PL69131Y1 - Balkon skrecany - Google Patents

Balkon skrecany

Info

Publication number
PL69131Y1
PL69131Y1 PL123013U PL12301314U PL69131Y1 PL 69131 Y1 PL69131 Y1 PL 69131Y1 PL 123013 U PL123013 U PL 123013U PL 12301314 U PL12301314 U PL 12301314U PL 69131 Y1 PL69131 Y1 PL 69131Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
peripheral
balcony
frame structure
steel
closed
Prior art date
Application number
PL123013U
Other languages
English (en)
Other versions
PL123013U1 (pl
Inventor
Kinga Drab
Mariusz Ryś
Original Assignee
Kinga Drab
Mariusz Ryś
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kinga Drab, Mariusz Ryś filed Critical Kinga Drab
Priority to PL123013U priority Critical patent/PL69131Y1/pl
Publication of PL123013U1 publication Critical patent/PL123013U1/pl
Publication of PL69131Y1 publication Critical patent/PL69131Y1/pl

Links

Landscapes

  • Steps, Ramps, And Handrails (AREA)
  • Floor Finish (AREA)

Abstract

Balkon przyczepny charakteryzuje się tym, że jest zbudowany z konstrukcji nośnej oraz przestrzennej konstrukcji ramowej, przy czym konstrukcja nośna składa się z belki nośnej (1) z otworami na kotwy chemiczne i wspornikami/półkami przeznaczonymi do montażu legarów podłogowych (5) oraz z zamontowanymi trwale na jej końcach, stalowymi wspornikami oraz z węzłów przyłączeniowych (6) stanowiących zamknięte, stalowe kształtowniki służące śrubowemu połączeniu z obwodową belką górną (10) przestrzennej konstrukcji ramowej, zbudowanej z dolnej belki obwodowej (9), do której przymocowano trwale pionowe słupki (11), na których osadzono obwodową belkę górną (10).

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest balkon skręcany, przeznaczony do montażu w obiektach nowo budowanych oraz do dobudowy/montażu w już istniejących budynkach.
Powszechnie przyjmuje się, że posiadanie balkonu, zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym, zwiększa komfort mieszkania. Potrzeba wymusiła stosowanie technologii zabudowy balkonów na budynkach już istniejących, poprzez ich zabudowę na słupach podpierających ramę nośną balkonu, lub poprzez stosowanie konstrukcji łączących balkon ze ścianą zewnętrzną budynku z wykorzystaniem konstrukcji nośnych budynku. Taki montaż wymagał czasem robót ingerujących we wnętrze mieszkania, co znacznie utrudniało prace montażowe, a niejednokrotnie wymagał także wykonania dodatkowych fundamentów oraz konstrukcji wsporczej/nośnej, co znacznie wydłużało montaż i tworzyło niepotrzebne koszty. Z niemieckiego opisu patentowego DE-OS 39 33 594 znany jest balkon, który nadaje się do zabudowy zarówno w nowych budynkach jak też w budynkach remontowanych. W konstrukcji stosuje się dwa równolegle, rozstawione względem siebie w płaszczyźnie balkonu wsporniki mocujące z dwu-teowego kształtownika stalowego. Podłogę balkonu tworzy blaszana płyta wylana betonem z ceramiczną warstwą wierzchnią, ułożona na wspornikach z kształtowników dwuteowych. Od spodu balkon jest obłożony giętymi profilami z blachy, ułożonymi poprzecznie do niego. Wsporniki balkonu zamontowane są prostopadle do ściany budynku, przytwierdzone jednym końcem do płyty czołowej, przymocowanej do ściany za pomocą kotew stalowych w kształcie litery U i zalanych w stropie międzypię-trowym.
Znany jest również z polskiego opisu wzoru użytkowego PL 65 644 balkon do mocowania na istniejącym budynku zawierający ramę nośną, na której posadowiona jest płyta podłogowa, która w widoku z góry ma kształt litery "C" z wykonanymi na końcach ramion bocznych węzłami przyłączeniowymi. Węzły przyłączeniowe mają stopy, w których wykonane są otwory na kotwy osadzone che-moutwardzalną spoiną w wieńcu stropowym budynku. Płytę podłogową stanowi przyklejona do wspornika płyta kompozytowa, mająca rdzeń z materiału izolacyjnego oraz poszycie z blach aluminiowych, zaś na końcach bocznych ramion balustrady zamocowane są pionowe płytki z otworem na kotwę, zamocowaną w pionowym elemencie połączonych z wieńcami lub płytami stropowymi sąsiednich pięter, zwłaszcza w wewnętrznym słupie lub ścianie działowej. Korzystnie płyta podłogowa posiada rdzeń ze sklejonych kulek polistyrenowych, które całkowicie wypełniają przestrzeń wewnętrzną płyty, ograniczoną powłoką z blachy aluminiowej. W niemieckim opisie wynalazku DE, P 42 06 005 ujawniono balkon, którego cała konstrukcja nośna wykonana jest z aluminium i składa się z wspornika ramowego w postaci aluminiowego obramowania całej podłogi balkonu złożonego z kilku przylegających do siebie odcinków kształtowników, które połączone są ze sobą w obszarze naroży balkonów. Równolegle ułożone obok siebie i połączone wzajemnie kształtowniki korytkowe ułożone są na poziomych żebrach przylgowych, uformowanych w dolnej części kształtowników wspornika, po wewnętrznej jego stronie. Na nich ułożone są płyty podłogi balkonu. Na poziomych żebrach przylgowych w dolnej części odcinków kształtownika wspornika, po wewnętrznej jego stronie jest ułożony dodatkowy kształtownik stanowiący podkład na końce zewnętrznych kształtowników korytkowych podłogi od strony wspornika tak, że spodnia wykładzina balkonu jest nieco nachylona.
Stan techniki ujawnia nadto wynalazki dotyczące elementów konstrukcyjnych przeznaczonych do zabudowy balkonów. Np. z opisu amerykańskiego wynalazku US3948008 znany jest prefabrykowany element konstrukcyjny przystosowany do wykonywania balkonów lub innych konstrukcji wspornikowych, zaś w polskim opisie wzoru użytkowego Nr 66 722 ujawniono profil krawędziowy przeznaczony do montażu na krawędziach zewnętrznych, zwłaszcza balkonów i tarasów, posiadający stanowiące monolit elementy profilowe w postaci listwy montażowej z przelotowymi wycięciami i powierzchniowymi rowkami, która wzdłuż zewnętrznej krawędzi jest połączona z skierowaną ukośnie do dołu listwą okapową oraz listwą osłonową, usytuowaną pod kątem prostym do listwy montażowej
Ujawnione balkony o metalowej konstrukcji klatkowej posiadają prostokątną ramę nośną, a niektóre z nich zawieszone są na dźwigarach, co jest istotną uciążliwością.
Istota rozwiązania według niniejszego wzoru użytkowego polega na tym, że system nośny balkonu składa się z części mocowanych bezpośrednio do ściany budynku: tj. stalowej belki nośnej, oraz dwóch stalowych wsporników/węzłów przyłączeniowych, podtrzymujących balustradę a także mocowanej do belki nośnej i węzłów przyłączeniowych, przestrzennej konstrukcji ramowej, przy czym poszczególne elementy konstrukcyjne balkonu są ze sobą zespolone za pomocą połączeń śrubowych, nitowanych, klejonych, zaciskowych, spawanych lub zgrzewanych.
Belka nośna, posiadająca konstrukcję, zamkniętą blachami po obu stronach i prostokątny przekrój poprzeczny, jest wypełniona pianką poliuretanową oraz posiada, co najmniej dwa otwory na kotwy osadzane chemoutwardzalną spoiną w ścianie budynku (tzw. kotwy chemiczne), korzystnie w elementach nośnych budynku, a także wykonane z kątowników lub korzystnie profili stalowych zamkniętych, wsporniki legara (tzw. półki) z otworami służącymi połączeniu z legarami podłogowymi.
Poliuretanowe wypełnienie wnętrza belki skutecznie eliminuje powstawanie tzw. liniowych mostków termicznych, tj. negatywnego zjawiska powstawania miejsc w przegrodzie cieplnej budynku, których przewodnictwo cieplne jest znacznie większe niż przegrody, tzn. eliminuje straty cieplne budynku.
Belka jest zaopatrzona w zamontowane trwale i osadzone prostopadle do niej, wsporniki stalowe (łączniki stalowe), umieszczone na jej dwóch przeciwległych końcach. Wsporniki stanowią, wypełnione pianką poliuretanową, profile stalowe zamknięte o przekroju prostokąta i są zaopatrzone w otwory montażowe, umożliwiające śrubowe połączenia z konstrukcją.
Drugim elementem, montowanego bezpośrednio do ściany systemu nośnego konstrukcji balkonu, są mocujące konstrukcję ramową, stanowiące węzły przyłączeniowe wsporniki ścienne górne, będące trwale związanymi z prostokątną blachą stalową, kształtownikami stalowymi zamkniętymi o przekroju prostokątnym, wypełnionymi pianką poliuretanową, która znacznie ogranicza możliwość powstawania punktowych mostków termicznych. W blasze stalowej wykonano co najmniej jeden otwór na kotwy, osadzane chemoutwardzalną spoiną w ścianie budynku, zaś w kształtownikach wykonano co najmniej jeden otwór, służący śrubowym połączeniom z konstrukcją ramową.
Wielkość otworów montażowych belki nośnej oraz wsporników ściennych górnych dobierana jest w zależności od wielkości (średnicy) kotew chemicznych a te z kolei dobierane są ze względu na stan techniczny istniejącego budynku, jak również ciężar balkonu, uwzględniający warstwy jego wykończenia i rodzaj podłogi.
Stalowa konstrukcja ramowa jest zbudowana z dolnej belki obwodowej, wykonanej z kształtowników stalowych zamkniętych, korzystnie o przekroju prostokątnym, do której przymocowano trwale pionowe słupki, na których osadzono obwodową belkę górną, wykonaną również z kształtowników stalowych zamkniętych, korzystnie prostokątnych. W przedniej części belki nośnej konstrukcji ramowej znajdują się wykonane z kątowników lub profili stalowych zamkniętych, wsporniki legara (tzw. półki), przeznaczone do osadzenia legarów podłogowych. W pólkach tych nawiercono otwory służące śrubowemu połączeniu z legarami stanowiącymi oparcie podłogi balkonu. Ilość wsporników jest tożsama z ilością wsporników w belce nośnej. Wewnętrzny przekrój poprzeczny belki obwodowej konstrukcji ramowej jest nieznacznie większy od zewnętrznego przekroju poprzecznego wsporników belki nośnej tak, aby dolną belkę obwodową można pasownie nasunąć na wsporniki belki nośnej, zaś wewnętrzny przekrój poprzeczny górnej belki obwodowej konstrukcji ramowej jest nieznacznie większy od zewnętrznego przekroju poprzecznego węzłów przyłączeniowych tak, aby górną belkę obwodową można pasownie nasunąć na każdy z węzłów przyłączeniowych.
Korzystnie, powyżej obwodowej belki dolnej w konstrukcji ramowej oraz poniżej obwodowej belki górnej, utworzono dodatkowe wzmocnienie, wykonane z lekkich profili zamkniętych, zaś w bocznych ścianach konstrukcji znajduje się kształtownik, wykonany z piaskowników lub prętów okrągłych, dodatkowo ją usztywniający i wzmacniający, łączący trwale dwa naprzeciwległe wierzchołki boków konstrukcji ramowej.
Konstrukcja ramowa, w skład której wchodzą podłoga, balustrada i słupki, spełnia również funkcję nośną, której każda część bierze udział w przenoszeniu obciążeń, co oznacza, że balkon według wzoru użytkowego pracuje, jako konstrukcja przestrzenna a nie płaska.
Na wspornikach dolnej belki obwodowej oraz głównej belki nośnej posadowione są tworzące podłogę deski lub płyty kompozytowe.
Balkon według wzoru użytkowego charakteryzuje się niewielkim ciężarem własnym, zaś jego budowa i sposób przenoszenia obciążeń znacznie zmniejsza ugięcie całej konstrukcji, zwiększając tym samym komfort użytkowania balkonu.
Konstrukcja i sposób przenoszenia obciążeń balkonu pozwala na zmniejszenie ilości koniecznych do wykonania kotew chemicznych oraz ilości materiału niezbędnego do wykonania balkonu, co znacznie zmniejsza ciężar całej konstrukcji, zwiększając istotnie użyteczność rozwiązania.
Balkon według wzoru użytkowego przedstawiony jest na rysunku, gdzie fig. 1 przestawia belkę nośną mocowania dolnego, fig. 2 przedstawia węzeł przyłączeniowy mocowania górnego, fig. 3 przedstawia konstrukcję ramową i mocowanie balkonu, fig. 4 przedstawia konstrukcję balkonu w widoku z boku, fig. 5 przedstawia konstrukcję balkonu w widoku z przodu, fig. 6 przedstawia łączenie elementu ramy dolnej do belki mocującej, fig. 7 przedstawia łączenie elementu ramy górnej do mocowania górnego, fig. 8 przedstawia szczegół mocowania legarów podłogowych. Balkon stanowią belka nośna 1 wykonana z wypełnionego pianką poliuretanową stalowego kształtownika zamkniętego o przekroju prostokątnym z zamontowanymi prostopadle i trwale na jego końcach stalowymi łącznikami dolnymi 2, stanowiącymi kształtowniki zamknięte, wypełnione pianką poliuretanową. Łączniki dolne 2 są zaopatrzone, w co najmniej jeden otwór połączeniowy 2a służący śrubowemu połączeniu z obwodową belką dolną 9 konstrukcji ramowej. Belka nośna 1 posiada otwory przelotowe 3 na kotwy chemiczne w ilości, co najmniej dwóch oraz wsporniki legara (tzw. półki) 4, przymocowane na stałe i prostopadle do ściany belki nośnej 1, wykonane z kątowników o kształcie odwróconej litery "L" lub zamiennie z profili stalowych zamkniętych z otworami 4a, służącymi do łączenia z nimi legarów podłogowych 5. Nad belką nośną 1, w miejscu odpowiadającym jej końcom, znajdują się wsporniki ścienne górne (tzw. węzły przyłączeniowe) 6, zawierające łączniki górne 7, stanowiące profile stalowe zamknięte o prostokątnym przekroju poprzecznym, trwale związane z prostokątną, stalową płytką 8. Płytka 8 posiada, co najmniej jeden otwór przelotowy 8a na kotwy chemiczne, a łączniki górne 7 posiadają, co najmniej jeden otwór połączeniowy 7a, służący śrubowemu połączeniu z obwodową belką górną 10 konstrukcji ramowej. Stalowa konstrukcja ramowa jest zbudowana z dolnej belki obwodowej 9, która jest wykonana z kształtowników stalowych zamkniętych o przekroju prostokątnym, do której przymocowano trwale pionowe słupki 11, na których osadzono obwodową belkę górną 10, wykonaną również z kształtowników stalowych zamkniętych o przekroju prostokątnym. W przedniej części dolnej belki 9 konstrukcji ramowej, znajdują się wykonane z kątowników lub profili stalowych zamkniętych wsporniki legara (tzw. półki) 12, przeznaczone do osadzenia legarów podłogowych 5. We wspornikach legara 12, tożsamo jak we wspornikach 4 belki nośnej 1, wykonano otwory wspornika legara 12a, służące śrubowemu połączeniu z legarami podłogowymi 5. Korzystnie, powyżej obwodowej belki dolnej 9 w konstrukcji ramowej oraz poniżej obwodowej belki górnej 10, utworzono dodatkowe wzmocnienie czyli barierkę obwodową 13, wykonaną z profili stalowych zamkniętych, zaś w bocznych ścianach konstrukcji znajdują się wykonane z płaskowników lub prętów okrągłych kształtowniki (tzw. zastrzał) 14, dodatkowo ją usztywniające i wzmacniające, łączące trwale dwa naprzeciwległe wierzchołki prostokąta utworzonego przez kształtowniki barierki obwodowej 13. Wykonanie balkonu rozpoczyna się od montażu do ściany budynku systemu nośnego, tj; belki nośnej 1 oraz wsporników ściennych górnych 6 poprzez jej mocowanie za pomocą kotew chemicznych i kolejno nasunięcia obwodowej belki górnej 10 konstrukcji ramowej 1 na wsporniki górne 6 oraz nasunięciu obwodowej belki dolnej 9 na łączniki dolne 2 belki nośnej 1, po czym połączeniu elementów za pomocą wiązań śrubowych. Po zamontowaniu balkonu osadza się legary podłogowe 5 na wspornikach 4 i 12 oraz łączy śrubowo, po czym wykonuje się podłogę 15 z zastosowaniem deski kompozytowej lub płyty kompozytowej z możliwością wykończenia glazurą.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia ochronne
    1. Balkon skręcany posiadający system nośny mocowany do ściany za pomocą kotew chemicznych oraz trwałą, metalową konstrukcję ramową połączoną śrubowo z systemem nośnym, a także podłogę osadzoną na legarach podłogowych opartych na konstrukcji ramowej, znamienny tym, że w jego skład wchodzą: a) belka nośna (1) będąca stalowym kształtownikiem zamkniętym o przekroju prostokątnym, z co najmniej dwoma otworami przelotowymi (3) na kotwy chemiczne, wspornikami legarów (4) do legarów podłogowych (5) zamontowanymi z jednej strony belki nośnej (1), oraz z zamontowanymi trwale na jej końcach, po stronie wsporników legarów (4), stalowymi łącznikami dolnymi (2), w postaci kształtowników zamkniętych, z otworami połączeniowymi (2a) do śrubowego połączenia z obwodową belką dolną (9) konstrukcji ramowej, b) wsporniki ścienne górne (6), przy czym każdy wspornik ścienny górny (6) składa się ze stalowego zamkniętego łącznika górnego (7) o prostokątnym przekroju poprzecznym, trwale związanego z prostokątną płytką (8) z co najmniej jednym otworem przelotowym (8a) na kotwy chemiczne, przy czym każdy łącznik górny (7) ma co najmniej jeden otwór połączeniowy (7a), do śrubowego połączenia z obwodową belką górną (10) konstrukcji ramowej, c) stalowa konstrukcja ramowa składająca się z obwodowej belki dolnej (9) z kształtowników zamkniętych o przekroju prostokątnym, ze wspornikami legarów (12) do legarów podłogowych (5) zamontowanymi z jednej strony obwodowej belki dolnej (9), z obwodowej belki górnej (10) z kształtowników zamkniętych o przekroju prostokątnym i pionowych słupków (11) łączących obwodową belkę dolną (9) z obwodową belką górną (10).
  2. 2. Balkon według zastrz. 1, znamienny tym, że wsporniki legarów (4, 12) są wykonane z kątowników lub profili stalowych zamkniętych i mają otwory wspornikowe (4a, 12a) do zamocowania legarów podłogowych (5).
  3. 3. Balkon według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że belka nośna (1), łączniki dolne (2) i łączniki górne (7) wsporników ściennych górnych (6) są wypełnione pianką poliuretanową.
  4. 4. Balkon według któregokolwiek z powyższych zastrzeżeń, znamienny tym, że pomiędzy obwodową belką dolną (9) i obwodową belką górną (10), znajduje się barierka obwodowa (13), korzystnie składająca się z barierki obwodowej dolnej (13b) i barierki obwodowej górnej (13a), zaś w bocznych ścianach konstrukcji ramowej zawierających mocowania do łączników dolnych (2) i łączników górnych (7) znajdują się zastrzały (14).
  5. 5. Balkon według zastrz. 4, znamienny tym, że barierka obwodowa (13) jest wykonana z lekkich kształtowników z profili stalowych zamkniętych.
  6. 6. Balkon według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że zastrzały (14) stanowią płaskowniki lub pręty okrągłe.
  7. 7. Balkon według któregokolwiek z powyższych zastrzeżeń, znamienny tym, że ma podłogę (15) wykonaną z deski kompozytowej lub płyty kompozytowej i przymocowaną do legarów podłogowych (5).
PL123013U 2014-04-16 2014-04-16 Balkon skrecany PL69131Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123013U PL69131Y1 (pl) 2014-04-16 2014-04-16 Balkon skrecany

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123013U PL69131Y1 (pl) 2014-04-16 2014-04-16 Balkon skrecany

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL123013U1 PL123013U1 (pl) 2015-10-26
PL69131Y1 true PL69131Y1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=54330503

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL123013U PL69131Y1 (pl) 2014-04-16 2014-04-16 Balkon skrecany

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL69131Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL123013U1 (pl) 2015-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2631125C1 (ru) Строительный модуль для строительства зданий
RU2494198C1 (ru) Способ возведения наружной стены здания
RU2448223C1 (ru) Стеновая теплоизолирующая панель с вентилируемым фасадом заводской готовности "рослав" и опорный кронштейн для ее установки
WO2018174825A1 (en) Pre-fabricated pre-finished volumetric construction of a building
US20220049488A1 (en) Systems and methods for constructing a multi-storey building
RU2399731C1 (ru) Способ возведения самонесущей в пределах этажа многослойной стены здания
RU80487U1 (ru) Система сборного каркасного домостроения (скд) и узел сопряжения корытообразных ребристых плит перекрытия с сборно-монолитным ригелем, перекрытие, узел стыка сборных железобетонных колонн, узел сопряжения сборно-монолитного ригеля со сборной железобетонной колонной и корытообразной ребристой плитой перекрытия
US20080148656A1 (en) Bulilding Construction Kit
EP2792803A1 (en) Method for construction of a building and a building
PL69131Y1 (pl) Balkon skrecany
AU2011201797B2 (en) Prefabricated Room Assembly
RU2369707C1 (ru) Малоэтажное здание
KR101835280B1 (ko) 실내용 복층 구조물 시공 방법
RU2288331C2 (ru) Полносборная система с каркасной конструкцией из готовых легких компонентов
KR101775102B1 (ko) 실내용 복층 구조물 시공 방법
US20200123761A1 (en) High-rise self-supporting formwork building system
RU2233367C1 (ru) Домокомплект сборного каркасно-панельного здания
RU2633602C1 (ru) Способ ускоренного возведения здания методом отверточной сборки и здание из фасадных панелей с декоративной наружной отделкой и металлическим каркасом
EP3404155A1 (en) A balcony or an attached terrace
PL238485B1 (pl) Bezmostkowy kompozyt konstrukcyjny do budowy ścian i stropów
RU2492298C1 (ru) Узел опирания пристенного ригеля на колонну железобетонного сборного каркаса
PL236879B1 (pl) Prefabrykowany dwuwęzłowy słup konstrukcyjny
RU33136U1 (ru) Домокомплект сборного каркасно-панельного здания
RU2609035C2 (ru) Каркасный блок для модульной конструкции здания и система таких блоков
RU2598659C1 (ru) Конструкция балкона здания