekonstrukcjach tfleci niskiego napiecia mozna przebudowac siec przez zastosowanie rozmieszczenia przewodów na zawieszonych przekladkach dystansowych, bez zmiany konstrukcji nosnych.
Uklad przewodów z zawieszonymi uchwytami dystansowymi rzeczywiscie zmniejsza potrzeby montazu linii, poniewaz zapewnia proste utwierdzenie przewodów w wiszacych uchwytach dystansowych przez zastosowa¬ nie fabrycznie gotowych, elastycznych, z tworzywa sztucznego wykonanych elementów polaczeniowych.
Na skutek malych typowych naprezen rozmieszczenia przewodów z wiszacymi uchwytami dystansowymi beda mozliwe równe wartosci zwisów obok równych naprezen lin nosnych, jak równiez bedzie mozliwe zastoso¬ wanie wiekszych odstepów miedzy slupami jak przy sieci napowietrznej kablowej. Dlatego zmniejszona jest liczba elementów konstrukcji nosnych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedsta¬ wia uchwyt dystansowy zaopatrzony w piec rowków dla przewodów w widoku z przodu, fig. 2 - inne rozwiaza¬ nie uchwytu dystansowego wedlug wynalazku w widoku z przodu, fig, 3 linie zasilajaca napowietrzna z uchwy¬ tami dystansowymi wedlug fig. 1 w widoku perspektywicznym, fig. 4 - obejme zaciskowa sluzaca do zamocowa¬ nia przewodu w rowku uchwytu, fig. 5 - uchwyt dystansowy z fig. 2 z zamocowanymi przewodami w widoku z przodu, fig. 6 - przekrój wzdluz linii B-B na fig. 5, fig. 7 - przekrój wzdluz linii A-A na fig. 5.94 935 3 Na fig. I pokazano uchwyt dystansowy Th którego czesc srodkowa 1 konczy sie wysoko na haku wisza¬ cym, a rowki 4 uchwytu usytuowane sa na przylegajacych do czesci 1 poprzeczkach 3. Rowki 4 uchwytu usytuowane sa symetrycznie po dwóch stronach czesci srodkowej 1.
Mozna równiez rowki 4 uchwytu ulozyc w przesunietych plaszczyznach ale z punktu widzenia oszczedza¬ nia przestrzeni ulozenie rowków we wspólnej plaszczyznie pionowej jest bardzo korzystne. Czesc srodkowa ma rowek 5 na dole uchwytu.
Uchwyt przedstawiony na fig. 2 rózni sie od uchwytu z fig. 1 tym, ze nie ma rowka 5 i nalezaca do niego czesc srodkowa.
Na fig. 3 przedstawiono linie zasilajaca napowietrzna zawierajaca przewód zerowy, trzy przewody fazowe i dwa przewody polaczeniowe. Przewód zerowy stanowiacy line nosna jest zawieszony miedzy dwoma slupami naprezajacymi z odstepem na slupy nosne. Na przewodzie zerowym 8 zawieszone sa i zamocowane do niego uchwyty dystansowe Ti. W rowkach uchwytu Tt sa ulozone przewody 9, z których trzy stanowia przewody fazowe a dwa przewody dla oswietlenia.
Na fig. 4 przedstawiono obejme zaciskowa 10, która sluzy do umocowania przewodów w rowkach uchwy¬ tu i jest wykonana z odpornego na wplywy atmosferyczne sprezystego tworzywa sztucznego. Obejma 10 ma ucho 13 dla usadowienia obejmy zaciskowej 10 i spowodowania koniecznego naprezenia obejmy zaciskowej 10 dla mechanicznego mocowania przewodów 9.
Na fig. 5 przedstawiono uchwyt dystansowy T2 z fig. 2 z zamocowanymi za pomoca obejmy z fig. 4 prze¬ wodami 9. Uchwyt dystansowy ma kanalek 11, w który wchodzi czesc 12 obejmy 10. Podczas mocowania przewód 9 musi byc wyjety z kanalku a nastepnie napowrót wlozony w kanalek i ustalony przez obejme zaciskowa 10. Obejma zaciskowa 10 jest zagieta na przewodzie 9 i naprezona tak, ze czesc 14 obejmy 10 umocowana jest w kanalku 11. Przez usuniecie wywieranego naciagu na obejme 10 przez ucho 13 czesc 14 obejmy uklada sie na skutek jej sprezystosci w kanalku i 1. Dzieki temu przewody 9 sa zamocowane w kanalku 4.
Fig. 6 przedstawia umocowanie przewodu 9 w kanalku 4 za pomoca obejmy 10, w przekroju wzdluz linii B-B na fig. 5.
Fig. 5 przedstawia ksztalt uchwytu dystansowego T2 wedlug fig. 2, usytuowanego na przewodzie zero¬ wym. Uchwyt przywiazany jest w kanalku 17 za pomoca jednego drutu 15 z miekkiego aluminium. Oba konce drutu 15 z miekkiego aluminium zakrzywione sa w dól na dlugosci powierzchni haka 2. Oba konce drutu 15 po okrazeniu przewodu zerowego 8 od dolu i dluzszej plaszczyzny haka 2% sa zakrzywione w kanalku 17. Konce sa skrecone w okolo pieciu scisle zwartych obrotach i zakrzywione na dole obok drutu 15.
Fig. 7 przedstawia umocowanie haka 2 do przewodu zerowego 8 w przekroju wzdluz linii A—A na fig. 5.

Claims (3)

Zastrzezenia patentowe
1. Uklad przewodów dla linii napowietrznej o zmniejszonym naprezeniu i zmniejszonym odstepie przewo¬ dów fazowych, dla napiec nie wiekszych od 1 kV i o golych przewodach, znamienny ty m, ze ma gola linke przewodu zerowego (8)tnapieta miedzy dwoma slupami naprezajacymi stanowiaca linke nosna zawieszona z odstepem na slupie nosnym (6) przy czym do linki nosnej (8) i slupa nosnego (6) zamocowane sa za pomoca obejmy (10) uchwyty dystansowe (T!, T2) izolowane lub wykonane z tworzywa izolacyjnego zawierajace co najmniej cztery kanalki (4) i usytuowane symetrycznie do czesci (I) srodkowej posiadajacej hak (2) i poprzeczki (3), przy czym przewód (9) na przyklad przewód fazowy lub przewody dla oswietlenia przymocowane sa w kanalkSch uchwytu.
2. Uklad wedlug zastrz. 1,znamienny t y m, ze czesc srodkowa (1) uchwytu zakonczona jest w dol¬ nej czesci kanalkiem (5).
3. Uklad wedlug zastrz. 1 albo 2, znamienny t y m, ze kazde dwa kanalki (4) po obu stronach czesci (1) srodkowej uchwytu dystansowego usytuowane sa we wspólnej plaszczyznie pionowej.94 935 w** 1 b Fig.1 Fig Z # 6 # Fig. 3 K-fO r#.£ Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 10 zl
PL18090175A 1974-06-04 1975-06-04 PL94935B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUVA001436 HU168137B (pl) 1974-06-04 1974-06-04

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL94935B1 true PL94935B1 (pl) 1977-09-30

Family

ID=11002309

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18090175A PL94935B1 (pl) 1974-06-04 1975-06-04

Country Status (8)

Country Link
BG (1) BG29439A3 (pl)
DD (1) DD118961A5 (pl)
ES (1) ES438164A1 (pl)
FR (1) FR2274154A1 (pl)
HU (1) HU168137B (pl)
IT (1) IT1043980B (pl)
PL (1) PL94935B1 (pl)
RO (1) RO72440A (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2395226B (en) * 2002-11-14 2005-08-24 Daniel James Robinson Hooks
DE102011001397A1 (de) * 2011-03-18 2012-09-20 Sag Gmbh Freileitungseinrichtung, insbesondere für Hochspannungsfreileitungen

Also Published As

Publication number Publication date
RO72440A (ro) 1982-02-26
FR2274154B1 (pl) 1978-02-03
DD118961A5 (pl) 1976-03-20
IT1043980B (it) 1980-02-29
BG29439A3 (en) 1980-11-14
ES438164A1 (es) 1977-02-01
FR2274154A1 (fr) 1976-01-02
HU168137B (pl) 1976-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TW319922B (pl)
US5322973A (en) Aerial closure
CA2338142A1 (en) Hybrid electrical-optical cable for overhead installations
US2891101A (en) Combined splice closure and cable terminal for plastic sheathed cable
MXPA01005852A (es) Cables de comunicacion con aislantes.
US3649740A (en) Pole-top structure for electric distribution lines
PL94935B1 (pl)
DE60133871D1 (de) Hochfrequenztelekomkabel mit Drahtleitergruppen
US3344888A (en) Elevator car, its machine room, and an elevator traveling cable including both electrical and fluid conductors connected therebetween
ATE132659T1 (de) Schneid-klemm-anschlusselement
KR101366896B1 (ko) 전신주용 송배전 케이블 안착장치
US2868861A (en) Multiplex terminal spreader
CN103779813A (zh) 一种配电柜用的电缆的固定装置
CN202602213U (zh) 集束导线专用放线滑车
US2956104A (en) Multiplex terminal spreader
FI71032B (fi) Foerdelningsskena eller kabel
CN111180129A (zh) 一种易于钩挂的电缆或光缆或光电复合缆
KR102590561B1 (ko) 가공배전선간의 안전한 연결을 위한 가공배전기기
CN220189303U (zh) 一种音视频矩阵防缠绕线束
CN221225887U (zh) 一种抗干扰的网线
US3311698A (en) Service attachment connector for secondary distribution system
GB2156604A (en) Telephone connector block
JP2002367423A (ja) 照明器具用吊り下げコード及びこれを用いた照明器具
SU1022610A1 (ru) Подвеска проводов расщепленной фазы воздушной линии электропередачи
SU1011011A1 (ru) Подвеска проводов расщепленной фазы воздушной линии электропередачи