PL69310Y1 - Urządzenie wentylacyjne - Google Patents

Urządzenie wentylacyjne

Info

Publication number
PL69310Y1
PL69310Y1 PL124346U PL12434615U PL69310Y1 PL 69310 Y1 PL69310 Y1 PL 69310Y1 PL 124346 U PL124346 U PL 124346U PL 12434615 U PL12434615 U PL 12434615U PL 69310 Y1 PL69310 Y1 PL 69310Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
module
ventilation
regenerator
front cover
Prior art date
Application number
PL124346U
Other languages
English (en)
Other versions
PL124346U1 (pl
Inventor
Oleksandr Stanisławowicz Klapiszowskyj
Anatolij Michaiłowicz Cjomik
Original Assignee
Pryvatne Aktsionerne Tovarystvo Ventylatsijni Systemy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pryvatne Aktsionerne Tovarystvo Ventylatsijni Systemy filed Critical Pryvatne Aktsionerne Tovarystvo Ventylatsijni Systemy
Publication of PL124346U1 publication Critical patent/PL124346U1/pl
Publication of PL69310Y1 publication Critical patent/PL69310Y1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F7/00Ventilation

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest urządzenie wentylacyjne przeznaczone szczególnie do rewersyjnych instalacji dopływowo-wyciągowych z odzyskiem ciepła, które mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach mieszkalnych, a także w pomieszczeniach o przemysłowym specjalnym przeznaczeniu. Urządzenie wentylacyjne ma kompaktową budowę i nie wymaga układania przewodów wentylacyjnych, nadaje się do zastosowania w różnych strefach klimatycznych o zróżnicowanych warunkach eksploatacyjnych.
Znane są różne rozwiązania techniczne wykorzystywane do wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach mieszkalnych i przemysłowych. Celem poszukiwań optymalnych rozwiązań w urządzeniach wentylacyjnych jest próba zaprojektowania wentylacji w pomieszczeniach w taki sposób, aby zapewnić maksymalną oszczędność energii w budynku. Jednakże, zwiększenie współczynnika oszczędności energii budynku prowadzi do proporcjonalnego zmniejszenia samoregulacji klimatu wewnątrz pomieszczenia. W takich pomieszczeniach w wyniku stosowania centralnego ogrzewania, znacznej liczby urządzeń gospodarstwa domowego emitujących ciepło oraz z powodu innych czynników technologicznych występuje znaczne wysuszenie powietrza wewnątrz pomieszczenia, tworząc tym samym sprzyjające warunki dla rozwoju chorób i powikłań alergicznych lub chorób dróg oddechowych. W porze wiosennej i letniej budynki oszczędzające energię, często źle odprowadzają powietrze o zwiększonej wilgotności, utrudniając naturalny obieg powietrza wewnątrz pomieszczenia, tym samym stwarzają sprzyjające warunki dla rozwoju grzybów i szkodliwych mikroorganizmów. Przedstawione powyżej problemy są od dawna znane, dlatego w wielu rozwiniętych krajach instytucje sanitar-no-medyczne zalecają częste wietrzenie pomieszczeń oraz tworzone są akty normatywne, które regulują kwestie dotyczące projektowania i użytkowania systemów wymiany powietrza. Jednak w większości przypadków wietrzenie pomieszczeń odbywa się poprzez otwieranie okien, zapewniając tym samym naturalny obieg powietrza wewnątrz pomieszczenia, które stwarza wiele niedogodności. W szczególności, w zimie otwarcie okien ze względu na znaczną powierzchnię, znacząco wychładza pomieszczenie, a w lecie je nagrzewa, co w konsekwencji prowadzi do znaczących strat energii, w celu zapewnienia możliwych do przyjęcia warunków klimatycznych w tych pomieszczeniach.
Znane jest z opisu patentowego wynalazku RU Nr 91412 urządzenie wentylacyjne, które instalowane jest w ścianie pomieszczenia. Urządzenie wentylacyjne zawiera kanał wentylacyjny o kształcie cylindrycznym, w kanale wentylacyjnym umieszczony jest wentylator z silnikiem elektrycznym i co najmniej jeden filtr. Z obu czołowych stron kanału wentylacyjnego umieszczone są kratki wentylacyjne. Dodatkowo, urządzenie wentylacyjne może być wyposażone w regenerator. Ponadto w celu zapewnienia możliwości regulacji parametrów działania urządzenie, może być wyposażone w system automatycznego sterowania mechanicznego lub zdalnego sterowania elektronicznego.
Znana jest także instalacja wentylacyjna o nazwie handlowej „inVENTer i V12-Smart” firmy inVENTer GmbH, która zawiera kanał wentylacyjny, kratkę zewnętrzną i blok wewnętrzny. Instalacja wentylacyjna jest kompaktowa i przeznaczona do montażu w ścianie wentylowanego pomieszczenia. Kanał wentylacyjny łączy wentylowane pomieszczenie ze środowiskiem zewnętrznym, w którym kratka znajduje się od strony zewnętrznej, a blok wewnętrzny od strony wewnętrznej wentylowanego pomieszczenia. W kanale wentylacyjnym zamontowany jest osiowy wentylator rewersyjny z silnikiem elektrycznym, co najmniej jeden filtr, regenerator i tłumik hałasu. Blok wewnętrzny wykonany jest w formie obudowy, w której znajduje się elektroniczny moduł sterowania.
Znane jest też z opisu patentowego CN Nr 202338980 urządzenie wentylacyjne, które zawiera kanał wentylacyjny, który łączy kratkę zewnętrzną i moduł wewnętrzny. Instalacja wentylacyjna montowana jest w otworze ściany wentylowanego pomieszczenia. Kanał wentylacyjny łączy wentylowane pomieszczenie ze środowiskiem zewnętrznym, przy czym kratka zewnętrzna usytuowana jest na zewnątrz budynku, a moduł wewnętrzny umieszczony jest w jego wnętrzu. W kanale wentylacyjnym kolejno rozmieszczone są: osiowy wentylator rewersyjny z silnikiem elektrycznym, regenerator i filtr. Na górze wentylatora i regeneratora znajduje się tłumik hałasu. Dodatkowo przed wentylatorem może być także zamontowany filtr. W celu zapewnienia możliwości regulowania parametrów działania urządzenia, może być ono wyposażone w system zdalnego automatycznego sterowania mechanicznego lub sterowania elektronicznego.
Podstawowym elementem urządzenia wentylacyjnego jest wentylator napędzany silnikiem elektrycznym, który przeznaczony jest do pracy ciągłej. W przypadku awarii lub konieczności przeprowadzenia konserwacji silnika elektrycznego lub wentylatora, pożądany jest wygodny i swobodny dostęp do tych podzespołów. Także korzystny jest wygodny i łatwy dostęp do filtrów, które w trakcie długotrwałej eksploatacji zanieczyszczają się i wymagają cyklicznych czynności w zakresie ich czyszczenia lub wymiany.
Wadą dotychczasowych rozwiązań jest rozmieszczenie osiowego wentylatora rewersyjnego z silnikiem elektrycznym od strony wnętrza wentylowanego pomieszczenia. Wentylator wraz z silnikiem elektrycznym emituje hałas, a tłumik hałasu umieszczony na górze wentylatora nie tłumi hałasu całkowicie.
Celem wzoru użytkowego jest zaprojektowanie takiego urządzenia, które zapewnia wygodny dostęp do poszczególnych podzespołów urządzenia wentylacyjnego w trakcie prowadzenia prac remontowych i konserwacyjnych oraz zapewnia niski poziom hałasu w wentylowanym pomieszczeniu.
Urządzenie wentylacyjne według wzoru użytkowego, charakteryzuje się tym, że kanał wentylacyjny zawiera obudowę wewnętrzną, która połączona jest z nim, przy czym umieszczony w obudowie wewnętrznej osiowy wentylator rewersyjny wraz z silnikiem usytuowany jest od strony środowiska zewnętrznego. Z kolei regenerator usytuowany jest od strony wentylowanego pomieszczenia, a w płaszczyznach czołowych obudowy wewnętrznej osadzone są wymienne filtry. Obudowa wewnętrzna od strony obu płaszczyzn czołowych w rowkach ma zamontowane uszczelki i składa się z połączonych ze sobą trzech niezależnych części. Ponadto obudowa wewnętrzna od strony wentylowanego pomieszczenia wyposażona jest w urządzenie mocująco-blokujące i wyposażona jest w elementy pozycjonujące. W innej postaci urządzenia obudowa wewnętrzna wyposażona jest w czujnik temperatury i/lub urządzenie jonizujące. Z kolei osiowy wentylator rewersyjny, osadzony jest na elastycznym pierścieniu, a regenerator umieszczony w otulinie z materiału termoizolacyjnego. W urządzeniu według wzoru użytkowego moduł wewnętrzny składa się z obudowy modułu wewnętrznego i z pokrywy czołowej, która jest w niej osadzona, a w obudowie modułu wewnętrznego umieszczony jest elektroniczny moduł sterowniczy, ponadto pokrywa czołowa wyposażona jest w żaluzje i nakładkę dekoracyjną.
Moduł wewnętrzny w bocznych pionowych krawędziach obudowy ma wykonane wyżłobienia, z wystającymi elementami zaczepowymi, a nakładka dekoracyjna umieszczona przesuwnie względem pokrywy czołowej z możliwością odłączenia jej od pokrywy czołowej. W kolejnej postaci urządzenia w obudowie modułu wewnętrznego umieszczony jest panel dotykowy.
Przedmiot wzoru użytkowego jest uwidoczniony na rysunku, gdzie: Fig. 1 przedstawia urządzenie wentylacyjne w widoku przestrzennym od strony wentylowanego pomieszczenia, Fig. 2 przedstawia urządzenie z Fig. 1 w przekroju poprzecznym, Fig. 3 przedstawia moduł wewnętrzny w pozycji zamkniętej, w widoku przestrzennym, Fig. 3a przedstawia moduł wewnętrzny w pozycji otwartej, w widoku przestrzennym, Fig. 4 przedstawia obudowę wewnętrzną w przekroju poprzecznym przestrzennym, Fig. 5 przedstawia urządzenie wentylacyjne z Fig. 1 w widoku rozstrzelonym, Fig. 6 przedstawia pokrywę czołową obudowy wewnętrznej od strony kanału wentylacyjnego, Fig. 7 przedstawia trzy odmiany komórkowych regeneratorów w przekroju poprzecznym, Fig. 8 przedstawia usytuowanie szczelnych komór K1, K2 i K3 przy zamkniętym położeniu nakładki dekoracyjnej, w przekroju poprzecznym przestrzennym.
Urządzenie wentylacyjne 1 składa się z kanału wentylacyjnego 2, zewnętrznego kołpaka 3, modułu wewnętrznego 4 i z obudowy wewnętrznej 5. Kanał wentylacyjny 2 łączy wentylowane pomieszczenie ze środowiskiem zewnętrznym, przy czym zewnętrzny kołpak 3 usytuowany jest na zewnątrz wentylowanego obiektu w obiegu świeżego powietrza, a moduł wewnętrzny 4 umieszczony jest w wentylowanym pomieszczeniu. Moduł wewnętrzny 4 składa się z obudowy modułu wewnętrznego 11 i z pokrywy czołowej 12, która jest w niej osadzona. Obudowa modułu wewnętrznego 11 ma otwór 17, który dopasowany jest do otworu kanału wentylacyjnego 2. Ponadto w obudowie modułu wewnętrznego 11 umieszczony jest elektroniczny moduł sterowniczy 13, który steruje pracą urządzenia wentylacyjnego 1. Elektroniczny moduł sterowniczy 13 w celu zabezpieczenia przed zawilgoceniem osłonięty jest za pomocą dodatkowej pokrywy zaopatrzonej w obwodową uszczelkę. W bocznych pionowych krawędziach obudowy modułu wewnętrznego 11 wykonane są wyżłobienia z wystającymi elementami zaczepowymi 14. Pokrywa czołowa 12 wyposażona jest w żaluzję 15 i nakładkę dekoracyjną 16. Żaluzja 15 służy do zapewnienia szczelności kanału wentylacyjnego 2 i zapobiega swobodnemu przedostawaniu się powietrza z środowiska zewnętrznego do wentylowanego pomieszczenia przy włączonym urządzeniu wentylacyjnym 1. W przypadku sytuacji awaryjnej lub odłączeniu urządzenia wentyla- cyjnego żaluzja 15 zamyka się automatycznie. Od strony wewnętrznej nakładka dekoracyjna 16 wyposażona jest w uszczelkę. Kiedy nakładka dekoracyjna 16 znajduje się w położeniu zamkniętym, uszczelka zapewnia dodatkową szczelność kanału wentylacyjnego 2 przed przedostawaniem się powietrza zewnętrznego do wentylowanego pomieszczenia, w przypadku włączonego urządzenia wentylacyjnego 1. W przypadku zamkniętej nakładki dekoracyjnej 16 powstaje szczelna komora K1 wypełniona powietrzem pomiędzy zamkniętą żaluzją 15 i uszczelką. Dzięki uszczelce, która zamontowana jest w obudowie modułu wewnętrznego 11 i uszczelce zamontowanej w pokrywie czołowej 12 powstaje szczelna komora K2 wypełniona powietrzem pełniącym funkcję izolatora cieplnego (Fig. 8). Z kolei w bokach pokrywy 12 wykonane są otwory 19, w których osadzane są wystające elementy zaczepowe 14 obudowy modułu wewnętrznego 11, w taki sposób pokrywa czołowa 12 mocowana jest rozłącznie do obudowy modułu wewnętrznego 11. Po obustronnym jednoczesnym naciśnięciu wystających elementów zaczepowych 14, pokrywa czołowa 12 z łatwością oddziela się od obudowy modułu wewnętrznego 11. Niezawodne i szczelne zamocowanie pokrywy czołowej 12 zabezpiecza uszczelka osadzona w obudowie modułu wewnętrznego 11 (nie uwidoczniona na rysunkach). Przed włączeniem urządzenia wentylacyjnego 1 nakładka dekoracyjna 16 ręcznie lub automatycznie, za pomocą elementów sterowania ręcznego w postaci panelu dotykowego 18 lub pulpitu zdalnego sterowania, ustawiana jest w pewnej odległości od przedniej strony pokrywy czołowej 12, jak przedstawiono to na Fig. 3a. Odległość pomiędzy nakładką dekoracyjną 16 i pokrywą czołową 12 jest regulowana. W celu wygodnego ręcznego montażu i regulacji położenia nakładki dekoracyjnej 16 na pokrywie czołowej 12 wykonane są (nie uwidocznione na rysunkach) dekoracyjne wgłębienia.
Przy czynności ręcznego zamknięcia nakładki dekoracyjnej 16, jak przedstawiono to na Fig. 3, wystarczy nacisnąć na środkową jej powierzchnię, wtedy urządzenie wentylacyjne 1 wyłącza się automatycznie tj.: wyłącza się osiowy wentylator rewersyjny 7 i zamyka się żaluzja 15. W elektronicznym module sterowniczym 13 znajdują się czujniki optyczne. W nakładce dekoracyjnej 16 usytuowany jest trzpień (nie uwidoczniony na rysunkach), który przechodzi przez pokrywę czołową 12 i reguluje sygnałem sterującym w czujniku optycznym. W przypadku zamknięcia nakładki dekoracyjnej 16, trzpień opada i zasłania czujnik optyczny i wtedy elektroniczny moduł sterowniczy 13 wyłącza urządzenie wentylacyjne 1. Z kolei gdy, pokrywa czołowa 12 zostaje zdjęta z obudowy modułu wewnętrznego 11, trzpień odsłania czujnik optyczny, a elektryczny moduł sterowania 13 powoduje wyłączenie urządzenia wentylacyjnego 1. Po zamocowaniu pokrywy czołowej 12 na urządzeniu wentylacyjnym 1, urządzenie przechodzi automatycznie w stan działania, który miał miejsce przed jej zdjęciem. Po włączeniu urządzenia wentylacyjnego 1 żaluzja 15 otwiera się automatycznie i na odwrót, w przypadku wyłączenia urządzenia wentylacyjnego 1, żaluzja 15 zamyka się. Na obudowie modułu wewnętrznego 11 umieszczony jest panel dotykowy 18 przeznaczony do ręcznego sterowania trybami działania urządzenia wentylacyjnego 1. Na pokrywie czołowej 12 wykonane jest wgłębienie, w którym umieszczony jest panel dotykowy 18. Urządzenie wentylacyjne 1 może być dodatkowo wyposażone w ekran ciekłokrystaliczny lub dotykowy ekran ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlane są bieżące parametry działania, parametry mikroklimatu w pomieszczeniu. Ponadto ekran ciekłokrystaliczny może być wbudowany do urządzenia wentylacyjnego 1 na powierzchni czołowej lub może być wykonany w postaci wysuwanej konstrukcji (czego nie uwidoczniono na rysunkach). Elementy sterowania za pomocą panelu dotykowego 18 urządzenia wentylacyjnego 1 wykonane są w postaci przycisków za pomocą których, istnieje możliwość regulowania prędkością wentylatora, istnieje wybór trybu działania i awaryjnego ostrzegania na przykład w sytuacji konieczności wymiany filtra lub wystąpienia usterki w działaniu urządzenia wentylacyjnego 1. Obudowa wewnętrzna 5 zamontowana jest w kanale wentylacyjnym 2 od strony modułu wewnętrznego 4. Obudowa wewnętrzna 5 składa się z trzech części składowych obudowy 5.1, 5.2 i 5.3, które połączone są ze sobą. W częściach połączonych ze sobą obudów 5.1 i 5.2 znajduje się regenerator 6 zaizolowany materiałem termoizolacyjnym. W części obudowy 5.3 znajduje się osiowy wentylator rewersyjny 7 z silnikiem elektrycznym. Z obu czołowych stron obudowy wewnętrznej 5 znajdują się filtry 8, które służą do ochrony regeneratora 6 i osiowego wentylatora re-wersyjnego 7 przed przedostawaniem się na nie i do wentylowanego pomieszczenia powietrza zanieczyszczonego elementami mechanicznymi. W środku obudowy wewnętrznej 5 zamontowany jest czujnik temperatury, który monitoruje parametry powietrza dopływowego i odpływowego. W przypadku spadku temperatury powietrza dopływowego poniżej wartości zadanej przez użytkownika, elektroniczny moduł sterowniczy 13 urządzenia wentylacyjnego 1 powoduje zmniejszenie prędkości obrotowej osiowego wentylatora rewersyjnego 7 po to, by powietrze dopływowe zdążyło podgrzać się do zadanej przez użytkownika temperatury i na odwrót. Modułowa konstrukcja obudowy wewnętrznej 5 po- zwala stosować różne typy i konfiguracje regeneratorów oraz różne typy filtrów z wymaganą klasą filtracji w zależności od aktualnych potrzeb. Dodatkowo w obudowie wewnętrznej 5 może być umieszczone urządzenie jonizujące, lub urządzenie emitujące promieniowanie ultrafioletowe w celu dodatkowego zabezpieczenia, filtracji, nawilżania powietrza, podawanego do pomieszczenia (czego nie uwidoczniono na rysunkach). Obudowa wewnętrzna 5 wykonana jest z możliwością odłączenia od kanału wentylacyjnego 2, co w zasadniczy sposób upraszcza obsługę urządzenia wentylacyjnego 1 w trakcie prac remontowych lub konserwacyjnych. Dzięki elementom pozycjonującym, znajdującym się na jednej ze stron czołowych obudowy wewnętrznej 5, moduł wewnętrzny 4 przymocowany jest stabilnie do obudowy modułu wewnętrznego 11 i szczelnie zamontowany w kanale wentylacyjnym 2. Dzięki elementom pozycjonującym, w obudowie wewnętrznej 5 można zamocować poszczególne elementy urządzenia wentylacyjnego 1 tylko w jednej pozycji. Wykonane wgłębienia w pokrywie czołowej 12 dodatkowo sztywno mocują i stabilizują w niej obudowę wewnętrzną 5. Obudowa wewnętrzna 5, od strony wentylowanego pomieszczenia, wyposażona jest w urządzenie mocująco-blokujące 20, umożliwiające demontaż bloku obudowy wewnętrznej 5 z obudowy modułu wewnętrznego 11. Na zewnętrznym obwodzie obudowy wewnętrznej 5 w rowkach zamontowane są obwodowe uszczelki 10 w celu zapewnienia szczelnego osadzenia obudowy wewnętrznej 5 w kanale wentylacyjnym 2. Osiowy wentylator rewersyjny 7 z silnikiem elektrycznym, który znajduje się w obudowie 5.3 jest także zamontowany na specjalnym elastycznym pierścieniu (czego nie uwidoczniono na rysunkach). Od strony zewnętrznego kołpaka 3, kanał wentylacyjny 2 zawiera tłumik hałasu 9. Tłumik hałasu może w zależności od potrzeb posiadać różną strukturę i kształt. Do napędu żaluzji 15 wykorzystywany jest element wykonawczy, który zapewnia płynne otwieranie i zamykanie żaluzji 15, które mogą być wprawiane w ruch zarówno za pomocą napędu elektrycznego, jak i za pomocą dźwigni ręcznej lub siłownika pneumatycznego. Urządzenie wentylacyjne 1 montowane jest w otworze ściany wentylowanego pomieszczenia. Dzięki kanałowi wentylacyjnemu 2, wykonanemu w postaci korzystnie rury teleskopowej, istnieje możliwość montażu urządzenia wentylacyjnego 1 w ścianie budynku o różnej grubości. W celu przekazywania ciepła zawartego w zasysanym z wentylowanego pomieszczenia powietrzu, do nagrzewania powietrza dopływowego, stosowany jest regenerator 6. Dzięki swojej strukturze komórkowej regenerator 6 posiada dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem i cechuje się wysokimi własnościami przewodzenia i gromadzenia ciepła. Struktura komórkowa regeneratora 6 może mieć kształt w postaci kwadratowych lub cylindrycznych otworów jak to przedstawiono na Fig. 7. Regenerator 6 wykonany jest z celulozy higroskopijnej. Dzięki temu w regeneratorze 6 wraz z doprowadzanym powietrzem do pomieszczenia powraca wilgoć, w związku z powyższym brak jest efektu suchości w okresie zimowym i nie pojawia się problem powstawania kondensatu. Powierzchnia regeneratora 6 zabezpieczona jest za pomocą specjalnej substancji antybakteryjnej, które zapobiega rozwojowi bakterii. W regeneratorze 6 na jego obwodzie został wykorzystany materiał izolujący ciepło, który służy lepszemu utrzymaniu ciepła i dodatkowo pełni funkcję uszczelniającą. Oczyszczanie powietrza dopływowego i odpływowego ma miejsce za pomocą dwóch filtrów 8, które zapewniają oczyszczanie świeżego powietrza z pyłu oraz z owadów i służą, jako ochrona elementów urządzenia wentylacyjnego 1 przed zatkaniem. Filtry 8 mogą być zabezpieczone mieszaniną antybakteryjną. Dla celów wtłaczania powietrza dopływowego i odpływowego stosowany jest osiowy wentylator rewersyjny 7 z silnikiem elektrycznym typu EC. Dzięki wykorzystywaniu takiego silnika, wentylator wyróżnia się niskim zużyciem energii elektrycznej. W przypadku negatywnego zewnętrznego oddziaływania przy porywach wiatru, urządzenie wentylacyjne 1 jest wyposażone od strony zewnętrznej w kołpak zewnętrzny 3, który, odprowadza wyciągane powietrze i kondensat. Kołpak zewnętrzny 3 zapobiega przedostawaniu się wody i elementów stałych do urządzenia wentylacyjnego 1.
Od wewnątrz kołpak zewnętrzny 3 pokryty jest warstwą materiału pochłaniającego hałas (czego nie uwidoczniono na rysunkach). Konstrukcja kołpaka zewnętrznego 3 może być także labiryntowa, w której strumień powietrza kilka razy zmienia kierunek swojego ruchu, co zapobiega bezpośredniemu przedostawaniu się wiatru do kanału wentylacyjnego 2. Kołpak zewnętrzny 3 może być wykonany zarówno z aluminium z powłoką polimerową, jak i ze stali nierdzewnej z powłoką polimerową lub z polimeru. Urządzenie wentylacyjne 1 wyposażone jest także w przewód zasilający, który podłączony jest do ogólnej sieci zasilania. Urządzenie wentylacyjne 1 może być sterowane zarówno za pomocą elementów sterowania ręcznego - panelu dotykowego 18, jak i z zdalnego pulpitu sterowania. W cyklu włączenia urządzenia wentylacyjnego 1 nakładka dekoracyjna 16 pokrywy czołowej 12 powinna znajdować się w położeniu otwartym, a układ sterowania panelem dotykowym 18 lub zdalny pulpit podają sygnał do elementu wykonawczego, który powoduje pełne otwarcie żaluzji 15 i uruchomienie osiowe- go wentylatora rewersyjnego 7. Działanie urządzenia wentylacyjnego 1 programowane jest przez użytkownika i może pracować w trybie z regeneracją ciepła (tryb rewersyjny), w trybie wyciągania lub w trybie zasysania. Konstrukcja urządzenia wentylacyjnego 1 pozwala także realizować tryby pasywnego przepływu, tryb nocny, tryb kontroli wilgotności lub tryb czasowy. W przypadku włączenia trybu rewersyjnego włącza się osiowy wentylator rewersyjny 7 napędzany silnikiem elektrycznym. Zanieczyszczone ciepłe powietrze zasysane jest z wentylowanego pomieszczenia i przechodząc przez regenerator 6 stopniowo nagrzewa go i nawilża, oddając przy tym do 90% swojego ciepła. Po pewnym czasie, kiedy regenerator nagrzeje się, urządzenie wentylacyjne 1 automatycznie przełącza się w tryb wtłaczania ciepłego powietrza do wewnątrz pomieszczenia. Świeże, zimne powietrze z atmosfery zewnętrznej przepływając przez regenerator 6 nawilża się i nagrzewa się dzięki nagromadzonej w nim energii cieplnej w poprzednim cyklu. Kiedy regenerator 6 ostygnie, wtedy osiowy wentylator rewersyjny 7 z silnikiem elektrycznym ponownie przełącza się w tryb zasysania powietrza z wentylowanego pomieszczenia, po czym cykl powtarza się. Przemiennie czas trwania cyklu „zasysania powietrza z wentylowanego pomieszczenia” oraz cykl „wtłaczania powietrza z atmosfery zewnętrznej do wentylowanego pomieszczenia”, powodujący chłodzenie uprzednio nagrzanego regeneratora, są równe i regulowane po upływie zadanego czasu przez elektroniczny moduł sterowniczy 13. Dodatkowo, czas trwania poszczególnych cykli może być regulowany w zależności od potrzeb użytkownika. Powietrze z atmosfery zewnętrznej podawane do wentylowanego pomieszczenia jest częściowo nagrzane (w lecie na odwrót - częściowo ochłodzone), dzięki energii cieplnej, pobieranej z powietrza usuwanego z wentylowanego pomieszczenia. Proces wymiany ciepła ma miejsce przez przekazującą ciepło powierzchnię regeneratora 6, przy czym w trakcie tego procesu strumienie powietrza nie mieszają się między sobą. W przypadku pasywnego trybu pracy urządzenia wentylacyjnego 1 dopływ świeżego powietrza następuje dzięki naturalnej wymianie przez otwarte żaluzje 15 i przez dekoracyjną nakładkę 16, przy czym wentylator rewersyjny 7 z silnikiem elektrycznym nie włącza się. Z kolei realizacja w urządzeniu wentylacyjnym 1 trybu kontroli wilgotności, następuje dzięki czujnikowi wilgotności, którego parametry wilgotności zadawane są przez użytkownika. W sytuacji pracy urządzenia wentylacyjnego 1 w trybie regeneracji, w przypadku zasysania powietrza z wentylowanego pomieszczenia, czujnik wilgotności dokonuje bieżącego pomiaru parametrów wilgotności w wentylowanym pomieszczeniu, a w przypadku wtłaczania powietrza z atmosfery zewnętrznej do wentylowanego pomieszczenia czujnik wilgotności dokonuje bieżącego pomiaru parametrów w atmosferze zewnętrznej. Czujnik wilgotności w sposób ciągły porównuje parametry wilgotności w wentylowanym pomieszczeniu z parametrami zadanymi przez użytkownika. Jeżeli parametry wilgotności w wentylowanym pomieszczeniu kształtują się poniżej zadanych, to z czujnika wilgotności podawany jest sygnał do bloku sterowania umieszczonego w elektrycznym module sterowania 13, który przekazuje sygnał w celu zmniejszenia obrotów osiowego wentylatora rewersyjnego 7, wyrównując parametry wilgotności do zadanych. I na odwrót, jeżeli parametry wilgotności w wentylowanym pomieszczeniu kształtują się powyżej zadanych, to podawany jest sygnał w celu zwiększenia obrotów osiowego wentylatora rewersyjnego 7, w celu wyrównania parametrów. Jako czujnik wilgotności wykorzystywany jest czujnik typu rezystancyjnego. Tryb nocny działania urządzenia wentylacyjnego 1 nastawiany jest także przez użytkownika. Czujnik natężenia światła nieustannie kontroluje natężenie światła w wentylowanym pomieszczeniu, gdzie zamontowane jest urządzenie wentylacyjne 1. Czujnik natężenia światła w sytuacji wyłączenia oświetlenia w wentylowanym pomieszczeniu przekazuje sygnał elektrycznego modułu sterowania 13, który zmniejsza obroty osiowego wentylatora rewersyjnego 7 do prędkości minimalnej lub wyłącza urządzenie wentylacyjne 1, w zależności od nastawionego trybu pracy. Urządzenie wentylacyjne 1 według wzoru użytkowego może być wykorzystywane w celu zapewnienia wymiany powietrza, zarówno w jednym pomieszczeniu jak i w kilku oddzielnych pomieszczeniach jednocześnie. Podłączenie urządzeń wentylacyjnych 1 do obwodów sterowania jest realizowane za pomocą łączności przewodowej lub bezprzewodowej. Sieć może posiadać strukturę obwodową, rozgałęzioną, lub równoległą. Urządzenia wentylacyjne 1 mogą być także sterowane za pomocą komputera osobistego, tabletu, smartfonu lub innego urządzenia, które wyposażone są w łączność radiową podłączoną do sieci internetowej. Urządzenie wentylacyjne 1 lub sieć tych urządzeń może być sprzężona zwrotnie z komputerem, tabletem lub smartfonem i informować osobę obsługującą poprzez serwer pośredni, który podłączony jest do internetu w zakresie kontroli i sterowania parametrów mikroklimatu (wilgotności, temperatury, poziomu zanieczyszczenia powietrza) w pomieszczeniu, gdzie znajduje się urządzenie wentylacyjne 1. Dowolna konfiguracja urządzeń wentylacyjnych 1 pozwala realizować
różne z wymienionych trybów działania i przewiduje synchroniczne włączanie instalacji. Urządzenia wentylacyjne 1 mogą pracować także przemiennie, gdy jedno z urządzeń zasysa powietrze z wentylowanego pomieszczenia, to drugie wtłacza powietrze z atmosfery zewnętrznej do wentylowanego pomieszczenia. Przy czym sterowanie, wszystkimi podłączonymi do siebie urządzeniami wentylacyjnymi 1 ma miejsce z jednego miejsca.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia ochronne
    1. Urządzenie wentylacyjne, które zawiera zewnętrzny kołpak, moduł wewnętrzny, kanał wentylacyjny łączący wentylowane pomieszczenie ze środowiskiem zewnętrznym, w którym umieszczony jest wentylator rewersyjny z silnikiem elektrycznym, regenerator, filtr i tłumik hałasu, elektroniczny moduł sterowniczy, znamienne tym, że kanał wentylacyjny (2) zawiera obudowę wewnętrzną (5), która połączona jest z nim, przy czym umieszczony w obudowie wewnętrznej (5) osiowy wentylator rewersyjny (7) wraz z silnikiem usytuowany jest od strony środowiska zewnętrznego, a regenerator (6) od strony wentylowanego pomieszczenia, z kolei w płaszczyznach czołowych obudowy wewnętrznej (5) osadzone są wymienne filtry (8).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa wewnętrzna (5) od strony obu płaszczyzn czołowych w rowkach ma zamontowane obwodowe uszczelki (10).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa wewnętrzna (5) składa się z połączonych ze sobą trzech niezależnych części (5.1,5.2 i 5.3).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa wewnętrzna (5) od strony wentylowanego pomieszczenia wyposażona jest w urządzenie mocująco-blokujące (20).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa wewnętrzna (5) wyposażona jest w elementy pozycjonujące.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa wewnętrzna (5) wyposażona jest w czujnik temperatury.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w obudowie wewnętrznej (5) umieszczone jest urządzenie jonizujące.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że osiowy wentylator rewersyjny (7), osadzony jest na elastycznym pierścieniu.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że regenerator (6) umieszczony jest w otulinie z materiału termoizolacyjnego.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że moduł wewnętrzny (4) składa się z obudowy modułu wewnętrznego (11) i z pokrywy czołowej (12), która jest w niej osadzona, a w obudowie modułu wewnętrznego (11) umieszczony jest elektroniczny moduł sterowniczy (13), ponadto pokrywa czołowa (12) wyposażona jest w żaluzje (15) i nakładkę dekoracyjną (16).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że moduł wewnętrzny (4) w bocznych pionowych krawędziach obudowy modułu wewnętrznego (11) ma wykonane wyżłobienia, z wystającymi elementami zaczepowymi (14).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że nakładka dekoracyjna (16) umieszczona jest przesuwnie względem pokrywy czołowej (12) z możliwością odłączenia jej od pokrywy czołowej (12).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że w obudowie modułu wewnętrznego (4) umieszczony jest panel dotykowy (18).
PL124346U 2015-03-10 2015-08-27 Urządzenie wentylacyjne PL69310Y1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201502068U UA122970U (uk) 2015-03-10 2015-03-10 Вентиляційна установка

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL124346U1 PL124346U1 (pl) 2016-09-12
PL69310Y1 true PL69310Y1 (pl) 2017-08-31

Family

ID=56855077

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL124346U PL69310Y1 (pl) 2015-03-10 2015-08-27 Urządzenie wentylacyjne

Country Status (3)

Country Link
PL (1) PL69310Y1 (pl)
RU (1) RU2604584C2 (pl)
UA (1) UA122970U (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3859226A1 (en) 2020-01-30 2021-08-04 Darco Spólka z Ograniczona Odpowiedzialnoscia The device for heat recovery from ventilation air

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU180368U1 (ru) * 2017-11-10 2018-06-08 Антон Геннадьевич Вайс Вентиляционная установка для монтажа на фасаде здания
RU2708105C1 (ru) * 2018-11-21 2019-12-04 Акционерное общество "Тион Умный микроклимат" Компактная система приточной вентиляции (устройство в целом), устройство для принудительной подачи воздуха и вентиляционная решетка (самостоятельные части устройства)
WO2020246912A1 (ru) * 2019-06-04 2020-12-10 Виктор Александрович ГАВРИЛЕНКО Приточно-вытяжной вентиляционный прибор
RU2727106C1 (ru) * 2020-01-29 2020-07-20 Иван Владимирович Мезенцев Теплоаккумулирующий теплообменник для реверсивных режимов работы в системах вентиляции
RU2741951C1 (ru) * 2020-08-24 2021-02-01 Антон Геннадьевич Вайс Приточная вентиляционная установка
RU2766290C1 (ru) * 2021-04-23 2022-03-11 Общество с ограниченной ответственностью "Персистем" Гибкий рекуператор
WO2023287390A1 (ru) * 2021-07-16 2023-01-19 Роман Романович КУЗЫЧ Система вентиляции с рекуперацией тепла

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5050667A (en) * 1990-05-15 1991-09-24 Erling Berner Air ventilation and heat exchange apparatus
CN202338980U (zh) * 2011-12-12 2012-07-18 北京朗适新风技术有限公司 往复式热回收新风系统
RU127433U1 (ru) * 2012-09-04 2013-04-27 Юрий Исакович Ланда Энергосберегающий вентиляционный прибор
UA79706U (en) * 2012-11-23 2013-04-25 Частное Акционерное Общество "Вентиляционные системы" Air supply and exhaust plant

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3859226A1 (en) 2020-01-30 2021-08-04 Darco Spólka z Ograniczona Odpowiedzialnoscia The device for heat recovery from ventilation air

Also Published As

Publication number Publication date
RU2015114678A (ru) 2016-11-20
PL124346U1 (pl) 2016-09-12
UA122970U (uk) 2018-02-12
RU2604584C2 (ru) 2016-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL69310Y1 (pl) Urządzenie wentylacyjne
KR102056470B1 (ko) 실내 환경 제어 시스템
KR100912453B1 (ko) 창호 부착형 자동 자연환기 및 열교환 겸용 환기 시스템
KR101611603B1 (ko) 창문형 환기 및 공기정화장치
SI23299A (sl) Prezračevalna naprava
ES2654396T3 (es) Carpintería que permite una gestión de la circulación de aire en un edificio
RU185494U1 (ru) Вентиляционная установка
KR20120041031A (ko) 실내 공기 정화장치
CN205481422U (zh) 一种热回收新风器
KR102497520B1 (ko) 환기 기능을 구비한 에어컨
CN112065245B (zh) 窗户内腔清洁装置
KR101526136B1 (ko) 에너지 회수형 가역팬 환기장치 및 이를 포함하는 환기시스템
KR102454848B1 (ko) 공기 순환 시스템, 자동 도어 시스템 및 기타 보조 장치를 구비한 미래 창호 시스템
CN204730398U (zh) 一种空气处理机组
KR102228435B1 (ko) 건물의 환기 및 미세먼지 유입 방지시스템
KR100698516B1 (ko) 창문형 열교환 환기장치
WO2016093773A1 (en) Device and method for ventilation
CN210399368U (zh) 智能窗
KR101932516B1 (ko) 창호용 열교환 환기모듈 및 이를 구비한 환기 어셈블리 장치
KR20200133107A (ko) 미닫이 창호 설치형 열교환 환기장치
KR20060009037A (ko) 냉온 방열용 환 풍 장치
KR20200089399A (ko) 미세먼지 유입 방지를 위한 창호형 공기청정시스템
JP2020148386A (ja) 加圧型熱交換換気式建屋
CN213599514U (zh) 一种建筑外墙通风装置
KR102057052B1 (ko) 태양광을 이용한 난방 환기 시스템