PL83784B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL83784B1
PL83784B1 PL1972154693A PL15469372A PL83784B1 PL 83784 B1 PL83784 B1 PL 83784B1 PL 1972154693 A PL1972154693 A PL 1972154693A PL 15469372 A PL15469372 A PL 15469372A PL 83784 B1 PL83784 B1 PL 83784B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
circuit
switch
bolt welding
welding according
thyristor
Prior art date
Application number
PL1972154693A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL83784B1 publication Critical patent/PL83784B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K11/00Resistance welding; Severing by resistance heating
    • B23K11/24Electric supply or control circuits therefor
    • B23K11/26Storage discharge welding
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/10Other electric circuits therefor; Protective circuits; Remote controls
    • B23K9/1081Arc welding by means of accumulated energy
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/20Stud welding
    • B23K9/201Stud welding of the extremity of a small piece on a great or large basis

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Arc Welding Control (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest elektryczny aparat do spawania sworzniowego metoda rozladowa¬ nia kondensatorów, wyposazony w baterie konden¬ satorów w glównym przewodzie spawalniczym, do gromadzenia energii spawania, w urzadzenie do dostarczania pradu ladujacego baterie kondensa¬ torów, w elektroniczny przelacznik w glównym przewodzie spawalniczym i urzadzenie sterujace, które po wlaczeniu powoduje przewodzenie elek¬ tronicznego przelacznika.
W znanych aparatach do spawania sworzniowe¬ go, jako elektronicznego przelacznika do zamyka¬ nia obwodu spawania stosuje sie najczesciej ty¬ rystor albo kilka tyrystorów. Zazwyczaj wyposa¬ zone sa one w zabezpieczenie, tak ze prad spawa¬ nia moze byc wyzwolony tylko wówczas, gdy mo¬ cowanie elementu spawanego albo sam element spawany sa wlasciwie osadzone na obrabianym przedmiocie i obslugujacemu po wlaczeniu obwo¬ du spawania nie grozi niebezpieczenstwo. Jezeli jednak tyrystor albo kilka tyrystorów po przewo¬ dzeniu pradu spawania nie zostaja zablokowane albo nadal przewodza, 'istnieje pomiedzy elektro¬ dami czy zaciskami spawalniczymi napiecie zródla pradu ewentualnie napiecie baterii kondensatorów, które zaleznie od ukladu moze wynosic kilkaset woltów.
Napiecie to stanowi powazne niebezpieczenstwo dla obslugi. Ponadto aparat do spawania sworz¬ niowego jest czesto stosowany w robotach monta- 2 zowych. Sklada sie on wówczas z recznego pisto¬ letu spawalniczego, przenosnego aparatu do wy¬ twarzania pradu i niezbednych kabli laczacych.
Przy robotach montazowych zwlaszcza na wyso- kosci, nieoczekiwane wystapienie napiecia, nawet jezeli nie jest ono bezposrednio grozne, jest po¬ waznym zagrozeniem. Zabezpieczenie blisko leza¬ cych elektrod spawalniczych przed dotknieciem jest w granicach rozsadnych nakladów prawie niemozliwe.
Celem wynalazku% jest opracowanie takiej kon¬ strukcji, aby mozna bylo zabezpieczyc sie przed wystapieniem niebezpiecznego napiecia pomiedzy elektrodami aparatu do spawania w czasie, gdy urzadzenie sterujace jest wylaczone, a po nie¬ pozadanym pojawieniu sie, aby zostalo ono zlikwi¬ dowane tak predko, jak to jest mozliwe.
Zgodnie z wynalazkiem zabezpieczenie to zosta¬ lo w aparacie do spawania sworzniowego oma- wianego na wstepie typu, osiagniete przez zasto¬ sowanie ukladu powodujacego, po wlaczeniu elek¬ tronicznego przelacznika, przy nie wlaczonym urzadzeniu sterujacym, spadek napiecia na wyj¬ sciu aparatu wytwarzania pradu oraz spadek na- piecia baterii kondensatorów.
Jezeli elektroniczny przelacznik po wylaczeniu urzadzenia sterujacego nie powróci w stan bloka¬ dy, wystarczy wówczas, ze spadnie albo zostanie odlaczone napiecie zasilania. Wówczas* równiez ba- teria kondensatorów nie bedzie ladowana lub be- 83 7843 83 784 4 dzie ladowana napieciem bezpiecznym. Jesli jed¬ nak w czasie ladowania baterii kondensatorów elektroniczny przelacznik zacznie przewodzic, wówczas wylaczenie albo spadek napiecia wyjscio¬ wego z?silania nie gwarantuje dostatecznego bez¬ pieczenstwa, poniewaz bateria kondensatorów mo¬ ze byc juz mniej lub wiecej naladowana i na elektrodach spawalniczych powstana niebezpieczne napiecia. Dlatego tez napiecie baterii kondensato¬ rów musi byc mozliwie natychmiast obnizone albo odlaczone.
W innym wykonaniu ukladu, gdy urzadzenie sterujace nie jest w stanie wlaczonym, wbudowa¬ ny jest obwód zwarcia, w którym przewidziany jest przelacznik elektroniczny i zasilacz urzadze¬ nia odlaczajacego, które dzialaja przy przeplywie pradu zwarcia w tym .obwodzie. Gdy urzadzenie sterujace zostanie wlaczone, poprzez przekaznik zostaje utworzony obwód zwarcia, który jest nor¬ malnie przerywany przelacznikiem elektronicz¬ nym. Gdy przelacznik elektroniczny zacznie prze¬ wodzic, albo przewodzi, mimo, ze urzadzenie ste¬ rujace nie przewodzi, to prawie bezzwlocznie po¬ plynie prad zwarcia, na który zareaguje urzadze¬ nie wylaczajace.
Korzystne jest zastosowanie w obwodzie prze¬ lacznika pomocniczego podlaczonego równolegle do elektrod, otwartego po wlaczeniu urzadzenia sterujacego i odwrotnie, wówczas elektrody spa¬ walnicze sa zwarte na krótko, jezeli nie plynie w nich prad spawania. Jesliby zatem nieoczekiwa¬ nie elektroniczny przelacznik zaczal przewodzic, na elektrodach do spawania nie wystapi niebez¬ pieczne napiecie. Jednoczesnie zostana rozladowa¬ ne baterie kondensatorów i zareaguje urzadzenie wylaczajace. Przelacznikiem pomocniczym moze byc np. tyrystor lub stycznik sterowany przelacz¬ nikiem mechanicznym. Mozna równiez zastosowac szeregowo z elektrodami odlacznik w przewodzie spawalniczym, który zamyka sie tylko wówczas, gdy ma plynac prad spawania. Musi on jednak przewodzic caly prad spawania w czasie pracy, lecz wówczas styki moga ulec uszkodzeniu lub sklejeniu. Nie mozna wówczas zapewnic pewnego otwarcia, tego odlacznika po wylaczeniu pradu spawania.. * Korzystny jest równiez uklad z urzadzeniem wylacznikowym, w którym wylacznik jest uru¬ chamiany czujnikiem napiecia. Wylacznik znaj¬ duje sie wówczas w obwodzie zwarcia, który skla¬ da sie z przelacznika i zasilacza. W zasilaczu przewidziane jest urzadzenie odlaczajace, które reaguje przy przeplywie pradu zwarcia w obwo¬ dzie zwarcia. Wylacznik dziala jezeli urzadzenie sterujace nie jest wlaczone i czujnik napiec wyzwala przelacznik. Dzieki temu obwód zwarcia przeznaczony do duzych obciazen termicznych i mechanicznych moze byc prosty, a naklady od¬ powiadajace tym wymaganiom stosownie mniej¬ sze.
Korzystny jest uklad z tyrystorem, na którego elektrodzie sterujacej jako czujnik napiec pod¬ laczono dzielnik napiec równolegle do wylacznika szeregowego z elektronicznym przelacznikiem i bateria kondensatorów. Zamiast czujnika napiec mozna przewidziec czujnik pradu, w dowolnym wykonaniu.
Korzystny jest uklad z bezpiecznikiem. Jako bezpiecznik nalezy stosowac bezpiecznik topikowy poniewaz pozwala on na bardzo szybkie osiagnie¬ cie skutecznego wylaczenia. Jest on jednoczesnie maly i jego wymiana nie pociaga kosztów.
W przeciwienstwie do niego wylaczniki mecha¬ niczne, jezeli nie maja byc zniszczone lukiem zwarcia, musza byc duze i ciezkie oraz kosztowne.
Korzystny jest równiez uklad, który zawiera po-!« mocnjczy obwód rozladowania, skladajacy sie* z baterii kondensatorów, przelacznika elektronicz- • nego i oporu rozladowania. Taki obwód rozlado¬ wania moze szybko zmniejszyc napiecie baterii kondensatorów, która zostanie naladowana po niepozadanym przewodzeniu elektronicznego prze¬ lacznika. Do ponownego utworzenia obwodu roz¬ ladowania moze byc uzyty zespól styków przekaz¬ nika zastosowanego w obwodzie zwarcia urzadze¬ nia do wytwarzania pradu. Opór rozladowania na¬ lezy tak dobrac, a^y napiecie baterii kondensa¬ torów zostalo wystarczajaco predko sprowadzone do bezpiecznej wartosci, a jednoczesnie elementy przelacznikowe obwodu rozladowania nie zostaly nadmiernie obciazone.
Korzystne jest, aby opór rozladowania znajdo¬ wal si$ w obwodzie ladowania baterii kondensa¬ torów. Przez zastosowanie juz istniejacego oporu ladowania jako oporu rozladowania mozna zablo¬ kowac opornosc. W innym wykonaniu zamiast przelacznika elektronicznego w obwodzie rozlado¬ wania baterii kondensatorów znajduje sie wylacz¬ nik, za pomoca którego prad zasilacza i napiecie baterii kondensatorów mozna wylaczyc jednym wylacznikiem.
Korzystne jest zastosowanie w ukladzie urzadze¬ nia ochrony przepieciowej, które wyzwala wylacz¬ nik urzadzenia wylaczajacego po przekroczeniu przez napiecie baterii kondensatorów poprzednio ustalonej najwyzszej wartosci. Taki uklad chroni przed niebezpieczenstwem przechodzenia przelacz¬ nika elektronicznego w stan niepozadanego prze¬ wodzenia.
Innym korzystnym srodkiem w polaczeniu z wy¬ lacznikiem bezpiecznikowym jest uzycie czesci sieci z ograniczeniem pradu, np. przez zastosowa¬ nie transformatora ze slabym sprzezeniem, a szczególnie transformatora rozproszeniowego. Po zastosowaniu takiego transformatora, w obwodzie wtórnym moze plynac tylko ograniczony prad i wobec tego napiecie silnie spada, jezeli po nie¬ pozadanym przewodzeniu elektronicznego prze¬ lacznika obwód wtórny transformatora zostanie zwarty na krótko obwodem rozladowania. W ta¬ kim ukladzie nie jest juz konieczne wylaczanie zasilacza po uszkodzeniu elektronicznego przelacz¬ nika, a poza tym mozna stosowac w obwodzie bezpiecznikowym elementy malo gabarytowe.
Ponizej wyjasnione sa szczególne wykonania zgodne z wynalazkiem na zalaczonych rysunkach: fig. 1 przedstawia schematyczny uklad polaczen pierwszego wykonania zgodnego z wynalazkiem 39 40 45 50 55 605 83 784 6 2 zabezpieczeniem napieciowym; fig. 2 — sche¬ matyczny uklad polaczen kolejnego wykonania zgodnego z wynalazkiem, w którym istotne jest zastapienie transformatora z fig. 1 transformato¬ rem ograniczajacym; fig. 3 — schematyczny uklad polaczen kolejnego wykonania zgodnego z wy¬ nalazkiem; fig. 4 — schematyczny iiklad polaczen kolejnego wykonania zgodnego -z wynalazkiem, w którym istotne jest zastapienie transformatora z fig. 3 transformatorem ograniczajacym; fig. 5 — schematyczny uklad polaczen wykonania podobne¬ go do zgodnego z wynalazkiem, wedlug fig. 3, w którym dodatkowo przewidziano ochrone prze¬ pieciowa; fig. 6 przedstawia schematyczny uklad kolejnego wykonania.
W wykonaniu odpowiadajacym fig. 1 transfor¬ mator 1 z przylaczonym mostkiem prostowni¬ czym 6 sluzy do wytwarzania pradu ladowania.
Jedno wyjscie prostownika 6 jest polaczone przez opór ladowania 3 z materialem podloza bedacym jedna z elektrod spawalniczych 17 i zaciskiem Ha baterii kondensatorów 11. Pozostale wyjscie pro¬ stownika 6 jest polaczone przez bezpiecznik 2, np. bezpiecznik topikowy, zestyk spoczynkowy al/a4, przekaznik A15 z przylaczem llb baterii konden¬ satorów 11 i anoda tyrystora 10, którego katoda jest przylaczona do pozostalej elektrody spawalni¬ czej 16a pistoletu spawalniczego 18. Pomiedzy ka¬ toda tyrystora 10 i przewodem 3a znajduje %sie opór 20 bedacy obciazeniem dodatkowym do od¬ prowadzenia pradów szczatkowych przez elektro¬ niczny przelacznik spawalniczy 10, jesli ten jest w stanie nieprzewodzenia. Utrudnione zostaje w ten sposób odtworzenie napiecia pomiedzy elek¬ trodami spawalniczymi pradem uplywowym prze¬ lacznika spawalniczego 10.
Do elektrody sterujacej tyrystora 10 jest przy¬ laczone urzadzenie sterujace 18 do zaplonu i ga¬ szenia tyrystora, które za pomoca styków A 5 i a6 ze styku przelacznego a2 przekaznika A15 moze byc przelaczane ze stanu wlaczenia w stan wy¬ laczenia.
Katoda tyrystora 10 jest polaczona przez zestyk spoczynkpwy a3/a7 przekaznika A15 z ujemnym wyjscicm prostownika 6, do którego jest jedno¬ czesnie przylaczony opór ladowania 3. Do wyzwo¬ lenia pradu spawania przekaznik A15 przez wy¬ lacznik 19 wzbudza stopke pistoletu spawalnicze¬ go 16b i material podstawowy 17 z odrebnego zródla pradu. Przekaznik A15 reaguje po zwarciu wylacznika 19 tylko wówczas, kiedy stopka pisto¬ letu spawalniczego ~ma elektryczny" kontakt z przedmiotem obrabianym 17.
Poza tym w czasie spawania element spawaja¬ cy (sworzen) pistoletu 16 musi miec polaczenie elektryczne z materialem podstawowym 17, aby zamknal sie obwód spawania.
Obwód odpowiadajacy fig. 1 pracuje nastepuja¬ co. Kiedy przekaznik A15 zadziala w wyzej wy¬ mienionych warunkach, otwieraja sie zestyki spoczynkowe al/a4 i a3'a7, a przelacznik a2 prze¬ lacza z a5 na a6, urzadzenie sterujace zostaje wprowadzone w stan wlaczenia i tyrystor 10 zapa¬ la-sie. Rozpoczyna sie wówczas "przeplyw pradu spawania w zamknietym obwodzie spawania i spa¬ wanie zostaje wykonane.
Pomiedzy oporem 20 i przylaczem kondensato¬ rów Ha w przewodzie spawalniczym znajduje sie dioda 21? której anoda jest polaczona z oporem 20.
Dioda 21 uniemozliwia powstanie pelnego napie¬ cia zródla pradu na elektrodach spawalniczych (x— y+) w chwili wlaczenia pradu ladowania przez przelacznik al/a4 i zamkniety przelacznik bezpiecznikowy a3/a7 przy calkowicie rozladowa¬ nej baterii kondensatorów 11 przez opór 20.
Po otwarciu przelacznika zaplonu 19 przekaz¬ nik A15 wylacza sie, a zestyki spoczynkowe al/a4 i a3/a7 powracaja do polozenia spoczynku, prze¬ lacznik a2 zostaje ponownie polaczony ze sty¬ kiem a5, przez co tyrystor 10 zostaje urzadzeniem sterujacym 18 przestawionym w stan nieprzewo¬ dzenia. Jednoczesnie bateria kondensatorów zosta¬ je przez zestyk spoczynkowy al/a4 przylaczona do urzadzenia ladujacego i przez opór ladowania 3 naladowana.
Nalezy jednak wziac pod uwage, ze tyrystor 10, mimo przelaczenia urzadzenia sterujacego na blo¬ kade, moze nie powrócic do stanu nieprzewodze¬ nia, jezeli bateria kondensatorów jest mniej lub wiecej naladowana. W takim przypadku nastapi zwarcie bieguna dodatniego prostownika przez bezpiecznik 2 zestyk spoczynkowy al/a4 przekaz¬ nika A15, tyrystor 10, zestyk spoczynkowy a3/a7 przekaznika A15 z biegunem ujemnym prostowni¬ ka 6. Bezpiecznik zaleznie od polozenia zareagu¬ je mniej lub bardziej spontanicznie na zwarcie wylaczeniem. Jednoczesnie laczy sie styk llb kon¬ densatorów 11 przez tyrystor 10, zestyki spoczyn¬ kowe a3/a7 przekaznika A15 i opór ladowania 3 ze stykiem Ha baterii kondensatorów, która w ten sposób przez opór 3 jest natychmiast rozladowana.
Dzieki temu przy niepozadanym przewodnictwie tyrystora 10 pomiedzy przewodami spawalniczymi x i y nie moze powstac napiecie niebezpieczne dla obslugi, poniewaz doplyw pradu zostaje jednoczes¬ nie przerwany jak i krótkozwarty, a bateria kon¬ densatorów rozladowuje sie.
Uwidocznione na fig. 2 wykonanie jest bardzo podobne do wykonania z fig. 1. Inny jest niz w wykonaniu z fig. 1 transformator la; jest to trans¬ formator ograniczajacy, np. z polem rozproszenia, przewód 3a jest polaczony bezposrednio do za¬ cisku wyjscia przelacznika prostownika 6 mlotko¬ wego, opór rozladowania 3b znajduje sie w prze¬ wodzie pomiedzy zestykiem spoczynkowym a3/a7 i katoda tyrystora 10.
Transformator la moze oddac tylko konstruk¬ cyjnie okreslony prad maksymalny. Na skutek te¬ go mozna zrezygnowac z oporu ladowania 3 w ob¬ wodzie ladowania baterii kondensatorów 11.
Szczególna korzyscia tego rozwiazania jest powol¬ ny przyrost napiecia na poczatku ladowania ba¬ terii kondensatorów bedacy skutkiem ograniczenia maksymalnego pradu transformatora, w ten spo¬ sób istnieje dostateczny czas, aby mogly zadzia¬ lac pozostale -urzadzenia obwodu, np. kiedy bez¬ piecznik 2 znajduje sie za prostownikiem i jest bezpiecznikieim przekaznikowym. Po zadzialaniu 40 45 50 55 607 bezpiecznika przekaznikowego moze np. zostac wylaczony z sieci transformator.
Wykonanie zgodnie z fig. 3 jest przykladem ukladu polaczen z czujnikiem napiec pomiedzy przewodami spawalniczymi. Inaczej niz na fig. 1 przebiega obwód zwarcia przez prostownik 6 z bezpiecznikiem 2 zablokowany tyrystorem 5.
Opór 20 jest zastapiony przez dzielnik napiec wy¬ konany z oporów 12 i 14, spomiedzy których po¬ bierane jest napiecie czesciowe przez zestyk spo¬ czynkowy a3/a7 do sterowania tyrystora 5. Pomie¬ dzy polaczeniem przewodu prowadzacego do elek¬ trody sterujacej tyrystora 5 a oporem 14 umiesz¬ czono diode 13. Uniemozliwia ona uderzenie pradu w chwili wlaczenia pradu ladowania przy calko¬ wicie rozladowanej baterii kondensatorów (ilnia 3a+, zacisk x—) przez zamkniety zestyk spoczyn¬ kowy a3/a7 do elektrody zaplonowej tyrystora ochronnego 5 mogacego spowodowac jego wyzwo¬ lenie.
Jezeli tyrystor 10 pracuje prawidlowo, praca ukladu wedlug fig. 3 odpowiada dokladnie poka¬ zanej na fig. 1. Jezeli jednak tyrystor po otwar¬ ciu wylacznika gaszenia 19 przewodzi, wystepuje napiecie na wspólnym polaczeniu wylacznika dzielnika napiec z obydwoma oporami 12 i 14, które przechodzi przez diode 13 na elektrode ste¬ rujaca tyrystora 5. Tyrystor 5 zaczyna przewodzic i zamyka sie obwód zwarcia przez tyrystor 5, wy¬ lacznik mostkowy prostownika 6 i bezpiecznik 2.
Na prad plynacy w obwodzie zwarcia reaguje bez¬ piecznik 2, przerywajac obwód ladowania baterii kondensatorów 11. Nastepnie bateria kondensato¬ rów jezeli byla naladowana zostaje przez obwód zestyków spoczynkowych al/a4, tyrystor 5 i opór ladowania 3 rozladowana.
W ten sposób i w tym wykonaniu nie moze po¬ miedzy elektrycznie nie polaczonymi zaciskami spawalniczymi x i y, przy niepozadanym prze¬ wodnictwie tyrystora 10, powstac napiecie a ewen¬ tualnie powstale zostaje natychmiast odlaczone.
Uklad wedlug fig. 3 daje w porównaniu z ukla¬ dami wedlug fig. 1 i 2 korzysc, ze zestyki spo¬ czynkowe al/a4 nie sa obciazane bardzo duzym pradem plynacym do chwili przepalenia bezpiecz¬ nika 2.
Kolejnym zgodnym z wynalazkiem wykonaniem wedlug fig. 4 jest uzycie transformatora ograni¬ czajacego. Inaczej niz na fig. 3 anoda tyrystora 5 jest bezposrednio polaczona z zaciskiem llb ba¬ terii kondensatorów 11. Pomiedzy katoda tyrysto¬ ra 5 i ujemnym zaciskiem prostownika zainstalo¬ wano opór rozladowania 3.
W tym wykonaniu moze plynac tylko stosunko¬ wo imaly prad ladowania przez styki przekaznika al/a4, co jest szczególnie dla tych styków korzyst¬ ne. Konieczny po zadzialaniu wylacznika bezpiecz¬ nikowego prad rozladowania baterii kondensato¬ rów 11 plynie wylacznie przez tyrystor 5 i opór rozladowania 3, który miec moze znacznie mniej¬ sze rozmiary, poniewaz ogranicza tylko konieczny prad ladowania a nie normalny. Poza korzyscia zmniejszenia rozmiarów urzadzenia, rozladowanie 784 8 baterii kondensatorów przebiega tu szczególnie szybko.
Fig. 5 laczy zgodnie z wynalazkiem wylacznik bezpiecznikowy z ochrona przed przeladowaniem baterii kondensatorów.
Pomiedzy zaciskiem wyjscia prostownika 6 po¬ laczona z oporem ladowania a zaciskiem llb ba¬ terii kondensatorów 11 jest dodatkowo wlaczony wylacznik dzielnika napiecia z oporów 4 i 7, przy czym opór 7 jest potencjometrem. Nastepnie po¬ miedzy odczepem oporu 7 i elektroda sterujaca tyrystora 5 jest wlaczony wylacznik szeregowy z diody 8 i diody Zenera. ' Obwód pracuje jak odpowiadajacy fig. 3. Jedy- \ nie tyrystor jest zapalany z wylacznika bezpiecz¬ nikowego {opory 4 i 7) przez diode 8 i diode Ze¬ nera, kiedy napiecie na diodzie Zenera przekroczy jej prad zaplonu. Napiecie zaplonu diody Zenera jest w polaczeniu z dzielnikiem napiecia celowo tak ustawione, ze dioda Zenera osiaga napiecie zaplonu tyrystora, kiedy napiecie ladowania ba¬ terii kondensatorów osiaga najwyzsza wartosc.
Z takiego ukladu wynikaja nie tylko dogodne mozliwosci projektowania, ale zostaje usuniete niebezpieczenstwo niepozadanego zaplonu tyrysto¬ ra 10 na skutek przeladowania baterii kondensa¬ torów 11 na zbyt wysokie napiecie.
W ukladzie polaczen odpowiadajacym fig. 5 mozna naturalnie zamiast transformatora 1 uzyc transformator ograniczajacy, przez co równiez uzyska sie korzysci opisane powyzej.
Fig. 6 rózni sie od fig. 1 tym, ze brak obwodu zwarcia przez przekaznik a3/a7 i dlatego przewi¬ dziany jest przy przerwie roboczej urzadzenia ob- *5 wód zwarcia przez zestyk zerujacy A8/A9 i ze¬ styk 22 pomiedzy zaciskami elektrod x/y. Zestyk 22 jest sterowany z przekaznika A15 bezposred¬ nio przez wylacznik sterujacy 19.
Dzialanie ukladu jest nastepujace. Przy otwar- 40 tym wylaczniku sterujacym 19 przekaznik A15 i zestyk 22 sa bezpradowe. Styki przekaznika .
A1/A4, A2/A5, jak i zestyki zerujace A8/A9 sa zamkniete. Tyrystor 10 jest zablokowany. Bateria kondensatorów 11 zostanie naladowana przez opór 3 i zamkniety styk przekaznika A1/A4 ze zródla pradu 6. Jezeli po zakonczonym ladowaniu 11 pi¬ stolet 16 zetknie sie z obrabianym przedmiotem 17 i wylacznik sterujacy zostanie zamkniety, zestyk 22 zadziala i otworzy zestyki zerujace A8/A9, tak, ze zwarcie pomiedzy zaciskami elektrod x/y zo¬ stanie usuniete. Jednoczesnie zadziala przekaz¬ nik A15 powodujac zaplon tyrystora 10 i bateria kondensatorów rozladowuje sie przez spawajace sworznie 16a i przedmiot obrabiany 17. 55 Jezeli przy otwartym wylaczniku sterujacym 19 tyrystor 10 bedzie przewodzic, albo podczas roz¬ ladowania baterii kondensatorów zacznie przewo¬ dzic, to wówczas poplynie prad zródla 6 z biegu- w na dodatniego przez zamkniete styki przekazni¬ ka A1/A4 i zamkniety zestyk zerujacy A8/A9 i przez-opór 3 do bieguna ujemnego. Bateria kon¬ densatorów nie zostanie naladowana i pomiedzy zaciskami elektrod x/y nie wzrosnie napiecie.
Gdyby bateria kondensatorów byla czesciowo lub9 83 784 -calkowicie naladowana, kiedy tyrystor niepozada¬ nie zaczal przewodzic, to rozladowuje sie przez zamkniety zestyk zerujacy A8/A9 tak, ze pomie¬ dzy zaciskami elektrod x/y nie powstanie napie¬ cie.
Zestyk zerujacy A8/A9 zuzywa przy tym prad ze zródla pradu, jezeli nie ma obwodu z rozlado¬ wania baterii. Musi on wobec tego byc tak umieszczony, aby moc te prady przewodzic.
Przy takim ukladzie polaczen nalezy sie oczy¬ wiscie troszczyc o to, aby po zadzialaniu przekaz¬ nika A15 zestyk spoczynkowy A8/A9 byl wlasnie otwarty, kiedy tyrystor zacznie przewodzic.

Claims (12)

Zastrzezenia patentowe
1. Aparat do spawania sworzniowego zawieraja¬ cy baterie kondensatorów w glównym przewodzie spawalniczym do magazynowania energii spawa¬ nia, prostownik do ladowania baterii kondensato¬ rów, elektroniczny przelacznik w glównym obwo¬ dzie spawalniczym, i urzadzenie sterujace, po wla¬ czeniu którego przelacznik elektroniczny zaczyna przewodzic, znamienny tym, ze wyposazony jest w uklad, który przy przewodzeniu elektroniczne¬ go przelacznika (10), gdy urzadzenie sterujace za¬ wierajace wylacznik sterujacy (19), przekaznik (15) i urzadzenie zaplonu tyrystora (18) nie jest wla¬ czone, obniza napiecie wyjsciowe prostownika za¬ wierajacego transformator (1), transformator roz¬ proszeniowy (la) oraz prostownik w ukladzfe Graetza (6), jak równiez napiecie baterii konden¬ satorów (11).
2. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze ulklad tworzy obwód zwarcia, jezeli urzadzenie sterujace (15), (18), (19) jest nie wlaczone i zawiera elektroniczny przela¬ cznik <10) i zasilacz (1), (la), (6), oraz ze dla zasi¬ lacza (przewidziano urzadzenie wylaczeniowe (2) reagujace na przeplyw pradu w obwodzie zwarcia.
3. Aparat ido spawania sworzniowego wedlug zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, ze uklad zawiera wylacznik pomocniczy (a8), (a9) wlaczony równo¬ legle do elektrod (16a), (17) otwarty, kiedy urza¬ dzenie sterujace jest wlaczone oraz zajmkniety, gdy urzadzenie sterujace jest wylaczone.
4. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze uklad zawiera urza¬ dzenie wylacznikowe z wylacznikiem (5) wyzwa¬ lanym [urzadzeniem czujnikowym (12), (13), (14) na¬ tomiast zasilacz (1), (la), (6) i wylacznik tworza obwód zwarcia, a zasilacz wyposazony jest w bez¬ piecznik (2) reagujacy na plrzeplyw pradu w ob¬ wodzie zwarcia, przy czym urzadzenie wylaczni¬ kowe jest tylko wówczas czynne, kiedy urzadzenie sterujace (15), (18), (19) nie wlacza ukladu, a urza¬ dzenie czujnikowe do wyzwalania przelacznika (5) reaguje, gdy elektroniczny przelacznik przewodzi.
5. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 4, znamienny tym ,ze wylacznikiem (15) jest tyrystor elektrody sterujacej, do iktórego dolaczo¬ ne jest urzadzenie czujnikowe powodujace przewo¬ dzenie tyrystora (5) przy niepozadanym przewod¬ nictwie elektronicznego przelacznika (10).
6. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 3 do 5, znamienny tym, ze urzadzenie wyla¬ cznikowe (2) stanowi bezpiecznik.
7. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 1, 2, 4 i 5, znamienny tym, ze uklad zawie¬ ra pomocniczy obwód rozladowania, gdy urzadze¬ nie sterujace (15), (18), (19) jest nie wlaczone i zlo¬ zony jest z baterii kondensatorów (11), elektroni¬ cznego przelacznika (10) i oporu rozladowania (3).
8. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze opór rozladowania (3) jest oporem ladowania w obwodzie ladowania bate¬ rii kondensatorów (11).
9. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 4 lub 5, i 7 lub 8, znamienny tym, ze wy¬ lacznik (5) znajduje sie w pomocniczym obwodzie rozladowania baterii kondensatorów (11).
10. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 4, 5, 6 lub 9, znamienny tym, ze uklad za¬ wiera urzadzenie do ochrony przed przeciazeniem (4), (7), (8), (9) wyzwalajace wylacznik (5) urzadze¬ nia wylacznikowego, gdy napiecie baterii konden¬ satorów przekroczy najwyzsza dopuszczalna war¬ tosc.
11. Aparat do spawania sworzniowego wedlug zastrz. 1-10, znamienny tym, ze zasilacz (1), (la), (6) zawiera transformator ograniczajacy (la) i prostownik (6).
12. Aparalt do spawania sworzniowego wedliug zastrz* 11, znamienny tym, ze transformator (la) ma sprzezenie pomiedzy uzwojeniem pierwotnym i wtórnym i ma wlasciwosci transformatora z roz¬ proszonym polem. 10 15 20 25 30 35 4083 784 Fig. 1 f ' ; '* Fig. 2i 83 784 Fig.3 Fig. U83 784 Fig. 5 Fig. 6 Cena 10 zl
PL1972154693A 1971-04-14 1972-04-12 PL83784B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19712117996 DE2117996A1 (de) 1971-04-14 1971-04-14 Kondensatorentladungs-Bolzenschweißgerät

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL83784B1 true PL83784B1 (pl) 1976-01-31

Family

ID=5804643

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1972154693A PL83784B1 (pl) 1971-04-14 1972-04-12

Country Status (17)

Country Link
US (1) US3767887A (pl)
AT (1) AT315966B (pl)
AU (1) AU458029B2 (pl)
BE (1) BE781924A (pl)
CA (1) CA959941A (pl)
CH (1) CH531908A (pl)
CS (1) CS179380B2 (pl)
DE (1) DE2117996A1 (pl)
DK (1) DK140277C (pl)
FR (1) FR2133619B1 (pl)
GB (1) GB1365808A (pl)
IT (1) IT955143B (pl)
NL (1) NL7202703A (pl)
NO (1) NO134450C (pl)
PL (1) PL83784B1 (pl)
SE (1) SE389045B (pl)
ZA (1) ZA721682B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2837450C3 (de) * 1978-08-28 1982-01-07 Heinz Soyer-Bolzenschweißtechnik, 8034 Germering Verfahren und Schaltungsanordnung zum Steuern eines Bolzenschweißgeräts
US4672164A (en) * 1985-12-11 1987-06-09 Oregon Graduate Center Composite metal matrix welding
US5382203A (en) * 1993-04-01 1995-01-17 Ford Motor Company Planetary gearset carrier assembly
FR2711568B1 (fr) * 1993-10-26 1996-01-12 Lorraine Laminage Tôle à structure multicouche adaptée au soudage de goujons et procédé de soudage de goujons sur une telle tôle.
DE4415145C1 (de) * 1994-05-01 1995-09-14 Bolzenschweistechnik Heinz Soy Sicherheitsschaltung für Bolzenschweißpistolen
DE4436824C1 (de) * 1994-05-01 1996-04-04 Bolzenschweistechnik Heinz Soy Sicherheitsschaltung für Bolzenschweißpistolen
EP2061127B1 (en) * 2007-09-24 2014-06-25 Electrolux Home Products Corporation N.V. A detection circuit and a method for detecting a wrong power supply voltage
MD4185C1 (ro) * 2011-03-03 2013-06-30 Институт Энергетики Академии Наук Молдовы Instalaţie pentru sudare cu arc electric
US10438505B2 (en) * 2015-08-12 2019-10-08 Illinois Tool Works Welding training system interface
DE102022110853A1 (de) 2022-05-03 2023-11-09 Dambach Lagersysteme Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Laden des elektrischen Energiespeichers eines Shuttles eines Regalbediengerätes, sowie Ladereinrichtung und Shuttle

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3355570A (en) * 1963-07-17 1967-11-28 Gregory Ind Inc Safety circuit for drawn-arc, studwelding apparatus
US3291958A (en) * 1964-06-05 1966-12-13 Gregory Ind Inc Stud welding
US3479481A (en) * 1965-05-20 1969-11-18 Omark Industries Inc Welding circuit
US3551786A (en) * 1967-12-05 1970-12-29 Omark Industries Inc Circuit for adjustably increasing or decreasing the charge on a capacitor
US3564192A (en) * 1968-04-30 1971-02-16 Omark Industries Inc Solid-state switching-circuit for capacitor discharge stud welding

Also Published As

Publication number Publication date
FR2133619B1 (pl) 1977-01-14
FR2133619A1 (pl) 1972-12-01
SE389045B (sv) 1976-10-25
NL7202703A (pl) 1972-10-17
US3767887A (en) 1973-10-23
NO134450C (pl) 1976-10-13
DK140277C (da) 1979-12-17
IT955143B (it) 1973-09-29
CH531908A (de) 1972-12-31
AT315966B (de) 1974-06-25
DE2117996A1 (de) 1972-10-19
CA959941A (en) 1974-12-24
GB1365808A (en) 1974-09-04
AU458029B2 (en) 1975-01-29
DK140277B (da) 1979-07-23
CS179380B2 (en) 1977-10-31
AU4019672A (en) 1973-09-27
NO134450B (pl) 1976-07-05
ZA721682B (en) 1972-12-27
BE781924A (fr) 1972-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4004201A (en) Multi-function solid state trip unit with trip indicating means
US3868549A (en) Circuit for protecting contacts against damage from arcing
US4354215A (en) Selective safety device for the protection of a power distribution system
US508652A (en) Electric cut-out
PL83784B1 (pl)
SE436952B (sv) Strombrytaranordning for hogspend likstrom
US4521822A (en) Current transformer protection device
CN106796859A (zh) 用于过电压保护设备的开关装置
US3868552A (en) Electrical circuit and interrupter
JP4172916B2 (ja) 短絡防護装置
US3838786A (en) Capacitor discharge bolt welding system
US2569133A (en) Series capacitor protective system
CN106057555B (zh) 具有安全开关部件的断路器
CN114430877B (zh) 电流断路装置以及电流断路方法
HU220493B1 (hu) Hibaáram-védőkapcsoló
US2677092A (en) Reverse current protective system for direct current circuits
US2339025A (en) Circuit protective equipment
Kaiser et al. A Comprehensive Approach for Safety in DC-Microgrids
US3047848A (en) Safety circuit for rectifier power sources
US3005932A (en) Protective circuits
CN217085228U (zh) 一种断路器的漏电测试电路及漏电断路器
US4780622A (en) Apparatus for reducing stresses that initiate restrike of breakers in disconnecting capacitor banks
US20130265681A1 (en) Automatic and self-sustaining electronic system for the early detection of short circuit fault conditions
KR100706453B1 (ko) Ptc 한류 차단기
US2295350A (en) Protective device