PL69270Y1 - Urządzenie gaśnicze - Google Patents
Urządzenie gaśniczeInfo
- Publication number
- PL69270Y1 PL69270Y1 PL125341U PL12534111U PL69270Y1 PL 69270 Y1 PL69270 Y1 PL 69270Y1 PL 125341 U PL125341 U PL 125341U PL 12534111 U PL12534111 U PL 12534111U PL 69270 Y1 PL69270 Y1 PL 69270Y1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- extinguishing
- fire
- extinguishing agent
- extinguishing device
- quick
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
Description
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest urządzenie gaśnicze.
Znane są szeroko rozumiane urządzenia gaśnicze wykorzystujące różne środki gaśnicze do gaszenia pożarów. Te urządzenia gaśnicze można podzielić z uwagi na mobilność na stałe urządzenia gaśnicze, to znaczy urządzenia w sposób trwały związane z obiektem, który zabezpieczają prze-ciwpożarowo i mobilne urządzenia gaśnicze, które z kolei można podzielić na urządzenia przenośne (na przykład gaśnice przenośne) i urządzenia przewoźne (na przykład gaśnice przewoźne) oraz półstałe urządzenia gaśnicze, które posiadają przewody rozprowadzające i dysze w sposób trwały związane z obiektem, który zabezpieczają, a układ zasilania jest przechowywany oddzielnie w innym miejscu a w przypadku pożaru jest dostarczany na miejsce zainstalowania półstałego urządzenia gaśniczego i podłączany do przewodów rozprowadzających tego urządzenia. Z kolei, z uwagi na poziom zautomatyzowania w zakresie uruchamiania urządzeń gaśniczych i podawania środka gaśniczego można opisać stałe, półstałe i mobilne urządzenia gaśnicze w następujący sposób:
Stałe urządzenia gaśnicze mogą być uruchamiane i mogą działać w trybie tylko automatycznym (na przykład systemy tryskaczowe) lub tylko w trybie ręcznym (na przykład hydranty wewnętrzne), lub obydwa tryby: automatyczny i ręczny mogą być połączone (na przykład systemy gazowe). Półstałe i mobilne urządzenia gaśnicze to tylko i wyłącznie urządzenia uruchamiane i działające w trybie ręcznym.
Jednak żadne z tych urządzeń nie posiada jednocześnie dwóch funkcji: funkcji stałego urządzenia gaśniczego, działającego w trybie automatycznym i funkcji mobilnego urządzenia gaśniczego, działającego w trybie ręcznym.
Celem wzoru użytkowego jest opracowanie urządzenia gaśniczego, które pozwoli na uniknięcie przedstawionych utrudnień, a także zwiększenie rodzajów urządzeń gaśniczych i skuteczności gaszenia pożarów.
Urządzenie gaśnicze, według wzoru użytkowego, zawiera zbiornik środka gaśniczego i rozdzielacz i charakteryzuje się tym, że zbiornik środka gaśniczego zaopatrzony jest w przewód wyjściowy, na którym osadzony jest rozdzielacz, przy czym jedno wyjście rozdzielacza połączone jest, poprzez zawór odcinający, z wężem gaśniczym zakończonym prądownicą a drugie wyjście rozdzielacza zakończone jest zaworem szybkozłącznym.
Korzystnie jest, gdy zbiornik środka gaśniczego pod ciśnieniem umieszczony jest na wózku.
Korzystnie jest również, gdy środek gaśniczy w zbiorniku stanowi ciekły lub zachowujący się jak ciecz środek gaśniczy.
Przedmiot wzoru użytkowego przedstawiony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie urządzenie gaśnicze a fig. 2 przedstawia schemat połączenia urządzenia gaśniczego z rurociągiem zasilającym wyposażonym w dysze zraszające.
Jak pokazano na fig. 1 i fig. 2, urządzenie gaśnicze 1 zawiera zbiornik 2 środka gaśniczego, z którego wyprowadzony jest przewód wyjściowy 6, na którego końcu osadzony jest rozdzielacz 5. Jedno wyjście rozdzielacza 5 połączone jest, poprzez zawór odcinający 8, z wężem gaśniczym 9, zakończonym prądownicą 10. Drugie wyjście rozdzielacza 5 zakończone jest zaworem szybkozłącznym 7. Zbiornik 2 środka gaśniczego umieszczony jest na wózku 12. Wózek 12 jest szczególnie wskazany dla dużych i ciężkich zbiorników 2 środka gaśniczego. Wózek 12 posiada metalową ramę 13 i zaopatrzony jest w oś jezdną 14, wyposażoną w dwa koła jezdne 15 i pracuje w układzie pionowym. Wózek 12 posiada również uchwyt 16, ułatwiający przemieszczanie wózka 12 wraz ze zbiornikiem 2 środka gaśniczego. Środkiem gaśniczym w zbiorniku 2 urządzenia gaśniczego 1 jest ciekły, lub zachowujący się jak ciecz, środek gaśniczy.
Jak pokazano schematycznie na fig. 2, zawór szybkozłączny 7 służy do połączenia urządzenia gaśniczego 1 z rurociągiem zasilającym 3, umieszczonym na stałe w pomieszczeniu, podlegającym zabezpieczeniu przeciwpożarowemu. Rurociąg zasilający 3 połączony jest z odpowiednio rozmieszczonymi w pomieszczeniu dyszami zraszającymi 4. Instalacja zaopatrzona jest w czujniki pożarowe, które stanowią elementy termoczułe.
Zawór szybkozłączny 7 może łączyć wyjście rozdzielacza 5 zbiornika 2 środka gaśniczego z rurociągiem zasilającym 3 i stanowi końcówkę żeńską, służącą do połączenia z końcówką męską rurociągu zasilającego 3.
Zawór szybkozłączny 7 jest typu tulejowego, gdzie przemieszczenie osiowe tulei zaworu szyb-kozłącznego 7 powoduje rozłączenia obu części zaworu a co za tym idzie elementów, do których przynależą odpowiednio końcówki zaworu szybkozłącznego 7. Rozłączenie obu końcówek zaworu szybkozłącznego 7 powoduje automatyczne zamknięcie zaworów przynależnych odpowiednio do tych końcówek, co uszczelnia przynależące do obu końcówek zaworu szybkozłącznego 7 elementy urządzenia gaśniczego 1 i rurociągu zasilającego 3.
Zawór szybkozłączny 7 wyposażony jest w dźwignię 11, która dodatkowo ułatwia odłączanie urządzenia gaśniczego 1 od rurociągu zasilającego 3.
Rurociąg zasilający 3, połączony z odpowiednio rozmieszczonymi w pomieszczeniu dyszami zraszającymi 4, wyposażony jest w czujniki pożarowe (niepokazane), które stanowią elementy termo-czułe w postaci szklanej ampułki. Rurociąg zasilający 3, po podłączeniu go poprzez zawór szybkozłączny 7, do urządzenia gaśniczego 1 zostaje napełniony środkiem gaśniczym ze zbiornika 2 urządzenia gaśniczego 1 i znajduje się pod ciśnieniem tego środka gaśniczego.
Układ taki, to znaczy urządzenie gaśnicze 1, połączone z rurociągiem zasilającym 3, jest urządzeniem dwufunkcyjnym i można opisać je jako gaśnicę, przewoźną na środek gaśniczy (korzystnie ciekły lub zachowujący się jak ciecz) z możliwością jej uruchamiania w trybie automatycznym (bezobsługowym).
Układ, opisany powyżej, łączy dwie funkcje:
Funkcja stałego urządzenia gaśniczego, posiadającego automatyczne uruchomienie i automatyczne, bezobsługowe działanie gaśnicze na pożar. W tym trybie pracy układ uruchamia się automatycznie wskutek zadziałania elementu termoczułego, znajdującego się w głowicy mgłowej po przekroczeniu określonej wartości temperatury. Dysza zraszająca 4, będąca w trybie dozorowym pod ciśnieniem środka gaśniczego jest uruchamiana podobnie, jak tryskacz w urządzeniu tryskaczowym - pęknięcie ampułki wskutek oddziaływania termicznego ze środowiska pożaru powoduje otwarcie wypływu środka gaśniczego na dysze zraszające 4 i dalej wypływ rozpylonego strumienia środka gaśniczego na zewnątrz powodując gaszenie pożaru. W takiej sytuacji urządzenie gaśnicze 1 stanowi wyłącznie źródło środka gaśniczego dla rurociągu zasilającego 3.
Funkcja mobilnego urządzenia gaśniczego z manualną obsługą. W tym trybie pracy urządzenie gaśnicze 1 wymaga obsługi analogicznej, jak w przypadku obsługi mobilnego urządzenia gaśniczego, na przykład jak w przypadku klasycznej gaśnicy przewoźnej. W takiej sytuacji, gdy pożar zostanie zauważony, istnieje możliwość wykorzystania urządzenia gaśniczego 1 do gaszenia tego pożaru poprzez użycie prądownicy 10, skierowanie jej na źródło ognia i kształtowanie strumienia gaśniczego za jej pomocą. Można tego dokonać nawet w trakcie wypływu środka gaśniczego przez dysze zraszające 4, bez odłączania urządzenia gaśniczego 1 od rurociągu zasilającego 3. Można też odłączyć urządzenie gaśnicze 1, na zaworze szybkozłącznym 7, od rurociągu zasilającego 3 i przetransportować je za pomocą wózka 12 na dowolną odległość w rejon pojawienia się pożaru. Przy czym odłączenie urządzenia gaśniczego 1 od rurociągu zasilającego 3 następuje prostym ruchem, który może bezbłędnie wykonać nawet osoba bez przeszkolenia w obsłudze a wykorzystując tylko proste instrukcje rysunkowe. Użycie urządzenia gaśniczego 1 w funkcji mobilnej w trakcie automatycznego działania układu, poprzez odłączenie urządzenia gaśniczego 1 od rurociągu zasilającego 3, przerywa proces wypływu środka gaśniczego przez dysze 4 w module, na stałe przytwierdzonym do zabezpieczanego obiektu, który stanowi rurociąg zasilający 3 wraz w wyposażeniem. W rozwiązaniu, według wzoru użytkowego, jest możliwe zastosowanie urządzenia gaśniczego 1 w układzie, stanowiącym stałe urządzenie gaśnicze (urządzenie gaśnicze 1 połączone z rurociągiem zasilającym 3) z uruchomieniem i działaniem w trybie automatycznym oraz jednoczesnego lub wybiórczego (w zależności od potrzeby) użycia tego urządzenia gaśniczego 1 z obsługą manualną poprzez skierowanie prądownicy 10 na źródło ognia, jej otworzenie i ewentualne ukształtowanie strumienia gaśniczego. Środkiem gaśniczym w urządzeniu gaśniczym 1 może być dowolny środek gaśniczy, mogący być transportowany przewodami rozprowadzającymi, czyli rurociągiem zasilającym 3 - korzystnie ciecz, na przykład woda lub roztwory wodne, ciekły dwutlenek węgla lub skroplone gazy syntetyczne, stosowane do gaszenia pożarów, może być również (mniej korzystnie) odpowiednio przygotowany proszek gaśniczy, aerozol gaśniczy lub gaz gaśniczy.
Urządzenie gaśnicze 1, według wzoru użytkowego ma postać gaśnicy przewoźnej, możliwej do samodzielnego wykorzystania, a w połączeniu z rurociągiem zasilającym 3, wyposażonym w dysze zraszające 4 i czujniki pożarowe na stałe związanym z zabezpieczanym obiektem, tworzy układ, który posiada jednocześnie dwie funkcje: funkcję stałego urządzenia gaśniczego, działającego w trybie automatycznym i funkcję mobilnego urządzenia gaśniczego, działającego w trybie ręcznym.
Claims (3)
- Zastrzeżenia ochronne1. Urządzenie gaśnicze, zawierające zbiornik środka gaśniczego i rozdzielacz, znamienne tym, że zbiornik (2) środka gaśniczego zaopatrzony jest w przewód wyjściowy (6), na którym osadzony jest rozdzielacz (5), przy czym jedno wyjście rozdzielacza (5) połączone jest, poprzez zawór odcinający (8), z wężem gaśniczym (9) zakończonym prądownicą (10) a drugie wyjście rozdzielacza (5) zakończone jest zaworem szybkozłącznym (7).
- 2. Urządzenie gaśnicze według zastrz. 1, znamienne tym, że zbiornik (2) środka gaśniczego umieszczony jest na wózku (12).
- 3. Urządzenie gaśnicze według zastrz. 1, znamienne tym, że środek gaśniczy w zbiorniku (2) stanowi ciekły lub zachowujący się jak ciecz środek gaśniczy.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL125341U PL69270Y1 (pl) | 2011-02-09 | 2011-02-09 | Urządzenie gaśnicze |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL125341U PL69270Y1 (pl) | 2011-02-09 | 2011-02-09 | Urządzenie gaśnicze |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL125341U1 PL125341U1 (pl) | 2017-01-02 |
PL69270Y1 true PL69270Y1 (pl) | 2017-08-31 |
Family
ID=57628987
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL125341U PL69270Y1 (pl) | 2011-02-09 | 2011-02-09 | Urządzenie gaśnicze |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL69270Y1 (pl) |
-
2011
- 2011-02-09 PL PL125341U patent/PL69270Y1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL125341U1 (pl) | 2017-01-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4345654A (en) | Pneumatic atomizing fire fighting supply truck | |
KR100314156B1 (ko) | 일단계로고압의자동소화장치를사용하고,이단계로고압펌프가장착된소방트럭을사용하는소화시스템및소방트럭 | |
US11433266B2 (en) | Apparatus for fighting fires | |
RU121167U1 (ru) | Передвижной пожарный модуль (варианты) | |
CN102688570A (zh) | 一种隧道消防安全保障系统及其灭火方法 | |
AU2017425222B2 (en) | Control device for operating a fire extinguisher system and extinguisher nozzle | |
CN201101841Y (zh) | 地铁车厢细水雾灭火装置 | |
JP3764677B2 (ja) | 二流体消火装置 | |
KR102051630B1 (ko) | 산불 진화용 이동 확장식 호스릴 소방시스템 | |
CN104524715A (zh) | 公交车自动灭火系统 | |
KR200354360Y1 (ko) | 대차 탑재형 이동식 방수포 | |
PL69270Y1 (pl) | Urządzenie gaśnicze | |
GB2320189A (en) | Portable water mist fire-extinguishing apparatus | |
CN202942577U (zh) | 一种gps智能自动喷淋灭火装置 | |
AU2017424706B2 (en) | Control device for operating a fire extinguisher system | |
KR200416721Y1 (ko) | 산불진화차 | |
CN203329245U (zh) | 一种电子联动式气能消防灭火装置 | |
KR101104751B1 (ko) | 화재 진압용 소화장치 | |
CN212817744U (zh) | 一种化工园区专用遥控履带式洗消灭火救援机器人系统 | |
US6719214B1 (en) | Fire-extinguishing device | |
CN208959179U (zh) | 用于高温可燃介质输送泵的自动灭火装置 | |
RU117297U1 (ru) | Устройство пожаротушения (варианты) | |
CN207152919U (zh) | 一种可移动式双向流细水雾灭火装置 | |
KR100464827B1 (ko) | 배연차 | |
CN219071923U (zh) | 一种便于携带物资的全方位灭火机器人 |